Beenderen en schedels op bouwplaats Alphen DE 'kroniek over VAN TWÏNÈÊ Alphense aardewerkfabriek failliet Alphen steunpunt alcoholpreventie Noordwijker zwaar gewond PAGINA 8 REGIO MAANDAG 13 MAART 1989 Begijntjes en kwezelkens dansen niet luidt de tekst van een oud volksliedje. Oudere lezers zullen zich dit liedje misschien nog her inneren uit hun lagere schooltijd. Het wordt nu niet meer gezongen. Annie M.G. Schmidt heeft het pleit in haar voordeel beslist en misschien is dit voor de leerlin gen van de basisschool wel zo ple zierig. De oude, vaak nog uit de middeleeuwen stammende volksliedjes, maken geen deel meer uit van het repertoire.van de zangles. Dat begijntjes niet dansten is begrijpelijk. Deze vrouwen leef den min of meer als nonnen. Min of meer, want er bestond wel enig verschil tussen vrouwen die ge kozen haddén voor de status van begijn en vrouwen die waren toe getreden tot een klooster. Evenals nonnen moesten begij nen een gelofte van kuisheid af leggen bij hun intrede in de ge meenschap. Voor begijnen was dit een niet al te knellende band, ze konden deze gelofte op ieder moment weer intrekken en bij voorbeeld in het huwelijk treden. Begijnen waren niet zoals kloosterlingen door een eeuwige belofte van trouw gebonden aan een kloosterorde. De begijnen mochten bovendien hun bezittin gen behouden. Samenvattend kun je zeggen dat dié meisjes en vrouwen begijn werden die wèl een godsdienstig leven wilden leiden, maar geen zin hadden zich voor de rest van hun leven aan een kloosterorde te binden. Zoals zo vaak in de ge schiedenis is niet duidelijk wan neer het allemaal is begonnen. Sommigen plaatsen het ont staan van de begijnhoven al in de Frankische tijd. Begga, de moeder van Pepijn van Herstal, zou de eerste begijn hoven hebben gesticht. Deze da me overleed in 698 en in dat geval zouden de- begijnhoven al heel oud zijn. Strak regiem Nog een andere naam wordt ge noemd. Een Luikse priester, Lambert le Beque, zou de stichter zijn. Deze Lambert overleed in 1184. In Vilvoorde bestond echter al sinds 1129 een begijnhof. Het is mogelijk - maar gezien de gemid delde leeftijd die mensen in de middeleeuwen bereikten - zijn de aktiviteiten Van Lambert le Be que ten aanzien van de begijnho ven niet waarschijnlijk. Leiden telde in de middeleeuw en een drietal begijnhoven: het St. Agnieten begijnhof, het Pieter Simons begijnhof en het Pancras begijnhof. Alleen over het St. Agnieten begijnhof zijn we goed geïnformeerd, over de andere twee veel minder. De begijntjes woonden dus in een gemeenschap bij elkaar. In de tweede helft van de vijftiende eeuw telde het St. Agnieten be gijnhof ruim 40 huisjes, gegroe peerd rond een kerk en een plein. Deze omvang bereikte het hof zo rond 1430. Bij de aanleg van de Kloksteeg in 1426 kwam er tussen de Leidse Vliet en de stadsmuur een groot terrein vrij. Dit werd gebruikt voor de uitbreiding van acht tot ruim veertig huisjes. Al waren de regels in een be gijnhof niet zo streng als in een klooster, in onze ogen was ieder een in een begijnhof toch onder worpen aan een vrij strak regiem. Uiterlijk vertoon was verboden. Begijnen mochten bij voorbeeld geen borduurwerk maken behal ve "tot den dienst Gods". Bezoek aan jaarmarkten was verboden. Begijntjes mochten bq het maken van hun kleren geen zijde gebrui ken, moesten plompe zwarte schoenen en slechts pelsen van schapen of lammeren dragen te gen de kou. Bezoeken aan bruiloften en be grafenissen waren in principe verboden. Als het donker werd moesten alle begijnen thuis zijn. Het dagelijks bijwonen van de mis was een vanzelfsprekende zaak. Het bestuur van een begijn hof was in principe democratisch. Het Leidse stadsbestuur had be paald dat de begijnen op Petri ad Vincula (8 januari) een mater moesten kiezen, die na twee jaar "tekening en verantwoording zal doen". Verbeurd Er was ook weinig voor nodig, al thans in onze ogen, om als be woonster van een begijnhof je plaats te verliezen. Als men zich niet aan de besluiten van de lei ding onderwierp kon het huisje waarin een begijn woonde ver beurd worden verklaard. Als je buiten het hofje hulp zocht tegen de besluiten van het bestuur ging je huisje dezelfde weg. In 1403 overkwam dit een begijn van het Sint Pancras be gijnhof. Maar ook om andere redenen kon je uit een hofje worden ver wijderd. Uit St. Pancras werd in 1403 een begijn verwijderd omdat zij weigerde laster tegen een me debegijn binnen twintig dagen te herroepen. Het jaar 1403 was toch een onrustig jaar voor het St. Pan cras begijnhof. In datzelfde jaar BEGIJNTJES DANSTEN NIET Ronald Heemskerk en Dave Hage tonen één van de schedels die ze hebben gevonden op e Alphense Castellumstraat. Alphense school Het Balten damt door ALPHEN AAN DEN RIJN - De christelijke basisschool Het Baken uit Alphen heeft de halve finale om de Nederlandse kampioenschap pen schooldammen bereikt. Het team plaatste zich zaterdag door eerste te worden tijdens de einstrijd voor scholen uit Midden-Holland. Olaf van Gelder, Erik Hoogenboom, Martijn Schuurhof en Remco Dijk man wonnen de beslissingswed strijd met 7-1 van de Goudse school Burgvliet. De Alphenaren spelen met reser ve-dammer Geert Wind de volgen de ronde op 8 april waarschijnlijk in hun eigen school aan de Klepper man. De dammers van de openbare basisschool De Ridderburcht aan de Essenburg plaatsten zich niet voor de halve finale. Zij werden za terdag zevende. Theater verkoopt aan sponsors 151 stoelen ALPHEN AAN DEN RIJN - Voor het nieuwe Alphense Parktheater zijn 151 van de 244 stoelen verkocht aan sponsors. In totaal is 52.850 gul den betaald voor de stoelen die 350 gulden per stuk kosten. Als tegen prestatie wordt de naam van de sponsor op de stoel vermeld en kan de 'koper' de plaats claimen tijdens voorstellingen. Voor de resterende 93 stoelen wil J. van Zwieten van de Rotary-club proberen hele winkelstraten te inte resseren. Van Zwieten heeft zich de laatste weken ingezet voor de spon soractie. Het is hierbij mogelijk een rij stoelen de naam te geven van een winkelstraat zoals de Hooftstraat of de Julianastraat. Van Zwieten: "Van de winkeliers uit de Hooft straat heeft driekwart al laten blij ken geïnteresseerd te zijn in de ac tie". ALPHEN AAN DEN RIJN - De Alphense aardewerkfabriek Vrolijk is failliet verklaard. De twaalf personeelsleden van het aan de Steekterweg gevestigde bedrijf zijn ontslagen. Dat is meegedeeld door curator L. Eenens. Volgens hem is er een geïn teresseerde die het bedrijf wil over nemen. Als sprake is van een 'inte ressant bod' zou een deel van het personeel weer aan het werk kun nen, aldus de curator. "Maar ik heb op dit moment nog onvoldoende in formatie om te kunnen bepalen of dat werkelijk het geval is". Deze week volgen hierover gesprekken met de potentiële koper, de fiscus en de bank. Volgens Eenens is de ste oorzaak van het faillissement de 'uitermate verslechterde concur rentiepositie'. In het aardewerkfa briekje werden keramische produk- ten gemaakt zoals vazen, bloempot ten en beeldjes. "De Nederlandse markt wordt op dit moment over spoeld door veel goedkopere pro- dukten uit andere landen zoals Por tugal, waar de lonen lager zijn", al dus Eenens. Vrolijk kwam ook in de problemen doordat het installeren en gebruiken van een aantal r ovens veel kosten met zich bracht. ging en enkele leveranciers. Eenens weet nog niet hoeveel geld de schuldeisers te goed hebben. Cverigens was voor de werkne mers van de pottenbakkerij al ont slag aangevraagd bij het Geweste lijk Arbeidsbureau in Alphen. Die aanvraag is echter achterhaald door het faillissement, aldus Eenens. Hij vertelt dat in de hoogtijdagen van het bedrijf zestien mensen in dienst waren: "Maar dat is al weer enkele jaren geleden". Kinderen Lugters niet naar school Nieuwveen LEIMUIDEN - De twee kinde- ren van de Leimuidense familie Lugters kunnen niet naar school in Nieuwveen. Het mi nisterie van onderwijs heeft een aanvraag voor bijles voor de kin deren vanwege de kosten afge wezen. Arie en Willem zitten daarom nog thuis op het woon wagenkamp. De familie Lugters heeft de gemeente vorige week uitgelegd hun twee kinderen niet meer naar school gaan. Hierbij was aanwezig de leerplichtamb tenaar J. van Duyn, die proces verbaal opmaakt van het school verzuim. Ook burgemeester M. Boelen was hierbij. Er zijn al enige tijd problemen tussen de familie Lugters die op een woonwagenkamp woont en het gemeentebestuur. Twee kin deren van Lugters zijn van openbare basisschool De Toren valk gestuurd omdat hun vader de leerkrachten, ouders en ge meentebestuur heeft gedreigd met fysiek geweld. Hij deed dat omdat zijn kinderen volgens hem werden gediscrimineerd. Man aangehouden ALPHEN AAN DEN RIJN - De Alphense politie heeft een 29-jarige Alphenaar aangehouden die wordt verdacht van meerdere inbraken. De man viel volgens de politie op vanwege zijn wat merkwaardige ge drag bij het benzinestation aan de Goudse Schouw. In zijn auto wer den een cd-speler, een autotelefoon, een scanner en gouden sieraden aangetroffen. Ook vond de politie inbrekerswerktuigen zoals een sti letto, een honkbalknuppel en een luchtdrukpistool. De verdachte be weert dat hij de spullen heeft gevon- den. Kritiek op Verhoef TER AAR - Burgemeester P. Ver hoef van Ter Aar is fel gekritiseerd door enkele raadsleden die vinden dat hij de belangen van de gemeen te niet goed heeft behartigd bij de behandeling van de herindeling. Die houdt in dat Ter Aar wordt sa mengevoegd met de gemeenten Ze venhoven en Nieuwveen. Tijdens de raadsvergadering ver klaarde W. van der Tol (Gemeente Belangen) 'geschokt te zijn over de manier waarop Verhoef de herinde lingszaak naar voren heeft ge bracht'. De burgemeester zou ook volgens de WD niet duidelijk heb ben gezegd hoe de raad over de her indeling denkt. E. Kraak onder steunde deze mening volledig, want ook het PAK had zich aan de uit spraken van de burgemeester geër gerd. Verhoef, zijn woede verbijtend: "Zullen we het hierbij laten? An ders zult u het moeilijk krijgen". VSn Tol verklaarde nergens bang voor te zijn: "Zegt u het maar. Ik heb exact weergegeven wat de raad wilde". DIEFSTAL - De bewoners van een huis aan de Schuberthof in Alphen zijn vrijdagavond tussen half zeven en half elf goederen kwijtgeraakt met een totale waarde van enkele duizenden guldens. Inbrekers na men geluidsapparatuur, een kleu- rentélevisie, een paspoort, een be drag van 200 gulden en een horloge mee. ALPHEN AAN DEN RIJN - Al phen moet, met Gouda, gaan funge ren als steunpunt in Zuid-Holland voor gemeenten die een eigen alco- holpreventiebeleid willen opzetten. Dat is de mening van de provincie, die vindt dat Alphen inmiddels vol doende ervaring heeft opgedaan met het eigen alcoholpreventieplan om als vraagbaak te kunnen dienen. Gouda zou voor vier uur per week een medewerker moeten inschake len, terwijl het de bedoeling is dat de projectmedewerkster in Alphen, A. Sannen, voor tien uur per week de gevraagde werkzaamheden voor de provincie verricht. "We hebben echter nog niet gesproken met Gouda over een mogelijke verde ling van de taken. In dit stadium is dat nog wat prematuur", aldus San- Verwacht wordt dat de provincie binnenkort de knoop doorhakt en besluit tot het aangaan van een tij delijk dienstverband met Sannen. Dat zou dan tot 1 januari 1990 moe ten duren, de datum waarop het al coholpreventieplan in Alphen wordt beëindigd. "Een voortzetting zit er echt niet in", aldus Sannen, "de provincie is de laatste restjes geld aan het opmaken van WVC". Centraal punt in het béleid van de provincie is volgens haar het stimu leren van een lokaal alcohol-mati- gingsbeleid. "Je kunt zeggen dat dat ook wel is gelukt. Er wordt steeds meer over nagedacht in de verschillende gemeenten.Mogelijk dat daar ook in de toekomst meer initiatief uit voortvloeit". Alphen heeft zelf de afgelopen ja ren met Zoetermeer als zogeheten voorbeeldgemeente gediend. In beide steden werd met subsidie van rijk en provincie op experimentele wijze het alcoholprobleem aange pakt. Het Alphense project bestaat behalve uit een onderwijsgedeelte voor het basisonderwijs - waarin on der meer een lespakket om de socia le weerbaarheid van de leerlingen te vergroten - uit een aantal activitei ten, dat is gericht op het vroegtijdig signaleren van verslavingen en op adequate hulpverlening bij (drei gend) overmatig alcoholgebruik. Hier vormen vooral werkers in de gezondheidszorg, de maatschappe lijke dienstverlening en het vor mingswerk de doelgroep. Voor deze groepen zijn onder meer trainingen en instructiebijeenkomsten gehou den. Meer tijd In de nog lopende onderdelen van het alcoholpreventieplan kan door Alphen de komende maanden meer tijd worden gestoken dan nu het ge val is. Het aantal uren van Sannen wordt binnenkort uitbereid van 16 tot 26 uur. Dit is mogelijk geworden doordat het projectonderdeel 'alco hol en sport' in verband met tijdge brek van de oorspronkelijke lijst is geschrapt. "Aanvankelijk was nog tot september ongeveer 20.000 gul den begroot voor twee nieuwe pro jectonderdelen, maar omdat de afronding en evaluatie van de ver schillende onderdelen tot nu toe meer tijd hebben gekost dan ver wacht, moest één daarvan worden geschrapt", aldus Sannen. Het Grote of St. Agnieten Begijnhof naar de toestand in 1576. Het besloten karaker met slechts één toegang van af het Rapenburg komt op deze uitsnede uit de stadsplattegrond van Liefrinc goed tot uitdrukking. De steunberen van de kerk zijn nog steeds te herkennen en te zien van af het einde van de Begijnhof-straat. werd een begijn verwijderd om dat zij langer dan veertien dagen afwezig was geweest. In 1410 stuurde het Agnieten begijnhof een ingezetene weg we gens plichtsverzuim en wange drag. Waar zo'n weggestuurde be gijn naar toe ging en of het goed met haar afliep, dat weten we niet. Soms waren de regels hard, al thans in onze ogen. Als een begijn binnen de eerste vfjf jaar van haar vestiging in een hofje door een ernstige ziekte werd getroffen, kon ze ook opstappen. Was je eenmaal van het hof ver wijderd, dan mocht je nooit meer terugkeren. Deze regel gold ook als je vrijwillig een begijnhof ver liet. Helemaal onredelijk was de regeling met betrekking tot ziek te in de eerste vijf jaar niet. Een begijnhof probeerde zich op deze manier te beschermen om te kun nen overleven. Armoede Als een nieuwe begijn zich tot een hofje wendde om toegelaten te worden moest ze ook in materieel opzicht aan bepaalde eisen vol doen. De vrouw moest enig bezit hebben of een handwerk kunnen uitoefenen. Hierdoor zou zij al thans de eerste vijf jaar niet ten laste komen van het hofje. Indien een begijn na deze vijfjaar "in ar moede raakte", kon zij ondersteu ning krijgen van het begijnhof. Deze regel was gemaakt om te voorkomen dat men alleen om huisvesting te verwerven zich bij de begijnen zou aansluiten. Een begijn moest bij haar intre de ook enig huisraad meebrengen of een klein intredegeld betalen. Het St. Agnieten begijnhof heeft bestaan tot in de zestiende eeuw. De hervorming maakte toen een einde aan deze religieuze instelling. In 1584 werd bepaald dat de nog in het hofje wonende begij nen de goederen van het voorma lige begijnhof mochten beheren. De opbrengst ging naar de ar- In 1586 werd besloten dat de twee nog overgebleven begijnen er tot hun dood mochten blijven wonen. Daarna zouden de huisjes ter beschikking worden gesteld van de universiteit. BRAM VERHOOG Jongens ontdekken Imevelput oude begraafplaats ALPHEN AAN DEN RIJN - Twee Alphense jongens hebben gistermiddag schedels en beenderen gevonden op een bouwterrein aan de Castellumstraat in Alphen. Daar was tot ongeveer een jaar geleden een openbare begraafplaats. De botten zijn gisteravond onder toezicht van de politie verwijderd door medewerkers van de gemeente die de locatie ook afdekten. Dat gebeurde op een tamelijk geheimzinnige manier. namen twee schedels mee naar huis. De ouders belden vervolgens de politie en burgemeester M. Paats van Alphen. Het tweetal werd door de agenten meegenomen naar de bouwplaats en raakte daar volgens moeder Heemskerk 'helemaal over stuur'. Ronald: "De doos lag in het water en de politieagenten zeiden dat wij dat hadden gedaan en dat we met de hoofdenhadden gespeeld. Maar dat is niet zo. De doos stond op een rand en is waarschijnlijk in het water ge vallen. Toen hebben ze alles wat er lag in een busje geladen, daar was ook een grafsteen bij". "Belachelijk", noemt mevrouw Heemskerk de situatie. "Ik heb de burgemeester gebeld want ik vind het heel vreemd dat dit terrein is vrijgegeven voor de bouw. De be graafplaats zou helemaal geschud zijn, maar nu blijkt hoe de NOORDWIJK - Een 25-jarige Noordwijker is gisteravond zwaar gewond geraakt bij een ongeval op Oude Zeeweg in Noordwijk. Daar waar de Oude Zeeweg overgaat in de Pickéstraat ramde de automobi list twee geparkeerde wagens, waarna hij tegen de gevel van een woning tot stilstand kwam. Zijn eigen auto is volgens de poli- Medewerkers van de dienst openbare werken laadden gisteravond laat tie rijp voor de sloop, terwijl de par- beenderen in een vrachtwagen. De resten zijn overgebracht naar de knekel- keerde wagens zwaar beschadigd put op de Oosterbegraafplaats in Alphen. (foto Ben de Bruyn) werden. "Een begraafplaats is geen openba re kijkplaats. Uit piëteit is het be langrijk dat tijdens ontruiming een kerkhof wordt afgeschermd", zegt P. Camphuijsen, voorlichter van-de gemeente Alphen daarover. De gevonden beenderen dateren volgens hem uit de vorige eeuw of uit het begin van deze eeuw. De kin deren stuitten op een zogeheten knekelput, waar niet verteerde res ten in terechtkomen die'worden aangetroffen als graven na onge veer dertig jaar worden ontruimd. Camphuijsen ontkent dat de bot ten zijn achtergebleven toen de be graafplaats een jaar geleden werd 'geschud': "Die beenderen zijn toen naar de knekelput op de Oosterbe graafplaats gegaan". Dat is ook ge beurd met de botten die het afgelo pen weekeinde werden gevonden. De eerste resten werden vrijdag middag aangetroffen door mede werkers van de plantsoenendienst. "De kinderen hebben waarschijn lijk gezien dat de botten werden weggehaald en zijn in het weekein de verder gaan graven op het afge sloten bouwterrein", denkt Camp huijsen. Ronald Heemskerk (14) en zijn stiefbroertje Dave Hage (11) vertel len dat ze gistermiddag tijdens het spelen een bot uit de grond zagen steken. De jongens stopten een hoe veelheid beenderen in een doos en MAANDAG 13 MAART Alkemade informatieavond over be drijfsopvolging in De Franse Brug, Westeinde. Roelofarendéveen, aanvang 20.00 uur. Alphen avond over geheime bijbel- transporten en bijeenkomsten in de Goede Herderkerk, Ten Harm- senstraat. aanvang 20.00 uur. Leiden ruil-, contact- en veilingavond De Postzegelvrienden, vanaf Voorschoten serie lezingen 'De\ recht', vijfde en laatste lezing: 'Ar- bak, Cultureel Centrum, Marijke- laan. DINSDAG 14 MAART Katwijk sportactiviteiten voor mensen met CARA. olv een fysiothera peut. van 15.30 tot 16.30 uur in sportzaal Boorsma, Zwanenburg museum van Geologie en Minera logie. Hooglandse Kerkgracht. openbare voordracht over 'De mens in de evolutie', aanvang 20.00 uur in de Pieterskerk. i het Micro-theater, Oude Vest. Leiderdorp belastingspreekuur in de Mu- zenhof, van 9.00 tot 12.00 uur. Wassenaar lezingencyclus Stichting Backershagen: tweede avond over: 'Aspecten van het cabaret lied' door Wout Mouwen en 'Een ongewone reis door China' door WOENSDAG 15 MAART Alphen uitvoering Johannes passion door Hosanna, aanvang 20.00 uur in de Bonifatiuskerk, Paradijslaan. thema-avond Alphense Vrou wenraad over thuiszorg, aanvang 20.00 uur in De Thermen, Cantha rel. schrijfavond Amnesty Interna tional in de bibliotheek. Thorbec- kestraat, aanvang 19.00 uur. Svetlana Polenia, aanvang 19.30 uur in het Centraal Faciliteitenge bouw van de RUL, Cleveringa- plaats. spreekbeurt: 'Zij die geboren worden groeten u', door prof.n J.H. Nieuwenhuis, aanvang 20.00 uur in het Gravensteen, Pieters kerkhof. informatiepunt gemeenschap pelijk wonen, van 20.00 tot 21.00 uur bij Vereniging Centraal Wo nen, Gerestraat 20, tel: 121554. concert 'Oude Muziek in Oud heden' met Marianne Hund Da- vies (zang) met Messiaen versus Franse Vogelroepchansons uit het einde van de 14e eeuw, 20.15 uur in de Taffehzaal, Rijksmuse um van Oudheden, Rapenburg. voorpremière van het Cabaret Zak As met 'De Nationaal Kam pioen', aanvang 20.15 uur in de Leidse Schouwburg. uitvoering van: 'Het Aquarium', door het Lucas College, 20.30 uur in het Microtheater, Oude Vest. Leiderdorp bridgen in het Bridgecentrum Leiderdorp, Bernhardstraat, aan vang 13.30 uur. blauw is, is gezien', door Poppen- heater Wellus Nietus, aanvang 14.30 uur in het Cultureel Cen trum, Marijkelaan. Wassenaar lezingencyclus Stichting Back ershagen: derde avond over 'Louis Couperus en De Oudheid', door prof.dr. F.L. Bastet,20.00 uur in het Rijnlands Lyceum.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 8