Grafici weer aan de slag na akkoord Milieutop werd tandeloos wapengekletter Nog even... enBaalbergen heeft woonnieuws dat u als muziek in de oren zal klinken Nieuwe cao goed ontvangen 'Beste cao van Nederland' SSSSSI na hard gevecht nog beter MAANDAG 13 MAART 1989 BINNENLAND PAGINA 3 De ABN en de Amro-Bank heb ben vestigingen geopend in Luxemburg, waar Nederlanders hun geld kunnen beleggen. De ban ken zouden zich daarbij van allerlei methoden bedienen om klanten duidelijk te maken dat ze niet door de fiscus achterhaald worden. Zo zou gebruik worden gemaakt van blanco enveloppen. Als een en ander waar blijkt te zijn, zal proces-verbaal worden op gemaakt, maar vooralsnog is het mi nisterie niet verder dan het bestude ren van de zaak, aldus Koning. Binnenland kort DEN HAAG Geen weldenkend mens is anno 1989 tegen een verster king van de Verenigde Naties als scheidsrechter bij het slechten van problemen van wereldformaat. Toch liep half Europa te hoop toen zich de contouren aftekenden van wat de Haagse milieutop zou wor den. Achteraf bezien was het een hoop rumoer om weinig: de 'top conferentie' bestond slechts uit een ceremonie, die een tandeloos stuk papier opleverde. door Margreet Vermeulen Schietpartij Een 23-jarige man uit Almelo is gis teravond doodgeschoten bij een woonwagen in zijn woonplaats. De politie heeft de 25-jarige broer van het slachtoffer en twee andere man nen van 33 en 28 jaar aangehouden. Het slachtoffer, zijn broer en de 33- jarige man gingen gisteren naar de woonwagen van de 28-jarige Alme- loër om een vete uit te vechten. Wie het dodelijk schot loste, heeft de po litie nog niet achterhaald. Handelscentrum De Chinese kamer van koophandel en industrie in Singapore is van plan bij te dragen in de bouw van een handels-en distributiecentrum in Rotterdam. Daarmee wil de ka mer de toegang voor haar leden tot de Europese markt vergemakkelij ken, wanneer de interne markt in 1992 een feit wordt. Niet alleen Singapore wil in Rotterdam voet aan de grond krijgen, maar ook Tai wan en Korea zijn van plan om hier handelscentra te vestigen. Triodos De op antroposofische 'grondslag werkende Triodosbank is vorig jaar op alle onderdelen uitgebreid. Zo nam de kredietverlening met 18 procent toe van 29 tot 34,3 miljoen, vooral via leningen aan de duurza me landbouw en de detailhandel in natuurvoeding. De nettowinst steeg van 218.000 tot 228.000 gulden. Voor het lopende jaar verwacht de bank dat de kredietverlening tot 42 mil joen zal toenemen en dat het resul taat niet veel zal veranderen. De Beer Het WD-kamerlid De Beer (54) zet na de verkiezingen van volgend jaar een punt achter zijn dan ruim 20 jaar lange kamerlidmaatschap. De Beer zit sinds november 1969 in de Tweede Kamer en is woordvoerder op het terrein van volkshuisvesting. Woensdag werd bekend dat ook het WD-kamerlid Keja na de verkie zingen niet meer terugkeert. Hij zit sinds augustus 1971 in de Kamer. Aan de protesten lagen, uitgezon derd wellicht het Britse geval, geen inhoudelijke motieven ten grond slag, zoals premier Lubbers ons wil doen geloven. Lubbers doet zelfs voorkomen alsof de drie organise rende landen in de strijd om de groene bokaal zozeer op kop liggen, dat de rest op kansloze afstand ach terblijft. De irritatie werd echter louter op gewekt door het hap-snap beleid waarmee landen al dan niet vereerd werden met een uitnodiging voor de plechtigheid in het Haagse Vre despaleis. Lubbers' uitleg dat naar een werkbare groep landen was ge zocht waar elk continent in verte genwoordigd is, kwam te laat. Zo ook zijn nobele verklaring dat men de ontwikkelingslanden niet wilde confronteren met een hecht blok in dustrielanden aan de andere kant van de conferentietafel. Tegen al deze misschien kinder achtige, maar daarom niet minder diepgaande, sentimenten hadden Noorwegen, Frankrijk en Neder land zich op voorhand moeten en kunnen wapenen. Als je van plan bent een oproep te doen aan de we reldgemeenschap om enige macht af te staan terwille van een suprana tionaal orgaan is het zaak diezelfde wereldgemeenschap in ieder geval niet tegen de haren in te strijken. Dan hadden Rocard/Brundtland en Lubbers ook niet met de regelmaat van de klok hoeven te herhalen dat de conferentie geen clanvorming beoogt van 24 eensgezinde landen contra de rest van de wereld. En dat de 24 landen in kwestie slechts het estafette-stokje doorgeven aan de minder bekwame hardlopers in de rest van de wereld. Haast Maar dat is dus het gevolg als je een conferentie belegt, waarbij de fase van het moeizame en geduldige voorwerk achter de schermen ge woon is overgeslagen. Wanneer je zoveel haast hebt dat overleg met de Verenigde Staten achterwege is ge bleven, omdat niet kon worden ge wacht op het wisselen van de wacht in het Pentagon. Ofwel: ZUTPHEN Piet Dankert wordt opnieuw lijsttrekker voor de PvdA bij de Europese verkiezingen in juni. Ook de zittende leden d'Ancona, Woltjer en Muntingh werden op verkiesbare plaatsen gezet. Nieuw op de lijst met een zes de plaats is oud-partijsecretaris Van Velzen. De besprekingen van zaterdag van de ontwerplijst hadden een zeer aanzienlijke verschuiving tot gevolg. Jan-Nico Scholten, de voormalige CDA-dissident die overstapte naar de PvdA, verdween door een actie van de Rooie Vrouwen naar een onverkiesbare plaats. De Rooie Vrouwen slaag den erin vijf vrouwen bij de eerste tien kandidaten te krijgen. Dankert dankte voor de 'verlenging van het con tract'. Hij werd met zijn lijsttrekkerschap onder meer gefeliciteerd door fractievoorzitter Kok en partijvoorzitster Sint. (f0to anp) Van der Zwan woedend op Vendex-topman AMSTERDAM (GPD) - In de top van het Vendex-concern is dit weekeinde een conflict uitgebroken tussen de vice-voorzitter van de hoofddirectie Van der Zwan en pre sident-commissaris Van Driel. Van der Zwan verwijt Van Driel dat hij vrijdagmiddag tijdens een persbij eenkomst het stilzwijgen over diens vertrek heeft doorbroken. Van Driel nam gisteren zijn uit spraken terug. Het ging vooral om de uitspraak dat Van der Zwan is weggegaan omdat de Raad van Commissarissen weigerde hem na het vertrek van Anton Dreesmann te benoemen tot voorzitter van Ven- dex International. Niemand was vanmorgen bereikbaar voor com mentaar. DEN HAAG/UTRECHT (ANP/GPD) - Alle dagbladen verschijnen vandaag weer na het akkoord dat vrijdagnacht is bereikt over een nieuwe tweejarige cao. Bij de NDU (Alge meen Dagblad, NRC/Handelsblad en Vrije Volk) gingen de grafici gisteravond weer aan het werk nadat de directie had beloofd dat ze het loon over de gestaakte dagen zal doorbe talen. Zaterdagochtend vroeg liet de werkgeversorganisatie KVGO nog weten dat er van doorbetaling geen sprake kan zijn. Bij Sijthoff (Haagse Courant, Rot terdams Nieuwsblad, Binnenhof, Leidse Courant, Goudse Courant en huis-aan-huisbladen) schortten de grafici ook gisteren hun acties op, hoewel ze vanmiddag nog zouden vergaderen over een definitief ein de van de acties. Bij Samson Sijt hoff in Alphen aan de Rijn werd vanmorgen vergaderd over de nieu we cao, waarna de grafici aan het werk zijn gegaan. Ook het Deventer Dagblad (Salland Rotatie) komt vandaag weer uit, evenals de krant waar het langst is gestaakt (sinds 6 maart), de Provinciale Zeeuwse Courant in Vlissingen. Bonden en werkgevers in de gra fische industrie bereikten in de nacht van vrijdag op zaterdag over eenstemming over een tweejarige cao. Het akkoord, waarbij de grafi sche bonden op de belangrijkste on derdelen hun zin hebben gekregen, maar dat tegen hun wens wel voor twee jaar geldt, wordt door beide onderhandelingsdelegaties positief aan de achterban voorgelegd. Het akkoord kwam in veel gevallen ech ter te laat om, waar de stakingen eerder op gang waren gebracht, nog kranten te laten verschijnen of er werden noodedities uitgebracht. De bereidheid van de stakende grafici om eerder dan vandaag over het bereikte cao-resultaat te praten en weer aan de slag te gaan, houdt ook verband met het al dan niet doorbetalen van gestaakte dagen door de werkgever. Bij de NDU in Rotterdam werden de grafici door een actiecomité op de vrije zondag middag bijeengeroepen na een der gelijk aanbod van de directie. Bo vendien zijn grafici ook krantemen sen, die pijn hebben als die niet uit komt, aldus woordvoerder Van Kla veren van de NDU-grafici zaterdag voor de radio. Bij Drukkerij Smeets in Weert, waar op zondag de Europese editie van het Amerikaanse weekblad Ti me wordt gedrukt, werd gisteren de hele dag alweer gewerkt. Bij Wege ner in Apeldoorn konden zaterdag al enkele noodedities worden uitge- Grafici Wegener komen nog met Onderzoek naar zaterdagkrant ontduiking belasting via Luxemburg DEN HAAG (GPD) - Het ministe rie van financiën onderzoekt welke mogelijkheden er zijn om banken aan te pakken die Nederlanders hel pen hun geld naar Luxemburg te sluizen. Staatssecretaris Koning vindt het een verderfelijke zaak dat op die manier geprobeerd wordt de belasting te ontduiken. Wie mensen helpt bij het ontdui ken van belasting, is medeplichtig aan fraude, zei de staatssecretaris APELDOORN (ANP) - De grafici bij Wegener. Nieuwsdruk in Apel doorn, die vanaf afgelopen woens dag in staking waren, hebben zater dag toch nog een krant gedrukt na dat ze akkoord waren gegaan met het luttele uren eerder gesloten cao- akkoord. De Nieuwe Apeldoornse Courant en de kopbladen het Noord Veluws Dagblad, de Tielse Courant en het dagblad De Vallei werden in allerijl gedruk. De Nieuwe Apeldoornse Courant is een ochtenblad met op zaterdag een middageditie. De opla ge van zaterdag bedraagt 50.000. Via reclamevliegtuigjes maakten de kranten hun lezers erop attent dat er zaterdag aan het eind van de mid dag toch een krant in de bus kwam. bracht. Formeel zullen alle leden van de grafische bonden van FNV en CNV in de komende dagen tij dens regionale vergadering hun oordeel over het principe-akoord moeten uitspreken. Dat de grafici nog roet in het eten zullen gooien, wordt niet verwacht. Meer problemen kunnen ont staan binnen de gelederen van het Koninklijk Verbond van Grafische Ondernemingen (KVGO), waar met name de vergaande vut-regelingen op bezwaren bij de achterban kun nen stuiten. Volgens onderhande lingsleider Van den Heuvel, wordt het akkoord echter door de achter ban gedragen. Over de jaren 1989 en 1990 heb ben de bonden van FNV en CNV na moeizame onderhandelingen een aantal belangrijke eisen weten bin nen te halen. De lonen worden niet halverwege het jaar, maar met te rugwerkende kracht per 1 februari met 2 procent verhoogd. Op 1 febru ari 1990 volgt een zelfde verhoging. Over het verlagen van de vut-leef- tijd van 61 naar 60 jaar (met volledi ge aanvulling van het salaris) waren beide partijen het al eerder eens ge worden. In oktober volgend jaar kunnen nu ook 58- of 59-jarigen, die 40 jaar in de bedrijfstak werken, van hetzelfde recht gebruik gaan maken met aanvulling tot 90 procent van het laatste loon. Op een derde wens van de bonden op dit terrein, uit breiding voor mensen die 35 jaar in ploegendienst hebben gewerkt, zal verder worden gestudeerd. De problemen die een aantal werkgevers in de sector hebben met verlaging van de vut-leeftijd, heeft sterk te maken met een tekort aan geschoolde grafici. KVGO en bon den hebben nu afgesproken het jaarlijkse aantal leerlingplaatsen te verhogen van 1500 naar 2000. Door het opzetten van speciale projecten, vooral gericht op de kleinere bedrij ven, zullen beide partijen proberen via andere kanalen nog eens 1000 tot 2000 mensen aan een baan te hel pen in de sector. gisteravond in het programma 'Mag ik even vangen'. De Nederlander i i dat niet controleren. door Marien van den Bos bereiken van een akkoord tussen vertegenwoordigers van werkge vers en werknemers in de grafische industrie. Maar na een uur of 15 in tensief onderhandelen, schorsen en achterbannen raadplegen gaat ook de psychologie een woordje meespreken. De man die het meeste bereikt heeft in het harde gevecht in de bedrijven en in de onderhande lingen, Druk en Papier-voorzitter Tione Doezé, zag er na afloop ook het meest afgepeigerd uit. Onder druk van het groeiend aan tal stakingen onder grafici kwamen de werkgevers het eerst in bewe ging. Op verzoek van het Konink lijk Verbond van Grafische Onder nemingen (KVGO) spraken donder dagavond de voorzitters van beide partijen elkaar om te bepalen of het KVGO voldoende concessies zou gaan doen om de twee weken gele den afgebroken onderhandelingen weer vlot te trekken. De grafische bonden hebben er vervolgens lang - zo'n twaalf uur - over na moeten denken, voordat rond tien uur vrij dagavond de delegaties bijeenkwa men. Toen was het relatief snel ge beurd. Vele korte schorsingen le ken de resterende pijnpunten stuk voor stuk weg te tikken. In vier uur waren ze er uit. Er van uitgaand dat de leden van KVGO en bonden met het bereikte resultaat akkoord gaan, betekent het een einde aan het meest grimmi ge cao-gevecht van het seizoen. De doorgaans vrij rustige, op overleg gerichte bedrijfstak leek de smaak Van staken te pakken te hebben. Voorspelde actie-coördinator Van Noordenne begin van de week nog met het estafette-model het maxi mum aantal stakers op zo'n 2000 te kunnen houden, vrijdagavond was dat opgelopen tot het dubbele. Vooral de grafici bij diverse dag bladuitgevers leken niet te houden. Waar het steeds de bedoeling is ge weest van de bonden de stakingen zoveel mogelijk over de diverse sec toren en regio's te spreiden, gingen ook de grootste dagbladen tegen het weekend plat of dreigden bin nen enkele dagen plat te gaan. Bij de grote kranten was alleen de Tele graaf uitzondering met relatief wei nig actiebereidheid onder het gra fisch personeel. Dit niet in de laatste plaats door de belofte van de direc tie voor het eigen personeel wel ver der te willen gaan dan officieel bin nen het KVGO werd toegestaan. Weekbladen Overigens hebben ook uitgevers en drukkerijen van binnen- en buiten landse tijdschriften, hoewel minder bederfelijke waar dan kranten, ste vig onder druk gestaan. Minder zicht is er op de effecten op sectoren als reclamedrukkerijen, drukkerij en van kettingformulieren en der gelijke en de ongeveer 2000 kleinere drukkerijtjes verspreid over het land. Alleen drukkerij Steenbergen in Groningen haalde dagelijks de (resterende) pers, doordat het be drijfje als eerste (tesamen met de Friese Pers, onder meer Leeuwar der Courant) aan de bak ging en bleef gaan. Afgezien van de wilde staking, meteen na het mislukken van de onderhandelingen, bij de Perscombinatie (Volkskrant, Pa rool en Trouw). Over de financiële schade die de sector heeft gelopen door de acties zullen de komende maanden onge twijfeld schattingen naar buiten ko men. KVGO-onderhandelaar Van den Heuvel waarschuwt ook voor immateriële schade, als spanningen tussen mensen binnen de bedrijven die elkaar jaren niet meer aankij ken. Ook na de acties van de grafici in 1982 hebben volgens hem derge lijke zaken nog lang doorgespeeld. Feit blijft dat, wat al als een van de beste cao's in Nederland gold, er be paald niet slechter op is geworden. Het enige risico wat zowel werk gevers als werknemers met een tweejarige cao nemen, bestaat uit externe factoren als inflatie, rege ringsbeleid etcetera, die de mooie loonsverbetering kunnen uithollen. Reden waarom de vakbondscentra le FNV, met voormalig voorzitter van Druk en Papier Draijer als cao coördinator, hier zeker geen voor stander van is geweest. Bührmann Tetterode wil Ahrend hebben DEN HAAG (GPD) - Het concern Bührmann-Tetterode heeft bekend gemaakt dat het 30 procent van de aandelen heeft verworven van kan toormeubelenfabrikant Ahrend Groep. Bührmann-Tetterode (on der meer papier, grafische machi nes, verpakkingen en speelgoed) is met een omzet van ongeveer 3,8 mil jard gulden vele malen groter dan het gespecialiseerde Ahrend (omzet ruim 400 miljoen). Ahrend heeft echter wel een leidende positie op de Nederlandse markt van kantoor meubelen, -machines en -appara tuur. Verwacht wordt dat de Ahrend- groep zich gaat beraden over be schermingsconstructies. Aan de Amsterdamse' effectenbeurs zijn sinds 1986 alleen de certificaten van aandelen Ahrend genoteerd. Of Bührmann-Tetterode uit is op een vijandige overname, was gisteren niet bekend. Bij Ahrend werken on geveer 1700 mensen. Bührmann-Tetterode, dat over 1987 een winststijging realiseerde van 39 procent tot 130 miljoen gul den, is de laatste maanden sterk op het overnamepad. In januari van dit jaar werd in Westduitsland de fabri kant van beschermende envelop pen Wilhelmstal gekocht. Op dit ge bied wil het bedrijf marktleider worden in zowel Europa als in de VS. Enkele maanden eerder wer den de belangen in de Duitse pa pierhandel uitgebreid. Bij het con cern werken ruim 10.000 mensen. Ahrend produceert zelf een om vangrijk assortiment stalen kan toor- en werplaatsmeubilair, even als bibliotheek- en magazijninrich tingen. Milieuactivisten wezen de deelnemers aan de milieutop in Den Haag nog eens op hun verantwoordelijkheid. De conferentie leverde echter weinig op. (foto ANP) een hoop ceremonieel groen wa- den, om de uitstoot van vervuilende pengekletter verkiest boven slepen- stoffen aan banden te leggen. In de, maar noodzakelijke onderhan- plaats daarvan is een mysterieuze delingen. passage in de verklaring opgeno- In de Haagse verklaring is dan ook men, waarin wordt gesproken over geen sprake meer van het opleggen het formuleren van normen, van duidelijke geboden en verbo- Ten tweede is het begrip econo mische sancties geheel uit de ver klaring geschrapt. Deelnemende landen die de nieuw op te stellen richtlijnen aan de laars lappen, wor den voor het Internationale Hof van Justitie gesleept. Maar behalve deze misschien smadelijke procesgang wordt in de verklaring niet gerept van straf, laat staan van sancties. Daarmee is de Haagse verklaring een goedbedoeld, maar tandeloos stuk papier geworden. Sterker nog, na afloop van de milieutop durfde minister Nijpels (milieu) de uitdrukking dat een nieuw VN-orgaan zou worden opge richt niet eens meer voor zijn reke ning te nemen. Volgens Nijpels is het de bedoeling in de toekomst een 'procedure aan de protocollen te hangen, waarin de uitstoot van stof fen die klimaatverandering teweeg brengen, wordt geregeld'. Daarmee is echter niks nieuws onder de zon. Want ook het Protocol van Montreal - dat de uitstoot van ozon-aantastende chloorfluorkool waterstoffen regelt - kan bij meer derheidsbesluit worden aange scherpt. En landen die VN-verdra- gen (die ze zelf hebben onderte kend) met voeten treden, kunnen al sinds jaar en dag voor het Interna tionale Hof van Justitie worden ge sleept. Zo revolutionair is het Haag se document dus niet meer. Zelfs de halsstarrige Britten die het Protocol van Montreal hebben ondertekend, en dus de bijbehoren de procedure accepteren, moeten met een dergelijke verklaring kun nen leven. Maar om Dolors aan de conferentie-tafel te krijgen, was men blijkbaar tot verdergaande compromissen bereid dan om That cher erbij te krijgen. Voor de rest leverde de Haagse milieutop een hoop verwarring en bovenal vaagheid op. Voor de vaag heid is gekozen om psychologische redenen, aldus Lubbers. Om de niet-deelnemende landen niet nog verder voor het hoofd te stoten, wordt hen met deze verklaring als nog de ruimte geboden een duit in het zakje te doen bij de verdere uit werking. En zo zien Lubbers en de zijnen zich gedwongen de fase van het moeizame en geduldige voor werk achter de schermen, nog eens netjes over te doen. Baalbergen zorgt dat Katwijk op z'n grondvesten staat te schudden. Eerst waren er de bouwaktiviteiten aan de Ambachtsweg 11-13. En nu zal de opening voor de nodige opschudding zorgen. Donderdag 16 maart gaat het gebeuren. Drie dagen lang wordt eraan de om Baaibergen's unieke Meubelpromenade te openen. Veel bloemen en natuurlijk het mooiste woonnieuws. Dat alles straks bij de totaal vernieuwde Baalbergen in Katwijk. En hierbij bent u van harte uitgenodigd. Dus tot donderdag 16 maart KATWIJK AMBACHTSWEG 11 -13 TELEFOON 01718-28151

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 3