In het paviljoen van de moderne Meer deelnemers Oskar Back concours 'Gilles' Fuchs wacht met verkoop Picasso's en Monet Jazzgitarist Grimes overleden Grote Art Deco-tentoonstelüng in Brussel Russisch toneel in Rotterdam Glamour bij opening boekenweek WOENSDAG 8 MAART 1989 KUNST PAGINA 23 logus. De controverse tussen archi tect Le Corbusier en de organisato ren van de Parijse tentoonstelling in 1925 lijkt hem gelijk te geven. "Het paviljoen van de moderne geest" van Le Corbusier en zijn geestver wanten werd door een groot, hoog hek, op last van de organisatie, om geven. Een vertegenwoordiger van het Franse Ministerie van Schone Kunsten liet schilderijen van Léger en Delaunay verwijderen uit een Frans paviljoen. Elitair "Moderne decoratieve kunst heeft geen decor", schreef Le Corbusier. Toch ademen zijn meubels en die van bijvoorbeeld de Duitse archi tect Mies van der Rohe, ondanks het ontbreken van ieder toegevoegd or nament, een sfeer die past bij de toe gepaste kunst uit de vooroorlogse jaren. Ze passen niet in de tentoon- stellingsopzet in Brussel, net als de vele andere produkten in de Art De- costijl die in serie of in massa wer den geproduceerd en die zorgden voor een 'democratisering' van de stijl en een spreiding over brede la gen van de bevolking. 'Art Deco in Europa' geeft een welbewust beperkte, elitaire visie, die door samensteller Lambrechts in de catalogus niet echt duidelijk wordt onderbouwd. In die catalo gus wordt deze door de andere schrijvers uit de diverse vertegen woordigde landen zo nu en dan ook nog eens flink ondergraven. In Brussel zijn topstukken uit de deco ratieve kunsten uit de periode 1910- 1940 te zien, maar ze worden weinig toegankelijk gepresenteerd voor het museumpubliek. Met kleine bordjes, met daarop herkomst en maker vermeld, moet het publiek het doen. Ook valt het tegen dat een groot aantal voorwerpen slechts in zwart/wit is afgebeeld in de catalo gus. Van een werkelijk indrukwek kende wandlamp met gebrand schilderd glas van de Nederlander Piet Kramer blijft op die manier weinig over. Bij dat alles is het ook jammer dat er verder zo weinig is gedaan met het gebouw waarin de tentoonstel ling wordt gehouden, een schep ping van de Belgische architect Art Nouveau en Art Deco-bouwmeester Horta. Wie echter andere architec tuur uit de Art Nouveau en Art De- co-periodes wil zien kan elders in Brussel terecht, zoals in het stads deel Elsene. Daarnaast is in het nog maar gedeeltelijk in gebruik zijnde oude, gebouw van de BRT, 'La Mai- son de la Radio' aan het Flagey- plein, een tentoonstelling ingericht rond de architect van het bouw werk, Joseph Dionge. Het gebouw is opgetrokken in een late Art Deco- stijl en deze maand wordt er het fes tival voor moderne muziek 'Ars Mu- sica', gehouden. Art Dcco in Europa. Tot 28 mei in het Palcis voor Schone Kunsten, Raves- teinstraat/Koningstraat Brussel. Open: dagelijks van 10 tot 17 uur, op woensdag tot 21.15 uur. Catalogus ver krijgbaar in verschillende talen. In het filmmuseum in het Paleis voor Schone Kunsten worden in april films uit de Art Dcco-pcriode vertoond. De ten toonstelling over de architect Diongre in het Omroepgebouw blijft tot 7 mei. Open: dagelijks van 9 tot 17.30 uur. ROTTERDAM (GPD) - "We spe len onze voorstelling zoals we dat al tijd doen, het kan ons niet schelen of het publiek ons begrijpt of niet. Het is zelfs zo dat als een schouw burg ons niet de gelegenheid biedt om het stuk onveranderd te spelen, we de uitnodiging zullen afslaan." Dus krijgt Rotterdam het stuk 'Sterren aan de Morgenhemel' van Alexander Gagin in juni in het Rus sisch te zien. De enige concessie die aan het publiek in de Rotterdamse Schouwburg wordt gedaan is de si- multaanvertaling. Rotterdam is niet de eerste stad AMSTERDAM (ANP) - Voor het twaalfde nationale vioolconcours van de Stichting Studiefonds Oskar Back hebben zich dit jaar twintig deelnemers opgegeven, zes meer dan vorig jaar. Het concours wordt vandaag, 9, 11 en 25 maart gehou den in het Concertgebouw in Am sterdam. Oscar Back (1879-1963) was een Oostenrijkse vioolpedagoog van Hongaarse afkomst die in 1921 de leiding kreeg van de meesterklasse van het Amsterdamse Muzieklyce- um. Hij gaf daarnaast privé-lessen aan onder meer Herman Krebbers en Theo Olof. Bij zijn tachtigste ver jaardag werd met medewerking van Jehudi Menuhin een speciaal stu diefonds opgericht. Het Oskar Back-concours geldt als het belang- rijkse nationale concours voor jon ge, talentvolle violisten. De winnaar van het concours krijgt niet alleen een studiebeurs ter waarde van 20.000 gulden, maar treedt op 26 maart eveneens op in het Muziekcentrum Vredenburg in Utrecht onder begeleiding van het Nationaal Jeugd Orkest. De jury bestaat uit Theo Olof (voorzitter), Jean Fournier, Herman Krebbers, Else Krieg, Bouw Lem- kes, Yfrah Neaman en Jaring Walta. De jury mag behalve de hoofdprijs, ook nog de Elisabeth Backprijs toe kennen. Dat is een studiebeurs ter waarde van 10.000 gulden. Van de finale en de voorrondes van het concours zal de NOS op 31 maart een uitzending verzorgen. Lezers schrijven In reactie op het voorpaginanieuws (in rood) wil ik namens de 'kletsers, de ritselaars, de giechelaars en de kuchers' de acteur Jan Decleir com plimenteren met het, voor ons 'jeug dige, beginnende theaterbezoe kers', zeer boeiende spel in het stuk 'Gilles'. Dat het een en ander de heer De cleir heeft gestoord met zijn con centratie voor deze moeilijke en zware toneeleenakter, spijt ons al len zeer. We hebben echter van deze voorstelling erg genoten en veel ge leerd. Maar het viel ons tegen dat U gemeend heeft de kundige voorstel ling, die jammer genoeg door te wei nig mensen werd bezocht, als sensa tie op de frontpagina te moeten plaatsen. Naar mijn mening was de recensie op de kunstpagina vol doende om onze onkunde aan te to nen. Roland Tettero (ook namens de anderen) Korenbloemlaan 49 Leiden (Het komt zelden of nooit voor dat een acteur 'giechelaars' de schouwburgzaal uitstuurt. Nieuws dus en geen sensatie, red.) buiten de Sovjetunie waar het Maly Theater uit Leningrad komt spelen. In Engeland sleepte het als eerste buitenlands gezelschap de felbe geerde Sir Laurence Olivier-prijs in de wacht. Het Maly Theater reisde vorig jaar ook naar Toronto en New York, en voor dit jaar staan optre dens op het programma in Duits land en, misschien, Japan. De voor stellingen in Rotterdam zijn de eni ge in Nederland. Het gezelschap dankt zijn buiten landse reizen aan de perestrojka. Overigens zou het zonder perestroj ka onwaarschijnlijk zijn dat Sterren aan de Morgenhemel in Rusland zelf zou mogen worden opgevoerd. Op een persconferentie in de Schouwburg legde regisseur Lev Dodin gisteren uit waar het stuk over gaat: "Het speelt in 1980, tij dens de Olympische Spelen in Mos kou. De autoriteiten wilden het toch al schitterende Moskou een nog mooier aanzien geven. De stad werd ontdaan van ongewenste elemen ten, zoals hoeren en daklozen. Som mige mensen werden heel ver weg gestuürd, daar is in het Russisch een uitdrukking voor: honderden één kilometer, op die afstand mag iedereen leven". De première van Sterren aan de Morgenhemel vond op 17 juli 1987 plaats in Leningrad. Dodin: "De voorstelling heeft nogal wat stof doen opwaaien, en hoewel er ook erg enthousiaste reacties waren, zijn er nog altijd mensen die aan stoot nemen aan het stuk. Hoe dat komt? Vroeger mocht je niet aan de realiteit komen, en nu ineens komt dat allemaal naar boven, nu mag het. Ook onder het publiek zijn menseh die het daar niet mee eens zijn, vooral niet als je zegt dat de schuld in de maatschappij zelf ligt. Dat is duidelijk nieuw in de Sov jetunie. Er zijn ook mensen tegen perestrojka omdat ze bang zijn". Voorstelling: Sterren in de mor genhemel. Gespeeld door het Ma ly Theater uit Leningrad. Regie: Lev Dodin. Rotterdamse Schouw burg, 10 tot en met 13 juni, 20.15 uur. Kaartverkoop vanaf heden, telefoon 010-4118110. DEN HAAG (ANP) - Directeur Rudi Fuchs van het Haags Gemeentemu seum dient voorlopig geen aan vraag in bij het gemeentebestuur voor de verkoop van twee Picasso's en een Monet uit de museumcollec tie om een fonds te kunnen stichten voor aankopen. De directeuren van musea met collecties hedendaagse kunst heb ben gisteren besloten een intensief en breed overleg te voeren. Zij wil len een oplossing zoeken voor de zorgelijke situatie waarin zij verke ren als het over aankoop van kunst gaat. Dit blijkt uit de verklaring die de zes directeuren gistermiddag geza menlijk hebben uitgegeven. Behal ve Fuchs zijn het Wim Beeren van het Stedelijk in Amsterdam, W. Crouwel van Boymans-Van Beu- ningen in Rotterdam, J. Debbaut van het Van Abbemuseum in Eind hoven, Frans Haks van het Gronin ger Museum en R. W. D. Oxenaar van Kröller-Müller in Otterlo. In hun gesprek is duidelijk ge worden dat zq bij hun oorspronke lijk standpunt blijven over een mo gelijke verkoop van belangrijke werken uit de verzameling van het Haags Gemeentemuseum.In het overleg waartoe ze het initiatief hebben genomen, willen ze met an dere betrokkenen de gevolgen na gaan van mogelijke oplossingen om aan geld voor aankopen te komen. NEW YORK (AP) - In New York is zaterdag de jazzgitarist Lloyd (Tiny) Grimes overleden aan een hersen vliesontsteking, Hij was 72 jahr. Grimes, die de elektrische viers- narengitaar speelde, werkte onder meer met Art Tatum en Charlie Par ker. Hij begon zijn carrière als ama teur in Washington, waar hij drums en piano speelde en danste. In 1940 kwam hij bij de 'Cats and the Fiddle', een vroege rhythm-and- blues groep. Als sologitarist in de ja ren veertig droeg hij zijn steentje bij aan de ontwikkeling van de rock en roll, en met de 'Rocking Highlan ders' speelde hij de muziek voor de plaatopnames van enkele blueszan gers. Als jazzmusicus verwierf hij faam om zijn harde en toch verfijnde gi taarspel, behalve wanneer hy soms wat slordig te werk ging. Grimes werkte sinds 1943 jaren lang samen met de pianist Art Ta tum en speelde met jazzgrootheden als Coleman Hawkins en Buck Clayton. In 1944 nam hy een plaat op met Charlie Parker. De laatste ja ren speelde hij in clubs in Manhat tan. zien van ieder ornament; de archi tect Le Corbusier propageerde zijn 'machinestijl', de Weense architect Loos had het ornament eerder als 'misdaad' betiteld. Het Duitse Bauhaus, met kunstenaars als Breuer en Gropius, kwam met de eerste meubels met een stalen buis frame. Er werd in Parijs gesproken over 'kubistische en andere gekke schilderijen... schrijfmachines... co caïne, zijden kousen... Freud... te gennatuurlijke driften... vliegtuigen en cocktails", schreef de Parijse correspondent van The Times, Sis- ley Huddleston, in haar krant. Franse tak Het is de decoratieve richting in de toegepaste kunst, en dan vooral de Franse tak daaruit, die op de Brus selse tentoonstelling centraal is ge steld. Uit dat land zijn niet alleen de meeste van de voorwerpen afkom stig, ook de centrale zaal in de expo sitie is vooral gewijd aan de Art De- co uit Frankrijk. Voordat de bezoe ker daar is aangeland wordt eerst een groot aantal stukken getoond dat op het randje van de Art Deco ligt. Jugendstil, neo-rococo die vooral in Duitsland populair was, neo-biedermeier en meer neo-clas- sisistische vormen uit Scandinavië en de Zuideuropese landen. Onder de wegbereiders van de Art Deco wordt in Brussel ook de Nederlandse Amsterdamse School gerekend. Een richting die Neder landse kunsthistorici overigens veel eerder tot het expressionisme rekenen. In de catalogus wordt, in hét deel dat geschreven werd door de Nederlanders Bergveldt en Van Burkom, ook gesteld dat het begrip Art Deco, toegepast op deze Hol landse stijl, veel eerder versluie rend werkt dan verklarend. Des te meer, omdat Nederlandse, architec ten en kunstenaars als Kramer, De Klerk en Hildo Krop wilden komen tot een kunstvorm waarin alle disci plines als architectuur, schilder kunst, toegepaste kunst en beeld houwkunst vertegenwoordigd wa ren. Het Scheepvaarthuis in Am sterdam is er een voorbeeld van. Tentoonstellings-samensteller Mare Lambrechts zegt in de catalo gus daarentegen dat de Art Deco zo'n 'Gesammtkunstwerk' juist af wees. Decadent In Brussel wordt het er allemaal niet duidelijker op. Natuurlijk zijn er de werkelijk prachtige meubel stukken van de Parij zenaar Ruhl- mann in lichtbruine kostbare hout soorten of een damesschrijftafeltje op iele pootjes met ivoren handva ten met een spaarzaam, verfijnd ge bruik van decoratie. Naast mooi ge slepen glas van René Lalique, fraaie lampen en exotische tapijten. Maar uit de plompe Amsterdamse Schoolrstoelen van De Klerk (ze Een voorbeeld van Art Deco in de schilderkunst. Georges Creten, Les deux soeurs, 1926. (foto gpd) zouden zich als olifanten in de door De Klérk ontworpen sociale wo ningbouw gedragen, schreef de kunsthistoricus Van Burkom een aantal jaren geleden) en de wat boerse stoel met in de bekleding motieven ontleend aan de volks kunst van de Hongaar Lajos Koz- ma, spreken zulke verschillende ta len dat het nauwelijks aan te nemen is dat eenzelfde houding aan het ontwerp ten grondslag lag. Het is duidelijk dat juist de Fran se Art Deco op de expositie een pro minente plaats inneemt, omdat de meeste van de door de samensteller gebruikte kenmerken hier naar vo ren komen. De Franse Art Deco is duur, exotisch, grillig, elitair, mis schien zelfs wat decadent. Art Deco is vooral een mentaliteit, zegt Lam brechts. Als dat zo is dan kun je je afvragen waarom er bijvoorbeeld geen schilderkunst in Brussel te zien is, zoals die van de nu weer in de belangstelling staande Tamara de Lempicka. Er bestaat pas Art De- co-schilderkunst als die honderd procent decoratief is, zegt Lam brechts op zijn beurt. En dat kan echter weer geen reden zijn om Buismeubel Iri een groot aantal overzichtswer ken over Art Deco rekenen de schrijvers ook de 'modernistische' stroming met zijn buismeubelen en het bijvoorbeeld in grote oplagen vervaardigde glaswerk tot de Art Deco. Op de Brusselse tentoonstel ling is deze richting verwezen naar de laatste zaal en wordt slechts ver tegenwoordigd door een aantal fo to's. De beroemde Wassily buisstoel met zijn canvas rug, zitting en arm- leggers van Marcel Breuer, het ge perste glas van Nederlander De Ba zel en andere voorwerpen vallen zo buiten de expositie. In de visie van Lambrechts terecht. Het gaat hier immers om voorwerpen die in grote series gemaakt kunnen worden, geen handwerk, geen luxe. "Het Art Deco-object is nadruk kelijk aanwezig en niet onzichtbaar zoals een modernistische stalen buisstoel die zichzelf tracht weg te cijferen door op te gaan in zijn func tie", schrijft Lambrechts in de cata- Art Deco, is dat een exclusief meubel van dure houtsoorten met ingelegd ivoor van de Parijse meubelmaker Emile Jacques Ruhlmann uit de jaren twintig of is het ook de gestroomlijnde vorm van een Amerikaanse droomauto als de Cord 812 Phaeton? Is Art Deco het exclusieve sieraad met platina en briljanten van Maison Cartier uit 1913 of zijn het ook de sieraden gemaakt van plastic die door Coco Chanel in de jaren dertig in grote series op de markt werden gebracht? Het is allemaal Art Deco, want in alle gevallen is eenzelfde vormentaal gebruikt, zeggen nogal wat schrijvers van boeken over dat onderwerp. Art Deco, dat is alleen het in zeer kleine oplage of als unica gemaakte produkt van het vrije kunsthandwerk met ambachtelijke kwaliteit, elitair en duur, zegt Mare Lambrechts. Hij is de samensteller van de grote tentoonstelling met de titel 'Art Deco in Europa', die te zien is in het Brusselse Paleis voor Schone Kunsten. Met de expositie viert het Paleis zijn zestigjarige bestaan en het is voor het eerst sinds 1925 dat voorwerpen uit deze periode uit 12 Europse landen op deze schaal worden getoond. Lambrechts bracht zo'n 300 voorwerpen samen; meubels, sieraden, glaswerk, keramiek, gebruiksvoorwerpen, lampen, affiches en nog meer in een poging 'orde te scheppen in de chaos'. door Henk Meutgeert BRUSSEL - In het Brusselse Paleis voor Schone Kunsten wordt op kleine schaal herhaald wat in 1925 in Parijs op grote schaal plaatshad. In dat jaar werd de Exposition In ternationale des Arts Décoratifs et Industriels Modernes gehouden. Een groot aantal paviljoens werd gebouwd rond het Grand Palais, op de Cours la Reine, de Pont Alexan dre en op de linker Seine-oever. Een gebeurtenis die dagjesmensen naar de stad trok, maar ook geïnteres seerden langere tijd in Parijs bleven om bijvoorbeeld te kijken naar ex clusieve en dure meubels van Ruhl mann of ijzerwerk van Brandt. De bezoekers konden binnen lopen bij Baccarat om parfumflesjes te bekij ken, of Afrikaanse kunst, Chinees porcelein of keramiek in de stijl van de Rus Malevich zien. In drie boten die de Franse modekoning Poiret in de Seine had laten afmeren kon worden gegeten en gedanst. Het was deze tentoonstelling die zijn naam in de jaren zestig leende aan de Art Deco. Het waren de 'Dwaze Jaren' van Parijs, de jaren van de Revue Nègre met Josephine Baker, de Ballets Russes van Serge Diaghilev met ex travagante en bontgekleurde kos tuums, en ook de jaren van schil ders als Picasso en Delaunay. In de beeldende kunst volgden stromin gen als fauvisme, kubisme, futuris me en abstracte kunst elkaar snel op en de nieuwe rijke klasse wenste zich te voorzien van weelderige huisraad. Niet langer in de stijl die rond de eeuwwisseling populair was, de Art Nouveau met zijn krul len, zweepslaglijnen en bloemmo tieven, maar in een stijl waarin het nieuwe optimisme en internationa lisme naar voren kwam. Exotische vormen, invloeden uit het oosten en Egypte, felle kleuren, dure materia len, vereenvoudigde geometrische patronen uit oude culturen en het veelvuldig gebruik van electrisch licht deden hun intrede. Daarnaast onstond "een stroming die wilde af- TON VOOR ATLAS - Een atlas van A. Ortelius heeft gisteren op een boekenveiling bij Van Gendt in Amsterdam 109.200 gulden opge bracht. «De koper is een handelaar uit de Verenigde Staten, aldus het veilinghuis. Het exemplaar van Ortelius 'The- atro del Mondo' uit 1609 bevat 166 met de hand gekleurde kaarten waaronder een aantal zeldzame van Amerika. Art-Deco Kaptafel van Joseph de Bruycker. AMSTERDAM (GPD) - Met champagne, vaderlandse filmsterren en notabelen, schrijvers en dichters en honderden andere genodigden is gisteravond op het traditionele Boekenbal de 54-ste Boekenweek inge luid. De gebeurtenis met veel glamour, zien en gezien worden, had in verband met het Boekenweek-thema van dit jaar plaats in het Amsterdamse bioscopencom- plex Tuschinski. Het thema Boek en Film "kreeg al aan het begin van de avond gestalte, toen zich voor de deu ren van Tuschinski Hollywood-achtige taferelen af speelden. In een handjevol limousines reden de 'hoofdrolspe lers' van de Boekenweek 1989 voor. Zo was de eèrste auto gereserveerd voor de ploeg van'de film 'Jan Rap en z'n Maat': schrijfster Yvonne Keuls, regisseuse Ine Schenkkan en acteur Paul de Leeuw. In de tweede au to deelden Harry Mulisch (schrijver van Oscar-win naar 'De Aanslag') en acteur Derek de Lint ('De on draaglijke lichtheid van het bestaan' en binnenkort 'Rituelen') de achterbank. Als laatsten arriveerden de twee schrijvers die deze Boekenweek met een speciaal boek opluisteren: K. Schippers, auteur van het film-essay 'Het Witte Schoolbord' en de Vlaamse schrijver Hugo Claus, die 'De Zwaardvis' schreef, het Boekenweekgeschenk van dit jaar. Claus kwam linea recta uit België, waar hij werkt aan de verfilming van zijn roman 'Omtrent Dee- dee'. Een toepasselijker Boekenweek-auteur kan de Stichting Collectieve Propaganda van het Nederland se Boek, organisator van het geheel, zich nauwelijks hebben gewenst. Na het voorprogramma met onder andèren Jules Deelder en Paul Haenen alias ds. Gremdaat ("Heeft het Boekenbal nog wel bestaansrecht als een waren huisconcern De Duivelsverzen uit de rekken haalt?") kon het feest, met de titel 'Twee Muzen en een Bal', be ginnen. Alhoewel: bal? Op de dansvloer was het min der dringen geblazen dan op de trappen en in de wan delgangen. Hetgeen uitgever Theo Sontrop de uit spraak ontlokte: "Leuk feest. Alleen jammer dat er geen douches zijn". Burgemeester Van Thijn en zijn collega Bram Peper, fervente lezers (van ambtelijke stukken) chinski, het theater waar het boekenbal werd gehouden.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 23