actienn^ Personeel Lakenhal eist 1 juli interim-directeur Dertien bezwaarschriften plan Dobbebrug-Rijndijk ONGEVAL OP RIJKSWEG VRIJDAG 10 MAART 1989 LÉIDEN Lezers Schrijven Surinamers (2) De dans met de zeven sluiers die mevrouw Noordman van de Stich ting Welzijn dezer dagen in Lezers Schrijven opvoerde naar aanleiding van een stukje in deze krant van 26 januari (Surinamers Slaaghwijk: 'Indruk niet serieus te worden ge nomen'), ontlokt mij de volgende kunstkritische beschouwing. In de rondvraag van een vergade ring in Slaaghwijk die ik mocht voorzitten, vroeg mevrouw Noord man het woord: zij vond de Surinaamse Slaagh- wijkers te weinig betrokken bij de plannen voor de buurt; zy had het initiatief genomen tot een bespreking in het gebouw van de Stichting Surinamers Leiden; Lezing Prof. dr. Svetlana Polenina geeft woens dag 15 maart een lezing met als titel 'Verfassungsreform in der Sowjet Union'. Polenina, hoogleraar constitutio neel recht, is verbonden aan het Instituut voor Staat en Recht van de Academie van Wetenschappen van de Sowjetunie en voormalig medewerkster van het pre sidium van de Opperste Sowjet. Poleni na is van 9 tot en met 18 maart te gast bij het Documentatiebureau voor Oost europees Recht van de Leidse universi teit. De lezing heeft plaats in het Cen traal Faciliteitengebouw van de universi teit aan de Cleveringaplaats 1 en begint om 19.30 uur. zij had van die bespreking eigen handig een verslag gemaakt; zij had dat verslag in twintigvoud gecopieerd; zij riep allen op van dit verslag kennis te nemen. Uw dienstdoende journaliste gaf aan deze uitnodiging gevolg en schreef een zakelijke en opmerke lijk discrete samenvatting. Na le zing van het verslag van mevrouw Noordman en de weergave daarvan in uw krant, slaakte ik een zucht van verlichting. Myns inziens kan mevrouw Noordman de hand waarmee zy de zwarte piet aan de krant toespeelt, beter in eigen blanke boezem ste ken. Leo Meijer, Maartenshof 14, 2311 RL Leiden. Prestatieloop Buurthuis Matilo aan de Zaanstraat 126 houdt op 18 maart een prestatieloop met de afstanden 2, 5. 10 en 15 kilometer. De start is om 11.00 uur bij het buurt huis. Inschrijfgeld voor kinderen tot 14 jaar is 2,50 en voor ouderen 4 gulden. Bingo Carnavalsvereniging De Spoorbumpers houdt zondag 12 maart in het buurthuis t Spoortje aan de Bemhardkade 40 een bingomiddag. Aanvang is 14.00 uur. Lezing In het gebouw van Tuya aan de Hoge- woerd 75 houdt cultureel antropologe Judith Flick vanavond een lezing over keramiek in Peru. Ze vertelt over de wij ze waarop keramiek in sommige delen van Peru gemaakt wordt. Ter illustratie worden dia's vertoond. Aanvang 20.00 uur. REDACTIE: JAN RIJSDAM, TELEFOON: 161444 Madonna in de videoclip van haar nieuwste single 'Like A Prayer'. Volgens Italiaanse rooms-katholieke organisaties is de video godslaste rend. (foto pr) symbolen zyn by uitstek geschikt om uitdrukking te geven aan die gevoelens. Ik kan mij best voor stellen dat iemand graag zo'n lied zingt en er zulke beelden bij kiest om de liefde voor een vriend of vriendin tot uiting te brengen". "Natuurlijk heeft de videoclip een commerciële achtergrond en gebruikt men religieuze symbo len om in te hakken op de gevoe lens van mensen. Maar ik zie er toch een aantal positieve elemen ten in. Zo'n zwarte heilige bij voorbeeld vind ik uitstekend. Zo veel zwarte heiligen heb je niet in de kerk. Dat is dus een bepaalde verlegging en ik zou niet willen beweren dat het een slechtè ver legging is". De nieuwe plaat van Madonna is de hele komende week alarm- schijf bij Veronica en de videoclip zal dus nog vaak te zien zijn. Jan Jetse Bol verwacht dat 'Like A Prayer' ook in ons land wel de af keuring van religieus gekwetsten zal oproepen maar dat dit niet de vormen zal aannemen als de pro testreacties in Italië. In de ogen van de Leidse jonge renpastor is de videoclip van Ma donna niet godslasterend. "Dat is echt geen moment bij mij opge komen. Het brengt mij eerder tot de vraag: wie is God eigenlijk voor mij. Datzelfde deed de film The Last Temptation of Christ'. Het antwoord dat die film geeft is niet het mijne, maar het geeft wel stof tot nadenken". "Voor mij biedt zo'n videoclip een uitgangspunt om myn werk nog iets beter af te stemmen op de belevingswereld van jongeren, met hen te spreken over wat zij in zo'n videoclip zien en hoe met re ligieuze symbolen om te gaan. Het heeft mij in elk geval aan het denken gezét. Ik vind dat waarde voller dan je er aan te ergeren". Desnoods harde acties Man rijdt door Vooral tegen komst van woonwagenkampje Stevenshof en van de Wijkvereni- ging Steventjeshofpolder. De indie ners betogen onder meer dat de koopwoningen in waarde zullen da len wanneer aan de Rijndijk een woonwagenkamp met 15 plaatsen komt. Ook blijken bewoners be vreesd te zijn voor geluidsoverlast. In verschillende bezwaarschriften wordt betoogd dat de isolatie van de woonwagens te wensen overlaat. Anderen vinden dat de woonwa gens ontsierend zijn in een wijk met eengezinswoningen. Ook wordt aangehaald dat ervaring leert dat bij woonwagens regelmatig nevenacti viteiten zoals sloperijen verschij nen. Ten slotte is men bang dat door de komst van het woonwagen kampje de parkeervoorziening te krap wordt. Bewoners van de woonarken ach ter de Rijndijk zijn erop tegen dat een stuk grond langs de monding van de Dobbewatering op de Rijn geen bestemming openbaar groen meer heeft. Ook zijn zij tegen de bouwplannen van een woonhuis op dat stuk grond. In het vorig bestem mingsplan was het stuk grond wel opgenomen als openbaar groen. Maar plannen daarvoor zijn nog nooit uitgevoerd omdat de grond particulier eigendom is. Het stuk terrein is inmiddels in het bezit ge komen van een andere eigenaar die daar een huis wil bouwen. Met die mogelijkheid wordt nu in het bestemmingsplan rekening ge houden. Wel wil het college de be woners van de woonboten tege moet komen door in het bestem mingsplan op te nemen dat reke ning wordt gehouden met de aan sluiting van de woonarken op open bare nutsvoorzieningen. Arbeiderswoning Een ander bezwaar is afkomstig van de heer C. Fokker, bewoner van het pand Rijndijk 101, die zijn woning in het bestemmingplan opgenomen wil zien worden. De gemeente is voornemens dit huis te slopen om het plaats te laten maken voor nieuwbouw. Het betreft een oude landarbeiderswoning die volgens Fokker historische waarde heeft. De gemeente stelt dat de woning in een zeer slechte bouwkundige staat verkeert en dat het niet slopen ten koste zal gaan van een aantal nieuwbouwwoningen. De heer Fok ker is een andere woning in het vooruitzicht gesteld. Fokker is al geruime tyd met de gemeente in de slag over zijn wo ning. Een zaak die hij had aange spannen bij de Raad van State heeft hij verloren. "Het lukt gewoon niet. Ik ben hier geboren en getrouwd. Ik heb kortom veel herinneringen aan het huis", vertelt Fokker. Volgens hem houdt de gemeente zich niet aan beloftes die zo'n negen jaar geleden zijn gedaan, toen de ontwikkeling van de Stevenshof be gon. "Ze zeiden dat het landschap pelijk karakter zo veel mogelijk be houden zou blijven. Het resultaat is dat alleen de molen mag blijven staan. Alle andere huizen hebben ze tegen de vlakte gegooid of gaan dat nog". Hij geeft toe dat zyn huis nog lang niet zo mooi is als de oude Kings- farm die ooit aan de Rijndijk heeft gestaan. "Die hebben ze toch ook maar mooi gesloopt". Nu zit Fokker met de gemeente aan de onderhan delingstafel voor een financiële ver goeding. Als pleister op de wonde. "Ik was er veel liever blijven wonen natuurlijk. Ik heb het met de wijzi ging van het bestemmingsplan nog geprobeerd, maar het heeft niet mo gen baten". Madonna I Madonna heeft met de video-clip van haar nieuwe single 'Like A Prayer' een internationale rel ver oorzaakt. Katholieken noemen de video-clip godslasterlijk. Vooral in Italië laaiden de emoties in rooms-katholieke kring hoog op. De staatsomroep RAI besloot daarom de videoclip van Madon na niet meer uit te zenden. Platenmaatschappij WEA, die in Nederland de distributie van Madonna's nieuwste plaatje ver zorgt, voorziet in ons land niet zulke heftige reacties. Of die ver wachtingen terecht zijn moet nog blijken. Bisschop Bomers heeft zich gisteren voor de KRO-radio uitgesproken voor een beperking van de vrijheid van meningsui ting in Nederland om publicaties van een boek als de Duivelsver zen en de vertoning van de video clip van Madonna te voorkomen. Of zijn oproep effect zal sorteren? Vooralsnog gaan wij er vanuit dat we Madonna de komende weken vaker zullen zien dan de bis schop. Afgelopen woensdagavond werd de omstreden videoclip voor het eerst in zijn geheel uitge zonden in het Veronica-program- ma Countdown. Wij vroegen de Leidse jongerenpastor Jan Jetse Bol er naar te kijken en zijn me ning te geven. Vindt hij de video clip ook godslasterlijk? "Dat komt geen ogenblik bij mij mij op", reageert de jongerenpastor: "Ik vind hét eigenlijk heel jam mer als anderen tot die conclusie komen. Daaruit blijkt hoe onbe kend mensen zijn met de bele vingswereld van jongeren. Reli gieuze symbolen zijn helemaal niet zo ongebruikelijk in het uit drukking geven aan wat jongeren van binnen voelen. Je ziet dat wel vaker in videoclips. Ik kan daar niet ondersteboven van raken. De ontroering en emoties die dat soort symbolen bij jongeren op roept heeft te maken met dat ze echt mens zijn". In de gewraakte videoclip 'Like A Prayer' wekt Madonna onder meer het beeld op van een zwarte heilige en brengt ze met een mes verwondingen in haar handen aan. Vooral deze wonden hebben commotie veroorzaakt en de woe de van katholieke organisaties ge wekt omdat ze er uitzien als de stigma's van Jezus na de kruisi ging. Jan Jetse Bol is er persoonlijk niet door gekwetst, maar kan zich wel voorstellen dat dergelijke LEIDEN - Medewerkers van de musea De Lakenhal en De Valk eisen dat zij uiterlijk 1 juli een interim-directeur krijgen. Ge beurt dat niet dan volgen er vol gens woorvoerder mevrouw E. Eijkhout harde acties. Het is volgens haar onduldbaar dat de musea zo lang verstoken blijven van een directeur. Dat heeft ernstige gevolgen voor de inter ne organisatie en straks wel licht ook voor de activiteiten van de musea. Een en ander laat het personeel in een brief aan het gemeentebestuur weten. Het personeel van de gemeentelijke musea wil niet wachten op de uit komsten van een studierapport van een nog door de gemeeente aan te trekken onderzoeker. De gemeente wil tijdelijk een manager benoemen die moet gaan bekijken hoe het cul turele leven in Leiden moet worden georganiseerd. Die manager zou voor 1 september een rapport op ta fel moeten leggen. Daarin moet dui delijk worden of de gemeentelijke musea zelfstandig blijven danwel onder één organisatie met andere culturele voorzieningen komen. De directeur van de gemeentelij ke musea, de heer Wurfbain, is eind vorig jaar opgestapt. Vrijwel tegelij kertijd speelde een onderzoek naar de gewenste organisatie op de ge meentelijke afdeling cultuur. In verband daarmee is de heer Wurf bain niet onmiddellijk vervangen. Wurfbain was daarnaast ook con- Onderzoek naar één platform gehandicapten organisaties LEIDEN Een comité gaat een plan uitwerken voor de vorming van een platform van gehandicap tenorganisaties uit de Leidse regio. Dit comité is gisteren gevormd tij dens de vergadering die werd ge houden over meer samenwerking tussen de verschillende organisa ties op gebied van de belangenbe hartiging van de gehandicapten. Gehandicaptenorganisaties luid den, onlangs de noodklok in ver band met de matige belangenbehar tiging van de gehandicapten. Ge constateerd werd dat bij gemeente- besluiten steeds minder rekening wordt gehouden met gehandicap ten. Voorts werd gisteren geopperd om een raad voor gehandicaptenbe leid te vormen. Deze raad kan het college gevraagd of ongevraagd ad vies geven over zaken die ook ge handicapten aangaan. Wethouder De la Mar van sociale zaken stelde daarnaast voor in samenwerking met buurtcomités de problemen te inventariseren en voorstellen te doen om die op te lossen. Een klacht van de gehandicapten is bijvoorbeeld de plaatsing van de mupi's, de nieuwe reclameborden, waarvan sommige in de looproute staan. De la Mar stelde voor om die in kaart te brengen, zodat daar wel licht wat aan gedaan kan worden. na veroorzaken 3 aanrijdingen LEIDEN - Een 26-jarige Leidenaar is gisteravond op de Lage Rijndijk aangehouden wegens het tot drie keer toe doorrijden na een aanrij ding. Volgens de politie verkeerde de man onder invloed. De man knalde eerst op de Lei- derdorpse brug achter op een vrachtauto. Vervolgens veroorzaak te hij ook nog aanrijdingen op de Van der Valk Boumanweg in Lei derdorp en op de Hoge Rijndijk in Zoeterwoude. Getuigen van de on gevallen noteerden zijn kenteken. Later op de avond kon de man aan de Lage Rijndijk worden aangehou den. beelden bij traditionele katholie ken emotionele reacties oproe pen. "Ik herinner mij van een paar jaar geleden, toen door de 8 mei-beweging geloofsdoeken wa ren gemaakt met als motto 'homo en pastor', hoe idioot mensen kunnen reageren. Er was ook een afbeelding bij van twee mannen waarvan er één duidelijk als priester herkenbaar was. Toen waren er ook mensen die vonden dat dat absoluut niet kon en ble ken de bisschoppen ongemeen fel in hun reactie". "Ik kan mij voorstellen dat de beelden waarin Madonna de voe ten kust van een zwarte heilige, die vervolgens tot leven komt, de zelfde reacties oproepen als dat geloofsdoek destijds. Onder men sen die traditioneel katholiek zijn leeft de heilige verering nog heel sterk. Voor de meeste jongeren zijn die traditionele symbolen van veel minder betekenis. Ze zijn er in elk geval minder ver trouwd mee". Madonna (2) In 'Like A Prayer' is Madonna er getuige van hoe een stel blanke jongens een meisje neersteken. Een neger wordt van de geweld dadige actie verdacht en gearres teerd. Madonna vlucht met het mes van de steekpartij een kerk binnen en zingt dat ze zich in de kerk zo thuis voelt. Dan kust ze de voeten van de zwarte heilige die tot leven komt en als twee drup pels water lijkt op de onschuldige arrestant. De beelden die we daar na zien van Madonna en haar co- star in de clip, Leon Robinson, zijn vrij pikant. Jan Jetse Bol: "Wat we in de vi deoclip zien zijn jonge mensen die zich afvragen wat er aan de hand is met liefde, dood, geweld, wat is zin en onzin. Religieuze servator oude kunst. Daarvoor is in middels een vervanger voor 24 uur aangetrokken. "Het moet financieel geen pro bleem zijn om tijdelijk een direc teur bij de gemeentelijke museua te benoemen voor 20 uur per week. Dat geld is er gewoon. Wij kunnen niet wachten op het rapport. Het duurt allemaal al te lang. Telkens zijn ons zaken voorgespiegeld en werd vervolgens de datum weer uit gesteld. Als er nu geen interim-di recteur komt, wordt het waarschijn lijk pas voorjaar 1990. Dat is niet aanvaardbaar", aldus mevrouw Eijkhout. Een aantal directeurstaken wordt thans waargenomen door drs. I. Moerman die primair is aangesteld als conservatrice voor de histori sche afdeling: "Dat werk is nauwe lijks te combineren. Er blijven ta ken liggen. De directeur moet naar buiten treden, moet zich bezighou den met de bedrijfsvoering en het beheer van het gebouw, moet daar naast ook aan personeelsbegelei- ding doen. Dat kan gewoon niet. Mevrouw Moerman wil een aantal van die taken nog tot uiterlijk 1 juli blijven doen". Vandaar dat de medewerkers van de musea uiterlijk 3 april een uit spraak van de gemeenteraad willen of er bij De Lakenhal en De Valk een tijdelijk directeur komt. "De discussie gaat in de politiek thans alleen om algemeen beleid op het gebied van cultuur. Het ontberen van een directeur bij de gemeente lijke musea is geheel naar de achter grond verdrongen", aldus de woordvoerder die vindt dat de mu sea zelfstandig moeten blijven: "We waren zelfstandig en daarin moet zeker wat de artistieke leiding be treft geen verandering komen. Wel zouden we graag bijvoorbeeld ad ministratieve ondersteuning krij gen". Aan welke acties moet worden gedacht als de gemeenteraad niet ingaat op de eis van de museu, wil mevrouw Eijkhout nog niet kwijt: "Daarover moeten we zelf ook nog denken. We moeten daarvoor nog een draaiboek maken. Maar we re kenen erop dat de gemeenteraad ons die tijdelijk directeur zal toe staan in afwachting van definitieve besluiten over de cultuur in Leiden. Dat is in het belang van de musea". LEIDEN - Vier auto's knalden gisteravond op de rijksweg A4 voor de Rijnbrug ter hoogte van Leiderdorp op elkaar. Twee wagens werden totaal vernield en de andere twee liepen blikschade op. Een 47-jarige man uit Leiden hield een pijnlijke rechterknie aan de kettingbotsing over. Het verkeer op de A4 was enige tijd gestremd. De Leidenaar was ook de veroorzaker van de botsing. De eerste twee automobilisten remden bij nadering van de Rijnbrug af omdat de knipperlichten aangaven dat de brug openstond. De Leidenaar die de derde auto be stuurde had dat te laat in de gaten en knalde op zijn voorganger, die vervolgens weer de eerste auto raakte. De bestuurder van de vierde auto, een 35-jarige Amsterdammer, die bij het ongeval betrokken was lette ook niet goed op. Hij raakte op zijn beurt weer de auto van de Leidenaar die ook weer doorschoot naar de andere auto's. LEIDEN - Tegen het nieuwe be stemmingsplan Dobbebrug-Rijn dijk zijn in totaal 13 bezwaarschrif ten ingediend. Burgemeester en wethouder hebben bijna alle be zwaren ongegrond verklaard. Een groot deel van de bezwaren zijn ge richt tegen de komst van een woon wagenkamp in de Stevenshof. De andere bezwaren richten zich tegen het laten vervallen van de be stemming openbaar groen van grond langs de Rijndijk en de bouw van een woning daarop. Ook kwam er een bezwaar binnen tegen het niet opnemen van het woonhuis Rijndijk 101 in het bestemmings plan. Als gevolg daarvan lijkt sloop van het pand onvermijdelijk. De bezwaarschriften tegen het woonwagenkampje zijn afkomstig van bewoners en bedrijven uit de r zijn arbeiderswoning aan de Rijndijk. Hij z wonen.$(foto Holvast)

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 15