TAD LEIDEN Vandalisme kost Leiden ruim 5 ton Wereldwinkels willen van stoffig imago af LEIDSCH DAGBLAD Vooral schoolgebouwen moeten het ontgelden Bedrijf aan Rooseveltstraat tijdelijk stilgelegd Uitwisseling Leiden-Oxford eind maart Franse stad Tourcoing wil stedenband Manifestatie tegen apartheid Weer nieuwe acties tegen Shell s MAANDAG 13 MAART 1989 LEIDEN De gemeente Leiden heeft in 1988 5,5 ton schade geleden als gevolg van vandalisme. Dat is ruim honderdduizend gulden meer dan het jaar daarvoor. Vooral de schade die aan schoolgebouwen werd toe gebracht is enorm. Die be droeg bijna vier ton. Deze schadepost bestaat voorna melijk uit het vervangen van vernielde ruiten. Opvallend was dat de meeste ver nielingen in 1988 in de maand juni werden geregistreerd. In 1987 werd in mei de hoogste score genoteerd. De gemeente signaleert een rechts reeks verband met de Europese kampioenschappen voetbal, dat door Nederlandse successen veel mensen op straat bracht. Vooral de schoolgebouwen in de Merenwijk zijn regelmatig doelwit LEIDEN - Door een verstopping van de afvoer bij het bedrijf Colour- masters ontstond vrijdagavond op de Rooseveltstraat een grote plas blauw water. Het bedrijf is vervol gens tijdelijk stil gelegd. De ver stopping is vanmorgen verholpen. De lozing van verfstoffen op het open riool is volgens directie milieu legaal. Coalourmasters wast en bleekt gewone spijkerbroeken tot zogehe ten snow- of stonewashed broeken. Hierbij komen verfstoffen vrij en vezels vrij. Vermoed wordt dat de vezels een verstopping in de afvoer hebben veroorzaakt, waarna het af valwater zich via een kolk een weg omhoog heeft gezocht en qp straat terecht kwam. Volgens ambtenaar Van den Berg van directie milieu zal wel met het bedrijf Colourmasters gezocht wor den naar een manier om herhaling van de verstopping te voorkomen. Volgens directeur G. Gouw van het bedrijf bevat het afvalwater geen schadelijke stoffen. Het is hetzelfde water dat vrijkomt bij een wasbeurt in een huishouden, zo zegt hij. Bij een wasbeurt wordt er 900 liter wa ter gebruikt. van de vernielzucht van jongeren. De school aan het Valkenpad heeft het meest te lijden van vandalisme, maar ook bij scholen in de Zijlwijk en aan het Broekplein worden re gelmatig vernielingen aangericht. Het scholencomplex aan het Val kenpad werd in 1987 grondig ver bouwd met het oog op de vele ver nielingen aan het gebouw. De scha de aan het complex daalde ook in 1987, maar in 1988 nam het vandalis me weer toe. De gemeente hoopt de vernielingen nu tot staan te brengen door een andere functie aan het complex te geven. Indien de school ook als wijkgebouw gaat functione ren is er buiten de schooluren meer toezicht. Ook door het geven van meer en betere voorlichting hoopt de ge meente het vandalisme terug te dringen. Dit staat te lezen in het ge meentelijk actieplan tegen veel voorkomende criminaliteit. Behal ve bestrijding van vernielzucht, richt het plan zich ook tegen het te rugdringen van klein geweld. Daarvoor wil het gemeentebe stuur de verlichting in de stegen in het centrum van de stad verbeteren (het Stegenplan). Bovendien moe ten er in de stad meldpunten komen met een directe verbinding met de alarmcentrale van de politie. De meldpalen zijn gepland op vier plaatsen in de stad. Twee alar- meringspunten worden op de Haar lemmerstraat aangebracht, een bij de Pelikaanstraat en een op de hoek met de Lange Mare. Op de Bree- straat moet meldpunten komen op de hoek met het gangetje en de Vrouwensteeg. Avondwinkel Daarnaast streeft het gemeentebe stuur naar een avondwinkel aan de Beestenmarkt. Op dit 'plein' in het centrum van Leiden bestaat het pu bliek 's avonds voornamelijk uit ca fé- en bioscoopbezoekers. De ge meente wil dat er meer sociale con trole komt in de avonduren en wil dat bereiken door het realiseren van een avondwinkel of een 'luxe trak tatie-winkel'. Het college hoopt hiervoor ont heffing te krijgen van de Winkelsui- Inbraak LEIDEN - Bij een inbraak in een woning aan de Kiekendiefhorst is in de nacht van zaterdag op zondag een forse hoeveelheid sieraden ge stolen. De inbreker of inbrekers na men uit een sieradenkistje onder meer een gouden halsketting, een parelketting, een gouden schakel armband en een pinkring mee. Bij de inbraak is de balkondeur van de woning geforceerd. De politie weet nog niet hoe groot de totale waarde is van de buit. tingswet nu de achterliggende ge dachte niet een economische is, maar de winkel er uit oogpunt sociale controle moet komen. In het plan doet een ambtelijke werkgroep ook suggesties om de criminaliteit terug te dringen die te maken heeft met het gebruik van al cohol en drugs. De politie is intus sen in deze regio al begonnen met het houden van intensieve ver keerscontroles. Drugsverslaafden Daarnaast wil het gemeentebestuur dat drugsverslaafden die regelma tig met de politie te maken hebben (de zogenaamde 'bekenden van de politie') sneller voor de rechter wor den gebracht. Nu ligt er teveel tijd tussen de strafbare daad en de ver oordeling waardoor de bestraffing haar nut verliest. De politie wil nu proberen om verdachten binnen tien dagen na het vergrijp voor de rechter te krijgen. Om de opvang van cafébezoekers na sluitingstijd te verbeteren, denkt de gemeente aan verruiming van de sluitingsuren van snackbars. Daar mee wordt volgens de gemeente een betere spreiding verkregen in het groepsgewijs rondtrekken van cafébezoekers. Deze maatregel moet volgend jaar gaan gelden. LEIDEN De jaarlijkse uitwisse ling tussen Leiden en Oxford heeft dit jaar plaats vanaf 25 maart tot 1 april. Deze keer komt een groep En gelsen in Leiden op bezoek. De de legatie van Oxford bestaat uit beoe fenaars van squash, paardrijden, pistoolschieten, bowling. Ook ma ken ornithologen en kunstschilders deel uit van de groep. Het programma voor de Engelsen bestaat onder meer uit een stads wandeling, een bezoek aan de Keu kenhof en een ontvangst op het stadhuis. Vrijdagavond 31 maart is een grote fare-well party. Sinds enkele jaren opereert er in Leiden een vereniging 'Vrienden van Oxford'. Die stelt zich tot doel contacten met vroegere Oxford- gangers te blijven onderhouden of te vernieuwen. Deze vereniging houdt gedurende het gehele jaar ac tiviteiten. Zo is er iedere tweede zondag van de maand een teaparty in het Koetshuis van de Burcht. Meer informatie over deze vereni ging bij mevrouw Cock Dijsel- bloem, tel. 02522-10910. Het gemeentebestuur wil dat aan de Beestenmarkt een avondwinkel komt. LEIDEN De Noordfranse stad Tourcoing wil een stedenband met Leiden. Archivarissen van die gemeente hebben bij stam boomonderzoek ontdekt dat bei de steden een band uit het verle den hebben. Inwoners van Tour coing trokken in de 16e en 17e eeuw om godsdienstige en econo mische motieven naar Leiden, schrijft burgemeester Stéphane Dermaux aan de Leidse burge meester Goekoop. Leiden heeft nog geen stede band met een Franse stad. Wel zijn er zogenaamde 'jumelages' met Oxford, Krefeld (West-Duits- land, Torun (Polen) en Juigalpa (Nicaragua). De kans dat er wer kelijk een stedenband tot stand komt, wordt op het stadhuis niet zo groot geacht. "Er is al een vrij groot aantal steden waar een ver bintenis mee is. En aan deze uit wisselingen zijn toch altijd kos ten verbonden". LEIDEN - Het noodgebouw van de apotheek in de Stevenshof is zon dagochtend tegen tien uur vrijwel volledig uitgebrand. Volgens politie en brandweer is de schade zo groot dat het gebouwtje als verloren moet worden beschouwd. Het vuur sloeg van de apotheek over op het ernaast gelegen noodgebouw van het ge zondheidscentrum. Dat liep brand-, rook- en waterschade op, maar kon door de brandweer worden behou den. Volgens de politie kreeg de alarm centrale tegen tien uur een melding binnen van het inbraakalarm van de apotheek. De centrale waar schuwde de apotheker, die besloot eerst zelf een kijkje te nemen. Toen hij bij het gebouw kwam, stond de apotheek inmiddels i'n brand. De Leidse brandweer slaagde er niet in het vuur in het houten nood- gebouwtje nog op tijd te bedwingen. Het vuur laaide zo hoog op, dat ook het noodgebouw van het drie meter verder gelegen gezondheidscentrum vlam vatte. Verschillende ruiten van het gezondheidscentrum zijn geknapt. Het gebouw zelf is licht be schadigd. De apotheek is door de brand der mate verwoest dat het gesloopt moet worden. Hoe groot de schade is, kon een woordvoerder van de politie vanmorgen nog niet vertellen. Het vuur in de apotheek is vermoedelijk ontstaan in de koffiekamer van het gebouwtje. De oorzaak van de brand is echter nog niet duidelijk. De politie sluit overigens niet uit dat het vuur is aangestoken door een in breker. (foto Henk Bouwman) LEIDEN - De wereldwinkels Leidse regio willen van het stoffige en alternatieve imago af dat bij veel mensen bestaat. "Met deze video willen we laten zien dat de Wereld winkel meer verkoopt dan rietsui ker uit de derde-wereldlanden. We willen bovendien duidelijk maken dat er sprake is van een goede orga nisatie", zegt Frits Glotze van de Wereldwinkel uit Voorschoten. Hij heeft het over de video 'Dat is zuivere koffie', die Tweede-Kamer voorzitter Dolman afgelopen zater dag in première liet gaan. De film is gemaakt door de twee Leidse stu denten Marjolijn Eshuis en Erik Jansonius. De film laat de gang van koffie zien vanaf de Amsterdamse haven tot aan de consument op de markt van Oegstgeest, waar de we reldwinkel een stand heeft. Vanaf de haven gaat de koffie naar de branderij en vervolgens naar de groothandel SOS-Wereld- handel. De film laat zien hoe de mensen van de Katwijkse Wereld winkel daar inkopen doen en in de winkel de schappen vullen. Ook de Leidse Wereldwinkel aan de Steen straat, vlak bij het museum voor Volkenkunde, en die van Oegst geest en Wassenaar komen in beeld. Op de markt van Oegstgeest wor den mensen geïnterviewd. "Weet u wat de Wereldwinkel is?" De een kan het haarfijn uitleggen. De ander zegt wel ja, maar staat verder met een mond vol tanden. "Het beeld dat van de winkels bestaat stamt nog uit de begintijd", zo meent Glotze. Zo verkoopt de wereldwin kel onder meer veel soorten koffie onder de verzamelnaam Max Have- laar. Het keurmerk is niet toevallig ge noemd naar het boek van Multatuli, dat de uitbuiting van de Indische bevolking aan de kaak stelde. Aan het einde van de video komt de vol gende uitspraak voor: 'Voor de kof fie uit de Wereldwinkel zijn alleen de bonen geplukt, niet de plukkers'. LEIDEN - Vanaf de Hooglandse Kerk wordt dinsdag 21 maart om 20.15 uur een fakkeltocht tegen apartheid gehouden. Via een route door de binnenstad eindigt de tocht, die wordt georganiseerd door Boycot Outspan Aktie, bij de Burcht. Daar wordt een korte mani festatie gehouden met medewer king van het koor 'Vlaardingen te gen apartheid'. Wethouder De la Mar houdt die avond een toespraak. Aansluitend op de fakkeltocht wordt in De Waag een culturele ma nifestatie gehouden. Tijdens deze avond, die om 22.00 uur begint, zijn er optredens van Afrikaanse dans-, muziek- en theatergroepen. In het Waaggebouw is tot en met 22 maart de expositie 'Kunst tegen apartheid' te zien waaraan 15 kun stenaars deelnemen. Hieronder zijn de Zuidafrikaanse kunstenaars in ballingschap Gavin Jantjes en Lefi- fi Tladi en de Leidse kunstenaars Hilbrand Bruijning, Henk Holle beek en de gebroeders Donker. Openingstijden zijn 11.00 tot 17.00 uur, behalve op donderdag (van 13.00 tot 21.00 uur) en maandag (13.00 tot 17.00 uur). GEWOND - Een 13-jarige bromfiet ster uit Leiden en haar 14-jarige duopassagiere uit Valkenburg zijn zondagmiddag gewond geraakt bij een ongeval aan het Bosmanpad. Het Leidse meisje verloor ter hoog te van de brug bij de Anna Beijnska- de de macht over het stuur en knal de tegen een betonnen rand van de brug. De bestuurster van de brom mer vloog het water in en verwond de zich aan haar lies. Haar duopas sagiere botste tegen de brug en liep daarbij letsel op aan haar gezicht en haar gebit. Beide meisjes zijn over gebracht naar het Academisch Zie kenhuis. Voorzitter Rutgers videofilm. De leveranciers van de koffiebonen krijgen van de Wereldwinkel im mers een aanzienlijk betere prijs voor hun produkt dan van de grote branderijen. Dat betekent wel dat de prijs die de consument moet betalen voor een pak koffie ook hoger is. Zijn Ne derlanders bereid om voor de ideeë- le zaak meer te betalen? Volgens Dolman is dat zeker het geval. Hij wijst op de keuze van de Nederlan der om praktisch geen Outspan-si- naasappelen uit Zuidafrika en bont te kopen. Een voorbeeld van een po sitieve keuze is volgens hem de gro te hoeveelheid scharreleieren die bewust gekocht wordt. Zes ontslagen bij cytologiseh laboratorium LEIDEN - Bij het Leids Cytologiseh en Pathologisch Laboratorium ver liezen zes werknemers hun baan. Het bureau voert niet langer het be volkingsonderzoek op baarmoeder halskanker uit. Voortaan wordt dit gedaan door de Basisgezondheids dienst. Wel blijft de beoordeling van de uitstrijkjes in handen van het la boratorium. Het onderzoek is 15 jaar door het laboratorium uitge voerd. Lezing over nieuwe grondwet in Sovjetunie LEIDEN Prof. dr. Svetlana Pole- nina geeft woensdag 15 maart een lezing over 'Verfassungsreform in der Sowjet Union'. De bijeenkomst heeft plaats in het Centraal Voorzie ningengebouw aan de Cleve- ringaplaats in Leiden. De aanvang is 19.30 uur. Polenina, hoogleraar constitutio neel recht, is verbonden aan het In stituut voor Staat en Recht van de Academie van Wetenschappen van de Sovjetunie. Zij is voormalig me dewerkster van het presidium van de Opperste Sovjet. Van 9 tot 18 maart zal Polenina gast zijn van het Documentatiebureau voor Oost europees Recht van de Rijksuniver siteit Leiden. De video 'Dat is zuivere koffie' is ook bedoeld als reclame voor de koffiebonen van de Wereldwinkels. "Natuurlijk hebben multi-nationals veel macht, maar de consument be paalt uiteindelijk wat er gemaakt wordt en in de winkels komt", zo zei Dolman. Dat sluit nauw aan bij de levensbeschouwing die achter de Wereldwinkels schuil gaat. "Die kan veranderd worden, maar dan hebben we wel de hulp van de consument nodig. Met deze video hopen we de Max-Havelaarkoffie ondef de aandacht van de mensen te brengen". Een andere aanleiding voor de film is het 20-jarig bestaan van de Wereldwinkel. Een jubileum dat echter overschaduwd wordt door het intrekken van de subsidie door het ministerie van wvc. Hierdoor zal de landelijke organisatie opgehe ven worden. Het voortbestaan van de Wereld winkels in deze regio zal daarmee echter niet in gevaar komen. Vol gens Glotze zijn de winkels in prin cipe onafhankelijk. "Wel zullen we de ondersteunende hulp missen. We krijgen vaak tips van de landelij ke organsatie. Zo ook voor het ma ken van dé video", zegt Glotze. Portier bedreigd LEIDEN - Een gast heeft zondag morgen de portier van hotel Klein Minerva bedreigd omdat naar zijn idee het ontbijt niet vroeg genoeg werd geserveerd. De gast wilde te gen kwart voor zeven iets te eten hebben, maar kreeg van de portier te horen dat het ontbijt pas na ach ten zou worden geserveerd. Deze mededeling viel kennelijk nogal slecht bij de man. De man bedreig de portier, zat hem achterna door de hal van het hotel, en pakte daarop zijn spullen zonder zijn rekening te voldoen. LEIDEN - Het Leidse gelegen heidsplatform Shell uit Zuid-Afrika organiseert de komende weken een reeks van acties. Zo wordt elke 14 dagen bij Shell-stations gepost met borden en foldermateriaal. Daar naast worden er 5 april en 15 mani festaties gehouden. Shell uit Zuid-Afrika houdt op 16 maart een vergadering voor mensen die bij de acties betrokken, willen worden of zelf plannen hebben. De ze vergadering begint om 20.00 uur en vindt plaats in het Links-Leiden- pand, Lange Mare 34. Tot aan de acties in april zal er ge post worden bij Shell-stations met onder meer borden met de opschrift 'U nadert apartheid'. De eerste keer is op 18 maart. Verzamelen bij de Wereldwinkel aan de Steenstraat waar gekozen wordt welk station het doelwit van de acties is. Op 5 april wordt een informatieavond ge houden in het pand Jongerenbewe ging, Koppenhinksteeg 2, over Shell en de vervuiling in de derde wereld. In een grote tent op het Stadhuis plein wordt 15 april een dag rond het thema 'apartheid in beeld' ge houden. Deze manifestatie bestaat uit optredens, tentoonstellingen, sprekers en informatiestands. Be zoekers kunnen zelf meedoen aan activiteiten zoals het maken van af fiches en schilderen. Meldpunt Discriminatie houdt informatiemarkt LEIDEN - Het Meldpunt Discrimi natie houdt zaterdag 18 maart van 12.00 tot 16.00 uur een informatie markt op het Stadhuisplein. De markt wordt gehouden in het kader van de anti-racisme week. De activi teiten zijn verdeeld over twee podia. Op het grote podium komt er een multiculturele modeshow. Ook tre den daar theatergroep 'De ideale schoonzoon' en diverse straatarties ten op. Op het kleine podium is er een poppenkast te zien en een voor stelling van kindertheater Pluisje. Ook heeft de uitreiking van de prij zen van, de kleurwedstrijd daar plaats. Kinderen kunnen zich de he le dag laten schminken door gri meurs. Daarnaast zijn er informatie stands aanwezig. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 7