De oppermacht van Malevich Rudi Fuchs blijft bij verkoopplan Soepele 'Valentijn' Jasperina begint 'tour' in Leiden Stedelijk Museum Amsterdam verwacht 200.000 bezoekers DONDERDAG 9 MAART 1989 KUNST PAGINA 25 i Het olieverfdoek 'Vrouw met hark' van de Russische schilder Malevich. AMSTERDAM - Achter eenvolgens was hij impres sionist, kubo-futurist en suprematist. Als een wel gedane De Medici blikt hij vanaf het laatste zelfpor tret zijn eigen sterfkamer in. Kazimir Malevich. Zijn leven eindigde in de neo- renaissance. Hij stierf aan kanker. door Pieter van den Bos Eindelijk is het zo ver. Zijn lang ver beide expositie hangt in het 'Stede lijk'. Er worden tegen de tweehon derdduizend mensen verwacht. De 'showmaster' heet Wim Beeren. Een eretitel, want wat hij in zo korte tijd in Moskou voor elkaar kreeg, kent zijn weerga niet. Profiterend van broze glasnost bood hij als be heerder van het suprematische werk van Malevich de Russen aan om hun collecties daaraan toe te voegen en samen een overzichtsten toonstelling te maken. En het wonder geschiedde. De in de kelders van de Tretyakov Galerij in Moskou en het Russisch Museum te Leningrad verdonkeremaande Malevich werd afgestoft en opge poetst nadat het ministerie van cul tuur zijn toestemming had gegeven. De Russen liepen te hoop om de grootste kunstvernieuwer van deze eeuw, die meer dan een halve eeuw was 'ondergedoken', in hun musea te zien. Met zijn Malevich-stunt vol tooide Beeren zijn werk als tove naarsleerling van Sandberg. Sand- DEN HAAG (GPD) - Rudi Fuchs, directeur van het Haags Gemeente museum, houdt vast aan zijn voor nemen om een aantal belangrijke werken uit de eigen collectie van het museum te verkopen. Met dit geld wil hij een rentedragend fonds stichten voor nieuwe kunstaanko pen, die beter in de opzet van het Gemeentemuseum passen. Zijn plan is overladen met kritiek. Gisteren ontstond verwarring over de opstelling varvFuchs tijdens het dinsdag gehouden overleg over Fuchs' plan tussen zes museumdi recteuren, van wie sommigen Fuchs' voornemen volledig verwer pen. Zo kwam de interpretatie door het ANP van een na afloop van dat overleg uitgegeven persbericht er- 'op neer dat Fuchs door de knieën Was en zijn voornemen tot verkoop van twee Picasso's en een Monet had opgeschort. Een woordvoerder van de ge meente Den Haag en een medewer ker van Fuchs (die op het ogenblik in het buitenland verblijft) ontken nen dit ten stelligste en wijzen er op dat Fuchs gewoon bij zijn plan blijft. Cultuurwethouder Verduyn Lunel is in afwachting van het voor stel van Fuchs dat later door de ge meenteraad zal worden behandeld. Gemeentewoordvoerder Van Bo ven zegt dat in het persbericht heel duidelijk staat dat de zes onderteke naars - Beeren van het Stedelijk in Amsterdam, Crouwel van Boymans in Rotterdam, Debbaut van Van Ab be in Eindhoven, Haks van het Gro ninger Museum, Oxenaar van Kröl- ler-Müller in Otterlo én Fuchs van het Gemeentemuseum in Den Haag - 'bij hun oorspronkelijke stand punt blijven'. 'Dat betekent dus dat Fuchs óók bij zijn oorspronkelijk standpunt blijft en zijn voornemen wil uitvoeren', aldus Van Boven. Fuchs' medewerker J. Locher heeft verklaard dat Fuchs evenveel nieuwe kunst wil kunnen aankopen als het Stedelijk Museum in Am sterdam en dat dit alleen mogelijk is als bedoelde drie kunstwerken van de hand worden gedaan. Volgens Locher zal Fuchs het plan alleen ter zijde schuiven als ér een minder in grijpend middel om aan het beno digde geld (circa 40 miljoen gulden) te komen, zou worden gevonden. De museumdirecteuren die giste ren bijeen zijn geweest onderken nen de zorgelijke situatie van het Haags Gemeentemuseum dat het thans met een onwerkbaar laag ge meentelijk aankoopbudget moet doen. Maar onder anderen Wim Beeren van het Stedelijk Museum in Amsterdam heeft zich eerder kei hard tegen het plan van Fuchs uit gesproken. De ondertekenaars van het pers bericht zijn van mening dat op korte termijn intensief en breed overleg noodzakelijk is om tot een oplos sing te komen. De Zes zullen zelf het initiatief tot dit overleg nemen. berg kwam in de jaren vijftig het su prematische oeuvre van de Rus op het spoor en wist die collectie voor Amsterdam te verwerven. Uit kunsthistorisch oogpunt moet dit dé gebeurtenis van na de oorlog zijn. Is het daarom echt toeval dat het nieuws over de verkoop van en kele 'Haagse' topwerken door Fuchs vrijwel spoorde met de publi- citeitsboom voor Malevich? Mondriaan In het 'Stedelijk' zijn er twee mo menten waarop de adem van de be zoeker even stokt. Inrichtster Marij ke van der Wijst heeft van de 'uit vinding' van het suprematisme een sacrale gebeurtenis gemaakt. Het zwarte vierkant in wit uit 1915 hing zij excentrisch op een lang, licht ge bogen schot. Een schilderij als ta bernakel, de kijker als gelovige, mu- seumbezoek als eredienst. Malevich maakte enkele versies van dit vier kant dat geen zuiver vierkant, maar een vierhoek is. Het origineel, dat een omwenteling in de beeldende kunst veroorzaakte omdat natuur en voorwerp waren losgelaten ten gunste van de kosmische vorm, is in te slechte staat om nog vervoerd te worden. Malevich schilderde zijn vierkant niet op het wit, maar in het wit. Daardoor komt het vierkant los en krijgt het, mede door de afwij king aan de bovenzijde, een op waartse beweging. Dat gevoel van (weg)zweven is een spannende sensatie, die in de volgende zaal waarin het suprema tisme glorieert nog wordt verhe vigd. Geometrische vormen in het interstellaire wit van de oneindig heid. In de daarop volgende periode is de schijnbare bekering van Male vich tot het realisme te bewonde ren. Een opwindend ensemble door de symbiose van werkelijkheid (fi guren in landschappen en portret ten) en de nieuwe leer. Daar wacht de bezoeker het tweede, adembene mende moment, want in een belen dend zaaltje heeft Beeren werk van verwante tijdgenoten van Malevich laten ophangen. Als de naar die ruimte afdwalende blik Mondriaans 'Hilversumse' compositie met twee zwarte lijnen ontwaart, veroorzaakt dat een schok. Afgezien van de emo tionele trammelant rondom dit top stuk van de Stijl dringt hier het be sef door dat twee kunstenaars, dui zenden kilometers van elkaar ver wijderd, onbekend met eikaars be staan en eikaars werk, in dezelfde periode met dezelfde revolutionaire concepten bezig waren. Twee ver lichte geesten, theoretici, baanbre kende vernieuwers en grondleggers kunst. - Erkenning vanuit VS voor Leidse professor LEIDEN - De University of Cali- fornia Press zal een Engelstalige uitgave publiceren van de Ne derlandse studie 'Het woord van eer. Literatuur aan het Holland se hof omstreeks 1400', geschre ven door de Leidse literatuur historicus F.P. van Oóstrom (35). De Amerikaanse weten schappelijke uitgeverij zegt het in 1987 verschenen boek te be schouwen als een cruciale stu die over de Noordeuropese cul tuur in de middeleeuwen. Na de lovende ontvangst, die Van Oostroms werk ten deel viel, waarbij het boek door som migen op één lijn werd gesteld met werken van Barbara Tuch- man, Jacques le Goff, Emmanu el Le Roy Ladurie en Johan Hui- zinga, betekent dit een verdere erkenning van 'Het woord van In 1988 werd het boek van Van Oostrom bovendien al be kroond met de iXfijnaendts Franckenprijs als de beste cul tuurhistorische studie van de af gelopen jaren. De Amerikaanse uitgave zal vermoedelijk in de loop van 1991 verschijnen. De Franse regisseur Jean-Jacques Annaud schudt koningin Beatrix de hand. De Koningin woonde gisteravond de première bij van zijn nieuwste film 'De Beer' in het Tuschinski Theater te Amsterdam. Bijna twee jaar lang trokken de regisseur en zijn crew op met beren en beertjes, die de ac teurs zijn in een dramatische film. (foto ANP) CAREL VOSMAER - Het Haags Historisch Museum toont van 19 maart tot 12 juni de tentoonstelling 'De literaire wereld van Carel Vosmaer (1826 - 1888)'. Vosmaer was als letterkundige helft van de negentiende eeuw een van de de Nederlandse cultuur. Veel materiaal op rijke archief van de familie, dat onlangs ir opengesteld. Nop Maas schreef met medewerking vai een boek bij de expositie. Daarin komen kunsthistoricus in de tweede gezichtsbepalende figuren van le tentoonstelling komt uit het zijn geheel voor onderzoek is F. L Bastet en J. F. Heijbroek dan 250 afbeeldingen Cezanne, Manet, Monet, Degas, Gauguin, Rousseau, Matisse en Pi casso. Schilderijen van superieure kwaliteit. Beide collecties waren toegankelijk voor de avantgarde van Rusland. De invloed van die topwerken moet op een kunstenaar als Malevich aanstekelijk hebben gewerkt. Oppermachtig Begonnen als impressionist -met bloesemboompjes a la Van Gogh- gaat Malevich snel mee in de waar dering van de volkskunst van de boerenschilders. De invloed van de ikoonkunst mengt hij met dit 'pri mitivisme' om tot een kubistische opvatting te komen waarin zijn landarbeiders conische vormen krijgen met een metalige kleur. Door onderzoek en experiment maakt hij zich uit de avantgarde los om met volkomen abstracte werken een pioniersrol te vervullen. De ver stilde, blanke monochromen, die hij in zijn suprematisme maakte, behoren tot het mooiste dat in dit genre is gemaakt. Deze expositie rekent af met de opvatting dat de kunstenaar na de abstracte periode, al of niet politiek gedwongen, terugkeerde naar een saaie, oninteressante figuratieve vormgeving. Niets is minder waar. Hij blijkt in het laatste deel van zijn oeuvre het supremaat van zijn denkbeelden te hebben toegepast op de arbeider als monument. Met zijn 'oppermacht' zet hij ze als met rake kleurvlakken opgebouwde plastieken in hun ruimtelijk ele ment. De laatste portretten, waarin hij zich van stijlmiddelen uit de re naissance bediende, voeden de op vatting van Wim Beeren dat hij tot 28 mei een genie en de grootste schilder van deze eeuw in huis heeft. Portret van de Russische kunstenaar Kazimir Malevich (1878-1935) (foto i niet eerder gepubliceerde portretten, tekeningen en do- Breuk In het diepste geheim had Malevich zijn suprematische schilderijen ge maakt. Op de laatste tentoonstel ling van de futuristen '0,10' in Mos kou lanceerde hij die nieuwe kunst, die een radicale breuk met alle figu ratieve stijlen betekende. '0,10' was het cryptische, numerieke, motto, omdat de nul als nieuw begin en vertrekpunt naar het objectloze werd beschouwd en met tien het aantal deelnemers aan de expositie was aangegeven. Door de kritiek werd het evenement de zoveelste futuristengril genoemd en als 're kenkundig analfabetisme' afge daan. Dat oordeel is begrijpelijk als men bedenkt dat deze rebelse kun stenaars met pollepels op hun jasre- vers de gevestigde orde tegen zich in het harnas joegen. Malevich gaf zijn zwarte vierkant in wit een ere plaats met grote symbolische waar de in zijn ensemble. Het cruciale schilderij hing hij op de plek die confessioneel bestemd was voor de icoon, in de hoek. Hét vierkant als visuele geloofsbelijdenis. De theo rieën van Freud en Einstein be vruchtten de denkwereld van Male vich, die langs intuïtieve weg tot composities kwam waarvan de vor men aan absolute wetmatigheden blijken te voldoen zoals knappe re kenaars aantoonden. Dat aspect van zijn oeuvre is even curieus als geniaal. Zijn liefde voor het boeren leven en de natuur en zijn opleiding aan een landbouwschool doen zo veel 'exactheid' niet vermoeden. Als Kazimir Severinovich Male vich echter eenmaal de schilder kunst heeft ontdekt, is het hek van de dam. Hij wordt ambtenaar om de roebels te verdiene, die een acade miestudie in Moskou voor hem mo gelijk maken. Superieuren weten zich geen raad met die vreemde vo gel, die dromerig naar buiten kijkt, alsmaar tekent en zijn werk laat ver sloffen. Eenmaal in Moskou vindt Kazimir het bruisende culturele kli maat waar een Diaghilev bovenuit springt en waarin hij kan gedijen. Hij ziet er de grote kunst uit Frank rijk, die verzamelaars als Sjtsjoekin en Morosov nog nat uit de Parijse ateliers hadden gehaald: Van Gogh, Bij 'De Giftige Appel' seerd in kleine Heerenmaten. Regie: Caro line Barmentlo, Jeroen van de Wiel. Rad boud Zeilstra. Muziek: Kurt Schwab. Gezien in het LAK-theater op 8 maart. LEIDEN Het ouderwetse stu dententoneel van een literaire fa culteit die manmoedig trachtte te bewijzen, dat Nederlandse au teurs toneel konden schrijven, ligt ver achter ons. In plaats daar van laat De Giftige Appel nu door een 'kollektief teksten op maat vervaardigen en al levert ook dat geen meesterwerken op, het heeft in elk geval charme en getuigt van durf. Bovendien bezit 'Valen tijn' een grote levendigheid, die bij het vlotte spel (binnen ander half uur rolden veertig scènes aan de toeschouwer voorbij) geen kans bood op grote inzinkingen. Het gevaar van een quasi-diepzin- nige woordenbrij, levensgroot aanwezig bij een stuk over sociale verhoudingen, werd vakkundig vermeden, al dient gezegd dat daarbij wat al te snel naar het cli ché werd gegrepen. De o zo socia le werkster zonder aandacht voor haar eigen dochter en met een constante angst voor 'burgertrut' aangezien te worden, is weliswaar nog geen anachronisme, maar evenals andere elementen leek zij rechtstreeks weggelopen uit het cabaret van de jaren zeventig. Ty perend voor de mentaliteit van de jaren tachtig was echter, dat noch auteurs noch uitvoerenden tot een keuze leken te komen. Be grippen als carrière maken en establishment werden aan de kaak gesteld, maar niet zonder meer veroordeeld, zelfs niet als de weg daarheen geplaveid was met protectie of beddegoed. Parallel daaraan deinsde men er evenmin voor terug de titelheld, het zwarte schaap in het geheel, steeds dui delijker af te schilderen als het slachtoffer van contactstoornis sen en een ziekelijk gebrek aan realiteitsbesef. Zijn non-confor- misme bleek dus ook geen be wuste keuze en dat was een mo gelijke oorzaak voor het feit dat het slot in de lucht bleef hangen. De toeschouwer werd niet met een conclusie naar huis gestuurd, wel met de herinnering aan een soepel verlopende, bij vlagen flit sende voorstelling met een uit muntende muzikale omlijsting. PAUL KORENHOF Toneelgroep 'De Giftige Appel' NOB blundert bij organisatie Muziekconcours Scheveningen DEN HAAG (GPD) - Een plan- ningsfout is er de oorzaak van dat op het laatste moment de opzet van beide finaleavonden van het 3de Scheveningen Internationaal Mu ziek Concours (tot 16 maart) ingrij pend gewijzigd moet worden. Het speciaal voor het cello-concours ge schreven werk, 'Symmetrical Me mories' van Tera de Marez Oyens, zal door de 6 finalisten niet worden uitgevoerd met orkest, zoals de be doeling was, maar alleen met piano begeleiding. Het blijkt dat het Radio Filharmo nisch Orkest onder lpiding van Ro nald Kieft onvoldoende repetitie- tijd was toegewezen om het ver plichte stuk samen met de solist(e) op niveau in te studeren. De con coursleiding in Scheveningen schrijft de organisatorische blunder toe aan het NOB, het geprivatiseer de facilitair bedrijf van de NOS, waaronder de omroeporkesten val len. Aanvankelijk wilde Tera de Ma rez Oyens haar compositie terug trekken uit boosheid over de gewij zigde opzet van de finales op 15 en 16 maart. Later legde zij zich neer bij de 'oplossing' waarvoor nu geko zen is. De diverse pianisten die de cellisten begeleiden zijn thans bezig het werk in te studeren. Ook de planning voor de opnamen die de AVRO-televisie van de finaleavon den gaat maken, moet drastisch worden gewijzigd. Het is voor de tweede maal dat er onder auspiciën van de Adama Zyl- stra Stichting een celloconcours in het Scheveningse Circustheater wordt gehouden; twee jaar geleden werd de Westduitser Gustav Rivini- Jasperina de Jong. AMSTERDAM/LEIDEN (GPD) - Ivo de Wijs en Joop Stokkermans zijn al enkele maanden druk met het schrijven van een nieuw thea terprogramma voor Jasperina de Jong. Dat krijgt de titel 'Tour de Chant' en Jasperina zal er vanaf half september het theater mee ingaan, te beginnen in de Leidse Schouw- burg op 15 en 16 september. Ze in hetzelfde theater met haar program ma op gedurende drie avonden in april (19, 20 en 21) De belangstelling voor 'Tour de Chant' is zo groot, dat de periode tot half mei 1990 met 140 voorstellin- en van 30 maart tot en met 5 april in gen door het land geheel is volge- de Koninklijke Schouwburg in Den boekt. Nederlands top-theater- Haag. vrouw staat onder meer van 9 tot en met 11 november in de Utrechtse Stadsschouwburg, van 30 januari tot 17 februari van het volgend jaar in het Nieuwe de la Mar in Amster dam, van 20 tot en met 24 februari in het Rotterdamse Theater Zuidplein planken zet BACHFESTIVAL - De Haagse wethouder Jack Verduyn Lunel heeft zich met onmiddellijke ingang teruggetrokken uit het comité van aanbeveling van het Haagse Bach Festival. De reden tot deze stap is dat Shell een van de bedrijven is die dit jaar het festival sponsort. Het stuk van De Marez Oyens wordt overigens wél tijdens het ga laconcert op zaterdag 18 maart door de kandidaat, die de prijs voor de beste uitvoering van dit werk krijgt, in de oorspronkelijke versie (dus mét orkestbegeleiding) uitgevoerd. Ook van dit gala maakt de AVRO tv- opnamen. De concoursleiding kampt met nog een andere tegenvaller. Een groot aantal deelnemers heeft het te elfder ure laten afweten. Er was ge rekend op 98 kandidaten uit 23 lan den, maar er doen nu 37 cellisten minder mee. De overblijvende 61 deelnemers komen uit 19 landen. De Sowjet-Unie behoort tot de lan den die nu als gevolg van de afzeg gingen niet meer vertegenwoordigd zijn. De internationale jury onder voorzitterschap van Manus Willem- sen bestaat uit de Nederlanders Godfried Hoogeveen en Jean De- croos en voorts uit Valter Despalj (Joegoslavië), Bernard Greenhouse (VS), Mikhail Khomitzer (Sowjet- Unie), Jürgen Meyer-Josten (Bondsrepubliek), Zara Nelsova (Canada/VS) en William Pleeth (En geland). Tien deelnemers, onder wie de Nederlandse Larissa Groeneveld, waren ook in 1987 van de partij. De jongste buitenlandse deelnemer is de 17-jarige Anne Gastinel uit Op zaterdag 18 maart is Jasperina Frankrijk die door haar moeder be- i de Stadsschouwburg van Haar- geleid wordt. Een veelbelovende m definitief voor het laatst te zien kandidaat is Jean Queyras uit Cana- i haar solo-musical 'Victoria', die da die in 1986 op het Rostropovitch dan voor de 222ste keer op de Concours in Parijs de Jeanne Marx- prijs won. De jongste Nederlandse deelneemster is de 16-jarige Quirine Viersen. De geldprijzen *die ter beschik king worden gesteld variëren van 25.000 tot 2500 gulden.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 25