'Geen argumenten bij grafische werkgevers' Stoffige scholen een ramp voor astmatisch kind Strafrecht laatste middel in zaak- Rushdie Domper op kerkelijk beraad blank-zwart in Zuidafrika DONDERDAG 9 MAART 1989 Doezé (Druk en Papier) laconiek onder kritiek LEEUWARDEN In 1968 doet hij als hoofdbestuurslid van de katholieke grafische bond zijn intrede in de vakbondswereld. Later is hij secretaris en voorzitter van deze bond, die aan het begin van de jaren tachtig met de 'algemenen' fuseert tot Druk en Papier, de grafische bond van de FNV. Een aantal jaren is hij vice-voorzitter, vorig jaar wordt hij benoemd tot eerste man. Landelijke bekendheid geniet hij echter allerminst, hoewel hij al twaalf jaar tweede man is bij de cao-besprekingen. Maar die spelen zich als regel af in de luwte van de publiciteit. Sinds anderhalve week kent echter heel Nederland het gezicht van de 54-jarige Toine Doezé, afkomstig uit Weert, 'de poort van Limburg'. Ironisch genoeg genoot hij zijn grafische opleiding bij Koninklijke Smeets Off set, het bedrijf in zijn vroegere woonplaats, dat afgelopen vrijdag als een der eerste 'plat' ging. Dat het tot stakingen in de grafische industrie is gekomen, is voor een belangrijk deel te wijten aan de gel dings- en manifestatiedrang van de ze nieuwe voorzitter, kritiseerde de werkgeversorganisatie KVGO. "Een bewuste provocatie", oordeelt Doezé. Laconiek: "Dit soort uitla tingen hoort bij het spel. Ze willen je wegen en proberen je zwakke punten te ontdekken". Of hij zich er door geraakt voelt? "Nee, niet echt. Ik vind dat de werkgevers op deze manier ver beneden niveau hande len. Het getuigt van gebrek aan ech te argumenten. Waar ik me aan stoor, is dat deze uitlatingen mijn le den tekort doen. Ze suggereren, dat 50.000 mensen in beweging komen, zodra ik even met mijn vingers knip". Nederland telt veertien openlucht scholen met i 1.500 leerlingen. schort. "We moeten in elk geval zien te voorkomen dat steeds meer kinderen aangewezen zijn op aangepaste scholen". Toch zijn die scholen voor veel kinderen de enige oplossing. Zoals voor Mathilde, de zevenjari ge dochter van mevrouw J. van Wachtendonk in Huissen. Mathil de had zoveel last van het stof op school dat ze uiteindelijk naar een 'buitenschool' is verhuisd. Voor mevrouw Wachtendonk staat buiten kijf dat de narigheid te wij ten is aan de school, waar ook haar zoontje Roy (5) zit. "In het weekeinde éls hij thuis is, gaat het stukken beter. De vlekken op zijn huid verdwijnen, hij heeft minder jeuk, niet zulke dikke ogen en hij hoeft niet zoveel te niezen". Aan het begin van de week, als de school is schoongemaakt, heeft Roy minder last dan aan het eind van de week. "Ik heb het zelf ook wel eens uitgeprobeerd door wat minder te stoffen. De kinde ren hadden dan meer hoestaan- vallen die ook heftiger waren". Mevrouw A. van Maanen uit Wormer' kent evenmin twijfel over de oorzaak van de klachten van haar kinderen. Haar gezin is speciaal vanwege de aandoening van de drie kinderen verhuisd van een oude vochtige woning naar een kurkdroog nieuwbouw huis. Er ligt zeil op de vloer, de meu bels zijn met leer bekleed en de gordijnen en het beddegoed zijn van katoen, zodat ze gemakkelijk gewassen kunnen worden. Plan- door Ger Bosklopper Nadat bijna twee weken geleden de onderhandelingen in de grafi sche sector stuk liepen en nog die zelfde avond bij de Perscombinatie te Amsterdam de eerste actie los brak, werd de op dit punt nog vrij onervaren Doezé plots van alle kan ten geconfronteerd met de media. "Ik ben overdonderd", zegt hij, te rugkijkend op die eerste dagen. Hij herinnert zich de persconferentie van de vakbonden vorige week dinsdag, nadat de werkgevers het ultimatum hadden verworpen. "Dan kom je die zaal binnen, vijf tien microfoons om je heen, het Journaal. Niet dat ik moest slikken, maar toch. Het was wel een beetje onwezenlijk. Maar het went snel. In het dagboek dat ik bijhoud, betrap te ik mezelf al op de vraag hoe het zal zijn wanneer alles weer 'nor maal' is". Zoeken Tijd voor zichzelf heeft Doezé dezer dagen niet of nauwelijks. "Ik word geleefd. Ik moet echt zoeken naar momenten, waarop ik kan naden ken over het oplossen van de pro blematiek. Ik kom daar bijna niet aan toe". Maar er zal toch frequent overleg zijn met de mede-bestuur- Kranten werven geen abonnees tijdens staking AMSTERDAM (GPD) - De dagbladbedrijven hebben be sloten tijdens de stakingen van grafici geen abonneewervings acties te houden. Spontane nieuwe abonnees worden (nog) niet geregistreerd. Hiermee wordt voorkomen dat ontevre den abonnees 'overlopen' naar een concurrerend dagblad uit boosheid omdat zij hun krant niet hebben gehad door de sta king. Ook zullen kranten die niet door staking zijn getroffen, hun losse verkoop-oplage niet ver groten. "We willen de collegiale verhoudingen in stand hou den," zegt voorzitter drs. J.A.M. van Tienen van de vereniging De Nederlandse Dagbladpers (NDP). Het lijkt erop dat de niet-blanke vertegenwoordigers bij het be raad tussen de verschillende ge reformeerde kerken in Zuidafri- ka zich blij hebben gemaakt met een dode mus. Synode-voorzitter dr. Johan Heyns van de blanke Nederduits Gereformeerde Kerk zorgde be gin deze week voor een verrassen de opening zij het achter geslo ten deuren door de apartheid te verwerpen, de medeplichtigheid van de blanke kerk aan het heer sende systeem te erkennen en vergeving te vragen aan de niet- blanke zusterkerken. Gisteren echter kwamen vertegenwoordi gers van de blanke kerk met een verklaring, waaruit blijkt dat de blanke kerk nog steeds vasthoudt aan haar rapport 'Kerk en Samen leving' uit 1986. Daarin worden al leen de schadelijke kanten van de apartheid 'zondig' genoemd. Dr. Allan Boesak, voorzitter van de synode van de 'Sendings- kerk' (voor kleurlingen), toonde zich na de hoopgevende uitlatin gen van Heyns 'verrast en ge roerd'. Hij verklaarde na de eerste besloten zitting dat men de blan ke kerk hieraan zou houden. Maar gisteren was de teleurstelling in de zwarte gelederen duidelijk merkbaar. Grens Heyns zelf sprak tegen, dat zijn ders over de impasse? Zijn uitleg: "We hebben 22 bezoldigde bestuur ders en 8 stafmensen. Zij zijn per manent uitgezwermd over het land naar tientallen bijeenkomsten. Zij leven een beetje in de euforie van de activiteiten". Voor Doezé staat als een paal bo ven water, dat van vakbondszijde geen toenadering kan worden ver wacht. "Het KVGO noemt steeds verschillende percentages wanneer het gaat om de beschikbare finan ciële ruimte. Het is steeds minder geworden. In hun laatste brief van 3 maart staat, dat er maximaal 2 pro cent beschikbaar is. Maar ze zeggen zelf, dat met hun eindbod al 5 pro cent is gemoeid. Ik kan dat allemaal niet meer met elkaar rijmen. Hoe kan ik daarover dan met die mensen onderhandelen? Ik heb geen enkel houvast". Die becijfering van de werkge vers deugt van geen kanten, vindt Doezé. "Ik heb geen opleiding tot econoom gehad. Maar in tegenstel ling tot wat ik altijd heb gedacht, blijkt datje voor het maken van be rekeningen helemaal geen kennis van exacte vakken nodig te heb ben". Doezé legt zijn becijfering voor: de werkgevers bieden 2 pro cent loonsverhoging met ingang van 1 april; over het hele jaar gere- blanke kerk iets terugnam van wat dinsdag was gezegd. "Maar de blanke kerk moet zich in de discussie over apartheid wel be wegen .binnen de ruimte die het rapport 'Kerk en Samenleving' biedt". Andere delegatieleden oordeel den daar anders over. De predi kant van de Sendingskerk Jan Mettler zei, dat nu voor hem de grens was bereikt. "Dit is een cru ciaal ogenblik voor de blanke kerk, maar ook voor mijzelf. Mijn vrienden kunnen niets terugne men van wat dinsdag is gezegd. Als zij dat wel doen, zetten ze hun geloofwaardigheid en het getui genis van de kerk op het spel". Mettler toonde zich diep teleurge steld dat de blanke kerk opnieuw het rapport 'Kerk en Samenle ving' ter sprake had gebracht. Dr. Nico Smith van de zwarte kerk «ag geen lichtpunten meer en geen hoop op voortzetting van de gesprekken hier. "Voor de zwarte kerken is de tijd aangebro ken om alleen verder te gaan". Andere afgevaardigden van deze kerk stemden hiermee in. Niets Voor Boesak is er 'niet veel' over kend is dat echter niet meer dan 1,5 procent. De verlaging van de vut- leeftijd naar zestig jaar gaat pas 1 ja nuari volgend jaar in. Deze verho ging drukt slechts een maand op de huidige cao, die van 1 februari 1989 tot 1 februari 1990 zou moeten lo pen. Met die verlaging is op jaarba sis 0,7 procent premie gemoeid, die ene maand kost het de werkgevers echter niet meer dan eentwaalfde van dit percentage. De extra werk geversbijdrage aan het opleiden van nieuwe mensen zou ook nog eens 0,3 procent van de beschikbare financiële ruimte vergen. Al met al komt Doezé niet verder dan, royaal gerekend, 2 procent stij ging van de loonsom, zoals het to taal van de uitgaven wordt ge noemd. De bonden hebben eerder steeds gezegd drie keer zo veel ruimte te zien en die ook te zullen opeisen. "We laten geen dubbeltje zitten", zegt Doezé. "De verplichting voor de werkgevers in totaal 3000 leerlin gen in dienst te nemen, vut voor mensen, die 40 jaar hebben gewerkt in de grafische sector of 35 jaar ploe gendienst hadden gedaan en verho ging van de wao-uitkering voor mensen ouder dan 40 zijn en blijven eisen, die de bonden gehonoreerd van het nieuwe vertrouwen in de leiding van de blanke kerk. 'Ei genlijk niets', zei hij. Tegenover een IKON-verslaggever toonde hij zich verbijsterd over de om mezwaai. Hij beschouwde die een beetje als 'verraad'. "Vertegen woordigers van de blanke kerk hebben ons uitgelegd, dat wij al les verkeerd hebben begrepen en dat alleen de discriminerende apartheid verkeerd is. De blanke kerk maakt dus nog steeds onder scheid tussen zogenaamde posi tieve en negatieve apartheid. Die houding trof ons allemaal als een bliksemschicht uit een blauwe hemel". Het beraad, dat is georgani seerd door de Gereformeerde Oe cumenische Raad (vroeger Syno de), loopt morgen ten einde. Er nemen acht lid-ke'rken van de Ne derduits Gereformeerde Kerk in Zuidelijk Afrika aan deel. Behal ve de drie Zuidafrikaanse gere formeerde kerken (blank, kleur ling en zwart) zijn er ook delega ties uit Zambia, Zimbabwe, Mala wi, Botswana en Namibië. 'Weldaad' Een parochie die de secularisa tie (functieverlies van kerk en DEN HAAG/LEUSDEN - De scholen in Nederland verworden tot stofnesten, waar een groot aantal kinderen met aandoenin gen aan de luchtwegen het abso luut niet uithoudt. Het Neder lands Astma Fonds wil verdere vervuiling voorkomen en heeft staatssecretaris Ginjaar-Maas (onderwijs) om maatregelen ge vraagd. door Theo Haerkens Volgens het Astma Fonds hebben de bezuinigingen in het onder wijs van de afgelopen jaren direct gevolgen voor het welzijn van een groot aantal kinderen. De scholen hebben minder te besteden en be knibbelen daarom op de schoon maakkosten. Stof en vuil krijgen meer kans en kinderen met ast matische aanleg of allergieën zijn de dupe. Deze kinderen zijn extra gevoe lig voor een aantal stoffen, zoals de mest van huisstofmijten, die scholen en huizen in grote aantal len bevolken. Hetzelfde geldt voor schilfers uit de pels van huis dieren en vogelveren of het stuif meel van planten in de klas. Ook sporen waarmee schimmels zich vermenigvuldigen, veroorzaken veel ongemak. Het is moeilijk steeds precies aan te geven wat de oorzaak is van de ellende die zich uit in kortade migheid, benauwdheid, hoestbui en, opgezette ogen en snotneu zen. "De uitscheiding van de huisstofmijt is berucht, maar het kan ook overgevoeligheid zijn voor een andere stof', aldus T. Rolle van het Astma Fonds. "Ie der geval is anders. Het kan zijn dat een kind geen last heeft van de kat van oma, maar wel van de kat van de buren. Bovendien is het niet altijd hetzelfde. Verblijf in een rokerige ruimte kan de 'kri tische grens' aanzienlijk verla gen. De emmer loopt dan sneller Klachten Het Astma Fonds constateerde vorig jaar dat steeds meer school gaande kinderen last hebben van irritaties in neus-, mond- en keel holte, terwijl tegelijkertijd de be zuinigingen op de scholen voel baar werden. "Pas toen we zoveel klachten kregen over kinderen, zijn we het verband met de bezui nigingen gaan leggen", aldus Rol le. Hij is blij met het onderzoek dat staatssecretaris Ginjaar-Maas wil doen en hoopt dat de regering er zo zelf achterkomt wat er aan ;t onderzoek van Justitie, naar nleiding van de protesten tegen t boek 'De Duivelsverzen', ncentreert zich op twee mogelijk pleegde strafbare feiten. Het rste betreft bedreiging met enlijk geweld tegen ekhandelaren of uitgevers, larbij de vrijheid van drukpers in t geding is. Het tweede is de roep i de dood van de schrijver ïshdie door fanatieke monstranten in Rotterdam en ïn Haag. lijs Schreuders i een samenleving met minderhe- en, die het moet hebben van on- erlinge verdraagzaamheid, zijn ergelijke uitingen van blinde haat loeilijk aanvaardbaar. Hier begeeft et onderzoek van Justitie zich op et moeilijke terrein van de zogehe in 'uitingsdelicten', de wettelijke eperkingen op de vrijheid van me- ingsuiting. Vooralsnog is het openbaar mi- isterie er duidelijk niet op gebrand m over te gaan tot een strafvervol- ing tegen personen die bijvoor- eeld met de tekst 'Dood aan Rush- ie' hebben rondgelopen. Wel heeft ïinister Korthals Altes (justitie) in e Tweede Kamer verklaard dat de- godsdienst) van de westerse sa menleving als uitdaging ziet en op basis daarvan haar activiteiten vorm wil geven, heeft de meeste kans op een eigen plek in de hui dige maatschappij. Tot die con clusie komt N. J. M. Derksen in een proefschrift waarop hij vol gende week vrijdag aan de uni versiteit voor theologie en pasto raat in Heerlen hoopt te promove ren. Derksen is teamleider van het pastoraal centrum Utrecht- West-Gelderland van het aarts bisdom Utrecht. Hij deed voor zijn proefschrift onderzoek in 34 parochies van het aartsbisdom naar de veranderin gen sinds de jaren 60. Deze veran deringen ziet men vooral in het ontstaan van werkgroepen, waar in vrijwilligers en pastores samen verantwoordelijk zijn voor de kerntaken in de parochie. Van de 34 parochies bleken er 13 te zijn die de secularisatie als een gege ven aanvaarden en proberen dit in hun activiteiten te verwerken. Volgens Derksen biedt de secu larisatie de gelovigen de kans te ontdekken dat alle functies die de godsdienst is kwijtgeraakt, niet het wezen ervan uitmaken. Wat dat aangaat ziet hij de secularisa- andse rechtsorde. Hij gaat daarom •raten met Moslim-organisaties om tieuwe escalaties van verbaal ge- zeld te voorkomen. Strafvervolging zal ditmaal niet •laatsvinden, maar een volgende :eer worden oproepen tot moord liet getolereerd. Toch houdt de op- oep geen uitlokking tot moord in. )aarvoor had op zijn minst een po ling moeten volgen de moord uit te oeren. Dan is nog een beroep mo- [elijk op een afzonderlijke bepaling iver 'mislukte uitlokking'. Maar lan moet de uitlokker zich hebben •ediend van 'uitlokkingsmiddelen': [iften, beloften of het verschaffen an de gelegenheid om het misdrijf e plegen. Wat overblijft is opruiing. Wie in iet openbaar opruit tot een straf baar feit of tot gewelddadig optre- ien tegen het openbaar gezag, pleegt een misdrijf en kan worden reroordeeld tot maximaal vijf jaar gevangenisstraf. De leuze 'Dood lan Rushdie' moet dan letterlijk vorden geïnterpreteerd als een apenbare oproep tot moord. Dat is seker denkbaar. Het is ook mogelijk Jat de oproep vooral een overspan nen poging was om lucht te geven aan emoties, vergelijkbaar met een moreel evenzeer verwerpelijke, maar beslist niet strafbare tekst als Goed zo, Khomeiny'. Maar nu Rus hdie door Iran vogelvrij is verklaard en er een prijs op zijn hoofd staat, is waarschijnlijk wel bewijsbaar dat tie als een weldaad. Godsdienst is meer persoonlijk geworden. Maar juist als persoonlijk geloof samen met anderen wordt beleefd, be zielt het het menselijk leven, steunt het actie om ethische waar den hoog te houden en motiveert het de sociale en politieke betrok kenheid. De aanwezigheid van religie in een geseculariseerde maatschap pij is minder zichtbaar, maar daarom niet minder werkzaam, zegt Derksen in zijn studie. Daar bij is het wel noodzakelijk dat het geloof is gefundeerd in het evan gelie, de bqbel en de traditie. Aan het onderlinge gesprek over de gemeenschappelijke en persoon lijke geloofsbeleving schort het nogal, zo bleek uit het onderzoek. Het contact met het bisdom is duidelijk verwaterd. In veel ge vallen wordt de band daarmee als negatief ervaren. Een rol daarin speelt dat gelovigen teleurgesteld zijn in hun bisschop of zich op ethische gronden afgewezen voe len. "In feite houden bij de gren zen van de parochie de contacten op", zo verwoordde een parochie het kernachtig. et delict opruiing is gepleegd. Er zijn drie redenen aan te geven 'aarom Justitie niettemin aarzelt iet het instellen van een strafver- olging. Allereerst moet het belang aarvan worden afgewogen tegen et algemeen belang: in plaats van e zaak op de spits te drijven, is het lisschien verstandiger de extreme lementen in de islamitische ge- ïeenschap zoveel mogelijk los te len van de grote meerderheid die e Nederlandse rechtsorde eerbie- igt. Bovendien is het beleid gericht p het voorkomen van herhaling. Het Wetboek van Strafrecht komt dan minder in aanmerking dan de wet op de openbare manifestaties, die het oordeel over de toelaatbaar heid van betogingen in handen van de gemeentebesturen legt. En ten slotte schept de identifica tie van de daders een probleem. Justitie moét dan op basis van pers foto's of journaalopnamen zien te achterhalen wie zich aan opruiing schuldig heeft gemaakt. Het in be slag nemen van journalistiek beeld materiaal kan alleen bij hoge uit zondering door de beugel, omdat daardoor het belang van een onbe lemmerde nieuwsgaring in het ge drang komt. Om al deze redenen verdient pre- rentief optreden voorlopig de voor keur. Dat neemt niet weg dat het strafrecht nadrukkelijker in het vi zier komt als middel om onaan vaardbare meningsuitingen te be- Beroepen Hervormde Kerk: beroepen te Geldermalsen A. P. Tack (vloot- predikant) Den Helder, door de synode voor het secretariaat van de Raad voor het Jeugdwerk C. Bergström Heerhugowaard- Veenhuizen. Gereformeerde Kerken: aan genomen naar Katwijk aan Zee (komende vacature ds. A. C. Ker sten, die met pensioen gaat) G. J. Mink (31) Arnemuiden, die daar mee bedankte voor Gramsbergen en Herwijnen; beroepen te Har- lingen E. C. Kim Deventer. Christelijke Gereformeerde Kerken: beroepen te Bennekom D. van der Zwaag Klundert. Doopsgezinde Broederschap: aangenomen naar Zeist H. Kline felter Wilhelmina-oord. Nachtpastoraat. Leden van binnenstadskerken in Amster dam, een pastoraal centrum en een hulpverleningsinstelling wil len per 1 september van dit jaar een 'interkerkelijk nachtpasto raat' beginnen. Dit houdt in, dat in een lokaal van de evangelisch-lutherse kerk aan het Spui (Handboogstraat 6) tussen 11 en 4 uur een pastoraal ten en bloemen ontbreken. "Onze zoon van vier jaar gebruikte al gaai, neen nij weer problemen en hoest hij zich de longen uit het lijf'. Binnenlucht Astma Fonds-woordvoerder Rol le sluit uit dat de algehele vervui ling van de lucht oorzaak is van de toenemende problemen. "Dat is een punt van zorg hoor, maar de kwaliteit van de binnenlucht is het belangrijkst. We hebben ook niet meer klachten uit gebieden met meer luchtvervuiling". Directeur C. Eisma van de Eer ste Nederlandse Buitenschool in Scheveningen kan niet zeggen dat de laatste tijd opvallend meer leerlingen bij hem zijn aange meld. Het hele land telt veertien openlucht scholen met naar schatting zo'n 1.500 leerlingen. De buitenscholen wijken niet opvallend af van andere scholen, maar ze zijn wel zo ingericht dat stof en vuil weinig kans maken, bovendien wordt er intensiever schoon gemaakt dan op andere scholen. Op de vloer ligt zeil, wat veel gemakkelijk schoon te hou den is dan vaste vloerbedekking. Bekende stofnesten als gordijnen ontbreken nagenoeg en ook bloeiende planten zal men op zijn school vergeefs zoeken. "Dieren hebben we niet, behal ve vissen in het aquarium". Als het weer het toelaat gaan de extra grote ramen in de klaslokalen open of de leraar verhuist met zijn groep naar de duinen om daar de les voort te zetten. Het is echter niet zo dat er alleen buitenshuis les gegeven wordt. Toen de school gesticht werd, lag ze bui ten de bebouwde kom en daaraan ontleent ze haar naam. Eisma is ervan overtuigd dat de bezuinigingen in het onderwijs hun tol eisen. Er wordt bezuinigd op de schoonmaakkosten, maar de problemen nemen ook toe naarmate er meer leerlingen bij elkaar in een lokaal zitten. Konijn Aan het begrip voor astmapatiën ten schort het nogal eens, vindt Eisma. Hij verhaalt van scholen waar het klassekonijn moest blij ven, hoewel een van leerlingen er 'stikkend allergisch' voor was "maar de andere kinderen waren zo dol op het beest". In een ander geval was een kleed in de klas de boosdoener. Toen de school het niet wilde wegdoen, boden de ou ders van het betreffende kind aan dagelijks eigenhandig te komen stofzuigen. "Maar dat mocht niet". strijden. Strafvervolgingen wegens opruiing waren vóór de Tweede We reldoorlog aan de orde van de dag, maar zijn al tientallen jaren uit de tijd. s In de jaren '60 heeft de Justitie een hele reeks achterhoedegevech ten gevoerd op dit gebied. Naar aan leiding van de felle protesten tegen de oorlog in Vietnam achtte de Ho ge Raad de leuze 'Johnson moorde naar' strafbaar, evenals de tekst 'De president van Amerika is een oor logsmisdadiger volgens het recht van Neurenberg en Tokio'. Deze strafzaken hebben uiteindelijk in 1978 gelèid tot een wetswijziging op grond van de overtuiging dat beto gers, maar ook bijvoorbeeld colum nisten, nu eenmaal niet al te genu anceerd hoeven te zijn bij het uiten van kritiek en verontwaardiging. Van oudsher is de vrijheid van meningsuiting beperkt door de toe voeging: behoudens ieders verant woordelijkheid volgens de wet. De nadruk kwam daarbij steeds min der te liggen op de strafwet en steeds meer op de privaatrechtelij ke bescherming van de rechten van andere burgers. De grens is getrok ken bij uitingen die de verdraag zaamheid in gevaar brengen, zoals het aanzetten tot haat of discrimina tie jegens bevolkingsgroepen. Te vrezen valt dat in het huidige kli maat de -strafrechtelijke beperkin gen van de vrijheid van meningsui ting weer aan betekenis zullen win- team aanwezig is voor gesprek ken met mensen die in de nacht leven en werken en dat leden van het team in de binnenstad ook 'mobiel' beschikbaar zijn. De le den van de werkgroep zijn rk, hervormd, gereformeerd, luthers en doopsgezind. Elektronische bijbel. Konin gin Beatrix krijgt volgende week vrijdag in de Nieuwe Kerk in Am sterdam, waar het Nederlands Bijbelgenootschap dan zijn 175- jarig bestaan viert, een elektroni sche bijbel aangeboden. De 18 diskettes bevatten de Statenver taling, de Nieuwe Vertaling van 1951, de Groot Nieuws Bijbel en een uitvoerig opzoekprogramma (concordantie). Doezé: "Waar ik me aan stoor is het feit dat de werkgevers suggereren, dat i 50.000 mensen in beweging komen, zodra ik even met mijn vingers knip". (foto GPD) 5

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 2