GAB vervult steeds meer vacatures Conflict cao's land- en tuinbouw in de luwte Stekelenburg bepleit grondige reorganisatie van vakbeweging Staking grafici treft 'nieuwe' bedrijven Bezwaren senaat tegen operatie-Oort Landbouwministers EG niet happig op 'superkoe' AAN DE GROND DOOR Actiedreiging in agrarische sector 'uniek' WOENSDAG 8 MAART 1989 ECONOMIE PAGINA 7 Succes actiever arbeidsbureau DEN HAAG (ANP) - Als de vakbe weging haar positie in de nabije toe komst wil versterken, is een grondi ge reorganisatie noodzakelijk. Denkbaar is dat werknemers recht streeks lid worden van de FNV en dat de verschillende bonden de strikte belangenbehartiging rege len, aldus FNV-voorzitter Stekelen burg vandaag op het congres van de Bouw- en Houtbond FNV in Den Haag. In de huidige opzet van de FNV is het moeilijk om in te spelen op ver anderingen in de economie. Be drijfstakken verdwijnen, nieuwe sectoren ontstaan, maar de struc tuur van de FNV wordt daaraan niet aangepast. Door de leden onder te brengen bij één centrale organisatie en de belangenbehartiging over te laten aan kleine, op bedrijfstakken toegesneden organisaties, zou de FNV zich veel beter aan gewijzigde omstandigheden kunnen aanpas sen, zo is de filosofie achter Steke- lenburgs suggestie. FNV en de bonden hebben zich tot nu toe in het kader van het toe komstplan FNV-2000 niet gebogen over het gevoelige punt van de toe komstige structuur. De (grote) bouwbond zou graag de huidige 17 bonden tot enkele grote bonden zien omgevormd, terwijl de kleine re bonden zelfstandig willen blij ven. Stekelenburg: "Als deze struc tuur een belemmering is voor de uitvoering van FNV-2000, dan zul len we de structuur moeten aanpas sen, dat spreekt voor zich. Zo ver is het nog niet maar ik sluit niet bij voorbaat uit dat we de functie van de autonome bonden in de toe komst moeten heroverwegen. Om meer herkenbaar te worden voor de verschillende groepen in de ar beidssituatie moeten we misschien in onze organisatie meer aanslui ting zoeken bij verschillende be roepsgroepen", aldus Stekelen burg. De FNV-voorzitter waarschuwde voor zelfingenomenheid bij de vak beweging over het groeiende leden tal en de 'aardige resultaten' die tij dens de cao-onderhandelingen zijn geboekt. "Het ledental groeit welis- ternauwernood meenschappelijke personeels voor de organisatiegraad ziening, die uiteenvalt in een ar- - - n een uitzendbureau. die tijdelijk personeel nodig" hebben, kunnen een beroep op deze voorziening doen. Onvol doende geschoolde werknemers moeten extra scholing krijgen. Met het instellen van arbeids pools/uitzendbureaus zou in feite einde komen aan het verbod op lekker voldoende oj w w op peil te houden. En het middel- beidspool baar en hoger personeel weet de Werkgev weg naar de FNV nog volstrekt on voldoende te vinden". "Bovendien is onze ledengroei in de zogenoemde 'nieuwe' bedrijfs takken absoluut onvoldoende de groei van het aantal banen bij te houden", aldus Stekelenburg. Hij arbeidsmiddeling in de bedrijfstak- riep de kapitaalkrachtige bonden, ken, dat is ingesteld na de vele affai- zoals de bouwbond, dan ook op om res 'met koppelbazen en malafide de Dienstenbond FNV financieel te onderaannemers. Het idee van de steunen, zodat de organisatiegraad Bouw- en houtbond FNV sluit aan in de commerciële dienstverlening Qp de komende tripartisering van kan stijgen. 1 handen. Koppelbazen De Bouw- en Houtbond FNV pre- Voor de bouw- en houtnijverheid senteerde vandaag voorstellen ter komt de arbeidsvoorziening: overheid, werkgevers en werknemers krijgen gedrieën het bestuur ïw- en ho paritaire Stichting Ar- vergroting van de werkzekerheid beidsvoorziening, waaronder de ge meenschappelijke personeelsvoor ziening moet vallen. Het voorstel voor perspneelsvoor- ziening is vervat in de congresnota 'Verandering, vernieuwing, verbe tering', die van 8 tpt en met 10 maart op het vierjaarlijks bondscongres in Den Haag wordt besproken. De FNV-bond geeft nog steeds de voor keur aan vaste dienstverbanden, maar wil ook de ogen niet sluiten voor de werkelijkheid, namelijk dat na het opleveren van projecten mensen tijdelijk werkloos raken. Deze werknemers zouden in vaste dienst moeten treden bij de perso neelsdiensten. Daarmee zou ook het probleem zijn opgelost dat som mige werknemers niet onder een cao vallen. Op het gebied van scholing streeft de bouwbond FNV naar per manente scholing voor volwassen werknemers. Het leerlingstelsel is goed georganiseerd, maar voor ou dere werknemers is regelmatige bij scholing noodzakelijk gezien de verandering in de produktieproces- Om het aantal vrouwen in tech nische beroepen te vergroten, is de bond van plan om samen met de Vrouwenbond FNV te komen tot één of meer vrouwenvakscholen voor technische beroepen. DEN HAAG (ANP) De Gewestelijke Arbeidsbureaus (GAB's) krijgen steeds meer vacatures in hun bestanden. Ze slagen erin meer dan de helft van die vacatures te vervul len. Per saldo vergroten ze hierdoor hun marktaandeel in de vacaturevervulling in ons land. Dat blijkt uit het beleids plan 1989 van het Directoraat-Generaal voor de Arbeids voorziening van het ministerie van sociale zaken. Doordat in steeds meer cao's wordt afgesproken vacatures bij de ar beidsbureaus te melden en door de actievere opstelling van de GAB's bij het verwerven van vacatures is het marktbereik van de 'Arbeids voorziening' (het aantal geregi streerde banen als percentage van de totale vraag in ons land) toegeno men van 24 procent in 1987 tot naar verwachting 43 procent dit jaar. In cijfers uitgedrukt zullen de GAB's 237.000 van de in totaal 550.000 vacatures onder zich krij- tures door werklozen te laten ver vullen. Langdurig werklozen (lan ger dan een jaar buitenspel) zullen, zo is het plan, er 38.200 vervullen. De (verwachte) positieve effecten van de regeling voor werkerva ringsplaatsen, die dit voorjaar van start gaat, zijn nog niet in de cijfers verwerkt. De arbeidsbureaus richten zich bij het binnenhalen van vacatures en de vervulling daarvan vooral op 'kansrijke' sectoren: de detailhan del, de metaalsector en de zakelijke gen. Daarvan zal 54 procent of dienstverlening, die als groeisecto- 129.000 worden vervuld. De GAB'; zijn daarmee een stuk optimisti scher dan in hun eerdere ramingen. Daarin werd uitgegaan van een ge registreerde vraag van 215.000, waarvan er 70.000 zouden worden vervuld. 129.000 werkelijk te vervullen vaca- den. worden aangemerkt. De GAB's zullen zich meer op het midden- en kleinbedrijf richten. In de 'Arbeidsvoorziening' (per soneel, maar ook scholing en bij zondere programma's) gaat dit jaar 1,5 miljard gulden om. Er werken bij de arbeidsbureaus 3600 mensen daarbuiten nog enkele honder- BRUSSEL (ANP) Europees landbouwcommissaris Ray MacS- harry zal voor de zomer een weten schappelijk rapport indienen over het middel bovine somatropine (bst), waarmee de melkgift van koeien aanzienlijk kan worden ver groot. Hij heeft dat gisteren in Brus sel laten weten aan de ministers van landbouw. Tijdens de ministerraad Recruit-schandaal De vroegere Japanse vice-minister van arbeid, Takashi Kato, is gear resteerd omdat hij ervan wordt ver dacht betrokken te zijn bij het Re cruit-schandaal, dat al heeft geleid tot het ontslag van drie ministers. Luchtverkeer Het voorstel van het ministerie van verkeer en waterstaat om luchtver^ keersleiders dit jaar in ruil voor for se vergoedingen te verplichten ex tra diensten te doen, is gisteren nog niet ingevoerd. Het overleg tussen het ministerie en vier ambtenaren bonden wordt volgende week voortgezet. Kerncentrales Het kabinet stelt een besluit over de bouw van meer kerncentrales twéé tot drie maanden uit. Minister De Korte (economische zaken) heeft dit gisterëh in de Kamer .gezegd. Overigens moet de ministersploeg het besluit formeel nog nemen. Beursschandaal Roger-Patrice Pelat, een vriend van president Mitterrand, die enkele weken geleden in staat van beschul diging werd gesteld in verband met een beursschandaal, is gisteren overleden. Pelat (70), op 27 februari opgenomen in een ziekenhuis, over leed aan een hartaanval. Zwart geld De WD zal de minister van financi ën vragen stellen over de handel en wandel van de in Amsterdam geves tigde financiële instelling Merril Lynch. In een uitzending van Tros- Actua van gisteravond werd gesteld dat de bank haar Nederlandse cliën ten helpt bij het onderbrengen van zwart geld in het buitenland. Fokker 100 De inspectie van de Fokker 100 van de KLM PH-KLD gisteren heeft niets bijzonders aan het licht ge bracht. Het hoofdlandingsgestel is met infrarood-apparatuur gecontro leerd op scheurtjes. Deze Fokker 100, vanaf 18 februari bij de KLM in dienst, heeft tot nu toe 20 landingen uitgevoerd. Mexico Ongeveer 200.000 Mexicaanse on derwijzers hebben gisteren gede monstreerd in Mexico-stad terwijl in het land een half miljoen leer krachten 24 uur het werk neerleg den. De onderwijzers eisen een ver dubbeling van hun salaris en demo cratische hervormingen binnen de onderwijzersbond. Visafslag De Harlinger visafslag Insula bv Visveiling is door de Leeuwarder rechtbank voor valsheid om vis quota te ontduiken in geschrifte veroordeeld tot een boete van 100.000 gulden en terugbetaling van 250.000 gulden. bleek dat de EG-landen zeer gere serveerd aankijken tegen de zoge naamde 'superkoe'. Ook minister Braks staat tot dusver afwijzend te genover bst. "We hebben melk en grasland genoeg. We moeten ook kijken naar het welzijn van de die- Volgens Braks is het de hoogste tijd dat de EG een politieke uit spraak doet. Verwarring zoals die rond de hormonen is ontstaan moet worden voorkomen. Bovendien dreigt de EG door de ontwikkelin gen te worden ingehaald als er geen duidelijk standpunt komt. "Als men BST elders in de wereld toelaat is het ook hier onvermijdelijk," al dus Braks. v Bst, waarmee in Nederland op het ogenblik al enkele proeven plaats vinden, activeert natuurlijke hor monen die de melkgift stimuleren. Het voordeel van bst is dat er min der koeien nodig zijn. Daardoor kan de vleesprijs op den duur stijgen. Ook het mestprobleem wordt klei ner. Aan de andere kant probeert de EG met man en macht de melkpro- duktie in te dammen en is het de vraag of de consument wel op de su perkoe zit te wachten. MIAMI/NEW YORK De vliegtuigen van de Amerikaanse luchtvaartmaatschappij Eastern Airlines staan werkloos op het vliegveld LaGuardia in New York. Een Amerikaanse federale rechter heeft gisteren geweigerd de stakende piloten van de luchtvaartmaatschappij Eastern Airlines te dwingen hun werk te hervatten. De maat schappij had eerder verklaard dat zij haar faillisement zou aanvragen als de rechter niet zou eisen dat piloten weer aan het werk gaan. Het grondpersoneel van Eastern Airlines heeft sinds zaterdag het werk neergelegd. Hun actie wordt ondersteund door de 3400 piloten. Piloten van andere Amerikaanse luchtvaartmaatschappijen be gonnen dinsdag uit solidariteit een stipheidsactie. Eastern heeft benadrukt dat zij de staking financieel niet aan kan en dat haar daarom geen andere mogelijkheid overblijft dan haar bankroet aan te vragen. (foto AFP) DEN HAAG (GPD) De stakings golf onder grafisch personeel van drukkerijen en uitgeverijen heeft gisteren een voorlopig hoogtepunt bereikt met 2700 tot 2800 stakende werknemers. "We bereiken het punt waarop in het ene bedrijf weer gewerkt gaat worden en elders nieuwe stakingen worden aange kondigd", aldus actiecoördinator A. van Noordenne van de FNV-bond Druk en Papier. De staking bij de Friese Pers is gisteravond beëin digd. De drukkers togen weer aan het werk waardoor De Leeuwarder Courant na drie dagen te hebben ontbroken, vandaag weer in de bus ligt. De werkgevers, verenigd in het Koninklijk Verbond van Grafische Ondernemingen (KVGO), zeggen geen enkel plan te hebben om een einde aan de staking te forceren: noch door nieuwe onderhandelin gen, arbitrage of door juridische ac tie. Ook gisteren was er geen enkel overleg gevoerd tussen bonden en KVGO. Het conflict over de cao voor de ongeveer 50.000 grafici in Neder land blijft door het estafette-karak ter van de stakingen beperkt tot en kele bedrijven. De schade aan de bedrijfstak begint echter zichtbaar te worden. Volgens algemeen secre taris van het KVGO, mr. J.S. Diens- DEN HAAG (GPD) - De fracties van CDA en WD in de Eerste Kamer plaatsen grote vraag tekens bij de operatie-Oort: een verregaande be lastingverlaging en -vereenvoudiging die met ingang van 1990 wordt doorgevoerd. Dit blijkt uit de eerste schriftelijke reacties van de Senaat op de voorstellen-Oort. Beide regeringspartijen richten hun kritiek op twee onderdelen van het belastingplan. Ten eerste is er kritiek op het onderscheid dat ge maakt wordt bij de aftrekbaarheid van zoge noemde gemengde kosten: kosten die behalve een zakelijk ook een privé-element hebben. CDA en WD vinden het onjuist dat bepaalde kosten niet aftrekbaar zijn als de werknemer ze voor eigen rekening neemt, maar dat wel zijn als de werkgever er een vergoeding voor geeft. Ten tweede uiten beide regeringsfracties for se kritiek op een onderdeel van Oort dat op voorstel van de Tweede Kamer in de belasting plannen is opgenomen. Hierdoor ontstaat er een onbedoeld effect bij de dividendbelasting, aldus CDA en WD. Daardoor zullen internatio nale bedrijven zich niet langer in ons land vesti gen. Indien dergelijke ondernemingen aande len in een Nederlands bedrijf nemen, ontstaat _r automatisch uitgekeerd belastingclaim op dividend .M- .n het buitenland genoten winsten van 25 procent, zo menen de regerings fracties. Dat kan volgens hen niet de bedoeling zijn. Christiaanse (CDA) en Van Graafeiland (WD) menen echter dat de in de voeren belas tingtarieven van 50 (bij inkomens tussen 41.500 en 83.000 gulden) en 60 procent voor hogere in komens, internationaal gezien bij te lage inko mens beginnen. PvdA en D66 beperkten hun reactie tot detailvragen. DRIEBERGEN - In de luwte van het actiegeweld in de grafische in dustrie voltrekt zich in de tuinbouw een minder spraakmakend cao-con flict. In aantallen werknemers ver schillen de cao's niet zo gek veel van elkaar. Weliswaar geldt die van de grafici voor zo'n 50.000 mensen en die voor de tuinbouw voor slechts 25.000 man, maar met een ander kaftje er om heen ontstaan uit de tuinbouw-cao heel gemakkelijk de collectieve arbeidsovereenkomsten voor de andere agrarische sectoren, bij elkaar tussen de 60.000 én 100.000 werknemers. door Jan Harren De standpunten van de werkge versorganisaties en van de vakbe weging liggen vooralsnog mijlen ver uit elkaar. De werkgevers eisen voor de nieuwe cao verlaging van een aantal lonen te. Weliswaar mo gen de verschillende loonschalen wat verder doorlopen, maar daar moet tegenover staan dat de aan vangssalarissen voor een 'vakvol wassen' werknemer zo'n 15 tot 20 procent omlaag gaan. Wat in de jaar lijkse stapjes op de loonladder na tuurlijk doorwerkt. Het gaat dan om vele tientjes per week. Voor Jelle Beintema, onderhan delaar namens de Industrie- en Voe dingsbond CNV, een onbegrijpelij ke zaak. Volgens hem snijden de on dernemers zich met hun standpunt in eigen vlees. "Het kost nu al moei te om mensen de tuinderij in te krij gen en ze vast te houden, maar als' de werkgevers hun zin krijgen, is er straks niemand meer voor te vin den". Arbeidspools Bovendien willen de ondernemers dat jongeren die in dienst worden genomen maar het vak nog moeten leren, niet meer dan het wettelijke minimumloon krijgen. "Dan wordt het wel heel onaantrekkelijk ge maakt om je toekomst in de tuinde rij te zoeken", meent Beintema. "Het beeld van de bedrijfstak laat toch al te wensen over, maar zo wordt het alleen maar erger". Wat hem daarenhoven irriteert, is de houding van dé werkgevers te genover plannen om voor meer mensen een baan te scheppen in de tuinderij en de andere agrarische sectoren. Het CNV bepleit de instel ling van arbeidspools, waarin zo'n 2500 mensen extra zouden kunnen worden opgenomen. In die arbeids pools zouden de nieuwelingen te vens worden opgeleid voor het tuin dersvak of voor het werk in de ande re takken van het agrarische bedrijf. Omdat het in het algemeen niet om al te ingewikkelde werkzaamhe den gaat, kan er een flink aantal mensen gebruik van maken die geen of slechts een beperkte scho ling hebben. In algemene termen wilde de werkgevers er bij de laatste onderhandelingsronde wel over praten, maar over aantallen en ver plichtingen daaromtrent moesten de bonden niet bij hen aankomen. Beintema: "Maar op zo'n basis kun nen we natuurlijk niet verder". Het tuindersbedrijf is geen sector waarin de werknemers direct klaar staan om te staken, ondanks de or ganisatiegraad van 35 procent. In het algemeen zijn het ook kleine on dernemingen, vaak met slechts twee, hooguit vijf man personeel. De informatieronde die de bonden langs honderden bedrijven zijn gaan maken, zullen hun effect ech ter ook niet missen. "De mensen zijn wel geschrokken, toen we ze vertelden over de voorstellen tot loonsverlaging bij voorbeeld. Dan zie je gebeuren dat mensen naar (foto GPD) hun baas stappen, met wie ze dikwijls schouder aan schouder in de kas werken. Het soort gesprek ken dat dan ontstaat, laat zich ra den", aldus Beintema. Sinds geruime tyd wordt binnén het Landbouwschap gewerkt aan maatregelen om het imago van de bedrijfstak op te krikken. De ont dekking van illegale werknemers, doorgaans uit landen langs de Mid dellandse Zee of verder weg, die ook nog eens onder bedroevende omstandigheden in een achterave bij Westlandse kassen zyn gehuis vest, heeft de bedrijfstak geen goed gedaan. Bovendien is een schok kend aantal gevallen van onderbe taling aan het licht gekomen bij on derzoek door de bedrijfsvereniging en door de Industrie- en Voedings bond van het CNV. De bond zet haar onderzoek nog steeds voort en nog steeds komen gevallen te voorschijn waaruit blijkt dat een tuinder zijn personeel te weinig betaalt. Sommigen heb ben absoluut niet in de gaten dat ze de regels niet correct toepassen. Daarvoor is het loonsysteem waar schijnlijk ook te ingewikkeld. Maar anderen draaien verrassend snel bij wanneer ze in de gaten krijgen dat 'de bond eraan komt'. Illegalen Zo'n honderd bondsvertegenwoor- digers in de land- en tuinbouwcolle- ges bepalen morgen de inzet voor de actievergaderingen. De Voe dingsbond FNV heeft vorig week al aangekondigd uit protest tegen de cao-voorstellen dwars, te gaan lig gen in het Landbouwschap. Daar door kunnen verzoeken over bij-, vqorbeeld ontheffing van het ge bruik van bestrijdingsmiddelen en de mestwetgeving in het gedrang komen. In die vergadering van het schap zullen ook de laatste cijfers bekend worden van controles door de be drijfsvereniging en de fiscus op het inschakelen van illegale arbeiders. Beintema: "Als iemand uit de on derhandelaarsdelegatie van de werkgevers zegt dat mensen met twee linkerhanden niet meer waard zijn voor de tuinderij dan wat de on dernemers in hun voorstel willen bieden, dan moet hij juist snel iets doen aan de arbeidsomstandighe den. Dan kan hij ook mensen krij gen by wie de handen wel degelyk goed zitten. Dan hoeft hij geen be roep te doen op illegalen". "Als het om het openbreken van nieuwe markten of het toepassen van nieuwe technieken gaat, staan de Nederlandse agrariërs bovenaan, maar op het gebied van personeels beleid zijn ze volstrekt ouderwets. Toch heeft het Landbouw Econo misch Instituut voor ze uitgerekend dat de resultaten in een bedrijf waarin een goed personeelsbeleid wordt gevoerd, tien procent beter zijn". En klagen over geld is volgens Beintema niet nodig. "Het gaat meer dan uitstekend in de bedrijfs tak". ke, hebben de Nederlandse drukke rijen de laatste tijd veel buitenland se orders binnengehaald vanwege de betrekkelijke arbeidsrust. Eén van die orders, de Europese uitgave van het Amerikaanse week blad 'Time', kwam terecht bij de nu door een staking getroffen Konink lijke Smeets Offset in Weert. De Amerikaanse uitgever laat het blad deze week in Engeland drukken. "Een definitief verlies van de order van Time kost in Weert 200 arbeids plaatsen", aldus Dienske. Zonder bedrijven te willen noemen, zegt Dienske dat er door de stakingen al orders verloren zijn gegaan. Overi gens zal ook de Nederlandse naam genoot van Time, weekblad 'De Tijd', deze week niet verschijnen door de staking bij Smeets, zo laat de hoofdredacteur weten. Dienske van het KVGO bestrijdt inmiddels de verhalen dat de direc tie van de ochtendkrant De Tele graaf bereid zou zijn met de bonden over meer loonruimte te onderhan delen dan het werkgeversverbond. Van een kaderlid in de Onderne mingsraad van De Telegraaf had de FNV-bond gisteren vernomen dat De Telegraaf bereid was over 4 in plaats van de geboden 2 procent loonruimte te onderhandelen. Dat zou de inleiding op een scheiding der geesten binnen het werkgevers verbond in kunnen luiden. Volgens Dienske is er bij De Tele graaf echter alleen gesproken over de eigen onderhandelingsronde, die bij het dagblad steeds wordt gehou den na het afsluiten van de algeme ne cao voor grafici. De arbeidsvoor waarden bij de krant liggen al op een hoger niveau dan elders. Na de twaalf bedrijven waar al wordt gestaakt, begonnen gisteren stakingen bij Hofstad drukkerij in Zoetermeer, Rotogravure in Etten- Leur, Vink in het Zeeuwsvlaander- se Axel en Wegener in Apeldoorn. Stakings-aanzeggingen gingen de deur uit naar de NDU in Rotterdam (NRC Handelsblad, Algemeen Dag blad en Het Vrije Volk), het Bra bants Nieuwsblad in Roosendaal, de drukkerijen Set and Match, Keesing en De Volharding in Am sterdam en Ebel Noorman in Gro ningen. Wanneer bij deze bedrijven niet binnen 48 uur het protocol van de bonden wordt ondertekend, kunnen stakingen uitbreken. Vandaag wordt bij een aantal be drijven vergaderd over het stellen van een ultimatum aan de directie. Van Noordenne van Druk en Papier noemt onder meer Boekhove Bosch in Utrecht, Dagblad de Gooi- en Eemlander in Hilversum, Smeets in Den Bosch, Vlasveld in Rotterdam, NRM in Haarlem, Boom in Meppel en vier kleine grafische bedrijven. Een informatieve bijeenkomst staat onder meer op het programma bij de drukkerij van huis-aan-huisbla- den, Wegener Tekstverwerking, in Rotterdam. Amsterdamse rondvaartreders boos op gemeente AMSTERDAM (GPD) - Een al lang slepend conflict tussen de Am sterdamse rondvaartrederijen en het gemeentebestuur is de afgelo pen dagen verscherpt door het drei gement van de reders om alle perso neel (120 man) te ontslaan en de rondvaarten stop te zetten. Dat lijkt overigens niet veel meer dan een woede-uitbarsting, want de rederij en hadden vorig jaar, ondanks het slechte weer, opnieuw een stijging van passagiers van 3 procent. Met 1,8 miljoen passagiers per jaar is het de grootste toeristenattractie in de hoofdstad. De rederijen in Amsterdam beta len aan de hoofdstad alleen haven gelden en precariorechten voor ge bruik van de steigers en de opstal len. De gemeente wil daarbij extra belasting heffing, in totaal 2,7 mil joen per jaar. Ze dreigen het perso neel (in totaal 120 mensen) te ont slaan en de rederijen te stoppen. Op het stadhuis is men nauwelijks ge schrokken van de dreigementen. Onofficieel wordt er wat gegrinnikt en leeft het idee dat er een lange ry andere reders staat te trappelen om in de hoofdstad met rondvaartbo ten te mogen varen.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 7