De la Mar weigert banenplan van De Koning uit te voeren Veel mensen hebben recht op pensioen maar weten dat niet Protest van 150 mensen van medische faculteit Activiteiten vrouwendag goed bezocht DONDERDAG 9 MAART 1989 LEIDEN Circa 250 gemeenten protesteren tegen gedwongen tewerkstelling LEIDEN - Wethouder De la Mar (sociale zaken) weigert De la Mar baseert zich op uitvoering te geven aan het banenplan van minister De Ko- soctatelaken ning wanneer dat deze zomer door de Tweede Kamer wordt tien Leidse instellingen die me< aanvaard. De la Mar is het er niet mee eens dat jongeren hun werken aan het huidige banenpla uitkering verliezen wanneer zij niet aan het werk gaan. Hij waarin geen dwangmaatregelen brief wethouder 'dat jongeren alleen een de vaste kamer- baan of scholing accepteren omdat hun uitkering maar te houden'. meent bovendien dat de instellingen die tijdelijke banen ^n°bXeftTteh?bte^aanïSo™ voor werklozen beschikbaar stellen, afhaken wanneer de dwangmaatregel wordt gehandhaafd Licht gewonde bij zware aanrijding de 'gedwongen jonge ren' maar juist de 'zeer grote groep gemotiveerde jongeren een goede begeleiding te willen geven'. Onder de tien bevinden zich ook de Hoflandbrug het AZL en de RUL die de grootste werkloze jongeren "Daarmee loop je het risico dat ze uiteindelijk toch weer in de bakken van de sociale dienst terecht ko men", meent hii. Voorschoten gereden, terwijl alleen bussen, 'afnemers bromfietsers en fietsers daar mogen zijn. Van de 135 tijdelijke banen die passeren. De Rijs wij ker kend te zijn in Leiden en geen LEIDEN - Een 17-jarige jongen uit bodsborden te hebben gezien. Wassenaar mocht vanmorgen geluk spreken dat hij slechts lichte hersenschudding overhield oversteken. Daarbij werd hij gegre- i forse aanrijding. Hij werd pen door de auto. De jongen werd aan de Vijf Meilaan ter hoogte onbe- de laatste anderhalf jaar werden geschapen, namen beide in stellingen er driekwart voor hun re dezelfde rich- kening. Volgens De la Mar hebben wilde linksaf de instellingen geen zin om veel tijd begeleiding te besteden wan- zij met jongeren te maken krij- De Leidse wethouder verwacht echter niet dat de Kamer zo maar akkoord gaat met het banenplan van De Koning. Hij put zijn hoop uit uitspraken van het kamerlid Heemskerk (CDA) gisteravond in een uitzending van 'Den Haag Van- Leiden daag' die minister en gemeenten (VNG) opriep te onderhandelen over het plan. door de botsing weggeslingerd. De gen die alleen de César Franckstraat op zijn brom- brommer kwam onder de auto te- omdat zij anders hun uitkering fiets geschept door een auto die recht en werd enkele meters meege- liezen i 37-jarige sleept. De Wassenaarder bleek wat dizzy te zijn en is voor onderzoek r het AZL overgebracht. werd bestuurd door uit Rijswijk, e man was met zijn auto vanaf Volgens de Leidse wethouder staat het hem overigens vrij maatre gelen van het rijk als het banenplan het werk gaan te negeren 'omdat het rijk de ge meenten geen dictaten mag opleg gen'. "De rijksoverheid kan de ge- Dictaat De la Mar weet zich gen het banenplan inmiddels gesteund door een groot aantal gemeenten. Een oproep van de Leidse wethouder om te protes teren tegen het banenplan wordt v door zo'n 250 gemeenten der alle grote en middelgrc sen - gesteund. De gemeenten gen de minister om voortzetting oo_ LEIDEN - Echte dikbillen, ze waren er weer bij tientallen op de 39ste versie van de Paasveetentoonstelling die meenten moeilijk dwingen honder- vandaag in de Leidse Groenoordhallen is gehouden. Deze traditionele 'vleestentoonstelling' werd door een paar den tijdelijke banen te vinden voor duizend mensen bezocht. De manifestatie is anders van opzet dan voorgaande jaren. Zo konden bezoekers voor het zijn acties te- werkloze jongeren. Dan gaan wij eerst tijdens de keuringen van de runderen uitgebreid toekijken, dank zij tribunes die om de centrale keurings- n De Koning ondertussen toch gewoon verder plek waren geplaatst. Bovendien werden de keuringen vergezeld van een uitgebreide mondelinge toelichting. met de jongeren die wel gemoti- Naast aandacht voor vee en vlees van enkele honderden runderen, was er ook allerlei techniek in de Groenoordhal veerd zijn", aldus De la Mar. aanwezig, waaronder tractoren. (foto wim Dijkman) LEIDEN - Ongeveer 150 medewer kers van de medische faculteit heb ben vanochtend tijdens een werk onderbreking van een uur geprotes teerd bij het college van bestuur van de universiteit. De medewerkers deden dit om de eis van de bonden, dat bij de reorganisatie van de facul teit geen gedwongen ontslagen mo gen vallen, kracht bij te zetten. De bonden hebben vanmiddag hebben recht op pen- aiucii inden zijn zich daarvan niet be- J?wust of weten niet hoe zij het pen sioen moeten aanvragen. In onze ru- straat worden gezet. Verder willen ^et huidige banenplan op vrijwUli- pensioenen jn het aigemeen. We be de bonden dat het universiteitsbe- zZ.%7. schrijven een aantal niet zo beken- stuur zo goed mogelijk gebruik- gucu gcuxuitt.- scheppen maakt van de verschrillende sociale Plaatsen. regelingen voor het personeel. Daarmee kunnen medewerkers haasd. Het zijn ook echt niet alleen Ouderdomswet (aow) worden geschoold en herplaatst, "Die grote respons heeft tijdelijke arbeids- ^sSes waarin een bijzonde aanspraak op pensioen bestaat. Bijna iedereen kent de Algemene Weduwen- De leden van de bonden hebben maandag besloten tot de werkon derbreking. Om hun wensen kracht sprek met het college van bestuur bij te zetten, hebben ze ook een peti- over de reorganisatieplannen. tie laten rondgaan, waarbij ruim 300 - handtekeningen werden opge- De vakorganisaties hebben uitge- haald. Die handtekeningen zijn rekend dat, als de reorganisatie op vanmorgen aan het college van be de huidige wijze doorgaat, bij de stuur aangeboden, medische faculteit ongeveer 50 De voorzitter van het universi- i moeten worden ontslagen, teitsbestuur, C. Oomen, zegde de dwongen omdat er geen mogelijk- PvdA-gemeenten die afwijzend ge reageerd hebben, zoals is gesugge- (aww). De aow geeft reerd. Er zitten ook veel gemeenten die in Nederland uit het zuiden van het land onder woond hebben ei waar de PvdA niet de meerderheid domspensioen. D heeft", aldus de wethouder. Volgens De la Mar is het plan van De Koning gedoemd te mislukken. "Leiden zal er niet aan meewerken lijk en ik denk niet dat Leiden de enige den gemeente is. Veel meer gemeenten of daar ge recht op ouder- iww kent, onder voorwaarden, een (tijdelijk) uitke ringsrecht toe aan weduwen en we- Deze wetten zijn respectieve- a 1956 en 1959 in werking getre- Oudere lezers zullen zich zullen niet meedoen, soms noodge- schien nog de Invaliditeitswet her- i het college van be- medewerkers vanmorgen toe dat de heden Ze willen r stuur de toezegging dat er hoe dan reorganisatie zo fatsoenlijk e ook geen mensen gedwongen op aal mogelijk wordt afgewikkeld. Deze in 1919 in werking ge- jongeren te treden wet verplichtte de werkge- r tot het' sluiten plaatsen". Het grote gevaar plan van de minister is volgens de teits- en ouderdoms- wezenverzekering INSTITUUT BURGERRAADSLIEDEN BREESTRAAT 92 2311 CV LEIDEN TELEFOON 071-254142 LEIDEN - De Internationale Vrou- werkster vrouwenwerk wendag die gisteren op drie plaat- Leiden werd gehouden Dordrecht, vertelde over het feit dat met name vrouwen getroffen beiders domswet 1919 werd verder onder heeft de minister anderen zelfstandigen de mogelijk- zelfs deelneming heid geboden zich vrijwillig te zekeren. De Invaliditeitswet ei tergroep Opscene uit Utrecht die Ouderdomswet zijn intussen inge- een invalidi- :n weduwen- heel gebruikelijk dat werknemers voor alle ar- pensioentoezeggingen worden ge- loondienst. In de Ouder- daan. Voor bepaalde bedrijfstakken sociale zaken een bedrijfs pensioenfonds verplicht gesteld. Zo'n verplichting hoeft echter niet iedere werknemer te gelden. improviseerde op het thema van de trokken. Dat geldt ook voor de On- Vaak geldt er een leeftijdsgrens of bewaren. Het is immers nog eind weg... Er is echter nog steeds geen i trale registratie van pensioenaan- overlijden spraken en u moet er dus zélf iets dag. voor doen, om straks uw recht op pensioen geldend te kunnen ma ken. exemplaar van het pensioenregle ment op, zodat u weet wat uw rech ten zijn als uw exman zou komen te zijn 65ste veijaar- over het algemeen goed bezocht. De den door de huidige armoede. Zij dag stond in het teken van 'Vrou- waarschuwde de wen en poen'. In het Volkshuis snel vrijwilligers- vormden de optredens van acroba- werk te gaan doen. tenduo Chewing Gum en het Vrou- wensmartlapenkoor de hoogtepun ten van de dag. Veel vrouwen deden mee aan het creatief onderdeel in het Volkshuis, waar onder meer limericks moesten worden gemaakt. Die werden later door de vrouwen zelf voorgelezen. Spreekster Monique Mol, mede- ge vallen wetten, die onder avonds waarden levenslang een arbeidson geschiktheidsuitkering garandeer- eerst werd ge- den en dus eigenlijk ook een voor de derde ziening boden voor de oude dag. De vrouwendag werd niet te afgesloten in het Vrouwenhuis onbetaald de Doezastraat, sproken over v wereldlanden. Vervolgens werd ge- ü^Hriifcr^ricir^r» In buurthuis 't Spoortje aan de discussieerd over het inkomen van L5CariJISpenS10en Bernhardkade werd gistermorgen vrouwen waaraan werd meege- Daarnaast kennen we be een discussie gehouden over vrou- werkt door Saar Boerlage. Zij hield beroepspensioenen. We z een pleidooi voor invoering van het verder alleen hebben ovi basisinkomen. Het salonorkest De drijfspensioenen. de Pumps trad tijdens de maaltijd op. De avond eindigde met economsiche zelfstandig heid. 's Middags kon bij standjes formatie worden gekregen over mogelijkheden bij te verdienen. Ook trad de thea- flamengomuziek. Het Burgerlijk Wetboek geeft de disco en werknemer geen recht op pensioen. In het bedrijfsleven is het echter minimum aantal arbeidsuren per week. Werknemers met een tij delijk dienstverband, stagiaires en thuiswerkers kunnen uitgesloten zijn van de pensioenvoorziening. Er zijn in Nederland heel wat pen sioenfondsen en als u veel verschil lende werkgevers heeft gehad, kunt u links en rechts heel wat pensioen aanspraken hebben opgebouwd. Veel mensen vergeten dat zij zijn opgenomen in een pensioenfonds of denken er niet Daarvoor een aantal tips. 1. bewaar alle papieren pensioen bij elkaar en houd het pen- de Land- sioenfonds op de hoogte adreswijzigingen of veranderingen Ongevallenwet In 1967 werd een tiental ongevallen wetten ingetrokken. De belangrijk- de Ongevallenwet 1921, ;n Tuinbouwongevallen- wet 1922 en de Zeeongevallenwet 1919. Degenen die op 1 juli 1967 persoonlijke situatie (huwe- recht hadden op een ongevalsrente lijk, echtscheiding, overlijden partner); zij c 2. maak een lijstje van de namen adressen van de pensioenfond- ;n waar u aanspraken hebt opge- papieren, die bouwd, vermeld daarbij uw in- hun pensioen ontvangen, te schrijf- of registratienummer en geef een kopie van dat lijstje aan uw partner en/of kinderen; REDACTIE: JAN RIJSDAM, TELEFOON: 161444 Tuinvrouwen (I) De vrouwelijke volkstuinder is opmars. Steeds mee nemen niet alleen het (politieke) heft, maar nu ook de schop in ei gen handen. Dit nieuwe ver schijnsel openbaart zich het sterkst bij de tuingroep Het Zon neveld gelegen aan de Nachte gaallaan, op de zoom van Leiden en Oegstgeest. Bijna een kwart van de in totaal zo'n zeventig volkstuinen wordt daar door vrouwen bestierd. Het Zonneveld, opgericht in de oorlogsjaren, is nog een ouder wets volkstuinencomplex. Dat wil zeggen: er is geen kantine en geen elektriciteit of riolering. Dit laatste betekent dat er ook geen huisjes voor dagrecreatie mogen worden gebouwd. Het gaat bij Het Zonneveld voornamelijk om lapjes grond waar groente en fruit worden geteeld. Alleen een schuurtje of kasje is toegestaan. Het tuinencomplex aan de Nachtegaallaan is nog het enige in de wijde omgeving dat op deze oorspronkelijke wijze functio neert. En het ontbreken van elek tra of een kantine wordt er aller minst als een gemis beschouwd. Integendeel. De vrouwelijke vrij- etijdtuinders voelen zich juist op deze wijze het meest iri hun knol lentuin. "Tuinieren staat hier voorop. In de zon liggen kunnen we thuis ook wel". Waarom nemen vrouwen een volkstuin in een tijd dat de groen teman het steeds gemakkelijker maakt met gesneden, voorgewas sen groente in de schappen? "Het is een hobby", verklaren de mees te vrouwen. "Andere redenen zijn dat de groente uit eigen tuin na tuurlijk het lekkerst smaakt en dat het spitten en schoffelen op een lapje grond heel ontspannend is in deze jachtige tijd". "Ik heb een heel drukke baan met veel spanningen", vertelt Vil- na Roorda-Troubetzkoy. "Eigen lijk vind ik het noodzakelijk om daarnaast met iets heel anders be zig te zijn, om te ontspannen en evenwicht in mijn leven te bren gen. Ik heb bewust voor een volkstuin gekozen omdat ik het uitdaging vind din gen op een andere manier aan te pakken dan ik in mijn werk ge wend ben. Als ik in de tuin bezig ben glijden alle dagelijkse be slommeringen van mij af". De volkstuin dus als alternatief voor een anti-stress-therapie? "Een beetje wel", aldus Vilna. "Maar we hebben allemaal zo on ze eigen redenen. Voor de één .is het een hobby, voor de ander een medicijn en voor de derde weer iets anders". "Ik doe het ook voor mijn kin deren", vertelt Caro Schaake. "Om ze te laten zien dat een aard appel anders groeit dan een wor tel. en hoeveel moeite het soms kost om dingen op te laten ko men. Ik vind heel belangrijk om mijn kinderen te laten zien dat het niet zo vanzelfsprekend is dat alles in de schappen bij Albert Heijn ligt". Tuinvrouwen (2) "Vrouwen in de tuin mogen dan in opmars zijn, in de besturen van de tuinverenigingen zijn ze nog steeds ondervertegenwoordigd", aldus Frans Uijlenbroek die sa men met zijn vrouw het secretari aat van 'Het Zonneveld' runt. "Geen van de vrouwen met een tuin voelt er voor om daarnaast nog een bestuursfunctie te aan vaarden. Ik vind dat een enorm gemis", zegt Uijlenbroek. "Een vrouw heeft toch vaak een andere kijk op de zaken dan een man". "Het hebben van een volkstuin vraagt al veel tijd en aandacht", verklaart Jacobien van Maanen het gebrek aan belangstelling voor het besturen. "Je moet er toch zeker drie keer per week zijn. Soms lukt dat, maar soms ook niet. Voor de meeste van ons is het gewoon niet te doen om naast de tuin ook nog een be stuursfunctie op je te nemen". De aanwezige vrouwen, die tot voor kort nauwelijks sjoege had den van een groentetuin, redden zich best op hun eigen vierkante meters. Daarmee is niet gezegd dat ze als een feministische tuin- brigade de mannelijke volkstuin- Een aantal tuinvrouwen van tuinencomplex Het Zonneveld poseert met hark en schoffel "Niemand gelooft natuurlijk dat we in deze 1' ders van hun lapje grond jagen. Lideke Middelbeek: "Ik vind het juist heel fijn als mijn buurman een handje helpt en vertelt hoe ik moet spitten zonder last van myn rug te krijgen". Doen vrouwen het volkstuinie ren nu ook op een andere manier dan mannen? De aanwezige da mes menen van wel. "Een belang rijk verschil", volgens Antje "Ijal- kens, "is dat vrouwen meer bloe men telen. Geen gewone bloemen maar bijzondere soorten die je op de markt niet zo gauw tegen zult komen". Commentaar krijgen de tuin- i nauwelijks van de man nelijke tuinders. "Je ziet r wel eens op zo'n manier kijken van: zie haar met d'r bloemen. Maar zo zijn ze niet allemaal", al dus Berendien de Ridder. "Mag ik eens wat zeggen", rea geert voorzitter Gijs Borst van de turnvereniging. "Wat my opvalt is dat het assortiment dat door vrou wen wordt geteeld veel groter is dan dat van mannen. Mannen wil len de meeste aardappelen op een vierkante meter of planten grote hoeveelheden sla of andijvie dat allemaal tegelijk opkomt. Dat moet dan allemaal thuis verwerkt worden en in de diepvries. Vrou wen zijn wat dat betreft prakti scher. Ze kiezen voor een grotere verscheidenheid, stoppen zaadjes voor maar een stuk of zes krop- pies sla in de grond en doen dat na een paar weken weer. Da's veel handiger". Van meer luxe op het tuinen complex willen de tuinvrouwen noch voorzitter Borst iets weten. Geen mooie huisjes met luisterrij ke namen. "Als de eén een huisje gaat bouwen wil de ander het weer Aooier. Dan werken men sen zich in hun volkstuin ook weer in de stress. Dat is de bedoe ling niet. Laat ons het maar een beetje primitief houden". r dan 25 procent arbeidson geschikt waren, kregen in plaats van de rente een wao-uitkering. De ze wao-uitkering eindigt echter* bij het bereiken van de 65-jarige leef tijd, terwijl de ongevallenwetten le venslang recht gaven op een uitke ring. De ongevallenwettrekkers zijn er dus met de wao op achteruit ge gaan. Om dit goed te maken, betaalt de bedrijfsvereniging by beëindiging van de wao-uitkering een afkoop som uit aan diegenen die hun recht op wao (mede) ontlenen aan een vroeger genoten ongevallenrente en sindsdien tot hun 65ste onafgebro ken recht op (een gedeeltelijke) wao hebben gehouden. We zijn er niet zeker van dat de af koopsom spontaan wordt uitbe taald. Als u geen afkoopsom heeft ontvangen en meent daarop wel recht te hebben, raden wij u aan contact op te nemen met uw be drijfsvereniging. Zo nodig kunnen wij u helpen bij het opstellen van een briefje. er niet zeker van bent dat u alle gegevens heeft, pro beer dan uw arbeidsverleden te re construeren en ga na in welke bran che of bij welke werkgevers u ge werkt heeft, in welke periode dat het geval was en vraag bij uw (vroe gere) werkgevers na of u bij een pensioenfonds ingeschreven was. Het kan soms moeilijk zijn de ex- werkgever te achterhalen. Het be drijf kan failliet zijn of in andere handen zijn overgegaan. In dat ge val kunt u bij ons informeren naar het adres van het meest waarschijn lijke pensioenfonds of schrijven naar de Verzekeringskamer, post bus 9029, 7300 EM Apeldoorn (tel. 055-550888). Vermeld daarbij altijd Invaliditeitswet de onder punt 3 genoemde gege- Na 31 december 1975 is geen ouder- vens. doms- of weduwenrente meer toe gekend op grond van de Invalidi teitswet. In plaats daarvan krijgt de verzekerde bij het bereiken van de Een pensioen moet aangevraagd 65-jarige leeftijd een afkoopsom uit- worden door de belanghebbende, betaald, ten zij de verzekering al Meestal zal dit de verzekerde zelf eerder is afgekocht op grond van de Aanvragen zijn en wordt de aanvraag kort voor de 65ste verjaardag ingediend. Als de verzekerde voor zijn 65ste over leden is en een vrouw of kinderen achterlaat, kan er recht bestaan op jaar of jonger afkoopregeling van 1 juli 1967. De afkoopregeling 1967 voorzag in een afkoop van de aanspraken verzekerden die op 1 juli 1967 35 idea r weduwen- of wezenpensioen. spraken van degenen die ouder dan Als u niet onmiddellijk na het ont- 35 jaar waren, maar bij het bereiken staan van pensioenaanspraken een van de 65-jarige leeftijd slechts aan- aanvraag heeft ingediend, is er niets spraak zouden maken op een ouder- aan de hand. U kunt altijd nog een domsrente van minder dan 60 gul- aanvraag doen en meestal zal het den per jaar. De afkoopsom werd op pensioen dan met terugwerkende aanvraag of ambtshalve toegekend kracht tot de datum van pensione- door de Sociale Verzekeringsbank, ring of overlijden worden toege- vroeger de Raden van Arbeid, kend. By een te laat ingediende aan- Ook voor vrijwillig verzekerden vraag voor aow- of aww-pensioen op grond van de Ouderdomswet zal de terugwerkende kracht echter 1919 verviel het recht op ouder meestal maximaal één jaar zijn. domsrente; vanaf 1 januari 1980 bleef alleen recht op een afkoopsom bestaan. Op 1 juli 1987 is verder be paald dat het recht op ouderdoms- Ook na echtscheiding kan recht op rente of een afkoopsom vervalt als Echtscheiding weduwenpensioen bestaan. Een gescheiden 1 i verloop van twee jaar na het ont staan van het recht geen toekenning i de scheiding is overle- of uitbetaling heeft plaatsgevon den, kan recht hebben op aww. den. Voor diegenen die op 1 juli Voorwaarden zijn dat zij niet met 1987 al recht op een afkoopsom had een ander gehuwd is op het moment den, is de uiterste aanvraagdatum van overlijden en recht op het we- gesteld op 1 juli 1989. duwenpensioen zou hebben gehad Daarna is men te laat. De Sociale als de man op de datum van echt- Verzekeringsbank kent waar moge scheiding zou zijn overleden. lijk de afkoopsommen ambtshalve Er kan echter ook recht op een toe. De verjaringstermijn zal daar- weduwenpensioen- bestaan op om waarschijnlijk alleen van belang i bedrijfspensioenre- zijn voor naar het buitenland geëmi- geling, waarbij de gesloten. Zorg dus ook bij schei ding dat u weet waar i greerde vrijwillig verzekerden. We raden (familieleden van) hen s geval van twijfel vóór 1 juli verzekerd is geweest en vraag bij de staande navraag te doen bij de Soci- pensioenfondsen eventueel ale Verzekeringsbank.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 15