Bonden: bod cao grafi Cl onacce ptabel Hogere koersen door rust aan rentefront Philips vreest vijandig overnamebod Braks: geen problemen financiering akkerbouw Meer winst Delta lloyd, DSM en Ver. Spaarbank VRIJDAG 10 MAART '989 ECONOMIE PAGINA 7 Staking bij landelijke dagbladen Autoverzekeraars beloven einde aan discriminatie DEN KAAG/UTRECHT (GPD) - Er komt een gedragscode die discri minatie moet voorkomen bij het af sluiten van autoverzekeringen. De Nederlandse Vereniging van Auto mobielassuradeuren (NWA) en het Landelijk Bureau Racismebestrij ding (LBR) zijn het hierover eens geworden. De code wordt volgende week bekendgemaakt. Uit onderzoek blijkt dat vooral Turken en Marokkanen bij het af sluiten van een autoverzekering nogal eens problemen ondervin den. Sinds het begin van de jaren tachtig is dat minder geworden, maar nu blijken de voorwaarden niet voor iedereen gelijk te zijn. In vraagd worden het ene geval moeten mensen uit et- land behaald rijbewij nische groepen extra premie beta- De NWA verenigt vrijwel alle autoverzekeraars in ons land, bijna honderd in totaal. De enkele die niet aangesloten zijn, krijgen het ver zoek zich toch aan de code te hou den. Klachten worden door de raad van toezicht beoordeeld en als ze te recht zijn, volgt publikatie in het verenigingsblad. Daarnaast blijft •erzekerin- het mogelijk naar de rechter te stap- DEN HAAG (GPD) Extra subsi pen. De samenstellers van de code dies voor akkerbouwers zijn niet het Bureau Racis- hopen op zelfregulering binnen de nodig. De problemen branche die vergelijkbaar is met de bouw liggen niet telefonisch infor- gepoeierd als matie gen. De NWA mebestrijding zijn het geworden dat een aantal schijnbaar activiteiten objectieve voorwaarden die leiden journalistiek- tot indirecte discriminatie, moeten college, allen. Er zal niet langer ge- Neder- blijfsduur in Nederland, taalbeheer- de akker de financiering de raad voor de van de bedrijven, maar in een tijde- het medisch tucht- lijk laag inkomen. Tot nu toe heb ben via de plaatselijke Rabo-ban- Eerder slaagde het Bureau Ras- ken en de centrale bank slechts 10 met de uit- bedrijven een beroep gedaan op het gedragscode Borgstellingsfonds voor de land- het andere geval is het gebied sing of arbeidsvergunning. Ook dat de groene kaart bestrijkt, klei- gen verzekeraars zich niet bemoei te komen. Het hoopt dat de- bouw. Er zijn dan ook geen proble- ze afspraak in de gehele verzeke ringwereld effect zal hebben het volging zal vinden pen verzekeringen. UTRECHT/DEVENTER (GPD/ANP) - Voorzitter A. Doe- zé van de grafische FNV-bond Druk en Papier gaat ervan uit dat de werkgevers in de grafische sector hun eindbod voor de nieuwe cao ter discussie stellen. "Verder praten heeft anders geen zin", zo stelde Doezé gisteren in Deventer tijdens een druk bezochte bijeenkomst van leden van Druk en Papier. Het initiatief van de werkgevers voor het heropenen van het gesprek met de bonden heeft volgens Doezé te maken met een breuk in het front van de ondernemers. Zij hebben volgens de voorzitter van Druk en Papier de actiebereid van de werk nemers onderschat. "Nu ze merken dat er wel degelijk wordt gestaakt en daar duidelijk de gevolgen van ondervinden, komen ze met knik kende knietjes naar de onderhande lingstafel terug", aldus Doezé. De stakingen zijn uitgebreid tot 4000 grafici bij 22 bedrijven. Bij de uitgevers van kranten sloeg de vlam in de pan door het uitroepen van een staking bij het grafisch perso neel van de Nederlandse Dagblad Unie (onder meer NRC Handels blad, Algemeen Dagblad, Het Vrije Volk en de regionale kranten Rijn en Gouwe en de Dordtenaar) voor onbeperkte tijd. Ook bij het Bra bants Nieuwsblad is het werk gis teravond neergelegd. Bij de Alphense drukkerij Sam- som is vanochtend om zes uur een staking begonnen. Woordvoerder A. Redegeld van de grafische bon den sprak de verwachting uit dat een groot aantal van de 220 grafici het werk neerlegt. De actievoerders hebben zich verzameld in de Opstandingskerk aan de Prinses Marijkestraat. Daar kwamen om half tien vier werkhe- mers van een grafisch bedrijf uit Groningen aan, die een symboli sche fakkel overdroegen aan de Alphense actievoerders. De Gronin gers hadden zelf een staking van vijf dagen achter de rug. Volgens Rede- geld duurt de actie bij Samsom Vandaag vergaderen de bonden met hun leden bij twaalf bedrijven over het stellen van een ultimatum: de Perscombinatie in Amsterdam (Volkskrant, Trouw en Parool), de Limburger in Roermond, de Vere nigde Noordhollandse Drukkerijen in Alkmaar (Noord-Hollandsche Courant), Wegener Tekstverwer king in Rotterdam (huis-aan-huis- bladen), De Gelderlander in Nijme gen, De Maas Offset in Rotterdam en de drukkerijen De Boer Cou perus in Utrecht, Biegelaar en Jan sen in Maarssen, Mart Spruyt BV in Amsterdam, Jos Neve in Amster dam, Smits in Den Haag en Neder landse Drukkerij Bedrijven in Lei den. De maandag begonnen staking bij de Provinciale Zeeuwse Courant in Vlissingen duurt vooralsnog ook voort. Sommige plaatselijke dag bladen, zoals de Haagsche Courant en het Deventer Dagblad, hebben vanwege de staking onder het gra fisch personeel hun toevlucht geno men tot muurkranten om de lezers toch nog enige informatie te ver schaffen. Voor vandaag zijn stakingen drukkerijen in Apeld akkerbouwbedrijven met goede toekomstmogelijkheden te andere ty- financieren. Dit zei minister Braks van land bouw gisteren in de Tweede Kamer, die het in grote meerderheid het met hem eens was. De WD-er Blauw had een interpellatie-debat gevraagd om Braks aan de tand te voelen over de problemen binnen de akkerbouwsector. Blauw wilde dat de minister op korte termijn maatregelen zou nemen opdat de in financiële nood verkerende bedrij ven een overbruggingskrediet zou den kunnen krijgen. Braks wees een dergelijk krediet van de hand. De minister erkende dat een derde van het totale aantal agrarische bedrijven in de toekomst zal verdwijnen. Dit voornamelijk als gevolg van het ontbreken van een opvolger in het bedrijf. Braks zegde toe via de landbouw- voorlichters te inventariseren hoe veel akkerbouwers er daadwerke lijk in financiële nood verkeren. De minister zei voorkeur te geven aan het beter benutten van reeds be staande instrumenten en regelin gen, zoals het Borgstellingsfonds. Via die weg kan beter tegemoet worden gekomen aan de moeilijk heden in de akkerbouw, zo zette Braks uiteen. Braks stelde voorts niet ten koste van alles te willen vasthouden aan de heffing op kunstmest in verband met de komende milieuwetgeving, als de landbouw met alternatieven komt. Volgens Braks betekent dit, dat als vooral de veehouders, die nog steeds te veel kunstmest ge bruiken dan nodig is, zich in dat ge bruik weten te matigen, ze zelfs geld kunnen besparen. Het bestuur van het Koninklijk Nederlands Landbouw Comité vindt de uitkomst van het overleg volstrekt onvoldoende. Voorzitter M. Varekamp sluit nieuwe acties niet uit. Overleg met de andere land- en tuinbouworganisaties hier over volgt. AMSTERDAM (GPD) - Het verze- bezettingsgraad van de installaties, keringsconcern Delta Lloyd heeft vooral bij DSM Kunststoffen en vorig jaar een recordwinst geboekt DSM Chemische Produkten. De van 171,2 miljoen gulden, ruim 45 netto-omzet nam toe van 8,98 mil- procent meer dan het zeer teleur- jard tot 10,12 miljard gulden. Aan stellende jaar daarvoor. De bruto- het eind winst steeg zelfs met 53 procent en 28.625 passeerde met 227,2 miljoen voor het eerst in de geschiedenis de grens van 200 miljoen. Topman Zoutendijk verklaarde het jaar had DSM dienst, van wie 18.175 in Nederland. Een jaar eerder ren het er respectievelijk 27.920 18.425. Van de nettowinst wordt 168 mil- trots dat voor het eerst sinds 1984 joen gulden als dividend het schadebedrijf weer uit de rode staat uitgekeerd en wordt de rest cijfers is. Het positieve saldo dankt toegevoegd. Nieu we aandeelhouders zijn voor het eerst over het boekjaar 1989 gerech tigd tot het dividend. - Muurkranten vormen voor de Haagsche Courant de enige manier om nieuws aan bij twee kleine gemaakt, met originele foto's op een kopiëerapparaat, hangen ze onder meer in de J het Spui. ilage van het bijkantoor c Plan voor extra beschermingsconstructie EINDHOVEN (ANP) Philips ketten aandelen kopen en vervol- bestuur van de stichting in meer- elk geval tot maandagochtend tien vreest vijandige ovemamepogin- gens het bestuur van de betreffende derheid zal bestaan uit onafhanke- gen en wil zich daartegen beter be- onderneming onder druk zetten c~ Delta Lloyd vooral aan het betere resultaat in de brandverzekering en de levensverzekeringen plaats, iden. Provisorisch Slechter ging het met de autosector Snaarbank en de ziektekosten. "Ondanks een premieverhoging van vijf procent De Verenigde Spaarbank, het ver in oktober en drie procent in januari U't belangrijkkste onderdeel van de kampen we hier nog steeds met een VSB Groep die wil gaan fuseren tekort van ruim acht miljoen. Er met Amev, heeft de nettowinst moet wat gebeuren, anders zullen 4 we ons moeten afvragen of het wel verstandig is in de ziektesector ac tief te blijven", betoogde hij. DSM Ook DSM heeft vorig ja rig jaar met 7 procent zien toene men tot 79,3 miljoen gulden, terwijl het balanstotaal steeg van 12,2 mil jard gulden tot 13,3 miljard. De dienstenbonden van FNV en CNV en de Unie BLHP hebben gis- j-*" teren de vrees geuit dat de samen- vijf tot tien miljard gulden, te verde- cordwinst geboekt. Het nettoresul- werking tussen AMEV en Verenig- j„iAAo de Süaarbank de oneeveer 10.000 len schermen. Het elektronicaconcern gaat aandeelhouders toestemming Bij de tijdschriften kwam de gro- vragen om preferente aandelen te verkopen te uitgeverij VNU in de problemen kunnen plaatsen bij een bevriende door een vroegtijdige staking bij de stichting. Daardoor kan met relatief Gespreid Nederlandse Rotogravure Maat schappij (NRM) waar bladen als Pa norama en Nieuwe Revu en om roepbladen worden gedrukt. De aandeelhouders buiten spel worden de meest winstgevende onderdelen Aan de aandeelhouders wordt het concern met boekwinst te voorgesteld het maatschappelijk kapitaal van GB te verhogen van iljoen gewone aandelen taat steeg bijna 41 procent nominaal 10 gulden, 10 priori- miljoen tot 622 de Spaarbank de ongeveer 10.000 Ijoen "gulden. De tussenpersonen op termijn overbo- teitsaandelen van nominaal 5000 sterke verbetering vond haar basis zullen maken. Tot nu toe is 75 ..i de aanhoudend grote vraag uit de procent markt in combinatie met een hoge keringen weinig geld veel stemrecht worden Philips wil zich hiertegen wapenen, gekocht in aandeelhoudersvergade- Een directe aanleiding hiertoe lijkt ringen, zodat onwelgevallige groot- niet aanwezig. Een woordvoerder stakingen bij de meeste andere gezet. Deze maatregelen vergen e kranten-, tijdschriften- en handels drukkerijen gingen gisteren ge woon door. Enkele regionale kran ten, zoals de Provinciale Zeeuwse Courant, worden nu al bijna een week door de staking getroffen. Ook de kranten van de Sijthoff-pers (Leidse Courant) in Rijswijk ver schijnen niet meer. wijziging de statuten, die in de Philips zei althans dat geen grootaandeelhouders bekend zijn dat het bezit van de aandelen vergadering van aandeelhouders op sterk gespreid is. Van de aandelen 12 april wordt voorgesteld. Philips is al beschermd. De delen die op de beurs worden handeld, zijn niet de aandelen Phi lips, maar aandelen van de nv Ge wordt 53,5 procent gehouden in Ne derland, waarvan naar schatting on geveer tien procent indirect in han den is van buitenlanders. In West- Duitsland zit 18,7 procent, in Zwit- meenschappelijk Bezit van Aande- serland 12,2 procent, In de VS 8,2 procent, i De meeste abonnees nancieele Dagblad kregen vanoch- raad tend.een noodeditie. De grafici bij het Brabants Nieuwsblad zijn giste ren om 19.00 uur in staking gegaan. Bij de Gooi- en Eemlander leggen ze len Philips' Gloeilampenfabrieken. De raad van beheer van 'Gemeen- „6 Het ïi- schappelijk Bezit' (GB) benoemt de 3 j procent. In andere landen, v bestuur van Philips. Voor wijziging in de raad van beheer van GB is instemming van tweederde de aandelen GB vereist. Wijzing onder Japan en Oostenrijk, zit min der dan 1 procent. Philips gaat aan de aandeelhou ders voorstellen een daartoe op te samenstelling van het bestuur richten stichting optie (recht tot A vvw Het ambtenarenpensioenfonds ABP zal ook weduwnaars een aww- pensioen gaan uitkeren. Nog deze maand wil het ABP-bestuur met minister Van Dijk (binnenlandse zaken) overleggen over de financie ring van het weduwnaarspensioen. Windenergie Aan de Technische Universiteit Delft is de eerste Nederlandse hoog leraar windenergie benoemd. Dr. J. Dragt (58 jaar), werkzaam bij het Energieonderzoek Centrum Neder land (ECN), zal deze functie in deel tijd vervullen. Deeltijd Philips door aandeelhouders kan dus slechts indirect worden af gedwongen. Bovendien kent GB al nkoop) op preferente aandelen in 'gemeenschappelijk bezit' tot ten hoogste het aantal uitstaande prioriteitsaandelen of wel aandelen geWone aandelen (dat zijn extra zeggenschapsrech- geVeer 260 miljoen) te verlenen. De ten zijn verbonden. Daaraan wordt nu de mogelijkheid van plaatsing van preferente aandelen toege voegd. De aandelen Philips werden gis teren op de effectenbeurs van Am sterdam verhandeld voor 36,80 gul den. De werkelijke (intrinsieke) waarde per aandeel wordt door het concern becijferd op ongeveer 60 gulden. Ondergewaardeerde aande len vormen een,prooi voor 'asset strippers', beleggers die grote pak- stichting kan van de optie gebruik maken bij dreiging van een vijandi ge overneming. De stichting zal zich voor de fi nanciering van een eventuele ver werving van preferente aandelen verzekerd weten van van de mede werking van een aantal Nederland se banken. Deze preferente aande len zijn stemgerechtigd, hoewel daarop slechts 25 procent van.de zo geheten nominale waarde (10 gul- AMSTERDAM - Deze draagvleugelboot in de vorm van een bierfles gaat de Atlantische Oceaan over F ons Oerlemans heeft de boot gisteren in de Amsterdamse haven te water gelaten. In de zomer begint de i den) hoeft te worden betaald. Het poging de Blauwe Wimpel voor de snelste non-stop oceaanoversteek te AMSTERDAM - Doordat Minister Van Dijk (Binnenlandse het rentefront na een aantal Zaken) is niet bereid de salarissen rige weken enige rust ontstond, r de c De Bondsrepubliek, zaak lag van de onderbroken rente- spiraal, ging deze week duidelijk deeltijdwerkers bij,de overheid schoten de meeste effectenbeurzen verder op de weg naar een rustiger af te stemmen op het feitelijk door flink uit hun slof. Daarmee bewezen renteontwikkeling. Maandag begon i voltijd-werknemer in dezelfde zij in feite over een keiharde onder- de Westduitse centrale bank met grond te beschikken die, zodra de het vastpinnen van de rente op 5,8 weg vrij is, als basis kan dienen functie verdiende salaris. De be windsman heeft dit de Kamer in re actie op een door de Kamer met al gemene stemmen aangenomen mo tie-Van Mierlo (D66) laten weten. Fokker De hoofdlandinggestellen van alle veertien Fokker 100-vliegtuigen die momenteel in gebruik zijn, blijken in orde. Extra inspecties van de toe stellen hebben geen mankementen aan dit onderdeel a^n het licht ge bracht. Op dit moment zijn 14 Fok ker 100-vliegtuigen in gebruik bij Swissair, Inter Canadian, en de KLM. China China zal in het tweede kwartaal dit jaar zijn olie-uitvoer met vijf week vast, met flinke koersstijgin- procent op speciale leningen hausse. Die keiharde onder- het bankwezen, nadat vorige week grond is op zijn beurt gefundeerd de gunstige economie, die echter ook bedenkelijke kantjes van over verhitting met zich meedraagt, zo dat toch wantrouwen blijft bestaan. door Jan Wagenaar Aanvankelijk stond de voldoening over het uitblijven van de rentever hoging vorige week in de Duitse Bondsrepubliek centraal. Zowel steun Wall Street als de Europese effec tenbeurzen begonnen de procent verkleinen, zo heeft het persbureau Nieuw China bekend gemaakt. Het land steunt de OPEC (Organisatie van Olie Exporterende Landen) in haar streven om de olie prijzen te laten stijgen. gen. Maar omdat het renteverloop in hoofdzaak wordt afgeleid van het inflatietempo blijft de beurshandel nog een glijdend tarief had gegol den van 6,2 procent tot 6,8 procent. Uit dit vastgrendelen van het tarief leidden beurs- en valutakringen in Europa af dat Bonn ook voorlopig geen discontoverhogingen meer in het hoofd heeft, nadat nu al vijf we ken dat tarief op 4 procent staat. De dollar ontleende daaraan eni ge steun en liep gestadig op, want als de rente buiten de Verenigde Staten niet meer stijgt, ontvangen de diverse valuta geen verdere Maar ook de dollar- markt wachtte op de uitslag van Amerika's werkgelegenheid in de februarimaand; de eerste maand van het nieuwe jaar. Herstel BEURS W E E K de verkoop handen van tussenper- Maatschappijen als Centraal Beheer en Ohra doen rechtstreeks zaken met particulieren (direct wri ters). Tweede Kamer steunt handhaving bodemprijs melk DEN HAAG (GPD) - De Tweede Kamer stemt in met het plan van staatssecretaris Evenhuis (econo mische zaken) om de minimumprijs voor melk nog tot september of ok tober 1990 te handhaven, in plaats van de minimumprijs al op 1 mei te schrappen. De bewindsman deed zijn nieuwe voorstel gisteren in de Kamer. De Kamer gaat ook akkoord met het voorstel van Evenhuis om de minimumprijs voor suiker (nu 2,03 gulden per kilo) op 19 juni te la ten vervallen. De prijs wordt dan vrij. De bewindsman beraadt zich nog op een aanpassing van de mini mumbroodprijs. Eind oktober 1988 liet Evenhuis weten de minimum broodprijs te laten vervallen met in gang van 2 juli van dit jaar. Onder druk van de Kamer ging hij echter akkoord met een geleidelijke verla ging die uitloopt op een afschaffing. Nu is de minimumbroodprijs 1,84 Kapitein gulden. eis, in een Het plan om de minimumprijs vor melk, nu 1,32 gulden per liter volle melk, nog anderhalf jaar te la ten voortbestaan, komt voort uit de angst voor de effecten die de af schaffing zou kunnen hebben voor kleine melkhandelaren en zuivel- speciaalzaken. Onderzoek van het Produktschap voor Zuivel heeft uit gewezen dat het wegvallen van de Onze centrale bank volgt nauw- vier punten op. De index van de in- minimumprijs voor ongeveer 5500 lettend de ontwikkeling in West- ternationals was, door de snelle op- duitsland, want evenals in de Vere- mars van Unilever en Koninklijke ste"= 30 Pr?«nt nigde Staten werkt ook de Duitse' Olie. zes punten beter. Unilever pro- melk en zuivelproaui economie onder spanning. De reële fiteerde van de fraaie jaarcijfers die e'"ae «an betekenen, groei in de Bondsrepubliek haalde vorige week al bekend werden ge- /ÜmnSTLif 1O k;i.. i-_. 1-. v;„I,1.11,„ nu. ,i„ der onderzoek te willen naar de ef- fecten van zijn eerdere voorstel om de minimumprijs te laten vervallen, voor vooral kleinere melkhandela ren. Nu krijgen ondernemers die NKF was, op vage fusiegeruch- veel melk afzetten (vooral grotere ten, echter tien procent hoger en bedrijven) forsere prijskortingen Ahrend door gunstige resultaten 15 van de melkfabrikanten dan kleine procent. Daartegenover stond een bedrijfjes, tien procent waardeverlies voor Na- gron, terwijl Büjdenstein-Willink ARGENTINIË - De Wereldbank rond eenderde van zijn beurswaar- heeft besloten om 550 miijoen dol- (foto AP) vorig-jaar met 3,4 procent bijna het dubbele niveau van 1987, wat in 1989 gemakkelijk tot oververhitting kan leiden en dan moet er weer in gegrepen worden. maakt en Koninklijke Olie vaste oliemarkt. Maar de anii bleef beperkt en er werd ook weer snel winst ge: meeste andere effectenbeurzen lie ten maandag en dinsdag een vaste stemming zien, maar vooral Frank furt op de voorgrond. Nadien trad kers van hypothecair krediet zich enige aarzeling op door de naderen- aan de hoge rentestanden aan en de vrijdag en de aanhoudend vaste verhoogden hun tarieven met 0 3 stemming op de oliemarkt. De daar procent; de derde verhoging sinds optredende prijsstijgingen kunnen de rente opwaarts is gaan bewegen. een ^ron worden van nieuwe infla tie en dus renteonrust, zodat de no- Maar op de kapitaalmarkt liep de dige afstand werd genomen, rente weer terug en zakte beneden Maar alles met elkaar ontwikkel den de aandelenmarkten zich deze week niet onverdienstelijk. Wall Street had moeite met de barrière van 2300; ruim 25 punten boven het iwiivi slotniveau van d«ï vorige week. De de moest afstaan wegens tegenval- lar -- jende resultaten hoge mate alert op alle gegevens Op Beursplein 5 neigde de obliga- de 7 procent. De geldmarkt bleef Niettemin steeg in Amsterdam de werden afgesloten; de helft van alle enige aanwijziging voor het al geirtene prijsbeloop kunnen geven. echter onder druk door de hoge be- stemmingsindex drie punten en het lastingafdrachten. algemene koersgemiddelde liep leningen voor Argentinië voorlopig niet over te maken. Vol gens monetaire deskundigen heeft de Wereldbank haar besluit geno omdat de regering in Buenos - - .ii.o er nog steeds niet in is ge node Onder de aandelen waren op- sl d om het enorme overheidste les Koninklijke Olie verreweg fa- kortj dat wordt beSchouwd als de vonet en onder de rest de indexop- oorzaak van de inflatie, te verklei- ties. Dinsdag bereikte de dagomzet nen Een gedeeltelijke prijsstop heeft er wel voor gezorgd dat de in flatie is verminderd van 30 procent in augustus tot 5,9 procent in no vember. In januari zijn de prijzen De Europese Optiebeurs sloot in de werkweek 228.000 contracten af, ||H W1 tegen 206.000 in de voorgaande pe- X.ireY'! het enorme aantal van 71.500, van ruim 28.000 contracten voor re kening van Koninklijke Petroleum op die dag verhandelde aandelen- evenwei alweer met 8,9 procent ge- opties. stegen.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 7