TAD LEIDEN Tekort Zijloever voor flink deel weggewerkt Verwijderen vervuilde grond bij stadstimmerwerf kost 2 miljoen LEIDSCH DAGBLAD De Koning houdt vast aan dwang JWG-plan Meidenopvanghuis twee maanden dicht Geen subsidie van gemeente voor project 'De Bakkerij" Gereedschap uit keet gestolen Aannemers om nieuwe offerte gevraagd Nogtwee vrouwen in race voor viiilnisniari Voetbalveld bij speeltuin Antiquarische boekenbeurs in de Pieterskerk Minerva wil «JU lustrum vieren in loods HCG Minder interesse bedrijfsleven voor Bedrijven Kontakt Dagen Mogelijk loods op terrein aan G. Metzustraat s DONDERDAG 16 MAART 1989 LEIDEN Minister De Koning (so ciale zaken) houdt vast aan de ge dwongen tewerkstelling van jonge ren in zijn jeugdwerk-garantieplan. De minister maakte dat gistermid dag duidelijk aan wethouder De la Mar die actie voert tegen dit onder deel van het plan. De la Mar over handigt de minister binnenkort een petitie van circa 250 gemeenten die zich met Leiden tegen het plan ver zetten. Beide heren waren gistermiddag aanwezig bij de opening van een nieuw centrum in het diakonaal centrum De Bakkerij aan de Oude Rijn. De Koning noemde er 'het krijgen van een uitkering de slechtst mogelijke start voor een schoolverlater'. De minister: "Het wordt voor de schoolverlater een keuze tussen werken en werken. Of voor de overheid of in een zelf ge vonden baan". De minister toonde zich tevreden over de resultaten van de voorloper van het JWG, de zogenaamde tijde lijke voorziening JWG, die 8000 tij delijke arbeidsplaatsen en 11.000 deelnemende jongeren heeft opge leverd. "Alleen de doorstroming naar reguliere banen valt tegen", al dus De Koning: "Daar moeten we de komende jaren wat aan doen". Hij hield de Leidse wethouder voor dat de werkloosheid onder de jongeren beneden de 25 jaar twee maal zo hoog is als boven de 25. De oorzaak daarvan is vooral de onvol doende vooropleiding, circa een derde van de schoolverlaters heeft hun opleiding niet afgemaakt. "Het is voor vele jaren fnuikend wanneer zo'n grote groep onvoorbereid op de arbeidsmarkt komt", aldus De Ko ning die via zijn JWG de jongeren alsnog tot werkervaring en scholing wil dwingen. Het wetsontwerp moet nog door de tweede kamer worden goedgekeurd. De la Mar herhaalde zijn oproep aan de minister de tijdelijke voor ziening, waaraan het gedwongen karakter ontbreekt, nog twee jaar een kans te geven. Zo'n 60 procent van de schoolverlaters is volgens De la Mar via deze regeling aan een tijdelijke baan geholpen. "Het is nog te vroeg voor een gedwongen maatregel", aldus De la Mar. Hij drong er bij de minister voorts op aan ook banen in de commercië le sector beschikbaar te stellen via het werkplan. Nu kunnen jongeren slechts in een niet-commerciële baan terecht waardoor een groot aantal afhaakt. "Bijvoorbeeld voor jongeren uit woonwagengezinnen zijn er geen mogelijkheden. Die hebben een voorkeur voor een tech nische beroep of willen in de handel aan de slag. Het JWG heeft in deze sector geen aanbod", aldus De la Mar. Minister De Koning liet gisteren ling van jongeren. LEIDEN - Wethouder De la Mar ziet geen mogelijkheid de activi teiten voor werkloze jongeren die door de kerken worden geor ganiseerd te subsidiëren. Omdat er al te weinig geld is voor soort gelijke activiteiten die de ge meente zelf organiseert 'kiezen we liever voor ons eigen pro ject', aldus De la Mar. De wethouder sociale zaken zei dit gistermiddag bij de ope ning van een nieuwe ruimte in het diakonaal centrum De Bak kerij aan de Oude Rijn. Met geld van de kerken wordt hier een soort jeugdwerkplan ten uitvoer gebracht. Langdurig werkloze jongeren zetten hier via vor mingsactiviteiten en een baan in de niet-commerciële sector hun eerste stappen in de arbeids markt. Jongeren kunnen in dit pro ject twee maal vijf maanden aan de slag waarbij zij intensief wor den begeleid. Meer dan de helft van de jongeren die vorig jaar aan dit project deelnam, heeft inmiddels een betaalde baan ge vonden. De organisatoren hadden de gemeente om subsidie ge vraagd. Hoewel De la Mar dit particulier initiatief een goed hart toedraagt, zit financiële hulp van de gemeente er voorlo pig niet in. LEIDEN Het Meidenopvanghuis gaat morgen voor een periode van twee maanden dicht. De reden van de sluiting is personeelsgebrek. Daarmee kampt het het opvanghuis overigens al sinds de oprichting. De twee meiden die er verblijven, wor den elders ondergebracht. Een medewerker van de Stich ting Meidenopvanghuis wilde van ochtend geen commentaar geven op de tijdelijke sluiting. De politie is inmiddels wel ingelicht. Volgens politiewoordvoerder Graveland komt het namelijk regelmatig voor dat meiden naar het opvanghuis worden verwezen. Het Meidenopvanghuis, dat uit sluitend met vrijwilligers werkt, kampt al sinds de opening in mei vorig jaar met een tekort aan mede werkers. Toch werd toen besloten van start te gaan omdat er goede hoop bestond dat door mensen per soonlijk te benaderen, het tekort opgevuld kon worden. Het opvanghuis is destijds voort gekomen uit het Jongeren Advies- LEIDEN - Uit een bouwkeet aan het Levendaal is gereedschap ter waar de van 6000 gulden gestolen. In de nacht van dinsdag op woensdag hebben onbekenden de keet van een Leids slopersbedrijf openge broken. De inbrekers hebben onder meer een moterslijptol, luchthamer, kabelhaspels, betonscharen en een set snijbranders meegenomen. LEIDEN - Wethouder De la Mar (sociale zaken) heeft goede hoop dat nog dit voor jaar kan worden begonnen met de bouw van de bejaar denvoorziening Zijloever. De gemeente heeft voldoen de bezuinigingen in dit pro ject kunnen vinden om het aanvankelijke tekort - een miljoen gulden - terug te brengen tot een aanvaard baar niveau. De experimen tele voorziening kan daar door wellicht zonder bijdra- LEIDEN Er zijn nog twee vrou wen in de race voor de functie 'reini ger algemene dienst' bij de gemeen tereiniging. Binnen twee weken valt de beslissing of het tweetal ook daadwerkelijk in dienst treedt bij de gemeente. Op een informatie-avond bij de reinigingsdienst over het werk als reiniger gaven, drie weken geleden, toonden twaalf vrouwen belangstel ling. Daarvan solliciteerden er zes. Na een eerste medische keuring zijn er inmiddels vier vrouwen afgeval len. De belangstelling van vrouwen voor werk bij de reinigingsdienst valt chef reiniging P. de Vreede te gen. "Ik had toch op iets meer be langstelling gerekend". Ook het resultaat van de medi sche keuring noemt De Vreede te leurstellend. "We dachten dat het zes oergezonde meiden waren. Nu is het natuurlijk zo dat de afgevallen kandidaten goed gezond zijn, maar de arts achtte de risico's voor het doen van zwaar werk toch te groot. De kans dat de vrouwen klachten zouden krijgen, was aanwezig". Voor 45ste keer aangehouden LEIDEN - Twee Hagenaars van 41 en 63 jaar zijn gisteren voor respec tievelijk de 45ste en 37ste keer aan gehouden. Dit keer was een waren huis aan de Breestraat het doelwit van de mannen. Ze hadden met een tang verschillende kledingstukken losgeknipt en weggenomen. De bedrijfsrecherche had het tweetal echter tijdig in de gaten en waarschuwde de politie. De Hage naars konden even later op de Nieu we Rijn door de politie in de kraag worden gevat. ge van het rijk worden ge bouwd. De la Mar verklaarde dit gisteren tij dens een vergadering van de raads commissie voor sociale zaken en maatschappelijk werk. De wethou der hield overigens een slag arm. Hij heeft inmiddels vier mers gevraagd een nieuwe offerte in te dienen. Pas als deze offertes bekend zijn - ze moeten voor 4 april zijn ingediend - is duidelijk of de be- zoals het zuinigingen op het tehuis inder daad voldoende zijn geweest. Wethouder De la Mar wilde giste ren nog niet bekend maken hoeveel de gemeente op het project heeft be zuinigd. Hij is bang dat de aanne mers van die kennis gebruik maken en hun offertes daarop aanpassen. De la Mar benadrukte overigens dat de bezuinigingen niet ten koste gaan van de faciliteiten e:i de ver zorging van het tehuis. vooral op technische zaken Leiden en de provincie Zuid-Hol land hebben binnenkort nog een ge sprek met minister Brinkman van wvc, die ze hopen te bewegen het ontbrekende bedrag bij te passen. Dat gesprek gaat vooralsnog door, verklaarde De la Mar gisteren na af- de loop van de commissievergadering. "We willen hoe dan ook proberen om geld van het rijk los te krijgen". Weigert ook Brinkman geld op ta fel te leggen dan moet de gemeente, uitziet, in staat zijn het project zelf te bekostigen. Eventueel met een kleine extra bij drage van de provincie. De la Mar verzekerde gisteren dat de speciale bejaardenwoningen, die bij het te huis worden, in het plan gehand haafd blijven. Hij sprak hiermee persberichten tegen als zou een aan tal van deze woningen worden ge schrapt. "Als we die woningen eruit halen, verdwijnt het hele experi mentele karakter van het plan". Het provinciebestuur is volgens centrum nadat bleek dat er grote be hoefte aan een speciale opvang voor meisjes was. Het huis is bedoeld voor jonge vrouwen in crisissitua ties die er twee maanden de gele genheid krijgen om tot rust te ko men en onder begeleiding een op lossing voor hun situatie te vinden. Gedurende de sluiting worden de vrouwen door de politie doorverwe zen naar het Centrum Onderdak en het Wegloophuis. LEIDEN Het basketbalveld ach ter speeltuin Groenoord aan de Pas teurstraat wordt binnen afzienbare tijd omgebouwd tot voetbalveld. Twee jaar nadat de wijk Groenoord hiervoor al een plan had opgesteld, praten B en W over veertien dagen over een nieuw voorstel. Bedoeling is dat het terrein wordt verhard en uitgerust met twee bal- lenvangers. Aan de zijkant wordt een stukje asfalt bijgestort, zodat te gen de muur van de huidenopslag plaats van het naastgelegen slacht huis een balletje kan worden gesla gen of geschopt. Het terrein wordt verder voorzien van een picknick- bank, nieuw gras, een anti-honden- rooster en een hondentoilet. Langs het hek van de speeltuin komt een verhard pad. Als het college van B en W het plan goedkeurt, kan het veld mogelijk komende zomer in gebruik worden genomen. LEIDEN In de Pieterskerk wordt op Tweede Paasdag (27 maart) een antiquarische boekenbeurs gehou den. Het is de eerste beurs op dit ge bied die in Leiden wordt gehouden. Op de beurs tonen 32 antiquariaten uit Leiden en de rest van Nederland hun collectie boeken. Het evene ment heeft plaats van 11.00 tot 18.00 uur. Toegang 3 gulden. bekabeling. De bejaarden zullen e in elk geval niets van merken. En i sommige gevallen zijn de bezuini- verbetering. We gonnen. de gunstig uitvallen, kan wat De la Mar betreft al in mei met de bouw van het tehuis worden be- hebben bijvoorbeeld een ander v scher in het gebruik is". De bouw van het verzorgingste huis leek onlangs in de problemen te komen nadat staatssecretaris Heerma van volkshuisvesting defi nitief had geweigerd een bijdrage Zijloever te geven. Daardoor Het plan Zijloever bestaat c In de Groenoordhal worden wederom de Bedrijven Kontakt Dagen gehouden. Wethouder mevrouw Fase opende gisteren het evenement. <f0to Jan Holvast) de bouw samenwerken - met een financieel gat van bijna een mil joen gulden. sche zaken) werd geopend "We be strijken toch een behoorlijk gebied, vergelijkbaar met de regio Breda. Daar hebben we dit jaar 200 bedrij- gen komen. Beide centra krijgen hebben zich enkele ondernemers ven .op de beurs", centrale voorzieningen voor oude- minder gemeld voor een stand- Offermans sluit niet uit dat de am- ren in de wijk. Het experimentele plaats in de Groenoordhallen. biance in de Groenoordhallen on- van het project schuilt in de extra Directeur H. Offermans van orga- dernemers te weinig aanspreekt. "Mischien bestaat er bij bedrijven een weerstand om in een veehal te gaan staan". Daarbij wijst de direc teur van Expo Care op het feit dat Zijloever zijn 48 woningen voor be- LEIDEN De belangstelling van jaarden gepland, terwijl op de hoek het bedrijfsleven voor het huren ten de gemeente en de provincie - voorzieningen waardoor ouderen nisator Expo Care heeft geen 1 langer zelfstandig kunnen blijven klaring voor de tegenvallende be- LEIDEN - Het verwijderen vuile grond onder de stadstim merwerf gaat ongeveer twee miljoen gulden kosten. Om het historische gebouw zoveel mo gelijk te ontzien zijn technisch ingewikkelde en daardoor dure methoden nodig om de vuile grond weg te kunnen halen. De gemeente is in overleg met de provincie over de financiering van het karwei. Volgens milieu ambtenaar A. A. van den Berg is het de bedoeling dat voor de zo mer met de klus wordt begon nen en dat voor het einde van dit jaar de rotzooi uit de grond Halverwege vorig jaar dracht van de Stichting tot Exploi tatie van Bejaardencentra begon nen met de restauratie van het 17de eeuwse monument. Met subsidie van het ministerie van wvc worden in het gebouw 33 appartementen voor bejaarden gemaakt. Tijdens de werkzaamheden kwam de vervui ling aan het licht. Aanvankelijk be stond het vermoeden dat de vervui ling eenvoudig was te verwijderen, maar die bleek dieper te zitten is overleg gaande over voorfinan- ciering van het project door de ge»^H grond onder de stadstimmerwerf meente, waarna de provincie het produkten weg te graven. Zo moeten onder meer de funderingen worden gestut tijdens de werkzaamheden", aldus Van den Berg. Over de aanpak wordt binnenkort in overleg met de besluit genomen. Het verwacht dat het project tijdens de een andere organisator in Lisse nu twee maal Bedrijven Kontakt Da gen hield. "Dat evenement is een fiasco geworden. Wellicht dat men sen er vanuit zijn gegaan dat Expo Care ook met de beurs in Lisse had te maken". De verminderde belangstelling in Leiden staat haaks op de animo die er in andere plaatsen in Nederland bestaat voor dit soort beurzen. In Maastricht, Breda en Rotterdam steeg het aantal bedrijven met circa dertig procent. Offermans noemt Leiden de enige uitzondering op de stijgende belangstelling voor de Be drijven Kontakt Dagen. Wat de organisator wel opvalt is de kwaliteit op de beurs. "De bedrij ven maken bijna allemaal veel werk van hun stands. Dat is in het verle den wel anders geweest". De circa 150 bedrijven in de Groenoordhal bestrijken verschil lende branches: veel ondernemin gen die in de automatisering actief zijn, makelaars, accountants en banken. Behalve de verkopers van diensten, zijn er ook bedrijven die proberen te provincie project wordt geleid door de direc tie Milieu van de gemeente. Een ander probleem is de finan- onderzoek toch ciering van het karwei. Volgens Van den Berg komt het weggraven geld uitgesmeerd over een aantal ja- brengen. Zo probeert Siemens ren weer terugbetaalt". drankenautomaat voor kleine be- De restauratie van de stadstim- drijven te slijten en andere onderne- merwerf is inmddels met enkele mers brengen relatiegeschenken en maanden vertraagd. Van den Berg etalagematerialen Landelijke is de aanwe- verwijdering van de grond nog ex- zigheid van een advocatenkantoor, tra vertraging zal oplopen: "Het Advocaten en notarissen mogen Een door de gemeente ingescha- de vuile grond voor rekening van de werk zal zoveel mogelijk doorgaan. We hebben met de subsidiegevers maken overlegd dat de restauratie door de der met ingang van 1 januari reclame hun diensten. Het on- Lisse gevestigde kan- keld onderzoeksbureau heeft middels gerapporteerd ove vang van de klus. Er ligt e aantal voorstellen op tafel wijze waarop de vervuilde grond provincie: "Maar die heeft voor dat e om- doel niet veel geld beschikbaar. Die groot kan zo'n bedrag niet in éën keer be de talen. Er zijn veel vervuilde locaties Zuid-Holland. Met de provincie betreft er geen problemen zijn". De stand betrokken tijdens een beurs, planning was dat de stadstimmer- Het kantoor wil vooral meer be- LEIDEN Studentensociëteit Mi nerva wil dit jaar het 35ste lustrum vieren in een oude loods van de HCG die is gelegen op het terrein van de groenteveiling. Minerva heeft van de eigenaar van het com plex, De Raad Bouw uit Rijnsburg, toestemming gekregen om het lus trum in de voormalige loods van de HCG te houden. De Raad is vorig jaar eigenaar geworden van het ge hele veilingcomplex. De gemeente heeft overigens nog geen goedkeuring gehecht aan de plannen van Minerva. De komende weken gaat de directie Milieu bekij ken of de feesten in de HCG-loods niet teveel overlast voor omwonen den opleveren. Er staan woningen bij het complex in de Meloenstraat, op de Veilinkade en op de Kastanje kade. Het vorige lustrumfeest van Mi nerva werd gehouden in het Van der Werfpark. Toen hebben veel binnenstadbewoners geklaagd over overlast van de festiviteiten. LEIDEN De gemeente wil op een gedeelte van het speelterrein aan de Gabriël Metzustraat de bouw toe staan van een loods van 25 bij 11 me ter ten behoeve van kermis- annex oliebollenbedrijf Van Houten, die op die plek ook zijn woonwagen kwijt zal kunnen. Van Houten heeft zijn wagens nu nog op het terrein van de Groenoordhallen staan, wat geen ideale situatie wordt gevon den. Het speelterrein zelf zal worden opgeknapt. De speelwerktuigen zijn zo verpauperd dat ze nu niet zijn te gebruiken, terwijl tot voor kort bovendien paarden op het veld rondliepen. Voor jonge kinderen in Groenoord is het terrein vrijwel de enige speelplek in de buurt, wat voor de buurt aanleiding was de ge meente om een opknapbeurt te vra gen. Er is een plannetje gemaakt, waarbij het aanwezige speeltuig on der handen wordt genomen, nieu we speeltoestellen geplaatst en nieuw groen geplant. Voorts komen er een picknickplaats en bankjes. Mogelijk dat er een voetgangers- en fietsverbmding vanaf het veld langs het terrein van de Groenoordhallen komt. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 15