Minister Baker in mei naar Moskou In Sudan komt het 'onheil' altijd uit het noorden Mogelijke top tussen Bush en Gorbatsjov 'Groenen extremistischer dan de Republikeinen' Thatcher ziet Haagse milieutop niet zitten Staat van beleg in hoofdstad Tibet WOENSDAG 8 MAART 1989 BUITENLAND PAGINA 5 WENEN (GPD/ANP) De eerste ontmoeting tussen de nieuwe Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Baker en zijn Sovjet-collega Sjevardnadze is gisteren in Wenen door beiden als erg positief bestempeld. Zij spraken af dat Baker begin mei voor een eerste bezoek naar Moskou gaat. Daar willen zij afspraken maken voor een mogelijke topconfe rentie tussen de Amerikaanse president Bush en Sovjet-leider Gorbatsjov. Wanneer die zou moeten plaatsvinden, konden de twee nog niet zeggen. BONN (GPD) - „De komende rood-groene coalitie in West-Berlijn betekent een veiligheidsrisico voor de Bondsrepubliek. Voor mij zijn de Groenen extremistischer dan de Republikeinen. Natuurlijk ben ik het helemaal met mijn staatssecre taris Spranger eens als hij zegt dat het een opwaardering van het terro risme is dat de SPD aan de onder handelingstafel gaat zitten met de delegatieleider van de Groenen, de vroegere RAF-verdediger Stroebe- le. Die man is per slot van rekening veroordeeld als medeplichtige van die moordenaars". Dat zei de Westduitse minister van binnenlandse zaken en plaats vervangend CSU-voorzitter Friedrich Zimmermann gister avond in een gesprek met enkele buitenlandse correspondenten. Als voorbeeld voor het gevaar dat de Groenen voor de democratie vor men, noemde hij onder meer het spandoek dat het afgelopen week einde op het congres van de milieu partij te zien was. Daarop werd ge pleit voor het in één complex sa menbrengen van de in hongersta king zijnde RAF-gevangenen. „Dit was een duidelijke sympathiebetui ging aan het adres van deze moorde naars. De beweging is een hulporga nisatie voor terroristen. En als ik kijk wat de Groenen in Berlijn wil len veranderen, dan is dat een ge vaar voor de democratie. Ze willen minder politie, minder BVD en de ME moet weg. Dat is gevaarlijker dan wat de Republikeinen nastre- Zimmermann ontkende dat zijn CSU de Republikeinen van de oud- SS-er Schönhuber rechts wil inha len. „Schönhuber heeft veel van on ze argumenten overgenomen, maar er was al een Zimmermann voordat Schönhuber politiek actief werd. Hij probeert mij te overtreffen. Het verschil is echter dat ik zijn taal niet spreek. Schönhuber voert een poli tiek gebaseerd op vreemdelingen haat, terwijl ik probeer een dam op te werpen tegen de stroom schijn- asylzoekers, economische vluchte lingen en anderen die misbruik wil len maken van onze liberale wetge ving. Ik wil juist voorkomen dat er vreemdelingenhaat ontstaat. Als men zich realiseert dat in het ergste geval dit jaar 50.000 Duitstalige Aussiedler, asielzoekers en econo mische vluchtelingen naar ons land willen komen, dan kan en mag dat een politicus niet koud laten. Wij zijn toch geen liefdadige instelling voor de hele wereld". Zimmermann toonde zich er rots vast van overtuigd dat het kabinet vandaag akkoord zal gaan met strengere visumregelingen voor Türken, Joegoslaven en Polen. „Vo rig jaar kregen 725.000 Polen een be zoekersvisum. Dat betekent elke tien seconden een. Van hen vroegen er 29.000 politiek asiel aan. Slechts 2,7 procent werd als politiek vluch teling erkend. Bij de tienduizenden Joegoslaven is het nog erger. Daar werd maar 0,2 procent erkend. In Polen zyn geen politiek vervolgden meer, afgezien misschien van enke le topfiguren van Solidariteit". Zimmermann wenst dat er met Polen een akkoord wordt bereikt voordat kanselier Kohl naar dat land reist. In tegenstelling tot mi nister van buitenlandse zaken Gen- scher ziet hij het probleem niet los van de economische onderhande lingen met Warschau. De CSU-poli- ticus, die overigens niet bereid was te zeggen hoe de veranderde visum regeling met Polen eruit zal zien, wil de Poolse behoefte aan nieuwe kre dieten als drukmiddel gebruiken om de toestroom in te dammen. Hoewel de ontmoeting, bij het be gin van de CFE-onderhandelingen over conventionele ontwapening in Europa, was bedoeld als een eerste kennismaking, kwamen al meteen alle wereldproblemen aan de orde. Beiden gaven na afloop toe dat daarbij nogal wat meningsverschil len waren gebleken. Zo zei Sjevardnadze "absoluut niet te kunnen aanvaarden" dat in de Weense onderhandelingen niet zou mogen worden gesproken over vermindering van troepen, ge vechtsvliegtuigen en helicopters. "Wij kunnen niet toestaan dat die als een tweederangsprobleem wor den weggedrukt", zei hij. Tevens wil het Warschaupact over zeestrijdkrachten en kernwa pens voor de korte afstand praten. De NAVO wil echter bij voorrang praten over een vermindering van het overwicht van het Warschau pact aan tanks, kanonnen en pant serwagens. Vliegtuigen en troepen kunnen later aan de orde komen. Baker herhaalde echter de weige ring van de NAVO om in het CFE- kader over kernwapens en oorlogs schepen te onderhandelen. Hij er kende daarover met Sjevardnadze een meningsverschil te hebben ge had. Maar beide ministers spraken de hoop uit dat dat aan het begin van de onderhandelingen kan wor den opgelost. Baker zei dat de 'pe restrojka' goed is voor de Sovjetu nie en voor de wereld. "Maar het succes van de perestrojka hangt ge heel af van wat de Sovjets doen, en niet van wat wij doen". Baker bekritiseerde scherp de re cente ontwikkelingen in Oost-Euro pa op het punt van de mensenrech ten. "Tot december leek het de goe de kant op te gaan, maar daarna is geen vooruitgang meer geboekt". Hij doelde op de spanningen in Po len en Tsjechoslowakije. Baker sprak vooral zijn teleurstelling uit Brand in fabriek BASF Antwerpen ANTWERPEN (GPD) - Na twee kort op elkaar volgende explosies is de ethyleenoxyde-fabriek van BASF'in het Antwerpse havenge bied rond half zes gisteravond in brand gevlogen. Er zouden vijf ge wonden zijn gevallen, die volgens BASF er niet ernstig aan toe zijn. Andere berichten zeggen dat het met twee werknemers slecht gaat. De brand was - mede door de re gen - na een uur onder controle. Van de fabriek is vrijwel niets meer over. De schade loopt in de miljoenen. Het scheepvaartverkeer op de Schelde is anderhalf uur stilgelegd, omdat door de brand grote gaswol ken van onbekende samenstelling vrijkwamen. Volgens BASF is er echter geen gevaar voor mensen of het milieu geweest. Volgens woordvoerder E. Groot- meijer van de milieuklachtencen- trale in Den Bosch heeft'een groot aantal mensen' gisteravond gebeld naar aanleiding van de explosies. De provincie Noord-Brabant is na het ongeluk wel officieel door het chemieconcern op de hoogte ge steld, maar de alarmcentrale van de regionale brandweer in het Zeeuw se Terneuzen niet. Ongeveer een jaar geleden is bij BP in het Antwerpse havengebied eenzelfde reactor ontploft. Wereld wijd is toen een overleg geweest tussen alle producenten van ethy- leenoxyde om regels te stellen die herhaling moeten voorkomen. Klaarblijkelijk heeft dit niet tot vol doende succes geleid. Buitenland kort Amnesty De mensenrechtenorganisatie Am nesty International heeft vandaag een dringend beroep gedaan op de nieuwe regering van Jamaica om de doodvonnissen van de meer dan 200 ter dood veroordeelden, die in af wachting van hun executie in de do dencel zitten, om te zetten in gevan- genistraffen. Mozambique In het noorden van Mozambique zijn de afgelopen zes weken meer dan 3500 mensen om het leven ge komen door hongersnood. Dit heeft het officiële persbureau AIM ge meld. Het dodental betreft een mel ding uit slechts drie plaatsen in het door droogte getroffen gebied in het kustdistrict Memba in het noorden van het land. Pinochet De Chileense dictator Pinochet is van plan binnen drie maanden een referendum te houden om de grondwet te wijzigen, waardoor hij mogelijk toch nog deel zal kunnen nemen aan de presidentsverkiezin gen die in december moeten wor den gehouden. over het doodschieten aan de Ber- lijnse muur van een Oostduitse vluchteling door DDR-grenswach- ten. De Amerikaan riep de Sovjets op het 'nieuwe denken' ook in daden om te zetten en het niet alleen bij woorden te laten. "Maar dat nieuwe denken strekt zich wat ons betreft niet tot Iran uit", zei hij, het recente bezoek van Sjevardnadze aan aya tollah Khomeini in Teheran bekriti serend. Baker wees opnieuw het idee van een internationale vredesconferen tie over het Midden-Oosten af. "Dat zal contra-produktief werken", zei hij. "Vrede is daar alleen te bereiken door directe onderhandelingen tus sen de direct betrokken partijen - Is raël en de Palestijnen". Met dit standpunt schaarde de Amerikaan se minister zich achter Israël en nam hij niet alleen afstand van de ideeën van de Sovjetunie, maar ook van de EG-landen die wel voelen voor het beleggen van een interna tionale conferentie over het Mid den-Oosten. De onbestemdheid, die de betrek kingen tussen de nieuwe Ameri kaanse regering en de Sovjetunie kenmerkt, werd gisteren overigens onderstreept door de persconferen ties die Baker en Sjevardnadze voor de ambtswoning van de Ameri kaanse ambassadeur gaven. Sje vardnadze moest het stellen zonder microfoon en was daardoor nauwe lijks verstaaanbaar voor de toege stroomde journalisten. Pas na het vertrek van de Sovjet minister rukten de Amerikanen een spreekgestoelte aan met microfoon, waardoor het geluid van Baker dit keer sterker klonk dan van zijn col lega, een klein winstpunt voor de Amerikanen in de publiciteitslag met 'de nieuwe denkers' uit de Sov jetunie. ADVERTENTIE Jonge Tibetaanse demonstranten gooien stenen naar de Chinese oproerpolitie. De Chinese autoriteiten hebben gisteren de staat van beleg afgekondigd in de Tibetaanse hoofdstad Lhasa, na drie dagen van anti-Chinese de monstraties. (foto EPA) LHASA (GPD) Tibet is, sinds de staat van beleg gisternacht is inge gaan, van de buitenwereld afgeslo ten. Alle telefoonverbindingen zijn verbroken. Politie en leger patrouil leren op volle sterkte in de straten van de Tibetaanse hoofdstad Lhasa, waar in de afgelopen drie dagen bloedig slag is geleverd tussen Tibe taanse nationalisten en de politie. Volgens officiële cijfers kwamen twaalf mensen daarbij om het leven en raakten zo'n honderd gewond. Maar Tibetaanse bronnen zeiden dat tussen de vijftig en honderd de monstranten zijn doodgeschoten. De gewelddadigheden, die zon dag begonnen, escaleerden tot een van de ernstigste anti-Chinese de monstraties sinds 1959, toen een Ti betaanse opstand door China bloed ig in de kiem werd gesmoord. Er zijn naar verluidt op het mo ment 150 buitenlanders, voorname lijk toeristen, in Lhasa. Zij hebben opdracht gekregen Tibet onmiddel lijk te verlaten. Enkele westerse journalisten zouden voor ondervra ging zijn vastgehouden. Direct nadat de noodtoestand was ingegaan legden militairen een veiligheidscordon „rond de hoofd stad. Mensen mochten vanaf dat ogenblik Lhasa alleen binnenko men met een speciale vergunning. Openbare bijeenkomsten, samen scholingen en optochten zijn verbo den. Er is een avondklok ingesteld. Volgens het Chinese persbureau Xinhua is het rustig in Lhasa. Via luidsprekerwagens wordt de bevol king gewaarschuwd zich voorlopig niet op straat te begeven. Een wes terse ooggetuige meldde vanuit de hoofdstad, dat zwaargewapende po litiemannen, nog voordat de staat van beleg was afgekondigd, de mensen van de straten wegjoegen. De ooggetuige, een journalist, ver telde, dat bij de laatste betoging de politie willekeurige mensen oppak te en ze op straat ernstig mishandel de. China lijkt de rekening gepresen teerd te krijgen voor de jarenlange verwaarlozing van Tibet. Peking kan dan ook weinig anders doen dan van Tibet een volledig auto noom gebied maken. Dat kan ge beuren via het door de Chinese're gering geadopteerde principe van "één land, twee systemen", aldus westerse diplomaten. LONDEN (GPD) - Premier That cher heeft definitief besloten weg te blijven van de milieuconferentie, die het komende weekeinde in Den Haag wordt gehouden. De Engelsen bleken ook na langdurig overleg met de Nederlandse ministeries van buitenlandse zaken en milieube heer niet bereid hun verzet te sta ken. De Britse premier nam haar be slissing omdat zij zich niet kan vere nigen met de oprichting van een nieuwe milieuorganisatie. Deze zou moeten opereren onder toezicht van de Verenigde Naties. Thatcher vindt dat de bevoegdheden van de bestaande VN-milieuorganisatie (UNEP) moeten worden uitgebreid. Zij prees de voor het uitstekende werk dat de organisatie verricht. In haar slottoespraak tot de inter nationale ozon-conferentie in Lon den wees Thatcher de oprichting van een nieuwe milieuorganisatie binnen diezelfde VN resoluut van de hand. „Dat zou ons alleen maar afleiden van onze werkelijke op dracht", aldus de Britse premier. De Nederlandse minister Ed Nij- pels van Milieubeheer reageerde te leurgesteld op de houding van That cher. Hij noemde die houding "niet erg consequent" en voegde daar aan toe: "Ondanks de conferentie in Londen heb ik moeten vaststellen dat de Britten in de besprekingen binnen de EG over milieuzaken niet altijd even meegaand zijn geweest. Ik hoop dat dit verandert". De Britse premier kondigde gis teren aan met de uitgifte van ont wikkelingshulp voortaan beter re kening te zullen houden met milieu technische aspecten. „Maar dat mag nooit ten koste gaan van bedra gen die het rijke Westen ter beschik king stelt als ontwikkelingshulp", aldus Thatcher. De Britse staatssecretaris voor milieuzaken, Ridley, noemde de conferentie in Londen uiterst ge slaagd. „Er is wereldwijde overeen stemming dat de ozonlaag be schermd moet worden. En dat we daarvoor het gebruik van chloorflu orkoolwaterstoffen (cfk's) totaal moeten afzweren", aldus Ridley. Aan de conferentie deden in to taal 123 landen mee, van wie er 33 het Protocol van Montreal hebben ondertekend. Daarin wordt over eengekomen de produktie en het gebruik van cfk's wereldwijd met 30 procent te beperken. Tijdens de conferentie meldden zich 20 nieuwe ondertekenaars aan. Elf landen overwegen op termijn tot onderte kening van het protocol over te gaan. Dat geldt onder meer voor China en India. Beide landen staan op het punt grootverbruikers van cfk's te worden. Een Japanse topambtenaar van milieuzaken verklaarde gisteren dat Japan bereid is om produktie en ge bruik van cfk's te verbieden als an dere landen tot die maatregel over gaan. Echtscheidingszaak VS blijft steken op zeven ingevroren eitjes MARYVILLE (AP) - Bij een echtscheidingszaak in de Vere nigde Staten is een nog niet eer der vertoonde complicatie ont staan. Het betrokken echtpaar heeft namelijk zeven bevroren ei tjes in een diepvrieskist van een ziekenhuis liggen en heeft ruzie gekregen over de toekomstige be stemming van de eitjes. De 28-jarige Mary Sue Davis zegt dat de bevruchte eitjes le vensvatbaar zijn en vindt dat er bij de echtscheidingszaak de voogdij over uitgesproken moet worden. Haar man Junior Lewis Davis ziet net echter niet zitten om na zijn scheiding nog vader van haar kinderen te worden en eist dat inplanting van de eitjes wordt verboden. Hij heeft daaren tegen niet geëist dat de eitjes wor den vernietigd. Het echtpaar Davis, dat in 1979 in het huwelijk trad bleek niet in staat om kinderen te verwekken en deed toen meerdere pogingen een kind te adopteren. Nadat ook dit mislukte schreven ze zich in voor een in-vitro fertilisatiepro gramma. Een extra probleem is dat het echtpaar Lewis voor aanvang van het reageerbuisprogramma geen contract hadden opgesteld waar in stond wat er met de eitjes moest gebeuren als een van bei den iets overkwam. Mary Lou Da vis zei dat de ingevroren eitjes het resultaat waren van een jarenlang onderzoek dat zowel geestelijk als lichamelijk veel van haar had gevergd. Het enige geval dat enigszins lijkt op deze strijd om de eitjes is dat van een echtpaar uit; Los An geles dat in 1983 door een vlieg tuigongeluk om het leven kwam. Ook zij hadden geen instructies achtergelaten. Margaret Thatcher (Foto Leger Israël dringt kliniek binnen JERUZALEM (AP) - In de door Is raël bezette gebieden hebben Israë lische troepen gisteren op verschil lende plaatsen het vuur geopend op betogende Palestijnen. Een Pales tijn werd gedood; tientallen ande ren raakten gewond. Voorts dron gen soldaten een medische kliniek in een vluchtelingenkamp binnen en sloegen in op gewonden, aldus een Palestijnse arts. Verder werden door het leger de huizen opgeblazen van twee Palestijnen die verdacht werden van betrokkenheid bij een aanslag op een Israëlische militair, vorige maand. Behalve in de kliniek drongen de soldaten ook binnen in een admini stratief centrum van het UNRWA, de VN-organisatie voor hulp aan Palestijnse vluchtelingen, in Gaza- Stad. Soldaten sloegen mensen in het kantoor en verwondden twee stafleden, aldus een UNRWA-func tionaris. Een legerwoordvoerder zei dat soldaten achter stenengooiers aan hadden gezeten en dat zij daar bij waren gehinderd door UNRWA- functionarissen. Volgens een oude volkswijsheid in het zuiden van Sudan komt het on heil altijd uit het noorden. Slaven handelaren, mnderpest, malaria en belastinginners - ze kwamen altijd uit het noorden. Zo ook de huidige premier Sadiq al-Mahdi, die zich de laatste weken de woede van een groot deel van de Sudanezen op de hals wist te halen. door Marjolijn in 't Hout Na enig politiek touwtrekken ging de premier tenslotte door de knieën voor de eisen van de opposi tie en kondigde aan een regering op brede basis te vormen waarin zo'n dertig politieke partijen en machti ge vakbonden zitting zouden mo gen nemen. Tevens beloofde hij de zich nu al zes jaar voortslepende burgeroorlog in het zuiden een halt toe te roepen. Al-Mahdi kon dit met gepaste trots een politieke overwin ning noemen, omdat zo'n twee we ken geleden voor hem de kaarten geheel anders lagen. Zeven dagen kreeg de Sudanese premier Sadiq al-Mahdi en zijn pre sident Ahmed el Mirgahni de tijd om de politieke hervormingen seri eus te nemen en een regering van nationale eenheid te vormen. Het le ger was de eerste die het ultimatum stelde, maar drie dagen later volgde al gauw een alliantie van 38 Sudane se politieke partijen, vakbonden en beroepsorganisaties het voorbeeld. Al-Mahdi kon kiezen: meer geld voor defensie of serieus de burger oorlog in het zuiden te gaan bestrij den door middel van onderhande lingen. De premier stribbelde te gen, dreigde met aftreden en vroeg om nog eens een week uitstel. Maar het leger hield voet bij stuk en liet weten dat het nu tijd werd voor maatregelen. De 38 politieke partijen, vakbon den en beroepsorganisaties eisten ontbinding van de coalitieregering en vrede met het voornamelijk in het zuiden opererende guerrillale- ger SPLA. Dit Sudanese Bevrij dingsfront streeft al jaren naar zelf bestuur in het zuiden en ligt voort durend in de clinch met het rege ringsleger. De alliantie wilde dat in de regering van nationale eenheid alle politieke partijen en vakbon den zitting zouden moeten kunnen Op zich was de eis niet zo vreemd. "Oorlog is niet het doel", zei Al-Ma hdi, "het doel is vrede. Die zal wor den bereikt als we de basis van de regering verbreden". Sudan ver keert al te lang in perioden van oor log en vrede. Het land dreigt een tweede Etiopië te worden door de talloze vluchtelingen die uit de door etnische, politieke en militaire con flicten geteisterde büurlanden de Sudanese grens over trekken. Daar naast kampt Sudan ook binnen ei gen gelederen met enorme proble- Sadiq al-Mahdi. Het land met de door Arabieren geschonken naam Bilad al-Sudan - land der zwarten - herbergt ruwweg twee strijdende partijen: de in het noorden levende Arabisch-islami- tische stammen en de voornamelijk in het zuiden levende christelijke of animistische negerbevolking. Deze twee groepen leven al eeuwenlang op voet van oorlog, mede gebaseerd op een traditioneel vooroordeel. De Sudanezen uit het zuiden voe len zich namelijk de mindere van de voornamelijk Arabisch-islami- tische stammen in het noorden. Zij vinden dat zij politiek, cultureel en economisch worden overheerst door het Arabisch-islamitische noorden. De Arabieren bekleden veelal de invloedrijke posities in het bedrijfsleven, het leger, de overheid en de politiek. Bovendien is de wet tevens gericht op de islamitische wetgeving, de sharia. De Sudanezen danken deze wet geving aan hun toenmalige premier Nimeiri die in 1983 plots een omme zwaai maakte in een wanhopige po ging steun te. zoeken bij de machti ge Arabische oliestaten en dus ook het grote geld. De 'architect van de verzoening tussen noord en zuid', zoals Nimeiri werd genoemd, haal de zich hiermee de woede van de zuiderlingen op de hals. Zij be schouwden dit als een typische noordelijke verdeel-en-heerspoli- tiek. Dit conflict dreigt nu door alles heen te lopen. Sudan heeft nu een maal te maken met een soort 'histo rische breuklijn', die hoe dan ook al tijd voor het zuiden slechter is uit gevallen dan voor het noorden. De politieke crisis is niet alleen toe te schrijven aan de regering van Al- Mahdi, maar in grote mate ook aan het telkens oplevende minderwaar digheidscomplex van de inwoners van het zuiden die zich immer bena deeld voelen door het noorden. Het afgelopen weekeinde bekoel de de politieke strijd enigszins doordat Al-Mahdi met een verzoe nend gebaar een aantal maatregelen afkondigde. In het vredesvoorstel dat afgelopen zaterdag werd onder tekend, beloofde Al-Mahdi een staakt-het-vuren met het zuiden, het beëindigen van de noodtoe stand en een 'bevriezing' van de is lamitische wetgeving. Voor deze wetgeving zou binnen redelijke ter mijn een nieuwe 'wetgeving' ko men die de belangen van noord èn zuid zou vertegenwoordigen. Er zouden tevens verkiezingen volgen. Het overstag gaan van de premier lijkt net op tijd te komen. Vandaag begint een belangrijke vergadering in de Sudanese hoofdstad Khér- toum onder leiding van de onder de Verenigde Naties vallende hulpor ganisatie Unicef. Sudan zal in Khar toum met directeur-generaal James Grant spreken over financiële hulp programma's. Westerse politieke waarnemers beweren echter dat de ze vergadering tevens tot doel heeft om druk op de Sudanese regering uit te oefenen om zo snel mogelijk een oplossing voor het conflict tus sen noord en zuid te zoeken. Het conflict kost namelijk veel mensenlevens. Hulpverleners zeg gen dat door de hevige strijd tussen de opstandelingen (SPLA) en het Sudanese leger vorige week vrijdag zo'n 30.000 Sudanezen naar het buurland Uganda zijn gevlucht. De Britse organisatie Oxfam, het Rode Kruis en het Hoge Commissariaat voor vluchtelingen van de VN (UN- CHR) hebben zich inmiddels over de vluchtelingen ontfermd. Boven dien zou Sudan met een hongers nood te maken hebben, vergelijk baar met die in 1984 in Etiopië, al dus de Amerikaanse 'collega* van Oxfam. Een dramatische kanttekening echter is dat deze hongersnood deze keer niet door een mislukte oogst is veroorzaakt, maar een 'kunstmati ge' oorsprong heeft: de strijdende partijen. De strijd tussen noord en zuid wordt over de hoofden van de voornamelijk christelijke en ani mistische bevolking heen uitge vochten. Zowel het Sudanese als het bevrijdingsleger gebruiken de in het leven geroepen voedsellucht- brug als aanvoerroute voor leger- materiaal met als gevolg dat als er voedseltransporten plaatsvinden, deze door de strijdende partijen worden tegengehouden. De verwachting van de hulporga nisaties zoals Unicef is, dat als de le gers het voedsel nog langer als poli tiek wapen gebruiken, dit ten koste gaat van honderdduizenden Sudanezen. Zij zullen nog voor mei dit jaar aan de hongerdood sterven. Het is daarom zaak dat premier Al- Mahdi vaart maakt met zijn belof ten zodat een groot gedeelte van zijn onderdanen niet verder als 'mascot te' wordt gebruikt in een strijd die alleen verliezers voortbrengt.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 5