Accent op parkeernood en betere service Onze boomsoorten moeten behouden blijven Eis anderhalf jaar tegen afperser staat Oostenrijk Nog deze zomer begin bouw Space Centre PAGINA 16 REGIO H VRIJDAG 10 MAART 1989 Katwijk traag op weg naar de 40.000 KATWIJK Het inwoneraantal van de gemeente Katwijk is de afgelopen tien jaar slechts licht gestegen. In de periode vanaf 1979 tot en met 1 januari 1989 kwamen er slechts 1.475 bewo ners bij. Het inwoneraantal van de kustplaats bedroeg aan het begin van dit jaar 39.436. Als de stijging zich in dit tempo voort zet, overschreidt Katwijk over ongeveer vier jaar de grens van 40.000 inwoners. Dat blijkt uit het jaaroverzicht in cijfers dat door de verschillende onderde len van de gemeentesecretarie is opgesteld. De groei van de bevolking over de afgelopen jaren is alleen te danken aan het aantal geboor ten. Ook in 1988 vertrokken er meer mensen uit de kustplaats (904) dan er zich van buiten ves tigden (798). Er werden vorig jaar 324 kinderen geboren. Dat aantal is het hoogst van de afge lopen vijf jaar, toen het aantal geboorten steeds net onder de 300 bleef. Er overleden in 1988 338 Katwijkers. Op het raadhuis van de kust plaats gaven 298 echtparen el kaar vorig jaar het ja-woord, waarmee de opgaande lijn zich voortzet. Het aantal huwelijken dat werd ontbonden bedroeg 55 en c^at aantal bleef min of meer stabiel. Het woningbestand in Kat wijk steeg in 1988 met 292 tot 13.524. Er werden in totaal 341 nieuwe huur- en koopwoningen opgeleverd en door onder meer flatsplitsing kwamen er nog eens 7 huizen bij. Beleids- en actieplan van Stichting Noordwijk Promotie Boskoper pleit voor bomentuin door Kate Goudriaan BOSKOOP - Genetische manipulatie en produktie uit weefsel kweek staan de laatste tijd veelvuldig in het nieuws. Over de nor men en waarden van het werken met levend materiaal wordt ver schillend gedacht. Wordt er in de dierenwereld reeds veelvuldig gekruist, zoals tussen schapen en geiten, in de plantenwereld wordt deze technologie ook steeds vaker gebruikt. Van Gelderen vraagt hierbij de medewerking van een aantal kwe kers die een stukje land ter beschik king zouden moeten stellen waarop een collectie bomen kan worden ge plant. Ook de medewerking van de 128-jarige Koninklijke Vereniging van Boskoopse Culturen is hierbij onontbeerlijk. In het verleden is al eens geprobeerd iets dergelijks op te zetten in de vorm van een zogehe ten Arboretum, een bomentuin. Dat is toen niet gelukt maar Van Gelde ren is optimistisch. Het soort-echt houden en het be houden van bomen voor ons nage slacht, is niet alleen een zaak van de Boskopers. Op landelijke niveau speelt dit ook. De Vereniging van Ook in de boomkwekersgemeente Boskoop wordt hierover nagedacht. Door de voortgang van de techniek komen er veel nieuwe plantensoor ten bij. Eén van de nadelen is echter dat de oorspronkelijke soorten drei gen uit te sterven. De Boskoopse boomkweker D. van Gelderen wil dan ook het voorbeeld uit Engeland volgen en een zogeheten 'National Collection' met stamhouders van bomen opzetten. "De boomsoorten moeten behouden blijven", vindt hij. Boskoopse Culturen is hierover in bespreking met het Keuringsinsti tuut voor Boomkwekerijprodukten en de Nederlandse Raad voor de Boomkwekerij. Naast behoud van de bestaande soorten is er volgens Van Gelderen ook de zorg over het beheer van de nieuwe soorten. Technologische ontwikkelingen maken het moge lijk in een laboratorium de eerste aanzet tot het kweken van nieuwe soorten te geven. Dit experimente ren en kruisen gebeurt nu veelal op de kwekerijen. Soorten die door kwekers tijdens buitenlandse reizen zijn ontdekt, worden verder ontwikkeld. Hier gaat vier tot vijf jaar overheen. De kweker kan voor zijn werk de rech ten opeisen. Zijn werk wordt dus beloond. Er bestaat nog grote onze kerheid hoe het in de toekomst met deze rechten zal gaan. Gevreesd wordt dat alleen grote technologi sche bedrijven met de beloning op de loop gaan. NOORDWIJK - Het verbeteren van de service aan de toeristen, de aanpak van het par keerprobleem en het schoonhouden van de badplaats, kijgen dit jaar de meeste aandacht in de activiteiten van de Stichting Promotie Noordwijk (SPN). De organisatie wil hiervoor een belangrijk deel van de opbrengst van de toeristenbelasting bestemmen. Verder zal ook dit jaar weer worden geprobeerd om Noordwijk meer betekenis te geven als 'bloemenbad plaats'. Dat blijkt uit het beleids- en aktie- plan van de stichting, dat deze week is gepresenteerd. In dit stuk komt de SPN met enkele tientallen initia tieven om Noordwijk als toeristisch produkt beter aan de man te bren gen. In veel gevallen gaat het om za ken waarvoor in 1988 al een eerste aanzet is gegeven, zoals het stimule ren van het verblijfstoerisme en de markt voor vergaderingen en con gressen. De Stichting Promotie Noord wijk werkt dit jaar met een budget van 650.000 gulden, waarvan een be langrijk deel binnenkomt via de toeristenbelasting die in de bad plaats wordt geheven. Verder wordt uitgegaan van een bijdrage van ruim 180.000 gulden van het plaat selijke bedrijfsleven en houdt de or ganisatie rekening met een bedrag van 127.500 gulden van allerlei sponsors. Het geld wordt behalve aan alge mene kosten van de stichting, be steed aan allerlei promotie-doelein den, het uitwerken van plannen en het subsidiëren van evenementen. Zo gaan er dit jaar onder meer be dragen van enkele tienduizenden guldens naar de twee bloemencor so's die in het voorjaar en de zomer in Noordwijk zijn te bekijken, het plaatselijke bloemencomité, de opening van het badseizoen en di verse vuurwerken. In totaal wordt voor 125.000 gulden aan evenemen ten uitgegeven. Centraal in het beleid van de Stich ting Promotie Noordwijk staat de verbetering van de infrastructuur van de badplaats. De organisatie re kent hiertoe het oplossen van de grote parkeerproblemen onder meer door het regelen van vervoer van verder van het strand en evene menten'verwijderde parkeerterrei nen een goede doorstroming van het verkeer en een verbeterde be wegwijzering naar allerlei voor de toerist belangrijke gelegenheden. Door de uitbreiding van de groen voorzieningen en het streven naar meer kwaliteit in de beplanting, moet Noordwijk het imago als 'bloemenbadplaats' uitdragen. Daaraan gekoppeld blijft de aktie om de gemeente schoon te houden, zowel op het strand als op de open bare weg. Er moet ruime bekendheid wor den gegeven aan de internationale erkenning die Noordwijk vorig jaar als 'schone' badplaats kreeg door de uitreiking van de Blauwe Vlag. Op het programma staan verder onder meer schoonmaakdemonstraties met de zogenaamde Beach Cleaner en ook dit jaar zullen aan inwoners en toeristen afvalzakjes worden uit gereikt waarin hondepoep kan wor den gedeponeerd. Voor het organiseren van grote evenementen in Noordwijk is vol gens de stichting behoefte aan een zogenaamde elk-weer-acommoda- tie. Om te komen tot een dergelijke Dé 'kwalitatief hoogwaardige toeristenplaats' op een dag. De Stichting Promotie Noordwijk wil de komende frastructuur van het dorp verbeteren. voorziening is inmiddels een com missie geïnstalleerd. De belangrijk ste taak van deze commissie is te be kijken of het plan financieel haal baar is. Het resultaat van het onder zoek zal in de loop van dit jaar in overleg met de gemeente worden bekeken. Het welslagen van het project noemt de SPN een absolute noodzaak om sponsors en de media te blijven interesseren voor evene menten in Noordwijk. Zaken Voor de bevordering van het ver blijfstoerisme heeft de Stichting Promotie Noordwijk een aantal ideeën uitgewerkt die erop zijn ge- richt de gasten voor meerdere jaren aan de bloemenbadplaats te 'bin den'. Dat gebeurt onder meer door het bieden van voordelen aan be zoekers die herhaaldelijk naar Noordwijk terugkeren. Er zal ver der een campagne worden opgezet om vooral in de maanden dat er minder toeristen zijn meer verga deringen en congressen naar de badplaats te halen. In samenwer king met de Kamer van Koophan del zullen bijvoorbeeld function a rissen worden benaderd die in het bedrijfsleven zijn belast met de or ganisatie van dergelijke activitei ten. Zij zullen worden uitgenodigd voor een ontvangst in Noordwijk, waarbij een 'workshop' wordt ge houden en de bezoekers in staat worden gesteld direct 'zaken te doen'. Aan het eind van 1989 wil de SPN een 'visie op langere termijn' pre senteren voor de verbetering van het imago van Noordwijk. Daarbij wordt gebruik gemaakt van de re sultaten van een onderzoek dat mo menteel door de Hotelscho -1 Den Haag in de badplaats wordt ver richt. Noordwijk wil zich presente ren als 'een kwalitatief hoogwaardi ge toeristenplaats', met als belang rijkste trekpleisters strand, zee, na tuur, frisse lucht, bloemen en een interessant achterland. De Stichting Promotie Noord wijk wil verder beginnen met de voorbereiding van de viering van het 125-jarige bestaan van de bloe menbadplaats in 1991. In de tweede helft van de vorige eeuw kwam het toerisme naar Noordwijk op gang. In de loop van dit jaar zal door de SPN een commissie in het leven worden geroepen "die een festivitei tenprogramma op touw gaat zetten. ALKEMADE - Wegens een po ging de republiek Oostenrijk af te persen is gisteren voor de Haagse rechtbank achttien maanden ge vangenisstraf, waarvan zes voor waardelijk, geëist tegen een 21- jarige Roelofarendsvener. De man had afgelopen zomer drie brieven naar de ambassades van Oostenrijk in Den Haag en Brus sel gestuurd. Hierin zou hij geld hebben geëist en hebben gedreigd het drinkwater in Oostenrijk te vergiftigen door er dioxine in te doen. De brieven ondertekende hij met „Verstand und technische Fuhrung der Forschungsanstalt fur Angewandte Toxicologie". Voor de rechtbank verklaarde de in Leiden studerende Roelof arendsvener dat hij de brieven had geschreven als een noodkreet. Hij had de laatste vijf jaar steeds fysieke klachten, zoals hoofdpijn en pijn in de kaak. Diverse dokto ren konden niets vinden en de klachten zouden meer psychisch van aard dan fysiek zijn. Hij wilde hier erkenning voor. De man wilde echter niet recht streeks naar een psychiater, maar via het justitiële circuit worden behandeld. De student zei niet de bedoeling te hebben gehad de Oostenrijkse autoriteiten te be dreigen. De spullen die hij in de brieven had genoemd zijn volgens hem in water moeilijk oplosbaar en dioxine is niet echt giftig, be toogde hij. Een gevoelig dier als een cavia zou een hele tankwagen moeten opdrinken, voordat het enige gevolgen zou hebben. Daar bij had de 21-jarige geschreven dat het om experimenten ging. Niet dat deze ook uitgevoerd zou den worden. Rechtbankpresidente, mr. P. Koningsveld, hield de man voor dat de Oostenrijkse autoriteiten zich wel degelijk bedreigd had den gevoeld. De man werd aangehouden toen hij in Leiderdorp het losgeld ging ophalen. Toen hij een talud opliep voelde hij de ogen van de recher cheurs in zijn rug, zo vertelde hij gisteren. Raadsman, mr. J. Sjocrona, voerde in dit verband aan dat zijn cliënt dit bewust knullig in elkaar had gezet. Hij was met een oude damesfiets aan komen rijden om een pak van ongeveer vijftig kilo op te halen. Mr. Sjocrona had de fiets en een pak papier van gelijke afmetingen meegenomen naar de rechtzaal. De verdediger wilde op deze manier aantonen, dat de stu dent nooit met het pak op de fiets weg had kunnen komen en zich dus heel bewust had laten pakken. De verdachte is in het Pieter Baan Centrum in Utrecht uitge breid onderzocht. De psychiater acht de kans op herhaling niet groot, maar dan moet er wel wat worden gedaan aan de klachten. ARTSEN Leiden De weekenddienst begint zaterdag om 8 uur en eindigt zondag om 24 uur. Spreekuur van 12-12.30 uur (alleen voor spoedeisende medische hulp). Voor de patiënten van de artsen: Groep 1 - Tan, Zwijnenburg, Meyer, Van Leeuwen. Verhage. Groeneveld, de Ruiter, Janssen, Maris en Van Schie: za 8 uur tot zo 8 uur: R. van Leeuwen, tel: 218661, Rosmolen 2. zo 8 uur tot 24 uur: Y. Groenveld, tel: 218661, Rosmolen 2. Groep 2 - Nering Bögel, Van Gent, Taytel- baum, Van Luyk, Klaassen, Rus, Kruis. Berg- meijer.de Lange: za 8 uur tot zo 8 uur: G.A.E. Nering Bögel, tel: 124403. zo 8 uur tot 24 uur: R.M.G. Taytelbaum, tel: 120266, Utrechtse Veer 17. Groep 3 - Pleiter, Smit, Lely, W. de Bruyne, J. de Bruyne, Stolk, Jurgens, Fogelberg en Van den Muijsenbergh: za 8 uur tot zo 8 uut: H.P. Jurgens, tel: 125820, Burggravenlaan 102. zo 8 uur tot 24 uur: J.W. Lely. tel: 416555, Lek straat 91a. Groep 4 Van Wingerden, Lahr, Van Rijn, Bé- nit, Nieuwenhuis, Horn, Van der Waardt, J.G. Zaayer en R.E. Zaayer. de Kanter en Lodder: za 8 uur tot zo 8 uur: J. Ouwerkerk, tel: 312673. zo 8 uur tot 24 uur: J.S. de Kanter. tel: 311411, Petr. Moensweg 52. Groep 5 - Jasperse, Wiersma, Crul, Kooyman, De Jong, Prince, Reinders, D. Hammerstein en A. Hammerstein: za 8 uur tot zo 8 uur: E. Baart, tel: 318453. zo 8 uur tot 24 uur: J. Witpaard, tel: 217477. Waarnemingsregeling Homeopatische art sen: I. Cowan, Levendaal 87, tel: 146337; C. Juffermans/D. Koster, Haagweg 41, tel: 315900; via dokterstelefoon 071-122222 kunt u vernemen welke arts dienst heeft. Leiderdorp za en zo: S.P. Ouwerkerk, tel: 891037, beide dagen spreekuur (uitsluitend voor spoedge vallen) van 12.30 tot 13.00 uur op Florijn 10. tel:: 891000. Oegstgeest van za 8 uur tot ma 7.30 uur: D. Held, Mare- laan 36, tel: 174955". Voorschoten za: J. Baars, R. Wagnerlaan 63, tel: 2520; zo: A. Tromp, Leidseweg 328, tel: 762159. Warmond Praktijk Hoornweg/Sleeboom, Prof. Aalberse- laan 2, Voorhout, tel: 02522-30697- Zoeterwoude via het antwoordapparaat van een van de Zoeterwoudse huisarten, tel. 01715-1219 of 1614, verneemt u welke huisarts de weekend dienst waarneemt. apotheken in de regio Leiden, wordt waarge nomen van vr. 10/3 tot vr. 17/3 door: Apotheek Reyst, Steenstraat 35, Leiden, tel: 071-120136; Apotheek Van Breest Smallenburg, Lbeves- tein 6, Leiderdorp, tel: 071-890000; Apotheek Voorschoten, Leidsesweg 66, Voor schoten, tel: 01717-2525. DIERENARTSEN Voor de praktijk van Muurling, Helder, Roest (Leiden en omstreken): F. Muurling, Plantsoen 23, Leiden, tel: 071- 125057. Voor de praktjk van Vestjens, v.d. Wouw: H. Vestjens, Rijn- en Schiekade 23, Leiden, tel: 071-144323. Voor de praktijk van Duijn, Brandt: R.J.W. Duijn, Pres. Kennedylaan260, Oegst geest, tel. 173266; of DJ. Brandt, Homans- traat 1, Rijnsburg, tel. 173266. Wassenaar Alarm- en informatiekring dierenartsen Den Haag, Voorburg, Rijswijk, Wassenaar en Leidschendam: dokterstelefoon 070-455300. TANDARTSEN De weekenddienst voor Leiden, Leiderdorp, Oegstgeest en Warmond wordt waargeno- 11-12 uur. Simon Vestdijklaan 28. 2343 KV Oegstgeest. Dienst in eigen praktijk: S. Freeke, Laan van Meerburg 2, Zoeterwou- de-Rijndijk, tel. 071-414547 of 410950. Kandidaat Europees Parlement pleit voor culturele paragraaf LEIDERDORP - Door de Europe se Commissie wordt met culturele aspecten te weinig rekening gehou den. Het is van het grootste belang dat de Nederlanders zich meer be wust worden van de eigen taal als cultuurdrager. Dat betoogde CDA'er M. Verhagen gisteren tij dens een verkiezingsbijeenkomst in de Menswordingkerk "in Leider dorp. Verhagen, kandidaat voor het Europees Parlement, pleitte voor het opnemen van een culturele pa ragraaf in het Europees Verdrag. Oeêstgeestenaar Verhagen con stateerde verheugd dat er meer vaart zit in het streven naar Europe se eenwording. "De impasse is voorbij. Men houdt zich niet alleen meer bezig met landbouwproble men, zoals boterbergen en melk plassen". De christen-democraat wees daarbij op het feit dat het openstellen van de grenzen extra ar beidsplaatsen in Europa kan ople veren. Hij drong er intussen op aan dat het onderwijs zal worden aange past aan de nieuwe ontwikkelingen. "Talenkennis is van groot belang", betoogde Verhagen. NOORDWIJK - De Stichting Noordwijk Space Centre maakt binnen drie maanden een keuze uit de ontwerpen die drie bouw bedrijven hebben ingediend voor het onderkomen van de permanente ruimtevaartten toonstelling op het terrein van Estec in de badplaats. Nog deze zomer zal waarschijnlijk met de bouw worden begonnen en de organisatie streeft naar een ope ning van het Space Centre in het vooijaar van 1990, direct voor het bollenseizoen. Dat werd gistermiddag bekend ge maakt tijdens een presentatie van de drie bouwplannen, die zijn inge diend door het Leidse bedrijf IBB Kondor, het bouwbedrijf Pelikaan uit Tilburg en Nedam uit Amster dam. Er is sprake van drie totaal verschillende ontwerpen. Zo gaat Pelikaan uit van een gebouw in de vorm vaq een pyramide, die in een grote waterpartij ligt. Nedam heeft het onderkomen in een bolvorm ge construeerd, terwijl het ontwerp van IBB Kondor nog het meest de traditionele bouw benadert met een rechthoekig ontwerpen uit meerde re segmenten. Over de kosten die met de uitvoe ring van de plannen zijn gemoeid, konden door het bestuur van de Stichting Space Centre nog geen mededelingen worden gedaan. De drie betrokken bouwbedrijven, die door de stichting zijn uitgenodigd, hebben hun ontwerpen ingediend aan de hand van een uitgebreid pro gramma van eisen. In het onderko men moeten onder meer worden ondergebracht een grote expositie hal (van minimaal 1645 vierkante meter), een vergader- en ontvangst ruimte, een auditorium, een biblio- ngediend door het bouwbedrijf Pelikaan uit Tilburg: een ge en waterpartij. (foto Dick Hogewoning) theek en een entree met koffie- en tec zal worden gebouwd aan de 0p tafel zal worden gelegd. Verder spaceshop. De totale oppervlakte Kepplerlaan, direct naast het sport- worden er door de stichting lenin- van het hoofdgebouw moet 2350 centrum van het Europese onder- gen afgesloten en is er inmiddels vierkante meter bedragen. zoekscentrum. De organisatie re- subsidie toegezegd door de provin- kent op minimaal 100.000 bezoekers cie Zuid-Holland en de gemeente ■R^HriifcloTT^vï Per jaar" De totale kosten van het Noordwijk. Een subsidie-aanvraag JJiMeven centrum worden geraamd op 2,2 bij de overige negen gemeenten in De permanente ruimtevaartten- miljoen gulden, waarvan een be- de bollenstreek is nog in behande- toonstelling op het terrein van Es- langrijk deel door het bedrijfsleven üng. VRIJDAG 10 MAART Katwijk bruidsbeurs in zalencentrum Tripodia. Hoornesplein, van 19.00 tot 22.30 uur. Leiden occasionshow, tot 22.00 uur in de Groenoordhallen. lezing over 'keramiek in Peru', door Judith Flick, aanvang 20.00 uur in Tuya, Hogewoerd 75. lezing "Wedergeboren door de Heilige Geest', door E. Ouweneef, in kader van Leidse Literatuur Festival: film 'Bastille' van Rudolf van den Berg, inleiding Leoi Winter, aanvang 20.15*uur ii Kapelzaal K&O. voorstelling: 'Kleine Alice', door toneelgroep De Appel, 20.15 i 9 Leidse Schouwburg. voorstelling: 'Mein Kampf', ir, Cleveringaplaats. voortselling: 'Esther', door de Leidse Mimegroep Azuur, aan vang 20.30 uur in het Microthe* taer, Oude Vest. swingavond met DJ Vic Unlimi ted, aanvang 21.30 uur in Droom- fabriek, Oude Singel. Warmond voorjaarsconcert Brassband Warmond met medewerking van zangeres Wilanda Hoek, aanvang 20.00 uur in 't Trefpunt, Heren weg. ZATERDAG 11 MAART Alphen Reis-en Recreatièmarkt 'Beter Uit '89', van 10.00 tot 18.00 uur in Avifauna. Leiden occasionshow in de Groen oordhallen, van 10.00 tot 17.00 Buitloop Swift over 2,5 tot 15 km, start om 10.30 uur op de Wie lerbaan Roomburg. in kader van Leids Literatuur Festival: Boekenmarkt in de open bare bibliotheek, v^paf 14.00 uur. voorstelling: 'Kléine Alice', door Toneelgroep De Appel, aanvang 20.15 uur in de Leidse Schouw burg. voorstelling: 'Mein Kampf', door Theater Amsterdam, aan vang 20.30 uur in het Lak-Thea- ter, Cleveringaplaats. Oostenrijks Bal met medewer king van o.a. Weens dansorkest van prof. Macku, aanvang 20.00.uur in de Stadsgehoorzaal. voorstelling: 'Esther', door.de Leidse Mimegroep Azuur, aan vang 20.30 uur in het Microthea ter, Oude Vest. optreden Duo Ferdi Schuk- ing/lngeborg van Stiphout en Trio Jan Willem van der Ham, aanvang 21.00 uur, Jazzzolder Hot House, Waaggebouw. Literaire Salon met Arrnon Leiderdorp bingo-dansent Tamarco, aan vang 20.00 uur in het clubgebouw, Splinterlaan. try-out voorstelling Jos Brink: 'Er wordt gestrooid', 20.15 uur in de Muzenhof (uitverkocht). Warmond EHBO-wedstrijd, aanvang 14.00 uur in 't Trefpunt, Heren- Zoeterwoude stijldansen onder leiding van de heer Alphenaar, aanvang 20.30 keiweg. ZONDAG 12 MAART Alphen Reis-en Recreatiemarkt 'Beter Uit '89'. van 10.00 tot 18.00 uur in Avifauna. Leiden mineralenbeurs in het restau rant Groenoordhallen, van 10.00 tot 17.00 uur. koffieconcert* Koos Verheul (fluit) en Jan van der Meer (piano), aanvang 11.30 uur in de Foyer van de Stadsgehoorzaal. kindervoorstelling: Kootje Ko la', door Cees Brand, aanvang 15.00 uur in het Lak-Theater, Cle veringaplaats. Jazz on Sunday, vanaf 15.00 uur in Cheers, Doelensteeg. in kader van Leids Literatuur festival: Festival Leidse Zondags dichters, aanvang 14.30 uur in de Kapelzaal K&O, Oude Vest.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 16