Tweeslachtig toneel Adriaan van Dis Robert Mappelthorpe: hard, koel, glanzend Toonkunst Orkest: hachelijke momenten Kerkmuziek stijlvol Voordeel van de twijfel 'Esther' niet te redden Concert voor twee heren MAANDAG 13 MAART 1989 PAGINA 25 Een uur in de wind' (komedie om geld) en 'Tro penjaren' van Adriaan van Dis. Regie: Mette Bouhuijs. Spelers: Helmert Woudenberg, Ger- da Havertong, Olga Zuiderhoek, Hans Man in 't Veld, Harry van Rijthoven en Dick van den Toorn. Tot 25 maart in De Brakke Grond, daar- AMSTERDAM Op het eerste ge zicht is Adriaan van Dis het type van de ideale schoonzoon: knap, slim en niet onbemiddeld. Zo ie mand die alles mee heeft. Een eigen praatshow op televisie en een gou den pennetje dat met een zekere re gelmaat bestsellers oplevert. Wie het (journalistieke) werk van Van Dis kent, weet echter dat hij tegelij kertijd een sterke hang naar de zelf kant van het bestaan heeft. Die tweeslachtigheid lijkt mij kenmer kend voor Van Dis. Alsof hij het al niet druk genoeg in 'Een uur heeft, probeert Van Dis zich nu ook les natuurlijk te manifesteren als toneelschrijver. In 1985 debuteerde hij met de ko medie 'Tropenjaren' en sinds kort is er een tweede komedie: 'Een uur in de wind'. Beide stukken zijn nu sa men in een produktie te zien die af gelopen zaterdag in theater De Brakke Grond in Amsterdam haar Woudenberg) de wind' draait al- polen. Paul is een geslaagd journa- geld. De opties en list en overtuigd hetero, Vic een ge- termijnen dwarrelen over het toneel fliPte cineast en een echte ruigpoot. en we zijn getuige van John Lan- Beter kan Van Dis zijn eigen twee- ting-achtige situaties. Niet voor slachtigheid nauwelijks illustreren, niets laat Van Dis een van zijn spe- HlJ heeft alle registers opengetrok- lers (Gerda Havertong) op een gege- hen om zijn hoofdpersonen in al ven moment verzuchten: 'Het lijkt hun treurigheid neer te zetten, wel een komedie'. Vader (Helmert première beleefde. 'Een uur in de wind' dracht geschreven ter gelegenheid van het tienjarig bestaan tiebeurs. En (jat zie je aa ten. Het is alsof Van Dis zich voort durend heeft ingehouden krijtstreepjes in de zaal toch vooral Het idee om beide komedies op een avond door dezelfde mensen te laten spelen, vind ik geslaagd. Het is leuk om een persoon in twee totaal verschillende rollen te zien en de ac teurs hebben allen ruim voldoende in huis om er ook echt iets van te Pas na de pauze - in 'Tropenjaren' maken. Maar ik ben benieuwd hoe zie je wat Van Dis werkelijk in huis Van Dis zich verder als toneelschrij- (Dick den Toorn) Modderman hebben een verhouding met dezelfde vrouw en om het helemaal Lanting te maken, de Op- loopt er ook nog een verhouding alle kan- met een zwager/oom doorheen. hun gepommadeerde heeft. De toon is venijniger, de hu- ver gaat ontwikkelen. Dat hij talent niet hoofden te stoten. Het resultaat een stuk dat bij vlagen aardig is om naar te kijken maar geen moment werkelijk boeit en in feite nergens scherper, de teksten snijden heeft, is nu wel bewezen. Alleen meer hout. Het stuk speelt zich af in moet hij niet in opdracht schrijven, een flat in Manhattan. Paul (Hans En een beetje meer inhoud kan ze- Man in 't Veld) en Vic (Helmert ker geen kwaad. Woudenberg) zijn absolute tegen- GERLOF LEISTRA Amerikaans fotograaf overleden RONINGEN/BOSTON (GPD) - De Amerikaanse fotograaf Robert Mapplethorpe (42) overleed eind vo rige week in een ziekenhuis in Bos- 'leather-scene': Mapplethorpe's werk riep heftige reacties op. Maar de esthetische composities, die aan sloten bij de traditie van de klassie ke fotografen, sloegen aan bij het kunstpubliek. Mapplethorpe ont wikkelde zich in het midden van de aan het leven van zo veel van zijn jaren '70 tot de hoffotograaf van de zwarte, mannelijke modellen. De Newyorkse kunstscene: hij maakte langzame aftakeling moet fotograaf, die was geobsedeerd Toonkunst Orkest Leiden o.l.v. Bas I met werken van Fauré en Dvorak. Solis Mijnders in het Concert voor cello en Helaas ontbrak er nogal wat aan het ogencontact met de dirigent zo- i de eerste delen van Fauré's organische eenheid wordt. Het vraagt van een orkest dat het met de ogen als het ware aan het stokje i Robert Mapplethorpe: zelfportret. door schoonheid en perfectie, een hel zijn geweest. Aan het eind van zijn leven bewoog hij zich voort in een rolstoel, vermoeid en getekend. Robert Mapplethorpe studeerde van 1963 tot 1970 schilder- en bouw kunst. in New York maar maakte in de jaren '70 naam met zwaar ero tisch geladen foto's van mannelijke, zwarte modellen die door sommi gen als pornografisch werden be stempeld. Homoseksualiteit, sado masochisme, taferelen uit de portretten van onder anderen Andy Warhol, William Burroughs, Philip Glass, Debby Harry, Richard Gere, onder anderen Patti Smith, choreo- David Byrne en de body-buildster graaf-fotograaf Hans van Manen en Lisa Lyon. De foto van zijn ex-part- ontwerper Benno Premsela, mode LEIDEN Het Toonkunst Orkest is een flink uit de kluiten gewassen symfonie-orkest, dat gistermiddag de gehele middenruimte van de Lokhorstkerk vulde. Ook het volu me van een orMèst van deze omvang is eigenlijk te groot voor de toch be perkte ruimte van de kerk. Hoe aar dig de opstelling in het midden voor het rondom gezeten publiek ook mag zijn, voor de orkestleden zelf *"u"' HotSbw hot h»nrli. sche hebbelijkheden suite Masques et Bergamasques de de dirigent hangt zodat iedere nodige hachelijke momenten te ho- wijzing direct in het spelen vertaaia ren waren. Het bleek moeilijk om wordt. Bas Prinsen reageerde alert tot homogeen samenspel te komen genoeg op de wisselende stemmin- en de juiste balans in de klank te gen in de solopartij, maar de onvol doende orkesttraining stond een werkelijk samengaan in de weg. In het spel van de 22-jarige Floris Mijn ders waren vele momenten waarin een duidelijk talent zich manifes teerde. Een brede geschakeerde toon, gevoel voor de lyriek rockzangeres Patti Smith, die op de hoes van haar elpee 'Horses' is afgebeeld in een witte blouse en met verwarde haren, is fameus. Op de expositie met werk van Mapplethorpe vorig jaar in het Ste delijk Museum en Galerie Jurka in Amsterdam waren naast de beelden van mannelijke, zwarte naakten stillevens, bloemen, portretten van foto's en zelf- en kinderportretten te kestleden de klacht dat zien. De expositie toonde Mappiet- niet goed hoort. In horpe's werk in al zijn facetten: schokkend, oogstrelend, esthetisch betekent het een akoestische handi- cap omdat het geluid naar alle kan ten wegkan. Men hoort dan van or- n elkaar situatie, het extra moeilijk is om tot eenheid te komen, is het contact ook ontroerend. Een niet de dirigent van levensbelang, modieuze stilist of een meesterlijke omdat alleen vanuit dat centrum estheet. In elk geval een kunstenaar die eenheid van klank, die in zijn werk een tijdsbeeld na laat: hard, koel en met een glanzend oppervlak. ritme, dynamiek, en het evenwicht tussen de orkestgroepen kan on- staan. vinden, daar iedere groep meer op- en voor zichzelf leek te spelen. Dat was des te meer te be treuren omdat de groepen afzonder lijk van een behoorlijke kwaliteit waren. Strijkers, koper- en houtbla zers gaven meermalen blijk wel de gelijk tot een behoorlijke en even wichtige orkestklank te kunnen ko- Na gewenning aan de akoesti- de zaal ging het wel iets beter, maar toch bleef de samenhang binnen het or kest in een onzeker en wankel even wicht. Een begeleiding stelt nog zwaar dere eisen aan het reactievermogen van een orkest. Temposchommelin gen van de solist moeten onmiddel lijk opgevangen worden zodat het samenspel van solist en orkest een Vier violisten naar finale Back-concours AMSTERDAM (ANP) - Vier van de twintig deelnemers aan het Oskar Back Vioolconcours hebben zater dag in het Amsterdamse Concertge bouw van jury-voorzitter Theo Olof te horen gekregen dat zij zijn door gedrongen tot de Finale op 25 maart. Volgens Olof was de keuze tussen de acht violisten die meededen aan de tweede ronde een moeilijke. „De jury heeft nog nooit zo'n hoog peil bij zo veel jonge violisten geconsta teerd." Het Oskar Back Concours geldt als het belangrijkste nationale con cours voor jonge talentvolle violis ten. De deelnemers zijn niet ouder dan 16, 17 of 18 jaar. Het is ver noemd naar de van oorsprong Hon gaarse violist Oskar Back (1879- 1963), die in 1921 de leiding kreeg van de meesterklasse van het Am sterdamse Muzieklyceum. zaterdag zijn Bo- rika van den Booren, Roeland Ge- hlen, Koosje van Haeringen en He be Menzinga. Roeland Gehlen won in de eerste ronde al de Optiebeurs- prijs van 5.000 gulden voor de beste vertolking van de moderne compo sitie .Trama 12 per 12' van de Span jaard Xavier Turull. Op 25 maart spelen de finalisten onder begeleiding van het Natio naal Jeugdorkest in de grote zaal van het Concertgebouw composi ties van Bruch en Saint Saens. De winnaar krijgt een studiebeurs ter waarde van 20.000 gulden en mag delen uit de Legenden studiebeurs ter waarde van 10.000 Dvorak, liet het orkest gulden. Schumann, en een behoorlijk ont- op 26 maart optreden in Muziekcen- wikkelde techniek zijn elementen trum Vredenburg in Utrecht. De ju- die mogelijkheden v< J~ komst inhouden. Ook stuk, z op. 59 hetzelfde wisselende beeld enerzijds zeer goed in staat zijn tot, anderzijds toch net niet kunnen rea- liseren. En dat is jammer want de KubeilS VerKOCht kwaliteiten van het Toonkunst Or kest kwamen in dit beslist niet te hoog gegrepen goed gekozen pro gramma onvoldoende tot hun recht. MIES ALBARDA OEGSTGEEST - Het Neder lands Kerkmuziek Ensemble onder leiding van Krijn Koets veld voerde gisteren, in de lij densweken voor pasen, een sfeervol en toepasselijk concert uit in de al even sfeervolle Groe ne Kerk. Hoofdzakelijk werden er liederen (a capella) gezongen waarin het lijden van Christus centraal staat. Er was zelfs een complete Johannes Passion uit de late Renaissance te beluiste ren van de Duitse kerkmusicus Christoph Demantius (1567- 1630). Dit vocaal gemengd koor van 22 zangers legt zich niet alleen toe op het stijlzuiver uitvoeren van oude kerkmuziek, ook de moderne en de minder gangba re werken staan steeds op hun programma. Een prachtig voor beeld van stijlvolle en moderne zang was voor de pauze een tweetal werken van Ernst Pep ping (1901-1981). Een opvallend mooie, zuivere en perfect uitge sproken inzet van de sopranen. 'Denk, Mensch' was het veelbe lovend begin van een verras send en bijzonder moeilijk veel stemmig lied, met lyrisch tede re passages naast felle uithalen. Van een geheel andere sfeer getuigde, het 'O Lamm Gottes unschuldig' dat sterke verwant schap heeft met het slotkoor uit het eerste deel van de Matthaus Passion, waarin de 'cantus fir- mus' letterlijk vaste zang (bij Pepping gezongen door de tweede sopranen) een frappan te gelijkenis in klankkleur ver toonde met het jongenskoor uit de Matthaus. Onder en boven de bekende melodie slingerden zich de tegenstemmen 'als bloe sem om een hoepel', zoals de historicus Ambros eens schreef. Na de pauze was het hoogte punt de 'Passion nach dem Evangelisten Johannes' van Demantius, één van de eerste passies die niet in het Latijn maar in het Duits geschreven is. Het koor vertolkte eenvoudig de evangelistenpartij, maar deed dat niet zonder expressie en tekstbegrip. Woorden als 'Wir haben keinen König denn ein Kaiser' en 'Es is vollbracht, und neigete das Haupt und ver- schied' werden onder leiding van Koetsveld zeer overtuigend en indrukwekkend weergege ven. Zo'n passie zonder aria's en recitatieven heeft iets sim pels, maar en misschien juist daardoor iets directs en indrin gends. De intermezzi werden ver zorgd door de cellist Bastiaan van der Werff. Op zijn heldere Franse instrument (gebouwd in 1905 door Caressa et Francais) streek hij zeer krachtig en ge wetensvol drie werken van J.S. Bach, waarvan de Suite no. II (Sarabande, Menuet I en II en Gigue) voor mij de top was door zijn absoluut strakke en toch veelzeggende interpretatie. Dit concert was georgani seerd in samenwerking met de VPRO, die het gedeeltelijk zal uitzenden op donderdag 20 april om 16.15 uur via Radio 4. LIDY VAN DER SPEK Gestolen Rodin teruggevonden PHILADELPHIA (AP) - Een sculptuur van de Franse beeldhou wer Auguste Rodin, die vorig jaar november werd ontvreemd uit het Rodin Museum in Philadelphia, is onbeschadigd teruggevonden in een kelder in het centrum van de stad. De 30 centimeter hoge buste - .Masker van de Man met de Gebro ken Neus'- heeft een geschatte waarde van 150.000 gulden. De sculptuur was gewikkeld in een zeildoek verstopt onder een riole ringsbuis. De buste werd vrijdag te ruggevonden nadat donderdag een 24-jarige man was gearresteerd op verdenking van de diefstal. voor 1,7 miljoen MAASTRICHT (ANP) - Op The European Fine Art Fair Maastricht, de grootste kunst- en antiekbeurs in Europa, is dit weekeinde een por tret geschilderd door Peter Paul Rubens voor ruim 1,7 miljoen van eigenaar verwisseld. De Newyorkse kunsthandel Newhouse Galleries verkocht ,De man met baard' aan een Zweedse verzamelaar. De beurs wordt van 11 tot en met 19 maart gehouden in het MECC in Maastricht. Er zijn in totaal 110 deel nemers uit West-Europa en de VS. Andere opvallende verkopen: een schilderij van Melchior d'Honde- coeter (1636-1695) veranderde van eigenaar voor ruim drie ton; een landschap van Aert van der Neer (1605-1677) werd verkocht voor on geveer 540.000 gulden; een stuk van David Vinckboons uit 1602 werd verkocht voor 225.000 gulden. Ook de hedendaagse kunst krijgt op de beurs veel aandacht. Zo ver wisselde een schilderij van Pierre Alechinsky uit 1987 voor een ton van eigenaar. Arnon Y. Grunberg Leids Literatuur Festival' Arnon Y. Grunberg met 'De dupe van Felix'.'Muziek: Martijn Voor- Marcenaro. Gezien op 11 maart i De Burcht. Liesbeth Huiberts als 'Esther' in de gelijknamige voorstelling Mimegroep Azuur met try-outs van 'Esther'. Makers/spel: Liesbeth Huiberts en Kees van Leeuwen. Gezien op 10 maart in Microtheater Imperium. LEIDEN In de Tweede Wereld oorlog ging Esther met een Duitser. Voor dit landverraad werd ze na de bevrijding gestraft met een kaal ge schoren hoofd. Haar onteerde ou ders sloten haar voor deze schande in huis op. De buitenwereld moest de dochter vergeten. Inmiddels 1988 zijn de ouders overleden, heeft de hardvochtige broer hun plaats als gevangenisbewaarder in genomen en is Esther vervreemd van de werkelijkheid. Dit dramatische gegeven, gelezen in een krant, was vijf jaar geleden aanleiding voor het Leidse gezel schap Gruppo Trutto Dramatico tot de voorstelling 'Esther'. GTD is on dertussen ter ziele gegaan en voort gezet onder de naam mimegroep Azuur. Azuur wil zich toeleggen op produkties waarin personages in extreme situaties verwikkeld raken en waarmee de toeschouwer zich kan identificeren. Aristoteles en Stanislavski zouden met dit artistie ke credo bepaald tevreden zijn ge weest. Waarom Azuur 'Esther' uit de ar chieven van GTD heeft geplukt; is afgezien van de invoelingsthema- tiek, niet helemaal duidelijk. Aan het toenmalige matige succes kan het niet gelegen hebben. Vijf jaar geleden bekroop me al het gevoel te maken te hebben met gedateerd ja ren-zeventig-toneel: lekker thera peutisch meekijken in de hoofden van allerhande randfiguren. Onder het mom van maatschappelijke be trokkenheid voyeur zijn dus. In de bewerking die Azuur nu presen teert is deze visie niet veranderd. Het decor en de rekwisieten, de spe lers, de sfeer en de verhaallijn zijn ook hetzelfde gebleven. Zelfs het tergend trage tempo is overgeno men. De vervreemding van Esther wordt nog steeds doorspekt met de theatrale cliché's van een gek: open hangende mond, afwezige blik, ver wrongen motoriek. Aapje spelen. Na vijf minuten dwangmatig aan zwengelen van een naaimachine, is het wel duidelijk dat we hier met ie mand te maken hebben die niet goed bij zijn hoofd is. Maar Liesbeth Huiberts gaat nog even pathetisch door. De broer 'verzorgt' Esther met veel tegenzin en ook voor deze te genzin trekt speler Kees van Leeu wen alle tijd uit. Geen symbolisch droog stuk brood als ontbijt of ge jaste piepers of een bloederig ge hakt hart als avondeten dat nog iets aan de huiskamersituatie toevoegt. 'Esther' is een exposé van ruim zes tig minuten, waar iedere theaterma ker er vijf nodig heeft. Met andere woorden: vervelend. Pas in de laatste minuten komt er leven in Esther. Zij haalt een ring en een liefdesbrief uit het geheime laatje van haar naaimachine, de broer komt plots binnen en leest de brief. Samen gaan ze dansen en naar het strand om te zoenen. Nu pas raak je betrokken omdat in het mid den blijft of deze scènes tot het da gelijkse ritueel behoren of dat er iets openbreekt bij de broer. Hiep hoi, theater. Spanning. Maar het is al te laat. De voorstel ling is niet meer te redden. Zelden heeft tijd zo lang geduurd. INGRID VAN FRANKENHUYZEN LEIDEN Als je op 17-jarige leef tijd, na een rolletje in een stuk van Toneelgroep Amsterdan, besluit het gymnasium vaarwel te zeggen om een bestaan als acteur en toneel schrijver op te bouwen, ben je naief of geniaal. Arnon Y. Grunberg deed het en verzorgde voor veertig men sen de slotavond van het Leids Lite ratuur Festival. Het jonge talent bracht een soort totaaltheater dat, het moet gezegd, beslist niet verveelde. De eerste vijf minuten zat hij, als de denker van Rodin, op een kinderstoeltje te zwij gen. Daarna varieerden de in het zwart geklede gitarist en fluitist op het Vader-Jacob-thema. Grunberg kwam opnieuw, nu als een soort ro bot, op en deed de zaal geloven op de crematie van een zekere Felix te zijn. De rest van de show kroop Grunberg in de huid van Felix en kregen we zijn levensverhaal te ho ren en te zien. Een luidspreker sprak daarbij ook duidelijke taal en leverde soms eveneens toegankelij ke muziekfragmenten. In het middelpunt van Felix' le ven staat zijn liefde voor juffrouw Bètsie, de onderwijzeres van de vijf de klas. Zijn verdere leven staat in het teken van het zoeken naar woor den voor haar. Aan het eind van de show vindt hij juffrouw Bètsie te rug als een grote opgeblazen g^le bal. Deze prikt hij met een grote Koffieconcert door Koos Verheul - fluit en Jan der Meer piano met werken van o.a. Kuhlau, Gaubert. Loevendie en Escher. Ge hoord op 12 maart in de Foyer van de Stads gehoorzaal. LEIDEN - Met open mond luiste ren een paar kinderen op de eer ste rij. Het wijsje waarmee de Ne derlandse componist Rudolf Escher hagedissen wil lokken (Aur pour charmer un lézard), wordt door fluittist Koos Verheul zó adembenemend behoedzaam gespeeld, dat het wel lijkt of het geluid zonder tussenkomst van het instrument, zomaar tussen zijn lippen vandaan komt. De be zoekers van het concert zien het schuwe diertje bijna te voorschijn komen. En dan te bedenken dat conservatoriumstudenten hun neus wel eens ophalen voor dit stuk, omdat het niet virtuoos is en bovendien wat saai. Het hagedissenliedje is de eni ge fluitsolo van dit concert. De overige werken worden uitge voerd door het duo. Een zeer mar kant duo. Als je de twee ziet opko men denk je onwillekeurig con cert voor twee heren. Twee heren die al meer dan dertig jaar samen spelen. Die genoeg hebben aan het knipperen van een ooglid om spatgelijk te kunnen inzetten zoals in 'Music for flute and pia no' (1979) van Theo Loevendie; het enige echt modern klinkende werk dat meteen met een hoge, alarmerende fluit-kreet begint. Tot aan dat tijdstip hadden we de wat intiemere klanken van de fluittoon kunnen bewonderen. Er zijn op dit moment weinig of geen fluittisten in Nederland die zó een bijzondere klank aan hun instru ment kunnen ontlokken als Koos Verheul. Zeker nu er een tendens heerst om de wat helderder, bijna koud glinsterende timbres te la ten prevaleren, een tendens die door internationale concoursen en masterclasses alleen nog maar versterkt wordt. Koos Verheul doet daar niet aan mee. Zijn toon houdt het midden tussen de mil de, lieflijke klank van de houten barokfluit (traverso) en het ster kere, openhartiger geluid van diens opvolger, de zilveren ne gentiende eeuwse fluit. Bij elk stuk dat hij speelt kiest hij een pa let aan bijpassende kleuren. Bo vendien neemt hij, waar hij ook speelt, een tas vol verschillende fluiten mee. Zo werd het Duo Brilliant van de laatklassieke componist Friedrich Kuhlau uit gevoerd op een smeltend klin kende houten fluit. Prachtig was de sonate van Phi lippe Gaubert die in sfeer de ro mantiek al ontgroeit en bij vlagen 'impressionistisch' klinkt. Met veel smaak gespeeld en van hoog artistiek niveau. Zoals trouwens het hele programma. Elke noot, elke frase speelde haar rol in het muzikale geheel. Jan van der Meer trok bij tijd en wijle verbe ten gezichten achter de vleugel alsof het hem niet mee zat. Geluk kig was dat niet te horen. Tot slot (vóór de toegift) kreeg de goed be zette foyer een zeer geïnspireerde uitvoering te horen van de sonate van de Rus Otar Taktakishwili (1924). MONICA SCHIKS knal door. Met de klanken van Mar iene Dietrichs 'Ich bin von Kopf bis Fuss auf Liebe eingestellt' keren we terug naar de crematie. We kunnen Felix daar niet meer voor het laatst zien, want "hij is niet meer". Binnen de rode draad van het ver haal maakt Felix natuurlijk van al les mee. De eerste helft van de show was abstract, absurd en filosofisch, de laatste helft veel joliger: hierin een parodie op het journaal, een weerman die een kernramp ver slaat, de stompzinnige discomenta liteit op muziek van Sabrina's 'Boys', Felix als patserige Porsche- bezitter en als televisiepresentator. Grunberg relativeerde tussen door ook nog het beroemd worden en kwam over als iemand die weet hoe het allemaal in elkaar zit. Boven het middelbare-schookl-niveau steekt hij ver uit, deze tekstvaste spraakwaterval, al durf ik hem nog niet als een jonge Freek de Jonge te betitelen. EMIEL FANGMANN Tv stimuleert operabezoek ENSCHEDE (ANP) - De televisiere gistratie van de opera 'Rigoletto' door Forum uit Enschede heeft geen nadelige invloed gehad op het bezoek van de voorstellingen die het gezelschap van deze opera in schouwburgen heeft verzorgd. On derzoek van Intomart Qualitatief en de KRO heeft dat uitgewezen. Opera Forum heeft dit bekend ge maakt bij de première van de opera ,Die Verkaufte Braut'. Deze voor stelling is, in het afgelopen week einde, ook rechtstreeks door de KRO via de televisie uitgezonden. Aanvankelijk bestond er vooral bij schouwburgen de vrees dat de televisieuitzending van 'Rigoletto' tot een kleinere belangstelling voor de zaaluitvoeringen zou leiden. Uit het onderzoek van Intomart en KRO blijkt dat 52 procent van de ondervraagde schouwburgbezoe kers de televisiereportage van 'Ri goletto' had gezien. Vijf procent van hen zegt zelfs door de tv-uitzending gestimuleerd te zijn naar de schouwburg te gaan. De waarde ring voor de tv- uitzending was hoog, zo komt eveneens uit de en quête naar voren.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 25