V&R ATELIERS w variaset Bukman geeft meer geld aan Pakistan DE KORT V BRD verleent opnieuw RAF-terrorist gratie 'Zware misdaad nu aanpakken' <y REKLAME MAKER Dealer: voor wie de pest heeft aan losse plakletters UCHTREKLAME HUMIXSYS BV PAGINA 10 BINNENLAND/BUITENLAND/ËCONOMIE MAANDAG 13 MAART 1989 ISLAMABAD (GPD) - Minister Bukman (ontwikkelingssamenwerking) heeft Pakistan meer ontwikkelingsgeld beloofd als de Pakistaanse regering met goede suggesties voor de besteding van het extra geld komt. Bukman heeft zich in zijn gesprekken met de Pakis taanse autoriteiten, waaronder premier Benazir Bhutto, niet uitgelaten over de hoogte van het bedrag. De minister, die de afgelopen week in het gezelschap van prins Claus een bezoek bracht aan verschillen de ontwikkelingsprojecten in het land, verklaarde tijdens een afslui tende persconferentie echter dat het extra bedrag in een aantal jaren kan oplopen tot 20 miljoen gulden. Pakistan, dit jaar op Bukman's begroting voor 60 miljoen gulden, kan volgens de bewindsman meer Nederlands ontwikkelingsgeld krij gen als er goede projecten voorhan den zijn. In antwoord op een ver zoek van de Pakistaanse regering meer geld in Pakistan te besteden, verklaarde Bukman daartoe wel mogelijkheden te zien. Het geld voor die extra injectie komt ten las te van andere ontwikkelingslanden, maar de minister toonde zich daar over weinig bezorgd. Hij denkt het geld te kunnen vinden in potjes waarop andere landen geen aan spraak maken omdat zij niet vol doende projecten hebben. Ook biedt de gestage stijging van het ontwikkelingsbudget, als gevolg van de economische groei, moge- blijven", aldus de minister. Met lijkheden, aldus Bukman. democratisch tot stand gekomen re gering onder leiding van Benazir „De vraag waar alles om draait is Bhutto heeft Pakistan recht op in- of de democratie in Pakistan zal temationale ondersteuning, stelde de bewindsman. Vooral Benazir Bhutto had een diepe indruk ge maakt op de Nederlandse delegatie. Met Bukman en Claus sprak de Pakistaanse premier over haar ei gen positie als vrouwelyke minis ter-president in een islamitisch land, de hoge bevolkingsgroei en de invloed van de militairen op haar beleid. Jaarlijks wordt tussen de 40 en 60 procent van de begroting aan het le ger besteed. Onder de vorig jaar ver ongelukte voormalige generaal Zia Ul-Haq hadden de militairen grote macht. Het leger vormt een mogelij ke bedreiging voor de regering- Bbutto. Ook fundamentalistische moslims maken Bhutto het leven niet eenvoudig. Zij vinden dat een islamitisch land geen vrouwelijke (Foto ap) premier kan hebben. UTRECHT - Zilveren-Camerawinnaar Paul Stolk (links) van het ANP bekeek zaterdagavond in het Jaarbeursgebouw in Utrecht met interesse een tekening van Heijn-mo'ordenaar Ferdi E., die 'fotojournalist van het jaar' Bert Verhoef (freelance) voor de gelegenheid had. laten maken. De Stichting Zilveren Camera heeft afgezien van verdere openbaarmaking van Stolks winnende foto in verband met mogelijke schadeclaims van de moordenaar. (Foto anp> BONN (GPD) De Westduitse pre sident Von Weizsacker heeft de we gens moord tot twee maal levens lang veroordeelde ex-RAF-terroris- te Angelika Speitel gratie verleend. Ze zal op 30 juni 1990 worden vrijge laten. Speitel, die al jaren geleden af stand heeft genomen van het terro risme, heeft dan twaalf jaar in de cel doorgebracht. Ze werd in 1978 in de buurt van Dortmund bij schietoefe ningen met twee andere terroristen verrast door de politie. Bij een scho tenwisseling werd een agent ge dood en een andere zwaargewond. Hoewel nooit is bewezen dat Speitel het dodelijk schot afvuurde, werd ze tot twee maal levenslang veroordeeld. De president hield een "atieverzoek van de eveneens met levenslang bestrafte Peter-Jurgen Boock nog in beraad. Boock was veroordeeld voor zijn rol bij de RAF-moorden op de bankier Jur gen Ponto en de werkgeversvoorzit ter Hans Martin Schleyer. Ook hij heeft in woord en gebaar afstand ge nomen van het terrorisme. Met Angelika Speitel heeft de vierde ex-terrorist van het eerste uur gratie gekregen. Eerder waren Christoph Wackernagel, Astrid Proll en Klaus Junschke vrijgeko men. Bijna 20 jaar nadat in West- Bërlijn tijdens de studentprotesten de kiem werd gelegd voor de stads- guerrilla, lijkt de Westduitse samen leving zich voor te bereiden op een dialoog met de ex-RAF-leden die tussen 1970 en 1977 het land terrori seerden. De RAF is nog actief, maar de hui dige terroristen van de derde en vierde generatie hebben vrijwel niets meer gemeen met de oor spronkelijke groep rond Adreas Baader, Ulrike Meinhof, Gudrun Ennslin, Jan-Carl Raspe en Horst Mahler, die met geweld de maat schappij wilden hervormen. De meeste leden van het eerste uur hebben voor zover zij nog in leven zijn, in gezien dat met geweld hun verlangens niet waren te realiseren. Tien jaar geleden mislukte een eerste poging tot dialoog. Het was te vroeg. De schok van de tientallen doden en gewonden was nog niet verwerkt. Nu is de discussie op nieuw begonnen en is de kans op verzoening tussen staat en uitda gers groter. Opmerkelijk daarbij is dat het om een brede stroming gaat, die zich inzet voor een dialoog. Het zijn niet alleen de linkse politici en media, maar ook kerken en chris ten-democraten. Opvallend is dat afgezien va kele aartsconservatieve groeperin gen, de meeste reacties positief zijn President Von Weizsacker zinspeel de in het recente verleden in schillende toespraken op het be lang van een open discussie om een herhaling van het zinloze geweld te voorkómen. Benazir Bhutto GOES (ANP) - Enkele tientallen boeren verzamelden zich van morgen met dertig trekkers voor het gebouw van het Landbouw centrum in Goes. Zij protesteer den daarmee tegen het beleid van minister Braks (landbouw). Boe ren van Walcheren en van Noord en Zuid-Beveland deden eraan Met de prikactie, mede op ini tiatief van de Zuidelijke Land bouw Maatschappij (ZLM) wil de ze boerenorganisatie voorkomen dat de leden overgaan tot wilde acties zoals bijvoorbeeld weg blokkades. De actiebereidheid onder de Zeeuwse akkerbouwers Zeeuwse boeren blokkeren Landbouwcentrum is groot, vooral omdat het overleg tussen de bewindsman en het Landbouwschap vorige week niet tot overeenstemming leidde. De Friese provinciale organisa tie van de Christelijke Boeren- en Tuindersbond keurde de actie di rect af, omdat die het overleg kan schaden tussen minister Braks en de organisaties. „De verhouding met de minis ter kan onder druk komen te staan, net nu we weer on spea king terms zijn. Braks wil zich in zetten en dat moet je dan niet doorkruisen met dit soort acties", aldus voorzitter Miedema. Voor alsnog willen de Friese CBTB en de katholieke zusterorganisatie alleen politieke druk uitoefenen. De Friese Maatschappij van Landbouw, zusterorganisatie van de ZLM, overlegde vanmiddag over eventuele acties. Na enkele uren hieven de Zeeuwse boeren hun blokkade in Goes overigens op. UTRECHT (GPD) - De georgani seerde misdaad in ons land is in op komst. "We hebben in Nederland hele zware jongens gehad, maar het is toch altijd binnen de perken ge bleven. Dat is nu aan het verande ren". Dat zegt de Utrechtse officier van justitie mr. Behling. Het is niet zo dat Nederland door de mafia wordt geregeerd, "maar we moeten er wel voor zorgen dat het ook nooit zover komt", aldus Behling De Utrechtse officier van justitie denkt bij georganiseerde misdaad aan "hoge heren, de jongens die overal boven staan, maar wel de touwtjes in handen hebben". Ze maken volgens hem gebruik van ge weld, maar alleen als het in hun tac tiek van pas komt. "En die grote jongens, die moeten we ook eens aanpakken". Volgens Behling houdt de geor ganiseerde misdaad zich bij voor keur bezig met zaken die oncontro leerbaar zijn en veel geld opleveren. Hij denkt daarbij aan prostitutie, gokken, geld lenen tegen woeker rente, afpersing en drugs. Een van de redenen waarom het justitieel apparaat zwaar tilt aan be strijding van dit soort organisaties, is de bedreiging die ze kunnen vor men voor de rechtsorde. Behling: "Ze vergaren geld niet om het geld, maar als middel om macht te krijgen. Ze beginnen ille gaal en stoten via semi-legale prak tijken als prostitutie door naar de le gale circuits. Ze infiltreren in orga nisaties, de vakbonden, de politiek. Voor je het weet, kom je deze types tegen op party's en zitten ze naast je in jouw hotel. In Amerika zie je dat die acceptatie al heel groot is. Ieder een weet wie de boeven zijn, de kranten schrijven erover, maar er gebeurt niets". In Nederland begint volgens Be hling langzaam het besef door te dringen dat het hier ook die kant op kan gaan. "Men wil het nu ook gaan aanpakken, alleen betekent dat dat je fors moet investeren, politieel, justitieel en politiek. Een moeilijk heid daarbij is dat je het probleem slecht aantoonbaar kunt maken, in tegenstelling tot bijvoorbeeld milieuvervuiling". Om de georganiseerde misdaad effectief te kunnen bestrijden, is het volgens Behling ook van groot be lang de publieke opinie te mobilise ren. "Over verslaafden en gewapen de overvallers heeft het publiek wel een mening, maar over de hoge he ren niet. Dit soort heren verzamelt geld met het uitbuiten van de soci aal zwakkeren. Zij hebben belang bij sociale tegenstellingen en daar om mogen ze nooit vaste voet in de maatschappij krijgen". (LD ET© W. Barentzstraat 22 2315 TX Leiden Telefoon 071-218811 Telefax 071-226635 Stand nt 116 Bedrijven Kontakt Dagen V&R ATELIERS: óók voor huisstijlveranderingen e* W 4-°fc Sportveldreklame, Spandoeken, Autoreklame, Zeefdruk, Reklameborden, Gevelreklame, Dekoraties De meest doordachte reklame- belettering voor: Automatiseringsadvies? Üw budget en üw wensen zijn ons uitgangspunt. Advisering/Consultancy; Personal Computers; Netwerken; Soft ware; Randapparatuur; Video bewerkingskaarten; Barcode data invoer; Software maatwerk; Database applicaties, zoals: Firma Contactpersonen, uitbreidbaar met üw categorieën. Ir. H. Hulzenga, Weversbaan 25-Z 2352 BZ Leiderdorp 071 894326 FAX 894441 MMC NLX1284

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 10