LZ kleineert AZPC Gemini heeft moeite met Amicos Saturnus wil nog hoger Pliüidor houdt hoofd boven water Ook De, Zijl/LGB goed op dreef Judotitel voor Meijer Heister in finale pas ten onder HW op nippertje gered Dubbele winst tafeltennissers van Docos PAGINA 18 SPORT MAANDAG 13 MAART 1989 LEIDEN De schakers van Phi- lidor 1 hebben ook dit seizoen het hoofd in de landelijke hoofdklas se boven water weten te houden. Tegen BSG 1 boekte Philidor tij dens de zevende ronde een cru ciale 372-672 overwinning, het geen het behoud zeker stelde. De Leidenaars plegen er in de com petitie al jarenlang een beproefde formule op na te houden. Na een matige start slaagt de ploeg er tel kens weer in om de winnende draad, bij de momenten dat het er echt op aankomt, op te pakken. Met de winst van zaterdag wer den de Leidenaars zelfs in een klap weer een gedegen midden moter. Het degradatielot van BSG en DD is ondertussen vrijwel beze geld. Volmac 1 diende het kam pioensfeestje ondanks een 7-3 te gen Groningen nog een ronde uit te stellen. SMB presteerde name- lijk met een 272-772 winst op Vol mac 2 dermate goed, dat de Nijmegenaren nog altijd een, ove rigens louter theoretisch, kansje op de titel wisten te bewaren. In vooruitgespeelde duels remiseer den John van der Wiel (tegen Brenninkmeijer) en Marcel Piket, terwijl Jeroen Piket en Rinie Kuijf tot winst kwamen. Mede door ziekte van captain Joop Piket diende Philidor 1 ook tegen BSG gehandicapt aan te treden. Zoals dat in de vorige ron de tegen Watergraafsmeer al het geval was, deerde dat de MEAO- bewoners echter niet. De getructe remise van invaller Herman van Halderen en de knappe winst van kopman Coen Stehouwer op Rie- mersma in vooruitgespeelde par tijen waren voor waarnemend captain RAG de Graaff daarbij al vast mooi meegenomen. Om zich in de match zo goed mogelijk van zijn aanvoer- derstaak te kwijten, schoof De Graaff vervolgens met zwart zo snel mogelijk naar een remise te gen Van der Poel. Verdere beslis singen lieten tot in de tijdnoodfa se op zich wachten. Het feit dat Henk van Maaren een goede stel ling tegen De Ruiter verprutste, werd al snel gecompenseerd door een winst uit geklopte positie van Piet Bakker tegen Markus. Toen invaller Leen van Ofwegen oppo nent Dick van der Lijn gevloerd had, stonden de Leidenaars zelfs op ruime voorsprong: 2-4. Toch hing er in Bussum nog lange tijd een gelijkspel in de lucht. Met name toen Nico Kuijf wat onnodig ten onder ging tegen Nico van der Lijn. Nadat Hein Piet van der Spek een gecompli ceerde positie tegen Van Oort- merssem tot een overwinning had gevoerd tf-5), was het duimen draaien geblazen voor de afloop van de twee resterende partijen. Hans Kuijf mocht daarbij lange tijd slechts hopen op tegen Booij. Toen deze i het einde van de tweede zitting ech ter volledig in de fout sprong, in casseerde Kuijf alsnog dankbaar een vol punt. Peter Gelpke, die in een eerdere fase ten onrechte al les of niets had gespeeld, bereikte als laatste lgngs de rand van de af grond nog een remise tegen Van der Heijden, hetgeen Philidor nog aan een ruime winst hielp: 3 72-672. LSG 1 benadrukte, eenmaal be vrijd van de kampioensdruk, in de eerste klasse A nogmaals het aanwezige potentieel. Ditmaal was het de beurt aan de reserves van Watergraafsmeer voor een stevige nederlaag: 3-7. De enige Leidse verliespartijen kwamen in deze match op naam van invaller Gerard Vink (na taai verdedigen) en Joan Baart, die een overtui gende positie uit handen gaf. Charles Kuijpers en Adriaan Cle mens tekenden voor remises. Snelle winstpunten namen Henk van Putten en Joop Bakker (toren cadeau) voor hun rekening. Kop man Theun van der Vorm liet in een Franse partij weinig heel van Rill, terwijl ook Aad van Moorsel nimmer in de problemen geraak te. Tom Wiley en René Duchene moesten lang voor éen voordeel tje knokken, maar kwamen wel winnend over de meet: 3-7. Philidor 2 miste in 2B door de aderlating aan het eerste team op nieuw een halve selectie, maar wist de schade tegen MÖMO 2 desondanks tot een 5-3 verlies te beperken. De vaste krachten de den het daarbij uitstekend. Cap tain Ab Smit wanhoopt daarom nog niet. Hij gokt erop dat een weer op sterkte zijnde formatie zich tijdens de twee resterende ronden het vege competitielijf alsnog zal weten te redden. Kop man Wim Vriend maakte in Am sterdam op fraaie wijze korte met ten met Ballon, een voorbeeld dat navolging kreeg via eveneens goede winstpartijen van Ab Smit en Henk van Loon. Michiel Ver geer hielp de hoop op een gelijk spel om zeep door zijn riante kan sen in tijdnood te verspelen. Van de overige verliezers gingen Arco van Duivenbode en Henriette de Greef kansloos ten onder, terwijl Fred Slingerland en Anne Ree dijk de strijd pas na taai verweer moesten staken. RUUD DOBBELAAR LEIDEN De hoofdklassers in de nationale waterpolocompetitie hebben het afgelopen weekeinde als slot van de gewone competitie een dubbel programma afgewerkt. Bij de beide Leidse vertegenwoordigers in het 'waterpolowalhalla' tevreden gezichten. De Zyl/LGB won zaterdag spannend treffen van Brandenburg met 14-12 en speelde gisteren mis schien wel de beste wedstrijd van de competitie tegen koploper Polar Bears. De Leidenaars kregen met de 7-5 nederlaag beslist te weinig. LZ 1886 draaide de zaken om. Zater dag verloor de ploeg van Hans Par rel met 13-9 van VZC en gisteren verrasten de Leidenaars vriend en vijand door het voor de play off s ge plaatste AZPC met 13-6 kansloos te laten. Voor De Zijl/LGB liep de compe titie dus goed af. Het treffen tegen Brandenburg droop van de span ning. Aan beide zijden was de ver dediging niet het sterkste deel van de ploeg en ook aan beide zijden was er iemand die van deze onze kerheid in de verdediging dankbaar profiteerde. Bij de Leidenaars was aanvalsleider Anton Heiden sterk op dreef. Acht keer kreeg de Leidse ploeg een man meer, evenzovele malen was Heiden de aanstichter. De Zijl/LGB kon overigens maar drie keer profiteren van hèt beuls werk van de ex-Zian speler. Aan de andere kant verrichtte international Robert Havekotte soortgelijk werk. De ploegen hielden elkaar dan ook lange tijd in evenwicht. Bij 10-8 in de derde periode was er voor het eerst een marge groter dan één doel punt. Maar aan het eind van dit spel- deel waren de Bilthovenaren alweer langszij gekomen (10-10). In de laatste periode had De Zijl/LGB net iets meer over dan Brandenburg en trok zo de winst naar zich toe. Gisteren speelde De Zijl/LGB in Ede tegen Polar Bears. Deze ploeg moet met AZC gaan vechten om het kampioenschap van Nederland. Puntverlies zou de Edenaren dus slecht van pas komen. Het kwam er uiteindelijk niet van, maar De Zijl- /LGB had zeker een gelijkspel ver diend. Heiden bevestigde zijn goe de spel van de vorige avond en kreeg steun van de zeer sterk kee pende Harm de Jager. „Vooral als team hebben we goed gespeeld", vond coach Frits Welling. „Tactisch gedisciplineerd, goed de vaart uit de aanval van Polar Bears gehaald en tot het einde toe geconcentreerd. Een hoopvolle ontwikkeling". Polar Bears kwam bijna niet toe aan velddoelpunten. Liefst vijfmaal mochten de Edenaren van vier me ter aanleggen. Harm de Jager wist overigens twee strafworpen te stop pen. Het breekpunt in de wedstrijd was vijf minuten voor tijd bij 6-4. De Zijl/LGB kreeg een man meer en tien seconden later nog een man meer. Het hieruitvoortvloeiende schot haalde een veidspeler van Po lar Bears overduidelijk met twee handen uit het doel. Het logische gevolg, een strafworp, bleef echter uit, omdat de mannen in het wit geen overtreding hadden geconsta teerd. Polar Bears was geroutineerd genoeg om de voorsprong de laatste minuten niet meer uit handen te ge- Paul Belt nam met deze dubbel waarschijnlijk afscheid van de hoofdmacht van De Zijl/LGB. Hem wacht een kaakoperatie, waardoor hij in zijn laatste seizoen waar schijnlijk niet meer in actie zal kun nen komen. Doelpunten tegen Brandenburg: Mark van Belkum (3x), Heiden (2x), Edwin Redegeld (2x), Edo den Boef (2x), Belt (2x); te- GRONINGEN (ANP) Theo Meijer heeft bij het toernooi om de Neder landse judo kampioenschappen in Groningen bewezen goed hersteld te zjjn van een blessure, die hij onlangs bij wedstrijden in Japan opliep. De judoka uit Amersfoort, tot voor kort de nummer twee van de wereld, ver overde de titel in de klasse tot 95 kilogram. Meijer versloeg zaterdag in de Martinihal in de finale Anton Koevoet. Op zich was dat geen verrassing. Verrassend was wel dat Koevoet de eindstrijd bereikte. Hij versloeg daartoe de Enschedeër René van Ooyen, wiens kwaliteiten vooraf aanmerkelijk hoger waren ingeschat. Er deden zich in Groningen, waar 800 toeschouwers waren, meer verras singen voor. Zo verloor Guno Berenstein in de eindstrijd van de klasse tot 60 kg. Jan van Buren was te sterk. De judoka uit Rockanje won op yuko. Het was de eerste nationale titel voor de 22-jarige Van Buren. De derde plaats in deze categorie werd gedeeld door May en Van Zaltbommel. Henri van Dijk, uitkomende in de klasse tot 65 kilogram, werd voor de tweede keer in zijn loopbaan kampioen. Tussen zijn eerste en tweede titel zat een periode van 15 jaar. Op 15-jarige leeftijd werd hij, bij de junioren, -voor het eerst kampioen. Op 30-jarige leeftijd, bij zijn rentree op niveau na een stop van twee jaar, versloeg hij in de finale Jacco Quist. Ben Spijkers en Hans Buiting deden wat van hen werd verwacht. Spij kers werd voor de vierde keer kampioen. In de klasse tot 86 kg. versloeg hij de Amsterdammer Johan van Heert in de finale. Buiting was de sterkste in de categorie boven de 95 kg. De Nijmegenaar won op beslissing van de scheidsrechter van Van Oosten. gen Polar Bears: Heiden (3x), Van Belkum, Den Boef. Ook LZ 1886 beleefde een goed laatste competitie-weekeinde. Eerst verloren de Leidenaars nog van VZC, maar de nederlaag (13-9) was zeker verdienstelijk. Na in de eerste periode zelfs nog met 3-2 aan de lei ding te zijn gekomen gaf LZ de wedstrijd in de tweede periode uit handen. De 7-3 achterstand konden de Leidenaars, mede door het slecht benutten van dè man-meer-situatie, niet meer ongedaan maken. Gistermiddag in het eigen Vijf Meibad tegen AZPC werd de goede lijn van de laatste weken doorge trokken. De Amersfoorters, die zich onder leiding van Piet de Zwarte als debutant verrassend gemakkelijk hadden geplaatst bij de bovenste zes, kregen geen schijn van kans. De anders zo gevaarlijke midvoor Jaap Lucas werd door Ruud Muus- se volledig uit de wedstrijd ge speeld. Ook in aanvallend opzicht viel er op het Leidse spel weinig aan te merken. AZPC-doelman Arie van der Bunt, die ondanks zijn jeugdige leeftijd toch al een reputatie heeft opgebouwd en op zaterdagavond de aanval van Polar Bears nog tot wanhoop had gebracht, kon dan ook niet veel anders doen dan de ballen uit het net halen. Al na één speldeel was de wed strijd in feite gespeeld. Het goede spel van LZ en de 5-1 voorsprong stonden daar borg voor. Met de uit wedstrijd tegen DZV in het achter hoofd werden de Leidse supporters bij de start van de vierde periode (11-3) even ongerust. AZPC wist binnen 40 seconden twee keer te scoren en vlak daarna leek 11-6 er aan te komen uit een gevaarlijke counter van AZPC. Jan de Graaf, stand-in voor Jan Teske die met wintersport was, was op zijn post en voorkwam erger. Muusse maakte aan het laatste beetje twijfel een eind door snoeihard 12-5 in te ko gelen. Door deze overwinning en het feit dat de concurrentie in de strijd tegen degradatie geen punten verzamelde heeft de ploeg van Par rel de laatste plaats overgedaan aan Rotterdam. Met zeven punten uit de laatste zes wedstrijden heeft LZ zijn slechte competitiestart weer goed gemaakt. Nog geen reden om tevre den achterover te leunen, maar wel goed genoeg om in de play off s al les in eigen hand te hebben. Topsco rer in de wedstrijd tegen AZPC was Wilco van der Zeeuw (5x). SCHOONSPRINGEN - De Chine se Guan Xueqing heeft bij het inter nationale toernooi in Jerevan het schoonspringen van de 10-meter to ren gewonnen. Haar sprongen le verden 422,13 punten op, bijna drie meer dan haar Russische rivale 01- ga Mironenko. De Oostduitse U-te Weizig deed met 418,46 nauwelijks voor dit tweetal onder. Saturnus veroverde door een 13-16 zege op Rijnstreek de titel ALPHEN AAN DEN RIJN - Voor Saturnus kwam de titel in de derde klasse bepaald niet als een ge schenk. In de af en toe kolkende Rijnstreekhal in Alphen aan den Rijft stelden de Leidse zaalhandbal lers gistermiddag pas in de laatste tien minuten de overwinning tegen Rijnstreek (en het kampioenschap) veilig. Het team van coach Roy van Gurp liet na een tussenstand van 15- 9 de spanning niet verder meer te rugkomen: 16-13. De uitslag van de wedstrijd die concurrent DWS te gen Actief speelde, deed niet meer ter zake: Saturnus promoveert naar de tweede divisie. „Hopelijk duurt ons verblijf daar maar één jaar", meldde een glunde rende Van Gurp, terwijl hij in de kleedkamer een champagnefles ontkurkte. „Daarmee bedoel ik dat wij naar de eerste divisie willen doorstomen. De groep blijft intact, al hoop ik natuurlijk op enige ver sterking. We zullen nog meer moe ten gaan trainen. Maar wat het aller belangrijkste is: we zullen onder druk beter moeten leren presteren". Verlammend Daarmee raakte de coach de achil leshiel van zijn team. Ook tegen de taai tegenstand biedende Alphena- ren bleek spanning een verlammen de uitwerking op de Saturnus-spe- lers te hebben. Na een moeizaam verkregen voorsprong van 6-3 za gen de verkrampt spelende Leide naars Rijnstreek op slag van rust langszij komen: 6-6. „Dat had ook te maken met de verrassende 4-2 ver dediging van mijn collega Menno Bom", wist Van Gurp. „Omdat wij op onze beurt nauwelijks tot scoren kwamen ben ik ook gaan schuiven in de voorhoede. Uiteindelijk had dat het gewenste resultaat". Dat hadden de Leidenaars voor een belangrijk deel aan doelman Rob Otten te danken. De zenuwach tigste van alle Saturnus-spelers stopte vrijwel alle strafworpen die Rijnstreek kreeg toebedeeld en voorkwam in de eerste tien minuten na rust dat de thuisclub ruim af stand zou nemen. Dat stelde de an dere uitblinker van Saturnus, de met veel risico spelende Nico Mooren (met acht treffers topsco rer), in staat met een gave hattrick het gat onoverbrugbaar te maken: 15-9. Dat de riante voorsprong in de slotminuten nog in sneltreinvaart slonk deerde Saturnus noch de massaal meegekomen Leidse sup- portersschare. Van Gurp werd na het verlossende eindsignaal op de schouders genomen. Volgend sei zoen moet blijken of hij Saturnus ook mentaal heeft kunnèn klaarsto men voor het grotere werk. TIM BROUWER DE KONING ENSCHEDE (ANP) - Bij de natio nale Top tien-finales hebben naast de zegevierende Paul Haldan en Mirjam Kloppenburg vooral de jon geren Danny Heister en Melisa Mul ler van zich doen spreken. De 18-jarige Scylla-speler Heister bracht het zelfs ongeslagen tot de fi nale tegen Haldan, maar was daarin een kansloze figurant. Muller had het eveneens tot een tweede plaats kunnen brengen ware het niet dat ze in de slotronde als 14-jarige de routine miste om de verdediging van de 45-jarige Judy Williams te ontregelen. Voor Paul Haldan betekende de moeiteloze serie van negen over winningen de vierde keer in succes sie dat hij de tweedaagse top tien strijd winnend afsloot. Toch scheel de het weinig of het merendeel van het prijzengeld van 8000 gulden was in andere handen verdwenen. Van bondswege was de interna tional vrijdag gesommeerd in En schede te verschijnen. Haldan zelf hierover: „Dat is niet de reden dat ik toch gespeeld heb. Pas toen ik ver nam dat er televisie kwam heb ik uit eigen sponsorbelang alsnog het vliégtuig gepakt." Vervolgens vloog de in Zweden spelende fullprof zonder enige tur bulentie over zijn acht medestrij ders heen. Alleen Henk van Spanje bewoog hem in de voorlaatste ron de tot lichte transpiratie. Voor Henk van Spanje betekende dit het twee de verlies nadat hij eerder door Danny Heister, de winnaar van de Europese Jeugd Top-twaalf, met 3-0 te kijk was gezet. Heister maakte van alle jeugdigë talenten opnieuw de intelligentste indruk. De Scylla- speler durft als enige de rally aan te gaan en plaatste aldoende een vraagteken achter de verdere moge lijkheden van onder andere Bart van Haren. Dat Haldan de finale zou degraderen tot eenrichtingsverkeer was voorspelbaar. Melisa Muller maakte met haar gedeelde tweede plaats en overwin ningen op de internationals Gerdie Keen en Emily Noor weliswaar een deel van haar vooruitgesnelde faam waar, maar verder was het bij de vrouwen kommer en kwel. Gerdie Keen onderstreepte haar techni sche onvolkomenheden opnieuw met verlies tegen Judy Williams, die als 45-jarige notabene tot vijf over winningen en een zesde plaats kon reiken. Ook het optreden van fina- liste Patricia de Groot stemde niet hoopvol. In vergelijking met vorig seizoen, toen zij Kloppenburg de eerste plaats nog ontfutselde, is dit Stiphoutse talent er alleen maar op achteruit gegaan. Miijam Kloppenburg was duide lijk: „Ik speelde slecht, maar kon van deze De Groot niet verliezen." De enige die wel in staat bleek de matige vorm van Kloppenburg aan te tonen was Emily Noor, die via winst (3-0) bewees dat ze zich in een jaar sterk verbeterd heeft. De Bra bantse zelf hier even ironisch als te recht over: „Ik ben zeven kilo afge vallen, maar per game zeker zeven punten vooruitgegaan". VOORHOUT - Niet de erkende Voorhoutse toppers Marjan Bult en Christine Knigge leverden gis teren tegen Jonk Cars Vido de grootste bijdrage aan de produk- tie van Foreholte (24-9). Dat deed Elly van Leeuwen met maar liefst zes treffers. Hoog schieten is het devies var- coach Jan Kecskemethy en zeker waar het Elly van Leeuwen be treft kwam hij gisteren volledig aan zijn trekken. Dat de oud speelster van MMO zo uit de verf kwam lag ook aan de Vido-defen- sie, die koos voor een persoonlij ke dekking van Bult en Knigge. Daar had Kecskemethy al op ge rekend. In het spel van vier tegen vier voor de cirkel van Vido wa ren de Voorhoutse speelsters meer bedreven dan de zeker snel- voetige handbalsters uit Purmer- end. De positiewissels van de hoekaanvalsters verhinderden een effectieve aanpak van de sprongschutters. Marjan Bult en Christine Knigge trokken het midden open voor Elly van Leeu wen. Met een tikkeltje meer geluk had zij haar produktie op tien kunnen brengen. Omdat niet alleen zij maar ook de andere Voorhoutse handbal sters er blijk van gaven raak te kunnen schieten werd het voor Vido een uitzichtloze zaak om tenminste een redelijk resultaat mee naar Purmerend te nemen. Als Foreholte niet tien minuten na de hervatting had lopen free wheelen had Vido misschien de grootste afstraffing te incasseren gekregen van deze competitie. De ploeg uit Purmerend wist zowaar terug te komen.tot 12-6. Toen zet te Ellen Warmerdarn Foreholte weer op het juiste spoor, 13-8. Het werd 24-8 voordat Vido nog een maal Anita Seur die in de tweede helft de goed keepende Karina Bruins verving kon verschalken, 24-9. In de derde divisie verloor Olympia'72 in Ridderkerk met 10-16 van Satumus'72. De door blessures en ziekte toch al gehan dicapte Wassenaarse ploeg (met slechts één wisselspeelster) kwam nog wel terug tot 10-14. Toen echter Angelique Schonk tegen haar derde gele kaart opliep en definitief naar de bank werd verwezen moest Olympia'72 zich gewonnen geven. Een vrije worp en een strafworp brachten Satur nus in veilige haven, 16-10. HW'70 won royaal van Oase, 11-4, rust 5-2. Coach 't Mannetje van HW'70 zette de gevaarlijke hoekaanvalsters van Oase vast met een verre uitstap en daar had de Oase-aanval geen antwoord op. Dat betekent dat HW'70 zich heeft gehandhaafd in de derde di visie ten koste van Oase dat de gradeert naar de afdelings eerste klasse. Foreholte 2 zal die plaats wel innemen. Gisteren wonnen de Voorhoutse reserves, die einde lijk weer bijna compleet waren (alleen keepster Olga Almekin- ders moet zich nog absent mel den), met 19-9 van de reserves van UVG. FRANK BONTE LEIDEN - In de volleybalcompeti tie kregen de Leython mannen weer wat lucht door een gedecideerde 3-0 overwinning op News Flash/OVRA. De afstand tot Allides bedraagt nu reeds vijf punten. Gemini blijft volop kans houden op de titel, het versloeg nu Inter Amicos met 3-1. NOVO redde het niet tegen Skania en verloor met 3-0. Bij de vrouwen verloren beide divisievertegen woordigsters. Gemini ging bij Bos- ta/the Smash tenonder met 3-1 en een wel erg gehandicapt Leython moest zelfs aan SVC de winst laten (3-0). Leython - met Bas Bloem er weer bij - was goed op dreef tegen degra datie-kandidaat OVRA. Vooral de middenaanval met een 100 sco rende Paul-Jaques Verhoeven was ongrijpbaar. Zoals trainer/coach John Groen het uitdrukte: "Zolang deze jonge jongens bij de les blijven en de concentratie vasthouden is er niets aan de hand. En dat lukt de laatste wedstrijden aardig". (15-7, 15-11, 15-9). NOVO kon zijn tegenstander Skania in de eerste twee sets aardig bijhouden tot 11-11, daarna waren persoonlijke fouten de oorzaak van yerlies met respectievelijk 15-11 en 15-12. In de derde periode probeer de NOVO nog wel de bakens te ver zetten, maar mentaal zakte het al vrij snel in en verloor kansloos met 15-4! Gemini/K won wel van Inter Amicos, maar de wijze waarop was niet helemaal verwacht. Het ging vrij moeizaam in een redelijke en la waaiige wedstrijd. Gemini liep al direct een achterstand op, die pas bij 10-10 gelijkgetrokken werd. Het kwam zelfs nog op setpoint (14-13), maar verloor na enige discussies met 14-16. In de volgende set kwam men w^er achter, maar Wilbert Kokshoorn zorgde door een serie sprongservices voor een voor sprong. Vanaf dat moment werd het blok beter neergezet en pakte ook de verdediging meer ballen, waar door de eigen aanval beter kon gaan draaien. In één tempo liep Gemini naar 15-6. In de volgende twee sets dicteerde Gemini het spel en werd het spelbeeld zoals verwacht: 15-9, 15-10. Daar Tonegido een punt ver speelde aan Rijnmond 3 staat Gemi- In de promotieklas A herstelde Leython 2 zich van zijn misstap vo rige week met een 3-1 zege op Acco- set drukte Leython 2 definitief door vooral door de grotere individuele klasse van met name Leo Torn en Robert Maassen op aangeven van de geroutineerde spelverdeler Hans Broere. Graficon bleef in de achtervol ging door een vrij simpele 3-0 op ZOVOC 2. Donar was zeer gecon centreerd bezig, zette een goed blok tegen zijn lange tegenstander en sloot zijn verdediging. Na 15-5 en nogmaals 15-5 ging het in de derde set onverdroten voort met 15-8 en was in drie kwartier klaar. Leython 3 nam definitief afstand van de laatste plaats door hekke- sluiter DAC 2 een 3-0 nederlaag toe te brengen. Jan Keyzer ontbrak door ziekte, maar in zijn plaats speelde een uitstekende Erwin Sik- kema. Door de slechte pass kwam DAC 2 niet aan veel aanvallen toe, terwijl anderzijds het blok weinig vat had op de Leython aanvallen veelal geleid door de jeugdige Mark Schrijver. Alleen in de derde set moest Leython nog even oppassen (15-10,15-9 en 15-13). In promotieklas B haalde Valken het net niet. Tegen Rentokil/ZVH 3 leed het driemaal een nipt verlies dat te wijten was aan het mindere spelverdelen. De set-ups haalden enerzijds de buitenkant niet, terwijl zij op het midden net onder de ne- trand lagen. De foutjes aan het eind der set deden de balans daardoor net naar ZVH doorslaan (15-17, 12- 15, 15-17). NOVO 2 bood leuk tegenspel te gen koploper Agon uit Boskoop, maar kwam in de eerste en derde set te veel te kort (15-5, 15-7). Alleen in de tweede set was er spektakel en brachten de Noordwijkers hun op ponent even in de problemen (17-15 en 3-0). LUSV kwam moeilijk op gang tegen RIVA/VSC en liep een 8- 13 achterstand nog in (14-14) maar verloor toch: 14-16. De start in de volgende twee sets was beter en de studenten liepen als het ware over hun tegenstander heen: 15-4, 15-7. Overmoed? deed hen de vierde weer verliezen (7-15), maar de be slissende vijfde was weer voor hun met 15-11 (3-2). Bij de vrouwen van Gemini golf de het spel over en weer en de ge lukkigste The Smash won de eerste periode met 15-13. De teleur stelling werkte flink door want Ge- mini verloor weer, nu met 15-7. Nu de druk van de ketel was, lukte alles wel en werd Bosta volledig wegge speeld met 1-15. Vooral Anneke Bleichrodt was erg goed bezig. He laas aarzelde Gemini hierna weer, kwam met 6-0 achter en kon dat niet meer goedmaken en verloor met 15- 9 (3-1). Leython had voor de afwisseling de geblesseerde hoofdaanvalster Ti ne de Bloois als coach meegeno men. Met Waija Kruithof in de basis (zij speelde een prima partij) bleek het toch niet voldoende inhoud te hebben om SVC echt in de proble men te brengen. Aanvallend haalde Leython nog wel een voldoende, verdedigend viel het door de mand (15-6, 15-11,15-12). In de promotieklasse deed Gemi ni 2 prima zaken met een 3-1 zege op Thor. Thor passte matig, wat ook de verdienste van Gemini 2 was daar het erg sterk serveerde. Met Elly van Leeuwen als coach (Casper Brussee was verhinderd) won het de eerste set ruim met 15-8. Daarna ginG het even mis (16-17), maar toen Ria Marchand in de derde set tien punten op rij scoorde was het feit beslecht en wist Gemini te bewijzen goed in de promotieklasse mee te kunnen komen (15-2, 15-6). Ieder een was het erover eens dat het ei genlijk een 3-0 zege had moeten zijn. Gemini 3 deed het in het begin uitstekend bij koploper ZOVOC en won zomaar de eerste set met 8-15. Dat kon Zovoc niet op zich laten en het nam een voorsprong die niet meer uit handen gegeven werd: 15- 11. Dat kwam hard aan en even was Gemini 3 de draad kwijt: 15-7. In de vierde set bepaalde Gemini het spelbeeld weer, liep uit naar 8-12, maar kon die voorsprong niet vast houden en verloor met 15-13 na een leuke en spannende wedstrijd. lazerswoude wist het Orion twee punten te ontfutselen in een meer spannende dan "fraaie wedstrijd (2-3). NOVO begint het probleem van steeds maar invalsters te moeten opstellen danig te voelen. Tegen AV'40 2 echt geen hoogvlieger moest het met maar liefst vier in valsters aantreden. Het betekende dat er een uitermate onsamenhan gend geheel in het veld stond, dat eerst nog aan elkaar moest wennen. AV'40 profiteerde dankbaar en bracht met 5-15, 1-15 en 8-15 de strijd op haar naam. Jeugdspeelster Suzanne van der Niet speelde bij NOVO een goede wedstrijd. GER RENES LEIDEN De nationale meerkam pen van de NTTB zorgden voor een uitermate rustig competitieweek- einde. De beide Docos-teams trok ken zich weinig aan van de strijd aan de top. De Leidse vereniging trad als enige in het voetlicht met twee nog openstaande wedstrijdjes. Het leek alsof het spelen in de schijnwerpers de Docos-teams op zweepten tot hogere prestaties. Zo wel de mannen als de vrouwen sta ken de winst in de binnenzakt. Met name de mannelijke tak van de vereniging viel in positieve zin op. Met invaller/trainer Ed Fallaux in de plaats van de met een rugbles sure tobbende Jasper Wallaart won het team met 8-2 van De Treffers. De ongetrainde Fallaux bleek met zijn ruime ervaring toch nog twee maal te kunnen winnen. Ondanks veel zweten en kreunen moest hij in verdediger Tijssen wel zijn meerde re erkennen, het tweede verliespunt kwam van Sascha van Weeren. Als gevolg van dit resultaat mag Docos zich nu lijstaanvoerder noemen. De vrouwen toonden redelijke vorm. Tegenstander Heracles moest met 3-7 afdruipen. Alleen Tang bleek onoverwinnelijk.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 18