'Banenplan jeugd schept weinig werk' Bedrijfsfitness in luxe hotel voor zakenlui Dagbladen tegen commerciële omroep STIJL VAN NIVEAU Garantiebaan vervangt vaak betaald werk Stakers grafische sector dragen vaandel over DONDERDAG 9 MAART 1989 ECONOMIE PAGINA 7 DEN HAAG (ANP) Tijdelijke 'garantiebanen' voor jongeren dienen vaak ter vervanging van betaald werk dat door bezuinigingen is vervallen. Terwijl de banen die dank zij het jeugdwerkgarantieplan tot stand komen een aanvulling behoren te zijn op de normale da gelijkse portie werk, is in meer dan de helft van de gevallen sprake van vervanging. Onder zoekers vermoeden bovendien dat jongeren banen innemen, die de gemeente anders zou schrappen als gevolg van bezuinigingen. DEN HAAG <GPD) - Nederland kan zó uit het kostbare Kalkarpro ject stappen. Dit verklaarde dr. H. Meijers, oud-hoogleraar volken recht aan de gemeentelijke univer siteit Amsterdan, gisteren in de Ka mer. Meijers lichtte tegenover de Kamer een advies toe dat hij samen met mr. C. Dubbink, oud-president van de Hoge Raad, en mr. A. Struyc- ken, hoogleraar privaatrecht aan de universiteit Nijmegen, heeft opge steld over de noodzaak tot verdere deelname in Kalkar. Dit is nodig omdat de Duitse regering ons land heeft gevraagd te gaan praten over een hogere bijdrage in een fonds dat de risico's bij het project onder de deelnemende landen verdeelt. Minister De Korte (economische zaken) heeft zich bereid verklaard met de Duitsers te gaan praten. De bewindsman meent dat ons land daartoe verplicht is. Volgens Meij- Nederland kan probleemloos uit Kalkar stappen ers kan de in 1972 gevoerde brief wisseling tussen Duitsland, België en ons land over Kalkar inderdaad worden gezien als een verdrag dat bindend is voor de drie landen. Over de briefwisseling op zich was Meijers zeer kritisch. Hij be stempelde het Duitse stuk als 'een dócument dat is getekend door een lage Duitse ambtenaar'. De Neder landse vertaling noemde hij 'heel, heel raar, en dan druk ik mij zeer di plomatiek uit', die bovendien vol taalfouten zit. Verder sprak de jurist over onvolledige teksten, slechte vertalingen en stapels documenten zonder datum die op Economische Zaken voorhanden zijn over het Kalkar-project. Volgens Meijers uit de Duitse tek sten dat ons land wel degelijk een zijdig uit Kalkar kan stappen. Bo vendien bestaat er ook een 'onbe twistbaar vetorecht' voor elk der drie landen op de ingebruikname van Kalkar. Ook citeerde de oud hoogleraar de vroegere Duitse mi nister Von Bulow die ooit stelde dat Duitsland rechtmatig uit Kalkar kon stappen als het Duitse parle ment zou besluiten de reactor in Kalkar niet te starten. "Als Duits land dat kan, kunnen wij dat ook", aldus Meijers. CDA en WD steu nen De Korte overigens in zijn plan om toch met de Duitsers te gaan on derhandelen over Kalkar. Overschot bomen DEN HAAG (ANP) - De Neder landse boomkwekers zitten met een voorraad van ongeveer zeven mil joen jonge bomen die binnen enke le weken moeten worden afgeno men en uitgeplant. Gebeurt dit niet dan zullen de bomen moeten wor den vernietigd. Voor de boomkwe kers is dat een schade van vijf mil joen gulden. De Nederlandse Bond van Boomkwekers heeft dit giste ren meegedeeld. De bond heeft het ministerie van landbouw en visserij en de organi saties van particuliere boseigenaren gevraagd de bomen snel af te ne men, desnoods tegen gereduceerde prijs of tegen de kostprijs. De kwe kers hebben niet genoeg ruimte voor deze bomen voor grootschalig 'produktiebos', zoals zomereik, groene beuk, berk en esdoorn. Dit concluderen twee medewerkers van de Leidse Wetenschapswinkel uit een onderzoek onder 300 jonge ren die hebben deelgenomen aan gemeentelijke werkgelegenheids- initiatieven. Het onderzoek, uitge voerd in opdracht van de Jongeren beweging verbonden met de FNV, is gisteren aangeboden aan de voor zitter van de vaste Kamercommis sie voor sociale zaken en werkgele genheid. Uit het onderzoek blijkt dat na zes maanden tijdelijk werk 55 procent van de jongeren het idee heeft werk te doen dat vroeger door reguliere werknemers werd verricht. Door bezuinigingen zijn arbeidsplaatsen vervallen, die de jongeren tijdelijk opvullen. De onderzoekers stellen dat het slechts zinvol is een garan tiebaan te creëren in sectoren waar aantoonbare tekorten aan personeel zijn te verwachten. Hoewel de uitkomsten van het onderzoek betrekking hebben op de voorloper van het definitieve jeugdwerkgarantieplan (jwg), de 'tijdelijke voorziening gemeentelij- Overleg tussen Braks en boeren levert niets op DEN HAAG (GPD) - Het overleg tussen minister Braks (landbouw) en het Landbouwschap over de pro blemen irvde akkerbouw is gister avond mislukt. De bewindsman houdt vast aan een eerder in EG- verband afgesproken prijsverlaging voor granen met drie procent. Met het vastlopen van het beraad tussen minister en schap dreigen nieuwe acties van boze akkerbouwers. De akkerbouwers hadden vorige week, na een blokkade van het mi nisterie van landbouw en visserij vier eisen op tafel gelegd: geen ver dere prijsdalingen voor produkten, geen diktaten op milieugebied, na tionale maatregelen ter ondersteu ning van de akkerbouw en een ho gere premie voor het braakleggen van grond. Die werden onder steund door het dagelijks bestuur van het Landbouwschap, het sa menwerkingsorgaan van de drie boerenbonden en de vakbonden. Zestienhoven Het rijk draagt een bec miljoen gulden bij aan Rotterdamse luchthaven. Deze nieuwe luchthaven in de polder Schieveen moet in de plaats komen van het huidige Zestienhoven. In totaal kost de nieuwe luchthaven 255 miljoen gulden. Schiphol neemt 65 miljoen gulden, Rotterdam 30 miljoen en de NMB voor 20 miljoen voor rekening. De rest wordt ge leend. Boeing De Amerikaanse vliegtuigfabrikant Boeing wil van concurrent Lock heed 670 man personeel lenen om de achterstand in de levering van de 747-400 in te lopen. Boeing loopt vijf maanden achter op zijn leverings schema. Van de 191 toestellen zijn besteld is er pas één overgedragen. Op het ogenblik worden vier vlieg tuigen van dit type per dag ge maakt. Dat moeten er vijf worden. Rotterdam Een Wereldhavencentrum op de kop van de Maasvlakte moet vanaf juni volgend jaar de toeristische trekker voor de haven van Rotter dam worden. Het gemeentelijk Ha venbedrijf denkt zeer spoedig 12 miljoen gulden voor de bouw van dit expositiecomplex bijeen te heb ben. Begin september moet de eer ste paal de grond in en de opening kan driekwart jaar later plaatsvin den. Kanaaltunnel De treintunnel onder het Kanaal tussen Frankrijk en Engeland wordt doorgetrokken tot Londen, om het natuurschoon van het graaf schap Kent te sparen. Slechts over een derde deel van het trgjekt zal de supersneltrein aan de oppervlakte komen. De voorgestelde route werd gisteren onthuld door de Britse Spoorwegen. ke werkgelegenheidsinitiatieven voor jongeren', menen de onderzoe kers dat de conclusies onverkort van toepassing zijn op het jwg. Het in 1986 gelanceerde plan treedt medio dit jaar in werking, zo is vorige week in het kabinet beslo ten. Alle jongeren beneden de 21 jaar krijgen een baan bij de (semi- )overheid wanneer zij langer dan een halfjaar werkloos zijn. Het gaat om tijdelijke deeltijdbanen (voor thuiswonenden 19 uur en voor uit wonenden 32 uur), waarmee de jon geren werkervaring kunnen op doen. Weigering van een garantie baan leidt tot het stopzetten van de uitkering. Uit het onderzoek blijkt ook dat jongeren zonder opleiding en scho ling, die weinig kansen maken op de normale arbeidsmarkt, ook het minst van werkgelegenheidsprojec ten profiteren. Het zijn vooral de be ter opgeleide jongens en in mindere mate meisjes die via dergelijke pro jecten aan het werk komen. Jongeren met een laag opleiding sniveau zijn minder snel geneigd zich voor een werkgelegenheids project aan te melden. Bovendien haken ze ook sneller af. Ze zien de projecten als laatste uitweg, nadat ze een tijdlang fanatiek geprobeerd hebben een 'echte' baan te vinden. Op het-moment dat ze zich aanmel den, zijn ze daardoor al lange tijd werkloos, wat hun positie niet ten goede komt. Jongeren met een hoge opleiding maken hiakkelijker gebruik van de mogelijkheden van een werkgele genheidsproject, in de hoop daar mee aan een vaste baan te komen. Een deel van de goed opgeleide jon geren is nog geen halfjaar werkloos op het moment dat ze bij een project beginnen. De jongeren voelen zich vaak niet als volwaardige kracht behandeld. Collega's behandelen hen vaak als kneusjes, omdat ze via een werkge legenheidsproject binnen zijn geko men. Slechts een derde van hen schat de kans op vast werk na af loop van het project hoog in. Straks Michelin sterren voor supermarkten DEN HAAG (GPD) - Het Centraal Bureau Levensmiddelenhandel (CBL) wil in navolging van restau rants en hotels een sterrensysteem voor supermarkten invoeren. Direc teur T. Roos denkt daarbij aan een consumentengids, vergelijkbaar met de Michelingids voor restau rants. De gids is een van de initiatieven, waarmee het CBL het imago van de levensmiddelenbranche wil opvij zelen. Volgens een woordvoerder van de brancheorganisatie staat de sector in een te laag aanzien. Super markten merken dat bijvoorbeeld' als ze zoeken naar goed opgeleid personeel. "Mensen met een hogere opleiding gaan liever bij een bank werken en denken er niet aan dat ze carrière kunnen maken in de leven- middelensector". Het CBL zoekt nog naar een onaf hankelijke partner die de sterren moet gaan uitreiken. Punten waar supermarkten op moeten worden beoordeeld zijn onder meer de ser vice, de bereikbaarheid, het aanbod en de aankleding van de winkel. Er wordt overwogen om sterren te ge ven aan verschillende categoriën winkels. Een vergelijking tussen een goedkope discount en luxe-su permarkten. De moderne drukfabriek van Sijthoff Pers in Rijswijk heeft slechts lege, onbedrukte rollen papier in huis, nu de grafici het werk hebben neergelegd. DEN HAAG (GPD) - In de grafi sche industrie zijn verscheidene 'stokjes' in de stakingsestafette overgegaan in handen van verse krachten. De grafici bij Samsom Sijthoff in Alphen aan den Rijn gaan morgenochtend om zes uur in staking, die van het Dagblad Noord- Limburg hebben dat vanochtend gedaan. Bij de Nederlandse Rotogravure Maatschappij (NRM) in Haarlem (650 werknemers, dochteronderne ming van VNU) is vanochtend on verwacht een staking uitgebroken onder het grafisch personeel. De staking bij NRM was pas voor vol gende week voorzien. Volgens Druk en Papier FNV was de nacht ploeg zo geprikkeld door de hou ding van de directie, dat om vier uur 's ochtends reeds het werk is neer gelegd. Bij het bedrijf worden on der meer Nieuwe Revu, Panorama, Story, Televizier, Mikro Gids en de Vlaamse en Franse uitgave van Li- belle gedrukt. Na een staking van drie dagen is de Leeuwarder Courant gisteren weer verschenen. In Den Haag en omstreken' daarentegen verhinder de een nieuwe staking bij de Sijt- hoff-pers het verschijnen van onder meer de Haagse Courant, het Rot terdams Nieuwsblad, De Goudsche Courant, de Leidse Courant en Het Binnenhof. Ook de Noordeuropese editie van The International Herald Tribune dreigt door deze staking AMSTERDAM (GPD) - De dagbladuitgevers zijn sterk verdeeld over de invoering van een commerciële omroep. Een ruime meerderheid van de vereniging De Nederlandse Dagblad Pers (NDP) vreest een nog verdere verstoring van de advertentiemarkt. De grootste uitgevers Elsevier, Perscombinatie, Telegraaf en VNU (die samen met de omroepen Avro, Tros en Ve ronica betrokken zijn bij de oprichting van een commerciële omroep) noemen haar komst ech ter onvermijdelijk. Dat blijkt uit het gisteren verschenen jaarver slag van de NDP. Voorzitter J.A.M. Van Tienen zei dat de dagbladpers wel unaniem van me ning is dat lokale en regionale omroepen geen toestemming moeten krijgen voor recla mespots. "Toelating daarvan creëert een media- gevecht dat de pluriformiteit in Nederland tot een onaanvaardbaar niveau zou terugbrengen". Het voortbestaan van dagbladen (vooral van de regionale klanten) zal dan door dramatische verliezen in hun advertentie-inkomsten direct in gevaar komen, aldus de NDP. "Het verbod van lokaal-regionale omroepreclame in de Me diawet van minister Brinkman is derhalve een dijk die de verscheidenheid van informatie voorziening en opinievorming garandeert", zei Van Tienen. Van Tienen maakte gisteren ook bekend dat het bedrag dat de dagbladen uit de STER-pot krijgen als schadevergoeding voor verlies van advertenties over 1988 is vastgesteld op 17,8 miljoen gulden. Volgens de NDP maakt dat maar de helft goed van de werkelijk geleden schade. De tijdschriften krijgen 8,9 miljoen gul den compensatie en de nieuwsbladen 270.000 gulden. De dagbladpers heeft in het algemeen een gunstig jaar achter de rug vooral dankzij grotere advertentievolumes (plus 5,7 percent) en tarief verhogingen voor abonnementen, losse num mers en advertenties. De kostenstijgingen kon den daarnaast worden beperkt. Hierdoor verbe terde het gemiddeld rendement in deze be drijfstak tot 12,5 percent van de omzet, waar mee volgens het jaarverslag het peil van de ja ren zeventig weer is bereikt. Dit ondanks dat sindsdien het advertentievolume met 17 per cent is teruggelopen en de oplage nauwelijks groeide. Toch plaatste de NDP-voorzitter bij 'het mooie jaar 1988 waarin de bedrijfstak bergop waarts is geklommen' de kanttekening dat van de 43 dagbladexploitaties in ons land er 12 nog altijd verlies lijden en 7 marginale resultaten be halen. Bovendien ziet het er voor dit jaar weer somberder uit. De advertentiegroei is volgens Van Tienen weer aan het afvlakken. Mede ge zien de loonkostenstijgingen vreest hij een te ruglopen van de rendementen. Hoewel de totale dagbladoplage vorig jaar nog licht is gegroeid (met 0,6 percent), loopt de zogeheten krantedekking in ons land terug. Per 100 huishoudens werden vorig jaar 77 dagbla den gekocht. Onderzoek heeft aangetoond dat gemiddeld 19 percent van de betaalde oplage wordt door gegeven, een verschijnsel dat zich het sterkst voordoet in de drie noordelijke provincies en in Zeeland. Wanneer daarmee rekening wordt ge houden, komt de totale dekking uit op 92 per cent. 'Bouwvakker moet vervuilende baas aanklagen' DEN HAAG (ANP) - Minister Nijpels (milieu) vindt dat de vakbeweging zich moet gaan verdiepen in een milieuvriende lijke bedrijfsvoering in de bouw. Hij wil individuele werk nemers (in veel kleinere bedrij ven bestaat geen ondernemings raad) de mogelijkheid geven hun baas aan te spreken op de gevolgen voor het milieu van hun werkzaamheden. Deze werknemers moeten dan wette lijke bescherming krijgen tegen hun werkgever. Dat heeft de bewindsman gis teren gezegd op het congres van de Bouw- en Houtbond FNV in Den Haag voor. Nijpels is bezig met maatregelen tegen milieu schade die de bouw toebrengt. De bouw krijgt ook speciale aandacht in het volgende maand te presenteren Nationaal Milieu Beleidsplan. AMSTERDAM - De man of vrouw die in de jachtige zakenwereld ook nog het lichaam in conditie wil hou den, heeft het niet makkelijk. Steeds meer hebben fitnesscentra de uitstraling van een academie voor breedgeschouderde kleerkas ten, waar pittbull en tatouage geen opzien meer baren. Bedrijven plan nen meer en meer een eigen fitness ruimte. En in navolging van Ameri ka en het Verre Oosten ontbreken in de nieuwste vijfsterrenhotels de fit nessclubs ook niet meer. Binnen kort wordt in Amsterdam-Zuidoost een groot bedrijfsfitnesscentrum gestart, gericht op de ondernemers in het snelgroeiend zakenhart aan de rand van Amsterdam. door Huub Klompenhouwer De ruimte onder het super-de-luxe hotel aan de kop van de Zeedijk is niet eens zo groot, The Health Club. De bar met bronwatertjes springt het meest in het oog in het 'business conditioning centre'. De apparatuur waaraan wordt getraind, lijkt het meest op een verzameling gokkas ten. Ditmaal niet eenarmig, maar tweearmig. In twintig minuten kan de zakenman zijn conditie weer op General manager Bonnema beproeft de spieren in zijn eigen fitnesscentrum. De instructeur meet met behulp v de computer zijn verrichtingen. |0to gi P. L. WARNARS EXCLUSIEVE MEUBELEN - INTERIEURSTOFFEN. Noordeinde 23a 's-Gravenhage Molenstraat 18 's-Gravenhage 070-642835 070-463467 peil hebben. Turks bad en sauna en een beautysalon completeren het centrum. General manager Pieter J. Bon nema van het Golden Tulip Barbi zon Palace: "Er is een verandering aan de gang. In navolging van bij voorbeeld Japan en Amerika wor den luxe hotels steeds meer een centrum, een ontmoetingsplaats voor zakenmensen, ook als ze niet tijdelijk in het hotel wonen. Afspra ken worden er gemaakt, maar ook het avo'ndje uit met een goed diner en wat amusement". Hij geeft zonder aarzeling toe dat die ontwikkeling in feite gebaseerd is op gevoelens van onveiligheid. "Natuurlijk. In sommige Ameri kaanse steden voelt een deel van de bevolking zich niet zo veilig meer. Die mensen rijden met de auto bij een hotel voor en gaan in het hotel winkelen, koffie drinken, naar de schoonheidssalon en lunchen, of di neren. Het hotel is niet langer een plaats om te overnachten, met alle service van dien, maar vooral een centrum met service van hoog ge halte". Hij wijst op het Vicoria Hotel, op een steenworp afstand van zijn ei gen hotel. "Er wordt daar in het ho tel zelfs een complete winkelstraat gebouwd, waarin winkels van allu re worden gevestigd". De Health Club, die onlangs in zijn hotel geopend is, past in de stra tegie van hotel-nieuwe-stijl. Marco van Rossum, directeur van Medico Fitnorm Europe, weet ook precies "Heb je wel eens rondge keken in de sportscholen en fitnes scentra? De goede niet te na gespro ken, maar de mëeste van die centra zijn toch vooral krachtsportcentra. Het ordinaire duw-, til- en trek- werk". Dat is ook wat de meeste klanten willen. Ze willen het buikje kwijt en meer spieren. De manager en zakenman zal vooral het accent willen leggen op gezondheid en conditie". Klein hart Het Rotterdamse Medico Fitnorm Europe is van origine een bedrijf dat handelde in de invoer en uitvoer van medische en paramedische ap paratuur. Enkele jaren geleden werd de stap genomen om ook ac tief te worden op het terrein van fit- ness-apparatuur. Maar met de me dische kennis die in het bedrijf aan wezig was, werd dat een nieuwe for mule. Marco van Rossum: "Een be zwaar dat aan veel sportscholen kleeft is, dat de nadruk teveel ligt op spierversterking. Je ziet de mensen groeien. Steeds meer spier. Maar het hart blijft even klein. Het uit houdingsvermogen wordt te weinig getraind". Met de kennis van medische ap paratuur ontwikkelde het Rotter damse bedrijf een computerpro gramma, dat in combinatie met de fitnessapparatuur kan worden toe gepast. Bij de kennismaking met het centrum wordt een korte, maar vrij volledige paramedische keu ring verricht. Hartslag, longcapaci teit, bloeddruk, cholesterolgehalte, lipoproteines, grijpkracht, flexibili teit en sprongkracht worden geme ten en in de computer opgeslagen, tegelijk met de persoonlijke gege- Het computerprogramma geeft daarop een nauwkeurige analyse. Vervolgens kan een trainingsvoor keur aangegeven worden. Stel de zakenman is een verwoed golfer. De computer geeft dan aan welk pro gramma de man het best aan de ap paraten kan volgen. De computer kan ook de training aan de verschillende apparaten me ten en daarmee nauwkeurig aange ven of er sprake is van een optimale training op uithoudingsvermogen, conditie of bijvoorbeeld de training van bepaalde spiergroepen. Tege lijk waarschuwt die computer ook voor te intensief trainen, wanneer zou blijken dat het lichaam daar mee in een gevarenzone zou komen. Het fitnesscentrum onder het Barbizon Palace hotel is nog maar een eerste stap. Doel is in Neder land een keten van fitnesscentra te creeren. De leden krijgen dan een creditcard, waarvan de computer in welke vestiging dan ook, de condi- tiestèat af kan lezen, en de zaken man zijn programma verder af kan werken. vandaag niet te verschijnen. Ook buiten de dagbladsector werd het stakingsvaandel overge dragen. Bij Henkes Senefelder in Purmerend werd de staking opge schort, bij Krips in Meppel gestart. Bij de Gooi- en Eemlander in Hil versum, terwijl de directies van twee kleinere drukkerijen in Apel doorn en boekenuitgever Boom in Meppel een ultimatum van de grafi sche bonden kregen. Bij de grote drukkerij van onder meer buitenlandse tijdschriften, Smeets in Weert (De Tijd, Flair. Do nald Duck), is wel besloten door te staken. Grote opdrachtgevers, als het Amerikaanse weekblad 'Time' en het Britse 'The Economist' zijn voor de Europese edities al uitgewe ken naar een drukkerij in Groot Brittannië. Ook by Salland en De Lange-Van Leer werd gisteren doorgestaakt. Bij de NDU in Rotterdam (onder meer NRC Handelsblad, Algemeen Dagblad en Het Vrije Volk) wordt vandaag besloten over het moment waarop de grafici in staking gaan. Vandaag worden ook informatieve bijeenkomsten gehouden bij De Te legraaf. Hier heeft de directie overi gens al aangekondigd voor het ei gen personeel verder te willen gaan bij het inwilligen van de eisen van de bonden, dan waartoe het Ko ninklijk Verbond van Grafische On dernemingen (KVGO) bereid is. Voor morgen staat een vergade ring op het programma van het gra fische personeel van de Perscombi natie (De Volkskrant, Het Parool en Trouw, die trouwens al eerder niet verschenen door de acties). Verder dreigt ook de drukkerij van bladen als Libelle en Margriet in de estafet te te worden opgenomen. Nadat dinsdag al de eerste berich ten over het wegvallen van orders bij het KVGO waren binnengeko men, meldt de directie van het Re formatorisch Dagblad woensdag om principiële redenen het druk- contract met Wegener in Apeldoorn per december 1990 te zullen verbre ken. Bokma wil de garantie dat er niet wordt gestaakt, behalve om re denen van vrijheid van geloofsover tuiging en geweten. Nieuw kenteken maakt aflevering auto duurder DEN HAAG (ANP) - De invoering van een nieuw kentekensysteem zal de afleveringskosten van nieuwe auto's aanzienlijk doen stijgen. Dat zegt de ANWB in een uitvoerige re actie op het plan van minister Smit (verkeer en waterstaat) om volgend jaar een andere kentekenregistratie in te voeren. Wie vanaf maart 1990 een nieuwe auto koopt, moet zelf naar het post kantoor om de autopapieren op zijn naam te laten zetten. Nu regelt de dealer dat .voor de klant. De auto verkoper zal voor de overschrijving van de kentekenpapieren van de in te ruilen auto echter samen met de klant meemoeten naar het postkan toor. Vooral in de provincie kan daar nogal wat tijd in gaan zitten, al dus de ANWB. De bond verwacht dat de dealers die extra personeels kosten zullen verwerken in de afle- veringsprijzen van hun auto's. "Er zijn schattingen gemaakt waarbij de extra kosten door deze verzwaarde procedure per jaar ge schat worden op dertig miljoen gul den", aldus hoofddirecteur Nou- wen van de ANWB. Minister Smit wil de huidige delen I, II en III van het kenteken afschaffen en vervan- gen door één document.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 7