TAD LEIDEN Ontslag bij medische faculteit van de baan 'AZL was weinig zorgvuldig in sperma-zaak' LEIDSCH DAGBLAD Beveiliging stadhuis gaat twee ton kosten 'Meer geld voor openbaar vervoer en fietsverkeer' 'Leidse Dag Democratie' Actie moet alarmnummer meer bekendheid geven s VRIJDAG 10 MAART 1 Universiteit herziet uitgangspunten LEIDEN - Het bestuur van de universiteit heeft beloofd zijn uiterste best te doen om ontslagen bij de medische faculteit te voorkomen. Een keiharde garantie dat perso neelsleden bij de komende reorganisatie van de facul teit niet op straat komen te staan, heeft het echter niet Scholing willen geven. De ambtena renbonden AbvaKabo, CFO en het Ambtenarencentrum toonden zich gisteren 'rede lijk tevreden' over de toezeg ging van het universiteitsbe stuur. overleg met de bonden, slechts ge- dertekend door ruim 300 perso- deeltelijk tegemoet gekomen. Het neelsleden van de faculteit, bestuur zegde weliswaar toe dat en- j a. Kroes, verbonden aan het di- kele grote uitgaven niet worden ge- rectoraat instellingsstrategie van de daan voordat zeker is dat er geen universiteit, stelt dat ook het colle- ontslagen hoeven te vallen, en be- ge van bestuur 'redelijk tevreden' is loofde optimaal gebruik te maken Gver het onderhandelingsresultaat, van een aantal sociale regelingen "Al betreurt het het dat de bonden voor het personeel. Het wilde echter uiteindelijk niet definitief akkoord niet garanderen dat er niemand zal zjjn gegaan". Kroes meldt overi gens dat met het opsparen van de 'materieelgelden' niet een bedrag van één miljoen, maar 'slechts' een Het universiteitsbestuur heeft gis- half miljoen is gemoeid. Voorts termiddag onder meer beloofd dat kunnen volgens hem door het niet bedrag van één miljoen gulden, meetellen van de stageplaatsen geen zeven, maar twee 'normale' ar- worden ontslagen. De bonden hadden eerder becijferd dat bij de reorganisatie van de medi sche faculteit 110 banen moesten verdwijnen. Ze vreesden dat 50 van die plaatsen alleen konden worden opgeheven door mensen te ont slaan. Volgens de vakorganisaties is er bij de faculteit echter nog vol doende geld aanwezig om ontsla gen uit te stellen en medewerkers na her- of bijscholing elders te plaat sen. Ze verlangden daarom van het college van bestuur de garantie dat geen enkel personeelslid zou wor den ontslagen. Het universiteitsbestuur is aan deze eis gistermiddag, tijdens een Jongen (14) mishandeld LEIDEN - Een 14-jarige Leidse jon gen heeft zaterdagavond een ver brijzelde neus opgelopen bij een vechtpartij aan de Prinsessekade. Volgens de vader, die voor de zoon aangifte deed, is de jongen met twee vrienden door een groep van 10 jon gens slaags geraakt. Het drietal had daarvoor al met de groep jongens contact gehad in een café. De pre cieze toedracht van de vechtpartij is nog onduidelijk. De jongen ligt nog in het AZL. Vrouw (26) aangerand LEIDEN - Een 26-jarige Leidse vrouw is door een onbekende man in de berging van haar flat aan de Opaalstraat aangerand. Zij wilde haar fiets wegzetten toen een man haar van achteren naderde en be dreigde met een alarmpistool. Hij dwong de vrouw onzedelijke han delingen te doen. Door op de man in te praten kreeg zij de man zo ver dat hij de berging weer van het slot haalde en naar buiten liep. Daar liet de man zien dat het een alarmpistool was en schoot er enige malen mee in de lucht. Vervo'lgens ging hij er van door op de fiets. Volgens de vrouw was de man tussen de 28 en 35 jaar oud, zag hij er verzorgd uit en droeg hij een donker jack. Tegenvaller K&O betaald door gemeente LEIDEN - K&O krijgt van de ge meente een vergoeding van 15.000 gulden als compensatie voor tegen vallers twee jaar geleden. Door een bezuinigingsmaatregel van de pro vincie kreeg K&O toen onverwacht geen bijdrage voor concerten van het Residentieorkest en het Rotter dams Philharmonisch Orkest. K&O moet de gevolgen van deze maatre gel in latere jaren zelf dragen. Spuitbus met verf ontploft LEIDEN - In de keuken van een wo ning aan de Ambonstraat in Leiden is gisteren brand ontstaan nadat een spuitbus met verf ontplofte. De be woner wilde een kozijn gaan schil deren en wilde daartoe het bescher mingskapje van de spuitbus verwij deren. Hij deed dat met een schroe vendraaier. Dat ging waarschijnlijk mis want de man stak met de schroevendraaier in de spuitbus die daardoor leegspoot. Als gevolg van contact met de steekvlam van de geiser ontplofte de bus. Er ontstond een kleine brand. De schade be draagt enkele duizenden guldens. De brandweer heeft de Stichting Consument en Veiligheid in kennis gesteld van het incident. bestemd voor nieuw materieel dergelijke, niet wordt uitgegeven zo lang niet duidelijk dat alle ontsla gen kunnen worden voorkomen. Verder zegde het toe dat het, in te genstelling tot eerdere plannen, sta geplaatsen niet zal meetellen als 'normale' arbeidsplaatsen. Op die manier, denken de bonden, kunnen ten minste zeven banen behouden blijven. Ook heeft het college van bestuur toegezegd dat het 'maximaal' ge bruik zal maken van enkele sociale regelingen. Daarmee kunnen mede werkers bijvoorbeeld vervroegd uittreden, om zo plaats te maken voor een medewerker wiens baan op de tocht staat. De regelingen ma ken het verder mogelijk dat mensen worden omgeschoold, zodat ze el ders op de faculteit kunnen worden geplaatst, en dat speciale bureaus worden ingeschakeld om buiten de universiteit voor medewerkers een nieuwe functie te zoeken. Het college van bestuur heeft ook beloofd om de financiële ruimte, die na 1993 ontstaat, nu al te gebruiken om mensen zo nodig langer in dienst te houden. AbvaKabo-be- stuurder J. Posthuma: "Dat gaat om een bedrag van enkele miljoenen guldens. Als ook dat wordt ingezet, denken wij dat gedwongen ontsla gen niet nodig zullen zijn. Vandaar ook dat we, hoewel we nog altijd geen 'harde' garantie hebben, rede lijk tevreden zijn". De bonden hebben overigens niet ingestemd met het reorganisatie plan, dat is bedoeld om ongeveer 11 miljoen op de faculteit te bezuini gen. "Dat konden we ook niet, want we hadden al in een veel eerder sta dium laten weten het absoluut niet eens te zijn met de bezuinigingen". Petitie De medewerkers van de medische faculteit hebben gisterochtend, voorafgaande aan het overleg, het werk een uur neergelegd. Daarbij trokken ze in een demonstratieve optocht naar het buresau van de universiteit aan de Stationsweg om een petitie, met de eisen van de bon den, te overhandigen aan het colle ge van bestuur. De petitie was on- beidsplaatsen worden bespaard. LEIDEN - De beveiliging van het stadhuis wordt in de toekomst moge lijk verbeterd. Nu heeft het publiek nog, vrijwel zonder controle, toe gang tot alle werkruimten in het stadhuis. Er is echter een plan om een aantal afdelingen af te sluiten. Bezoekers hebben dan slechts toegang tot die afdelingen nadat ze zich bij de receptie hebben gemeld. De maatregelen gaan de gemeente naar schatting 200.000 gulden kosten. De verschillende publieksruimten, zoals de burgerzaal, de hal en de raadszaal blijven overigens vrij toegankelijk. Het college heeft om het 'beveiligingsplan' gevraagd om de verschil lende werkruimten beter te beschermen tegen bijvoorbeeld diefstal. Bovendien wilde het college de ontvangst van het publiek op het stad huis verbeteren. Dat zou onder meer kunnen door alle afdelingen, die veel publiek ontvangen, naar de begane grond te verhuizen. Dat laatste nu blijkt om verschillende redenen niet mogelijk te zijn. Wel kan het stadhuis beter worden beschermd tegen 'ongewenste' in dringers. Door achter verschillende publieksruimten speciale deuren aan te brengen, die slechts met een speciale pas of door de receptie kunnen worden geopend, is het bezoek aan de werkruimten beter in de hand te houden. De plaatsvervangend gemeentesecretaris ontraadt het college om een pasjesregeling in te voeren, zoals bij het Stadsbouwhuis. Het effect van zo'n regeling weegt niet op tegen de kosten ervan. Bovendien wek ken de 'pasjes' veel irritatie bij de bezoekers. De plaatsvervangend ge meentesecretaris stelt trouwens voor de regeling het Stadsbouwhuis maar weer af te schaffen. LEIDEN Meer geld voor open baar vervoer en fietsverkeer, min der geld voor uitbreiding van het autowegennet. Daarvoor pleiten de gemeente Leiden en vijf regioge meenten (Alkemade, Leiderdorp, Oegstgeest, Voorschoten en Zoeter- woude) in een reactie op het struc tuurschema verkeer en vervoer. De gemeenten keren zich met name te gen de verbreding van rijksweg 4 (snelweg bij Zoeterwoude) en tegen de aanleg van het tweede deel van rijksweg 11 (via Voorschoten en Stevenshof) op grond van de nadeli ge gevolgen die dit met zich mee zal brengen voor het milieu. "De huidige situatie laat Wat dat betreft weinig aan de verbeelding over", aldus de zes. "Op de huidige voet doorgaan leidt tot grote proble men met betrekking tot de bereik baarheid en leefbaarheid in ons land". De zes gemeenten zeggen weinig vertrouwen te hebben in de aangekondigde maatregelen om het woon-werkverkeer te verminderen. LEIDEN - De nieuwbouw voor het Academisch Bedrijvencentrum (ABC) ruimte verhuurd aan medische en biolechnologische bedrijven, is zo goed als klaar. Het gebouw is inmiddels opgeleverd. Het wordt nu in- Het nieuwe gedeelte van het ABC biedt plaats aan tien tot vijftien bedrij- gericht door de verschillende bedrijven die er een ruimte hebben gehuurd, ven. In het gebouw, dat ongeveer 2500 vierkante meter groot is en in totaal Volgens R. Douglas van de directie economische zaken van de gemeente 4,5 miljoen gulden heeft gekost, zijn laboratoriumruimten en kantoorruim- Leiden is de belangstelling voor het centrum groot. Nog voor de officiële ten ondergebracht. Door wie het wordt geopend, is nog niet bekend, opening, die waarschijnlijk in mei plaats heeft, is al driekwart van de (foto Loek Zuyderduin) Rechtbankpresident mr. Wijnholt in uitspraak kort geding: DEN HAAG/LEIDEN - Het Acade misch Ziekenhuis Leiden (AZL) heeft 'weinig zorgvuldig' gehandeld in de zaak rond het sperma van een vorig jaar op 20-jarige leeftijd over leden Leidenaar. De Haagse recht bankpresident mr. M. Wijnholt, die gisteren het AZL gelastte het sper ma nog twee jaar te bewaren, uit in zijn vonnis deze kritiek op het zie kenhuis. Vooral het feit dat het AZL pas na zes maanden slechts met een brief reageerde op het verzoek van de ou ders om het sperma te bewaren, vindt Wijnholt onjuist. Het was "niet eens een overmatig tactvolle brief'. Vorige week eisten de ouders en vriendin van de overleden man in kort geding dat het sperma twee jaar zou worden bewaard. Daardoor zouden zij de gelegenheid krijgen te beslissen wat ermee moest gebeu ren. Het besluit van Wijnholt geeft hun die gelegenheid. De 20-jarige Leidenaar overleed vorig jaar mei in het AZL na een operatie. Het doel van de operatie was het verwijderen van uitzaaiin gen van kankercellen. Eerder dat jaar werd hij behandeld met medi cijnen om de kankercellen te ver nietigen. Door deze chemotherapie liep hij het risico onvruchtbaar te worden. Daarom werd besloten sperma in te vriezen zodat hij later toch een gezin kon stichten. In de overeenkomst met het zie kenhuis schrapte hij de zinsnede: "Indien u komt te overlijden, zal het sperma worden vernietigd". Hij voegde eraan toe dat zijn ouders en vriendin dan het recht kregen over het sperma te beschikken. De advocaat van de familie beriep zich erop dat er een overeenkomst tot stand was gekomen, waaraan het AZL zich dient te houden. Maar het ziekenhuis bestreed dat omdat de arts het formulier blanco zou hebben ondertekend. De wijziging zou later hebben plaatsgehad. Rechtbankpresident Wijnholt gaf geen oordeel over de vraag of er nu wel of niet een overeenkomst is ge sloten. Hij meent dat een uitgebrei de rechtszaak de juiste procedure is om dat vast te stellen. Bovendien kan in die procedure worden beke ken of de overeenkomst - indien die er is - wel rechtsgeldig is. Bij de be antwoording van deze vraag spelen allerlei medisch-ethische vragen een rol, aldus Wijnholt, zoals de vraag of sperma na het overlijden van een donor nog mag worden ge bruikt. En aan welke eisen zo'n in seminatie dan zou moeten voldoen. Maar zelfs als er geen overeen komst tot stand is gekomen, moet de mogelijkheid niet worden uitge sloten dat het AZL het sperma niet mag vernietigen. Het door de man ondertekende formulier is wellicht een "uiterste wilsbeschikking", al dus Wijnholt. "Van al deze vragen", zo meent de president van de Haagse rechtbank, "moet worden gezegd dat ze voor een kort-gedingrechter veel te moeilijk zijn. Ze kunnen alleen in een bodemprocedure tot een oplos sing worden gebracht". Wijnholt besloot daarom slechts een belan genafweging te maken bij de beslis sing of het sperma moet worden be waard. En deze beslissing viel in het voordeel van de ouders en de vrien din uit. Wijnholt vindt dat het AZL slechts een "abstract" belang heeft, omdat het bewaren in strijd is met het advies van de Commissie Medi sche Ethiek. De belangen van de ou ders en de vriendin zijn echter veel zwaarwegender. Een civiele proce dure heeft geen zin meer als het sperma wordt vernietigd. "Uitstel betekent nog niet dat inseminatie is geoorloofd", aldus Wijnholt. In de gezamenlijke reactie spre ken de zes gemeentes gemeenten zich uit voor veel verdergaande maatregelen om de uitstoot van schadelijke stoffen door het verkeer te verminderen en om te komen tot een verdere beperking van het auto verkeer. "Een investering van bijna 21 miljard gulden in nieuwe en te verbreden rijkswegen en extra tun nels staat in geen verhouding tot de 12 miljard gulden die in het open baar vervoer wordt gestoken", me nen de zes. De spoorverdubbeling Leiden- Den Haag en Leiden-Utrecht moet met meer voortvarendheid ter hand worden genomen, volgens de ge meentebesturen. Zij pleiten verder voor een uitbreiding van het trei- nennet om het zuidelijk gedeelte van de Bollenstreek beter te ont sluiten. Een railverbinding tussen het Leidse centraal station en Kat wijk, eventueel doorgetrokken naar Noord wijk, staat hoog op het ver langlijstje van de regiogemeenten omdat zo'n verbinding een goed al ternatief zou zijn voor het intensie ve autoverkeer tussen de bollen streek, de Leidse en de Haagse ag glomeratie. Bovendien zou ook de van oudsher slechte oost-west ver binding in de Rijnstreek verbete ren. De nieuwe spoorlijn zou voorts een interessante verbinding zijn tussen de Utrechtse regio en het strand. In het kader van het 'randstad- rail-project' zou een regiorailverbin- ding tussen Zoetermeer aanslui tend op de (regio)spoorlijn Alphen- Hazerswoude-Leiden goede moge lijkheden en perspectieven bieden. De zes gemeentes zouden graag zien dat een studie naar de wense lijkheid en mogelijkheid van derge lijke verbindingen wordt gedaan. Acht mille voor vrouwenwerkgroep in wijk Stevenshof LEIDEN - De Werkgroep Vrouwen Stevenshof mag een coördinatrice aanstellen die activiteiten in de wijk moet opzetten. De gemeente geeft hiervoor een eenmalige subsidie van 8000 gulden. Het gaat om een functie van tien uur in de week ge durende een jaar. Aangezien de activiteiten door bestaande instellingen moeten wor den uitgevoerd, vindt de gemeente dat kan worden volstaan met een tij delijke functie. Op dit moment zijn er nog niet genoeg activiteiten in de nieuwe wijk. De Stevenshof is een wijk waar veel jonge gezinnen wo nen, met relatief veel vrouwen die door kinderen aan huis zijn gebon den. Benoeming van EWR-districts- directeuren LEIDEN - De Energie- en Water voorziening Rijnland (EWR) heeft directeuren benoemd voor drie van de vier districten die dit nieuwe nutsbedrijf telt. Voor het district Al phen is A. Kerstens benoemd. Hij was voor de fusie directeur van het gemeentelijk Energie- en Waterbe drijf Wassenaar. J. de Kluiver is di recteur geworden van het district Wassenaar. De Kluiver was voor heen directeur van Gemeentebe drijven Noordwijk. Voor het district Lisse is J.A. Bar- tels benoemd. Hij was hoofd van de afdeling elektriciteit van het voor malige Energiebedrijf Rijnland. Voor het district Leiden moet nog een directeur worden aangewezen. De EWR zoekt voor deze post een kandidaat van buitenaf. G.H. de Boer, de waarnemend directeur van het oude EBR, is door de EWR be noemd tot directeur Produktie. LEIDEN - Op 75 plaatsen in de stad komt vanaf volgende week een affiche te hangen van brand weer en Eerste Hulp Dienst waar op het alarmnummer voor de twee laatste organisaties in koeie- letters wordt afgedrukt. Reden daarvoor is volgens R. Goed van de brandweer, dat het al zeven jaar bestaande alarmnummer 212121 bij veel mensen nog onbe kend is. "Het blijkt dat er nog steeds mensen zijn die het oude nummer draaien. Dat komt dan ook wel binnen in de alarmcentrale, maar het is toch niet de bedoeling. Re den om nog maar eens grof recla me voor het echte alarmnummer te maken", aldus Goed. Daarom ook is burgemeester Goekoop 'in gehuurd' om maandag het start sein van de reclame-actie te ge- Via de affiches willen brand weer en EHD ook duidelijk ma ken dat het iedere burger vrij staat in geval van nood beide or ganisaties te hulp te roepen. Vol gens Goed zijn nog veel mensen in de veronderstelling dat zij bij een ongeval eerst de politie of een arts moeten waarschuwen die dan vervolgens een ziekenwagen laat komen. "Het is betrekkelijk uniek in Nederland", zegt Goed: "Maar in Leiden kan iedereen direct de zie kenwagen laten komen. Dat heeft tot gevolg dat de ziekenwagen wel eens voor niets uitrukt omdat mensen het verkeerd hebben in geschat. Maar we rijden liever tien keer voor niets uit dan dat we die ene keer er te laat bij zijn". Hetzelfde geldt ook voor de brandweer maar over het alge meen blijkt dat mensen er minder moeite mee hebben deze zelf te bellen. Goed benadrukt dat wan neer brandweer- of ziekenwagens onverhoopt voor niets uitrukken, daar niets voor betaald hoeft te worden. "Alleen als er geen ge vaar is voor mens of dier of geen grote kans op schade wil de brandweer wel eens kosten in re kening brengen. Maar daar waar schuwen we dan tevoren voor", aldus Goed. Kosten kunnen bijvoorbeeld in rekening worden gebracht bij on dergelopen kelders die door de brandweer leeggepompt worden, of bewoners die hun huissleutel vergeten zijn en door de brand weer naar binnen worden gehol pen. Het affiche wordt in de nacht van maandag op dinsdag ver spreid over de 75 zuilen van Pu- blex in de stad. Zij blijven daar drie weken hangen. Een kleiner formaat poster wordt aan alle Leidse scholen gestuurd. LEIDEN Er komt een 'Leidse Dag van de Democatie'. Op deze bij eenkomst krijgen inwoners van Leiden de gelegenheid leden van het gemeentebestuur te ontmoeten. Zij krijgen in een persoonlijk ge sprek de gelegenheid, hun branden de vragen aan een gemeenteraads lid of wethouder voor te leggen. De stichting Burgerschapskunde, het Nederlands Centrum voor Politieke Vorming, wil dat deze dag op 19 september in de Stadsgehoorzaal plaats heeft. Het idee is afkomstig uit Amster dam. In 1986 had daar een zelfde evenement plaats in de Nieuwe Kerk. De bedoeling van de bijeen komst in Leiden is om in het jaar voor de gemeenteraadsverkiezin gen in 1990 bij te dragen aan een grotere belangstelling voor de ge meentepolitiek. "Tegelijk kan de bijeenkomst bijdragen aan een ver kleining van de afstand tussen be stuurders en bestuurden", zegt de stichting Burgerschapskunde (SBK). "Wij stellen ons voor dat zoveel mogelijk gemeenteraadsleden in clusief de wethouders, en zo moge lijk ook de burgemeester, in de gro te zaal van de Stadsgehoorzaal, aan tafeltjes gezeten steeds gedurende zo'n tien minuten de Leidse burgers 'op spreekuur' ontvangt. Tegelijk kunnen de politieke partijen in Lei den die deelnemen aan de raadsver kiezingen, zich via een politiieke markt presenteren", aldus de SBK. Aangifte verkrachting LEIDEN - Een 19-jarige Leidse heeft gisteren aangifte gedaan van een verkrachting die op 17 oktober van het vorig jaar is gepleegd. Zij liep 's avonds op de Hoge Rijndijk en werd door een onbekende man gedwongen mee te gaan naar een parkeerterrein. De vrouw heeft niet eerder aan gifte gedaan, omdat ze zodanig emotioneel was aangedaan dat ze er niet over kon praten. De man is on geveer 40 jaar oud. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 13