Fiscaal voordeel schone auto mag VVD kiest definitief liberale koers Kabinet houdt zich voorlopig buiten discussie zaaddonoren WD voor verplicht afkicken verslaafde EG maakt weg vrij ondanks bezwaren Mcdonald's vangt bot in geding rond hamburger Vervuiling van Waterbodems bedreigt dieren Onderzeeboot enige tijd zoek DONDERDAG 9 MAART :989 BfNNENLAND PAGINA 3 BRUSSEL (ANP/GPD) - Het plan om de aanschaf van een schone kleine auto's (tot 1400 cc) met katalysator te bevorderen met een belastingpremie is niet in strijd met de EG-re- gels voor vrije concurrentie en overheidssteun. Nederland hoeft daarom niet langer te wachten met het uitkeren van de premies. GRONINGEN (ANP) - Het Mcdo nald's concern heeft het kort geding verloren dat het bedrijf had aange spannen tegen de Groningse uitge verij Wolters Noordhoff. De uitge ver hoeft het artikel 'Old MacDo- nalds had a farm', over de 'vraat zucht van de hamburger' niet terug te nemen. De hamburger-gigant Mcdo nald's eiste dat de uitgever het arti kel, dat verschenen is in vier lesboe- weerstand ken, zou terughalen en vernietigen, omdat het onrechtmatig en node loos kwetsend voor het bedrijf zou zijn. Mcdonald's vreest hierdoor forse schade te lijden. het eten 'an hamburgers de germaaltijden te veel vet, te veel sui- kinderen ondergra- ker, te veel zout en te veel calorieën ven. bevatten en daardoor ongezond zijn, mag verkondigd worden". Volgens rechtbankpresident mr. P. Lampe worden in het artikel Ook de enigszins provocerende geen apert onjuiste beschuldigin- inleiding van het stuk, waarbij de In het gewraakte artikel wordt gen aan het adres van Mcdonald's zucht naar zogenoemd fastfood onder andere verband gelegd tus- geuit. Want, zo stelt het vonnis, "het wordt vergeleken met een versla de overmatige vleesconsumptie op polemische wijze actievoeren te- ving en een ziekte, kan volgens de gen eetgewoonten die men voor rechter door de beugel. "De vrijheid slecht en ongezocht houdt, is niet van meningsuiting moet niet te in de westerse wereld dwijnen van de tropische regen wouden in Zuid-Amerika. Verder verboden. De stelling dat hambur- begrensd worden." Dat heeft de Europese Commissie strenge Amerikaanse gisteren besloten. Minister Nijpels uitlaatgassen. De EG-normen zijn (milieu) heeft de invoering van de soepeler en treden pas eind 1992 in subsidie dit jaar al twee keer moe- werking. ten uitstellen, tot groot ongenoegen De bezwaren tegen het naar EG- van de autohandel. maatstaven strenge Nederlandse Hoewel niet in strijd met de regels beleid kwamen met name van Ita- voor vrije concurrentie, houdt de lië, Frankrijk en Spanje. De auto-in- Commissie wel staande dat het Ne- dustrie in deze landen is bang voor derlandse plan handelsbelemme- de concurrenten uit (met name) Ja- ringen opwerpt. Ook dat is volgens pan, die een voorsprong zouden het EG-verdrag ontoelaatbaar. Als hebben op het gebied van schone Nederland de plannen niet binnen motoren. Automagnaten als Agnelli zes weken herziet, zal een procedu- (Fiat) hebben een intensieve lobby re voor het Europese hof van justitie opgezet tegen scherpere, kostenver- aanhangig worden gemaakt. hogende normen voor kleine auto's. Deze procedure, die jaren kan du ren, heeft echter geen opschortende Nederland is niet het enige EG- werking voor de premie-uitkering, land dat ontevreden is met de Voorlopig mag Nijpels de aanschaf vember voorgestelde nieuwe i schone auto's dus stimuleren met een belastingvoordeel. Het gat om een premie van 1700 gulden ge ven aan kopers van nieuwe, kleine wagens die door de montage van een katalysator voldoen aan de ROTTERDAM (ANP) - Sterk ver vuilde waterbodems bedreigen via verstoring van het ecosysteem ook de dierenwereld in dergelijke gebie den. Dit soort vervuilde bodems ko men bijvoorbeeld voor in de Bies- bosch, de Nieuwe Merwede en de Amer, en in mindere mate in het Hollandsch Diep en het Haring vliet. Onderzoek heeft uitgewezen dat visetende vogels zich in die gebie den visetende veel minder goed voortplanten. Ook vertonen ze groeiremmingen en een veel grote re sterfte. Resultaten van onderzoe ken waaruit dit is gebleken werden woensdag in Rotterdam gepresen teerd door drs. J Kuijpers van de Di rectie Zuid-Holland van Rijkswa terstaat. Hij deed dit tijdens een door TNO georganiseerd symposi um over de waterkwaliteit in het Deltagebied. Via de vervuilde bodems komen tal van schadelijke stoffen terecht in waterorganismen, waarna ze worden opgenomen door vissen die uiteindelijk weer worden gegeten door visetende vogels. Zo is uit on derzoek gebleken dat eieren van fu-. ten in de Biesbosch tienmaal zoveel PCB's 'bevatten dan de eieren van futen in schone gebieden in Noord- Holland. Minister Nijpels ling voor uitlaatgassen. Een week geleden kondigde ook Griekenland aan dat het de aankoop van schone auto's langs fiscale weg wil gaan aanmoedigen. Denemarken en Duitsland willen ook veel verder gaan dan de EG-normen, maar wil len eerst afwachten hoe het Europe se Hof over de Nederlandse handel wijze zal oordelen. Minister Nijpels toonde zich bij zonder tevreden met de beslissing van de Europese Commissie. "Dit is een belangrijke stap om de strijd te gen de verzuring in Nederland te winnen". Ook de automobielhandel en de auto-importeurs, verenigd in de RAI, zijn. blij dat er eindelijk dui- n no- delijkheid is. De meeste importeurs rege- zullen op korte termijn alleen nog schone auto's aanbieden. Zij over wegen nog wel een claim in te die nen wegens geleden schade. Volgens Nijpels zijn ze dan bij de Nederlandse Staat aan het verkeer de adres. Hij verwacht ook de door de EC aangekondigde procedure voor het Europese Hof te zullen winnen, omdat de subsidie geldt voor ieder automerk, ongeacht de herkomst. Daarom is er geen sprake van handelsbelemmering, aldus de In Den Haag is gisteren de Vrou- minister. Bovendien zijn ook de wenpartij (VP) van stapel gelopen. Franse en Italiaanse automerken In deze nieuwe partij is geen plaats volgens hem in staat auto's met ka- voor mannen, al zijn de leden van talysator te leveren. het andere geslacht van harte wel- Nijpels verwacht dat de fiscale kom in een steungroep. Over wat zij korting vanaf volgende week woen- daarin kunnen doen, is nog niet na- dag of donderdag kan worden ver- gedacht. "Wat mij betreft mogen zij strekt. De schone auto's zijn overi- postzegels likken, administratief gens niet goedkoper dan vergelijk- werk doen of behulpzaam zijn bij bare auto's zonder katalysator. De het aanboren van financiële bron- AMSTERDAM (ANP) - Minister de subsidie is gelijk aan de meerprijs nen", zei initiatiefneemster Nahon Koning (sociale zaken) acht de tijd die moet worden betaald voor een (rechts achter de tafel) gisteren tij- nog niet rijp katalysator-installatie, die zo'n 90 dens de presentatie. De partij hoopt standpunt procent van de schadelijke delen uit bij de kamerverkiezingen in 1990 2 tie' Voor wat betreft het verband tus sen de produktie van hamburgers en de ontbossing van tropische re genwouden meent mr. Lampe dat Wolters Noordhoff terecht heeft aangevoerd dat deze beschuldigin gen van Mcdonald's ongegrond zijn. De rechter wees erop dat Mc donald's in een bodemprocedure kan trachten aan te tonen dat de stelling van het artikel onjuist is. Mcdonald's heeft inmiddels be kendgemaakt in hoger beroep te gaan tegen de uitspraak van de rechter. Volgens het concern is het mogelijk "alle bewijzen" van zijn gelijk op tafel te leggen. Mcdonald's meent met name te kunnen aanto nen dat het vlees voor zijn produk- ten afkomstig is uit de landen van de Europese Gemeenschap en der halve niet uit ontboste gebieden in Zuid-Amerika. DEN HAAG (ANP) - Er is gisteren enige tijd onzekerheid geweest over het lot van de Nederlandse onder zeeboot Hr. Ms. Zwaardvis en zijn 75-koppige bemanning in de Noor se Zee. Vanaf 11.10 uur 's ochtends wer den noodsignalen opgevangen van de zogenoemde 'submarine indica tor', een boei die aan de buitenzijde van een onderzeeboot wordt mee gevoerd voor. het eventueel verzen den van noodsignalen. De boei bleek echter door een defect boven water te zijn gekomen. De 'Zwaardvis', naamgever van de zogenoemde Zwaardvis-klasse, nam deel aan een NAVO-oefening in de noordelijke wateren. Vier jaar geleden waren er ook problemen toen het schip toen een, volgens de Marineraad, onverantwoorde navi- gatie-oefening uitvoerde in de on diepe zee-engte 'Kilbrannan Sound' ter hoogte van Schotland. Daarbij liep het schip lichte schade op. (foto anp) de uitlaatgassen haalt. i 3 zetels te halen. een kabinets- r de juridische posi- zaaddonors en draagmoe- (foto anp) ders. "Het draagvlak in de samenle ving voor een definitieve normstel- school, met haarzelf in de rol van ling daarover is nog niet aanwezig", een twaalfjarige die seks met hem zo zei hij gisteren in Amsterdam tij- bedrijft in de bezemkast. dens een door het feministische Ook dit van een 06-lijn gehaalde maandblad Opzij georganiseerde voorbeeld kon De Koning niet over- discussie ter gelegenheid van Inter- halen tot een verdergaande uit- DEN HAAG - De rechter moet verslaafde criminelen naar een af kickcentrum kunnen sturen. Dat stelt de commissie-Toxopeus in het vandaag gepresenteerde con cept-verkiezingsprogramma van de WD. Gedwongen afkicken heeft volgens het concept-verkie zingsprogramma echter alleen zin wanneer de ex-verslaafde door werk- en huisvesting toe komstmogelijkheden worden ge boden. door Peter de Vries Vorig jaar wees een meerderheid van de WD-leden het verplicht afkicken nog van de hand. In het programma pleit de commissie er ook voor vervroegde invrij heidstelling afhankelijk te maken van het gedrag van gedetineerden en van de kans op herhaling van het misdrijf. De WD wil dat een nieuw ka binet de uitgaven voor het milieubeleid verdubbelt. Dat kan betaald worden uit toepas sing van het beginsel 'de vervui ler betaalt', algemene middelen, heffingen, verkoop van staatsbe- zittingen en woningwetwoningen en verschuivingen op de rijksbe groting. Schone produktie moet met fiscale regelingen gestimu leerd worden. Inpoldering van de Markerwaard wordt afgewezen. Dassenmoord Onbekenden proberen in de bossen van het Drentse Middenveld (ge meenten Westerbork, Jlolde en Bei- len) de daar levende dassen uit te roeien. IN januari werd bij een van de dassenburchten door Staatsbos beheer een appel gevonden. Onder zoek wees uit dat de vrucht was ver giftigd met parathion. Bij een ande re burcht was de pijp dichtgemaakt met takken en een kapotte fles. Een week later werd er een afgeschoten traangaspatroon in aangetroffen. Huishoudafval In Franeker is een voor Europa unieke proef voor het gescheiden inzamelen van huisvuil van start ge- DEN HAAG - De keuze van de voor gaan. Het betreft de ingebruikname zitter van de commissie die het van een normale rolemmer die via nieuwe WD-verkiezingsprogram- een ingreep is omgevormd tot een ma moest opstellen, was al teke- twee-compartimentenbak. Hier- nend. Edzo Toxopeus staat bepaald door wordt het vuil al bij de mensen niet bekend als de meest conserva- thuis apart opgeslagen. In het ene tieve liberaal. Die naam heeft hij deel van de container wordt het waargemaakt: het programma groente-, tuin- en fruitafval gedepo- waarmee de WD de jaren negentig neerd, in het andere deel het overige ingaat, mag voor deze partij gerust afval. De containers worden in een 'progressief worden genoemd, speciaal ontwikkeld inzamel-voer- tuig geleegd. Ouderenlift door De Algemene Nederlandse Bond Henri Kruithof voor Ouderen is ongelukkig met het veto van staatssecretaris De Graaf (sociale zaken) over toepassing van een Zweeds model lift voor ouderen Veel oprechte liberalen zullen bij le- die slecht ter been zijn in bestaande zing van 'hun' programma opge- portiek en galerijflats. Staatssecre- lucht adem halen. Een andere com- taris Heerma (volkshuisvesting) missie, onder leiding van het vroe- had er al twintig miljoen gulden aan gere liberale kamerlid Geurtsen, gaf subsidie vcoor uitgetrokken, maar de WD begin vorig jaar namelijk De Graaf wil er niet aan omdat een een scherpe draai naar rechts. Extra liftput, waarin de onderhoudsmon- bezuinigingen van 25 miljard, bui- teur in geval van nood kan schuilen, tenlanders die geen Nederlander Een pakket maatregelen is no dig om het aantal arbeidsonge schikten niet verder te laten toe nemen. Werknemers kunnen al leen (gedeeltelijk) arbeidsonge schikt worden verklaard bij een arbeidsongeschiktheid van ten minste 35 procent. Wao-ers wor den verplicht mee te werken aan een individueel actieplan ter be vordering van de kansen op her intreding. Als er mogelijkheden zijn, kunnen werkgevers ver plicht worden om gedeeltelijk ar beidsongeschikten in dienst te houden, aldus het concept-ver kiezingsprogramma. Er moet meer geld worden uit getrokken voor de zwakzinnigen zorg en de psychiatrie. De totale begroting volksgezondheid mag onder een volgend kabinet met jaarlijks een procent groeien. In de kabinetsformatie moeten hel dere afspraken gemaakt worden ovèr de hervormingen in de ge zondheidszorg (het 'plan-Dek ker'). De WD kiest voor een beperk te basisverzekering tegen zware geneeskundige risico's en een verplichte aanvullende verzeke ring voor normale risico's. Verde re verzekering is niet verplicht. De premie mag voor maximaal 70 procent afhankelijk zijn van het inkomen. In het plan-Dekker, waar de WD nooit veel voor heeft gevoeld, bedraagt de inko mens-afhankelijke premie 85 pro cent. Er moet een staatscommissie worden ingesteld die zich buigt over ethische vraagstukken in de gezondheidszorg, zoals het ma ken van keuzes vanwege beperk te financiële middelen, de gren zen van erfelijkheidsonderzoek en genetische manipulatie. Er moet terughoudendheid worden betracht bij nieuwe ver anderingen in het onderwijs. Op de begroting moet niet meer wor den bezuinigd. Eén schoolsoort na de basisschool met één pro gramma wordt afgewezen. Het gymnasium moet blijven. De par tiële leerplicht moet worden afge schaft. De WD verzet zich er te gen dat de universitaire studies steeds meer gaan lijken op be roepsopleidingen. In het HBO moet extra worden geïnvesteerd. De selectie bij het begin van een universitaire studie moet scherp er worden. De verspreiding van buiten landse tv-programma's via ka bels of satellieten mag niet wor den belemmerd. Persbedrijven moeten zelfstandig in staat wor den gesteld een commerciëel tv- station te beginnen. De beperkin gen op sponsor-reclame bij sport- uitzendingen op de tv worden weggenomen. De collectieve lastendruk (het totaal van belastingen en pre mies) moet elk jaar met 0,5 pro cent dalen. In het regeerakkoord moet worden vastgelegd dat het financieringstekort gedurende de kabinetsperiode met twee pro cent wordt verminderd. Extra op brengsten van verkoop van aard gas moeten gebruikt worden om het tekort te verminderen. De vakbeweging moet de looneisen blijven matigen; het minimum loon mag niet net zo hard stijgen als de andere lonen. Er moeten meer deeltijdbanen komen. Door modernisering van be paalde tactische kernwapens kan de NAVO een aanzienlijke ver mindering van het aantal van de ze wapens realiseren. Daarover moet vooral met West-Duitsland worden overlegd. De groei van de defensiebegroting voor kan be perkt blijven tot één procent. Ne derland moet elk jaar 1,5 procent van het nationaal inkomen blij ven uitgeven aan ontwikkelings hulp. spraak dat kinderen die worden ge- Paradiso dwongen tot meewerken aan een genomen door tien 06-lijn, natuurlijk moeten worden uit alle geledingen van de beschermd. Het staat Dorrestein samenleving. Mr. H. Verrijn Stuart, vrij een aanklacht in te dienen, al- medewerkster van het Clara Wich- dus De Koning. Wel voelde hy a nationale Vrouwendag. De bewindsman werd onder t Instituut, haakte te juridische uitspraken] sitie van zaaddonors. De Hoge Raad meent bij vi beeld dat de "genetische band principe voldoende is om de zaad- onderzoek donor als biologische vader te er-| kennen. Hij kan daar rechten aan ontlenen die de moeder als een in breuk op haar privacy ervaart, aldus L Verrijn Stuart. Alleen al de dreiging bij van die inbreuk noemde zij selijk, I uitbreiding van het verbod op kin- de po- derporno in het wetboek van straf recht tot kinderporno die op 06-ly- nen wordt beoefend. Dorrestein vroeg eveneens om iderzoek naar de mogelijkheid zoals die in de Bondsrepubliek be staat, om een civiele procedure te gen producenten van kinderporno te spannen. Uitgangspunt daar- s de gekwetste gevoelens van de uw. De Koning: "Ik vind dat de [overheid zich zo min mogelijk met Verrijn Stuart sprak verder de pornografie moet bemoeien. Als wij vrees uit dat door het ontbreken van doorvoeren wat Dorrestein wil, zou een kabinetsstandpunt over deze ik haar kunnen aanklagen omdat zij kwestie vele langdurig slepende mij in een column een grote lui rechtszaken zullen volgen. De Ko- heeft genoemd." Hij kreeg daarmee ning liet zich echter niet tot een an der standpunt overhalen. "Ik kan er voorlopig mee leven dat de rechter de belangen van vader, moeder en kind afweegt", zo zei hij. Gisteren nog protesteerden voor het gerechtshof in Amsterdam ruim zeventig mensen tegen het feit dat de kinderrechter in Utrecht eind vo rig jaar een spermadonor ontvanke lijk verklaarde toen hij gangsregeling eiste in een gen een lesbisch paar. De zaak dien de gisteren in hoger beroep voor het hof in Amsterdam 'Brommers moeten van het fietspad af v/ilde vond deren DEN HAAG (GPD) - Brommers proces te- horen niet thuis op aparte fietspa- den constateert de Stichting Wetenschappelijk Onderzoek Ver keersveiligheid (SWOV) naar aan leiding van een onderzoek, waaruit blijkt dat brommers op vrijliggende fietspaden in de stad voor onveilige De Koning weten wat hij situaties zorgen. Fietspaden die al- de medewerking van kin- leen door een onderbroken streep de rest van de weg zijn afge- Kinderporno De publiciste Renate Dorrestein i 06-lijnen.. In haar beel dende betoog liet zij de minister fi- scheiden, gureren als conciërge van groot r i veel minder ADVERTENTIE gint aan te slaan. De WD heeft de kiezingen is dat niet onverstandig, zwakken in de samenleving ook omdat nieuwe kiezers vrijwel alleen ontdekt en lijkt serieus bereid hun bij het CDA weggehaald kunnen positie te verbeteren. Zelfs kunnen worden. Op de rechtervleugel heeft zij een héél klein beetje meedelen in de WD namelijk geen concurren- de welvaartsgroei door een inge- tie. wikkelde vorm van koppeling van uitkeringen aan de prijzen en verde re lastenverlichting. Wie had dat derwerpen, een jaar geleden kunnen denken. ten opzichte Het probleem zit echter in de on- de WD zich het CDA kan profi leren. Er zijn nauwelijks verschillen aan te wijzen tussen beide partijen, Voorhoeve toonde zich dan bok als of het moest zijn dat de liberalen een kind zo blij met het nie kiezingsprogramma. "Dit verkiezingsprogramma waarop een tra lastenverlichting ter waarde Lijsttrekker heel goed regeringsbeleid kan den gebaseerd. De lijnen van het denkt dat daarvoor geen ruimte herstelbeleid moeten worden voort gezet en er is ruimte iring", zei hij bij de presentatie acht miljard gulden. Het Cl denkt da PvdA Niet alleen met het CDA zit de WD het programma. Met zijn uitspraak op één lijn. Zelfs de afstand tot de over 'voortzetting van het beleid', PvdA is, blijkens dit verkiezings- koerst Voorhoeve duidelijk af op programma, kleiner dan ooit. Veria- continuering van de coalitie met het ging van het financieringstekort CDA. Hit ontbreekt. foute ouders De werkgroep Herkenning, willen worden het land uit en de rol van de overheid beperken tot het meest noodzakelijke, waren maar enkele van de onversneden conser vatieve ideeën die Geurtsen in 'Li- met een half procent per jaar lijsttrek- paald geen hoog tempo, terwijl an derzijds ook de PvdA inziet dat het spreekt de daar niet mee konden leven. Om ker van de WD. De enige i echte richtingenstrijd in de par- rent die Voorhoeve nog zou kunnen financieringstekort nog steeds veel tij te voorkomen, schoof partij voor- hebben, vice-premier Rudolf de te hoog is. Wat naast beperkte zake- zitter Leen Ginjaar alle besluiten Korte, is door de commissie- lijke meningsverschillen resteert, de 'commissie- Toxopeus vakkundig buiten spel zijn emotionele weerstanden tussen verkgroep kinderen beraal Bestek' neerschreef. door Toxopeus'. Wat die met het gedach- gezet? Stokpaardjes van deze tengoed van Geurtsen c.s. heeft ge- ter als drastische ingrepen in het de twee partijen, Voor de verkiezingscampagnes die in de Tweede We- Tijdens^een WD-congres^ vorig daan is na lezing van het verkie- woud van subsidies en het laag hou- volgend jaar, belooft al deze eensge- ,Tnm' r zingsprogramma wel duidelijk: hij den van uitkeringen, zijn in het ver- zindheid weinig goeds. Als de grote reldoorlog aan de kant van de bezet- vooijaar, bleek al dat veel WD'i ter stonden, organiseert op 15 en 16 april een weekeinde in het centrum 'Kerk en Wereld' in Driebergen. Kinderen van 'foute ouders' kun nen elkaar daar in kleine groepjes ontmoeten om over hun problemen te praten. ADVERTENTIE ANPNIEUWSTELEF00NI heeft ze met een grote prullebak verwezen rde kiezingsprogramma niet terug te partijen weinig onderwerpen weten vinden. De WD heeft zichzelf met dit weinig vuurwerk verwacht worden. Het lijkt erop dat Voorhoeve zelf sterk vernieuwende programma En juist dat maakt verkiezingscam- ook de nodige invloed heeft uitge- echter wel een probleem op de hals pagnes leuk. Ten slotte wordt het er i de gehaald. De koers is duidelijk legd naar het midden. Voor de oefend op de koerswijziging party. Zijn 'sociaal liberalisme' be- zich te profileren, kan i de kiezer niet gemakkelijker op zijn keuze te maken.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 3