De valse start van Bush Uitspraken over broeikaseffect voorbarig Zwarte weduwe blijft gemoederen beroeren Achtergrond Verzoenende woorden uit blanke kerk Zuidafrika PAGINA 2 V/OENSDAG 8 MAART 1989 ARNHEM (ANP) - De zwarte we- du we blijft de gemoederen bezig houden. Ook morgen zullen onge twijfeld de nodige emoties losko men wanneer mevrouw F.S. Rost van Tonningen-Heubel, in de volksmond beter bekend als de zwarte weduwe, terecht staat voor de rechtbank in Arnhem. Ze wordt verdacht van het in bezit hebben van anti-semitische en ra cistische lectuur. Het is niet de eerste keer dat Rost van Tonningen in Arnhem voor de rechter moet verschijnen. In oktober 1985 werd ze door de zelfde rechtbank veroordeeld tot een voorwaardelijke gevangenis straf van vier weken en een geld boete van drieduizend gulden. Het gerechtshof in Arnhem be perkte een jaar later het vonnis tot de voorwaardelijke gevange nisstraf. De Velpse weduwe had ge schriften in haar bezit waarin de moord op de joden door het nazi- regime werd ontkend en waarin werd beweerd dat "het aantal slachtoffers uit winstbejag was opgeschroefd tot zes miljoen". De strafzaken van 1985 en morgen zijn het gevolg van klachten van de Stiba (Stichting Bestrijding Anti-semitisme). Justitie besloot in beide gevallen tot een huiszoe king waarbij de belastende lec tuur werd gevonden. Eind vorig jaar moest Rost van Tonningen in het Arnhemse pa leis van justitie verschijnen, om dat ze was gedagvaard in een kort geding dat was aangespannen door de actrice Kitty Courbois. De zwarte weduwe had een af beelding van de actrice als 'Knier tje' afgedrukt in het door uitgege ven blad 'De Levensboom'. Cour bois voelde zich daardoor ernstig in haar goede naam aangetast en eiste een schadevergoeding van 50.000 gulden. De president van de rechtbank stelde haar in het gelijk en wees haar een bedrag van 2.500 gulden toe. Pensioen Behalve de strafzaken en de civie le procedure tegen Rost van Ton ningen werden de emoties rond haar persoon niet in het minst op geroepen door de politieke dis cussie over het al dan niet intrek ken van haar weduwen-pensioen. In september 1988 kwam er een voorlopig einde aan die discussie toen de Tweede Kamer met een zeer kleine meerderheid besloot om het pensioen van de NSB.-we duwe te handhaven. Zij had recht op dat pensioen omdat haar echt genoot in 1937 tot Kamerlid was benoemd. Eind januari van dit jaar werd echter bekend dat de Stichting Herwaardering Pensioenen NSB- kamerleden een procedure heeft aangespannen tegen de Staat der Nederlanden waarin de pensioe nen worden aangevochten. In de procedure die bij de Hoge Raad is aangespannen wil de stichting aantonen dat de wet die de pen sioenen regelt verkeerd is toege past. De advocaat van de stich ting mr. L. Stibro verwacht dat de Hoge Raad aan het eind van dit jaar een datum voor een vonnis zal vaststellen. Vorige maand kwam de Velpse weduwe opnieuw in de publici teit toen bleek dat ze een graf had gekocht op de monumentale do denakker in het naburige Ro- zendaal. Onder de bewoners van het dorp ontstond beroering om dat hun familie op de begraaf plaats ligt en omdat een aantal Engelse vliegers uit de Tweede Wereldoorlog er een laatste rust plaats hebben gevonden. Beledigen Rost van Tonningen moet mor gen niet in haar eentje voor de rechtbank verschijnen. Ze is in gezelschap van haar woordvoer der W.P. Zeilmaker. De nu 80-jari- ge Zeilmaker was gedurende de Tweede Wereldoorlog NSB-bur- gemeester van Renkum. Beiden staan terecht op verdenking van het overtreden van artikel 137 van het wetboek van strafrecht: het beledigen van een bevolkings groep wegens hun ras, godsdienst of levensovertuiging. De maximale straf die daarop staat is een gevangenisstraf van een jaar of een geldboete van 10.000 gulden. Maar volgens de Arnhemse officier van justitie mr. P. Tideman is het onwaarschijn lijk dat Rost van Tonningen of Zeilmaker tot een onvoorwaarde lijke gevangenisstraf wordt ver oordeeld. Vorig jaar zei mr. Tide man ervan uit- te gaan dat de rechtbank bij een veroordeling rekening zal houden met de lef- tijd van de verdachten. Hij zei zelf nog nooit te hebben meegemaakt dat de rechtbank "zo'n oud mens als Rost van Tonningen" tot een celstraf veroordeelt". WASHINGTON - "Er is iets vreemds gebeurd met president Bush. Hij schijnt te denken dat hij op dezelfde manier de president kan spelen als Ronald Reagan, en zwaaiend en grinnikend om alle problemen kan heenlopen". Zo begon onlangs een column van de politieke commentator Anthony Lewis in The New York Times. door Henk Dam Het stuk, onder de titel 'De lege re gering' was verre van complimen teus voor Bush. Hem werd onder meer verweten dat er tot dusver niets substantieels uit z'n handen is gekomen. Reagan, aldus Lewis, had zijn acteurstalent en zijn bijna mys tieke band met het Amerikaanse volk. En daarom pikte dat volk bij na alles van hem, ook z'n tekort aan inhoud. Bush heeft dat niet. Hij zal daarom met beleid moeten komen, ideeën, visie, maar tot dusver is niets daarvan gebleken. De stem van Lewis is er maar één in een snel groter wordend koor van klaagzangers. Want de wittebroods weken van president Bush zijn nu duidelijk voorbij. De eerste weken na z'n inhuldiging was het elke dag feest voor de nieuwe president. De kranten schreven dat hij zo open was, en zo menselijk, en zo aardig. Meer dan 60 procent van de Ameri kanen vond dat hij het goed deed, een hoger cijfer dan zelfs Reagan destijds haalde. Bush is nu zes weken president, en het feestgedruis heeft inmiddels plaats gemaakt voor ontevreden ge mor. John Oakes spreekt in de New York Times van "een slechtere start dan zelfs z'n vijanden hadden ver wacht". David Gergen heeft het in de Washington Post zelfs over "een presidentschap aan de rand van de afgrond". Tower Wat is er gebeurd? Waarom is de stemming zo snel omgeslagen? Een hele belangrijke factor is ongetwij feld het circus rond John Tower, de man die door Bush in december werd aangewezen als zijn minister van defensie. Toen al waren er men sen die Bush waarschuwden dat die benoeming op problemen in de Se naat zou stuiten. Er werd gewezen op Tower's uitbundige drankge bruik, er werd gewezen op z'n war me banden met de wapenindustrie. Maar Bush luisterde naar nie mand, net zoals hij in augustus naar niemand luisterde toen hij Dan Quayle tot z'n vice-president aan wees. Het was met name minister Brady (financien) die Bush vertelde dat hij grote moeilijkheden met de benoeming zou krijgen. En die kreeg hij: het staat zo goed als vast LEIDEN De afgelopen winter mocht die naam eigenlijk niet heb ben. Met een gemiddelde tempera tuur van 5,6 graden was het de warmste die ooit gemeten is. En van de winter '87-'88 herinnert ieder een zich nog wel dat hij ontzettend nat was, maar vorst van enige bete kenis is er niet geweest. Zijn die warme winters de voorbodes van een grootscheepse klimaatverande ring, veroorzaakt door het inmid dels beroemde broeikaseffect? door Sjaak Smakman De Amerikaanse weerkundige Jo nes maakte onlangs bekend dat 1988 het warmste jaar ooit "is ge weest, terwijl op de tweede, derde, vierde en vijfde plaats de jaren 1987, 1983, 1981 en 1980 komen. Het is eveneens een feit dat de gemiddel de wereldtemperatuur in de afgelo pen 80 jaar met ongeveer een halve graad is toegenomen, en dat de zee spiegel met ongeveer 15 centimeter is gestegen. En, toegespitst op Ne derland: de kans op twee abnor dat de Senaat Tower's benoeming niet zal bevestigen. Het hele tragi-komische spel rond Tower schaadt Bush in twee opzich ten. Het heeft de indruk versterkt dat hij met grote hardnekkigheid en tegen alle adviezen in de verkeerde beslissingen kan nemen. Boven dien heeft Bush (ervan uitgaande dat de Senaat Tower inderdaad af wijst) z'n eerste echte grote slag met het Congres verloren. Dat is be roerd nieuws voor de president: de mensen gaan erdoor denken dat hij wellicht niet over voldoende gezag beschikt. De macht van Amerikaanse presi denten is nu eenmaal voor een deel gebaseerd op beeldvorming. Reagan wist van allerlei landszaken eigenlijk niets af. Maar omdat hij het image had een sterk leider te zijn, kreeg hij van alles van een De mocratisch (en dus oppositioneel) Congres gedaan. Zacht ei Hier en daar wordt in de Ameri kaanse kranten al weer in herinne ring gebracht dat Bush, voor hij in de verkiezingsstrijd door z'n cam pagneleiders werd omgesmeed tot een bullpit-terrier, de reputatie had een 'wimp' (zacht ei) te zijn. Het zijn tekenen aan dé wand. maal zachte winters zoals de afgelo pen twee is minder dan een procent. Er lijkt dus wel degelijk iets aan de hand te zijn. Maar terwijl in de publieke opinie het broeikaseffect al een feit is en de opwarming van de atmosfeer in het Nationaal Milieuplan als het groot ste probleem van de komende eeuw wordt gezien, wordt de term in de hoek van de meteorologen slechts gefluisterd. Broeikaseffect? Heel misschien wel ja, zo was de strek king van een lezing die professor Schuurman, adjunct-directeur we tenschappelijk onderzoek van het KNMI en buitengewoon hoogleraar meteorologie aan de Utrechtse uni versiteit, vorige week gaf op de Leidse universiteit over het thema 'C02 en klimaat'. Inderdaad, zei hij, kunnen we de winters van 1987 en 1988 'met enige reden nader bekijken'. Maar, zo voegde hij er onmiddellijk aan toe, conclusies kunnen we voorlopig nog niet trekken. De reden daarvoor is even simpel Er zijn meer redenen waarom het met Bush's nog zo jonge president schap niet goed gaat. Er is inder daad, zoals Anthony Lewis ook schreef, nog maar weinig uit zijn handen gekomen. Z'n federale be groting voor volgend jaar bleek, na grondige analyse, een gatenkaas te zijn. Er werden weliswaar wat verkie zingsbeloften ingelost (meer voor het milieu, meer naar sommige kan ten aan de sociale zorg, meer voor research), maar er werd niet bij ver teld hoe die kadootjes zouden moe ten worden betaald. De boodschap van Bush aan het Congres was ei genlijk: wilt u maar zo vriendelijk te zijn te zeggen hoe we aan het geld moeten komen? Met andere woor den: aan het Congres werd de on dankbare taak overgelaten te knip pen en te bezuinigen, en dat doet dat Congres natuurlijk niet. Ook van overig beleid is tot dus ver weinig gebleken. Het enige ech te voorstel uit het Witte Huis sinds de machtswisseling is het plan om de noodlijdende spaarbanken te redden, en dat blijkt bij nadere be studering ook nogal wat spiegels en dubbele bodems te bevatten. Voor de rest: eigenlijk niets. Een belang rijke reden daarvoor is, dat de top als ontmoedigend: ons klimaat is zo'n ongelooflijk ingewikkeld sa menspel van factoren, dat het nog maar helemaal de vraag is of de op warming van de atmosfeer wel zo bijzonder is ('in feite is de tempera tuur op langere termijn meer stabiel dan dat hij toeneemt'). En zelfs als het warmer wordt, is het nog maar de vraag of, en zo ja welke rol de toe name van kooldioxide daarin speelt. Computermodel In de computermodellen die het kli maat beschrijven komen drie hoofdelementen voor: de biosfeer - zeg maar onze leefomgeving, de at mosfeer en de oceaan. Tussen die drie sferen vindt een voortdurende uitwisseling plaats, waarbij de ocea nen als stabilisator fungeren. Ze ne men bijvoorbeeld veel zonnewarm te af en geven die geleidelijk aan weer af. De atmosfeer en de oceaan zijn sterk aan elkaar gekoppeld door die uitwisseling van energie. van alle ministeries nog grotendeels onbezet is. De ministers (defensie is de uitzondering) zijn er nu wel, maar de eveneens door de president te benoemen sub-top (staatssecreta rissen, hoofden van afdelingen) ont breekt nog goeddeels. Voor een deel ligt dat aan het Wit te Huis, dat weinig haast heeft ge maakt. Voor een deel ligt het ook de federale politie, de FBI, die de ach tergrond van al deze politieke be noemingen moet nagaan. Maai hoe dan ook, feit is dat de start van de re- gering-Bush langzamer is dan die van de meeste voorgaande regerin gen. Met name op het ministerie van buitenlandse zaken begint dat tot zoiets als beginnende paniek te lei den. Minister Baker heeft nog maar enkele top-adviseurs om zich heen verzameld. Toen hij bijvoorbeeld vorige maand zijn kris-kras reis naar alle NAVO-landen maakte, had hij geen staatssecretaris voor Europese zaken bij zich, want die is er nog niet. De problemen en missers op bui tenlands gebied beginnen zich dan ook op te stapelen. De Amerikaanse regering heeft bijvoorbeeld duide lijk nog geen goed antwoord op het Westduitse verzet tegen een snel be sluit over de modernisering van de korte-afstandsraketten. In het Mid den-Oosten lijkt het initiatief te zijn overgenomen door de Sovjetunie. De Russische minister Shevardnad ze sprak met zowel Israël als Egypte over vredesvoorstellen, een huza renstukje dat tot voor kort niemand voor mogelijk had gehouden. She vardnadze praatte verder met - nog een diplomatieke doorbraak - de ayatollah Khomeiny. Blamage In China kregen de Amerikanen de kous op de kop toen een dissident die zij voor een diner hadden uitge nodigd, door de Chinese autoritei ten werd tegengehouden. Voor Bush - die in zijn gesprekken met de Chinese leiders niet eens de kwestie van de mensenrechten ter sprake bracht - was dat een persoonlijke blamage. De Midden-Amerikaanse presidenten verrasten verder vorige maand het Witte Huis door met een vredesplan te komen, dat onder meer de ontmanteling van de kam pen van de Contra's in Honduras behelst. Nog steeds hebben de Amerikanen daar geen antwoord op gegeven. Het zijn maar een paar voorbeel den, die het gevoel geven dat het Witte Huis keer op keer verrast wordt door de gebeurtenissen in ei gen land en daarbuiten, en dan geen goed antwoord weet. De verraste president: dat was ook de bijnaam die Jimmy Carter in de eerste maan den van zijn presidentschap kreeg. Voor Bush is dat geen geruststel lend precedent. Atmosfeer en oceaan wisselen- ook kooldioxide uit. In tegenstel ling tot wat velen denken blijft maar ruim de helft (rond 56 procent) van de kooldioxide die de atmosfeer in wordt geblazen, daar ook hangen. Ongeveer 38 procent wordt opgeno men door de oceanen terwijl plan ten, struiken en bomen nog eens 6 procent opnemen voor hun groei. Naarmate de concentratie kool dioxide in de lucht toeneemt, neemt de flora zelfs meer kooldioxide op en gaan de planten sneller groeien. Zo wordt in echte broeikassen de concentratie kooldioxide in de lucht soms tot drie of vier keer het normale niveau opgevoerd om de planten sneller te laten groeien. Door dit 'zelfreinigend vermogen' hoeven we niet met de verbranding van fossiele brandstoffen te stop pen om toch een stabilisering van kooldioxide in de atmosfeer te krij gen. Berekeningen tonen aan dat we die 'al' bereiken met een halve ring van de uitstoot. Al tussen aan halingstekens, want, zoals Schuur man zei, gelooft niemand dat dat lukt. In een deze week verschenen stu die van het Energie Studiecentrum van de ECN in Petten worden twee scenario's geschetst om de uitstoot van kooldioxide rond 2030 te halve ren ten opzichte van nu. In het DG-scenario (dynamische groei) is sprake van een stijgende vraag naar energie, die voor een fors deel wordt opgevangen door nieuwe kerncen trales. Nog los van het feit dat na Tsjernobyl kernenergie politiek nauwelijks meer haalbaar is (zoals de onderzoekers Kram en Okken zelf constateren) kost dit scenario 50 miljard gulden. Een alternatief GO-scenario (gedeelde ontwikke ling) kost 'slechts' 30 miljard. Het onrealistische aandoende element hierin is dat de vraag naar energie de komende 40 jaar niet toeneemt. Maar het gaat volgens Schuur man niet alleen om kooldioxide. De groei van de hoeveelheden met haan, de inmiddels veelbespoken chloorfluorkoolwaterstoffen (cfk) en stikstofdioxide in de atmosfeer overtreffen de toename van de kool dioxide met vele procenten. Schuurman: „Ze heten geen kool dioxide, maar hebben wel hetzelfde effect". Over dat effect bestaat nog veel onzekerheid. De meest optimisti sche berekeningen leveren een tem peratuurstijging op van ongeveer 1,2 graden, de meest pessimistische van 5 graden. Maar zelfs 1,2 graden is fors. Schuurman: „Dan moet je toch zeggen: tjonge, we moeten nu toch eens gaan oppassen". De effecten van een dergelijke stijging zijn volgens Schuurman nog maar moeilijk in te schatten. Het is zelfs helemaal niet gezegd dat het in Nederland dan warmer wordt. Het zou best kunnen dat door de warmere atmosfeer de hele luchtcirculatie verandert en dat we in plaats van overwegend zuidwes tenwinden, noordoosters krijgen. Nederland niet als broeikast maar als vrieskist. En waf de stijging van de zeespie gel betreft, die blijft volgens Schuurman beperkt. Van een smel ting van de ijskappen zal volgens hem geen sprake zijn. Sommige modellen geven een stijging van meer dan 10 graden aan de polen aan. Maar, zoals Schuurman stelt, als het -20 in plaats van -30 wordt (en daar praten we op de polen over) gaat het ijs echt niet smelten. Dijkverhoging Wel zal veel gletsjer-ijs smelten, waardoor de zeespiegel een kleine 25 centimeter zal stijgen. De som berste prognoses melden een zee spiegelstijging van een meter rond 2100. Dan staan wij nog niet met on ze voeten in het water, omdat we met een dijkverhoging het water wel buiten kunnen houden. Toch is er weinig reden de zaak te bagatelliseren. Kleine veranderin gen in neerslagpatronen kunnen bijvoorbeeld vruchtbare gebieden veranderen in woestijnen. En voor ons mag een stijgende waterspiegel geen levensbedreigend probleem zijn, voor een land als Bangladesh is het dat wel. Dat wordt, zoals Schuurman stelt, 'volmaakt onbe woonbaar'. En hoe zetje 100 miljoen mensen op straat? De blanke Nederduits Gerefor meerde Kerk in Zuidafrika ver oordeelt nu de apartheid, erkent haar eigen medeplichtigheid en vraagt haar zwarte zusterkerken vergeving. Leden van de andere gereformeerde kerken in dit land hebben deze ondubbelzinnige af wijzing van de apartheid ge hoord uit de mond van synode voorzitter dr. Johan Heyns van de blanke kerk. De toespraak die Heyns giste ren hield tijdens een gedeeltelijk besloten beraad van Nederduits gereformeerde kerken, inspireer de zijn collega dr. Allan Boesak i de 'Sendingskerk' (kleurlin gen) tot een even verrassend voor stel Hij nodigde de vertegenwoor digers van de kerken uit, niet lan ger naar het verleden te kijken, ar een gezamenlijk standpunt te formuleren, op basis waarvan de kerken aan een niet-racistisch, democratisch Zuidafrika kunnen werken. Een speciale commissie n deze zaak op zich en zou van daag nog met een verklaring ko- Boesak gaf gisteren voor pers vertegenwoordigers bij het be raad dat was georganiseerd door de Gereformeerde Oecume nische Raad (vroeger Synode) - i samenvatting van Heyns' toe spraakAndere delegatieleden bevestigden zijn samenvatting. Heyns' schuldbekentenis werd door andere vertegenwoordigers van de blanke kérk herhaald. Hoewel dr. Nico Smith van de zwarte gereformeerde kerk in Afrika zich nogal sceptisch toon de over de verklaringen van blan ke kant, verzekerde Boesak dat de blanke kerk zal worden gehouden aan de uitspraken die tijdens het beraad zijn gedaan. Hij hoopte dat de zusterkerk de schuldbeken tenis en de vraag om vergeving spoedig in het openbaar zal her halen". 'Geroerd.' Boesak was 'verrast en geroerd' door de toespraak van Heyns. "Ik heb dingen gehoord die ik nooit eerder heb gehoord". De kerken zouden het deze week eens kun nen worden over een afwijzing van apartheidswetten, zoals de groepsgebieden-wet, de noodtoe stand en het verbod van anti- apartheidsorganisaties en over onderhandelingen met de officië le leiders van Zuidafrika. Boesak hoopte dat van harte. Ook moeten de raciale scheidsmuren tussen de verschillende gereformeerde kerken verdwijnen. De sfeer van verzoening liep gisteren bijna een deuk op toen Heyns voorstelde een generaal van de veiligheidsdienst in de vergadering te laten uitleggen waarom zoveel kinderen zonder proces gevangen worden gehou den. Boesak en dr. C. F. Beyers Naudé maakten hiertegen be zwaar, omdat dan naast deze 'offi ciële uitleg' ook het verhaal van de slachtoffers moet worden ge hoord. De kerkelijke vertegen woordigers vonden een compro mis en stuurden een kleine dele gatie naar het ministerie van wet en orde. Niet naar Basel De Europese Evangelische Alli antie zal geen vertegenwoordiger sturen naar de oecumenische ver gadering die in mei in Basel wordt gehouden. Ze heeft haar bedenkingen bij het 'Conciliair Proces' voor vrede, gerechtigheid en behoud van de schepping, waarvan de bijeenkomst in Basel onderdeel is. Voorzitter Willi Sartorius zei, dat de Alliantie vooral vraagte kens zet bij de manier waarop de Wereldraad van Kerken initia tiefnemer van deze wereldwijde oecumenische bezinning de drie thema's theologisch bena dert. Tot nu toe vindt de Zwitser se predikant die benadering 'te veel op de mens' gericht. Sartorius kondigde wel aan, dat de Europese Evangelische Allian tie die orthodoxe protestanten in zestien West- en Oosteuropese landen vertegenwoordigt i gen kring de thema's van het Pro ces aan de orde zal stellen. Estland. Voor het eerst is in de Sovjetunie een Raad van Ker ken opgericht. Dat gebeurde in de republiek Estland, waar lutherse, Russisch-orthodoxe, baptisten en methodistenkerken en de Ze vendedag-adventisten elkaar he- ben gevonden. Sleutelpositie. Christenen in de Sovjetunie hebben de sleutel voor de oplossing van sociale pro blemen. Ook partijleider Gor- batsjov heeft dat door. Dat zei dr. Philip Walters van het Britse on derzoekinstituut 'Keston College' op een predikantenconferentie in Ermelo, georganiseerd door de Evangelische Alliantie en de stichting Kruistochten. 'De Sov jet-maatschappij heeft meer aan een geheelonthoudende baptist dan aan een beschonken atheïst. Bestrijding van sociale kwalen, zoals alcoholisme, echtscheiding en abortus, is bij christenen in goede handen". De grote betrokkenheid van christenen bij sociale problemen, maar ook bij de mensenrechten en vrede en gerechtigheid, komt, volgens Walters, voort uit de des illusies die het heeft gebracht. "Immers, dit stel sel is gebaseerd op angst, verraad en verdachtmaking. De ziekten van de Sovjet-maatschappij moti veren christenen extra om aan een nieuwe samenleving te wer ken". Weinig goede woorden had de Oosteuropa-deskundige voor mensen die christenen in de Sov jetunie beschouwen als niet-loya- le burgers die alleen op eigen troost uit zijn omdat hun positie niet rooskleurig is. Beroepen Hervormde Kerk: beroepen te Nieuwkoop (aanstaande vacatu re ds. J. A. Wegerif) R. W. van Mourik Aagtekerke (Z.); bedankt voor Menaldum (Fr.) J. Pronk Marken. Gereformeerde Ker ken: aangenomen naar Colm- schate (Ov.) mevrouw A. E. van Luttikhuizen Eefde-Gorssel. Schilderijen. Met ingang van 17 maart toont het rijksmuseum 'Het Catharijneconvent' in Utrecht (Nieuwegracht 63) een aantal 17de-eeuwse schilderijen met bijbelse voorstellingen onder de titel 'Bijbelschilderkunst rond Rembrandt'. Eed. Rooms-katholieke hoog leraren in de theologie moeten voortaan een eed van trouw aan hun kerk en de kerkleer afleggen. Dat geldt ook voor priesters en di akens. Diakens en priesters die al zijn gewijd, en hoogleraren die al in functie zijn, vallen niet onder deze verplichting. Gesprek. De Westduitse bis schoppen zijn bereid tot een ge sprek met de kritische theologen die de zogeheten 'Verklaring van Keulen' over het beleid van de paus hebben ondertekend. Het gesprek is op 30 april en 1 mei in Wiesbaden. Neurosen. Vijftien procent van de drie miljoen neurosen (ze nuwstoornissen) in de Duitse Bondsrepubliek heeft een kerke lijke oorzaak, zo deelde de psy chotherapeut en theoloog dr. Klaus Thomas uit West-Berlijn, directeur van een pastoraal insti tuut voor depressieve mensen, Deze neurosen, die zich vooral bij kerkelijke ambtsdragers voor doen, gaan terug op een 'pseudo- christelijke, moraliserende' le venshouding. By problemen rond zelfbevrediging had 90 pro cent een kerkelijke oorzaak. Dat was ook zo bij depressies, dwang- neurosen, frigiditeit en homo seksualiteit. Als voornaamste oorzaak noemde Thomas de 'lichaamsvij- andige' opvoeding, met als gevolg schuldgevoel, angst en twijfel. Hij raadt iedereen aan, de 'vreugde van de seksualiteit' te beschouwen als een 'gave van God'. "Kramp achtig vechten tegen de geslachts gemeenschap staat bidden en werken in de weg".

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 2