Veel kritiek op verfilming 'De avonden' Kruisen, knoflook en wijwater Dieren zijn betere mensen Poolse regering keurt opnamen film Walesa goed VRIJDAG 10 MAART 1989 PAGINA 19 The bear'; regie: Jean Jacques Annaud; hoofdrol beertje 'La Douce'; theater: Lido, Lei den en Euro. Alphen Beren met mensentrekjes in een woeste natuur. Dat toont Jean Jac ques Annaud ons in 'The bear', ge baseerd op James Oliver Curwoods boek 'The grizzly king'. Een natuur- speelfilm, want de hoofdpersonen - twee beren - zijn uitvoerig getraind in het 'zich gedragen voor de came ra'. Op zich een knappe prestatie, maar het resultaat is niet echt op zienbarend. Een klein beertje verliest zijn moeder door een ongeluk en wordt daarna "'geadopteerd' door een an dere beer. Samen trekken ze verder en maken allerlei avonturen mee. Het leven van de twee is hard, maar in de dierenwereld geldt nog altijd 'oog om oog, tand om tand'. Ieder dier heeft wel een vijand maar het leven in in dit landschap is in even wicht. De komst van twe jagers ver andert dat. Zij houden zich niet aan de natuurwetten: ze doden niet om in in leven te blijven maar om het gewin. De grote mannetjesbeer wordt het voorwerp van een felle jacht. Annaud laat ons de kunst van het beren vangen zien. Rekening hou den met de wind, want beren ruiken mensen op lange afstand en dan op de achterpoten mikken. De eerst poging de beer neer te schieten mislukt. De beer wordt weliswaar aangeschoten maar weet te ontkomen. Het gewonde dier raakt door de gebeurtenis echter zo door het dolle heendat hij als een waanzinnige om zich heen begint te meppen. De paarden van de jagers worden gedood en de twee mannen zweren wraak. Hoe haalt een beer het in zijn hoofd twee onschuldige paarden te grijpen? De jacht gaat in alie hevigheid door maar dan ziet één van de man nen zijn fout in. Dat is op het mo ment dat de grote beer niet van de gelegenheid gebruik maakt de jager te doden. De man loopt even naar een waterje toe om zich te verfrissen en laat zijn geweer achter. De beer komt woest grommend op de man af en jaagt hem de stuipen op het lijf. Maar daar blijft het bij. Huilend van angst zakt de man in elkaar. 'Laat me leven' zegt hij, en dat doet de beer. 'De grootste triomf ligt niet in het doden maar in het laten le ven', zegt Curwood. De conclusie is duidelijk: dieren zijn betere mensen. Wat enigszins gek klinkt maar niet onlogisch is. Annaud presenteert de beren name lijk als echte mensen. Vooral het - overigens schattige - kleine beertje La Douce. Dat droomt over angst aanjagende kikkers en maakt op vallend menselijke geluiden die heel onwerkelijk aandoen. Het verhaal is mede daarom zo ongeloofwaardig en wordt naarma te de slotscène nadert steeds senti menteler. De totale ommezwaai in het gedrag van de jagers gaat gaat er natuurlijk ook heiemaal niet in. Wat overblijft is een moralistisch sprookje in een prachtig landschap. Mooie shots van jagende beren, wil de beken, onherbergzame vlakten (gefilmd in de Dolomieten) en verte derende jonge dieren maken van deze natuurfilm toch een aange naam schouwspel. Dieren zo ver krijgen dat ze 'echt kunnen acteren' is een knap kunstje maar 'The bear' is verder niet zo n bijzondere film. ERNA STRAATSMA Beertje La Douce spelt de hoofdrol in 'The Bear'. WARSCHAU (AP) - De Poolse rege ring heeft er haar goedkeuring aan gehecht dat in Polen opnamen wor den gemaakt voor een Amerikaanse film over vakbondsleider Lech Walesa. De staatsfilmmaatschappij Wroclaw film zal bij de film van pro ducent Stanley Kramer, die de titel 'Polonaise' draagt, alle benodigde technische assistentie verlenen. Wroclaw film biedt onder meer hulp bij het zoeken van 25.000 figu ranten die nodig zijn voor een scè ne, waarin het ontstaan van Solida riteit in de zomer van 1980 op de Lenin-scheepswerf in Gdansk wordt uitgebeeld. In de Poolse be kendmaking werd in het midden gelaten of die opnamen op de oor spronkelijke locatie, waar Walesa nog altijd op de loonlijst staat, kun nen worden gemaakt, of dat moet worden uitgeweken naar een ande re Poolse scheepswerf. De 74-jarige Kramer, die ook te kent voor de regie, zegt dat de film geen politieke implicaties heeft. Verwacht wordt dat 'Polonaise' in het voorjaar van 1990 in première gaat. BIOSCOPEN 'Fright night II'; regie: Tommy Lee Wallace; hoofdrollen: William Ragsdale, Roddy McDo- wall, Traci Lin; theater: City, Katwijk Meer dan enig ander genre heeft de horrorfilm de neiging zichzelf spon taan te vermenigvuldigen. Dat 'Fright Night.' een vervolg zou krij gen was dus te verwachten. Een aanleiding om alles weer op te rake len is immers snel gevonden. De vampier .uit het eerste deel was weliswaar vakkundig uitgescha keld door de jeugdige Charlie Brew ster (William Ragsdale) en zijn ex centrieke strijdmakker Peter Vin cent (Roddy McDowall), maar nu zint de zuster van de ondode op wraakrEr was drie jaar psychothe rapie voor nodig om Charlie ervan te overtuigen dat het allemaal ver beelding was. Is dat nu voor niets geweest? De beste vondst van 'Fright Night' was om als vampier-bestrij- der een op z'n retour zijnde horror acteur op te laten draven. Alle trucs die hij uit zijn films kende moest hij nu in de praktijk zien toe te passen. Dat leidde nogal eens tot komische situaties. Ook in deel twee mag hij zijn kruisen, knoflook en wijwater weer in stelling brengen. Zijn naam is een woordspeling op de klassieke griezelacteur Vincent Price, zijn bij naam (Fearless Vampire Killer) ver wijst naar de beroemde vampier-pa rodie film van Roman Polanski. Hij is de presentator van een horror show op de tv, maar zijn baas vindt dat hij het veel te serieus neemt. Hij wordt ontslagen en vervangen door een verleidelijke dame die opzien barend spektakel brengt. Geen kunst, want deze Regine (Julie Car men) is een echte vampier. Dit soort knipogen wordt ruimschoots rond gestrooid. Jammer genoeg is dat niet voldoende voor een spannende en onderhoudende film. 'Fright Night II' steekt het klas sieke vampier-verhaal in een mo dern jasje en geeft er een ironische draai aan. Het leukste personage is in dit verband Louie, een van de handlangers van Regine. Louie is een vampier die zich niet aan de re gels houdt. Hij is een aardige klun gel die verliefd wordt op Alex. Om dat hij dat flirten met haar 'helemaal te gek' vindt, stelt hij de beet nog even uit, tot grote ergernis van zijn metgezellen. Mede door dit soort grapjes is 'Fright Night' aanzienlijk sympa thieker dan die bloederige botte bij len-films die we in dit genre vaak te genkomen. Toch moet ook hier ge griezeld worden. Afgezien van wat plaagstootjes duurt het erg lang voordat de film van dit punt werk begint te maken. De kijker wordt te lang aan het lijntje gehouden met een oninteressant verhaaltje. Char lie en Alex zijn als personages te kleurloos om de aandacht te trek ken. McDowall slaat naar de andere kant door en maakt van Peter Vin cent een overdreven mal typetje. De uiteindelijke confrontatie met Regi ne loopt uit op oen snelle escalatie van moderne griezeleffecten, vol bi zarre transformaties en slijmerig ongedierte. Effecten die met het aloude vampier-genre weinig meer te maken hebben. Een te gemakke lijk gemaakt gelegenheidsfilmpje. LEO BANKERSEN Regisseur Rudolf van den Berg begint aan bijna onmogelijke opgave Vorige week maandag begonnen de opnames voor de film 'De avon den' van regisseur Rudolf van den Berg, naar het gelijknamige boek van Gerard Reve. De in alle open lijkheid gevoerde strijd om de hoofdrol was al enige tijd geleden in het voordeel van Thorn Hoff man uitgevallen. Ook Rijk de Gooijer, Pierre Bokma, Viviane de Muynck, Hetty Blok en Sylvia de Leur werken mee aan de pro- duktie, die, mede door de steun van de NOS en het Produktie- fonds, een budget heeft van drie miljoen gulden. door Rob de Kam AMSTERDAM (GPD) - De Hout- mankade in Amsterdam op een winderige, doordeweekse avond. Op het traject van lijn 3 staan twee historische, houten tramwagons met het opschrift 'lijn 27'. In de voorste wagon twee conducteurs en een reiziger, waarin met enige moei te de acteur Thorn Hoffman te her kennen valt. De tweede wagon is ge vuld met een camera, geluidsappa ratuur en een complete filmcrew. Het publiek, vier giechelende meis jes ("Komen we op televisie?") en een man met hond, wordt in aantal overtroffen door de aanwezige jour nalisten en fotografen. Filmopna mes zijn in de hoofdstad al lang niet bijzonder meer, maar de journalis ten zijn nieuwsgierig. Het gaat hier immers om de verfilming van 'De avonden', het literaire monument dat in 1947 door een toen nog Simon van het Reve hetende schrijver de wereld werd ingezonden. Reve-fanaten zullen zich wellicht wanhopig afvragen op welke pagi- Thom Hoffman speelt in 'De avonden na van het boek zij de scène op de Houtmankade terug kunnen vin den. Zij zullen tevergeefs zoeken, de scène is door scenario-schrijver Jean Ummels en regisseur Rudolf van den Berg gedestilleerd uit het begin van hoofdstuk 2, waarin Frits van Egters, de anti-held van Reve's boek, van kantoor naar huis fietst en zich afvraagt wat er van zijn ou ders zou moeten worden wanneer hij zou worden doodgereden. Het valt nu al te voorspellen dat er de hoofdrol van Frits Egters. (foto GPD) rond de kerst, de geplande premiè redatum, een pittige discussie zal losbarsten over de kwaliteit van de verfilming van 'De avonden'. Ge rard Soeteman, ooit de vaste scena rio-schrijver van Paul Verhoeven, heeft er bijvoorbeeld geen enkel vertrouwen in en heeft aangekon digd een eerste druk van het boek met mes en vork op te zullen eten wanneer de verfilming onverhoopt wel mocht slagen. Tijdens een pers bijeenkomst tussen de opnames door zijn regisseur Van den Berg en producent René Solleveld zich dui delijk bewust van mogelijke kritiek en ze reageren omzichtig en soms wat geprikkeld op vragen naar af wijkingen in het scenario ten op zichte van het boek. Homo-erotiek Vooral bij de vraag of homo-eroti sche elementen sterker zijn aange zet lijken regisseur en producent op hun hoede. Van den Berg reageert met de opmerking dat "je je niet kunt onttrekken aan wat je weet over de latere ontwikkeling van Re ve". Thorn Hoffman vult ter gerust stelling aan dat er zeker geen naaktscènes in de stijl van 'Lieve Jongens' of 'De Vierde.Man' zullen worden toegevoegd. Rudolf van den Berg over zijn werkwijze: "Ik wil de figuur van Frits van Egters duiden. Ik kan niet het boek recht doen, ik kan alleen mijn beleving ervan recht doen. Het boek biedt in feite een nevenschik king van scènes. Daar kan ik niets mee in film. Jim Jarmusch doet het wel, ik kan dat niet. Het boek heeft nul psychologie. Daar lopen de spo ren van boek en film uit elkaar. Ik wil het motief voelbaar maken". Voor Van den Berg is de centrale vraag waarom de ongelukkige Frits van Egters bij zijn ouders blijft wo nen. Van den Berg: "Er zit iets in het boek waarom hij thuis blijft. Frits kan alleen in extreme fantasieën zijn relatie met zijn ouders beleven. In mijn visie koestert hij in feite een diepe liefde voor die ouders". Mompelen Iedereen die de debuutroman van Reve kent zal beseffen dat er veel redenen zijn waarom een letterlijke verfilming van 'De avonden' moei lijk, zo niet onmogelijk is. Frits van Egters begeeft zich mompelend en denkend door het leven. Gaat Van den Berg dat oplossen met een zo genaamde 'monologue interieur'? De regisseur: "De gedachten zijn niet letterlijk overgenomen. Ten minste het is niet zo gepland. Het kan in de montage alsnog nodig blij ken om het toe te voegen, maar voorlopig ga ik daar niet van uit. Ik probeer de bespiegelingen van Frits van Egters zichtbaar te maken in de beelden of te veruiterlijken in de dialogen". Volgens scenario-schrijver Jean Ummels (bekend van de tv-serie 'Gemene verhalen') was het centra le probleem bij het schrijven van het scenario "de kijker zich niet la ten vervelen bij een film waarin ie mand zich voortdurend verveelt". Van den Berg vult aan: "We wilden van die rare, bizarre Frits van Egters een herkenbaar persoon maken". Reve Met Gerard Reve zelf is een dag lang over de verfilming gepraat. Volgens producent René Solleveld, die 12 jaar geleden voor de AVRO al ver geefs een verfilming van 'De avon den' -van de grond probeerde te til len, heeft Reve zich niet in details uitgelaten, maar aangegeven wel als klankbord te Willen functioneren. Van den Berg over het contact met de auteur: "Hij praatte voortdurend in termen als 'mijn vader dit' en 'mijn moeder dat', puur autobiogra fisch. Maar mijn doel is een hele goede film te maken, niet recht te doen aan de familie Reve. De film moet ook in Tokyo, New York en Buenos Aires meebeleefd kunnen worden". FILMS OP VIDEO Roberto Benigni is een Italiaanse komiek en conferencier. Hij is ook acteur en kreeg bekendheid door rollen in films van Jim Jar- mush. In Italië maakte hij 'Tu mi turbi' en dat was vorig jaar eën van de successen op het Filmfes tival Rotterdam. 'Tu mi turbi' is een vierluik waarin de draak wordt gestoken met religieuze en maatschappelijke zaken. Vooral de eerste episode is prachtig. Be nigni is er een eenvoudige schaapherder in die oppas speelt van een onschuldige kind van wie de ouders, Maria en Jozef gehe ten, een avond uit gaan. Ook lang niet mis is het deel waarin Benig ni zijn beschermengel kwijt is, wat leidt tot radeloos zoeken. De muziek voor deze interessante film is van Paolo Conté. Van Cor Koppies Video. Ruim een jaar geleden werd 'The last emperor' van Bernardo Bertolucci, een film over het le ven van de laatste keizer van Chi na, stormachtig ontvangen. Ber tolucci heeft het verhaal mooi vorm gegeven en de opnamen van de Verboden Stad zijn in drukwekkend. Het heeft vrij lang geduurd, maar nu is 'The last em peror' dan toch op video. Van Concorde. 'Empire of the Sun' van Steven Spielberg vertelt het verhaal van een Engels jongetje dat in Shang hai de Tweede Wereldoorlog mee maakt. Hij vindt vliegtuigen prachtig en geniet als ze komen aanstormen. De vliegtuigen zijn van de Japanners en ze brengen bommen, dood en ellende. De jongen komt alleen te staan en moet zien te overleven. Net als 'The last emperor' leunt 'Empire of the sun' tegen een meester werk aan. Warner Home Video. Iets minder, maar nog altijd van heel goed niveau is 'Cry free dom'. de film waarin Richard At- tenborough de vriendschap van een blanke journalist met de zwarte Zuidafrikaanse volkslei der Steve Biko toont. De film valt in twee delen uiteen. In het eerste deel wordt overduidelijke de el lende getoond die apartheid met zich meebrengt. Deel twee is vooral een spannende ontsnap pingsfilm waarin de journalist (mooi gespeeld door Kevin Kline) het land probeert uit te komen. Esselte CIC. Hoogst ongelukkig was de wij ze waarop 'House of games', de debuutfilm van theaterauteur Da vid Mamet, in ons land is uitge bracht: vorig jaar juli in een tijd waarin geen hond naar de bio scoop wilde. De film had beter verdiend. Niet vaak zie je zo'n mooi strak geregisseerde film over leugen en bedrog. Joe Man- tagna maakt er zijn vak van men sen op te lichten en psychiater Lindsay Crouse (de vrouw van de regisseur) wordt nieuwsgierig naar zijn aanpak. Het eind van de film is helaas mager, maar dat neemt niet weg dat 'House of ga mes' ruime, zeer ruime aandacht dik verdient. RCA. Een vlotte komedie met een aantal rauwe ondertonen is Broadcast news' van James Brooks. William Hurt. Albert Brooks en Holly Hunter werken voor een tv-station. Ze hebben al ledrie hun eigen plannen en am-, bities en die botsen nogal eens met de verhoudingen die tussen de drie groeien. Regisseur Brooks houdt het tempo hoog en vooral Hurt en Hunter spelen vol over tuiging hun pittige rollen. CBS Fox. Een kleine, bescheiden ge maakte, maar heel geslaagde film is 'Classified love' van Don Tay lor. Net als in 'Broadcast news' draait het om drie werknemers van hetzelfde bedrijf. Michael McKean, Dinah Manoff en Step hanie Farasy zitten in de reclame. Bij wijze van grap proberen ze re laties aan te gaan via contactad vertenties. Dat leidt tot opvallen de gebeurtenissen waarin de on derlinge verhoudingen het stevig te verduren krijgen. Taylor balan ceert op de rand van de overdrij ving, maar hij houdt de film in de hand, daarbij geholpen door goe de acteurs. CBS Fox. Derek de Lint speelt de hoofd rol in de, in Spanje opgenomen, tvfilm van Clive Donner 'Stea ling heaven' naar het bekende verhaal van Abelard en Heloise. De Lint is de briljante rechtsge leerde Abelard die door zijn ver liefdheid op de dochter van een rijke koopman problemen met de kerk krijgt. De Lint speelt over tuigend en hetzelfde geldt voor Kim Thomson en Denholm El liott, maar het verhaal is een beetje erg overladen met doem en noodlot. Van RCV 2001. Een aantrekkelijke actiefilm is 'Nico' van Andrew Davis waarin Steven Seagal een politieman speelt die verschillende Oosterse vechttechnieken beheerst. Seagal is een acteur die op film goed overkomt en die net als Clint Eastwood en Chuck Norris de aandacht naar zich toe trekt. Van Warner Home Video. Voor de liefhebbers van Mi chael Jackson meld ik dat 'Moon- walker' op video is. Zelfben ik na tien minuten van deze ellenlange videoclip de bioscoop uitgelopen, maar liefhebbers van Jackson hebben me verzekerd dat dat heel stom was. CNR Video. PETER DE ZWAAN OP)NIEUW 'The bear' - Lido, Leiden en Euro, Al- 'Jesus Christ Superstar' - Greenway, 'Fright night II' - City, Katwijk BLIJVERS 'The accused' - prachtige rol van Jodie Foster in 'rechtbankfilm' over ver- krachting - Lido. Leiden 'The dead pool' - Inspecteur Harry Cal lahan (Clint Eastwood), alias Dirty Harry, wederom in actie - Lido, Leiden 'Cocktail' - romantisch niemendalletje met Tom Cruise als ambitieuze bar keeper - Luxor, Leiden en Euro, Al- 'Who framed Roger Rabbit' - knap spektakel brengt acteurs en stripfigu ren in één film - Lido, Leiden 'Jan Rap en z'n maat' - rommelige ko medie over randgroepjongeren in een opvanghuis - Lido, Leiden en Euro, Al- 'A fish called Wanda' - John Cleese in sprankelende komedie over haat-lief- de-verhouding tussen Amerikanen en Engelsen - Lido, Leiden en Euro, Al- 'Willow' - overdadig sprookjesspekta kel over lilliputter en avonturier die het opnemen tegen boze koningin - Greenway, Voorschoten, City, Kat- 'Frank en Frev' - Walt Disney-succes opnieuw in roulatie - Euro, Alphen 'Playgirls of Munich' - Rex, Leiden 'De ondraaglijke lichtheid van het be staan' - stijlvolle en elegante ver filming van roman van Milan Kundera - Trianon, Leiden 'Big' - innemend spel van Tom Hanks als volwassen kinderziel - City, Kat wijk 'Jungle book' - Walt Disney-film vol komische avonturen van het jongetje 'Moonwalker', muzikale film met zan ger Michael Jackson - Greenway, Voorschoten DEN HAAG 'Betrayed' - Asta (463500), 16 jr. 'The bear" - Asta, al. 'Moon over Parador' - Asta, al. 'The accidental tourist" - Babylon (471656), al. 'Mujeres' - Babylon, 12 jr. - Babylon, 16 jr. 'Cocktail' - Cineac (630637), al. The dead pool' - Cineac. 16 jr. 'Who framed Roger Rabbit' - Cineac, al. 'Punchline' - Metropole (456756). al. Gorillas in the mist' - Metropole. al. 'Jan Rap en z'n maat' - Metropole. al 'A fish called Wanda' - Metropole. al 'Cocktail' - Odeon (462400). al. 'Monky shines' - Odeon. 16 jr. 'Fright night 2' - Odeon, 16 jr. 'Big' - Odeon. al. 'Lost in Amsterdam" - Studio 656402), 16 jr. Heat and sunlight" - Studio. 16 jr 'Stormy monday' - Studio, 16 jr AMSTERDAM 'Mujeres' - Alfa (278806), al. 'The accidental tourist' - Alfa, al. 'Track 29' - Alfa, 12 jr. 'Bagdad café' - Alfa, 16 jr. 'Willow' - Alhambra (233192), al. 'A fish called Wanda' - Alhambra, al. 'Gorillas in the mist' - Bellevue Cinera ma (234876), al. 'Big' - Cinerama, al. 'The accused' - Calypso (234876), 16 jr. 'Midnight run' - Calypso, al. 'Intervista' - Cinecenter (236615), 16 jr. 'Punchline' - Cinecenter, al. 'De ondraaglijke lichtheid van het be staan' - Cinecenter, al. 'Paura e amore' Cinecenter. 16 jr. 'A winter tan' - Cinecenter, 16 jr. 'The bear' - Cinema, al. 'Cocktail' - Cinema, al. 'Moon over Parador' - City (234579), al. 'Die hard' - City, 16 jr. 'Stormy monday" - City, 16 jr. 'Monkey shines' - City, 16 jr. 'The dead pool' - City, al. 'Fright night 2' City, 16 jr. 'Cocktail' - City, al. 'Imagine' - Kriterion (231708), 16 jr. 'A nos amour' - Kriterion, 16 jr. 'The love couch' - Parisien, 18 jr. 'Raw talent' - Parisien, 18 jr. 'Een verhaal van de wind' - The Movies (245790), 16 jr. 'Intervista' - The Movies, 16 jr. 'La lectrice' - The Movies, 16 jr. 'Betrayed' - Tuschinski (262633), 16 jr. 'Jan Rap en z'n maat' Tuschinski, al. 'The bear' - Tuschinski, al. 'Punchline' - Tuschinski, al. 'A fish called Wanda' - Tuschinski, al. 'Who framed Roger Rabbit' - Tus chinski Cineac (243639), al. 'Salaam Bombay' - De Uitkijk (237460), 16 jr. TELEVISIE Bejaarden worden weer jong in 'Cocoon'. Het water van een zwembad bij een villa in Florida blijkt veijongend te werken. Met onder anderen Ron Howard, Don Ameche en Brian Dennehy (van avond, BRT 2, 20.30 uur). Na een traümatische homo seksuele jeugdervaring sluit een jonge man zich in 'II conformis- ta' aan bij de groeiende fascis tische partij in 1938. Hij krijgt de opdracht een oude anarchistische man uit de weg te ruimen. Dat blijkt een oude leraar van hem te zijn. Een film van Bernardo Ber tolucci met onder anderen Jean- Louis Trintignant en Stefania Sabrelli (zaterdag, BBC 2, 23.00 uur). in een serie speelfilms van En gelse origine zendt de VPRO zon dag 'The love child' uit. Het is een komedie over kinderen van 'flower power-ouders' in Zuid- Londen. Met onder anderen Peter Capaldi, Sheila Hancock en Per cy Herbert (zondag, Nederland 2, 21.57 uur). Doris Day en Rock Hudson zijn een verliefd stel in 'Pillow talk'. Deze twee mensen kennen elkaar alleen via de telefoon (zondag, BBC 1, 16.00 uur). In de Greta Garbo-cyclus ver toont de NOS woensdag 'Camil- le'. Deze zwartwit-film uit 1937 gaat over een aan tuberculose lij dende schone die haar sterfbed voelt naderen. Daarom wil de da me geen verhouding beginnen met de door haar zo beminde Ar- mand (woensdag, Nederland 3, 20.29 uur). 'The rose' is gebaseerd op het levensverhaal van de Amerikaan se zangeres Janis Joplin die in de film gespeeld wordt door Bette Midler. De rockzangeres dreigt ten onder te gaan in het hectische bestaan van seks, drugs en rock 'n roll (woensdag, Duitsland 2, 22.45 uur). Voor de liefhebbers van zwaar moedige films is 'Nostalgia' een goede tip. Metafysica en religie zijn de thema's van dit door An- drej Tarkovsky geregisseerde drama. Met onder anderen Oleg Jankovski en Laura de Marchi (donderdag, BRT 2, 20.00 uur). FILMHUIZEN De Canadese regisseusse Patricia Rozema maakte de sprankelende komedie 'I've heard the mer maids singing' over een ontwape nend onhandig meisje, Polly. Voor deze Polly ligt geen mooie carrière in het verschiet en ze is niet erg goed in het onderhouden van relaties maar weet dat ruim schoots te compenseren met een levendige fantasie (Kijkhuis, t/m woe. 19.30 uur). 'Maurice' is een Cambridge- student uit het Vicoriaanse tijd perk. Hij worstelt met zijn ontlui kende homoseksuele gevoelens voor medestudent Clive. In het begin van deze eeuw heerste nog een zwaar taboe op dit thema een het schokkende is er dus voor ons wel een beetje af. Het verhaal is gebaseerd op de gelijknamige ro man van James Ivory uit 1914 (Kijkhuis, t/m woe, 21.45 uur). Een andere boekverfilming is 'Spoorloos' (gebaseerd op Tim Krabbé's roman 'Het gouden ei'). Een geslaagde thriller over een meisje dat verdwijnt tijdens een vakantie in Frankrijk (Kijkhuis, t/m woe, 20.00 en 22.15 uur). De tweede speelfilm van het Monty Python-team was 'Monty Python and the holy grail' (1974). Absurde humor voor de liefheb bers (LVC, vanavond en morgen, 21.15 uur). Perestrojka en glasnost zijn volgende week de thema's in het LAK-theater. Maandag is er eerst een openingslezing door Jos van der Burg (20.00 uur) en daarna wordt 'Arabesken op het thema Pirosmani' gedraaid. Deze korte film van Sergej Parad^janov is een ode aan het werk van de naïe ve Georgische schilder, die rond de eeuwwisseling zijn leven vast- Johanna ter Steege, te 'SpOOrlOOS'. »oto ANP) legde (21.00 uur). Aansluitend wordt, van dezelfde regisseur, 'Het fort van Souram' vertoond (22.00 uur). Dinsdag zijn in het LAK-thea- ter twee films van Aleksej Ger man te zien. 'Trail on the road' (20.00 uur) is gebaseerd op een ro man van Germans vader Joeri en 'twenty days without war' (22.00 uur) gaat over de kleine menselij ke tragedies in de Tweede We reldoorlog.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 19