Tibetanen op grote schaal gearresteerd Gelijkwaardigheid is voor vrouwen slechts mooie droom VS verstrekken drie PLO-leden visa imnummMmmmm Toeristen en journalisten moeten weg Westduitse la-antelezers ruziën over kaaskoppen Lloyd Bentsen ook al overstag voor Tower Israëlische 'denktank' voor Palestijnse staat VAN DOOL DONDERDAG 9 MAART 1989 BUITENLAND PAGINA 5 <AFp/UPI) - Na het ingaan van de staat van beleg heeft het Chinese leger gisteren Dat liet een aantal lezers van at inde Tibetaanse hoofdstad Lhasa op massale schaal arrestaties verricht. Buitenlandse toe- stadtanzeiger niet op zich zitten risten en journalisten, die hun hotel niet uit mogen, kregen te horen dat ze vandaag moeten "De Nederlanders hebben ons nooit kunnen vertrekken. Er worden voorlopig ook geen toeristen meer tot Tibet toegelaten. gemogen. Dat was ook Na drie dagen van hevige ongere- BONN - In de Kölner Stadtanzei ger, een van de grootste regionale kranten in Westduitsland, woedt op dit moment een strijd tussen lezers over de relatie Duitsland-Neder- land. Aanleiding is een artikel in de krant over de emoties die de gratie voor de Twee van Breda in Neder land heeft losgemaakt. In het genu anceerde verhaal kwamen ook Duitsers aan het woord die al vele jaren in Nederland wonen en zich beklagen over de anti-Duitse men taliteit. door Hans Hoogendijk wen ijveriger zijn dan die mensen", zelf opeten of er een berg van bou- schrijft G. Pelczynski uit Lever- wen en in de vakantie hebben ze kusen. hun mooie land helemaal voor zich- Ulrike Baumchen uit Much gaat zelf: Holland 'moffenvrij'. nog een stapje verder. "De inconse- Peter Müller uit Keulen vindt dat, quentie van de kaaskoppen tegen- de Twee geen gratie hadden moeten krijgen, maar zo zegt hij, door Duitsers maar door Nederlan ders begenadigd. Volgens Müller /ooraanstaande politici geldheden was het gisteren betrek- ren en fietsers na niemand kelijk rustig in Lhasa, dat wemelde gengekomen. van de militairen„De soldaten zijn Volgens de regeringsfunctionaris overal, gehelmd en met mitrailleur- Long Deyi, die bekendmaakte dat pistolen", aldus een Franse toeriste toeristen en journalisten voorlopig in een telefoontje vanuit haar hotel ongewenst zijn in Tibet, mogen bui- in het centrum van de stad. Zij be- tenlandse leerkrachten die een con- hoort tot de naar schatting 80 toeris- tract hebben en zakenlieden die in ten die nog in Lhasa ziin. Lhasa kantoor houden wel blijven. Verder hebben westerse diploma- Tibetaans personeel van dat hotel ten in Peking de aanzegging gehad zei dat bij razzia's van het leger in de dat ook zij niet meer naar Tibet kun- Tibetaanse wijk van Lhasa honder- nen reizen zolang de staat van beleg den, meest jonge Tibetanen zijn ge- van kracht is. Overigens functio- arresteerd die betrokken waren bij neerden de telefoon- en telexver- de anti-Chinese rellen. Het leger be- bindingen met Lhasa vrijwel nor- paalde het straatbeeld. Een toerist maal. die de stad had kunnen verkennen log al z dat hij op enkele spelende kinde- tegen het ongerechtvaardigde ge- de haat vergroot, maar jaloers l dodelijk geweld", aldus ren ze altijd al op ons. De hoofdoor zaak is namelijk dat wij sinds eeu- moffen, is bewonderens- de waardig. Het zou toch zo eenvoudig kunnen zijn: grenzen dicht. Dan België en Frankrijk het zuiden rijden hetgeen een De oorlog heeft natuurlijk verademing op onze Autobahnen zou betekenen. En de tulpen bleven in Amsterdam evenals al die groen te. Ze kunnen eindelijk hun boter zijn en het Moffenland niet meer als transitland nummer één misbrui ken. Van ons wordt terecht een rus tig optreden en weinig arrogantie verwacht, maar dat schijnt voor on ze buren een volkomen onbekend begrip te zijn". Karl Klubert: "Als vijf jaar bezet ting niet te vergeten en te vergeven zijn, hoe moeten dan de Indonesiërs zich voelen, die 200 jaar door de Hollanders bezet .en uitgebuit zijn". Maar niet alle reacties waren ne gatief. In andere brieven wordt be grip opgebracht voor de gevoelens en wordt de kritische houding te genover de Duitsers gewaardeerd, zijn niet M. Heinze uit Erfstadt schrijft bij- oorbeeld: "Hoe erg ik de anti-Duit- e stemming in Nederland ook ind, als ik Nederlander 2 Nederland haat tegen de Duitsers meegemaakt had hoe nazi-Duits met hun reacties. "Als dat de gangbare mening over ts is, dan moet men consequent land mijn land overviel, dan dat niet kunnen vergeten en waar schijnlijk ook niet kunnen verge- Aangenomen wordt dat de staat van beleg is ingesteld om te voorko men dat de Tibetaanse bevolking morgen massaal de straat op gaat om de anti-Chinese opstand van 10 maart 1959 te herdenken. Die op stand, die met bruut geweld door het Chinese leger werd neergesla gen, leidde tot de vlucht van de Dalai Lama, de geestelijk leider van Tibet, met 100.000 aanhangers. Zijn bureau in Dharamasala, het ballingsoord in noord-India, maak- WASHINGTON (Rtr/DPA/UPI) - Lloyd Bentsen, Democratisch lid te bekend dat de Dalai Lama van de Amerikaanse Senaat, heeft danks de recente gebeurtenissen gisteren aangekondigd dat hij de nog steeds bereid is tot overleg met benoeming van de door president Peking. Beide partijen leken elkaar Bush voorgedragen minister van te naderen toen de Dalai Lama vorig defensie Tower zal goedkeuren. Hij jaar zijn eis tot een onafhankelijk Ti- is daarmee de derde Democratische bet liet vallen en instemde met be- senator die zich achter de omstre- perkt zelfbestuur. Maar de Dalai La den Tower schaart. ma veroordeelt de instelling van de staat van beleg, volgens hem een De genomineerde minister van dekmantel om geweld te gebruiken defensie zou te nauwe banden on- tegen de Tibetanen. derhouden met de wapenindustrie, India heeft ook zijn verontrusting teveel drinken en een rokkenjager .uitgesproken over de toestand in zijn. Als het Witte Huis de kracht- het autonome gebied, omdat India meting om de benoeming van To- en Tibet aan elkaar grenzen en „we wer wil winnen, moeten nog ten nauwe culturele en religieuze ban- NEW DELHI (AP) - Demonstranten minste twee van de 55 Democrati- den hebben", zei een woordvoerder hebben gisteren sche senatoren voor zijn benoeming van het ministerie van buitenlandse stemmen. Als dan alle 45 Republi- zaken in New Delhi, keinse senatoren voor de kandidaat 1 president Bush stemmen is de teren kritiek geleverd op Ch: TEL AVIV (Rtr) - Een belangrijke "Dit is geen vredesplan, maj Israëlische 'denktank' heeft zich 10 tot 15 jaar durend proces gisteren voorzichtig uitgesproken voor de vorming van een Palestijn se staat. Het Jaffee Centrum voor Strategische Studies ontwikkeling naar vrede dat voor 60 tot 70 procent van de Israë liërs acceptabel zou moeten zijn", aldus Alpher. De onderzoeker, een 1 Palestijnen moeten rekenen met het onderzoek gesprekken had ge in overgangsperiode van mogelijk voerd met gevangen leiders van de jaar om eikaars vertrouwen te Palestijnse opstand, innen. In de studie van het Jaffee Cen- het onderzoek, Jo- turn staat dat op korte termijn al leen een grote gebeurtenis, zoals oorlog, ingrijpen van de super- De leider seph Alpher, verklaarde dat de op stand van de Palestijnen in de door Israël bezette gebieden de aanlei- machten of een dramatisch initia tief van een leider uit het Midden- Oosten de impasse zou kunnen bijlage bij het beleidsalterna- premier Shamir tieven afgewezen waaronder het Washington, vasthouden aan de status quo en an nexatie in combinatie met de uitwij ding vormde voor het onderzoek. De resultaten van de studie die maanden heeft geduurd, zijn met doorbreken. In opzet gepubliceerd voor het voorge- rapport worden nomen bezoek va volgende maand aldus Alpher. De Israëlische eerste-minister zing van de Palestijnse bewoners, heeft laten weten tijdens zijn be- De studie van het instituut staat zoek aan de Verenigde Staten met niet alleen lijnrecht tegenover de politiek van de Israëlische regering het beëindigen jegens de PLO, maar wijkt ook af de standpunten van de door de de hoofdstad 1 India, New Delhi, het kantoor het Amerikaanse chemie-be- De Verenigde Staten hebben gis- drijf Union Carbide (UC) vernield, eren kritiek geleverd op China van- Tegelijkertijd werd voor het Hoog- stemverhouding 50 tegen 50. En als wege het „ongerechtvaardigde" ge- gerechtshof een beroepszaak be de stemmen staken heeft vice-presi- bruik van geweld in Tibet. Washing- handeld tegen de schikking die dent Dan Quayle.'als voorzitter van ton wil opheldering van Peking door de regering met UC werd ge- de Senaat, een doorslaggevende over de toestand in Tibet, met name troffen omtrent stem. voor hoelang de staat van beleg zal gelden, zo zei de woordvoerder van Bentsen, kandidaat van de Demo- het ministerie van buitenlandse za- craten voor het vice-president- ken Charles Redman. „Hoewel we schap, vèrklaarde dat de meeste be- het recht erkennen van een regering 1 schaderegeling r de slachtoffers van de giframp in Bhopal in 1984. Een tiental demonstranten drong het kantoor van UC in het centrum Demonstranten vernielen kantoor Union Carbide nield en leuzen op de ruiten gekalkt, ting Er vielen geen gewonden. Meer dan De rechtbank buigt zich over vredesvoorstellen te zullen komen. De studie voorziet van de vestiging van joodse neder zettingen in de door Israël bezette Palestijnse Bevrijdingsorganisatie ern Union Carbide Gaza-strook en de Westelijke Jor- gesteunde ondergrondse leiding (Foto anp) daanoever en een overgangsperiode met Palestijns zelfbestuur. De Pa- de ramp. Er vielen lestijnen zouden van hun kant de intifada. Israëlische troepen dreven giste- met knuppels betogingen slachtoffers destijds 3.400 doden en tienduizen- dat geval de reeds 15 maanden du- Palestijnse vrouwen uiteen. Op de den gewonden. Honderden slacht- rende intifada (opstand) moeten «Internationale Vrouwendag eisten offers van de ramp waren naar New stopzetten, Delhi gekomen om te demonstre ren bij het Hooggerechtshof. UC heeft het schadebedrag bij de organisatie PLO en de VS zouden rechtbank gedeponeerd, in afwach- vooraf hun steun moeten uitspre- definitieve uitspraak, ken voor het verlangen van de PLO de vrijlating van hun 1 Israël zou moeten onderhandelen ters die gevangen zitten, aldus oog met de de Palestijnse Bevrijdings- getuigen. Uitwijzing Iraniërs 100 demonstranten vormden menselijke keten rond het gebouw. De regering van India en UC kwa- 1 onlangs slachtoffer die het in de regering betwist om alle slachtoffers een schik- dat het bedrijf king met Union Carbide te treffen. Volgens het onderzoek zullen de schuldigingen die tegen Tower zijn ingebracht "onvoldoende basis" hebben en "tegenstrijdig" zijn. Hij zei een andere Tower te kennen dan de Tower die uit de onderzoeken van de FBI naar voren komt. Bent sen en Tower zijn allebei afkomstig uit Texas en zij waren veertien jaar collega's in de Senaat. de orde te handhaven, zijn 1 New Delhi binnen. Er werden 470 miljoen dollar zal betalen aan de Veel slachtoffers vinden de schade- VS, Westeuropa, Japan en de Arabi- ring Minister Howe (buitenlandse ar> ingegooid, meubilair ttgb -i—-J----1 eigen staat. Israël weigert LONDEN (AFP) - Groot-Brittannië zal ongeveer dertig Iraniërs om vei ligheidsredenen uitwijzen, zo is gis teren door de pers in Londen verno- kringen rond de Britse rege- nabestaanden regeling veel te mager. sche wereld uitgebreide sche hulp moeten geven zette gebieden en de hervestiging van Palestijnse vluchtelingen zaken) zei dat Londen Iran twee v. de be- ken de tijd geeft om het personeel van het Iraanse consulaat in Hong kong naar huis te sturen ADVERTENTIE WASHINGTON (Rtr) - De Verenig de Staten hebben besloten drie le- De andere Democraten die de den van de Palestijnse Bevrijdings omstreden kandidaat-minister organisatie PLO een visum te ver- steunen zijn Dodd, uit Connecticut, strekken om hen in staat te stellen en Heflin uit Alabama. Tower was in New York een conferentie over een van de weinige senatoren die vrede in het Midden-Oosten bij te Dodd in 1967 niet berispte vanwege wonen. Dit heeft het Amerikaanse diens twijfelachtige Financiering ministerie van buitenlandse zaken Arafat automatisch zal maanden zonder i hebbben gekregen, zijn Nabil vraag Shaath, Afif Safieh en Noha Nicho las Tadros. Safieh is de vertegen woordiger van de PLO in Neder- tenlandse zaken~Shultz de PLO-lei- aanhanger worden gehonoreerd. De weigering hadden gevangen gehouden. Al- de toenmalige minister van bui- Husayni wordt beschouwd als een land en Shaath i zijn verkiezingscampagne. Buitenland kort Kerncentrale In de Amerikaanse staat North Ca rolina heeft zich dinsdagavond een ongeluk voorgedaan in de kerncen trale McGuire. Daarbij is een hoe veelheid radioactiviteit vrijgeko men. Volgens de autoriteiten is er geen gevaar voor het publiek. Gevangenen Groot-Brittannië houdt meer men sen vast in gevangenissen dan enig ander groot land in Westeuropa. Dit blijkt uit een onderzoek dat van daag is gepubliceerd door de reclas- seringsinstelling National Associa tion. Rushdie Een hooggeplaatste FBI-functiona- ris, Reveil, heeft gisteren tijdens een hoorzitting van het Amerikaan se Congres over de affaire-Rushdie verklaard dat ten minste 178 boe kenwinkels en uitgeverijen in dc Verenigde Staten telefonisch oj door middel van een brief zijn be dreigd. Papandreou De Griekse premier Andreas Pa gisteren meegedeeld. De VS kunnen aanvragen van PLO-leden die zij verdenken van terrorisme, op grond van een wet af wijzen. Woordvoerder Redman liet echter weten dat het ministerie had PLO-voorzitter Arafat en hoofd het politieke comité van de Pales tijnse Nationale Raad (het parle ment in ballingschap). adviseur van der t<?t de VS toe te laten leidde tot geen lid van deze organisatie. verplaatsing van het debat c Palestina naar de Zwitserse stad Genève. Aan de bijeenkomst zullen vier Israëlische parlementariërs deelne- Drie van hen behoren tot de echter aan de Amerikaanse In november vorig jaar weiger- voldaan door het terrorisme af te het bestaansrecht van Is- om de Algemene raël te erkennen. Dat was tevens de de Verenigde Na- stap die de weg vrijmaakte voor een Washing- Nadien hebben de PLO en Arafat oppositiepartij Ratz (Burgerrech- den de Amerikaanse autoriteiten Arafat een v: Vergadering ties in New York te kunnen toespre- dialoog tussen de PLO vastgesteld dat geen van de drie ken. Het toekennen van visa aan de ton. aanvragers persoonlijk betrokken drie leden van de PLO betekent vol gens de Amerikaanse woordvoer der niet dat een nieuwe visumaan- tenbeweging) en de vierde is lid v de linkse partij Mapam. Ongeveer 20 Palestijnen e raëliërs zijn uigenodigd ADVERTENTIE Mager kalfsvlees en echte roomboter "<f; dat is het geheim. Vliegveld veroverd i 20 Is- PESHAWAR (AFP/Rtr) - Het Af- >or de ghaanse verzet heeft gisteren een conferentie in New York. De bijeen- offensief ingezet tegen de Oostaf- komst is onder meer georganiseerd ghaanse stad Jalalabad. Het vlieg- door het Israëlische tijdschrift New veld nabij de stad werd tegen de Outlook en de krant Al-Fajr uit Je- middag na een gevecht van man te- ruzalem en zal van 12 tot 14 maart gen man op de Afghaanse rege- op de Columbia Universiteit in New ringstroepen veroverd. Dat heeft de ALUMINIUM RAMEN EN DEUREN Welkom onderhoudsvrije aluminium ramen en deuren. Door Van Dool perfekt op maat gemaakt. Geheel geprefabriceerd zodat u de minst mogelijke rommel heeft en geniet binnen de kortst mogelijke tijd. Nodig Van Dool eens uit om u alles haarfijn uit de doeken te doen. U krijgt 'n deskundig advies en 'n vrijblijvende offerte. Van Dool aluminium ramen en deuren... Vakwerk York worden gehouden. het Afghaanse verzet. De Palestijn Faysal al-Husayni. Sibghatullah Mojaddedi, heeft ook een visum gekregen om Pakistaanse stad Peshawar meege- de conferentie te kunnen bezoeken, deeld. Een dag daarvoor had het De Israëlische autoriteiten lieten verzet de garnizoenstad Samerkhel Al-Husayni onlangs vrij nadat zij veroverd, zo'n 20 kilometer van hem met een onderbreking 18 Jalalabad. j Showroom: üerweg 66. De Lier. /Tol ni7is.izi45-,ö-, rsree - lTGEJ/ WASHINGTON Huiselijke ge- terd met toespraken gelijke rechten, maar Heise de wereld slechts een wrede illusie, wijst erop dat in veel landen, met feit wordt vermoord vanwege zijn poli- zich meebrengt, tieke overtuiging, dan staat de v reld terecht op haar kop. Maar als mand wordt geslagen of gedood, dienst, Everett Koop, zijn omdat zij een vrouw is, wordt dat af- enigde Staten 15 miljoen gedaan als een culturele traditie", het slachtoffer geweest vai Volgens de directeur-generaal de Amerikaanse gezondheids- deVer- pandreou heeft een klacht inge- aldus een verslag van het World deling, verkrachting diend tegen het weekblad 'Time'. Het Amerikaanse weekblad publi ceerde deze week een interview met de Griekse zakenman Koskotas, waarin deze zegt grote sommen geld te hebben overgemaakt op de bankrekening van Papandreou en diens PASOK-partij. Aids Het aantal aidsgevallen in de Sov jetunie neemt angstaanjagend snel toe. Verwacht wordt de mensen dat aan de ziekte lijden of ermee besmet raken, de komende jaren tienvou dig zal toenemen, aldus de rege ringskrant Izvestia. Sprinkhanen Als gevolg van de uitzonderlijk dro ge winter is de situatie rond de sprinkhanenplaag in Afrika sterk verbeterd. Dat heeft de VN-organi- satie voor voedsel en landbouw, de FAO, laten weten. Watch Institute in Washington. door George Gedda/AP i fysiek of seksueel geweld. Per jaar komen daar een miljoen slachtoffers bij. Hedy Nuriel, vice-voorzitter van de Nationale Coalitie over Geweld in Huis, zei onlangs in dit verband: "Voor velen van ons is het veiliger Afrika en het Indiase subconti- op straat te lopen dan in ons eigen nent worden in het rapport aange- huis te zijn". Heise stelt dat vrou wezen als speciale probleemgebie- wen alleen op grond van hun ge- den, maar geen enkele maatschap- slacht gevaar lopen, en dat geweld pij of socio-economische gemeen- tegen hen "zonder maatschappelijk schap kan zich van het probleem berouw of protest" blijft. "Maat- vrijpleiten, stelt de schrijfster het rapport, Lori Heise. schappijen gedogen dit soort ge weld door stilzwijgen of, erger, door Voordat gisteren de zon onder- het te legitimeren door middel ging over Wereld Vrouwendag zijn wetten, gebruiken, en gerechtelijke hun genitaliën, waardoor zij wor den beroofd van ieder lustgevoel. De besnijdenis wordt verricht met het doel de maagdelijkheid te ga randeren, maar de operatie is le vensgevaarlijk, en veroorzaakt gro te problemen als de vrouwen kinde ren moeten baren. bruid haar aanstaande een bruids schat moeten betalen, schreef Hei se. Als de beloofde geschenken uit blijven, moet de jonge vrouw het ontgelden en is moord, zelfmoord of zware mishandeling dikwijls het ge volg. In Bangladesh heeft een vrouw volgens Ishrat Khamin van de .Uni versiteit van Dhaka vaak de keus tussen een gewelddadig thuis of he lemaal geen thuis. "Gescheiden of verlaten vrouwen worden sociaal niet geaccepteerd, en hertrouwen is zo goed als uitgesloten", schreef zij. De grote voorkeur die in Bangla desh bestaat voor mannelijke nako melingen blijkt overduidelijk uit de Om het tegen hen gerichte ge- statistieken van de gezondheids- weid aan te pakken moeten vrou- dienst in de stad Matlab, waar te- wen volgens Heise eerst en vooral genover één meisje vijftig jongetjes inzien dat er sprake is van onder in het ziekenhuis werden opgeno- drukking, en zich daar vervolgens men. gezamenlijk tegen te weer stellen. "De geslagenen en verkrachten In Bombay wordt het geslacht moeten weten dat zijniet alleen zijn, van een foetus vaak vastgesteld al- en de maatschappij moet de om- vorens te beslissen over eventuele van8 leren kennen van het geweld abortus. Van 8000 afdrijvingen die dat tegen vrouwen wordt gebruikt", duizenden vrouwen in de wereld uitspraken die door hun partners mishandeld, en discrimineren", duizenden anderen zijn verkracht, aangerand en lastig gevallen, stelt bleem Heise in haar verslag. De Internationale Dag van de den of nooit aan de orde gesteld Overal ter wereld werd gisteren de Internationale Vrouwendag 'gevierd'. openlijk In de Italiaanse hoofdstad hielden vrouwen een protestmars tegen allerlei soorten van geweld tegen vrouwen. Velen liepen met takjes mimosa in de Volgens Heise verdient het pro- hand of het haar, die zij van mannen hadden gekregen. (foto ap> kliniek in Bombay werden verricht betroffen er 7999 vruchten "Geweld blijft ten dele bestaan, internationale aandacht, wordt het op dat niveau zei- tionale vrouwengemeenschap Vrouw wordt doorgaans opgeluis- Het duurde tot 1980 voor de interna- een hoofdprobleem erkende. handeling binnen het huwelijk als het leven verloren tengevolge Heise. De schrijfster citeert in haar rap- 4 Port cyfers van de Wereld Gezond- In India hebben talloze vrouwen heidsorganisatie (WHO) waaruit blijkt dat in Afrika meer dan 80 mil- het vrouwelijk geslacht, schreef omdat het verborgen is. Als regerin- het gebruik dat de ouders van een joen vrouwen zijn geopereerd aan te doen". gen en vrouwenbewegingen door rapporten en cijfers kunnen laten i hoe omvangrijk het probleem kan onwetendheid niet langer gelden als excuus om er niets tegen

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 5