LEIDSCH DAGBLAD WD: deel uitkeringen omhoog Mannen produceren veel sekslokstoffen in testikels PvdA en CDA kritisch over verldezingsprogram BASF wil toch praten over schade bentazon AUTO LEITHON DONDERDAG 9 MAART 1989 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 38878 Prijs fl. 1,25 Wassenaar wint het: geen 70 maar 50 Ion op Rijksstraatweg WASSENAAR/DEN HAAG - De maximum snelheid op de Rijks straatweg in Wassenaar zal alsnog worden teruggebracht tot vijftig ki lometer per uur. De voorzitter van de afdeling geschillen van bestuur van de Raad van State heeft dit van morgen beslist. Onlangs werden op het gedeelte van de Rijksstraatweg tussen de Rozenstraat tot Den Haag door Rijkswaterstaat nog borden ge plaatst die een maximum van ze ventig kilometer aangaven. Het mi nisterie van verkeer had besloten dat een dergelijke snelheid op de weg gerechtvaardigd was. De ge meente Wassenaar was het daarmee echter niet eens en vroeg schorsing van het besluit bij de Raad van Sta te. Voorlichter Wim Issendonck van Wassenaar zei vanochtend dat de gemeente zeer verheugd is over de voorlopige voorziening die nu is ge troffen. Het wachten is nu op Rijks waterstaat dat nieuwe borden langs het betreffende gedeelte van de Rijksstraatweg moet plaatsen. Woordvoerder Ratsma van het ministerie van verkeer en water staat benadrukte vanochtend dat het om een voorlopige voorziening gaat. "Het eigenlijke beroep van Wassenaar moet nog worden be handeld en kan anders uitvallen". Het ministerie blijkt teleurgesteld over het voorlopige besluit van de Raad van State: "Het zal aan auto mobilisten moeilijk duidelijk zijn te maken dat ze vijftig kilometer moe ten rijden op een weg die duidelijk geschikt is gemaakt voor zeventig kilometer per uur". Ratsma vreest dan ook dat de weggebruikers de maximum snel heid van vijftig kilometer massaal zullen gaan negeren. "En dat komt de verkeersveiligheid beslist niet ten goede". Alphense wethouder Den Duijn burgemeester van Rozenburg ALPHEN AAN DEN RIJN - De Alphense wethouder H.W. den Duijn (42) is per 1 april benoemd tot burgemeester van Rozenburg. De WD'er volgt in deze Rijn mondgemeente H. van der Goot op die vorig jaar juli burgemees ter is geworden van Nieuwer- kerk. Rozenburg heeft ruim 14.000 Den Duijn wordt op dinsdag 4 april geïnstalleerd. Gistermiddag werd hij door de commissaris van de koningin in Zuid-Holland, S. Patijn, op de hoogte gebracht van de beslissing van minister C. van Dijk van binnenlandse zaken. Den Duyn is in Alphen zeven jaar wethouder geweest. Van 1982 tot 1986 beheerde hij de porte feuilles culturele en sociale za ken, onderwijs, personeelszaken eh organisatie. Daarna moest hij met de komst van een PvdA-wet- houder in het college de post cul turele en sociale zaken inleveren- Voordat hij wethouder werd, was Den Duijn vier jaar raadslid voor de WD en werkzaam als ka pitein bij de Koninklijke Lucht macht. In Rozenburg krijgt Den Duijn te maken met een programcolle ge van PvdA en D66. Evenals zijn voorganger Van der Goot moet Den Duijn zich beperken tot de wettelijk voorgeschreven taken: politie, brandweer, openbare or de en veiligheid en algemeen be stuurlijke coördinatie. Den Duijn is getrouwd en heeft twee zoons van 15 en 18 jaar. NIJMEGEN (ANP) - Mannen produceren aanzienlijke hoe veelheden sekslokstoffen in hun testikels. Dat blijkt uit een onderzoek van de biochemicus drs. J. Weusten. Hij promoveert morgen op het onderzoek aan de Katholieke Universiteit in Nijmegen. Het was al langer bekend dat mannen sekslokstoffen produ ceren. Maar tot nu toe hadden onderzoekers nog niet ontdekt waar de stoffen in het lichaam worden geproduceerd. De seks lokstoffen komen uiteindelijk terecht in de urine, het speeksel en vooral in het okselzweet. Volgens drs. Weusten spelen de stoffen een rol bij de seksuele communicatie tussen Mannen waarderen de geur positiever dan vrouwen. Vrou wen omschrijven de geur als "afschuwelijk, urine, zweet, ziekenhuisachtig". De negatieve beoordeling van de geur veroorzaakt ook een vervelend probleem in de var kensindustrie. Mannelijke var kens (beren) produceren dezelf de soort lokstoffen als mannen. Deze zogenoemde beregeur is zo onwelriekend dat berevlees vrijwel onverkoopbaar is. Weusten ontdekte verder dat de sekslokstoffen wel door mannen en varkens worden ge produceerd, maar niet door apen en ratten. Hij concludeert daaruit dat de mens in dit op zicht nauwer verwant is aan een varken dan aan een aap of rat. Parkeren bij station straks niet meer gratis UTRECHT (GPD) Treinreizigers die met de. auto naar een NS-station komen, moeten in de toekomst waarschijnlijk betalen voor het par keren op een van de NS-parkeerter- reinen. Over drie maanden begin nen de Spoorwegen op drie stations een proef met betaald parkeren. Het recht om bij stations te parkeren, wordt gekoppeld aan het trein kaartje. De NS hebben een onderzoek ge houden naar het gebruik van 37 par keerplaatsen bij 27 NS-stations, waaruit is gebleken dat voorname lijk niet-treinreizigers hun auto bij het station stallen. "Daarmee wordt het voor mensen die gebruik maken van,het systeem van parkeren en reizen (p+r) bijna onmogelijk hun auto kwijt te raken. De NS verliezen zo klanten", aldus een woordvoer ster. De proeven worden gehouden bij de stations Amsterdam Amstel. Zaandam en 's Hertogenbosch. Ver. Spaarbank en Amev uit op samensmelting UTRECHT (ANP) - Het verzeke ringsconcern Amev en de Verenig de Spaarbank gaan deelnemen in eikaars aandelenkapitaal. De twee concerns-zullen in elkaar een be lang verwerven van 15 procent. Par tijen gaan een onderzoek verrichten naar een mogelijk volledig samen gaan, aldus een bekendmaking van vanochtend. De besturen van de bedrijven stellen vast dat zich binnen Europa een ontwikkeling voordoet waar door de activiteiten van banken en verzekeraars elkaar gaan overlap pen. Amev is een van de grootste, in ternationaal actieve Nederlandse verzekeringsconcerns met een ba lanstotaal van meer dan 25. miljard gulden en ruim 11.000 mensen in dienst. De Verenigde Spaarbank is de grootste spaarbank van ons land met een balans van over de 12 mil jard gulden, ruim 400 kantoren en 3000 medewerkers. DEN HAAG (GPD/ANP) De WD maakt het beleid van de huidige regeringscoalitie tot inzet van de verkiezingen voor de Tweede Kamer in mei 1990. Een nieuw kabinet moet 8,2 miljard gulden uittrekken voor lastenverlichting voor de burgers, vijf miljard extra uitgeven aan milieubeleid, en de koopkracht van de minimum-uitkeringen garanderen. De uitkeringen voor aow-ers en volledig arbeidsongeschikten moeten worden verhoogd. Teruggetrokken in een rustig hoekje luisteren fractievoorzitter Voorhoeve (midden) en partijvoorzitter Ginjaar (rechts) naar de vragen en opmerkin gen van journalisten tijdens de presentatie van het VVD-conceptverkie- zingsprogramma. (foto anp) RIJSWIJK (ANP) - Het Westduitse te zullen bijdragen in de extra kos- chemische concern BASF praten ten die de waterleidingbedrijven -1!ngbedrijven moeten maken om de stof, die in het conflict Ludwigshafen in kleine hoeveelhe- de vervui- den in de Rijn wordt geloosd, uit het water te halen. Na de weigering van het concern schadevergoeding te betalen had de VEWIN haar advo caat gevraagd te onderzoeken of en hoe een gerechtelijke procedure te- Twee weken liet BASF weten niet gen de onderneming kon worden aangespannen. Nu zegt BASF bereid te zijn te gaan praten over een minnelijke schikking. De VEWIN wil op dit voorstel ingaan. Of dit betekent dat schade zal worden vergoed, kon i beide zijden niet meede- met de Rijnwaterleidingbedrijven over een schikking over een vergoeding ling van de Rijn met het onkruidbe strijdingsmiddel bentazon. Dit heeft de Vereniging van Waterlei dingbedrijven in Nederland (VE WIN) vandaag meegedeeld len. Zacht Perioden met zon en overwegend droog. Minimumtemperatuur om streeks 6 graden, middagtemperatuur ongeveer 13 graden. Zuidwesten wind, matig, aan de kust eerst nog af en toe krachtig. De vooruitzichten voor zaterdag tot en met dinsdag: half tot zwaar bewolkt en af en toe wat regen. Middagtempe ratuur ongeveer 10 graden. Vrijdag 10 maart zon op: 07.06 uur. zon onder: 18.35 uur; maan op: 07.45 uur, maan onder: 23.03 ter: 02.42 en 12.4 28 PAGINA'S AZL mag sperma overleden man niet vernietigen DEN HAAG/LEIDEN - Het Acade misch Ziekenhuis Leiden (AZL) mag het sperma van een vorig jaar op 20-jarige leeftijd overleden Lei- denaar niet vernietigen. De Haagse rechtbankpresident mr. M. Wijn- holt heeft vanmiddag de eis van de ouders en de vriendin van de man toegewezen. Vorige week eisten zij in kort geding dat het AZL het sper ma twee jaar zou bewaren zodat zij de gelegenheid kregen te beslissen wat ermee moest gebeuren. De 20-jarige man overleed vorig jaar mei in het AZL na een operatie. Eerder dat jaar onderging hij een behandeling met medicijnen om kankercellen te doden. Door deze chemotherapie bestond het risico dat hij onvruchtbaar zou worden. Daarom werd besloten sperma in te vriezen zodat hij later toch een gezin kon stichten. In de overeenkomst met het ziekenhuis liet hij opnemen dat bij zijn overlijden zijn ouders en vriendin het recht kregen over het sperma te beschikken. De uitspraak van de rechter bete kent niet dat het AZL het sperma nu ter beschikking van de ouders moet stellen. Wijnholt wil met zijn uitspraak een rustpauze inlassen. *PLO-leider "Gedurende die twee jaar kan dan Arafat als kin- in een uitgebreide civiele procedure dervriend tij- in alle rust een antwoord worden dens zijn bezoek gegeven op de fundamentele vra- aan Pakistan, gen, die aan deze kwestie ten grond- waar hij met slag liggen", aldus Wijnholt. Ook president Bena- kan er nader bekeken worden of er zir Bhutto werkelijk een overeenkomst tussen (rechts) bespre- het ziekenhuis en de overleden man kingen voert. bestond. (foto ap> ADVERTENTIE DAIHATSU KOPLOPER IN BETROUWBAARHEID In de Consumentengids van fe bruari 1989 vindt u het resultaat van een onderzoek naar manke menten bij auto's. Een panel van ongeveer 8000 automobilisten heeft daartoe nauwkeurig bijge houden welke mankementen zij in het jaar 1987 aan hun auto kregen. De uitkomst is onthullend. Of zoals de consumentenbond het stelt: "Uit de meldingen van deze autorijders komt een compleet beeld naar voren van de sterke en zwakke kanten van de auto's". Als ook de resultaten uit de ge gevens over de jaren '85 en '86 worden meegeteld, blijkt het snel groeiende Japanse merk Daihatsu koploper in betrouwbaarheid. Dus met de minste gebreken in drie jaar tijd. Reageer snel, nog enkele comfort modellen beschikbaar bij: TALBOT Zie Peugeot advertentie op pagina 22 van dit blad. Dat staat in het concept-verkie zingsprogramma dat de Volkspartij voor Vrijheid en Democratie van ochtend in Den Haag presenteerde. Het programma 'Een kansvolle toe komst, naar een nieuw evenwicht' is opgesteld door een commissie on der leiding van oud-minister mr. E.H. Toxopeus. De kosten van het totale program ma (51 miljard gulden in vier jaar), kunnen volgens de WD worden betaald worden uit de economische groei (geschat op 2,5 procent) en be zuinigingen voor 4,25 miljard gul den. Op onderwijs kan niet verder worden bezuinigd, terwijl voor volksgezondheid, zwakzinnigen zorg en ouderenzorg extra geld no dig is. Opmerkelijke punten in het con cept-programma zijn verder: De defensie-begroting hoeft niet met drie maar slechts met één pro cent te groeien; er kan flink gesnoeid worden in de subsidies voor nieuwbouw van huizen; de salarissen van ambtenaren en trendvolgers moeten gelijke tred houden met de loonontwikkeling in Werkgevers willen nieuw gesprek met grafische bonden DEN HAAG (GPD) - De organisa tie van grafische werkgevers KVGO heeft de vakbonden voor vanavond uitgenodigd voor een 'oriënterend overleg' om te zien of een uitweg kan worden gevonden uit het steeds grimmiger wordende conflict over de cao. Vanochtend verhardde zich het conflict opnieuw, toen perso neel van de Nederlandse Rotogra vure Maatschappij spontaan het werk neerlegde. In de plannen van de bonden zou een staking bij NRM pas later aan de orde komen. Aan het overleg van vanavond zouden alleen de voorzitters van de betrokken organisaties van onder nemers en werknemers moeten deelnemen. Of uit het overleg een voortzetting van de cao-onderhan delingen zou kunnen voortvloeien, was niet zeker. Het KVGO heeft zijn onderhandelingsdelegatie ge vraagd zich gereed te houden. De vakbeweging heeft zich van begin af aan op het standpunt ge steld dat het overleg pas kan wor den voortgezet, wanneer de werk gevers met een beter bod komen dan het voorstel dat zij in de laatste onderhandelingsronde, twee we ken geleden, op tafel legden. (pagina 7: 'verse' krachten nemen sta king over) de bedrijven. De inkomensachter stand van hogere ambtenaren op het bedrijfsleven moet kleiner wor den; voor de bestrijding van de crimi naliteit, versterking van de politie en bouw van gevangenissen moet een half miljard extra worden uitge trokken; het aantal kerncentrales moet 'vooralsnog' niet worden uitge breid. De WD pleit er voor dat een nieuw kabinet 1,35 miljard gulden uittrekt voor bestrijding van de werkloos heid. Dat geld moet vooral gestoken worden in verlaging van de sociale (werkgevers)premies en extra scho ling. De verborgen werkloosheid onder wao'ers moet hard worden aangepakt via scholing en extra pre mies voor bedrijven die veel men sen afstoten naar de wao. Zowel CDA als PvdA vinden vin den het bezwaarlijk dat de WD niet alle (minimum-)uitkeringen wil la ten meedelen in de groei van de wel vaart. De WD belooft langdurig werklozen, gedeeltelijk arbeidson geschikten en bijstandmoeders al leen koopkrachtbehoud en die be lofte is bovendien minder hard dan op het eerste gezicht lijkt, meent CDA-fractieleider De Vries Zo wordt fors het mes gezet in bouw- subsidies en dat leidt tot flinke huurverhogingen. "Dat wordt er niet bij gezegd". De PvdA bespeurt in het WD- program een voortzetting van het vergroten van inkomensverschil len. "Onrechtvaardig en een onver standige barrière voor loonmati ging", aldus vice-fractievoorzitter Wöltgens. (pagina 3: WD voor verplicht afkic ken; VVD kiest definitief liberale koers) Ruding vraagt De Koning om opheldering DEN HAAG (GPD) - Minister Ruding (financiën) heeft van zijn collega De Koning (sociale zaken en werkgelegenheid) op heldering gevraagd over diens uitspraken dat de sociale uitke ringen in 1990 gelijk kunnen stijgen met de lonen. Ruding vindt dat deze mening, die ook CDA-fractievoorzitter De Vries al eens heeft ondersteund, in strijd is met het kabinetsbeleid. De Koning zei dat de sociale uitkeringen zouden kunnen stij gen op voorwaarde dat de loon stijging gematigd blijft. Als de lonen met slechts 1 procent stij gen, kunnen de uitkeringen met hetzelfde percentage omhoog. Ruding zegt in zijn brief ver baasd te zijn over de uitspraak. De Koning mag in het kabinets beraad van morgen opheldering geven. "Het kabinet heeft nooit be slist dat het bereid is in 1990 de uitkeringen te verhogen indien de loonstijging wordt gematigd. In de meerjarencijfers is voor 1990 dan ook uitgegaan van voortzetting van de bevriezing", schrijft Ruding. Volgens de mi nister van financiën profiteren de uitkeringen in 1990 van de belastingverlaging volgens het dan geldende nieuwe stelsel. Hij wijst er tevens op, dat de kabinet tot nu toe steeds tegen de verhoging van de uitkerin gen heeft gepleit. Ook De Ko ning heeft steeds gezegd dat het kabinet het minimumloon en de daaraan gekoppelde uitkerin gen wil blijven bevriezen. Dit beleid was volgens het kabinet nodig om de bestrijding van de werkloosheid niet in gevaar te brengen. Mededeling directie De Nederlandse dagbladen hebben hun abonneewerving stopgezet, zo lang de stakingen in de grafische in dustrie voortduren. Lezers die zich spontaan aanmelden voor een abonnement op onze krant, zullen wij op een wachtlijst zetten. In een later stadium zullen wij dan con tact met hen opnemen. Directie Leidsch Dagblad en Alphens Dagblad Goedemorgen Cees en Lia, Gefeliciteerd met de mooiste Bakker Bart winkel van Nederland. Met dank aan aHe mensen die met hun inzet deze opening op tijd hebben gerealiseerd. Bakker Bart Nijmegen.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 1