Voor 35 miljoen blindgangers zoeken Lange wachtlijsten psychiatrie Alphen 'Ambtenaren inleveren voor politie' Dependance Overduin in Van der Willigenhof PAGINA 16 WOENSDAG 8 MAART 1989 HOOFDDORP - De ge meente Haarlemmermeer denkt drie tot vijftien maan den nodig te hebben alvo rens een tien hectare groot terrein dat aan de oude luchthaven Schiphol-oost grenst, kan worden vrijgege ven voor de bouw van enke le hangars: één voor Transa- via en één voor de KLM. Zo lang duurt het om niet ont plofte bommen uit de Twee de Wereldoorlog te lokalise ren en eventueel onschade lijk te maken. De kosten die alleen met het opsporen van de blindgangers zijn ge moeid bedragen zo'n 35 mil joen gulden. Bouw hangars in Haarlemmermeer moet wachten Het terrein waarom het draait ligt in Haarlemmermeer en is eigendom van de luchthaven Schiphol. Schip hol heeft de bewuste grond voor uit breiding in erfpacht uitgegeven aan de KLM en Transavia. door Jan Westerlaken Op een kleine hectare daarvan gaat Transavia een hangar bouwen. Hoe wel de bouwvergunning inmiddels is afgegeven, heeft de gemeente Haarlemmermeer er het kaartje 'heiverbod' aan gehangen. Eerst moet er zekerheid zijn dat er tijdens het palen slaan geen explosie kan worden veroorzaakt. Pas als de Ex plosieven Opruimingsdienst (EOD) zegt dat er geen blindgangers liggen of er geen gevaar meer bestaat dat een niet-ontplofte bom wordt ge raakt, kan Transavia ziin gang gaan. Dat sein wordt over een maand of drie pas verwacht. Dan sluit de EOD haar speurtocht naar de bom men, die over twee weken begint, op dat stuk grond af. Haarlemmer meer houdt er rekening mee dat er twee blindgangers worden gevon den. Dat is overigens pure specula tie want voor hetzelfde geld liggen er meer projectielen of helemaal niets. KLM De grootste klus dient zich echter dan pas aan: de resterende negen hectare waarop de KLM een hangar wil neerzetten voor onderhoud aan de Boeings 747. Wanneer de EOD hier aan de slag gaat is nog niet be kend. Haarlemmermeer wil eerst duidelijkheid hebben over de vraag waar het geld vandaan moet komen om het terrein minutieus uit te kam men. Inderdaad, minutieus. Meter voor meter wordt er, op een diepte van ruim zes meter, gezocht naar blindgangers. De KLM zal daarom enig geduld moeten opbrengen. Zij dacht in april een begin met de bouw te kunnen maken, maar dat gaat zeker niet door. Haarlemmer meer verwacht dat na de komende bouwvakvakantie nog wel een jaar tje nodig zal zijn voor op dat stuk grond de eerste paal kan worden ge- Het balletje over de blindgangers kwam aan het rollen toen een wak ker lid van de KLM-ondememings- raad de bouwplannen naast foto's legde waarop bombardementen met inslagen waren afgedrukt. Hij trok aan de bel met de mededeling dat op het bewuste terrein nog wel eens bommen zouden kunnen lig gen die alleen maar waren ingesla gen en niet ontploft. Bombarde menten die door de geallieerden werden uitgevoerd om te voorko men dat de Duitsers vanaf de toen malige luchthaven aanvallen op En geland konden uitvoeren. Verklaring Voor de KLM was dat aanleiding om Haarlemmermeer te verzoeken een verklaring af te geven waaruit bleek dat het bewuste bouwterrein bomvrij zou zijn. Toen de gemeente onderzoek deed of daarvan wel sprake was, spoorde zij niet minder dan achttien zware bombardemen ten op. Duizenden tonnen aan pro jectielen waren er op de luchthaven neergelaten. De EOD stelde dat er zeker enkele tientallen nog in de grond zitten die niet tot explosie zijn gekomen. Dus, zo was de con clusie, is er een gerede kans dat er bij een zoekactie blindgangers wor den gevonden. Bovendien bestaat er ook nog eens het risico dat zo'n blindganger spontaan tot ontplof fing komt. Bij één op de 4.000 bom men zou dat het geval zijn. Woordvoerder D. Krijger, kabi netschef van de Haarlemmermeer- se burgemeester, zegt: "De EOD liet ons weten dat als er ergens naar niet-geëxplodeerde bommen moest worden gezocht, dat wel op de voor malige luchthaven moest gebeuren. Wil je het gébied goed onderzoeken, dan moet het terrein eerst 50 centi meter worden afgegraven, omdat die bovenlaag vervuild kan zijn met onder meer leidingen en dergelijke. Bij de zoekactie kan dat verstorin gen geven. De bommen die we zoe ken zijn inmiddels in de drassige grond afgedaald tot een meter of zes diep en liggen op de zandplaat die de KLM en Transavia willen benut- Een aantal van de ruim 200 Douglas B.26 Marauders lost zijn hun bommen op Schiphol. Met dit bombardement n december 1943 werd de luchthaven zo ernstig beschadigd dat de Luftwaffe het moest verlaten. Witte rookwolken n slagschaduwen van omhoog spattende aarde en puin naast de oude Haagweg tonen de treffers. Buizen De speurtocht begint met het in de grond brengen van kunstof buizen. In totaal moeten er 100.000 worden geslagen. Door die buizen gaat ap paratuur naar beneden die in de diepte een meter in de rondte de omgeving afspeurt naar de mogeij- ke aanwezigheid van bommen. Zo worden de tien hectare metertje voor metertje afgezocht. Een kar wei dat Krijger als uiterst arbeidsin tensief omschrijft. Binnen twee weken beschikt de EOD over apparatuur waarmee zij per dag 500 van die buizen kan doormeten. Splinternieuwe appara tuur want met de oude kon zij niet meer dan 40 buizen per dag doen. De kosten van het bommen rui men vergen een bedrag dat rond de 35 miljoen gulden ligt. Het rijk heeft wel een regeling, zegt Krijger, maar die lijkt in dit geval niet voldoende toereikend te zijn. Het rijk neemt 90 procent van de kosten voor zijn re kening, het restant zal de gemeente Haarlemmermeer moeten ophoes ten. Krijger: "De post die voor het op ruimen van bommen uit de Tweede Wereldoorlog beschikbaar is, is niet groot genoeg om dit karwei mee te klaren. Ik vergelijk het maar met de gifaffaire in Lekkerkerk, dat was ook zo'n zaak waarin het rijk in rui me mate moest bijspringen. Hier heb je in feite precies hetzelfde". Weggegooid Of het weggegooid geld is, Krijger haalt zijn schouders op. "Moeilijk te zeggen", stelt hij. "Je moet dat be drag aanwenden om de speerpunt functie van de luchthaven veilig te stellen. Dus echt weggegooid is het niet, maar het is wel zonde datje het op deze manier moet investeren. Of dit uiteindelijk ook consequenties voor Haarlemmermeer zal hebben kun je later pas bepalen. Nu ziet het er niet naar uit. Hoewel we al een in vestering van ruim vier ton hebben moeten doen. Geld dat wé best voor andere doeleinden hadden kunnen gebruiken. Inderdaad is dit in het belang van de nationale economie, maar het gemeentebestuur vond het reëel dat Haarlemmermeer zijn aandeel levert. Maar het heeft wel direct, ik heb dat al gezegd, een streep getrokken. Alvorens er een begin wordt gemaakt met onder zoek van het KLM-bouwterrein moet er duidelijkheid zijn over de fi nanciën. De gemeente zal zeer op haar tellen passen want zij voelt er niets voor de kans te lopen een arti kel 12-gemeente (onder curatele van het rijk wegens financiële pro blemen al dan niet door eigen schuld) te worden". De 35 miljoen gulden die beschik baar moeten komen voor het klaren van de klus zijn uitsluitend nodig om aan te geven waar blindgangers liggen. Als er projectielen worden gevonden moeten er damwanden worden aangebracht om ze vervol gens uit te graven. En dat brengt op nieuw kosten met zich mee. De hoe veelheid gevonden bommen be paalt de hoogte van die kosten. Pro blematisch wordt het opgraven van de blindgangers zeker. Krijger: "We krijgen dan te maken met het grondwater, omdat de polder al vier meter beneden NAP ligt. Er zouden moeilijkheden met dat grondwater kunnen ontstaan. Daar moet dus vooral niet al te veel aan worden ge sleuteld want dan gaat er van alles Renteverlies Eén pluspunt is er in de hele kwes tie in elk geval wel te melden. Schiphol heeft zich garant gesteld voor de renteverliezen die optreden bij het onderzoeken van het Transa- via-terrein. Een verlies dat boven een miljoen gulden ligt. Voor de( tien hectare in totaal loopt het rente verlies in de vele miljoenen. Krijger: "Kijk, we kunnen nu met enig kunst- en vliegwerk de begro ting sluitend krijgen. Om extra uit gaven als die nu dreigen zitten we dan bepaald niet te springen. Om dat dê economie van de luchthaven in het geding is, en dat is een natio nale aangelegenheid, vinden wij dat het rijk over de brug moet komen". Risico's bij het opsporen van de blindgangers zijn er zeker, bena drukt Krijger. "Indien de mensen onvoorzichtig zouden zijn kunnen ze in de problemen komen. Met het zoeken naar de bommen beginnen wij in het midden van het terrein. Het slaan van de eerste rij buizen zal dan ook uiterst zorgzaam moeten gebeuren. Wanneer die rij er een maal in zit kun je een meter in de rondte om je heen kijken en kun je waarnemen of er wat ligt. Op dat moment zijn alle gevaren gewe ken". Gevaar voor lijf en leden ziet Krij ger niet. "Er staan wel enkele be drijven rond het terrein, maar die lo pen geen gevaar. Die bedrijven zijn er net na de oorlog neergezet en er is nog niet wat gebeurd. Dus hoeven zij nu ook niet wakker te liggen. Als er wat moet worden geruimd ge beurt dat vanzelfsprekend heel zorgvuldig. Misschien dat er op dat moment uit veiligheidsoverwegin gen maatregelen moeten worden genomen. Wellicht moeten er dan wat bedrijven tijdelijk worden ont ruimd. Maar meer dan dat is niet no dig". 'Unieke machine' ontlast personeel sociale werkplaats ALPHEN AAN DEN RIJN - De Sociale Werkvoorziening in Alphen (SWA) heeft sinds kort de beschik king over een zogeheten ontbra- mingsmachine. Het apparaat, dat de bramen verwijdert die ontstaan bij het aan elkaar lassen van stuk ken metaal, is de afgelopen tijd ont wikkeld 'in nauwe samenwerking met een grote machinefabriek uit de regio', aldus de directuer van de SWA, J. Huyers. Om welke fabriek het gaat, wil hij nog niet kwijt. "De machine is waar schijnlijk uniek, op dit moment wordt dan ook in overleg met het bedrijf overwogen er patent op aan te vragen. In deze fase lijkt het me derhalve raadzaam de naam niet te De machine wordt met name ge bruikt voor het polijsten van de las sen van de kranten- en prentbrief kaartenstandaards, twee belangrij ke produkten van de SWA. Tot voor kort moest dat met de hand worden gedaan.. Volgens Huijers betekent de ontwikkeling en de aanschaf van de machine, die in totaal nog geen 25.000 gulden heeft gekost, 'een enorme ontlasting van onze man kracht'. "Bovendien is de kwaliteit van de produkten na bewerking met deze machine zeker zo goed". Het is niet de eerste keer dat de SWA op een dergelijke manier sa menwerkt met een ander bedrijf of instelling. Zo ontwikkelde de Tech nische Universtiteit uit Delft vorig jaar nog een nieuw produkt voor de sociale werkvoorziening: een uit- neembaar spreekgestoelte, de zoge heten tafelkatheder. Dergelijke samenwerkingsver banden kunnen worden gezien in het licht van de meer bedrijfsmatige aanpak die de SWA de afgelopen tijd ten toon spreidt. De aanpak is mede noodzakelijk geworden door de invoering van het systeem van budgetfinanciering. Werden even tuele verliezen vroeger nog door het rijk aangezuiverd, nu moet de socia le werkplaats het jaarlijks doen met een vast bedrag. Huyers: "Maar dat betekent geenszins dat dat ten kos te mag gaan van onze mensen. Hoofdzaak is en blijft dat het werk voor hen een revaliderende functie moet hebben". Artsen luiden noodldok bij inspecteurs geestelijke volksgezondheid ALPHEN AAN DEN RIJN - Er ontstaan zeer lange wachtlijsten an deze situatie heeft de Alphense voor psychiatrische hulp in de Alphense regio waardoor geen ade- psychiater geen 'objectieve harde quate hulp meer kan worden geboden. Dat schrijft de Alphense feiten' beschikbaar: "Ik heb nog Dsvchiater T. de Graaf in een brief aan de inspecteur voor de gees- geen cijfers waaruit blijkt dat er een telïjke volksgezondheid in Zuid-Holland en Zeeland. gebeurde het wel dat werd doorver- wachten. De huisartsen zitten ook wezen naar de Leidse regio maar erg omhoog. Ik heb de Noordwijkse daar spelen dezelfde problemen", kliniek Sancta Maria gevraagd of ze vertelt De Graaf. willen nakijken of er sinds de veran dering meer mensen zijn opgeno- Iemand die voor behandeling bij men. Maar ook in gezinnen moet het hem tefecht wil, zou tien tot twaalf te merken zijn nu mensen niet meer maanden moeten wachten voordat goed terecht kunnen met bij voor hij aan de beurt is. Over de gevolgen beeld opvoedingsproblemen. Ik De brief is mede ondertekend door een aantal huisartsen uit Alphen en omgeving en door twee Alphense psychologen. Als antwoord op het verzoek om advies schrijft de in spectie weinig mogelijkheden te zien om de situatie te verbeteren. Volgens De Graaf is het probleem ontstaan omdat hulp van psycholo gen sinds 1 januari niet meer in het pakket van ziektekostenverzeke- goed. "Dat betekent dat mensen zijn aangewezen op een psychiater of op de Regionale Instelling voor Ambulante Geestelijke Gezond heidszorg (Riagg)". .Doorverwijzen In Alphen is De Graaf de enige vrij gevestigde psychiater. Hij heeft mo menteel vijftig cliënten. "Ik zit vol en moet dus op het ogenblik 'nee' verkopen. Ik mag wel doorverwij zen naar de Riagg, maar die stroomt op een gegeven moment ook vol. Bovendien wil niet iedereen daar naar toe, net zo goed als niet ieder een naar mij wil. In het verleden konden de mensen worden door- ar psychologen. Ook De unieke ontbramingsmachine in bedrijf. De vervaardigers, de SWA en een niet met name genoemd Alphens bedrijf, overwegen er patent op aan te vragen. (foto Ben de Bruyn) KATWIJK - De RPF in katwijk wil dat de ge meente ambtenaren inle vert voor politiemensen, wanneer de rijksoverheid vasthoudt aan de inkrim ping van het personeel bij de politie van het kust dorp met tien procent. Deze mening werd gister middag naar voren ge bracht door de fractie voorzitter van de RPF, J.H. ten Hove, tijdens een vergadering van de raads commissie voor alge- i bestuurlijke zaken. De de RPF wil dat de Katwtfkse bestuurders conclusies verbinden aan de toena me van de criminaliteit, die door de politie van het kustdorp in het jaarver slag over 1988 werd gesig naleerd. "De politie doet z'n best, maar ziet de cri minaliteit toenemen en de personeelssterkte af nemen. We hebben wat dat betreft te maken met Haagse dictaten. Maar als Den Haag schuift, mag Katwijk ook schuiven", vindt Ten Hove. De fractievoofziter van de RPF vindt dat het om wisselen van gewone arfibtenaren voor politie ambtenaren daarbij een reëele mogelijkheid is. "De openbare orde heeft in onze ogen een zodanige prioriteit, dat we eventu eel binnen de gemeente met ambtenaren moeten schuiven ten gunste van de politie", aldus Ten Ho- De RPF-voorman waarschuwde gistermid dag voor de gevolgen van de herverdeling van de politiesterkte voor Kat wijk. Hij zei te verwach ten dat het kustdorp te maken zal krijgen met een toeloop van crimine len uit de grote steden. DEN HAAG/REGIO - Staatsse cretaris D. Dees (volksgezond heid) heeft geld beschikbaar ge steld voor 27 urgente Zuidhol landse bouwprojecten in de ge zondheidszorg. Met de projecten die moeten worden gerealiseerd dit en komend jaar is een bedrag van 270 miljoen gulden gemoeid. Zo heeft de staatssecretaris van morgen bekendgemaakt Naar verwachting zal nog dit jaar worden begonnen met de ver bouw van een vleugel van het ver pleeghuis 'Van der Willigenhof' aan de Appollolaan in Leiden, waarin een dependance van het verpleeghuis Overduin uit Kat wijk wordt ondergebracht. 'Over duin' start hier een dagbehande ling voor psycho-geriatrische ou deren. Er komen 10 plaatsen. Voorts mag het psychiatrisch ziekenhuis Curium in Oegstgeest de deeltijdbehandeling kind- en jeugdpsychiatrie uitbreiden met achttien plaatsen. De Zwammer- damse zwakzinnigeninstelling Hooge Burch krijgt toestemming voor 22 plaatsen in sociowonigen voor geestelijk gehandicapten. Volgens directeur Van der Does van 'Overduin' zijn veel ouderen nu nog aangewezen op de Kat- wijkse hoofdvestiging van het Regering Om ervoor te zorgen dat sneller kunnen worden geholpen, zou het goed zijn als een tweede psychiater zich in Alphen zou vesti gen. Dat is volgens De Graaf echter moeilijk omdat 'psychiaters dun zijn gezaaid'. Over de oplossing van het probleem zegt de Alphenaar: "Ik denk dat het het beste is als een psychiater in de regering gaat zit ten". verpleeghuis. Leidse verpleeg huizen missen de bevoegdheid om een dergelijke dagbehandeling te geven. Volgens Van der Does is het aantal van 10 plaatsen voor de ko mende jaren voldoende. De kos ten van deze operatie bedragen een ton. Eigenlijk had de provincie Zuid-Holland tot 1991 geen recht meer op extra geld voor bouwpro jecten. Maar de gedeputeerde voor gezondheidszorg, de CDA'er W. Aalbers, heeft staatssecretaris Dees toch gevraagd de 27 Zuidhol landse projecten te honoren. Vol gens de provincie ging het om knelpunten. Dees heeft de aanvragen geho noreerd en 86 miljoen beschik baar gesteld voor het oplossen van de problemen. Zuid-Holland moet zelf na 1991 een bedrag van 184 miljoen gulden bijdragen in deze projecten. Gedeputeerde Aalbers toonde zich zeer tevreden over het besluit van de staatssecretaris. Door de vanmorgen bekendge maakte beslissing komt er in de zwakzinnigenzorg een uitbrei ding met 310 plaatsen, in de psy chiatrie een toename van 108 plekken. Bij de verpleegtehuizen stijgt het aantal plaatsen met 195. Voorwaardelijk straf tegen Ter Aar der wegens ontucht DEN HAAG/TER AAR - Tegen een 43-jarige inwoner van Ter Aar is gisteren voor de Haagse rechtbank een geheel voorwaar delijke gevangenisstraf geëist van twaalf maanden voor het plegen van ontucht met een groot aantal kinderen. De man moet zich wel onder toezicht stellen van de reclassering en in therapie gaan. De Ter Aarder waren drie ge vallen van ontucht tenlaste ge legd, waaronder ook de ontucht met zijn zoon. Alle kinderen wa ren rond de tien jaar. De man heeft verklaard ontuchtige han delingen te hebben verricht met in totaal zo'n dertig tot veertig kinderen. In het rapport van een psychi ater kwam de man naar voren als zwak begaafd en kinderlijk. De psychiater pleitte evenals de reclassering voor een geheel voorwaardelijke straf en een be handeling. Officier van justitie mr. Van Eek sloot zich aan bij die advie zen en vond dat de man niet meer terug de cel in hoeft. Hij heeft na zijn arrestatie al twee maanden vastgezeten. WOENSDAG 8 MAART Alphen viering Internationale Vrou wendag in gebouw Nabij, Laura- plem, van 20.00 tot 22.00 uur. midweekconcert Streekmu- ziekschool, St. Jorisplein, aan vang 19.30 uur. Leiden Katwijk, 20.00 uur (kerk open 19.30 uur). informatiepunt gemeenschap pelijk wonen, van 20.00 tot 21.00 uur bij Vereniging Centraal Wo nen, Gerestraat 20, tel: 121554. meidenswingavond ter gele genheid van Int.* Vrouwendag, 20.00-24.00 uur in 't Breehuys. schrijfavond Amnesty Interna tional in kader van Internationale Vrouwendag, aanvang 20.00 uur, Gerestraat 20. voorstelling: "Valentijn', door De Giftige Appel, aanvang 20.30 doxe kerken 'Naar God's palei zen', door Hans Geel, organisatie NCVB, aanvang 19.45 uur in de Scheppingskerk. lezing in kader van Internatio nale Vrouwendag, over 'de Eu ropese eenwording na 1992', door M. Boskamp-van Gorkum, Voor- schotense Vrouwenraad, Cultu reel Centrum, aanvang 20.00 uur. PONDERDAG 9 MAART Alkemade eerste paal nieuwbouw Gogh lil, Oude Wetewnng, om 16.00 lezing door schrijver Baantjer in de Alkeburcht, Roelofarends- veen, aanvang 20.00 uur. Alphen kinderkledingbeurs in Elcker- lyc, Havixhorst, van 20.00 tot 21.30 uur. orgelconcert Wim van der Pan ne in de Oudshoornse Kerk, aan vang 20.15 uur. overhandiging laatste sleutel St. Josef van complex Horsten- weg, in het kantoor van de wo ningbouwvereniging, Herenhof, van 14.00 tot 22.00 uur in de Groenoordhallen. lunchconcert Ingrid van Veen (cello) en Olivia Krenek (piano), van 12.45 tot 13.30 uur in de Ka- voorstelling Thuis' van Hugo Claus, door het Mechels Theater, 20.15 uur, Leidse Schouwburg. in kader van Leids Literatuur Festival: film "Windschaduw', van Frans van de Staak, inleiding El len Sandberg, aanvang 20.15 uur in de Kapelzaal K&O. Leiderdorp klaverjassen bij Tamarco, aan vang 20.00 uur, clubgebouw, Splinterlaan. klaverjassen en rummykub bij De Buitengewonen, aanvang 20.00 uur in Frerikshof, Winkelhof. Oegstgeest zwemactiviteiten voor mensen met CARA onder leiding fysiothe rapeut, 13.45-14.30 en van 14.30- 15.15 uur in zwembad Poelmeer. Wassenaar Jazz op Drift met The Liberal Swing Formation', aanvang 20.30 VRIJDAG 10 MAART Alkemade uitvoering van 'Een huis 1 Alphen film: 'Crazy Love' in Parkfilm huis, Raadhuisstraat, aanvang 20.30 uur. optreden Jose Koning en Bati- da in Jazz Club Alphen, Theehuis Avifauna, aanvang 21.30 uur. Katwijk bruidsbeurs in zalencentrum Tripodia, Hoornesplein, van 19.00 tot 22.30 uur. Leiden occasionshow, van 14.00 tot 22.00 uur in de Groenoordhallen.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 16