LEIDSCH DAGBLAD 2 WEKEN GRATIS! 'Lange wachtlijsten onaanvaardbaar' Te veel vet en te veel alcohol Polderbewoners rond Schiphol slapen slecht Boekenbal luidt Boekenweek in Rijexamen in beroep niet meer bij Rijkswaterstaat Shamir gehekeld om rol in WO II Wassenaar tikt echtgenoot Christina op de vingers WOENSDAG 8 MAART 1989 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 38877 Prijs fl. 1,25 Reisbureaus zouden niet meer voor nachtvluchten moeten boeken HAARLEMMERMEER - De Vereniging van In gelanden in Haarlemmermeer heeft een drin gend beroep gedaan op alle reisbureaus om zo snel mogelijk een einde te maken aan nachtelij ke (vakantie) vluchten. De vereniging zegt in haar brief dat alle inwoners van Haarlemmer meer en daarbuiten met slaapproblemen hen voor deze medewerking erkentelijk zullen zijn. Juist die slaapproblemen lijken groot te zijn in de polder. Vooral in dorpen als Zwanenburg en Halfweg klaagt men steen en been, verzekert secretaris J. Ossewaarde van de Ingelandenver eniging. Zeifis hij als Vaste slaper' elke ochtend steevast om zes uur wakker. "Maar", voegt Os sewaarde eraan toe, "ik ken legii vanaf twee uur al geen oog meer dicht doen. Dat is een situatie die zo niet langer kan doorgaan". Als oorzaak van de ongemakken noemt Osse waarde de toegenomen nachtvluchten vanaf Schiphol. En daaraan, denkt hij, kunnen met name de reisbureaus iets doen. Vandaar de noodkreet die de Vereniging van Ingelanden aan hun adres heeft gericht. Tot reacties uit de reiswereld heeft de brief tot nu toe niet geleid. Ossewaarde denkt dat het schrijven nog tekort in het bezit is van de reisorganisaties. De secretaris: "Eerlijk gezegd verwacht ik niet zo veel reacties. De brief is bedoeld om de reisbureaus aan het denken te zetten. Zij moe ten toch ook weten dat het voor een vakantie ganger vervelend is om in de kleine uurtjes thuis te komen?" De vereniging laat het overigens niet alleen bij dit verzoek. Zij roept de inwoners van Haar lemmermeer op om bezwaar te maken tegen de onroerend- goedbelasting die zij dit jaar moeten betalen. Argumenten die hiervoor kunnen wor den gebruikt, aldus de Vereniging van Ingelan den, zijn de toegenomen vliegtuighinder, nacht vluchten en de berichten over kankerverwek kende uitlaatgassen. De vastgestelde waarde van het onroerend goed is niet in overeenstem ming met de werkelijke marktwaarde, denkt de vereniging. Bij het schrijven moet een verzoek taxatie. Bedrijf verdacht van geknoei met ziekenhuis afval KRIMPEN AAN DEN LEK (GPD) Het transport- en afvalbedrijf Omega Randstad bv in Krimpen aan den Lek wordt ervan verdacht illegaal grote hoeveelheden zieken huis- en chemisch afval te hebben verwerkt. Justitie heeft gisteren op drie bedrijfsterreinen van Omega in Krimpen aan den Lek, Krimpen aan den IJssel en Capelle aan den IJssel invallen gedaan. Bij deze invallen en bij huiszoekingen bij de direc teur en een boekhouder van het be drijf is de complete administratie in beslag genomen. Volgens de Rotterdamse officier van justitie mr. H.A.C. Smid zijn de verdenkingen tegen Omega Rand stad gerezen na routinecontroles. Het ziekenhuisafval, dat het bedrijf verzamelde bij ziekenhuizen in het hele land, bleek niet te worden aan geboden bij de officiële verbran dingsovens, zoals die van de Afval verwerking Rijnmond (AVR). Het Openbaar Ministerie in Rotterdam verwacht dat het onderzoek nog een halfjaar in beslag zal nemen. Onder leiding van de Rotterdam se rechter-commissaris werden gis teren de invallen uitgevoerd door medewerkers van het milieubij standsteam van het ministerie van volkshuisvesting, ruimtelijke orde ning en milieubeheer (VROM) en de provincie Zuid-Holland, rijks- en gemeentepolitie en de fiscale re cherche. Op alle drie de bedrijfster reinen zijn monsters genomen van daar aanwezige afvalstoffen en che mische afvalstoffen. Of het afval illegaal is gestort, wordt nog onderzocht. Het bedrijf wordt verder verdacht van valsheid in geschrifte en oplichting. Bij het onderzoek is ook de fiscale recher che betrokken. Volgens officier van justitie mr. Smid richt het onder zoek zich alleen op het ophalen van verwerken van bedrijfsafval. Ome ga haalt in enkele gemeenten ook het huisvuil op, maar deze activiteit blijft vooralsnog buiten schot. NRV: verzorging dementen en zwakzinnigen raakt achterop VERHUUR■luxe auto's v.a. 30,- p/dag bij PRANGERS Hoofdstraat 104-Leiderdorp,tel. 071-89.40.40 Fans van Frank Sinatra stonden vanmorgen in de Kalverslraat sterdam in de rij om een - vrij prijzig - kaartje te bemachtigen van de concerten van 'The Voice'. Sinatra treedt op 8 april 27 april in Amsterdamop. x Am- UTRECHT (ANP) - De ge zondheidszorg zal de ko mendejaren met 1,5 procent per jaar moeten groeien om de ernstigste knelpunten in de zorgverlening te kunnen oplossen. Dit betekent dat er jaarlijks - los van prijsont wikkelingen - ongeveer 700 miljoen gulden meer voor nodig is, terwijl de regering uitgaat van een groei van 300 miljoen per jaar. Dit is becijferd in een ontwerp-ad- vies over het Financieel Overzicht Zorg 1990 (FOZ) dat morgen aan de orde komt in de Nationale Raad voor de Volksgezondheid. De commissie die het advies heeft opgesteld vindt dat de groei vooral ten goede moet komen aan de zwak zinnigenzorg, de verzorging van de mente bejaarden, het toepassen van nieuwe medisch-technologische ontwikkelingen en het aanpassen van bestaande gebouwen in de ge zondheidszorg. Volgens haar komen in de zwak zinnigenzorg onaanvaardbaar lange wachtlijsten voor. Ook voor demen te bejaarden is er, in instellingen zo wel als in de thuissituatie, een groot gebrek aan zorgvoorzieningen. Geen privacy Wat de nieuwe technieken betreft denkt de commissie niet alleen aan topklinische voorzieningen, maar ook aan geld voor technische hulp middelen waardoor patiënten lan ger thuis zouden kunnen worden verzorgd. Tenslotte voldoen in vrij wel de hele gezondheidszorg oude re gebouwen niet meer aan de hui dige eisen en bouwnormen. De ver pleeghuizen bieden bij voorbeeld AMSTERDAM - Met het tradi tionele Boekenbal, dat dit jaar in Theater Tuschinski in Am sterdam werd gehouden, is gisteravond het startsein ge geven voor de 54ste Boeken week, die tot 18 maart duurt. Schrijvers, andere kunste naars, vertegenwoordigers van boekhandel en uitgeverij en gaven ook deze keer op dit jaarlijks evenement acte de présence. Het feest begon met een voorprogramma waaraan onder meer meewerkten Paul Haenen, Jules Deelder en het orkest Max Tak. Daarna volgde in- de andere ruimte van het voor deze gele genheid versierde filmtheater het bal. Talrijke bezoekers be wogen zich, soms uitgedost in de feestelijkste gewaden, tot in de kleine uurtjes over de dansvloer. De lokatie van dit jaar, een filmtheater, was niet toevallig uit de bus komen rollen. De Boekenweek van de Stichting Collectieve Propaganda van het Nederlandse Boek (CPNB) heeft dit jaar namelijk als the ma 'Boek en Film'. 'Twee mu zen en één bal' heette het spektakel in Tuschinski dan ook. In het licht van het thema wordt er dit jaar een filmfesti val als onderdeel aan het Boe kenweekprogramma toege voegd. In theaters en filmhui zen in enige tientallen plaat sen in het land zullen Neder landse en buitenlandse films, gebaseerd op een boek, wor den vertoond. Sinds de Twee de Wereldoorlog zijn er zo'n 150 boeken verfilmd. Vanaf vandaag wordt in de boekhandel bij aankoop van tenminste 19,50 gulden aan Nederlandse boeken gratis het boekenweekgeschenk ver strekt: de novelle 'De Zwaard vis' geschreven door Hugo Claus. Tevens is ter gelegen heid van de Boekenweek voor een luttel bedrag het essay 'Het Witte Schoolbord' van K. Schippers verkrijgbaar. Vandaag op pagina 17, 18 en 19 veel informatie over boe ken, alsmede een interview met Hugo Claus, de schrijver van het Boekenweek-ge- schenk 'De Zwaardvis'. OPRUIMING 9, 10 en 11 MAART Alle bekende Loop, trim- en voetbal- Jongeren tussen 13 en 21 leven minder gezond: WAGENINGEN (ANP) - Jongeren tussen de 13 en 21 jaar eten te vet gedurende tien jaar een voedings onderzoek gedaan bij een groep van 200 scholieren In Amsterdam en Purmerend. Voor het eerst is ook aangetoond dat er een verband be staat tussen late lichamelijke rij- Rotterdam e Uoto anp) nog steeds onvoldoende mogelijk heden voor privacy. De commissie stelt met nadruk dat de inhoud van de zorg richting gevend moet zijn voor het financië le beleid en niet andersom zoals de regering voor ogen heeft. Het finan ciële kader in het Financieel Over zicht Zorg 1990 zal het mogelijk moeten maken, aan de reële vraag naar zorg te voldoen. Het vaststel len ervan moet gebeuren in overleg nig plantaardig vet, brood en aard- snacks eten. Dat verschil blijkt bij met de gezondheidszorg. .,-appelen en te veel dierlijk vet. Bo- jongens echter met te bestaan. Jon- drinken te veel alcohol. Dat blijkt vendien gebruiken de scholieren te gens die voedsel van een slechte Vergrijzing uit een onderzoek van de Hilver- veel suikerhoudende produkten. kwaliteit gebruiken blijken zelfs Volgens de commissie is de gezond- sumse diëtiste G.B. Post. Ze heeft Tussen hun dertiende en eenen- meer aan sport te doen. heidszorg sinds 1982 onvoldoende twintigste jaar stijgt het alcoholge- Het onderzoek besteedt speciale gegroeid om de gevolgen van de bruik volgens Post schrikbarend: aandacht aan het alcoholgebruik groei en vergrijzing van de bevol- van één glas tot tien a twintig glazen onder jongeren. Van de 13-jarigen king op te vangen. De omvang van per week. Ze is daarom van mening gebruikt 10 procent alcohol en van de zorg nam in de periode 1982-1987 dat het gebruik van alcohol door de- de 21-jarigen is dat gestegen tot 75 jaarlijks met 0,8 procent toe, terwijl ze jongeren moet worden ontmoe- procent. Bij meisjes en jongens be- 1,1 procent noodzakelijk zou zijn ping en gezond eten. Meisjes"en jon- digd. 6int het gebruik met gemiddeld een geweest. Het gevolg is da gens die later lichamelijk rijp zijn, Uit het onderzoek blijkt dat de glas per week. Jongens van 21 jaar punten zijn ontstaan, leven gezonder dan leeftijdgenoten slechte voeding voor een belangrijk gebruiken inmiddels 21 glazen per die vroeger rijp zijn. Ze eten gezon- deel een gevolg is van de hoge con- week en meisjes van die leeftijd 7 der en bewegen meer. SLOOS SPORT DODEN BIJ BRAND - Bij een brand in een appartement in de Franse stad Belfort zijn vanochtend zeker acht mensen om het leven ge komen. Tien anderen raakten ge wond, onder wie drie brandweerlie den. DEN HAAG (GPD) - Een rijexa men in beroep kan niet meer wor den afgelegd bij Rijkswaterstaat. De daar nog werkende ambtenaren zullen worden overgeplaatst naar het Centraal Bureau Rijvaardig heidsbewijzen (CBR) in Rijswijk. Volgens minister Smit-Kroes van verkeer en waterstaat heeft een goed functionerend CBR geen be hoefte meer aan een beroepsmoge lijkheid. Alleen gaat dat CBR, nadat een kandidaat viermaal is gezakt, bij het vijfde herexamen een meer ervaren examinator inzetten. Volgens de minister is gebleken, dat kandidaten veel te snel een be roep doen op Rijkswaterstaat en veelal nog niet klaar zijn om het rij examen af te leggen. Omdat het aan vragen voor een herexamen thans lang duurt, wordt dat herexamen vaak zowel bij het CBR als Rijkswa terstaat aangevraagd. Daar wil de minister van af. Wel kunnen examenkandidaten, die klachten hebben over het CBR. in beroep gaan bij de Nationale Om budsman. De minister zei in de Tweede Kamer dat het aantal klach ten dat daar terechtkomt, zal aanto nen of het uitsluitend door het CBR afnemen van herexamens al dan niet goed functioneert. r knel- i- week en meisjes van die leeftijd 7 Het ontwerp-advies vraagt ook sumptie van snacks, zoals snoep, li- glazen. Bij jongens wordt het hoge aandacht voor de arbeidsvoorwaar- monade, patat, ijs en frikadellen, aantal vooral bepaald door de hoge den en -omstandigheden Post promoveert volgende week Ongeveer eenderde van het totale consumptie woensdag op het onderzoek aan de voedsel van de jongeren bestaat uit Landbouwuniversiteit in Wagenin- snacks, gen. Uit het onderzoek blijkt dat jongeren in het algemeen te veel en te vet eten. Het voedsel bevat te wei- de weekeinden Bü 5 procent van de jongeren Overwegend droog In de nacht in het binnenland weinig wind en enkele mistbanken, mini mumtemperatuur omstreeks 2 graden en plaatselijk vorst aan de grond. Overdag perioden met zon en overwe gend droog. Middagtemperatuur onge- De vooruitzichten voor vrijdag tot en met maandag: Geleidelijk minder zon en toenemende kans op regen. Middag- temperatuur ongeveer 12 graden. Donderdag 9 maart zon op: 07.08 uur. zon onder: 18.33 uur; maan op: 07.31 uur, maan onder: 21.29 Waterstanden te katwijk hoog water: 04.08 en 16.25 uur; laag wa ter: 01.57 en 12.11 uur. 26 PAGINA'S Meisjes die voeding van een hoge kwaliteit gebruiken leveren betere sportprestaties en zijn gezonder dan leeftijdgenoten die het liefst sprake consumptie met einden. Een deel glazen per week glazen op één avond de. kers in de gezondheidszorg. Die zul len minstens gelijke tred moeten hoge alcohol- houden met die voor gelijkwaardi- e in de week- ge functies in het bedrijfsleven. De hen drinkt 50 commissie bepleit dan ook, extra soms 25 middelen beschikbaar te stellen het weekein- voor het inlopen van achterstanden op dit gebied. JERUZALEM (AP) - De Israëlische premier Shamir heeftvanmorgen bij monde van een naaste medewer ker ontkend dat hij een dubieuze rol zou hebben gespeeld in de Tweede Wereldoorlog. Gisteren meldde de Jerusalem Post in een commentaar dat Shamir, als één van de leiders van de joodse ondergrondse groep Stern Gang, destijds had gepoogd een anti-Brits pact te sluiten met Hitler-Duitsland. In het commentaar werd Shamir gehekeld wegens zijn scherpe kri tiek op de Israëlische vredesbewe ging Vrede Nu en werd in dat kader gerefereerd aan zijn eigen verleden als lid van de Stem Gang. Shamir had ronduit verklaard dat Vrede Nu ..de Israëlische belangen saboteer de" door zich verzoeningsgezind te genover de Palestijnen in de bezette gebieden op te stellen en met hen een dialoog aan te gaan. De premier zou zijn scherpe kritiek vergezeld hebben doen gaan van de opmer king dat hij niet van plan was de Vrede Nu beweging door de gehei me dienst te laten schaduwen. „Dat zou heel geruststellend klin ken ware daar niet de verontrusten de herinnering, ongetwijfeld ook voor Shamir zelf, aan een bepaalde dissidente ondergrondse groep in dit land die in 1941, toen de joden vervolging al aan de gang was, pro beerde met Duitse hulp hier een joodse staat te stichten „op een na tionale en totalitaire leest", aldus de Jerusalem Post. WASSENAAR - J. Guillermo, echtgenoot van prinses Christina, is onmiddellijk gestopt met de zandafgraving op het landgoed De Horsten nadat hij daartoe door de gemeente Wassenaar is aange schreven. Gemeentevoorlichter W. Is- sendonk vindt alle drukte die is ontstaan over de zoveelste niet- toegestane handeling van het ge zin van de prinses in het be schermde natuurgebied een storm in een glas water. "Guiller mo en Christina wonen in een gla zen huisje", vindt Issendonk. Wandelaars in het gebied speuren naar vermeende illegale activitei ten en slaan direct alarm als ze iets menen te hebben gevonden, vertelt hij. Volgens de secretaresse van de familie Guillermo "is het niet in hun hoofd opgekomen dat het niet mocht". "Hier in Holland moet je voor elke zucht toestem ming vragen" en "padvinders mogen hier toch ook kamperen?" Het zand van de illegale graaf- partij werd gebruikt voor herbe strating van een 400 meter lang pad op het landgoed. Voor die herbestrating had Guillermo wel toestemming. Christina's echtge noot meende daarvoor zand van het landgoed te kunnen gebrui ken maar hij heeft zich daarin ver gist. De Algemene Vereniging voor Natuurbeschermers acht de verharding en verbreding van we gen op het landgoed in strijd met eerder gemaakte afspraken, zo staat in een brief van deze Haagse instelling aan GS van Zuid-Hol land te lezen. Sinds 1985, het jaar waarin een begin werd gemaakt met de bouw van de ook al omstreden villa Ei kenhorst, heeft zich een aantal van dergelijke incidenten voorge daan. Zo zijn Guillermo en Chris tina door de gemeente op de vin gers getikt voor een illegale gara ge, in werkelijkheid een houten berghok van 32 vierkante meter, waarvoor nog geen verguning was verleend. Ook werden er meer bomen gekapt, dan was toe gestaan. Ook de Algemene Vereniging voor Natuurbeschermers in Den Haag trekt regelmatig aan de bel. De meest recente bezwaren van deze vereniging hebben betrek king op het bospad van de villa naar de Papeweg. Daarover is af gesproken dat Guillermo het niet als entree zou gebruiken maar de natuurbeschermers beschuldi gen Guillermo in een brief aan GS van Zuid-Holland ervan die af spraak niet na te komen. De krant voor uw eigen stuk van Nederland, óók bij u in de bus! Kies voor een abonnement en u krijgt dit dagblad de eerste 2 weken gratis thuis bezorgd! per maand* 24.45 per kwartaal 72,40 per halfjaar 144.80 per jaar 275.70 Naam: Adres: Pc/Wnpl.: Tel.:(i.vm bezorging) Opsturen naar: LEIDSCH/ALPHENS DAGBLAD Antwoordnummer 10050. 2300 VB Leiden

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 1