afstoten huurhuizen CDA wil studie naar 'Ros Endegeest wordt ordinair ïr*M5!M Wassenaar legt inzage tekeningen aan banden Warmond laatste bij EHBO-wedstrijden Regionaal 'nee' tegen aanleg rijksweg 11-west onder druk VoUtshuisvestingsplan voor Voorschoten Kees van Kooten VOORSCHOTEN Er oogde beleid, moet volgens de de doorstroming bevorderen, moet moet in Voorschoten een on- christen-democraten worden be- volgens het CDA worden gezocht i j schouwd als een discussiestuk "en naar vervangende (goedkopere) wo- oeizoeK Komen naar ae heeft niet de pretentie een afgerond ningbouw van zowel huur- als voor- en nadelen van de ver- plan zijn". koopwoningen in de vrije sector, koop van woningwetwonin- Verwacht wordt dat de hoeveel- Daartoe zouden de grondprijzen gen aan de huurders Verder gesubsidieerde woningen die moeten worden aangepast. Dat is de Leidse regio in de komende jaren volgens de partij mogelijk door het ZOU overleg moeten worden mag houwen met naar schatting 30 'vrijvallen' van locaties die nu nog gevoerd met de plaatselijke tot 50 procent afneemt, met uitzon- zijn bestemd voor de gesubsidieer- woningbouwverenigingen dering van de premie-koopwonin- de woningbouw. Het CDA in Voor over de overdracht van ee- 6en- Ofschoon het CDA in Voor- schoten denkt daarbij aan huurwo- hnnrumnmrton schoten verwacht dat het beleid na ningen in de prijsklasse van 600 tot meentelljke huurwoningen, bezwaar van de provincie Zuid-Hol- 800 gulden per maand en koopwo- Die voorstellen zijn terug te vinden land zal worden bijgesteld, zal het ningen in de prijsklasse van 160.000 in een door het CDA in Voorschoten gemeentelijk bouwbeleid in de tot 225.000 gulden, opgèstelde notitie over de volks- ogen van de christen-democraten Aansluitend op het beleid om het huisvesting in de komende jaren, toch moeten worden aangepast. particuliere woningbezit te bevor- De notitie, die is samengesteld naar -p. deren is volgens de christen-demo- aanleiding van het door staatssecre- -Uoorstroming craten de verkoop van woningwet- taris Heerma (volkshuisvesting) be- In samenhang met maatregelen die woningen aan de huurders verde- digbaar. "Dat betekent ook dat de te Een 'slachtoffer' wordt vakkundig geholpen door een groepje EHBO'e WASSENAAR De gemeente Wassenaar legt de inzage van teke ningen van woningen en andere ge bouwen aan banden. In het vervolg worden verzoeken om inzage alleen nog maar ingewilligd indien de aan vrager zich kan legitimeren als eige naar of huurder van het pand. Inza ge door derden is alleen mogelijk met een schriftelijke verklaring van de eigenaar of gebruiker van het pand. Wassenaar geeft in een verklaring zelf toe dat er sprake is van 'een wat bureaucratische procedure' die ech ter noodzakelijk is geworden nu het verkopen woningen niet schikbaar zijn voor de verhuur aan inwoners met lagere inkomens", stelt het CDA vast. Een nader on derzoek lijkt het CDA daarom nut tig. Volgens het CDA in Voorschoten kan het bovendien van belang zijn om de belangen van woningzoeken- gemeentelijke beleid tegen crimina- den in Voorschoten bepaalde wo- liteit wordt 'geïntensiveerd'. De ningbouwcontingenten tussen de nieuwe inzageregels gelden overi- regio-gemeenten onderling 'uit te gens niet gedurende de wettelijk ruilen' en een en ander in de regio- verplichte inzageperioden bij be- nale volkshuisvestingscommissie stemmingsplannen en (Hinderwet- als discussiepunt aan de orde te )vergunningen, In vergelijking met de gang van zaken in andere gemeenten loopt Wassenaar voorop met de nieuwe richtlijnen. In Oegstgeest is een der gelijke legitimatieplicht bijvoor beeld nog niet vereist. Wel wordt sinds kort de bepaling in de le gesverordening dat voor inzage moet worden betaald weer nage leefd. Tot voor kort werd die bepa ling 'door de vingers gezien'. Dat er moet worden betaald voor inzage vindt voorlichtster J. Kolf schoten 'redelijk', want het honore ren van een dergelijk verzoek om in zage kost de ambtenaren tijd. "Er tekening uit stellen. WARMOND - De twee wedstrijdploegen van de War- mondse Vereniging voor Eerste Hulp Bij Ongelukken (EHBO) zijn bij districtswedstrijden in Warmond als laatste geemdigd. "Maar het was de eerste keer dat we meededen", verontschuldigt G. van der Lans, voorzit ter van de plaatselijke afdeling, zich. "De andere groe pen hebben altijd aan wedstrijden meegedaan, wij hadden er daarom ook al min of meer op gerekend er gens onderaan te eindigen". Zeven plaatselijke afdelingen deden in 't Trefpunt aan de Herenweg mee aan de wedstrijden. Leden van de LOTUS-vereniging simuleerden ongevallen. Door goed te kijken en dingen te vragen, moesten de EH- BO'ers erachter komen wat de slachtoffers mankeer den. De ploeg uit Dordrecht deed dit het beste en gaat door naar de landelijke wedstrijden. Oude Tonge had een gelijk aantal punten, maar zal als titelverdediger al meedoen aan deze nationale strijd. Achthuizen werd tweede en Gouda eindigde als derde. Dordrecht sleep te ook een onderscheiding in de wacht voor de beste groepsleidster. Loco-burgemeester C.E. Dalhuisen deelde aan het einde van de middag de onderscheidin gen uit. WASSENAAR Nadat Ischa Meij er afgelopen zaterdag op het Rijn lands Lyceum in Wassenaar heeft gediscussieerd heeft over de plaats die de oorlog inneemt in de Neder landse literatuur, zal drs. P. op 21 maart te gast zijn. Kees van Kooten maakt op 2 mei zijn opwachting in het Rijnlands Lyceum. Beide schrijvers zullen spreken over hun eigen werk. De bijeenkomsten be ginnen steeds om 20.00 uur. Leiderdorper zonder rijbewijs maakt brokken LEIDERDORP - Een 18-jarige Lei derdorper had beter nog even kun nen wachten voordat hij zich met zijn auto op de weg had begeven. De jongeman reed zaterdagmiddag om tien voor zes op de Hoofdstraat en gaf een 22-jarige vrouw uit Krimpen aan den IJssel geen voorrang toen zij van de Mauritssingel de Hoofd straat op wilde rijden. Volgens de politie vielen er geen gewonden, maar kwam aan het licht dat de jongeman pas over drie we ken zal afrijden. De auto waarin de Leiderdorper reed was bovendien al meer dan tien jaar oud en niet ge keurd. Hij kreeg een proces-verbaal voor het rijden zonder rijbewijs in een niet-gekeurde, onverzekerde auto. Versierde eieren De vereniging het Oude Raadhuis houdt moet bijvoorbeeld van 11 tot en met 30 maart een expositie het archief worden opgediept", al- van versierde eieren in het Raadhuis dus Kolfschoten. De aanvrager be- aan de Dorpsstraat 36 in Warmond. De taalt in Oegstgeest 7,20 gulden, tentoonstelling is dinsdag van 19.00 tot 21.00 uur geopend, woensdag, donder- kopie worden gemaakt dan kost dat nog eens 65 cent extra. Zorgvuldigheid Volgens Kolfschoten is er in Oegst geest wel eens gesproken over het beperken van de inzage in tekenin gen. "Waarom moet een ander zo nodig weten waar de slaapkamer van een huis zich bevindt, zo werd op het gemeentehuis afgevraagd", aldus Kolfschoten. Ook is men zich in Oegstgeest ervan bewust dat in brekers misbruik kunnen maken van de inzageregeling. In Leiderdorp zijn de verzoekers om inzage beter af. Zij hoeven zich niet te legitimeren, er worden geen legeskosten in rekening gebracht kopie kost slechts 35 cent. OP ZOEK NAAR BOMMEN EN GRANATEN Vakantiegast De stichting Pax Christie vraagt of Ne derlandse gezinnen in de zomermaan den een kind uit West Berlijn als vakan tiegast willen opnemen. In deze stad hebben veel kinderen van 8 tot 12 jaar geen mogelijkheden om op vakantie te gaan. Daarom doet Pax Christi een be roep op buitenlandse gastgezinnen. Voor meer informatie: tel. 071 - 890129. Expositie Margreet de Vries en Edmond van de Weijer exposeren van 18 maart tot en met 9 april in galerie 'Kunst 2001aan de De woordvoerster van de gemeente Snelliuslaan 35 in Badhoevendorp. Mar- verklaart dat ambtenaren wel vra- greet de Vries exposeert daar haar kera- gen naar het waarom van een ver- miek en Edmond van de Weijer zijn zoek om inzage. "Wij proberen op schilderijen. De galerie is geopend op die manier een zekere zorgvuldig- zaterdag en zondag van 11.00 uur tot heid in te bouwen". Ook wordt bij- 17.00 uur. Eerste Paasdag is de galerie gehouden gesloten. ge heeft gevraagd. OEGSTGEEST De Explosieven Opruimingsdienst (EOD) is vanochtend begonnen met het onderzoek naar de eventuele aanwezigheid in de grond bij kasteel Oud-Poelgeest van bommen en granaten uit WO II. De verwach ting is dat er niets wordt gevonden. De EOD begon vanochtend met het uitspreiden van de uit een sloot afkomstige modder, waarin eind vorig jaar twee jeugdige schatgravers twee brisantgranaten ontdekten. Het verkennend on derzoek van de EOD na die vondst leverde ook niets op. Het gehele terrein, een populair wandeloord, is afgezet. De EOD denkt vanmiddag het onderzoek te beëindigen. Eigenlijk had de EOD pas over 1,5 jaar Oud-Poelgeest onder de loep willen nemen maar door aandringen van de getneente en omdat het niet zo'n groot onderzoek is, is het on derzoek vervroegd. (foto Holvast) REGIO Uit een notitie van de ge meente Leiderdorp blijkt dat het re gionale 'nee' tegen rijksweg 11-west onder druk staat. Tijdens ambtelijk overleg is gebleken dat Leiden meer voor uitstel dan voor afstel voelt. Voorschoten, overtuigd te genstander, heeft zich daar hevig te gen verzet. Uiteindelijk werd in een herziene concept-reactie op de rijkswegenplannen de zin opgeno men dat de rijksweg 'thans moet worden afgevoerd van het struc tuurschema verkeer en vervoer'. Het ambtelijke stuk wordt don derdag door gemeentebestuurders besproken en de Voorschotense verkeerswethouder J. Visser vindt het vervelend dat Leiderdorp het 'vertrouwelijke stuk' heeft laten uit lekken. Het zou de onderhande lingspositie verzwakken. Hij heeft er wel een, door Leiderdorp bestre den, verklaring voor: "Leiderdorp moet nu eenmaal voorzichtig ma noeuvreren met een verdeeld colle ge van burgemeester en wethou der". Persoonlijk vindt Visser dat het woord 'thans' geen verzwakking in houdt van het nee tegen de verbin dingsweg tussen de rijksweg Am sterdam-Den Haag en de rijksweg Amsterdam-Ypenburg die Voor schoten in tweeén deelt. "Het bete kent dat de weg er niet voor 2010 mag komen en dat klopt met alle overwegingen die we tot nu toe had den", legt hij uit. "En als je het stuk in totaliteit leest, zie je dat de agglo meratiegemeenten aanleg discuta bel vinden". Leiderdorp, Oegstgeest, Voor schoten, Zoeterwoude, Alkemade en Leiden stellen in hun concept-i actie vast dat meer wegen meer a to's aantrekken en vragen zich af of dat de bereikbaarheid bevordert. Het doortrekken van de Landschei dingsweg bij Den Haag en de S4 in de bollenstreek, de verbreding van de A4 bij Leiderdorp, de spoorweg verdubbeling tussen Leiden en Ma- riahoeve en het regionale experi menteerproject voor bussen zouden de bereikbaarheid wél dienen en "zijn van invloed op de eventuele noodzaak en functie van de 11- west". Deze rijksweg zou voor luchtver ontreiniging en geluidoverlast zor gen en 'een aanslag betekenen op de nog resterende schaarse groene ruimte tussen de Leidse regio en Den Haag'. Het agglomeratie-over leg betreurt het dat belangrijke bouwlocaties als de Leidse Stevens hof en Oostvlietpolder en de Voor schotense Krimwijk en Noord-Hof land in de knel komen. Bij gemeen te Leiden was vanmorgen niemand voor nader commentaar bereikbaar. INBRAKEN Bij inbraken in twee woningen in Zoeterwoude zijn het afgelopen weekeinde geld en een cd-speler ontvreemd. De diefstallen werden gepleegd in Zoeterwoude- Rijndijk en Zoeterwoude-Dorp. en drs.P. te gast bij 'Rijnlands' De krant voor uw eigen stuk van Nederland houdt U van dag tot dag op de hoogte. Veel belangstelling voor manifestatie in Oegstgeest OEGSTGEEST - Maarten 't Hart is er niet. Hij moet met 38 graden koorts bed houden. Wel heeft hij zijn gastheren la ten weten dat nu hij het Ende- geest-plan kent, "hij nog meer tegen is". Jan Wolkers is er wel, zij het niet in levenden lij ve maar op tape. Volgens deze oud-Oegstgeeste- naar maakt IBB Kondor van het bos van Endegeest "een ordinair park". En: "Het schijnt dat pro ject-ontwikkelaars tegenwoordig niet eens meer in de hel worden toegelaten. Het is die mensen al leen maar te doen om winst te ma ken. En ik geloof dat zo'n project met die bungalows best ergens anders in Oegstgeest kan worden verwezenlijkt zonder dat je daar zo'n schitterende omgeving voor uitverkoopt". PvdA-wethouder T. Kohlbeck is er ook, maar hij staat niet op de sprekerslijst en dus wordt hem het spreekrecht onthouden door de organisatoren van de door zo'n 150 mensen bezochte bijeen komst, zaterdag, over het Ende geest-project in hotel Het Witte Huis in Oegstgeest. Ook het voorstel van Kohlbeck om te verhuizen van de afgeladen, benauwde zaaltjes in het hotel naar de raadszaal, waar de ge luidsinstallatie het tenminste doet, haalt het niet. Na het spreekverbod beent wethouder Kohlbeck verontwaardigd de zaal uit. "Ik heb hier blijkbaar niets te zoeken". Informatie G. van Eisen (PPR), wiens partij samen met het buurtcomité Bos geest en de plaatselijke milieu- werkgroep het organiserend co mité vormt, vindt het logisch dat Kohlbeck de microfoon niet kreeg. "Dan moeten ook andere politieke partijen iets kunnen zeggen en het was nu net niet de bedoeling om er een politieke middag van te maken. Vanmid dag gaat het erom dat de Oegst- geester burgers kennis maken met het bos". Dat het toch om meer dan infor matie en kennismaken met gaat, bewijst het spandoek dat achter het hoofd van spreker prof. P. Se- venster hangt: "Opa, wat zijn wei landen". Ook op de Endegeester- straatweg en -laan hangen doe ken tussen bomen die oproepen het landgoed Endegeest te be houden. De organisatoren hebben aan twee ruimten in het hotel nog niet genoeg. De grootste zaal kan niet worden gebruikt want die is bezet door het CDA waarvan de kring Leiden vergadert. Burgemeester S. Scheenstra (CDA) bezoekt de CDA-vergadering, "maar met mijn hart ben ik in deze zaal", zegt de burgemeester, die op deze ma nier niet voor het eerst laat door schemeren geen fan van de Ende geest-plannen te zijn. Dat zijn ook de eigenaar en het personeel van het hotel niet. Het comité hoefde voor het gebruik van de vertrek ken in het hotel dan ook niets te betalen. Janboel Om de drukte te kanaliseren wor den de belangstellenden, onder wie veel raadsleden, in twee groe pen verdeeld. De ene groep krijgt eerst het verhaal van de War- mondse prof. P. Sevenster te ho ren om daarna met deskundigen het bos in te trekken. Voor de an dere groep geldt de omgekeerde volgorde. Van Eisen laat zich kritisch uit over een op het allerlaatste mo ment aangekondigde excursie door kasteel Endegeest, die nu op precies hetzelfde tijdstip begint als de bijeenkomst in het Witte Huis. Vooral het feit dat de orga nisatoren zich niet hebben be kendgemaakt, stoort hem. De kasteelgangers komen al gauw naar het Witte Huis. Volgens W. Blauw van het buurtcomité Bos geest was het maar een ongeorga niseerde janboel in het kasteel. "De deuren gingen open, de men sen mochten naar binnen maar verder gebeurde er niets", zegt hij een kasteelbezoeker. Prof. P. Sevenster, de enige 'li ve-spreker', krijgt alle handen op elkaar met zijn verhaal. Volgens hem is 'de deal van de eeuw' juist niet met gesloten beurzen afge sloten. "Dank je de koekoek, die stelling gaat alleen maar op als je de deal puur financieel bekijkt, maar er zijn hier wel waarden in het geding. Ik weet wel dat de huizen niet in het bos komen maar aan de rand maar een bos met rand is veel meer waard". Oegstgeest zonder Endegeest, vergelijkt Sevenster, is als Man hattan zonder Central Park en als Den Haag zonder het Haagse Bos. De dorpen Voorhout, Sassen- heim, Oegstgeest en Rijnsburg zijn al veel te veel aan elkaar ge groeid, zo zeer zelfs dat een bui tenlander ze niet meer uit elkaar kan houden, betoogt hij. "De Randstad heeft behoefte aan groene plekken. Houdt ze groot en groen. Ik zeg dat niet omdat ik alles wil houden zoals in groot moeders tijd maar juist met het oog op te toekomst". Na afloop geven de raadsleden een voorproefje van de discussie, morgenavond in de raadscom missie. CDA-raadslid Hellinga laat doorschemeren dat zijn frac tie wel eens met een verrassing zou kunnen komen. Volgens het raadslid is het het overwegen waard Oegstgeester geld in de restauratie van het kasteel te stoppen. Dan zijn niet al die 45 vil la's niet nodig. "Als het milieu je echt wat waard is, dan moet je met geld op tafel komen", laat hij de anderen in spanning achter. Vanavond vergadert de CDA- fractie. Een aantal Oegstgeestenaren maakten zaterdag tijdetis de manifesta tie tegen de bebouwing met villa's van de rand van het bos van Ende geest, voor het eerst kennis met dit als enig overgebleven ongerepte na tuurgebiedje van Oegstgeest. (foto Henk Bouwman)

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 9