Ik denk dat vrouwen anders onderhandelen Veel adhesie voor actie tegen rijksweg 11-west Wassenaarse brandweer heeft moeite met werven vrijwilligers 'Looneis vertalen in meer personeel' j Leidsch Dagblad: 071-161400 j iAlphens Dagblad: 01720-939611 PAGINA 14 VRIJDAG 10 MAART 1989 Vertrekkende burgemeester Hendrickx-Vlaar voelde zich in Warmond vooral coördinator WARMOND - Warmond neemt vandaag afscheid van Truus, zoals burgemeester G.H.M. Hendrickx-Vlaar al die acht War- mondse jaren in de volksmond is blijven heten. "In het begin was dat helemaal niet zo aardig bedoeld, later werd m'n roep naam wat liefkozender gebruikt", zegt de socialiste en Rooie Vrouw, die merkte dat het van oudsher katholieke Warmond aan haar moest wennen. Met haar benoeming in mei 1981 kwam dan ook een abrupt einde aan de lange rij mannelijke CDA-burgemeesters die tot dan de Warmondse ambtsketen droegen. naren, waren in de onderhande lingssfeer geneigd om toch maar naar 'meneer' te vragen". "Ik denk dat vrouwen anders onderhandelen. Zelf ben ik ten minste al snel geneigd om op tafel te leggen wat de marges zijn. De 'mannenlijn' is er echter bijna al tijd een van overvragen. En pas terugkomen via het spel van lo ven en bieden. Ik weet heel zeker dat Warmond nog nooit slechter is geworden van mijn manier van onderhandelen. Zie het industrie terrein en ook de betreffende raadsuitspraken" door Wim Koevoet De Warmondse reacties op haar benoeming toen, waren heel wat koeler dan het warme welkom dat het Brabantse Asten haar reeds heeft bereid. Dat Warmond nu moeite heeft met het 'adios Truus' bewijst dus wel dat de meningen over haar zyn veranderd in de loop der jaren. "De mensen werden niet stil als ik in de winkel kwam, zo was het ook weer niet. Maar ze moesten wel aan me wennen. Al gauw werd ik in de winkel aangespro ken op mijn werk. Pas later rijpte het besef dat ik ook gewoon huis vrouw ben en ik het ook leuk vind om nieuwe aanwinsten in kinder wagens bewonderen". "In het begin waren de Warm- onders op zoek naar een om gangsvorm. Dat was ik zelf ook. Voor mij was de omschakeling van PvdA-wethouder van Stede- broec naar burgemeester van Warmond ook moeilijk. Een wet houder is toch iemand anders dan een burgemeester, die voor ieder een aanspreekbaar moet zijn. Een wethouder is meer een voorman van de partij namens welke hij in het college zit. Een burgemeester wordt steeds meer gezien als co ördinator dan als exponent van een partij". Niet alleen op straat en in de winkels maar ook aan de onder handelingstafel merkte zij dat an deren moesten wennen aan het feit een vrouw als burgemeester te hebben. "In het begin ben ik uitgeprobeerd. Hoe hard kon ik zijn, wilden ze weten. Vooral ex terne mensen, dus niet de ambte- Opscheppen Hendrickx-Vlaar is sinds het war me Astense onthaal erg zeker van haar nieuwe zaak. "Het kan nu al leen nog maar tegenvallen", zegt ze lachend. Ze vertelt over de po sitieve reacties van de plaatselij ke pers. "Een journalist zei na af loop van het interview: nu begrijp ik waarom de vertrouwenscom missie unaniem heeft gezegd dat ze u als burgemeester willen". Zij vervolgt: "In die vertrouwens commissie, die de profielschets heeft gemaakt, zitten alle fractie voorzitters, dus die unanimiteit daar is ook mooi meegenomen. De fractievoorzitters hebben ook los van de vertrouwenscommis sie nog eens contact gezocht en me verteld dat hun achterbannen ook geen probleem met mij had den. Ik zit op te scheppen hè, maar ze hebben het echt allemaal gezegd. Ook de burgemeester van buurgemeente Gemert reageerde plezierig: "Ik heb gemerkt: u zijt welkom", zei die letterlijk. Leuk hè?" De sombere reactie van vooral Progressief Warmond op haar vertrek pareert Hendrickx als volgt: "Als fractievoorzitter Truus Hendrickx-Vlaar, nog één keer in haar Warmondse werkkamer: "De strijd c denhoorn was een klassenstrijd". Duijnhoven zegt dat nu de be stuurlijke continuïteit in War mond in het geding is, dan bele digt hij daarmee bijna de beide wethouders met wie ik de afgelo pen tien jaar het dagelijks bestuur van Warmond heb gevormd. Bei den hebben ervaring als loco-bur gemeester en beiden hebben ook geven van hun vermogen langdu rige afwezigheid van een burge meester te compenseren". "Bovendien is bestuurlijke consistentie belangrijker dan be stuurlijke continuïeit. De burger moet weten waar hij aan toe is. Het gaat om het feitelijk handelen van het bestuur en pas in tweede instantie om de personen. Ik neem niet aan dat door het ver trek van de burgemeester nu in eens alles verandert. Er zijn ook nog veel ervaren raadsleden in Warmond". Lachend voegt ze eraan toe: "En als geruststelling zou ik erop willen wijzen dat er nog heel veel goede PvdA-vrouwen zijn met bestuurlijke kwaliteiten die mij kunnen vervangen. Ik was de 15de vrouwelijke burgemeester van Nederland, inmiddels zijn er veertig maar het reservoir vrou wen is nog veel groter". Klassenstrijd Bij haar herbenoeming tot burge meester van Warmond, twee jaar geleden, maakte Hendrickx al duidelijk dat zij de Warmondse ambtsketen op een gegeven mo ment zou willen verruilen voor een ander exemplaar. Wel moest 'haar' tweede gemeente er een "met een menselijke maat zijn". "Misschien dat het kantelpunt bij de 30.000 inwoners ligt. Maar in Friesland zijn er gemeenten met veel lagere inwoneraantallen, waarvan ik me met het oog op de uitgestrektheid en al die kernen waaruit ze bestaan, afvraag: kun je daar de gemeenschap leren kennen?" "Ik móet tijd hebben om te pra ten en om de normale dingen van het leven te kunnen blijven doen. Ik wil m'n eigen voedsel kunnen koken". Dat Hendrickx behalve vrouw ook nog socialiste is, merkten de tegen de Koudenhoorn-brug strij dende watersportverenigingen en jachtwerven misschien wel als eerste. Het besluit om het recrea tie-eiland Koudenhoorn met een brug met het Warmondse vaste land te verbinden dateert welis waar nog uit de tijd van haar voor ganger, De Vreeze, maar de weer legging van de vele tientallen be zwaarschriften uit de welgestelde watersportwereld, is Hendrickx' werk geweest. "Ik heb persoonlijk de verdedi ging gevoerd, ja, tot in Den Haag aan toe. Het leuke van een kleine gemeente als Warmond is dat je als burgemeester zoiets zelf ter hand kan nemen, je er helemaal in kan verdiepen. Andere ge meente sturen gewoon een jurist. Ik heb die zaak helemaal uitge spit en het was ook in deze zaak dat ik het aspect van de klassen strijd heb ervaren, dat ik die zelf zo heb gevoeld". "Het ging immers om mensen die een stukje moesten omvaren, vanwege de brug, ten gunste van mensen zonder boot die alleen via Koudenhoorn aan het water kon den komen. Zij die moesten om varen, wilden naar hun vriendjes op het vasteland kunnen blijven zwaaien. Ik heb die strijd gestre den en gewonnen. Ik heb wel al tijd met open vizier gestreden en nooit zoiets gehad van: die lui van 'de koninklijke' (watersportvere niging De Kaag, red.) krijgen nooit meer een hand van me. En ik moet ook zeggen dat 'de ko ninklijke' haar nederlaag zeer sportief heeft opgevat". "Het zijn ook die momenten ge weest waarop ik heb ervaren dat besturen niet puur zakelijk is. Er zijn mensen die mijn emoties raar vinden maar ik kan me niet voor stellen dat je bestuurt zonder emoties. Als je blik er maar niet door wordt vertroebeld". Hendrickx' alom geprezen be trokkenheid verklaart ze zelf van toepassing op de Warmondse ge meenteraad, die zij als "goed" be stempelt. "De raadsleden zijn ge- ïntereseerd, weten werkelijk wat er gebeurt en denken verder dan de partijpolitieke belangen groot zijn". Het enige verwijt dat ze maakt is dat "de raad soms te ge detailleerd wil zijn en te weinig overlaat aan B en W". Zij is het niet eens met de stel ling dat de Warmondse raad voor al de lopende raadsperiode door het vertrek van 'grootheden' als K. van Kuijen en G. Slingerland (beiden PW) aan kwaliteit heeft ingeboet. "Sommige raadsleden brachten die heel specifieke ken nis in, die zij opdeden door hun Haagse banen. Maar die 'ministe rie-kennis' is niet noodzakelijk om een gemeente te besturen. Geestdrift en vitaliteit, vervol gens kennis, want zonder die be trokkenheid is je kennis dood ma teriaal". De scheidende eerste burger vindt dat ze een levendige perio de heeft meegemaakt. Ze memo reert de politieke strijd over het in Warmond bijna eeuwige bouw- vraagstuk, het plan Zwanburg (Koudenhoorn), de heisa die uit brak onder de middenstand toen er een Centra-supermarkt in de Dorpsstraat dreigde te komen en - recenter - het getouwtrek om de plaats waar de sporthal moet ko men en - uiteraard - de asfaltering van de doorgaande route. Het valt op dat u de derde basis school niet noemt, nota bene de eerste niet-confessionele school van Warmond. "Misschien vergat ik die wel omdat ik? het zo gewoon vind dat die er komt. Wat ik me van die dis cussie vooral zal blijven herinne ren is het opmerkelijke verschijn sel dat verdraagzaamheid klaar blijkelijk altijd door 'het nieuwe' moet worden opgebracht en niet door de gevestigde orde". "Er is genoeg stof voor me ge weest in Warmond. Overigens: tot mijn verbazing bleef het volledig rustig rond het kunstwerk, het zeilplastiek op het plantsoen aan de Pr. Marijkestraat. Zelf word ik er koud noch warm van. Ik vind het wel leuk", zegt ze op lage toon. "Het is verstandig van de kunstcommissie geweest om voor dit werk te kiezen maar con troversieel is het niet". Handtekeningenlijsten massaal ondertekend VOORSCHOTEN - "Ze zoe ken het maar uit met die weg. Dag heren, veel plezier en mooi weer". Zo reageert een aan de Leidseweg woon achtige Voorschotense vrouw op het verzoek van Jeroen Weekenborg, één van de 175 ophalers van de hand tekeningen tegen de aanleg van rijksweg 11-west, haar krabbel te zetten. Weekenborg blijft kalm en wrijft de vrouw onder de neus dat ze nog geen twee tellen eerder had uitge roepen dat ze tegen de weg was. Ze kan dus gerust signeren. Maar de woeste Voorschotense vindt het maar eng, zo'n man die om haar handtekening vraagt, daar komt al leen maar narigheid van. Weeken borg groet haar beleefd en blaast de aftocht. Als hij de voortuin uit is, moppert hij: "Verdorrie, dat wordt net geen score van 100 procent". Woedend stuift plotsklaps de enige handtekening-weigeraar van de Leidseweg de voordeur uit, alsof ze wordt gelanceerd. Het blijkt haar slechts te doen te zijn om het tuin hek dat Weekenborg is vergeten af te sluiten. Deze Voorschotense is de grote uitzondering van deze ophaal- avond want Weekenborg heeft bij alle andere deuren succes. Veel Leidseweg-bewoners hebben het formulier, dat het 'platform tegen aanleg rijksweg 11-west' een week eerder in 12.000-voud heeft ver spreid al klaarliggen, ondertekend en wel. Anderen zijn het kwijt en Jongen gewond bij aanrijding LEIDERDORP - Een 12-jarige Leiderdorper is gisteren gewond geraakt bij een aanrijding in zijn woonplaats. De jongen kwam op zijn fiets op de Wilddreef in botsing met een 58-jarige automobilist, eveneens afkomstig uit Leiderdorp. De politie vermoedt dat de jongen even achterom heeft gekeken, ver volgens midden op de weg terecht kwam en de auto te laat bemerkte. Hij werd met verwondingen aan zijn knie overgebracht naar het Aca demisch Ziekenhuis in Leiden. EOD speurt naar explosieven op terrein kasteel Oud-Poelgeest OEGSTGEEST - De Explosieven opruimingsdienst (EOD) komt maandagochtend onderzoeken of er rond kasteel Oud-Poelgeest nog meer uit de Tweede Wereldoorlog stammende explosieven in de grond zitten. Eind vorig jaar werden er door wandelaars twee luchtdoel- granaten aangetroffen in modder- hopen rond de vijver van het kas teel. Die modderhopen kwamen uit een uitgebaggerde sloot bij het kas teel, dat wordt gerestaureerd. De EOD heeft die twee granaten onschadelijk gemaakt. Kort daarna verrichtte de EOD een verkennend onderzoek met metaaldectectoren met een bereik van 30 centimeter. Er werd verder niets gevonden. Om nog meer zekerheid te verschaffen worden maandag afsluitende "op- sporings- en ruimingswerkzaamhe den" verricht. De kosten ervan wor den geraamd op 15 mille. Het rijk betaalt het grootste deel, Oegst- geest draait op voor zo'n 4.000 gul den. Het gebied rond het kasteel is een geliefd wandeloord maar is maan dag afgesloten. signeren grif de lijst die Weeken borg bij zich heeft. Weekenborg ver geet niet één keer te zeggen dat ook de huisgenoten mogen onderteke- Geen discussie Weekenborg heeft de instructie meegekregen geen discussies aan te gaan. Een overbodige instructie. Er is niet één voorstander van de weg te vinden. Bij een niet ver van de bo ze vrouw vandaan woonachtige me neer, lijkt het er even op dat Week: enborg een voorstander van de weg heeft gevonden. De man ziet in Rijksweg 11-west een mogelijkheid om zijn eigen Leidseweg te ontlas ten. Weekenborg maakt hem echter duidelijk dat een van de onderdoor gangen van de gewraakte weg ter hoogte van de Leidseweg is ge pland. Waarna de man, die ervoor uitkomt dat hij "egoistisch" rede neert ("Maar dat doet toch ieder een?"), zijn pen trekt. Het langst duurt het bij de Voor schotenaar, die net voordat hij de voordeur wilde opendoen, door zijn zoon met de neus op het feit wordt gedrukt dat er in de 'carport' "wel twee auto's staan". "Die jongen heeft wel gelijk. Ik kan mijn handte kening wel zetten maar ik maak straks wel gebruik van die weg. Ik werk mee aan het probleem, niet aan de oplossing", trekt hij het boe tekleed aan. Toch tekent hij. Dan volgt een andere preek. Hij steekt zijn bewondering voor de actievoer ders niet onder stoelen of banken. Maar: "Weetje, ze doen het toch, de heren die de dienst uitmaken la- cjien je gewoon uit. Kijk maar naar rijksweg 19, die komt er ook en kijk naar de Leidseweg.. Alle bewoners waren tegen de reconstructie maar de gemeente had er schyt aan". Weekenborg is dik tevreden over de opbrengst van het uurtje arbeid. Hij vertelt dat het platform de op brengst van de handtekeningenac tie in Voorschoten, Leiden-zuid- west en in de Stevenshof op 10.000 schat. Het ophalen van de handte keningen zal nog tot 15 maart voort duren. WASSENAAR - De acties van de Wassenaarse brandweer om het af gelopen jaar nieuwe vrijwilligers te werven, hebben niets opgeleverd. Wel werd het aantal beroepskrach ten uitgebreid tot 7,5 en kon een nieuwe commandant worden aan gesteld. Dat staat in het verslag over het jaar 1988 van de brandweer. Het aantal brandmeldingen daal de vorig jaar tot 165, terwijl er in 1987 nog 191 maal alarm werd gesla gen. Acht keer ging het om loos alarm. Oorzaak van de brand was in de meeste gevallen onvoorzichtig heid, maar ook baldadigheid en brandstichting scoorden hoog. Op vallend was dat vooral in de maand iuli veel branden werden gemeld. Extra aandacht gaat in het jaar verslag naar drie opvallende bran den die in 1988 woedden. Zo was er in juni brand in de kap van de wo ning van de vice-ministerpresident aan de Koekoekslaan. Deze brand kon door snel ingrijpen in de kiem worden gesmoord. Een zeer felle brand woedde in ju ni in een pand aan de Burmanlaan. Tijdens het blussen bleken in de woning veel gevaarlijke stoffen te zijn opgeslagen, welke direct ge vaar opleverden voor de aanwezige brandweerlieden. Op 1 december ten slótte raakte het dak van het sportfondsenbad in brand. De scha de bleef daarbij beperkt door snel ingrijpen van de aanwezige dakdek kers en omdat de brandweer snel ter plaatse was. De Wassenaarse brandweer was niet alleen actief bij het blussen van branden. Vorig jaar werd bijvoor beeld drie keer assistentie verleend bij het bevrijden van slachtoffers bij ernstige verkeersongevallen. Bij wateroverlast en stormschade werd 26 maal uitgerukt, terwijl 21 keer as sistentie aan de politie werd ve leend bij het openen van deuren. Zwaar letsel bij aanrijding in Voorschoten VOORSCHOTEN - Bij een aanrij ding in de Schoolstraat in Voor schoten is een 53-jarige inwoner van Leidschendam ernstig gewond ge raakt. De voetganger werd door nog onbekende toedracht geschept door een 58-jarige Hazerwoudenaar. Bij de aanrijding werd de voet van de Leidschendammer nagenoeg af gerukt. Hij liep voorts ernstig hoofdletsel op. De man is overge bracht naar het Academisch Zie kenhuis in Leiden. LEIDERDORP - De directies van de samenwerkende verpleeghuizen in deze regio hebben hun adhesie betuigd met de acties van het perso neel in de verplegende en verzor gende beroepen. In een open brief aan de medewerkers schrijven de besturen dat "de actie kan worden gezien als een beweging die meer erkenning en waardering vraagt voor het aandeel dat het personeel van verpleeghuizen levert aan onze nationale gezondheidszorg". De afgelopen weken kwam de on vrede bij de verpleegkundige be roepsgroep vrij explosief tot uiting. Redenen waren de opgelopen ach terstand in honorering vergeleken bij werknemers in het bedrijfsleven en het uitblijven van structurele verbeteringen in de werkbelasting. Door een landelijke actiegroep van verpleegkundigen (WIO) is een eis van twaalf procent loonsver hoging geformuleerd. De gezamen lijke werknemersorganisaties heb ben in reactie daarop de looneisen voor de cao-onderhandelingen drastisch verhoogd van 1,5 tot vijf procent. De ruimte die door de mi nister van sociale zaken aan de werkgevers beschikbaar is gesteld, bedraagt echter slechts 0,75 pro cent. Omdat de bereidheid tot het voe ren van acties bij de verplegende beroepen groter dan ooit tevoren lijkt, voelden de directies zich ge roepen hun adhesie te betuigen met de in hun ogen gerechtvaardigde acties. Toch plaatsen zij nog wel wat kanttekeningen. "Een deel van de geformuleerde looneisen kan naar de mening van de directies beter worden vertaald in meer personeel. Uitbreiding van de personeelsnorm kan de kwaliteit van de zorg en het werkklimaat ten goede komen. Loonsverhoging ver goedt wellicht iets, maar verandert niets aan de werkdruk. De achter stand in loonontwikkeling tenslot te, treft ook de niet-verpleegkundi- ge beroepen in de gezondheids zorg". INBRAKEN - In twee flatwonin gen aan de Frans Halsstraat in Oegstgeest is gisteravond ingebro ken. Vermist worden sieraden che ques en geld. Als expert in adverteren weet uvfrLeidsch Daglad natuurlijk zelf precies op welke plaats in de krant zij het beste haar eigen aktiviteiten kan promoten. Juist! Dat is de plaats waar u nu deze advertentie leest (ziet u wel!). Wij noemen deze plaats 'DE STROOK'. Wat ons betreft mag u deze strook voortaan 'VOORDEELSTROOK VOOR ADVERTEERDERS' i Bel, maar doe het snel, want 'DE STROOKJs niet onbeperkt beschikbaar. Vanwaar dit voordeel? Wij willen bestaande en nieuwe adverteerders graag eens de mogelijkheid geven ook eens op een redaktionele pagina te adverteren. Tegen een gereduceerd tarief wel te verstaan. Omdat wij weten dat deze vorm van adverteren gewoon méér respons geeft. Vandaar ons aanbod: U mag van ons het I.M.-adverteren (want zo heet dat) op 'DE STROOK' uitproberen voor amper de helft van het normale tarief! Een extra hoge attentiewaarde voor een extra lage prijs. Dat is eigenlijk dubbel voordeel! Dit is uw kans op een subliem stukje publiciteit. iVOORDEELSTROOK INFORMATIELIJN j LEIDSCH/ALPHENS DAGBLAD.Verrassend veelzijdig in trefzeker adverteren.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 14