Auto Meer BV i Honda Legend Coupé, duur maar compleet Autobedrijf Van Haasteren Leiderdorp BV Suzuki Swift GTi snel grommend reusje Beeldmerken van auto's veranderen zelden AUTO-ALLERLEI Touwbaan 18 Leiderdorp tel. 071-895000 DONDERDAG 16 MAART 1989 PAGINA 13 Een kleine ton neertellen voor een auto, zonder merkbare gevolgen voor het besteedbare budget, is slechts voorbehouden aan een klei ne groep mensen, vandaar dat het marktgebied waarin de Honda Le gend Coupé, met een prijskaartje van 91.000 gulden navenant klein is. Wat in dit marktgebied evenwel een vereiste is: voor dat geld moetje wel wat bieden. Daarin zijn de Japanse ingenieurs wel geslaagd. De Le gend Coupé is een zeer complete au to met een onberispelijke zes cilin der onder de lange kap en een gea vanceerd ophangsysteem voor de wielen. Rijden in de Legend Coupé is een genoegen voor wie van onbekom merd sturen houdt, waarbij de aan dacht best eens even wat minder mag zijn. De auto laat zich heel makkelijk rijden. Zelfs schakelluie mensen kunnen in de vierde ver snelling de bocht om en de soepele zescilinder pakt dan zonder morren vanuit het daar mee gepaard gaande lage toerental keurig op. Dat soepe le rijgedrag is er waarschijnlijk me de oorzaak van dat de auto met na me op de voor Japanse autofabri kanten belangrijke Amerikaanse markt het goed doet, al zal het daar veelal de automaatversie van de Le gend zijn. Motor De zescilinder 2,7 liter V-motor, voorzien van 4 kleppen per cilinder, levert een vermogen van bijna 170 pk en daarmee is de grote, bepaald niet lichte Legend in rappe tijd naar zijn top van ruim 210 kilometer per uur te brengen. Wie dat soort snelheden ambieert dient zich overigens op de asfaltba- nen van onze oosterburen te bege ven. Wij maakten een heel snelle rit vanaf de grenspost Bergh naar de Duitse stad Keulen. Daarbij haal den we een gemiddelde snelheid van 156 km per uur en dat is echt heel hard. Maar de Honda had er niet de minste moeite mee om de topsnelheden langdurig vol te hou den. Zo'n rit kost wel een aardige slok extra brandstof, waar de Le gend, dank zij het computerge stuurde benzine-injectiesysteem toch redelijk zuinig mee omspringt. Over de hele testperiode noteer den we een gemiddelde van 1: 10, maar op de monsterrit naar Keulen kwamen we niet verder dan 1: 6,9. Over geluidsoverlast hadden we niet te klagen. De motor laat zich nauwelijks horen en van zijwindge ruis is al helemaal geen sprake. Onderstel De Legend is vrij strak afgeveerd, maar dat moet ook, want een derge lijke auto, hoe makkelijk ook te rij den, vraagt toch om een beetje spor tief rijgedrag en oneffenheden wor den duidelijk, maar zonder nadei- nen genomen. Het gehele onderstel, waarop Honda haar techniek van de dubbele wishbone, (dubbele wiel- draagarmen) heeft losgelaten, in combinatie met de voor en achter aanwezige torsiestabilisatoren, ver dient zonder meer een dikke vol doende. Snel bochtenwerk zonder nadrukkelijk overhellen van de car rosserie behoort daarmee tot de mo gelijkheden. Interieur Voornaam en compleet: dat is de kwalificatie die terecht is voor de wijze waarop Honda haar Legend Coupé de straat op stuurt. Leren be kleding op de goed gevormde stoe De Honda Legend Coupé. len en achterbank. De bestuurders stoel is zelfs elektrisch te verstellen. Dat leer komt overigens terug op de bekleding van de portieren en de zijkanten achter. Een zeer compleet dashboard onder de inmiddels be kende ovale huif, met niet eens zo'n indrukwekkende batterij contro lelampjes. De essentiële informatie wordt gedistingeerd overgebracht. Voeg daarbij rondom elektrisch te bedie nen zijramen en een formidabele stereo-installatie met fader en extra speakers voor de hoge tonen, dan mag duidelijk zijn dat Honda niet voor niks een riant bedrag voor haar Legend vraagt. Is het op de voorstoelen zeer goed toeven, achterin is minder ruimte. Dat geldt voor benen en voor hoofd. Wanneer de voorstoelen in de ach terste stand staan, wordt de been ruimte wel heel krap, terwijl het hoofd van de achterinzitters iets ge bogen dient te zijn, zodat zij ten on rechte een wat treurige indruk wek ken. Maar die wat mindere hoofd ruimte is te wijten aan het model. Kortom: de Honda Legend Coupé biedt „value for money" om het maar eens populair te zeggen, al zal de hoeveelheid money niet ieder een schikken. Technische gegevens: Coupé 2,7i V6; Cilinders 6; Inhoud 2675 cc; Vermogen 169 pk/124Kw; Top snelheid 213 km/uur; Acceleratie 0-100 8,8 sec; Verbruik 1:10; Ge wicht 1368 kilo; Aanhanggewicht 1500 kilo; Prijs 91.000. COR VAN DEN BURG TOYOTA leverde onlangs zijn 500.000ste auto af in Nederland. Di recteur Louwman van importeur Louwman Parqui kreeg de sleu tel van de halfmiljoenste uitgereikt in Raamsdonkveer door een van de directeuren, T. Toyoda van de Toyo ta Motor Corporation. De eerste Toyota werd in 1964 in Nederland geïmporteerd. PORSCHE is een merk dat tot de verbeelding spreekt, dat dacht men ook in het Autotron in Rosmalen. Vandaar een expositie van 40 Por sches, waarbij enkele heel speciale modellen uit het museum van de fa briek zelve: van de allereerste Por sche 356 tot en met de nieuwste Car- rera 4x4. Het evenement Porsche Totaal '89 duurt van 25 maart tot 2 oktober. Het Autotron is dagelijks geopend van 10-17 uur. Men kan be halve de tentoongestelde auto's, postzegels en posters van Porsche ook de rest van het park bezoeken. FIAT biedt de kopers van een Tipo deze maand (maart) een gratis be zoek aan de fabriek in Turijn aan. Men verwacht met deze actie drie flinke vliegtuigen vol naar Italië te kunnen laten vliegen om de Tipo- klanten het produktieproces met ei gen ogen te laten aanschouwen. Er is plaats voor 1200 mensen tijdens deze campagne. SUBARU heeft er ruim achttien da gen over gedaan om 100.000 kilome ter af te leggen met een gloednieu we Legacy. De auto verbeterde in die tijd het wereldsnelheidsrecord met 10 km en bracht het over die gi gantische afstand aan een stuk op 223,345 km/u. De Legacy, die veel op een verlengde XT-coupé lijkt, is de vorige maand in Japan in de ver koop gekomen. Er is voor dit model een nieuwe 4-cilinder 16 klepper boxermotor met een inhoud van 1.8 of 2 ltr beschikbaar. MERCEDES heeft de T-serie nu ook als geblindeerde versie in het programma. Vanaf 56 mille tot 85 mille is de 200/300 T VAN leverbaar naar keus met blindering vanaf de voorportieren of een gedeeltelijke blindering aan de rechterzijde en links geheel vanaf de voorportier. De laadvloer meet 191 x 143 x 87 cm en het maximaal laadvermogen is 500 kilo. Nieuw autoboek 'Wijzer in Autotechniek' heet het door de Stichting VAM in Voor schoten uitgegeven nieuwe boek werk dat 16 hoofdstukken bevat met een trefwoordenregister. Het 29,50 kostende boek behandelt een breed scala aan technische on derwerpen, die op heldere wijze door de auteur H.G. Labots zijn be schreven. Kennis van theoretische vaktechnische details zijn niet noodzakelijk om tot een beter be grip te komen van de werking van de auto en zijn onderdelen. Autoportierlichten De meeste automobilisten zullen wel goed opletten alvorens het por tier open te zwaaien, maar één on oplettendheid kan nare gevolgen hebben. Een handige vinding is het portierlicht dat Halfords ontwikkel de. Het is een signaallampje dat op de linker-onderhoek van het portier wordt bevestigd en dat gaat bran den zodra het portier geopend wordt. Achterliggende weggebrui kers zien dan meteen dat ze op moe ten letten. ADVERTENTIE Off. Honda dealer voor Leiden, Leiderdorp e.o. Wij geven u gaarne alle informatie in de showroom. maar niet in een hinderlijke mate. De stoeltjes zijn wat vlak en kort. Toch is het er zonder beknelling of rugpijn op een middellange rit goed op uit te houden. Hij stuurt wat zwaar, schakelt met de in alle ver sies standaard aanwezige 5-bak vrij goed, het zicht rondom is verbeterd en naar keus is het uitrustingsni veau op een hoog peil te brengen. Zo heeft de GTi onder andere elek trisch verstelbare buitenspiegels, een in hoogte te regelen stuurwiel, een toerenteller en een stoffen be kleding. Merkwaardig genoeg heb ben dit en het goedkoopste model geen zijbeschermstrips. Voor f 16.750,- staat de Swift GA al op de prijslijst. De 1 ltr driecilin der motor heeft met 53 pk iets meer vermogen dan zijn voorganger. De top van dit 3-deurs model is 145 km/u en het verbruik van loodvrije benzine bij 90 km/u constant is 1:25. De 1.3 GL als 5-deurs komt op f 20.650,- en heeft een viercilinder 1298 cc motor van 67 pk. De topsnel heid is 163 km/u en het verbruik bij 120 km/u constant ligt rond de 1:18. Het meest driftige type is ons test model dat een motor heeft met dub bele bovenliggende nokkenas. Deze Swift Twin Cam heeft 101 pk ver mogen en haalt daarmee 182 km/u. Suzuki probeert met het gamma van 10 Swift-modellen een brede markt af te dekken door een prijs op het middenniveau in die klasse te kiezen. De korte impressie van de 5-deurs Swift levert vooral grote verbazing over de enorme zitruimte achterin. Dat model is 381 cm lang en heeft een wielbasis van 236 cm; voor de 3- deurs gelden 10 cm kortere maten. In vergelijking met het in '86 aange paste model is de Swift nu 4 cm ge groeid. Je kunt in die 5-deurs Swift achterin, met de voeten onder de voorstoel, zondermeer rechtop en breeduit zitten; ook als je 1,85 m lang bent. De bagageruimte is niet overbemeten, voor groot spul moet de bank (50/50 deelbaar) neerge klapt worden. Zuinig is de Swift nog steeds. Je komt met een GTi niet direct in het recordboek, maar de l:15-medaille zit er - met aangepast rijgedrag - best in. Hoezeer deze driftige Swift ook zijn best doet om mee te tellen, het zal beslist niet meevallen om in de werkelijke GTi-klasse in te bre ken. Want voor een Uno, Escort of 205 betaal je niet exorbitant veel meer en dan zitje echt in de 'circuit- klasse'. Technische gegevens: motor 4 ci linder, inhoud 1298 cc; vermogen 74 kW (101 pk)/6450 tr.; topsnel heid: 182 km/u.; gewicht 785 kg; aanhanger geremd 800 kg; prijs ƒ27.650,-; motorrijtuigenbelas ting per jaar 374// 385. SIEM LEEUWENKAMP De nieuwe Suzuki Swift heeft als 5- deurs versie veel weg van een auto met een Corsafront en een Uno- kont. Dat bleek indertijd al bij de in troductie van de nieuwe 'Giant Su zuki'. Het sportief ogende 3-deurs exemplaar dat bedoeld is om wat extra 'power' op de weg te brengen, is echter veel minder reusachtig dan de naam doet voorkomen. De Swift 1.3 GTi van f 27.650,- paart snelheid aan rumoer en comfort aan krapte, ofwel, een snel grommend reusje. Je moet de 16-klepper motor in deze GTi dan ook niet al te fel op zijn staart trappen anders begint hij behoorlijk te grommen. Voor het korte, snelle en bochtige werk is hij zeer geschikt. Dan ontpopt hij zich als een kleine circuit-racer waarmee je heerlijk kunt spelen. Vooral de verbeterde onafhankelijke achter- wielophanging zorgt voor een voor spelbaar rijkarakter. Als voorwiel- aandrijver uiteraard onderstuurd, Suzuki Swift GTi. (toto GPD) ADVERTENTIE Uw Suzuki GTI dealer voor Leiden e.o. en kuststreek automeer Lei* Hos tel. )e Rijndijk 4 071-125259 Katwijk Ambachtsweg 9 tel. 01718-31925 Al vele jaren hebben de verschil lende autoproducenten belangen in eikaars onderneming. Dat vari eert van kapitaalsdeelnemingen tot intensieve samenwerkingen, waarbij soms sprake is van 100 procent eigendom van een of meerdere merken. Voorop is ech ter blijven staan het behoud van identiteit en het uitbrengen van eigen modellen. Soms lijkt dat te leiden tot concurrentie in eigen huis. In elk geval zijn de eigen beeldmerken of logo's van de au to's van de (on)afhankelijke mer ken behouden. De herkomst van een aantal markante logo's zijn uitgeplozen en dat heeft tot een opmerkelijke conclusie geleid. Het blijkt name lijk dat veel autofabrikanten bij de aanvang vliegtuigbouwers zijn geweest. De opsomming begint met een aantal vandergelijke merken die eerst het luchtruim kozen en daarna auto's gingen bouwen. SAAB staat voor Svenska Aer- oplan Aktiebolag. Aan het eind van de Tweede Wereldoorlog be gon deze fiets- en vliegtuigfirma auto's te bouwen. Als symbool heeft het merk de gier met het kroontje in het midden van een cilinder/autoband met Saab Sca nia. De vrachtwagenfabrikant fu seerde in 1967 met Saab en is ge vestigd in het Zuidzweedse Scho nen (lat. Scania) waar de gier het provinciewapen siert. BMW voert op zijn auto's ook een logo dat afkomstig is uit de vliegtuigindustrie. Ruim 70 jaar geleden ontstond uit Flugmaschi- newerke Gustav Otto dë Bayeri- sche Flugzeugwerke (BFW), later uitmondend in BMW. In 1917 wordt in München het logo, een draaiende propellor in wit/blau we vlakken met bovenin de let ters BMW, gepatenteerd. Ontwer per is Franz Josef Popp, directeur van deze Bayerische Motor Wer- ke. SUBARU is eveneens ontstaan uit de vliegtuigbouw toen in 1917 Chikuhei Nakajima zijn fabriekje stichtte. Pas in 1958 resulteerde dat in de eerste auto van het merk Subaru, de Japanse naam voor de Pleiade van 6 sterren. Die sterren, Alcyone, Celaeno, Electra, Meia, Sterope en Taygete stellen de zes maatschapijen voor van Fuji (van het Japanse karakter 'fu': harmo nie en vooruitgang) Heavy Indus tries, waar Subaru onderdeel van MITSUBISHI gebruikt een logo dat in 1910 is ontstaan. Het is de samenvoeging van de wapens van de stichters van deze firma de families Iwasaki en Yamauchi. Een diamant met drie verdiepin gen en drie eikebladeren smolten gaandeweg samen tot de huidige drie gestileerde wybertjes in een stervorm. Een oud logo had in het midden nog een cirkeltje zodat het op een propellor/scheeps- chroef leek, waarmee de vlieg tuig- en scheepvaartindustrie van Mitsubishi wordt gekenmerkt. Veel merken hebben op hun auto's beelddragers die een zeke re mate van heldhaftigheid moe ten uitstralen. Hetzij met dieren of strijdlustige afbeeldingen. ROVER heeft bijvoorbeel een Vikingschip als logo. Het is ont staan uit het beeldje dat in 1922 als mascotte voor Rover-eige naars voor een Engels Pond te koop was. Uiteindelijk werd deze staande 'Viking' danwel 'Rover of Scandinavia' - een avontuurlijke vagebond - gestileerd tot het hui dige logo. LADA heeft ook een Vi kingschip in het logo. Daarmee grijpt dit Russische merk terug naar het verleden toen schepen vanuit Scandinavië, over de Wol- ga en zijrivieren als de Lada, Mos kou en omgeving voorzag van de noodzakelijke levensbehoeften. PEUGEOT vindt de leeuw waardig genoeg om zijn auto's te sieren. In 1858 is dit embleem wettig gedeponeerd door Emile Peugeot en het symboliseert met zijn scherpe tanden kracht en de klauw soepele snelheid. De leeuw stond eerst als rustieke afbeel ding op een pijl, later staand in een wapen en nu gestileerd op de grille. JAGUAR is ontstaan uit het merk Swalow en als merknaam officieel in 1932 ingevoerd. Zes jaar later werd de staande mascot te van koper met een chroom laagje als een extra voor 2 guineas aangeboden. Ontwerper was Gor don Crosby. In 1950 werd er een geheel ander logo gebruikt, een gestileerde Jaguar-kop met vleu gel zat standaard op de grille. Uit veiligheidsoverwegingen ver dween de springende Jaguar. De rest van de merken hebben totaal verschillende achtergron den, variërend van technische vondsten tot heraldiek. CITROËN hanteert de uitvin ding van iemand uit Lodz als beelddrager voor het merk. De door André Citroën gekochte vin ding van de V-vormige tandwie len en later gepatenteerd, vormen de oorsprong van de dubbele 'ser- geantstrepen'. In de jaren '30 stond er nog een zwaan in het logo, symbool voor de licht veren de ophanging van de motor. OPEL heeft in de 85 jaar van haar bestaan veelvuldig het logo gewijzigd. Begonnen als een soort jugenstil-bokaal met daarop de achternaam van Adam Opel de stichter van het bedrijf. Daarna bestond het logo uit een soort 'oog' met de merknaam erin en van 1935-1963 wordt een gesti leerde Zeppelin gebruikt, sym bool van de technische vooruit gang. Daarna is de bliksem schicht ingevoerd en geeft de SKODA is van origine een fa brikant van zwaar militair mate rieel en machines. Skoda ging sa men met de Tsjechisce autofabri kant Laurin Klement vanaf 1925 auto's bouwen. Symbool werd de vliegende pijl als teken van vooruitgang, de vleugel staat voor de samenwerking van de drie Skoda-fabrieken en het 'oog' daarin staat voor wijsheid en pre cisie. VOLKSWAGEN ontleent zijn naam aan de duistere periode rond de Tweede Wereldoorlog. De propaganda voor de eind jaren '30 ontwikkelde KdF-Wagen ('Kraft durch Freude') mondde toen uit in een spaarsysteem en de geboorte van de naam 'Volks wagen'. Het logo zelf is aan strikte vormgeving gebonden, dikte van de cirkel, hoek van de twee letters en hun hoogte maken er een goed geheel van. NISSAN staat voor het Japans Nihon Sangio en betekent 'nieu we firma'. De Datsun van weleer kreeg nog niet zo lang geleden ook de naam van de overkoepe lende organisatie. Datsun is in 1914 opgericht door Den, Adiama en Takeuchi. Zij noemden hun eerste produkt DAT met de toe voeging 'son' daarmee de auto als hun zoon beschouwend. Maar dat-'son' is in het Japans 'verlies' en dus werd het 'sun'. Die rode zon, symbool in de nationale vlag, dient nu als achtergrond van het nieuwe logo op de Nissan-model- len. AUDI komt van het latijn en slaat net als het vergane merk Hërch op het horen. En daarmee zijn we bij het ontstaan van de 4 verstrengelde ringen. Zij symbo liseren de merken Wanderer, DKW (Deutsche Kraftwagen), Hërch en Audi die gezamenlijk opgingen in de maatschappij Au to Union. Op de auto staat aan de zijkant nog een logo, een bruine pruimvorm met daarin Audi. ALFA ROMEO een roemrucht merk met een welsprekend logo. De in 1910 opgerichte Anonima Lombarda Fabbrica Automobili en in 1915 overgenomen door de industrieel Nicola Romeo, ge bruikte het rode kruis van het stadsvaandel van Milaan en de slang uit het wapenschild van het graafschap. Verdwenen zijn de naam Milano en de twee touwlus- sen, eerbetoon aan het konings huis van Savoye. FORD heeft een bedrijfssym- bool dat sinds 1903 consequent hetzelfde is gebleven. De sierlijke letters komen van een assistent van Henry Ford die vroeger visi tekaartjes had ontworpen. De handgeschreven woorden 'Ford Motor Company' werden op al het briefpapier gebruikt en nu res teert alleen nog het woord Ford in een ovaal dat voor het eerst op een A-model in 1927 werd ge bruikt. FIAT staat voor Fabrica Italia- na Automobili Torino, een firma die in 1899 werd opgericht in Tu rijn. Naast het bouwen van auto's was men doende in de trein-, vliegtuig- en scheepsbouw. Het oude logo met de lauwerkrans heeft decennia lang stand gehou den. Het werd daarna opgevolgd door een moderner beeldmerk en het huidige beeldmerk met de vijf schuine strepen op de grille, is het gestileerde restant van de vakken waarin de letters FIAT staan. TOYOTA is opgericht door Sa- kichi Toyoda, die in '26 de Toyoda Automatic Loom Works vestigde. Vanuit deze textielindustrie ont stond met geld van verworven pa tenten de autofabriek onder lei ding van de zoon Kiichiro. De eer ste Toyopet liep in 1935 van de band en twee jaar later werd de Toyota Motor Company gesticht. Per jaar maakt men nu ruim 3,5 miljoen auto's, die allemaal dit simpele maar succesvolle logo dragen. VOLVO betekent in het Latijn: ik rol. Zeer van toepassing bij een fabriek die in 1924 kogellagers maakte en later auto's en trucks ging bouwen. Het merk gebruikt op de personenauto's het chemi sche teken voor 'ijzer'. Dat teken met daarin het woord VOLVO, wordt op de grille verbonden door een schuine balk.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 13