Als je iemand vraagt waarvan hij Ud is, zegt hij: van de Nut mijnenjagers in Golf blijft betwist Reportage Stekelenburg wil FNV-bonden bundelen in één vakbond 'Urk' als laatste teruggekeerd van missie in Midden-Oosten Bond komt niet: Kerkendag voor 'n spraakmakende chique9 PAGINA 2 VRIJDAG 10 MAART 19*. DEN HAAG (ANP) - Het wij-gevoel, doorgaans voorbehouden aan voet balwedstrijden en andere sportieve evenementen, gonsde die vrijdag in september 1987 door het land. Aan de kade van Den Helder was de stemming veel minder opgetogen, met moeders die dapper op onder lippen beten, vriendinnen die harts tochtelijk omhelsden, mariniers die slikten en zwaaiden met hun petten. door Kees Broere/ANP 'Onze jongens' trokken het zeegat uit. Sinds 1962 was de marine niet meer opgetreden in oorlogsgebied. De militaire aanwezigheid in de Perzische Golf, waar Iraq en Iran een uitermate bloedige oorlog stre den, zou twee tot drie maanden du ren, meende de toenmalige minister van defensie, Van Eekelen. Het werden er ruim vijftien. De kosten, oorspronkelijk geraamd op 4,5 miljoen gulden, liepen op tot twintig miljoen. Nederland diende een "daad te stellen" hield Van Eekelen de Kamer voor. Die daad is vandaag, vrijdag 10 maart, definitief gesteld. De 'Urk', als laatste van drie mijnenjagers, heeft het Golf-avon- tuur beëindigt. Nederland trof in het oorlogsge bied vijf mijnen aan en bood assis tentie bij het onschadelijk maken van een granaat die aan boord van een tankschip terecht was geko men. Meer concrete wapenfeiten van de Nederlands-Belgische 'taak groep' zijn niet te melden. Politiek echter, zo meent een aantal betrok kenen, is het nut overduidelijk. Dat de Nederlandse mijnenjagers - vóór de Urk verbleven de Helle- voetsluis en de Maassluis in de Golf - de thuistocht konden aanvaarden, rinewoodvoeder wijst daarbij op; het door de Nederlandse schepeir bestreken oorlogsgebied, dat naai zijn informatie nu "voor negentii procent plus" mijnenvrij kan won den genoemd. Vijf mijnen en één granaat, hel lijkt militair gesproken nauwelijks de moeite waard. De marinewoordt voerder stelt daar tegenover dat dé manschappen tóch moeten oefe nen. In de twintig miljoen die da operatie heeft gekost, zitten volgens hem nauwelijks extra uitgaven. Verveling Uiteraard dienden enkele bijzonder re voorzieningen te worden getrofj fen. Zo is in de Perzische Golf en haar havens, meer dan op bijvoor] beeld de Noordzee, sprake van ver] stuivend zand, dat de werking van de airconditioning kan verstoren Maar van problemen daarbij noch bij andere onderdelen van de mij] nenveeg-operatie, is hem iets geble] ken. Ook de alertheid van de man] schappen, die soms langer dan een half jaar ver van huis verkeerden, is steeds op peil gebleven. Hij wil niet ontkennen dat een menselijk ver] schijnsel als verveling ook aan boord van de Hellevoetsluis, Maas sluis of Urk weieens te bespeuren is geweest. Maar, zo stelt hij met ge paste vaagheid, "je bedenkt van al les om de mannen actief te hou den". De' laatste mannen - vrouwen maakten van de Golf-bemanning geen deel uit - hebben pas drie maanden geleden de vorige ploeg afgelost en er dus een relatief kort verblijf opzitten. Toch krijgen zij ruim drie weken verlof. Op de kade van Den Helder, weer in de armen van vriendinnen en echtgenotes, zal snel duidelijk zijn hoe dit verlof kan worden ingevuld. AMSTERDAM Het gaat goed met de FNV, maar niet goed genoeg. De vakbeweging groeit en laat de laatste maanden zijn tanden weer zien, maar moet tot eigen leed wezen constateren dat de kracht vooral in de traditionele bedrijfstakken zit. Voorzitter Johan Stekelenburg wijt dat voor een deel aan de structuur van zijn organisatie, die nog te zeer is toegesneden op die oude bedrijfstakken. Vandaar dat hij afgelopen woensdag op het congres van de Bouw- en Op welke termijn de reorganisatie plaats zal vinden, kan de FNV-voor- zitter niet voorspellen. „De menin gen over wat er moet gebeuren lig gen erg uiteen. Iedereen signaleert wel dat er in de samenleving en op de arbeidsmarkt ontwikkelingen zijn waar de vakbond niet op toege sneden is. Maar hoe we dat moeten aanpakken, daar wordt verschil lend over gedacht". Hij hoopt dat er bij het FN V-congres in 1990 al con crete stappen zijn gezet; „Maar het kan ook zijn dat we op dat moment niet veel verder zijn dan een nota Houtbond voor een reorganisatie pleitte. Het is niet zijn bedoeling de bestaande bonden op te hef fen, benadrukt hij achteraf. Daar is de FNV nog lang niet aan toe: „Zo'n voorstel zou een grote botsing tussen de or ganisaties tot gevolg hebben en daar hebben we geen be hoefte aan". Maar een heroverweging van de onderlinge verhoudingen is wel op zijn plaats. door Runa Hellinga de ideeën op Daarbij werpt Stekelenburg onder meer de vraag op of leden zich in het vervolg bij de individuele bonden of bij de centrale moeten aanslui ten. De meeste bondsleden zal dat volgens hem weinig uitmaken: „Als je mensen vraagt waar ze lid van zijn, zeggen ze meestal 'de FNV'. Vaak beseffen ze nauwelijks dat ze alleen maar lid zijn van een van de aangesloten bonden". Grafici van Sijthoff Pers (Haagsche Courant) laten zich inschrijven bij de vakbond Druk en Papier. De acties getuigen van het toegenomen zelfver trouwen bij de FNV. (foto anp) Eensgezindheid Voor de buitenwacht mag het voor stel tot reorganisatie als een verras sing komen, intern is de FNV al een tijd aan het veranderen. Dat wordt vooral duidelijk in de verrassende eensgezindheid waarmee de vakbe weging het laatste jaar optreedt. Een duidelijk voorbeeld van de nieuwe saamhorigheid was de grote FNV-demonstratie afgelopen na jaar in Amsterdam. Stekelenburg erkent dat dat vroe ger wel eens anders was: „Er waren jaren, waarin je op maandag in de Federatieraad met alle bonden het arbeidsvoorwaardenbeleid vast stelde en woensdag alle kranten volstonden met reacties van bepaal de bonden die er toch een andere mening over hadden. Soms leek het alsof we meer tegen elkaar streden dan tegen de regering". De FNV zag zelf ook wel in dat dat de organisatie alleen maar schade deed. Toen vorig vooijaar de toen malige voorzitter Hans Pont aftrad, werd de gelegenheid meteen ge bruikt om intern orde op zaken te stellen. Een van de eerste punten die daar volgens Stekelenburg uit voortvloeide, was een veel duidelij ker gecoördineerd arbeidsvoor waardenbeleid. 2000 Basis voor de vernieuwing van de FNV is de nota FNV 2000. Een be langrijk punt daarin is de regionale en lokale dienstverlening aan de le den. De individuele hulp en klach tenbehandeling zijn twee belangrij ke peilers van de vakbeweging, maar komen zeker bij kleine bon den wel eens in de knel omdat die zich geen fijnmazig landelijk net werk van bestuurders en kaderle den kunnen permiteren. „Er heerst nog steeds een lokettenmentali- teit", aldus Stekelenburg, „Maar er is natuurlijk niets frusterender dan wanneer je als lid van de Industrie bond in een dorp naar het afdelings kantoor van de Dienstenbond gaat en ze vertellen je daar dat je naar een of andere stad moet omdat je nu eenmaal lid bent van een andere bond". Daarom is de FNV onder leiding van Bouw- en Houtbondvoorzitter Jan Schuller bezig met het opzetten van regionale servicecentra waar le den van alle bonden met hun vra gen en problemen terecht kunnen. Voorlopig zal de discussie over de structuur van de FNV nog voorzich tig worden gevoerd, maar de FNV- voorzitter stelt vast dat het onder werp binnen de bonden bespreek baarder is dan vroeger. FNV 2000 heeft volgens hem behoorlijk wat losgemaakt. Toen de nota pas op ta fel lag, was praten over de structuur van de FNV nog uit den boze. Nu loopt men echter in praktijk tegen problemen aan en ontstaat lang zaam de bereidheid er over na te denken hoe de interne organisatie verbeterd zou kunnen worden. Op sommige terreinen loopt de Johan Stekelenburg: Uiteindelijk is het de bedoeling dat de bond dichter naar de leden toékruipt". (foto c werkelijkheid zelfs al op de discus sie vooruit. De FNV streeft al een tijd naar een bond per cao. In som mige bedrijfstakken, zoals bijvoor beeld de tabaksindustrie, voeren meerdere FNV-bonden de onder handelingen over de cao. In de hore ca zijn inmiddels met succes leden van de Voedingsbond FNV overge dragen aan de Horecabond. Steke lenburg signaleert verder dat voor zitters van bonden steeds vaker hun 'gezicht laten zien bij acties van an dere bonden. Greetje Lubbi van de Voedingsbond sprak bijvoorbeeld de stakende vrachtwagenchauf feurs toe, terwijl Bé van der Weg en Ruud Vreeman bij de actievergade ring van de Bouwbond aanwezig Autonoom Verbetering van de interne struc tuur zal volgens Stekelenburg niet betekenen dat bonden hun zeggen schap kwijt raken. De Nederlandsjd vakbondsdemocratie is erop geb% seerd dat bonden uiteindelijk zeï beslissingen nemen en de central]' hen niet de wet voorschrijft. „Het ij: absoluut niet onze bedoeling om dj; macht van het FNV-bestuur te ver: sterken", aldus Stekelenburg, „W( streven echt niet naar een centralii satie van de beslissingsbevoegd, heid. Uiteindelijk is het juist de bé: doeling dat de bond dichter naar df leden toékruipt". volstrekt niet met Van Traa eens. De christeridémocraat legt het ac cént op de preventieve werking die volgens hem van onder meer het Nederlandse optreden is uitgege- aan. "Al hadden wij er maar één mijn aangetroffen", zegt hij, "dan nog zou de operatie de moeite en de kosten waard zijn geweest". Volgens Frinking is het aanneme lijk dat Iran met het leggen van mij nen is gestopt vanaf het moment dat de Europese landen zich in het oor logsgebied vertoonden. Sterker nog, de CDA-er is van mening dat het vredesoverleg waartoe Iran en Iraq uiteindelijk besloten, mede on der invloed van de Nederlandse aanwezigheid mogelijk is gewor den. Frinking krijgt bijval van de WD. Volgens woordvoerster Van Heemskerck-Pillis Duvekot heb ben de Verenigde Staten en de Westeuropese landen duidelijk ge maakt dat met de westerse belan gen niet te sollen valt. "Wij hebbeh met elkaar gezegd: er zullen geen mijnen worden gelegd", meent me vrouw Van Heemskerck. Voor een overtuigend politiek gebaar was volgens haar het optreden in de Golf een noodzaak. Over die noodzaak mag en wil de marine zelf zich niet uitlaten. Het wekt evenwel geen verbazing dat ook de marine-mensen zeggen de actie "geslaagd" te vinden. Een ma- wordt het gevolg genoemd van de wapenstilstand waartoe Iran en Iraq vorig jaar augustus besloten, na negen jaar strijd en vele hon derdduizenden doden. Die wapen stilstand zou juist weer het gevolg zijn van de militaire aanwezigheid van Westeuropese landen, dus ook van Nederland. Kosten Critici van de marine-tocht stellen echter dat de Nederlandse mijnen jagers direct noch indirect invloed hebben gehad op het staakt-het-vu- ren in de Perzische Golf. Een woordvoerder van de Iraanse am bassade in Den Haag verwacht dat de militaire operatie vooral vanwe ge de hoge kosten in de herinnering zal blijven. Ook de Nederlandse bergers en zeeslepers denken er het hunne van, zo maakt een ingewijde duide lijk. "Wij waren al sinds het begin van de oorlog in het gebied actief', zegt iemand die uit de commerciële scheepvaart. "Ik begrijp niet dat de marine het nodig vond zo veel recla me voor zichzelf te maken, terwijl wij zonder er ruchtbaarheid aan te geven letterlijk in de hitte van de strijd zaten." In de Haagse politiek zijn de me ningen over het Nederlandse mari ne-optreden nog even verdeeld als in 1987. Toen gaf de Tweede Kamer het groene licht aan de operatie in de Golf. PvdA-woordvoerder Van Traa achtte het besluit van de rege ring destijds weinig doordacht. Die mening is de sociaal-demo craat nog altijd toegedaan. "Op zich", zo zegt hy, "is het feit dat de onderneming zonder ongelukken is gebleven een felicitatie waard. Maar mijn partij blijft erbij dat dergelijke operaties beter binnen het kader van de Verenigde Naties kunnen worden ondernomen". Nederland en andere Europese landen gaven toe aan de druk van de Verenigde Staten, meent Van Traa. Feit is in elk geval dat in Was hington wrevel was ontstaan over de situatie waarin de VS voor hun westerse bondgenoten de kastanjes uit het vuur haalden, terwijl die bondgenoten meer olie uit het ge bied invoerden dan de Amerikanen. De moeite waard CDA-woordvoerder Frinking is het Nederland trof in het oorlogsge bied vijf mijnen aan en bood assis tentie bij het on schadelijk maken van een granaat die aan boord van een tank schip terecht was gekomen. Meer concrete wapen feiten zijn niet te melden. Maar po litiek, zo menen althans VVD en CDA, was het nut van de aanwezig heid in de Golf overduidelijk. (foto ANP) De Gereformeerde Bond in de Hervormde Kerk zal gemoti veerd ontbreken op de 'Kerken dag' die in september dit jaar wordt gehouden in het kader van het 'Conciliair Proces', de wereldomvattende discussie in en tussen kerken over de onder werpen vrede, gerechtigheid en behoud van de schepping. Op die dag worden zo'n 6000 mensen verwacht, uit alle ge meenten en parochies vier. Het hoofdbestuur van de Gerefor meerde Bond kreeg onlangs het dringende verzoek, aan deze be zinning mee te doen. In 'De Waar heidsvriend' van vandaag legt een ontstemde secretaris ir. J. van der Graaf uit waarom de Bond zich distantieert. "Wie het programma leest, rnoet eenvoudigweg constateren dat niet de hele geloofsgemeen schap om me nu even aan deze uitdrukking te houden daar in houdelijk een bijdrage heeft. In tegendeel, het is de spraakma kende chique van de oecumeni sche society die daar aan het woord is, de elitaire mode-theolo- gie met haar eigen gettotaai en ge bruiken. Er is geen enkele poging gedaan om programmatisch dat deel van de kerken erbij te be trekken dat vanuit een geheel ei gen geloofs beschouwing deze on derwerpen wil invullen". Niet bij voorbaat Van'der Graaf bekent dat hijzelf niet behoort tot die mensen die bij voorbaat al wisten dat het alle maal uit de verkeerde koker kwam. "O zeker, de initiatiefnemer van het Proces, Von Weizsacker, had wel gezegd dat aan het eind van de bezinning binnen de chris tenheid er ook een concilie van wereldgodsdiensten zou moeten komen. Maar in een samenspre- king tussen het hoofdbestuur van de Gereformeerde Bond en de hervormde Raad voor de Zaken van Overheid en Samenleving werd duidelijk gesteld dat deze privé-mening niet zou zijn terug te vinden op de Nederlandse Ker kerdag. Wie schetst onze verba zing dat Von Weizsacker 'mee werkt aan de openingsceremo nie! Heeft hij te horen gekregen wat hij wel en niet mag zeggen?" "Ds. Willem van der Zee had weieens gezegd dat diegenen die het altijd maar hebben over 'per soonlijk heil', als deelnemers niet welkom waren. Maar ook dat moest niet zo serieus worden ge nomen. Intussen is ds. Van der Zee voorzitter van de stuurgroep. Deze stuurgroep blijkt volstrekt blind te zijn voor dat deel van de kerk dat de onderwerpen waar het hier om gaat, uiterst ernstig wil nemen, maar dat in die na druk op persoonlijk heil wel de sterkste motivatie vindt om in te gaan op de nood van de hele we reld". Harnas van Saul Van der Graaf maakt zich geen il lusies hoe de thematiek op de Kerkendag aan de orde zal wor den gesteld. "Het is nog wel niet ingevuld, maar wel aangeduid". Hij proeft in bepaalde omschrij vingen niets anders dan "moder ne theologie, met de mens die ar beidt aan een nieuwe wereld". "Machtsongelijkheid tussen prioriteitenprogramma's. Intus sen vinden we de namen van no toire feministen door het hele programma heen. Zuidafrika is weer een voorbeeldland als het gaat om gerechtigheidsvragen. De werkgroep 'De Palestijnen en Israel' mag de kwestie-Israël be lichten. Deze werkgroep gaf ooit een brochure uit die zo pro-Pales tijns was, dat het moderamen van de hervormde synode er geen ver antwoordelijkheid voor kon dra gen. En het Ojec ook al een een zijdige club overigens mag dan meedoen als het gaat om de dia loog tussen christenen en joden". Van der Graaf wil graag gelo ven dat er ook goede inleidingen bij zullen zijn, maar tegen het principe van de opzet zegt de Ge reformeerde Bond nee. "Een ge reformeerd christen zal zich in dat kader niet thuis voelen en zich in dat harnas van Saul niet kunnen bewegen". De hervorm de synode besloot indertijd met algemene stemmen tot deelne ming aan het Conciliair Proces. Van der Graaf: "Me dunkt dat dit de uiterste zorgvuldigheid mocht vragen met betrekking tot de op zet en het programma van de Ker kendag". Van der Graaf zegt niet dat met één of twee sprekers uit de kring van de Gereformeerde Gezindte de zaak er principieel anders zou hebben uitgezien, "maar er is nu zelfs geen poging gedaan tot een zodanige opzet dat de breedte van de kerken zich erin zou kunnen herkennen". Het synodebestuur is, volgens hem, in gebreke gebleven om het proces "mede te bewaken". "Het is verengd tot een elitaire aangele genheid en daardoor kerkelijk tot onvruchtbaarheid gedoemd. Het lijkt een viering van de oecumeni sche bovenlaag, een kuns onder onsje. Het deel van de kerken dat in de ogen van progressief chris telijk Nederland toch geen visie heeft, wordt verachtelijk ter zijde geschoven". "Er zullen delegaties zijn van Wildervank tot Breskens, maar niét van Onstwedde tot Ar- nemuiden". Hervormde Kerk: aangeno men naar Sint Oedenrode kandi daat mevrouw W. van Seventer- van Ouwerkerk Son en Breugel. Gereformeerde Kerken: aan genomen naar Delft voor studen tenpastoraat (deelwerk) J. O. Kroesen Krimpen aan de Lek. Gereformeerde Kerken Vrij gemaakt: aangenomen naar Blokzijl kandidaat A. de Graaf Kampen. Nederlands Gereformeerde Kerken: beroepen te Amster dam-Tuinsteden/Zuidwest H. Schuurman Dronten. Christelijke Gereformeerde Kerken: beroepen te Hamilton (Canada) G. R. Proces Opperdoes. Leiden. De gereformeerde predikanten H. Hortensius en R. J. Koolstra hebben de Leidse ker- keraad algemene zaken meege deeld, dat zij omstreeks oktober volgend jaar gebruik hopen te maken van de regeling voor pre dikanten tot vervroegde uittre ding. De kerkeraad heeft nu vol doende tijd om in deze toekomsti ge vacatures te voorzien. Zuidafrika De afgevaardigden van de blan ke Nederduits Gereformeerde Kerk probeerden gisteren op het vijfdaagse beraad in Transvaal een breuk met de niet-blanke zus terkerken over de apartheid te voorkomen. In een emotionele toespraak verklaarde synode voorzitter dr. Johan Heyns van de blanke kerk namens zijn delega tie: "Wij trekken geen woord en geen zin in van wat wij eerder hebben verklaard. Het is onze overtuiging. Het komt uit ons hart". Daarmee bevestigde hij open lijk wat de afgevaardigden van de blanke kerk dinsdag achter geslo ten deuren hadden gedaan: schuld belijden voor hun rol in de apartheid. Heyns wist althans te bereiken dat dr. Allan Boesak van de 'Sendingskerk' (voor kleurlin gen) een deel van de motie introk waarin het gedraai van de blanke conferentiegangers scherp werd veroordeeld. De blanke delegatieleden moe ten nu proberen de synode van hun kerk achter dit standpunt te krijgen, zei Boesak in een eerste reactie. Als het bestuur van de sy node of de synode zelf de opvat tingen van de delegatie verwerpt, breekt er binnen de blanke kerk een crisis uit. "Beter dan wie ook hier in de zaal begrijp ik welke risico's Jo han Heyns loopt", zei dr. C. F. Beyers Naudé.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 2