TAD LEIDEN 'Klacht tegen geweld kansloos' van politie Dienstverlening voor vrouw die postagenschap overviel Plan voor uitbreiding Huygens laboratorium Conclusie van Justitieel Klachtenbureau: van Brief sportzaken was geen dreigement Schadevergoeding bewoners flat Agaatlaan onvoldoende' s LEIDSCH DAGBLAD DONDERDAG 9 MAART 1989 LEIDEN Een klacht over onevenredig gebruik van ge- den gedeeltelijk gegrond bevonden, weid door de politie heeft weinig kans van slagen. Dit con- T" stateren medewerkers van het Justitieel Klachtenbureau o_ van de Leidse rechtswinkel. De korpschef van de Leidse ter. Hij gaf een klager alsnog gelijk politie en de commandant van de rijkspolitie district 's Gra- ®n overige twee kregen venhage beroepen zich er namelijk vrijwel altijd op dat de TUong v klager zich heeft verzet tegen de politie en dat gebruik van geweld daarom noodzakelijk was. Het klachtenbureau signaleert dat klachtenbureau over een vreemde- het verslag zijn ling die door de politie uit een café schreden". De afdeling van de de klager niet wordt gesleurd. Hij kon de politie rechtswinkel staat overigens visie van de niet duidelijk maken dat hy in het pand woonde en dat zich daar ook zijn paspoort bevond. Het Justitieel wordt alleen het bezwaarschrift bij kregen, zonder dat er andere feiten Klachtenbureau denkt dat affaires de burgemeester (het hoger beroep) of omstandigheden aanwezig drie zaken die genoemd, de v is geaccepteerd. "De visie van de betrokken politiefunctionarissen heeft het voordeel van de twijfel ge- In drie gevallen is tegen de afwij zing van de klacht een bezwaar schrift ingediend bij de burgemees- het Justitieel Klach tenbureau noemt de Leidse klach tenprocedure op zich een goede. "Het is alleen jammer dat in vele ge vallen de termijnen worden i onaf- de klagers minder aan nemelijk te achten". "Een onjuiste ontwikkeling", zeg gen de samenstellers van het ver slag. "Aan de lezing van de klager vallen opgenomen al deze voorkomen kunnen worden door een onafhankelijke commissie als de politie niet meer in openbare bekeken. Een regeling waarin een gelegenheden controleert. onafhankelijke klachtenbehande- In de Zakenanalyse van het ling wordt vastgelegd, ligt nog bij klachtenbureau zijn ook twee ge- de Raad van State voor advies. DEN HAAG/LEIDEN - Een 27-ja- rige Leidse is gisteren door de Haagse politierechter veroor deeld tot vier maanden voorwaar delijke gevangenisstraf voor een poging het postagentschap aan de Maresingel te overvallen. De vrouw kreeg als bijzondere voor waarde de verplichting opgelegd 240 uur dienstverlening te ver richten. Heeft zij dit niet gedaan binnen een bepaalde tijd, dan moet ze alsnog de gevangenis in. De vrouw werd schuldig be vonden aan de poging het post agentschap op 12 januari van dit jaar te overvallen. Het bleef bij een poging omdat de beheerder van het agentschap haar over meesterde voordat ze ook maar haar luchtdrukpistool had kun nen pakken. Officier van justitie mr. Van der Broek eiste in eerste instantie zes maanden gevangenisstraf waar van een maand voorwaardelijk, maar ging uiteindelijk akkoord met de alternatieve straf. De offi cier noemde het onbegrijpelijk dat de vrouw, die nog nooit met politie of justitie in aanraking was geweest en moeder is van een 4- jarig kind, tot de overval was ge komen. Uit het dossier bleek dat de vrouw volstrekt niet met geld kon omgaan. Ze maakte grote schul den maar durfde er met niemand over te praten omdat ze zich er voor schaamde. Uiteindelijk besloot ze het post agentschap aan de Maresingel te overvallen om zo in één klap een eind te maken aan haar financiële problemen. Ze knipte een bivak muts uit een t-shirt en nam het luchtdrukpistool van haar vriend mee. Ze reed 's ochtends voor het eerst op haar fiets langs het agent schap maar ging niet naar binnen. "Op dat moment begon haar ge weten al te knagen", zei de advo caat van de vrouw, mr. Steur. 's Middags keerde ze echter te rug en stapte ze wel het post agentschap binnen. In het halle tje zette ze haar bivakmuts op. Nog voordat ze het luchtdrukpis tool uit een plastic tasje kon ha len, werd ze door de beheerder te gen de grond gewerkt. Hij kreeg - met vijf eerdere overvallen in zijn herinnering - argwaan toen ze haar bivakmuts opzette. De man bleef op de vrouw zitten totdat de politie was gearriveerd. De advocaat van de vrouw meende dat er van een poging tot de overval geen sprake was. Vol gens hem had de vrouw vrijwillig afgezien van het plegen van de overval en was zij alweer op weg naar de uitgang toen de beheer der haar overmeesterde. Hij vond dan ook dat er vrijspraak moest volgen. Maar zowel de officier van justi tie als politierechter mevrouw mr. Ritter oordeelden dat er van een poging wel degelijk sprake was. Ritter suggereerde daarop een alternatieve straf, omdat de reclassering meende dat een on voorwaardelijke gevangenisstraf onwenselijk was. Na enig overleg met haar advocaat ging de vrouw daarmee akkoord. Geldsteim voor Club '58 LEIDEN - Club '58, een stichting voor sport- en vrijetijdsbesteding voor geestelijk gehandicapten, krijgt een subsidie van 10.000 gul den. De wethouders De la Mar (soci ale zaken) en Bordewijk (financiën) hebben hierover overeenstemming bereikt. Het college moet het be sluit nog bekrachtigen. Tot nu kreeg Club '58 steeds incidenteel subsidies. Ook overhandigde De la Mar de leden van de muziekgroep gisteren tijdens een repetitie-avond dassen en sjaals met het wapen van Leiden. De wethouder had dit de muziek groep vorig jaar toegezegd by het 30-jarig bestaan van Club '58. Vrouw gewond LEIDEN - Bij een verkeersongeval op de hoek van de Oude Vest en de Vollersgracht is een 24-jarige vrouw uit Leiderdorp gistermiddag ge wond geraakt. De vrouw reed met haar fiets op de Oude Vest en ver leende geen voorrang aan een auto, bestuurd door een 36-jarige Leide- naar. De vrouw is met een gecom pliceerde armbreuk opgenomen in het AZL. mag niet zonder reden minder waarde gehecht worden dan aar van de beklaagde". M. Tjiong het Justitieel Klachtenbureau vult het ambtsgeheim door politie functionarissen. Zij zouden infor matie over verdachten naar buiten hebben - gebracht. Beide klachten "De klager heeft meestal het zijn ongegrond verklaard. Op de af- idee geen aanleiding gegeven te hebben voor escalatie van het ge weld. In het oordeel van de politie blijkt dat de schuld daarvan op de sprek niet wijzing heeft het bureau kritiek. In het eerste geval werd de klacht afge- omdat een agent zich kon herinneren. klager wordt geschoven". Vreemdelingen De medewerkers van het Justitieel Klachtenbureau zijn verder voor stander van een ander beleid van de Leidse politie met betrekking tot de controle van vreemdelingen. Het "Zo zou elke klacht ongegrond klaard kunnen worden op grond van het verweer dat de aangeklaag de politiefunctionaris zich het feit jiiet meer kan herinneren", wordt in de Zakenanalyse gesteld. In een ander geval van schending het ambtsgeheim kwam de klachtenbureau wil dat de politie korpschef tot de conclusie dat de vreemdelingen niet meer contro leert in openbare gelegenheden. Een ander beleid van de politie kan volgens het Justititeel Klachtenbu reau misverstanden en conflicten voorkomen. De Rotterdamse politie hanteert deze handelwijze al gerui me tyd. De afdeling van de Leidse rechts winkel Schrijft dit in de 'Zakenana lyse van 1987'. Daarin vertelt het DEN HAAG/LEIDEN - Drie Leidse sportzaken hebben niet onrechtmatig gehandeld door tien sportschoenenleveranciers een brief te sturen met daarin de oproep geen schoenen te leve ren aan Fitshoe, een nieuwe winkel aan de Sint Jorissteeg. Rechtbankpresident mr. Port- heine heeft de eis van Fitshoe af gewezen om de drie zaken te ge lasten de brief te rectificeren. In de brief kondigden de za ken - Wout Bergers, Sloos Sport en De Zwarte Wolf - aan 'passen de maatregelen' te zullen nemen als de sportschoenenleveran ciers toch zaken zouden doen met Fitshoe. Omdat tijdens de zitting een week geleden de ad vocaat van de zaken ontkende dat met die zinsnede als een dreiging was bedoeld om geen schoenen meer af te nemen, is de eis van de nieuwe winkel af gewezen. "Al met al gaat van de brief dus geen effectieve bedrei ging uit", schrijft Portheine in zijn vonnis. Fitshoe, dat schoenen ver koopt op basis van medische ad viezen, krijgt overigens wel van twee merken sportschoeisel aangeleverd. Zes van de tien an dere leveranciers zouden niet door het bedrijf zijn benaderd, terwijl twee andere bedrijven hebben geweigerd schoeisel te verkopen. Volgens Fitshoe van wege de 'dreigbrief, maar vol gens de drie sportzaken omdat er een dealernet bestaat. On danks de weigering van een aan tal leveranciers van sportschoe nen is Fitshoe inmiddels toch open gegaan. betrokken agent het geheim niet had geschonden. De politieman werd er door de korpschef wel op gewezen "dat hij zijn ambtsgeheim moet kennen en daar zorgvuldig mee moet omgaan". Het Justitieel Klachtenbureau noemt dit een vreemde beslissing. "Enerzijds stelt de korpschef dat de betrokken agent niet in strijd met zijn ambtseed heeft gehandeld, an derzijds zegt hij dat de agent zijn ambtseed moet kennen. Deze laatste overweging houdt in dat de agent niet volgens zijn ambtseed heeft gehandeld". Bezwaarschrift In totaal zijn er in 1987 tegen de Leidse politie negen klachten inge diend. Daarvan werd er één ge grond verklaard, gen ongelijk en vier klachten merd. Vergeer vraagt aan de WBL de huurverhoging pas te laten in gaan op het moment dat de werk zaamheden werkelijk achter de rug zijn. Congres over gevolgen voor terrorisme in EG na 1992 LEIDEN - De ingrijpende restauratie van het monumentale pand op de hoek van de Zonneveldstraat en de Lan- klagers kre- gebrug heeft het hoogste punt bereikt. Het huis, dat tot voor enkele maanden geleden in erbarmelijke staat verkeer- de, wordt deze zomer geheel vernieuwd opgeleverd. (foto i Om deel Kamerlingh Onnes laboratorium te huisvesten LEIDEN - Er zijn vergaande plannen om een vleugel te bou wen aan het bestaande Huy gens laboratorium in de Leeu wenhoek. In april 1992 hoopt de subfaculteit sterren- en natuur kunde lijkt met de hereniging een lang gekoesterde wens in vervul ling te gaan. Onlangs kreeg het Delfse archi tectenbureau Mecanoo de opdracht voor het ontwerpen van een kan toorachtige vleugel aan het bestaan- kunde deze nieuwbouw te kun- de Huygens laboratorium. De hui- nen betrekken. De subfaculteit dige ruimte van het laboratorium die nu nog over twee gebouwen is verspreid, hoopt zich in het Huygens laboratorium te kun nen herenigen. Het deel dat nu nog in het Kamer lingh Onnes Laboratorium Nieuwsteeg/Zonneveldstraat is ge- vestigd, verhuist dan naar het com- veii plex aan de Wassenaarseweg. Voor maken de subfaculteit sterren- wordt dan met de helft, ongeveer 4000 vierkante meter, uitgebreid. De bestemming van het uit de vori ge eeuw stammende gebouw aan de Nieuwsteeg is nog onduidelijk. De twee andere gebruikers, naast sterren- en natuurkunde zijn dat de Leidse Instrumentmakersschool Beste schaakteam van Apolloschool Gratis video's lenen bij 't Spoortje LEIDEN - Bij Bibliotheek 't Spoortje aan de Bernhardkade kun nen van 8 tot en met 18 maart gratis video's worden geleend. Er zijn films voor volwassenen zoals 'Een maand later', met Monique van der Ven en Renee Soutendijk, 'Water- schapsheuvel', en films voor kinde ren zoals 'Pinokkio', 'Repelsteeltje' en andere. De bibliotheek voert deze actie in verband met de boekenweek, die dit jaar het thema 'film en boek' 'akgroep bestuurskunde, blij- hoogst waarschijnlijk gebruik en van het Kamerlingh Onnes natuur- laboratorium. Een besluit over de bestemming van de rest van het ge bouw, dat begin deze eeuw bekend werd als het 'koudste plekje op aar de', moet nog door het bestuur van de Leidse universiteit worden geno- Efficiency Volgens algemeen beheerder van de subfaculteit sterren- en natuur kunde, J. Coremans, heeft het bij eenbrengen van de verschillende onderdelen in een gebouw vele voordelen. In de eerste plaats ver wacht men dat een samenvoeging uit bedrijfs-economisch oogpunt gunstig is. Nu beschikken beide vestigingen over een eigen secreta riaat, receptie, bibliotheek, huis houdelijke en technische dienst. "Als je die afdelingen samen voegt, is er wel een verbetering LEIDEN - De schadevergoeding die de Woningbouwvereniging Lei den (WBL) geeft aan bewoners van de Agaatlaan is niet voldoende. Dat schrijft raadslid Vergeer van de So- cialistiese Partij in een brief aan de WBL. Vorig jaar is de flat aan de Agaat laan gerenoveerd. Door vertraging in de aanleg van stadsverwarming moesten bewoners gebruik maken van elektrische kacheltjes, waarbij de stookkosten voor rekening van de WBL zou komen. De bewoners hebben volgens Vergeer daarvan nog niets gemerkt. Ook klopt niets van de afhande ling van de schadevergoeding die bewoners krijgen voor de overlast die door de renovatie werd veroor zaakt, zo schrijft Vergeer. De ver- LEIDEN - Over de gevolgen van het goeding van 250 gulden wordt in de wegvallen van de Europese bin- vorm van uitstel van de huurverho- nengrenzen voor de terrorismebe- ging gegeven. Die verhoging gaat strijding wordt op 16 en 17 maart daarom niet in op 1 januari, maar op een co.ngres gehouden in de Stads- 1 juli 1989. gehoorzaal. Het congres wordt ge- Dat is volgens Vergeer 'een sigaar opend door minister van justitie uit eigen doos'. In het contract staat Korthals Altes. dat de nieuwe huur pas ingaat op Zo'n 20 sprekers uit de verschil- het moment dat de renovatie is vol- lende EG-lidstaten buigen zich over tooid. Vergeer stelt dat ook nu de de vraag wat in 1992 de beste aan- werkzaamheden nog niet zijn afge- pak bij de bestrijding van terroris me moet zijn. De Europese landen hebben nu verschillende metho den, waarbij de een minder ge schikt is dan de ander. De sprekers zullen aanbevelingen doen om tot een model te komen voor Europa, zoals landen als Israël en Verenigde Staten die ook hebben. Ook wordt de vraag behandeld hoe de effectiviteit van bestrijding van terrorisme te combineren valt met de regels van een democrati sche Europese samenleving. Het congres wordt georganiseerd door de Europese Vereniging van Stu denten, AEGEE, in samenwerking met het Centrum voor Maatschap pelijke Tegenstellingen van de Leidse universiteit. Voor informatie tel. (071) 275556 of 275552, stichting AEGEE. Stuur poetsen LEIDEN - Een 22-jarige vrouw uit Noordwijkerhout is gisterochtend met de schrik vrijgekomen nadat ze met haar auto op de Oegstgeester- weg in de slip was geraakt en in de bosschages terecht was gekomen. De vrouw raakte in de slip omdat ze schrok van een medeweggebruiker, een 22-jarige Katwijker, met zijn wagen afweek van zijn rijbaan. De man verklaarde later tegen de poli tie dat hij even niet op de weg had gelet terwijl hij zijn stuur aan het poetsen was. De wagen van de Noordwijkerhoutse zat zo vast in de bosjes, dat die er moest worden uit- getakeld. Ook de produktie van vloeibaar helium verhuist over een paar jaar van het Kamerlingh Onnes laboratorium naar het complex aan de Wassenaarseweg. Aan het dagelijkse vervoer van het vloeibare helium komt dan ook een einde. (foto Jan Holvast) schappelijk personeel, de efficiëntie te verwachten", zegt mankeert het nog wel Coremans. "Dat betekent echter nog LEIDEN - De Apollo-Montesso- heeft. In de Leidse bibliotheken zijn niet dat we met minder personeel tussen de twee laboratoria zit, gaan werken. We kunnen dat geld van het Kamerlingh Onnes labora- Daaraan mans nooit gelukkig geweest met doende in de Nieuwsteeg achter, ris nu er de splitsing over twee gebouwen Sterrenkunde en de overige afdelm- ijf kilometer toen in 1974 het Huygens laboratori- gen Leidenaar verdacht van schietpartij rischool is gisteren winnaar gewor den van de Leidse schaakwedstrij- gen den voor basisscholen. De school won in de finale met 4-0 van de De Zijlwijk. De Apolloschool gaat op zaterdag 27 schoolschaakkampioenschappen. DIEFSTAL - Een 41-jarige man uit de nationale Leiden is gistermiddag op de Haar lemmerstraat bestolen van een por- Het winnende schaakteam bestaat tefeuille. In die portefeuille zaten i der Kaaij besteden c maker of een wetenschappelijk dewerker. We kunnen kortom meer personeel inzetten voor het doel dat we ons stellen van onderwijs Een hereniging leidt ook tot een verbetering van de communicatie en samenwerking tussen weten- gebruik werd genomen. Ster- n natuurkunde kampte met extra instrument- torium in de binnenstad ligt en ernstig ruimtegebrek in het Kamer- natuurkunde gingen lar het nieuwe onderkomen Het laboratorium steeg is vernoemd LEIDEN - De politie heeft gister avond een 35-jarige Leidenaar aan gehouden die ervan wordt verdacht de Nieuw- betrokken te zijn bij een schietpartij de Leidse bij Papendrecht. Volgens de politie moeilijk bereikbaar is. Dat nadeel lingh Onnes laboratorium. "We natuurkundige Kamerlingh Onnes, in Papendrecht zou op de rijksweg de huidige situatie geldt ook vonden het destijds heel jammer de studenten die telkens voor dat we niet in het geheel naar de verbetering college en practica heen en weer Wassenaarseweg konden verhui- onderzoek". moeten reizen. zen, maar het Huygens laboratori- ■d i um bleek niet groot genoeg". KUimtegebreK De afdeling theoretische natuur- De subfaculteit is volgens Core- kunde (Instituut-Lorentz) bleef zo- dat pand in 1908 in slaagde A15 gisteravond rond zeven t om het gas helium vloeibaar te ma- inzittende van een auto lukraak om ken. Hiervoor was een de uitzonder- zich heen hebben geschoten. Het lijke lage temperatuur van circa 270 kenteken van die auto stond op graden onder nul nodig. De hoogle- naam van de 35-jarige Leidenaar. raar verwierf hierdoor de bijnaam De man is voor verhoor overge- 'heer van het absolute nulpunt'. bracht naar Papendrecht. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 13