De Jong leidt ploeg langs afgrond ZKW grijpt laatste kans op lijfsbehoud Verhoorn wil verder op ingeslagen weg Regio-atleten tellen niet mee Late stunt redt TOP Grasshoppers krijgt het nog moeilijk UarskampDeker ga ^ènTa wm!tden uiteinde" MAANDAG 13 MAART 1989 SPORT PAGINA 19 LEIDERDORP Ben de Jong. De naam van de omstreden Katwijkse center was gistermiddag in de swin gende sporthal van Leiderdorp op ieders lippen. Negenendertig minu ten en zesenvijftig seconden lang was De Jong als topscorer en topre- bounder de held van Luba Leiden in de door de bezoekers op het nip pertje gewonnen ontmoeting met aartsrivaal Leiderdorp (60-63). De veel besproken en vaak one venwichtig acterende De Jong speelde onder leiding van zijn nieu we coach Michiel van der Meer als herboren. Met gecontroleerd en be keken basketbal (28 punten tegen 83 percent, 10 rebounds) hield hij Leiden op de been en kwam in aan merking voor een ererondje op de schouders van zijn ploegmaats. En toen gebeurde het. De uitzin nige Leidse supportersschare was reeds aan het aftellen toen Ben de Jong even zijn zinnen verloor en met een woeste armbeweging bij het vangen van de bal tegenstander Erik Huybens van zich af duwde. Een opzettelijke fout, zo oordeelden de arbiters terecht, en voor topsco rer Huybens (21 pnt) de kans om Leiderdorp uit geslagen positie naast en langs Leiden te voeren. In dat geval zou De Jong wellicht in aanmerking komen voor een polo naise met de dankbare spelers van Leiderdorp. Het lot was De Jong gunstig ge zind. En eerlijk is eerlijk, de Katwij- ker verdiende ook beter dan de rol van schlemiel. Erik Huybens mikte bij 59-61 slechts éénmaal raak vanaf de vrije worplijn, daarmee het beeld van de wedstrijd bevestigend. Luba kon nog geen bal in een bomkrater mikken (vrije worpen 11 uit 22), ter wijl Leiderdorp het eveneens regel matig liet afweten vanaf de beste staanplaats in het huis (14/20). De thuisploeg had daarna echter nog vier seconden om de wedstrijd te beslissen. Ton Kallenberg lanceerde de te leurstellend acterende Loet de Ruij- ter, die de bal op de ring zag ketsen. Vergeefse moeite, want scheids rechter De Vroet kende het klein ood aan Leiden toe omdat Kallen berg bij het innemen een voetfout had gemaakt. Ben de Jong, die met gekrulde tenen en vijf fouten langs de kant stond, kon weer rustig adem halen. Leiden maakte geen fouten meer en bepaalde vanaf de vrije worplijn de eindstand op 60- 63. Het betekende een boeiend slot aan een slechte, zich met een slak- kegang voortslepende, maar o zo spannende derby, waarin het ver schil tussen beide rivalen meestal maar twee of drie punten bedroeg. Leiderdorp was echter niet bij machte om Leiden serieus te be dreigen, terwijl de koploper in de eerste divisie zö stijf stond van de zenuwen dat iedere uitlooppoging vanzelf teniet werd gedaan. Leiderdorp kon onder de basket geen vuist maken, miste een duide lijke afmaker zoals Leiden die had in Tom Gussen (16 punten, 7 re bounds) en Ben de Jong en kon ook van afstand niet scoren. De schotcij- fers (22/60) spreken wat dat betreft boekdelen. De over het paard getil de Jeroen van Veen (16 pnt) kon al- de Leiderdorpse punten voor zijn rekening. De Algemene moest in een recht streekse confrontatie de eer laten aan ONDO(sGr). „Het ging bij ons allemaal te nerveus", wist coach Cor Gravekamp na de 9-7 neder laag. Arnoud Lambooy, al na zes mi nuten ingevallen voor de aan de en kel geblesseerde Marcel van Duy- venbode, tekende voor het eerste wapenfeit van De Algemene. Alleen broer Alfred en Bart Verwey volg den zijn voorbeeld voor rust (5-4). Ook in het tweede gedeelte bleef de produktie van beide ploegen aan de magere kant. Alfred en Arnoud Lambooy brachten zeven minuten voor tijd na een 8-5 achterstand de spanning nog terug in de wedstrijd. Het laatste woord en dus ook de ti tel was weggelegd voor ONDO: 9-7. Niettemin promoveert de ploeg van coach Cor Gravekamp als best ge klasseerde nummer twee naar de tweede klasse. Fluks leed in het slotduel tegen NIO een 12-16 nederlaag. De 'fanta sieopstelling' van de Noordwijkers pakte voor het eerste aanvalsvak goed uit. Paul Witteman (4x), Lidia Tukker (3x) en Marleen Passchier waren verantwoordelijk voor acht van de twaalf treffers. Uit de afdeling Rijndelfland pro moveert het Rijnsburgse Madjoe, dat voor de eerste maal in het be staan uit zal komen in de landelijke zaalcompetitie. Al eerder verzeker den KNS en Ons Eiland zich van een plaats in de derde klasse. JETSKE GOUDSMIT SASSENHEIM - „We hadden dit seizoen nog niet gestunt", al dus een breed lachende TOP- coach Jasper Engel na de over winning op DKOD. „En er moest gezien de stand op de ranglijst ook wel wat gebeuren". Heel rustig werd de koploper tegemoet getreden, voortdu rend het tempo drukkend en trachtend de controle te hou den. Even slechts leek DKOD, gesteund door een massaal overgekomen supporterschare, de thuisploeg te overdonderen. Na 1-3 te hebben weggewerkt was het een enorme oppepper toen TOP door treffers van Ka rin Westerbeek, Aad Wiegerink en Ria Nijenhuis direkt weg kon lopen naar 6-3. Terwijl TOP het wegvallen van Barbara Romsom (vervang ster Diane van Nieuwkoop) knap verwerkte, leek DKOD on danks de routine van vijf (ex-)in- ternationals de spanning niet de baas. Jan Sjouke van den Bos miste twee strafworpen op rij en onderwijl stootte TOP dankzij Anne van der Zaag en Gerco Langelaan (2) door naar 9-3. Ondanks dat DKOD door top scorer Bloemsma terugkwam, bedroeg het verschil bij rust (11- 7) nog altijd vier goals. Die mar ge slonk na de hervatting toen DKOD met Arianne van Leeu wen onder de korf pressie ging spelen. „Niet ons beste spel", verontschuldigde na afloop Ben Crum, die twijfelde of hij Jan Kooiman niet te lang had laten staan. Kooiman had bij 14-13 fraaie kansen op de gelijkmaker onbe nut gelaten. Nu was het TOP, met Frank Nijenhuis voor Wie gerink, dat door Gerco Lange laan op 15-13 kwam en daarmee het duel besliste. Ron van der Willik en Karin Westerbeek pa reerden DKOD's laatste pogin gen de winst alsnog naar zich toe te trekken: 17-14. leen in de eindfase iets van zijn eer der dit seizoen zo geroemde talent laten zien. Het was niet voldoende. Het door Samson benadrukte ster ke verdedigen levert geen resultaat op wanneer de eigen aanval ook niet verzorgd is. Vandaar dus dat Lei derdorp voor eigen publiek met na me na de rust (26-28) steeds achter de feiten aanliep en duidelijk maak te waarom het dit jaar niet in aan merking komt voor de titel. „Het is maar goed dat de beste ploeg niet altijd wint", vond Michiel van der Meer na afloop. „Als je kijkt naar het talent en potentieel van Leiderdorp dan hadden niet wij, maar zij deze divisie moeten lei den", zo stelde de Rotterdammer Van der Meer dacht zijn tegenstan der te verrassen door Steven Bou- man en Ben de Jong in de beginop stelling te zetten. „De thuisploeg heeft de wedstrijd nooit kunnen dicteren. Leiderdorp heeft zich steeds aan ons moeten aanpassen. Dat is onze winst geweest", bena drukte Van der Meer. De nieuwbakken maar vertrouw- Jos Sasse, Kim Reinierse, Jan van Rijthoven, Richard Vollebroek, Aart Stigter, Barbara Kamp - ze ko zen allemaal voor een voortzetting van de samenwerking met Ver hoorn. Diens opvolger Bob Boverman heeft daar alle begrip voor. Hij zegt inmiddels goede contacten te on derhouden met de atleten én Wim Verhoorn, die dat beaamt. Maar erg intensief is zijn bemoeienis niet, al was het alleen maar omdat Bover man door de KNAU voor slechts vijf uur per week is aangesteld. Een bewijs te meer dat de bond de wegatletiek niet echt serieus neemt, meent Wim Verhoorn. On danks het feit dat hij een schop on der z'n kont heeft gekregen, blijft de gedreven Westlander ijveren voor een betere toekomst voor de lange afstandslopers. De weg die hij als bondscoach is ingeslagen, blijft hij als 'alternatieve bondscoach' hard nekkig volgen. De afgelopen maanden werd in de wandelgangen al druk gespecu leerd over een alternatieve weg- selectie, ja zelfs gefluisterd over een afsplitsing van de lange afstand-lo pers van de KNAU. Zo heet zal de soep wel niet worden gegeten, maar feit is dat Verhoorn driftig op zoek is naar een sponsor voor de weg- selectie. de coach van Leiden had in de eind fase echter meer weg van een roeke loze gokker dan van een koele reke naar toen hij met nog 36 seconden te gaan, een 55-61 voorsprong voor zijn ploeg en balbezit na een loop- fout van Marcel Sommeling een ti me-out nam. Collega Samson kreeg daardoor een welkome kans zijn ge slagen troepen moed in te spreken en de welbespraakte Haarlemmer gebruikte die tijd goed. Leiderdorp, dat een minuut eerder nog tegen de grootste achterstand in de wed strijd (53-61) had aangekeken, kwam terug tot 59-61 èn de door De Jong aangereikte 'gouden kans'. „Ik wilde Leiderdorp onder druk zetten. Ik wilde ze verrassen. Die ti me-out hadden ze niet verwacht. Als Ben de Jong die fout niet had gemaakt was er ook niets aan de hand geweest", verdedigde Van der Meer zijn gewaagde en bijna fatale beslissing. Voor Beverwijk en ASVU, beide met een flinke afvaardiging in Lei derdorp aanwezig, betekent de ove rigens verdiende overwinning van ALPHEN AAN DEN RIJN - Ter wijl Marti ten Kate naar een nieuw parcoursrecord snelde, zwoegde Aart Stigter zo'n vier minuten ach ter de viervoudige winnaar over de polderwegen tussen Ter Aar en Al phen. De atleet van AAV '36 kwam er nauwelijks aan te pas in de 'Twin tig van Alphen' en finishte als 18e in een matige tijd van 1.01.25. Daar mee bereikte Stigter geen van de doelen die hij zich vooraf gesteld had: een top-vijf klassering en on der het uur duiken. „Ik heb het heus wel gepro beerd", verontschuldigde de lange afstandloper zich, „maar de benen wilden niet. Ik denk dat die 30 kilo meter van Zaandam nog nazeurde. Wat dat betreft moet ik de schuld helemaal bij mezelf zoeken, want blijkbaar heb ik te weinig rust geno men van de week". Rust die Stigter zeker kon gebruiken na de vele krachtenvergende wedstrijden die hij achter de rug heeft. Zodoende kampte de Wijk bij Duurstedenaar niet met een ver koudheid, zoals tijdens de nationale Ben de Jong: op de schouders, (foto Loek Zuyderduin) Leiden, dat de eigen kansen op het kampioenschap weer wat moeilij ker komen te liggen. Voor Leiden ligt de sleutel nu in Beverwijk, waar het evenals achtervolger ASVU nog op bezoek moet. De Amstelveense studenten moeten ook nog naar Lei derdorp, waardoor met een beetje hulp en door de eigen prestatiecur ve door te trekken, al voor de uit beurt en slotwedstrijd tegen ASVU de vlag kunnen hijsen. Van der Meer rekent zich echter nog niet rijk. „Eerst zondag maar weer win- HANS JACOBS crosskampioenschappen, maar met pure vermoeidheid. „Na 12 kilome ter liep ik nog in de tweede groep met Hagelsteens en Reynierse. Maar ik voelde wel dat ik mijn be nen aan het opblazen was. Zodra ik besefte dat een goede klassering er niet meer inzat en zeker geen tijd van onder het uur, heb ik getracht zo ontspannen mogelijk de streep te halen. Het was zinloos om mezelf kapot te lopen", gaf Stigter onom wonden toe. De streektopper nam zelfs niet de moeite aan te klampen bij inhalers, waaronder zich toch at leten bevonden die hij doorgaans achter zich heeft. Adri Hartveld, de atleet van AAV '36 die in Engeland woont, werkt en traint, paste zijn gebruikelijke tac tiek toe. Ondanks een gemis aan in houd wierp hij zich als een blinde in het strijdgewoel aan de kop. Na tuurlijk moest de leidsman van de World Runners die dwaze inspan ning duur bekopen, hoewel zijn tijd achteraf nog meeviel. Hartveld, in het verleden tot grootse prestaties in staat in de omgeving van zijn ge- VOORBURG - Het zal er om gaan spannen in de de degradatiepoule van de vrouwen eredivisie. In een gladde Vliegermolen kon thuis ploeg Voorburg net iets beter uit de voeten dan Grasshoppers: 60-57. Door dit resultaat en door de winst van Cheetah op Canadians (46-62) staan Grasshoppers, Voorburg en Cheetah nu allen op twaalf punten. Canadians sluit de rij met tien pun ten. Grasshoppers en Canadians hebben echter, vanwege het ge staakte onderlinge duel waarover nog geea uitspraak is gedaan, een wedstrijd minder gespeeld. De Katwijksen begonnen met een 9-0 achterstand en bij de rust was het verschil al opgelopen tot acht tien punten in het voordeel van Voorburg. Het overmoedig gewor den Voorburg rondde echter in de tweede helft de aanvallen niet meer goed af. Hierdoor kon Grasshop pers met break-aanvallen onder aanvoering van een sterk spelende guard Yvonne Plug toch nog terug komen. De inhaalrace van het team van coach Han Wallaart strandde echter in het zicht van de haven: 60- 57. Wallaart had met name in de slotfase van de wedstrijd nogal wat commentaar op de conditie van het speelveld, die nog steeds de sporen droeg van een onlangs gehouden autoshow. En dat ondanks dweilen voor en in de rust van de wedstrijd. Komende zaterdag ontmoeten beide ploegen elkaar opnieuw, maar dan in Katwijk. Dat duel zou wel eens de wedstrijd van de waar heid kunnen worden. Het bikkel harde spel in de eerdere ontmoetin gen voorspelt wat dat betreft wei- niog goeds. HOI Den Helder zette gisteren met succes de aanval in op de kop positie van Hoofddorp. De regerend landskampioen won in Hoofddorp met 89-99 en kan op de laatste speel dag bij een zege op de aartsrivaal langszij komen. In de promotiedivisie kon MSV het voor de vierde maal dit seizoen niet bolwerken tegen DAS: 57-61. De Noordwijksen begonnen goed, maar gaven vlak voor rust een klei ne voorsprong weer uit handen (35- 36). In de tweede helft liep de Delft- se ploeg elf punten uit, maar MSV kwam op haar beurt weer terug in de wedstrijd. In de slotfase speelde de thuisploeg te gehaast en toonde DAS zich iets beter in de afwerking. De ploeg van coach Rick Driessen zakt door dit resultaat nog verder af naar de onderste regionen en moet serieus op gaan passen voor degra datie. Zolang Lisse, de ploeg die MSV dan voorbij zal moeten streven, ech ter blijft verliezen is er voor de Noordwijksen geen vuiltje aan de lucht. Lisse liet het afgelopen week einde namelijk twee punten liggen bij 'runner-up' Akrides: 66-58. De ploeg van coach Martin Feitsma keek met de rust al tegen een 38-28 ruststand aan. Het mannenteam van Lisse be haalde een makkelijke overwinning op Voorburg 2: 80-70. Voorburg kreeg in de eerste zes minuten een lesje in schotvaardigheid: 15-0. Bij Lisse kon in deze fase met name Jürgen Goudswaard, met drie drie punters, de basket goed vinden. Via een 48-36 ruststand liep de thuis ploeg uit naar een riante 69-49 voor sprong. Voorburg bracht de achter stand nog terug tot 70-61. Lisse stelde echter op tijd weer orde op zaken en speelde de wed strijd beheerst uit. Voorburg-coach Titus Flapper volgde het grootste deel van de wedstrijd vanaf de tri bune. Na commentaar op de leiding werd hij vlak voor rust door scheidsrechter Hans van Es wegge stuurd, waarna assistent-coach Humphrey van de Haver het roer overnam. Flapper en Van Es heb ben het al enkele seizoenen met el kaar aan de stok, waarbij Flapper meestal aan het kortste eind trekt. In het rayon West kreeg Leider dorp 2 klop van New Stars: 108-62. MSV verloor met 108-62 van het 'gouwe ouwe team' Veenland. In de vrouwen eerste divisie leed Leider dorp opnieuw een nederlaag. Tegen BOB stortte de ploeg van coach Ge rard van Schaik na de rust (26-26) volledig in: 82-41. ANNEKE VAN BRAKEL boorteplaats, reikte deze keer niet verder dan een 22e plaats in 1.02.20, een tijd die op zich nog aanvaard baar was. De regionale toppers draaiden al lesbehalve lekker. Ook Holland-at leet Theo van der Veer kon daarover meepraten. „De eerste vijf kilome ter ging het uitstekend, ik kwam door in 15.10. Daarna liep het hele maal mis. Ik kreeg enorme steken in mijn zij. De pijn trok op een gege ven moment zelfs door naar mijn schouders. Dit heb ik nog nooit meegemaakt", opperde Van der Veer als verklaring voor zijn zware terugval. De Leiderdorper finishte uiteindelijk als 42e in 1.05.00. Andere uitslagen: 51. Jaap van Duyvenvoorde (Bataven) 1.06.15, 56. Paul Barnhoorn (NSL) 1.06.23, 63. Luuk Steenbergen (Bataven) 1.06.52, 65. Sjaak van Eeden (NSL) 1.06.59, 67. Jan Kortekaas (Bataven) 1,07.03, 68. Fred Sluys (NSL) 1.07.07, 74. Rob van Schooten (AAV '36) 1.07.48. HANS KOENEKOOP LEIDEN Voor De Danaïden krijgt de zaalkorfbacompetitie nog een vervolg. Evenals de ploeg van coach René Versloot, 4-14 bij degradant Kwiek(Hg), sloot ook Het Zuiden de competitie winnend af. Een herkansing krijgt ook Zuiderkwartier, dat zich door een 18-14 zege op Ten Donck, naast Atlantis werkte. Crescendo redde door een 8-4 zege op OKV nu reeds het vege lijf. Pernix vestigde op de slotdag van HPTSTÏTsnm^^^HIHHIiBH Leiderdorpse punten voor zijn de zaalcompetitie twee opmerkelij- HkMliASiaUHHHHHHiHi rekening. ke records. Ten eerste overschreed De Algemene moest in een recht- de Leidse ploeg tegen VES de grens door een moeilijk scorend tweede streekse confrontatie de eer laten van 200 treffers. Aan de andere kant aanvalsvak kon VES de stand in aan ONDO(sGr). „Het ging bij ons zag Pernix ook meer dan 200 scho- evenwicht brengen: 12-12. Topsco- allemaal te nerveus", wist coach ten door de eigen mand vallen. De rer Robin Arnoldus (6x) gaf de te- Cor Gravekamp na de 9-7 neder- wil om de laatste wedstrijd nog een" genstander met twee treffers defini- laag. Arnoud Lambooy, al na zes mi- hoge produktie te behalen, werd tief .het nakijken: 12-14. nuten ingevallen voor de aan de en- pas na zestien minuten door Robin Fides Pacta, met Karin van der kei geblesseerde Marcel van Duy- Arnoldus in daden omgezet. Zeeuw voor de aan de meniscus ge- venbode, tekende voor het eerste De formatie van coach Rob van blesseerde Mieke Selier, versloeg wapenfeit van De Algemene. Alleen Dort zette in het tweede kwartier DEVD met 18-14. Uitblinker Nico broer Alfred en Bart Verwey volg- een 4-0 achterstand om in een 4-6 Pikaar, zes doelpunten voor rust, den zijn voorbeeld voor rust (5-4). voordelige marge bij rust. Vooral zette zijn ploeg op een vlotte 2-0 Ook in het tweede gedeelte bleef de voorsprong. De gasten uit Amstel- produktie van beide ploegen aan de T?ofnfaHr»r\lr\arr veen kwamen nog even terug tot 4- magere kant. Alfred en Arnoud J_jSL3IClXCU10"ci 4, maar moesten in het vervolg het Lambooy brachten zeven minuten A initiatief aan Fides laten. In de twee- vnnr tiiH na ppn fi-5 arhtprstand Hp T 1 pko+ helft (rust 10-7) ging het tweede 1 if J OU ICwL aanvalsvak van Fides zich met meer succes met de score bemoeien. fïTI Doelpunten van onder andere UCOXOg up Frank-Peter de Haas en Jan-Willem I II Meyer, beiden twee maal, en Patri- LEIDEN - LZ'86 heeft bij de in het Voor De Danaïden krijgt de com- afgelopen weekeinde verzwommen petitie nog een staartje in de vorm kring estafette kampioenschappen van een beslissingswedstrijd tegen om de Frans van Harskampbeker Het Zuiden. Kwiek was gisteren gewonnen. Het was de derde ach- 6een enkel moment totaalklassement derde op ruim vijf bouwde - 1 staat de te- tereenvolgende keer dat LZ deze genstander te dwarsbomen. Het beker won. De Zijl/LGB werd in het schttalu D aviif voorsprong op. Via 3-10 eindigde de Leidse ploeg op een makkelijke 4-14 zege. Heiko Locher (5x) en Erik Kromhout (4x) toonden zich het meest trefzeker. „Hopelijk is de beslissingswed- voor LZ'86. De meisjesploegen on- strijd volgend weekeinde, want dan der tien en twaalf jaar wisten beiden kunnen we deze week nog trainen", zo blikte Versloot alvast vooruit. Fiks kon tegen Fiducia de goede lijn van de beginfase niet doorzet ten. Vier doelpunten van Diederik Veen, waarvan drie vanaf de hun twee afstanden te evenals de jongens o/14. De over winning van de meisjes o/16 was te vens een limiet voor de zomerkam- pioenschappen. Hun tijd was 4,42.0 op de 4xl00m wisselslag. Bianca strafworpstip, en twee treffers Hoeks zwom hier als startzwemster Tanja Reitsma brachten de formatie een zeer goede 1,11.3 op de 100m rug. De jongens o/12 behaalde de laatste overwinning voor LZ'86. De Zijl/LGB behaalde drie tweede plaatsen en werd een keer derde. Noord wij kerhout kwam in dit ge weld uit op vijf derde plaatsen en •eindigde in totaal als vijfde. Tijdens de zaterdag in Nieuw koop gehouden B-kringwedstrij- den kwamen er enkele zwemmers uit de Leidse regio met een A-limiet uit het water. Rob Duivenvoorde van Noordwijkerhout werd eerste bij de jongens o/lO op de 100m schoolslag in 1,46.0. Robert van Vuuren van LZ'86 behaalde ook een A-limiet in 1,47.0. Bij de jongens o. 12 waren het de Zijl/LGB zwem mers Sander Biever en Micha Prins die de limiet zwommen op de 100m vrije slag in respectievelijk 1,12.0 en 1.12.2. De 200wissel voor jongens 0/12 leverde limieten op voor John Visser van De Zijl, en Gijs Jansen van LZ met 2,58.3 en 2,58.8. Diede rik Kok van DKD werd eerste bij de jongens 0/14" op de 100m schoolslag in 1,24.5 en behaalde eveneens een A-limiet. Bij de meisjes o/14 zwom Bianca Singeling de lOOrug in 1,19.3 en werd hiermee eerste. Gisteren organiseerde LZ in het Vijf Meibad haar onderdeel van een zwemvierkamp. Na drie van de vier ontmoetingen staat de Leidse club ruim op kop, ondanks dat men in deze derde ronde de eerste plaats moest overlaten aan DZV. Marielle Kraan wist als enige zwemster een dubbele overwinning op haar naam te schrijven. Dit deed zij op de 100m schoolslag in 1,41.1 en op de 50m rug in 43.3. Lisette van Polanen zwom een uitstekende 200m schoolslag in 3,13.6 en zwom hiermee naar de eer ste plaats. Verrassend was de winst op de 100m vrije slag jongens o/12 van Olivier van Deelen. Hij eindig de maar liefst twee seconden onder zijn oude toptijd in.1,17.5. Natascha Raaphorst zwom naar een verwach te eerste plaats op de 100m vrije slag bij de meisjes o/16 in 1,05.5. De nieuwkomer Ivo Bijker, afkomstig uit Oldenzaal, won zijn 200m schoolslag in 3,29.0. NORA BAKKER i coach Henny Piket na tien r nuten op een 6-1 voorsprong. Voor rust was de marge echter al danig geslonken (8-7). Nadat Fiducia langszij was gekomen bezorgden Diederik van Veen, Theo Vreeken en Jaap Rietdijk Fiks toch de winst: 11-8. Crescendo handhaafde zich door een overwinning op OKV (8-4) in de tweede klasse. „Het was geen beste wedstrijd, daarvoor was de span ning te groot", erkende coach Lenie Slegtenhorst na afloop. In de eerste helft waren de ploegen redelijk aan elkaar gewaagd. Door een doelpunt van Wijnand Alberts kon Crescen do met een minimale voorsprong gaan rusten (5-4). Na de korfwisse- ling was de strijd het aanzien niet echt waard, maar voor Crescendo telde logischerwijs alleen het resul taat. OKV liet het al helemaal afwe ten en Arno Kolos, Peter Baak en Anita Alberts stelden de zege veilig: 8-4. Door de 14-8 winst van Zuider kwartier tegen Ten Donck behoort handhaving ook voor de ploeg van coach Wim van Huis nog tot de mo gelijkheden. Ten Donck wist alleen bij aanvang het verschil op de rang lijst tot uiting te laten komen. Door het hoge tempo van de tegenstan der werd Zuiderkwartier lichtelijk verrast en keek na tien minuten te gen een 1-4 achterstand aan. Onder aanvoering van Dirk-Jan de Kreek (3x) werd een succesvolle inhaal race begonnen. Martin Vehorik zorgde voor een 6-5 voordelige mar ge bij rust. Het beduidend meer gé- motiveerde Zuiderkwartier gaf in de tweede helft de winst niet meer uit handen: 14-8. Velocitas was dertig minuten op gewassen tegen het fysieke spel van Merwede (rust 4-4). In het tweede deel moest het achttal van coach Rien van Poelgeest het hoofd bui gen voor het weinig lichtzinnige op treden van de opponent, dat daar voor te zelden werd bestraft door een warrig acterende scheidsrech ter. Merwede liep na 5-5 uit naar 9-5 en Velocitas wist zich voor de veer tiende en tevens laatste maal dit zaalseizoen opnieuw geklopt: 6-10. Steven de Ronde nam de helft van In Ter Aar schudt Martin ten Kate zijn achtervolger John Vermeule los. De onweerstaanbare Twent 'Twintig van Alphen' in een nieuwe recordtijd. (foto wim va ALPHEN AAN DEN RIJN (GPD) Bij de finish staan ze op een paar meter afstand van elkaar: de huidige en ex- bondscoach wegatletiek. Bob Boverman geeft Marti ten Kate een schouderklop je. De glorieuze winnaar van de 'Twintig van Alphen' knikt beleefd en loopt gelijk door naar Wim Verhoorn, die wacht met drank en een trainingspak. Niks nieuws dus onder het schrale voorjaarszonnetje in de 'openings- klassieker' van het seizoen. Ten Ka- te onderstreept met een nieuwe re cordtijd (57.29 minuten) dat hij nog steeds de ongekroonde koning van de lange afstand - en in het bijzon der de 20 km - is, en Verhoorn fun geert nog steeds als begeleider- /praatpaal van een dozijn (sub)top- pers. „Het enige verschil met vorig jaar is, dat ik er nu niet meer voor betaald wordt", klinkt het een tikje wrang. Wim Verhoorn loopt sinds 1 janu ari in de ww. De KNAU, en met na me technisch directeur Arie Kauff- man, stelde geen prijs meer op de diensten van de populaire weg- coach. Maar zijn pupillen lieten hem niet in de steek. Marti ten Kate, Gerard Nijboer, John Vermeule, Cor Lambregts, Carla Beurskens, „Ik wil een sponsor voor meerde re jaren. Bij topsport moet je niet hap-snap iets doen. Continuïteit, daar gaat het om. Daar is de atleet het meest bij gebaat. De bond wil die kant niet op, althans niet met mij. Maar ik blijf het proberen. Ik heb goeie contacten met diverse be drijven. Ik ben er van overtuigd dat die sponsor er gaat komen". Hetzelfde geldt voor het veelbe sproken 'wegcircuit'. Een serie van 12 a 14 wedstrijden met een klasse ment, een sponsor en een bundeling van krachten van organisatoren. Ei genlijk had de 'Twintig van Alphen' dit seizoen het spits moeten afbij ten, maar omdat een grote sponsor er toch (nog) niet wilde instappen, is de start van de reeks een jaar uitge steld. Wim Verhoorn - wie anders - is een van de initiatiefnemers van het circuit, dat door een stichting zal worden gerund. „Het circuit is heel belangrijk voor de wegatletiek. Centraal staat de herindeling van de wedstrijdkalender. Races over di verse afstanden moeten meer op el kaar worden afgestemd, zodat de at leten beter kunnen plannen. Nu zit ten sommige wedstrijden nog te dicht op een marathon. Bovendien is het goed om de zogenaamde klas siekers meer over het land te ver spreiden". „De bedoeling is dat een zestal A- races en 6 a 8 wedstrijden met een B-status deel gaan uitmaken van het circuit. Zo'n reeks is aantrekke lijk voor alle partijen. De atleten kunnen een leuk prijzenbedrag ver dienen, de organisatoren zijn verze kerd van een sterk deelnemersveld en het publiek kan genieten van een interessante wedstrijd". Volgens Wim Verhoorn is met het circuit een budget van ruim ander halve ton gemoeid. Om alles in goe de, professionele banen te leiden zou een manager moeten worden aangesteld en hij maakt er geen ge heim van dat hij voor die functie zijn eigen naam heeft ingevuld. „De manager is de centrale pion voor de organisaties en de atleten. Boven dien is hij het aanspreekpunt voor beide partijen naar de media toe en omgekeerd. Dat komt de duidelijk heid alleen maar ten goede". Minder duidelijk zijn de toe komstplannen van Bob Boverman, die overigens met Verhoorn van mening is dat het 'wegcircuit' er moet komen. Boverman heeft een eenjarig contract bij de KNAU, dat in november afloopt. Binnenkort praat hij over verlenging van zijn verbintenis. Lange afstandscracks als Marti ten Kate, John Vermeule en Gerard Nijboer zullen er niet van wakker liggen. Zij gaan gewoon verder met Wim Verhoorn. De bond mag hem dan hebben uitgekotst, men zal ter dege rekening met hem moeten blij ven houden. CEES OLSTHOORN

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 19