Akkoord in Polen over verkiezingen Zuidafrikanen in de ban van de 'drie-in-bed-moord' Het mooie olifantje. Unicum in Oostblok 'Churchill wist van plan aanval op Pearl Harbour' WALVISSEN RAKEN DE WEG KWIJT VN-commissie wil onderzoek in Roemenië Dalai Lama vreest veldslag in Tibet 'VS-normen voor schone auto's in EG overnemen' Nieuwe staking mijnwerkers Kosovo VRIJDAG 10 MAART 1989 BUITENLAND PAGINA 5 WARSCHAU (AP) - De Poolse regering en de oppositie hebben een akkoord bereikt om vrije verkiezingen te hou den voor een nieuw te vormen Senaat. De verkiezingen moeten de eerste democratische en open verkiezingen wor den in het Oostblok sinds het een-partijstelsel werd opge legd. Behalve verkiezingen voor de Se- Janusz Reykowski, lid van het naat, waarvoor iedereen zich kandi- Politburo, zei dat iedereen zich kan- daat kan stellen, zullen in twee fa- didaat kan stellen voor de Senaat sen verkiezingen voor de bestaande namens een bestaande politieke of Sejm (een Kamer overheerst door sociale groep, of wanneer hij 5.000 de communistische partij) worden handtekeningen verzamelt. Onder gehouden, waarbij kandidaten van handelaars van de oppositie zeiden de oppositie kunnen dingen naar 35 dat het aantal handtekeningen nog LONDEN (AP) De Britse premier tijdens de Tweede Wereldoorlog, Winston Churchill, was op de hoog te van de Japanse plannen voor de aanval op de Amerikaanse marine haven Pearl Harbour op 7 december 1941, maar heeft dit waarschijnlijk verzwegen om te zorgen dat de VS bij de oorlog betrokken zouden ra ken. Dit is een van de conclusies van het boek 'Codebreaker Extraordi nary', geschreven door de Austra liër Eric Nave en de Brit James Rushbridge. Publikatie van het boek is in Groot-Brittannië afgelast, nadat het regeringsorgaan dat toe zicht houdt op onthullingen over de nationale veiligheid in de media had gewaarschuwd tegen de publi katie. HetdagbadTheIndependent.dat Australische binnenlandse inlich- zegt een exemplaar van het boek te tingendienst. Rushbridge heid, reageerde Rushbridge met: nen "Dat is de formulering die altijd zwijgen, niet met zekerheid zijn te wordt gebruikt als wat gênant is". De Britse geheime dienst den, en acht dagen later in volle z had bijgetankt. De vloot bestond uit zes vliegdekschepen, twee slag schepen, twee zware kruisers, een lichte kruiser en negen torpedo- bootjagers. Op grond van deze in formatie hadden de Britten bere kend dat de Japanners op 7 decem ber voor de kust van Hawaii zouden de Japanse aanval te liggen. Een andere mogelijkheid JOHANNESBURG/KAAPSTAD zijn geweest dat de Japanners (QPD) - De Zuidafrikaanse presi- aanval zouden doen op de Fill- dent p w Botha heeft gisteren be- Amerikaanse kend gemaakt dat hij volgende week woensdag zijn functie weer op Nave schryft dat hy niet kon be- ^ch zal nemen. In een brief a Botha volgende week weer aan de slag iets opduikt achterhalen, voordat een groot tal nu nog geheime documenten pijnen, destijds wordt vrijgegeven. Rushbridge kolonie. de Japanse plannen op de hoogte, schrijft dat de andere mogelijkheid omdat de nu 90-jarige Nave, die des- is dat Churchill de toenmalige Ame- grijpen hoe de Amerikanen tijds werkte op het Britse oplei- rikaanse president Franklin Roose- rast konden zijn door de Japanse dingsinstituut voor het kraken van velt wel op de hoogte heeft gesteld, aanval, terwijl de Britten i geheime codes, erin slaagde de code maar dat van de Japanse marine te ontcijfe- zwegen c Nave werd later hoofd van de ben r dat deze vervolgens heeft ge- dergelijke schat aan informatie waarnemend president Chris Heu- nis, die overigens al maandag werd verstuurd, zegt Botha dat zijn ge zondheidstoestand dermate verbe- voorwendsel te heb- de Japanse vlootbewegingen be- terd is, dat hij zich de oorlog mee te gaan schikten. zaken kan wijden. Hij kondigde hebben verkregen, plaatste gisteren uittreksels uit het boek. Als reactie op de mening dat het boek schade lijk zou zijn voor de nationale veilig- voormalig officier van de Britse bui tenlandse inlichtingendienst MI-6. De schrijvers zeggen dat de i De Britse geheime dienst achter gekomen dat op 26 n ber een Japans vlootonderdeel i de Britten en Amerika- vertrokken van de Kurilen-Eilan- nooit hebben plaatsgevonden". procent van de zetels. Saudiarabië erkent regering ïaans verzet onderwerp werkgroep van de „ronde tafel-i ferentie" waarin regering en oppo sitie met elkaar in gesprek zijn. Het parlement krijgt er niet alleen een Kamer bij. De twee partijen hebben ook besloten een president schap in te voeren waarbij de presi dent moet worden gekozen door Afrrliaanc een meerderheid in beide Kamers, it I tlllCiullj V Cl tiCl Over de bevoegdheden van de pre- sident moet nog worden gepraat, RIYAD (Rtr/AFP/UPI) - Saudiara- maar gedacht wordt aan een func- bië is het eerste land dat de onlangs tionaris die de macht krijgt die nu gevormde voorlopige regering van bij de Poolse Staatsraad ligt, inclu- het Afghaanse verzet heeft erkend, sief de benoeming van legercom- Het Saudische ministerie van bui- mandanten en ambassadeurs. Ver- tenlandse zaken deelde gisteren der moet hij het parlement kunnen mee dat de voorlopige Afghaanse ontbinden en verkiezingen kunnen regering in Pakistan werd gekozen uitschrijven, door een Shura (Raad), die het gehe- De eerste Senaatsverkiezingen le Afghaanse volk vertegenwoor- zullen gelijk met de verkiezingen digde. voor de Sejm worden gehouden, op "Het koninkrijk heeft besloten of- 4 en 18 juni, volgens een districten- fideel de regering te erkennen die stelsel. In de tweede ronde komen de mudjaheddin (het verzet) vrij 'de twee beste kandidaten per dis- heeft gekozen", aldus de Saudische trict uit, tenzij een kandidaat in de verklaring, die werd gemeld door eerste ronde al meer dan 50 procent het officiële Saudische persbureau. Van de stemmen heeft gekregen. Riyad kwam met de erkenning De nieuwe kieswet zal volgende nadat Guluddin Hekmatyar, die in week al aan de Sejm worden voor de verzetsregering minister van gelegd. In de Sejm heeft de commu- buitenlandse zaken is, in Saudiara- nistische partij een absolute meer- bië arriveerde. Hekmatyar wil dederheid en wetsvoorstellen worden vrees uitgesproken, dat de Chinese de conferentie af te gelasten 1 plan zijn om de Ti- Een ding is zeker", aldus Rush- aan dat hj; woensdag de kabinets- bridge, "als de Britten al hun kennis vergadering zal voorzitten, die voor over de japanse codes met de Ame- af gaa, aan de behandeling van de rikanen hadden gedeeld, zou de Ja- begrotingsnota van de minister van panse aanval op Pearl Harbour flnanciën. Barend du Plessis. P W. Botha werd op 16 januari _in dit jaar door een lichte beroerte getroffen. Op doktersadvies legde hij vervolgens zijn functie als presi dent tijdelijk neer en stelde hij mi nister Chris Heunis als waarne mend president aan. Twee weken later trad hij ook af als leider van de Nationale Partij en werd minister F.W. de Klerk tot nieuwe partijlei der gekozen. Sinsdien is er sprake machtsvacuüm, aangezien nt van de NP-fractie in het parlement de 73-jarige Botha niet meer als president terugwil, maar partijleider De Klerk over geen en kele constitutionele macht be schikt. Bij de fractiebespreking gis- GENÈVE (AP) De Commissie voor de Mensenrechten van de Ver- 95 procent enigde Naties heeft gisteren beslo ten om een onderzoek in te stellen naar de situatie van de mensenrech ten in Roemenië. De Commissie nam met 21 stemmen voor en zeven tegen een resolutie met die strek- king aan, die was ingediend door terochtend werd besloten Zweden. Het besluit Hongarije de provinciale leiders, De Klerk, gevallen nadat Heunis, Coetzee en Stoffel Botha, aantal westerse met de president te laten overleg- landen Bukarest hebben beschul- gen over de ontstane situatie. Over digd van grove schendingen mensenrechten. In de resolutie wordt bezorgdheid uitgesproken dit later op de dag gehouden leg is door geen van de betrokkenen r buiten gebracht, r 'beschuldigingen van ernstige parlementariërs zeiden naderhand dat de confrontatie erg hard is ge- schendingen van de mensenrech ten en de fundamentele vrijheden weest. in Roemenië', en wordt opgeroepen Zo kan tot de benoeming van een speciale VN-onderzoeker voor Roemenië. Kaapstad worden ver- dat Botha zelf totaal verrast toen hem werd verteld dat de Tien landen uit de Derde Wereld overgrote meerderheid van de NP- PUNTA ARENAS - Een man helpt een gestrande walvis. Tientallen walsvissen u/uw»* \j 'Jan de Straat van Magelhan terecht gekomen, waarschijnlijk omdat zij zich niet me< districted Door het ondiepe water kwamen er zo'n twaalf om het leven. onthielden zich van stemming, de Sovjetunie Bulgarije, en Polen deden niet aan de stemming mee. Hongarije steun de de motie, maar heeft geen stem het ijskoude water recht' onadat hetevenals R°em?- fractie van mening is dat zijn tijd r Tsjechösiöwakije~ echt gekomen is. De Klerk liet later nog weten dat het gesprek constuc- tief is geweest en zal worden voort gezet. Maar de spanningen binnen de NP zijn beslist niet opgelost en het wachten is nu of Botha alsnog eieren voor zijn politieke geld kiest en zal aftreden of dat hy de komen de maanden zal proberen als actief president het verloren gegane ter rein binnen de partij te herwinnen. bij de LHASA (GPD) De Dalai Lama, doorgaan. Hij hoopte verder, dat de de geestelijke leider van de zes mil- joen Tibetanen, heeft vandaag de drie dagen togingen, resolutie als "v™ van nationalistische be- de» beschouwt, i Lhasa is ingesteld. Ti- - de status VN-Commissie heeft. De Roemeense vertegenwoordi ger bij de commissie, Gheorge Dol- gu, heeft de resolutie veroordeeld als een "brute inmenging" in de bin nenlandse aangelegenheden van zijn land, en zei dat zijn regering de DOODGESCHOTEN - In de Gaza- nul en gener v strook is gisteren een Palestijn tiener doodgeschoten omdat hij een Israëlische soldaat zou hebben be- vergadering van de Organisatie van er altijd aangenomen. Reykowski autoriteiten de Islamitische conferentie (ICO), zei dat de Senaat zich waarschijn- betanen uit te die maandag in Riyad begint, over- ijjk bezig zal gaan houden met eco- reden het verzet de lege zetel van de nomische en sociale zaken en bur- communistische regering in Kabul gerrechten. De exacte bevoegdhe- la, tijdens de ICO te laten overnemen. den moeten nog worden besproken, genheid van het feit dat het vandaag De Dalai Lama verzekerde, dat hij niet zou aandringen op de onafhan- Hij zei dit vanuit zijn ballingoord kelijkheid van Tibet. "Het volk de Indiase heuvelstad Dharmsa- heeft te veel geleden". Hij zei dat toespraak ter gele- zijn grootste vrees is, dat de "Tibet- rfeit dat het vandaag aanse natie en haar eewenoude cul- Het Afghaanse verzet bestookte Sommige deelnemers aan de on- dertig jaar geleden is dat een Tibet- tuur zullen verdwijnen. De wereld gisteren voor de tweede achtereen- derhandelingen willen dat de Se- aanse opstand in Lhasa bloedig heeft de verantwoordelijk er voor te volgende dag de hoofdstad Kabul naat vetorecht krijgt over beslissin- door de Chinezen werd onderdrukt, zorgen dat dit niet zal gebeuren", al met raketten. Negen projectielen gen van de Sejm. In dat geval zou De mislukte opstand leidde tot zyr kwamen in de buurt van het vlieg- een tweederde meerderheid in de vlucht naar India, waar hij sinds- veld terecht. Volgens het Sovjet- Sejm nodig zijn om een wet alsnog dien in ballingschap leeft, persbureau TASS vielen hierbij door te drukken, verscheidene doden en gewonden. Bronislaw Geremek, de leider Buitenland kort Galstenen Onderzoekers van een medisch centrum in de Amerikaanse stad Rochester hebben óntdekt dat een etherachtige stof die normaal aan benzine wordt toegevoegd, een pro baat middel is om grote galstenen op te lossen. De methode werkt al leen bij galstenen die uit cholestorol bestaan en niet bij stenen van calci- umzouten, maar die komen veel minder voor. Ts j echoslo waki j e Een rechtbank in Tsjechoslowa- kije heeft gisteren twee bekende dissidenten veroordeeld, omdat zij om opheldering hebben gevraagd over de dood van een activist in de gevangenis. Donaudam De Hongaarse premier, Nemeth, heeft gisteren in een kort interview verklaard dat zogeheten onomkeer bare werkzaamheden voor de aan leg van een dam in de Donau wor den stopgezet. De regering besloot woensdad onder druk van publieke protesten te overwegen een referen dum te houden over de dam bij Na- gymaros, die wordt aangelegd ten behoeve van een waterkrachtcen trale. Spionage De VS hebben gisteren een Sov- jetrussische diplomaat beschuldigd van spionage en hem gelast het land te verlaten. Dit heeft een woord voerder van het ministerie van bui tenlandse zaken in Washington meegedeeld. West-Berlijn De SPD en de Alternative Liste AL zijn het vanmorgen na een twaalf uur vergaderen eens gewor den over de verdeling van de posten binnen de stadsregering van West- Berlijn. De lijstaanvoerder van de SPD, Momper, noemde het ak koord een compromis, maar hij zei erbij dat het naar zijn mening toerei kend is om vier jaar met de AL te re geren. Gijzeling Een Palestijnse organisaitie, die in Syrië haar hoofdkwartier heeft, heeft twee leden van de Amerikaan se ambassade in Damascus ruim acht uren vastgehouden alvorens hen over te dragen aan de Syrische autoriteiten. Dat heeft het Ameri kaanse ministerie van buitenlandse zaken meegedeeld. In zijn boodschap zei de Dalai La- a "te vrezen, dat de Chinezen de de"staat de delegatie van de oppositie hoofdstad Lhasa tot een slacht- politieke zaken, zei dat vrije plaats" maken. Hij doet een beroep HUISEIGENAREN In Moskou intussen vanochtend nieuwe maat regelen genomen in het kader van beleg, die dinsdag, na - - -. Hij beschuldigde Hongarije betanen, die aan de betogingen heb- dat het "dezelfde revisionistische dreigd met een kapotte fles. Dat ben meegedaan, moeten zich by de bedoelingen" heeft als tijdens de heeft het leger gemeld. Verder politie aangeven. Ook de mensen, Tweede Wereldoorlog, toen de Hon- den in de bezette gebieden nog die kennis hebben van wat ge- gaarse regering de zijde noemd wordt separistische actm- Duitsiand koos. teiten en de namen weten van de mensen, die aan de demonstraties hebben deelgenomen, moeten zich bij autoriteiten aanmelden. Boven dien beschuldigde de Chinese rege ring de in het buitenland wonende Tibetanen ervan de rellen te hebben aangesticht. Direct na het vertrek van alle bui- BRUSSEL (ANP) - Het besluit Ripa heeft zijn collega's de tenlanders, onder wie zich drie jour- de Europese Commissie om de Ne- Commissie gezegd dat de EG moet nalisten bevonden, zou de politie derlandse belastingpremies streven naar de zoals die verkiezingen beide kampen op de Chinezen geen geweld tegen gaat binnenkort een proefproject en tot de arrestatie van énkele hon- houden hangt zijn overgegaan tot huiszoekingen schonere auto's niet langer tegen te ook in de Verenigde Staten gelden. riskant zijn. De regering zal voor het eerst echt zijn basis moeten verde digen, terwijl de oppositie nauwe lijks voorbereid is op het houden van verkiezingen. „Na 45 jaar in een politieke woestijn bevinden we ons plotsklaps in een volkomen nieuwe komst situatie," zei hij, jn volk te gebruiken, plaats daarvan te proberen "de har ten van de Tibetanen te winnen". De Dalai Lama sprak de hoop uit, t start voor particulieren wordt gebouwd, De gemeenteraad heeft besloten om i het centrum van de stad aan de Gezien de omslag in de publieke aantal huizen derden mensen. Eerder maakten de opvallende wyziging in de politieke opinie in een belangrijk deel van Chinese autoriteiten bekend, dat opvattingen van de Europese Europa dat de besprekingen tussen hem de Uliza Lesntya acht tot tien stukken Chinese autoriteiten over de toe- grond ter beschikking te stellen Tibet, die later dit jaar Genève zullen worden gehouden, ADVERTENTIE politiemannen die by de de- milieucommissaris, Ripa de Meana. monstraties gewond raakten, aan Volgens goed geïnformeerde bron- hun verwondingen zijn overleden, nen bij de Commissie is de Italiaan Daarmee is het officiële dodencijfer tot de overtuiging gekomen dat de Meana. gestegen tot zestien. Maar Tibetaan- milieunormen voor uitlac se bronnen zeggen, dat de politie bij waarbij een meerderheid de betogingen van zondag en de internationale zorg het milieu zijn de Europese normen voor kleine wagens niet aanvaardbaar, aldus Ripa de Een sprookje van een auto. r de bouw van de eerste huizen, zo bericht het weekblad 'Moskowskije Nowosti'. De huizen gaan 35.000 roebel (tegen de officië- dag tenminste zestig mensen heeft j^ar héeft'neergèïeëd niet le koers 110.000 gulden) kosten. doodgeschoten. EG-landen zich i Subaru Mini Jumbo v.a. F 12.595,- BELGRADO (AFP/Rtrt) - In de Joegoslavische autonome provin cie Kosovo is gisteren opnieuw nezen wonen, bij Servië onder te brengen. Met hun actie gaan de stakers mijnwerkersstaking uitgebroken tegen de bepalingen van de nood- ondanks de noodtoestand die sinds toestand die tien dagen geleden in tien dagen in de provincie geldt. Dit Kosovo werd afgekondigd na een heeft het Joegoslavische persbu- algemene staking uit protest tegen reau Tanjug bericht. In verband de voorgenomen wijziging van de met de onrust in de provincie is een autonome status van de provincie, voormalige premier van Kosovd Volgens die bepalingen geldt i Uit berekeningen die aan Ripa de zijn voorgelegd blijkt dat de Ameri- november vorig kaanse normen leiden tot een be perking van de stikstofuitstoot van 1,5 miljoen ton per jaar in 1995. In de EG wordt zou dat niveau pas tien jaar later worden bereikt. Bovendien zou de luchtvervui ling in de Verenigde Staten slechts 0,2 ton per vierkante kilometer be dragen. In Europa zou dat 0,6 a 0,7 in Kosovo wilden afdwingen. ton zyn. Dat verschil is niet te recht- Kranten in Belgrado meldden vaardigen, aldus de bronnen, gisteren dat de autoriteiten in ver- Inmiddels hebben in Nederland band met de onrust een aantal voor- twee auto-importeurs by het minis- aanstaande Albanezen hebben op- terie van VROM een claim inge- gepakt, onder wie Oruci, een voor- diend vanwege geleden schade malige premier van Kosovo. Twee rond de vertraagde invoer van het weken geleden werden de voorma- fiscale voordeel voor wagens jnet door de autoriteiten opgepakt. Ruim 400 arbeiders legden giste- de mijnwerkers een werkplicht. De werknemers van de mijn SUBARU. BETAALBAAR. EN GEBOUWD OM ZO TE BLIJVEN. GARAGE VLASVELD B.V. HAARLEMMERWEG 49A LEIDEN 071-224134 i het werk neer in de magnesium- Goles legden vorige maand al het mijn in Goles. De stakers willen met werk neer uit solidariteit met hun de leiders van Kosovo praten de plannen de autonome provincie, met een hongerstaking het ontslag waar hoofdzakelijk etnische Alba- van drie pro-Servische partijleiders lige partijleider en de directeuren van de Trepca- zinkmijn by Mitrovica al gearres- heeft teerd, omdat zij de anti-Servische voordeel Kosovo, Vlasi een zogenoemde katalysator. Tus- ongeveer half januari en maart aantal importeurs het de katalysator - tussen collega's in de mijn van Trepca, die dat het leger in actie zal komen acties zouden hebben georgani- 850 en 1700 gulden per wagen-voor seerd. Waarnemers sluiten niet uit eigen rekening genomen. Het einde te maken i staking. de geschoten bedrag proberen de im porteurs via het ministerie terug te krijgen. JOHANNESBURG - De nasleep van de moord op een blanke zaken man uit Johannesburg, anderhalf jaar geleden, heeft in Zuidafrika op nieuw de discussie geopend over de noodzaak tot legalisering van pros titutie. De discussie werd weer aan gezwengeld toen vorige week het proces begon tegen 35-jarige Maria Krebs, die ervan beschuldigd wordt haar echtgenoot in koelen bloede te hebben doodgeschoten. door Ruud de Wit Het proces tegen Maria Krebs is nu al meer dan een week voorpagina nieuws, waarbij de media niets na laten om tot in de kleinste détails te berichten over wat de 'drie-in-bed- moord' is gaan heten. Omdat er in Zuidafrika geen enkele wettelijke belemmering bestaat om aange klaagden met naam, leeftijd en foto in de krant te zetten - ook als nog niet is komen vast te staan, dat zij inderdaad schuldig zijn - moet ge heel Zuidafrika inmiddels op de hoogte zijn van het verhaal van Ma ria Krebs, haar vermoorde èchtge- Wijnfles Zo weet bijvoorbeeld iedereen dat mevrouw Krebs op een zwoele avond in oktober 1987 een 'escort- agentschap' belde voor een meisje 'als een veijaardagscadeau voor haar man'. Wat precies de reden is geweest dat dit uiteindelijk tot de dood van meneer Krebs leidde, is in het proces nog niet naar boven ge komen. Wel staat vast dat mevrouw Krebs haar man plotseling met een wijn fles op het hoofd sloeg en hem ver volgens door het hart schoot, nadat de drie zich eerst enige tijd in bed hadden vermaakt. Mogelijk is deze plotselinge vlaag van moordzuchti ge waanzin ingegeven door het feit, dat Krebs uiteindelijk meer aan dacht voor de prostituée had dan voor zijn vrouw. Terwijl dit soort bizarre moorden- met-seksuele-achtergrond in Euro pa hooguit een- of tweemaal de krant halen, blijkt dat in Zuidafrika geheel anders te liggen. Want de Zuidafrikaanse media hebben zich de afgelopen week meer met het proces tegen Maria Krebs bezigge houden dan met de politieke con troverse tussen president P.W. Bo tha en de nieuwe leider van de Na tionale Party, F.W. de Klerk. Foto's De Sunday Times opende er zon dag zelfs zijn voorpagina mee, ter wijl het Afrikaanse zondagsblad Rapport maar liefst zes pagina's voor dit Zuidafrikaanse sexschan- daal uittrok. Ook publiceerden de beide concurrerende zondagsbla den talrijke foto's uit het privé-fo- toalbum van prostituée 'Pat', waar voor zij ongetwijfeld een aardige duit heeft ontvangen. Overigens kreeg de journalistieke concurrentiestrijd tussen de twee zondagsbladen woensdag nog een opvallend staartje, toen de politie Sunday Times-verslaggeefster Ja- nine Lazarus voor het gerechtshof arresteerde, omdat zij de gepubli ceerde foto's uit het huis van 'Pat' had meegenomen, zonder daarvoor toestemming te hebben gekregen. De gedetailleerde berichtgeving over de 'drie-in-een-bed'-moord is verder opvallend, omdat de door strenge wetten 'beschermde' Zuid afrikaanse moraal, waarbij bladen als Playboy of Penthouse gevaarlij ker worden beschouwd dan 'sub versieve' communistische lectuur of pro-ANC-propaganda, het voor tijdschriften en kranten uitermate moeilijk maakt om openhartig aan dacht te besteden aan zaken als prostitutie, seks en pornografie. Naaldhakken Maar het lykt erop dat de media nu dus een manier hebben gevon den om zich op dit gebied uit te le ven. Ze hanteren de redenering dat "alle détails over de affaire-Krebs hebben niets met pornografie te maken, maar alles met misdaadver- slaggeving". En zo kan het gebeu ren, dat iedereen zich in Zuidafrika heeft kunnen verlekkeren aan de getuigenis van 'Pat' dat "mevrouw Krebs haar borsten streelde tijdens het voorspel", dat zy seks, ook wa neer ze er niet voor wordt betaald, 'lekker vindt' en dat zij daarbij nooit haar 'stiletto-naaldhaken' uitdoet. Gelukkig voor de toch al door zo veel andere, meer wezenlijke zaken gefrustreerde Zuidafrikaanse maat schappij heeft de hele affaire-Krebs ook een constructieve kant. Want nu in een rechtszaal voor de zoveel ste keer is komen vast te staan dat prostitutie wel degelyk een belang rijke bestanddeel van de Zuidafri kaanse samenleving vormt, begin nen politici zich af te vragen of het niet tijd wordt om het verbod op prostitutie aan te pakken. Vooral, omdat onder de dekmantel van 'escort-agentschappen' zo'n beetje elke Zuidafrikaanse stad tot het kleinste gat op het platteland wel zijn eigen prostituées kent. Daardoor is ongeveer dezelfde hypocriete situatie ontstaan als in de jaren voor 1986, toen het verbo den was om seksuele relaties met ie mand van een ander ras te hebben. Maar iedereen wist ook dat menig fervent aanhanger van de Nationale Partij - en zelfs de Konservatieve Partij - zich in het diepste geheim wel degelijk te buiten ging aan deze 'verboden vrucht' van de apart heidssamenleving. Preuts Er is echter nog een tweede reden yraarom er nu in regeringskringen openlijk over de legalisering van prostitutie wordt gesproken. Dat is de snel om zich heen grijpende aids- epidemie in Zuidafrika, die zich al lang niet meer beperkt tot zwarte migrant-arbeiders op de geïsoleer de mynen, maar wel degelyk de blanke heteroseksuele centra heeft bereikt. De angst zit er blijkbaar zo in, dat de uiterst preutse staatstelevisie SABC een half uur "aandacht be steedde aan de wenselijkheid van legalisering van prostitutie en de concurrerende commerciële zender M-net een documentaire over pros titutie en het daarmee samenhan gende aids-gevaar uitzond, die ge heel was opgenomen op de Amster damse Wallen. Dit all es betekent overigens niet dat de Nationale Partij-regering nu van de ene dag op de andere zal be sluiten om prostitutie te legaliseren. Want in een land, waar de biosco pen en cafés op zondag nog gesloten zijn en waar de calvinistische mo raal bepaalt dat gokken een zonde is, trekken vooralsnog de dominees aan het langste eind.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 5