van Rushdie niet vervolgd Mbo-diploma biedt grote kans op werk 'Je weet nooit wat er in iemand 'Marokkaanse jeugd vlucht niet massaal in criminaliteit en drugs' WOENSDAG 8 MAART 1989 BINNENLAND PAGINA 3 Korthals Altes: gesprek met moslims DEN HAAG (ANP) - Het gedrag van de meeste Marokkaanse jonge ren is veel minder crimineel dan de laatste tijd uit diverse onderzoeken naar voren is gekomen. De veron derstelling dat de Marokkaanse jeugd massaal in criminaliteit en druggebruik zou vluchten, is op zijn minst zwaar overdreven. Er is geen sprake van massale verloedering DEN HAAG (GPD/ANP) De islamitische demonstranten verslaafden, die vorige week in Den Haag en Rotterdam opriepen tot moord op de schrijver Rushdie, worden niet strafrechtelijk vervolgd. Het kabinet geeft de voorkeur aan overleg met moslim-groeperingen in ons land. Minister Korthals Altes (justitie) en Van Dijk (binnenlandse zaken) zeiden dat giste ren in de Tweede Kamer op vragen van Wiebenga (WD) en Wolffensperger (D66). Volgens Kemper is hij echter de ouders te Dat blijkt uit het onderzoek onder eerste die zich niet richt op een ge- schoolgangers zitten meestal in het 'En nu is het onze beurt', dat onder selecteerde probleemgroep. Hij on- lager beroepsonderwijs en doen het De ondervraagde de vrije tijd veel thuis door. Zowel dervroeg de daar redelijk. De ouders hechten 150 Marokkaanse jongeren houden en gisteren is aangeboden (11.000) Marokkaanse jongeren in veel waarde aan goede prestaties, aan minister Van Dijk (binnenland se zaken). De opsteller, de Nijmeeg- godsdienst- en cultuurpsycho- jongeren Volgens de opdrachtgever voor het rapport, de stichting Samen werkingsverband Marokkanen en Turken (SMT) moet de voorlichting over scholingsmogelijkheden wor den verbeterd. Nu is het nog zo dat veel Marokkanen na de basisschool als vanzelfsprekend in de laagste vormen van onderwijs terechtko- Een tweede advies aan de rege ring is om de discriminatie op de a Nederland over hun leefomstandig- Wel zijn er problemen met leer- heden. Conclusie: de positie van de krachten en leerlingen. i niet rooskleurig (hoge De ondervraagden die werken (12 buurthuis (bij de meisjes) zijn bij beidsmarkt sterker aan te pakken. het sporadische uitgaan favoriet. „Niet minder dan 45 procent van de De meesten hebben veel vrienden, werkloze ondervraagden wijt hun waarbij contacten met landgenoten toestand aan discriminatie", schrijft r worden gewaardeerd dan die het SMT aan Van Dijk, coördine- loog Kemper, schetst een ander werkloosheid, lage opleiding), maar procent) verrichten meestal onge- met Nederlanders. Die zijn volgens rend minister voor het minderhe- beeld dan bijvoorbeeld recent uit een onderzoek naar Marokkanen i Amsterdam naar voren kwam. Daar de meesten hebben het redelijk schoold werk, dat zij met tegenzin Nederland. doen. Veel van hen willen graag i Volgens Kemper is de gemiddel- de horeca werken. Werklozen wil- werd gesproken van Marokkaanse de Marokkaanse jongere afkomstig len zich graag laten omscholen, onder provincieplaatsje noorden van Marokko, kwam hij of met arrbeidsbureau een hoog aantal Marokkaanse zij een jaar of zes a tien geleden naar Nederland om sinds die tijd bij de Marokkaanse jongeren brengen agressie, onbeschoft gedrag en dis criminatie. De gemiddelde Marok kaanse jongere is gelovig, maar niet in de mate als de ouders. In de mc kee komen de jongeren niet veel. dronkenschap, de vacatures, omdat veel vacatures intern worden ingevuld. Het SMT pleit voor een meldingsplicht van openstaande banen bij het arbeids bureau, zodat ook minderheden kunnen solliciteren. Korthals Altes noemde de leuzen om Rushdie te vermoorden schok kend en een daad van grote onver draagzaamheid. In het overleg met vervolgd moeten worden. Korthals ju: korps, heeft echter tot de conclusie geleid dat de demonstranten niet moslimgroeperingen zal hij bena drukken dat demonstranten de Ne derlandse rechtsorde moeten res pecteren. De oproep tot moord is strafbaar, aldus Korthals Altes. Overleg van de Haagse burgemees ter Havermans met de officier van Meer vervuiling door autoverkeer Altes zei te verwachten dat die hou ding ook in Rotterdam zal worden aangenomen. Burgemeester Peper van Rotter dam zei gisteren dat hij bij een vol gende demonstratie met oproepen tot moord de politie zal ingrijpen. Volgens Peper hadden de organisa toren van de demonstratie van za terdag hem toegezegd dat er geen verboden leuzen zouden worden meegevoerd. Nu men zich niet aan die afspraak heeft gehouden is het zaak beter op onze hoede te zijn, al dus Peper. De Rotterdamse burge meester denkt er overigens niet aan demonstraties tegen het boek van Rushdie te gaan verbieden. Draaikolk Korthals Altes sprak zijn voldoe ning uit over de volgens hem gepas te en waardige wijze waarop mos lim-organisaties in ons land zich tot nu toe over de affaire-Rushdie heb ben uitgelaten. Vooral DEN HAAG (ANP) - Afgestudeer- roepsopleiding een baan gaan zoe- den van het middelbaar beroepson- ken. Jongeren met alleen een alge- derwijs (mbo) liggen goed in de ar- mene opleiding zijn veelal de werk- beidsmarkt. Slechts 4,5 procent of lozen van morgen. In 2000 wordt een op de 22 loopt de kans langdu- een overschot van 105.000 ha rig werkloos te worden. Dit is het vo/vwo'ers verwacht. Daar staat een laagste percentage van alle school- te verwachten tekort van ongeveer 60.000 soorten Dit zei SVM-procescoördinator J. Engberts gisteren bij de presentatie wordt van een rapport over de voortgang teerd1 van de reorganisatie in het middel de techniek opgeleide tegenover. In het rapport n langzame groei geconsta- i het percentage leerlingen dat uit de eerste fase van voortgezet baar beroepsonderwijs. SVM staat onderwijs doorgaat maar het mbo. r sectorvorming en vernieuwing Het wordt van groot belang geacht Minister Korthals Altes (justitie) voert het woord tijdens het kamerdebat c r Rushdie tijdens islamitische demonstraties dit weekeinde in Den Haag e genoemd open beroepsonderwijs. De sectorvorming betreft fusie van mbo-scholen en integratie van lan ge en korte opleidingen. Engberts zei dat het mbo een be langrijke ontwikkeling doormaakt. Van het aantal scholen is 93 procent betrokken bij fusiebesprekingen. Op 1 augustus van dit jaar kunnen de oproep tot moord op de schrij- honderd nieuwe grotere scho- -- - - tea agar beroepsonderwijs zijn ge- Zwakzinnige nog altijd naakt en vastgeketend luchtverontreiniging vorig jaar aanvaard, dan staat de vrijheid op doen toenemen. Vooral de 5,2 pro- het spel". leg dat Justitie vorige week voerde nenlandse zaken) luistert aandachtig toe. met vertegenwoordigers van mos lim-organisaties, kwamen de de monstraties als een grote schok, al dus Korthals Altes, die opriep waakzaam te zijn voor bagatellise- „Wordt overdraagzaamheid vormd. In 1990 moet de integratie nog altijd dagelijks naakt en alleen cent hogere uitstoot van aerosolen heeft hieraan in belangrijke mate hun afschuw uit bijgedragen. Deze roetdeeltjes ko- de schrijver Alle partijen in de Kamer spraken de leuzen om het omstreden i uit de uitlaten van auto's met boek te vermoorden. Volgens de dieselmotoren en zijn schadelijk WD'er Wiebenga dreigt een draai- luchtwegen blijkt uit cijfers Bureau voor de Statistiek. longen. Dat kolk van godsdienstfanatisme het Centraal vreemdelingenhaat. nog vertrouwelijk advies ons land wordt verboden. In 1988 zijn er 34 miljoen kilo zegt een ambtelijke werkgroep dat aerosolen de lucht in geblazen. De er onvoldoende reden is om de pu- toeneming is het gevolg van het blikatie en verkoop van De Duivels- groeiende aandeel dieselauto's in verzen te verbieden. Korthals Altes het Nederlandse wagenpark. Die- zei al direct na het ontstaan van de selmotoren produceren tien keer rel over het boek het uiterst onwaar- zoveel van deze schadelijke deeltjes schijnlijk te achten dat het boek als benzinemotoren. Absoluut gezien is de uitstoot van aerosolen nog gering. De uitstoot van stikstofoxyden is vorig jaar met 2,5 procent toegenomen tot 292 mil joen kilo. Stikstofoyde is mede-ver oorzaker van zure regen en smog. Het verkeer is voor ongeveer de helft verantwoordelijk voor de uit stoot van stikstofoxyde. De emissie van koolmonoxyde en andere organische verbindingen die smog veroorzaken nam toe met een 0,5 a 1,5 procent tot 197 miljoen kilot Veertig procent ervan komt uit autO-Uitlaten. (kaartje ANP) GRONINGEN (ANP) - Enkele duizenden studenten hebben over het studiejaar 1987-1988 van de Informatiseringsbank van het ministerie van onderwijs in Gro ningen ten onrechte een bijdrage in de studiekosten ontvangen. Dat is gebleken uit de verscherp te controles die het ministerie vanaf begin 1988 uitvoert. In totaal gaat het, aldus een woordvoerster van het ministe rie, om 9.000 studenten die geza menlijk een bedrag van vermoe delijk 63 miljoen gulden hebben gekregen zonder dat zij inge schreven stonden bij de door hen opgegeven onderwijsinstellin gen. In de meeste gevallen betreft Ten onrechte een beurs voor 9000 studenten het studenten die niet tijdig, of helemaal niet, aan het ministerie gemeld hebben dat ze gestopt zijn met hun studie. Maar intussen ontvingen zij in die periode wel studiefinanciering. De woordvoerster wil niet spre ken van fraude, maar betitelt de verzwijging als "nalatigheid". Het is overigens niet zo dat het ministerie met de schadepost blyft zitten. De studenten die ten onrechte geld hebben geïncasseerd, krij gen een acceptgirokaart, of heb ben die al gekregen, waarmee zij het geld ineens aan het ministerie moeten terugbetalen. „Als dat niet binnen korte tijd gebeurt, dan aarzelen wij niet de rechter in te schakelen", aldus de woord voerster. De controles werden begin van het vorig jaar verscherpt nadat uit steekproeven was gebleken dat er op kleine schaal ten onrechte geld aan „nepstudenten" werd uitge keerd. Daarop gaf minister Deet- man de opdracht de controles te intensiveren. Het ministerie zou op die manier 25 miljoen gulden structureel kunnen besparen. Metro niet te beveiligen tegen moorden als op Zuidplein dan zijn voltooid. De operatie omvat het s gen van 350 mbo-scholen (drie- en vierjarig) en alle 52 proefprojecten voor het tweejarige kort-mbo. Uit eindelijk zullen er ruim honderd grote zelfstandige instellingen over blijven. Het mbo moet deze kabi netsperiode 150 miljoen bijdragen aan de bezuinigingen op onderwijs. Naar verwachting biedt de grote re zelfstandigheid van de nieuwe scholen goede mogelijkheden het onderwijsaanbod op de regionale arbeidsmarkt af te stemmen. Vol gens het rapport lijkt hiervan vooral het midden- en kleinbedrijf te gaan profiteren. In deze sector ontstaan veel nieuwe banen. Ook komen daar de meeste mbo'ers terecht. Scholen-nieuwe-stijl waarvan re delijkerwijs kan worden aangeno men dat zij op 1 augustus 1993 over ten minste 600 leerlingen beschik ken komen in 1990 voor financie ring door het rijk in aanmerking. Volgens het rapport telt ongeveer de helft van de meer dan honderd groepen scholen die tot begin dit jaar zijn gevormd 2.000 tot 3.000 leerlingen. Slechts een klein deel voldoet nog niet aan de 600-n kamer vastgeketend. Aan haar situatie is niets wezenlijks ver anderd. Of dat zal gebeuren hangt af van een rapport over haar situatie dat een speciaal ingestelde commissie eind april, begin mei laat verschij nen. Directeur bewonerszorg H.C. Barnard van het Hendrik van Boeij- enoord in Assen, waar zij verblijft, liet dit gisteren weten. "Als we het hadden kunnen veranderen, had den we dat gisteren al gedaan", zei hij. De positie van de vrouw in het Drentse zwakzinnigeninstituut kwam eind vorig jaar in de publici teit. Toen maakten haar ouders een schokkende foto openbaar waarop Jolanda, die agressief is en zichzelf regelmatig verwondt, naakt en vast gebonden stond afgebeeld. De ou ders hadden geen vertrouwen meer in de therapie van het Hendrik van Boeijenoord. Barnard benadrukt dat het alge meen beeld van de zwakzinnigen eenzijdig is. "Naast de vrolijke lieve mongool, de niet zo zwakzinnige zelf-redzame bewoner en de rustig voortlevende zwakzinnige, zijn er ook zwakzinnigen die ons door hun Het rapport schenkt ook aandacht doen laten huiveren, ons afschrik- ROTTERDAM - Metrostation woordvoerder: „Die mensen zijn worden gebruikt." RET-beambte. Midden jaren 2 de ongeveer twintig procent 1 de afgestudeerden van havo ken, ons voor problemen stellen die wij liever niet willen zien. Maar ook Zuidplein, één dag later. Een man zich wezenloos geschrokken. In Een handelaar meldde dat hij gis- tig veranderde volgens Reinders de vwo» die jaarlijks zonder enige be- dat is zwakzinnigenzorg". schuifelt vrijwel onopgemerkt het eerste instantie realiseerden ze zich tere aan drie vertrek-procedure, waardoor het Snelbeidsmaxima Europarlementariër door visser Marcel Potters en (PvdA) wil in de hele EG gelijke Berend Schilder maximumsnelheden voor perso- nenauto's op de wegen. Hij zal het Europees Parlement voorstellen doen voor een maximumsnelheid op autosnelwegen ter per uur, 100 kilometer op snel wegen, 90 kilometer op andere De sporen van de moordpartij ?5SS?Mme,a ZO" inmiddels uitgewist, de angst is IZU Kllome- 0.Ul.,,Qn M-rullon >tconnan bleven. Nooit zullen degenen, die de bewuste maandagavond rond half negen in station Zuidplein t wege de metromoorden. Een ande- bemannen van de perron-hokjes re handelaar fronst zijn wenkbrau- overbodig werd. „Later werd deze wen. „Dat helpt alleen als je heel beslissing door de komst van de snel kunt reageren. De meeste men- VIC's (Voorlichting Informatie sen kunnen er niet mee omgaan. Controle) weer gedeeltelijk terugge- Vrouwen die zich willen verdedi- draaid. Die mensen mogen ook con- Het derde slachtoffer, een 30-jari- gen kunnen beter een spuitbuis ko- troleren, en hebben beperkte op pen met verdovend gas of een ploer- sporingsbevoegdheid." tendoder. Maar die dingen verkoop Hij noemt de beveiliging in de sta tions 'in algemene zin goed'. Rein ders: „Er is hier op het moment been of voet. Zij kregen 28-jarige Rotterdamse die eveneens Extra toezicht zit er volgens RET- niets aan te doen. Dit kan bij wijze teerd dat bij hen zelf was vernield. Volgens neurochirurg dr.- R. Singh de hal was neergestoken, bleef voorlichter Reinders niet in. „Ineen van spreken ook in een politiebu- Dijkzigt is over de definitieve resultaten nog niets te zeggen. Het herstel de situatie als deze helpt een man in reau gebeuren. We gaan nu eerst van zenuwen is een proces dat een hokje op het perron ook niets, evalueren, alhoewel dat in dit ver- Dit kun je gewoonweg niet voor band een beetje raar woord is. Wat zijn. Je kunt tenslotte nooit weten is er precies gebeurd, nietsvermoedend op de metro zaten wirwar van mensen kwam de trap te wachten, legt hij een bosje chry- pen af. Maar nadat duidelijk was ge santen neer. Er zit een stuk papier worden wat er aan de hand was, was omheen met de tekst: 'Mijn gedach- de lol er snel af." ten zijn bij dé nabestaanden. L.' ge vrouw uit Westmaas, was er c danks haar zware verwondingen geslaagd het info-hokje van de RET ik niet." te bereiken. Zij overleed gistermid- rp_ *-4. dag in het Dijkzigt-ziekenhuis. De OeZlCfit Dijkzigt transplanteert zenuwen ROTTERDAM (ANP) - Het academische ziekenhuis Dijkzigt in Rotterdam is er in geslaagd menselijke zenuwen te transplanteren. Het ziekenhuis stelt hiermee wereldwijd een voorsprong te hebben genomen in het weten schappelijk onderzoek naar de tranplantatie van donorzenuwen. In de afgelopen anderhalf jaar zijn bij zeven voornamelijk jonge patiën ten zenuwtransplantaties uitgevoerd. Het ging om mensen bij wie als ge volg van een ongeval sprake was van een gestoorde functie van arm, hand, 1 overleden donors dat zenuwdeel geïmplan- gen buiten de bebouwde kom en-50 i-fd^dëbVangsti^d^mlen lulometer bmnen de bebouwde vergeten. De in paniek wegvluch- tende gil slachting. Kalloe(21), gewond op de grond liggen buurt van de stempelautomaten. Zij overleefde de slachtpartij. Geen probleem De moordenaar heeft voor zijn gru weldaad een gewoon mes gebruikt op de metro-perrons langs de kunt nooit achterhalen wat er pre- flinke afmeting. Een mes kopen noord-zuid-lijn bemand door een cies in zo'n man is omgegaan." jarenlang kan duren. Volgens Singh is afgezien van de toediening van medicijnen ter voorko ming van bij transplantaties vaak voorkomende afweerreacties van het li chaam tegen geïmplanteerd weefsel. Om de kans op acceptatie zo groot wat er in iemand omgaat". gebeurd en hoe kan het worden mogelijk te maken is volgens Singh een selectie gemaakt van donorweef- In het verleden waren alle posten voorkomen? Maar nogmaals: je sel op basis van de typering van bloed. Komt die overeen met de bloed sa- Boortorens Het 'parkeren' van boorplatforms tuleën ;;-sïi"s=r»3Sff= ging tot Behoud van de Waddenzee gisterochtend bij de politie. Hij zei mgd ballastwater uit de poten van Kalloe heeft hem niet gezien. Wat ze het platform in zee wordt gepompt. zich heI.innert is het plotselinge ge- Vuurtorenwachter De Tweede Kamer heeft een stokje gestoken voor het plan 1 minister Smit (verkeer en. het doodsbange ge- is geen probleem. In minstens tien de chaos na de winkels is een ruim assortiment verkrijgbaar, variërend van eenvou- de moordpartij: „Ik durf dige zakmesjes tot dolken, stiletto's neer alleen te komen". (automatisch uitklapbaar), valmes- sen (automatisch uitschuifbaar) en messen die meer lijken op een zwaard. De wet legt alleen beperkingen op aan de afmetingen van het lem met, de scherpte van de punt en de mechanische werking van die uit klappende steeksels. Kleine mes sen mag iedereen op zak dragen, an dere messen mogen alleen over straat in een verpakking. Ram- bomessen hoeven in de buitenlucht niet per se in een verpakking, net menstelling het grootst. 1 de patiënt, dan is de kans dat geen afstoting zal optreden ADVERTENTIE schreeuw van een vrouw: „Help, help, ik ben gestoken. Ik ga dood". En, vervolgens: „Rennen voor je le ven!". Kalloe rende, samen met nog een handjevol wachtenden. De goe- terstaat) zes formatieplaatsen te de kant op, zo bleek later, want de als kampeermessen en schrappen ^bij zeeverkeersposten moordenaar koos de kortste weg „Voor naar buiten. Kalloe: „Ik rende het zoals vuurtorens. Met algen e heen gebeurde realiseerde ik stemmen aanvaardde de Kamer een perron c motie die de afslanking ongedaan 0mmeh maakt door op de begroting 315.000 me nauwelijks, ik rende echt gulden toe te voegen aan de post m-n ieven. Bovendien was het personeel en datzelfde bedrag weg paniek". te halen bij de post onderzoek en ontwikkeling. Verkrachting Tegen een 30-jarige Leeuwarder anderhalf jaar gevangenisstraf Het leed was inmiddels geschied. Op het perron lag het stoffelijk over schot van een 22-jarige Rotterdam se. Op het plateautje halverwege de trap probeerde het leven te redden tbs met verpleging geëist wegens slachtoffer, een 16-jarig meisje uit het verkrachting en mishandeling. papendrecht. „Het meisje was in de j de man een 19- rug gestoken. Ik probeerde uit alle - - - Leeuwarden macht de wond dicht te houden en hebben verkracht. Een jaar later haar te kalmeren. Maar het duurde trok hij een meisje van 14 jaar van zo i^g voordat er hulp kwam," zegt haar fiets en verkrachtte haar in de hy struiken onder Zwaagwesteinde. Volgens hem waren er zeker tien Twee jaar terug zouhij een vrouw in minuten verstreken voordat er iets een fietstunnel hebben mishandeld gebeurde. De RET-beambten in het nadat ze zich hevig had verzet. Uit- metrostation hadden inmiddels spraak 21 maart. massaal alarm geslagen. Een overle vingstocht maken is een Ram- bomes maatschappelijk aanvaard. Zo mag de kampeerder ook zijn ei gen type mes dragen, net als een sportvisser," zegt teamleider van de afdeling Bijzondere Wetten, de Rot terdamse brigadier De Bode. „Kijk, niet een mes is gevaarlijk, maar de gebruiker." De ijzerwaren-winkels en dump- wanhopig, zaken in Rotterdam voeren nauw het tweede overleg met de politie over welke messen nu wel en niet zijn toege staan. „Ik heb niet de indruk dat er in Rotterdam veel illegale messen worden verkocht," zegt De Bode. „Zeker niët door de gerenommeer de zaken. Al weet ik niet wat som mige winkels onder de toonbank verkopen en wat er uit het buiten land hier binnenkomt aan verboden messen. Maar ik weet bijna zeker dat bij de meeste steekpartijen met dodelijke afloop gewoon legale PAK 145,-

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 3