De schoen gestrikt Chique laarsjes voor de regen Ze staan weggestopt in een hoekje de kast of liggen al tijd achter in de auto, die rubber laarzen voor een natte klus of onverwacht noodweer. Er zo op straat mee rond stappen doe je nauwelijks. Bij de schoenen staat een paar leren laarzen, die bij alle kleding passen, maar weer te kwetsbaar zijn voor een lange strandwandeling. Een een paar waterdichte, comfortabele laarzen die te gen en stootje kunnen en die ook onder nette kleding niet misstaan, zijn dan ook een rijk bezit. Zulke laarzen maakt de Fin Pertti Palmroth. Laarzen van een als lak glanzend kunststofmateriaal (in vele kleuren) dat vol komen waterdicht is en toch ademt. Ze zijn er bijvoor beeld in zwart met een roze, mint of blauwe rand voor volwassenen en kinderen. Naast de regenlaarzen, die ongeveer 215 gulden kos ten, brengt Palmroth ook korte laarsjes, schoenen en tassen van dit materiaal. Regenlaarzen waar je je bij droog weer niet voor hoeft te schamen. Korte twee-kleurenlaarsjes en een tas van Palmroth. Het voordeel van de kunststof is dat het niet kraakt zoals vaak bij lakleer het geval is. door Henriëtte van der Hoeven Foto's Wim Dijkman Zwart/wit belangrijkst ondanks kleurenexplosie Een ware kleurenexplosie heeft zich voorgedaan in de schoenenmode. Geen modekleur ontbreekt dit seizoen in de collecties van de fabrikanten. En is de kleur er niet in leer (veelal nubuck, licht geschuurd leer) dan toch zeker in rips (stevige geribbelde stof die zacht glanst) of in linnen. Het merk Jamma komt zelfs met gebloemde pumps. Wie dus niets voelt voor gebloemde kleding kan met die trend in de zomermode meedoen via het schoeisel. Maar toch, ondanks al die aan trekkelijke zomerse vrolijk heid, is volgens Peter Kaiser- ïmporteur Charles Genemans de hoofdrol weggelegd voor zwart en zwart-wit. Die zwarte schoen is dan heel geraffi neerd afgewerkt met een dun biesje (paspoil) waarin de kleuren rood en groen of roze, mint en blauw zijn gebruikt. Genemans: "Die felle kleu ren hebben we wel in de col lectie, maar voorzichtig". Dat is niet zo verwonderlijk want voor een paar schoenen van Peter Kaiser, waarvan er elke dag 6000 worden geprodu ceerd, moet je zo rond de 200 gulden neertellen. Dat zijn geen wegwerpstappers. Wie bovendien weet dat de Neder lander per hoofd van de bevol king nog geen vier paar schoe nen per jaar koopt, begrijpt die voorzichtigheid. Strikken Dat zwart kan ook een kleur accent krijgen door de strik, in alle soorten en maten een po pulaire versiering bij de schoenontwerpers. Ze zetten die strik voor, achter of opzij. Ook los zijn tal van strikken in leer en textiel te koop om de schoen steeds weer bij een kleur in de kleding aan te pas sen. Naast zwart ën wit blijven de bruintinten een belangrij ke rol spelen terwijl donker blauw, zeker in de klassieke modellen aan het terugkomen is. De schoen van dit seizoen is hoog opgesneden en oogt vaak een beetje oosters. Ook wordt hier en daar voorzichtig gebruik-gemaakt van de pla teauzool. Voor een zomers-ef- fect zorgen vlechtwerk, gaat jes en kleurige vlakverdelin gen. Hoog-opgesneden Van de hoog-opgesneden schoen is het maar een klein stapje naar het korte laarsje, dat zo prettig onder een panta lon draagt. Ena Fashion brengt laarsjes in pasteltinten met een forse knoop als slui ting en bij Harrink Design wordt veel met vlechtwerk en veters gewerkt. Met de hakhoogte kan ie dereen dit seizoen wel uit de voeten, die verschilt van een laag (queenie) hakje tot naald hak. De wat forsere hakken krijgen vaak iets elegants door hun bijzondere vormen. Met die grote keuze aan hakhoogten spelen de fabri kanten heel duidelijk in op de wensen van hun klanten. Pro beer maar eens de trein te ha len op naaldhakken Omdat je in Nederland maar weinig hoogzomer- schoentjes kunt dragen, die zijn meestal voor in de vakan tiekoffer, staat de schoen met de open hiel en eventueel een open teentje volop in de be langstelling. Wie zich toch aan echte zomerschoenen waagt: de sandalen en sandalettes hebben vrij brede banden. Brogue De platte schoen doet ook mee in de modeparade. Om dat de lange broek helemaal terug is, komen de ontwerpers met brogue-achtige schoenen voor vrouwen. Het mannelijk- effect wordt verzacht door het gebuik van 2 kleuren. Voor de sportieve types zijn er fietsschoentjes (met veters), die prima passen bij de felge- kleurde fietsbroeken. Verder zijn er naast bont bedrukte gympen met dikke bedrukte zolen, t-bandschoenen en bal lerina's in alle leuke mode kleuren. Dat stoer ook heel modieus kan ogen, bewijst een merk als Frutta. De ontwerpers van de sportieve instappers, veter en t-bandschoenen met vaak dikke rubber zolen, combine ren de bruinachtige basis- kleur steeds weer met de een af andere modetint door vlechtwerk en uitsnijding toe te passen. De neus van de Frutta- veterschoen is tame lijk bol. Mannen De mannenschoen is deze zo mer eenvoudig en klassiek van lijn maar heeft wel een modieus accentje. Dat kan fijn vlechtwerk zijn, een leer met linnen verwerking, brogue- gaatjes of een dwarse stiknaad over de neus. De belangrijkste kleuren zijn zwart, bruin en naturel. Voor de vrije tijd hebben de schoenontwerpers zich laten inspireren door de tennis- en joggingmode. In deze schoe nen is ook wat meer kleur ver werkt. Voor elck wat wils dus dit seizoen of zoals Charles Gene mans het zegt:" Mode is hetge- ne wat men graag draagt". Vrij klassieke schoen uit de collectie van Ena Fashion, die door het fraaie kleur gebruik bij veel kleding kan worden ge dragen. JÉ i j Met deze gevlochten sandalen kom je de vakantie wel door. De sandalen gaan als Opanka's door het leven. Deze naam is ontleend aan de speciale fabricage-me- thode, die in Yoegoslavië is ontwikkeld. Frans Molenaar in Centraal Museum Een samenspel van kunst, mode en muziek is tot en met tot 27 maart te zien en te horen in het Stallencomplex van het Utrechtse Centraal Museum. Couturier Frans Molenaar ontwierp 20 kle dingstukken, waarbij schil derijen van Bob Bonies zijn inspiratiebron waren. De compositie Canto Ostinato voor vier piano's van Si meon ten Holt uit 1979 vormt het muzikale deel van het drieluik. Platte ve terschoentjes, geleend uit de wieler sport om bij een kleurige fietsbroek te dragen. Bij zakelijke kleding doen de zwart-witte schoenen het uitstekend. Ze zijn niet zo zakelijk dat ze verder in de kast moeten blijven, ook bij wat sportieve kleding kunnen deze schoe nen worden gedragen. Huishoudbeurs Wonen neemt een belangrijke plaats in op de Huishoud beurs, die van 30 maart t/m 0 april in de Amsterdamse RAI wordt gehouden. In drie thea ters worden onderwerpen als 'wonen in de toekomst," 'licht, kleur en decoratie' en 'slapen' in een informatief programma belicht. Daarnaast worden complete interieurs ingericht, zodat de bezoeker kan zien wat wordt bedoeld als verko pers praten over Art-Deco, Memphis, High Tech en Old Finish. De Huishoudbeurs is ge opend van 10.-17.00 uur en van ma t/m vrij ook van 19.00 - 22.00 uur. Meesterschenker Ook onder barkeepers be staat er verschil in klasse. Een Meesterschenker is een barkeeper of bartender, die zijn vak tot in de perfectie beheerst. In Nederland zijn er niet meer dan 19 zijn, die deze titel mogen voeren. En niet alleen mannen, maar ook enkele vrouwen. Voor de titel Meester schenker moet de barkeeper ondermeer aantonen tot in de perfectie met een biertap installatie om te kunnen gaan, advies kunnen geven over alle voorkomende soor ten bier en deze ook opti maal kunnen serveren. Hij of zij moet een grote kennis van wijn en gedistilleerd in huis hebben en ook nog twee coctails en een long drink ter plekke kunnen be reiden. Een schoen die aan alle mode-eisen voor dit seizoen voldoet uit de collectie van Trend Design. Deze hoogop- gesneden schoen met een vrij comfortabele hak in rips is er in vele kleuren. Echte zomerlaarsjes, ondermeer in lieve pastelkleurtjes. Het gebruik te leer is heel fijn geperforeerd, de band waarmee de bovenkant is afge werkt is altijd wit. Hoog-opgesneden schoen en laarsjes uit de Harrink-collectie. Voor dit seizoen kiest ontwerper Ger Aarts voor een veterversiering. verandering nu eens tussen zijn klanten in wilde gaan zitten. Nieuwkomers steven den recht op hem af, keken vol afschuw naar de luie houding die deze 'bediende' durfde aan te nemen en vroegen of ze wat bij hem konden bestellen. De verbijstering op het gezicht van de man. Wel, potverdrie, waar ziet u mij voor aan! De wantrouwen de blik waarmee men hem bekeek. Het was alsof we ons bevonden in het programma Poets. Dit was nog leuker dan die met bisonkit aan de grond vastgelijmde rijks daalder. Ik moest ineens denken aan een film die ik vroeger had gezien. Of hij nu van Jac ques Tati was of niet, dat weet ik niet meer. In ieder geval was het een film die die vol zat met dit soort gekke voorvallen en ge beurtenissen. Een van die voorvallen her innerde ik mij nog goed. Het ging over twee jongens, twee vrien den, die in hun dakkamer allerlei streken uithaalden. Zo floten ze bijvoorbeeld naar de mensen die beneden voorbij gingen en als die dan verbaasd omhoog keken, doken ze snel weg. Over de dakrand heen loerden de jongens naar hen. Ze zagen hoe de men sen mopperend en hoofdschuddend verder liepen. De jongens maaken hun spelletjes steeds geraffineerder. Op een dag bedachten ze iets, dat ik later vaak heb nagedaan. In de straat waar ze woonden stonden nogal wat lantaarnpalen. Wanneer iemand nu bij zo'n lantaarnpaal in de buurt kwamen, trokken ze vlug zijn aandacht door naar hem te fluiten. Een op de tien voorbijgan gers knalde met zijn hoofd tegen de lan taarnpaal aan. En de jongens maar schud debuiken als de man of vrouw zich vloe kend, het arme hoofd betastend, struike lend uit de voeten maakte. Ja, dacht ik op dat terras. Dat zijn leuke dingen voor de mensen. En ik zag nog net hoe er boven even iemand naar ons loerde. Was dat misschien de eigenaar, die de ver warring op zijn terras onder het genot van een heerlijk kopje koffie gadesloeg? ANGELA PINNEBERG De Nederlandse horeca heeft mij nooit bij zonder aangelokt. Cafés gaan nog wel. Daar ben je gauw genoeg je kritische ver mogens kwijt. Maar de meeste restaurants vind ik een ramp. Dat komt misschien om dat ik zelf in het restaurantwezen heb ge werkt en daar dingen heb meegemaakt die mij hebben doen besluiten dat uitgaan misschien wel 'goed voor u' is maar niet voor mij. Toen ik. in een van de restaurants waar ik heb gewerkt eens een bord met soep op mijn dienblad wilde zetten, vroeg de kok mij of die soep voor die 'klerelijer' was die bij het raam zat. Die 'klerelijer' bleek zijn vorige werkgever. Nadat ik zijn vraag bevestigend had. beantwoord,laai de deze Escoffier zijn neus op en produ ceerde hij iets dat hij snel daarna met een verbeten gezicht in de soep spuwde. 'Zo, even een extra balletje. En nou wegbren gen!' Maar goed, af en toe zet je dit soort din gen uitje hoofd. Dan denk je: ha, we zullen onszelf eens lekker trakteren. Zo ook vorige week. Met man en kind JACQUES TATI IN WASSENAAR hadden we een heerlijke strandwandeling gemaakt in het gebied van de Wassenaarse Slag. Het was maandagochtend. Weinig honden op het strand. Weinig mensen. Tij dens de wandeling zei mijn man: laten we eens op het terras van dat grote, witte, ho tel-restaurant een lunchje nemen, in dat 'gerenommeerde ding'. Wat later betraden we het beschutte ter ras van dit etablissement. In de hoek zat een stel, de zonnebril op het voorhoofd, te genieten van de eerste zonnestralen. We in stalleerden ons. De ober zou wel gauw ko men. 'Ze zijn vandaag gesloten', hoorden we de man van het stel ineens zeggen. 'Die neemt ons in de maling', dacht ik. Ik deed of ik even iets uit de auto moest halen en liep snel naar de voorkant van het restau rant. Ja, hoor, daar stond het: maandag tot 17.00 uur gesloten. We bleven zitten. Dit was misschien wel eens goed, zo'n oefening in ascese. Om de drie, vier, minuten kwamen er mensen het terras op. Je zag hoe ze aan de tafels gaan zitten en met elkaar bespraken wat ze zou den nemen. Daar had je twee keurige he ren. De een wreef vergenoegd in zijn han den. Zo, hij zou zichzelf eens lekker verwen nen. 'Ze zijn dicht', zei ik tegen hem. Hij keek me vuil aan. De grijns bevroor op zijn gezicht. Maar meteen opstappen durfde hij niet. Of kon hij niet. Samen met zijn colle ga moest hij misschien wel wachten op ie mand met wie hij een afspraak had ge maakt, iemand van wie hij een grote order in de wacht dacht te slepen. En nu had hij juist hier afgesproken! Geen beste beurt. Telkens weer kwamen er mensen het ter ras op. Ook een man in een zwart pak. Hij zag er een beetje uit als een ober die voor de EINDREDACTIE HENK HOUTMAN EN HENRIËTTE v.d. HOEVEN

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 11