Officiële cijfers over aantal verdrinkingen kloppen niet PBVE wil scholing aan vraag op arbeidsmarkt aanpassen WOENSDAG 8 MAART 1989 'Juiste cijfers zijn van groot belang' LEIDEN - Per jaar verdrinken in Nederland 600 mensen. "Vaak zijn drenkelingen onder- Een deel van hen had kunnen worden gered, als zij maar {™eid- dienen„ jur7i_ _xji\/r t-> i j lang om iemand m horizontale nou- komen goed waren behandeld. Zo beweert dr. M. van Berkel van de ding uit het water te halen en op de afdeling Intensive Care en Beademing van het Academisch kant te leggen. Door de onderkoe- Ziekenhuis. Deze afdeling heeft een regionale functie voor ling functioneert de bloedsomloop de reanimatie van slachtoffers van een ademhalings- en cir- f°<j'fz?Je. culatiestilstand. In de afgelopen tien jaar zijn hier 125 dren- kracht uit het wJater kom^ni fan kelingen behandeld. door Annemiek Ruygrok Volgens cijfers van het CBS komen jaarlijks 150 mensen door verdrin king om het leven. Volgens Van Berkel, die samen met zijn collega Bierens een onderzoek naar de oor zaken van verdrinking en naar de behandeling van drenkelingen doet, ligt het werkelijk cijfer in de buurt van de 600. Het bleek dat in de officiële statistiek verdrinking ten gevolge van bijvoorbeeld verkeers ongevallen, zelfmoord, acute ziek tes en alcoholmisbruik niet was meegeteld. Die wérkelijke cijfers zijn van groot belang, omdat over heden en reddingsmaatschappijen hun maatregelen daarop baseren. Van de 600 gevallen overlijden er Meidenswingavond In het kader van de internationale vrou wendag organiseert 't Breehuys, aan de Breestraat 19, een meidenswingavond op woensdagavond 8 maart. De deur is tussen 20.00 en 24.00 uur alleen ge opend voor meiden. Droomfabriek Op vrijdag 10 maart is in de Droomfa briek, Oude Singel 56, een swingavond met D.J. Vic. Unlimited. Aanvang 21.30 uur. Zaterdag 11 maart speelt La Blusa een opwindende mengeling van mu ziekstijlen die wordt omschreven als als feestmuziek: stampend, swingend, af gewisseld met enkele rustige momen ten. Aanvang 22.00 uur. Toegang gratis. Vanaf zondag 12 maart is er maande lijks soefi-dansen, een speelse vorm van mediteren, in de Droomfabriek. Aanvang 14.00 uur, ook voor kinderen vanaf 10 jaar. Tuya In Tuya aan de Hogewoerd 75 houdt Ju- dith Flick op vrijdag 10 maart een lezing over keramiek in Peru. Aanvang 20.00 uur. Zaterdag 11 maart en zondag'12 maart zijn er van 14.00 tot 17.00 uur een tweetal workshops Boliviaanse panfluit voor volwassenen. Instrumenten wor den tijdens de workshop beschikbaar wordt het hart teveel belast en kan het slachtoffer alsnog acuut ster maar 60 in een ziekenhuis. De rest ven", overlijdt ter plaatse. Door redding, eerste hulp en transport naar een w ziekenhuis met een beademingsaf- dat stofwisselingsprocessen afne- deling te verbeteren zou dit aantal men, waardoor het lichaam minder omlaag kunnen worden gebracht. zuurstof nodig heeft. In geval van "Allereerst is een goede preventie onderkoeling kan een drenkeling natuurlijk van groot belang. Onder dus langer zonder zuurstof. Dat is de slachtoffers zijn veel kinderen, een van de redenen waarom een Een goed toezicht in zwembaden en drenkeling - ook al heeft deze gerui- bij waterrijke plaatsen door de ou- me tijd onder water gelegen - niet te ders kan veel leed voorkomen. Maar snel mag worden opgegeven, ook de gemeenten zouden het aan- Een andere reden is dat door on- tal verdrinkingen kunnen terug- derkoeling een drenkeling schjn- brengen door afzettingen bij vijvers dood kan lijken. Ten onrechte zijn en slootjes te maken", aldus Van veel drenkelingen dood verklaard. Berkel. Het slachtoffer ademt niet of nau- /-viii welijks en heeft een polsslag die Onderkoeling niet Of nauwelijks te voelen is. Het Mocht ondanks alle voorzorgsmaat- belangrijkste in dit geval is om ver regelen toch iemand te water gera- dere afkoeling te voorkomen en - al ken, dan is het zaak om het slachtof- lijkt het slachtoffer dood - toch di ffer oordeelkundig te behandelen, reet met reanimeren te beginnen. "Van belang is dat drenkelingen, gesteld. Muzikale voorkennis is niet no- hoewel er geen pols en geen adem- dig. Opdonderdag 16 maart begint een haling is, met ter plekke worden cursus Boliviaanse panfluit voor begin- doodverklaard. Zo gauw mogelijk ners. Het gaat om 12 lessen van 9.30 tot met de reanimatie beginnen kan le- 11.00 uur. Kosten: 90 gulden per per- vens redden", soon. Aanmeldingen: tel. 071-123481 Het slachtoffer mag niet ter plaat- (dinsdag, woensdag en vrijdag). se worden opgewarmd. Maar door I a7in/i het lichaam en het hoofd het lièfst Lezing in een deken te wikkelen en het Prof. mr. J.H. Nieuwenhuis, Leids hoog- slachtoffer op een beschutte plaats leraar in het burgerlijk recht, spreekt uit de wind te leggen, voorkom je woensdag 15 maart in Gravensteen aan dat hij verder afkoelt, het Peiterskerkhof over 'Zij die geboren Van Berkel pleit ervoor niet meer worden groeten u'. Nieuwenhuis gaat in dan nodig met' het bewusteloze on- op de vraag of er wellicht rechtsplichten derkoelde slachtoffer te 'romme- bestaan jegens toekomstige generaties. ien'. Vaak is het beter natte kleren Is het mogelijk dat wat wij nu doen en la- niet uit te trekken, omdat natte kle- ten, onrechtmatig is tegenover de men- ren meer bescherming bieden dan sen die over driehonderd jaar op aarde geen kleren en bovendien omdat vertoeven? Is het storten van giftig afval een onderkoeld slachtoffer door die in zee onrechtmatig, al is het opgesla- handelingen een hartverlamming gen in vaten die niet eerder dan na hon- kan krijgen, derden jaren door roestvorming zullen gaan lekken? Deze en andere vragen MOdCler komen aan de orde. De lezing, georga- Redders die mensen uit het water niseerd door het rechtsfilosofisch dis- halen zijn vaak geneigd de longen puut Felix, begint om 20.00 uur. ieeg te drukken. Van Berkel noemt dat een zinloze handeling. "Verge- GymnastieK lijk het met een spons. Wanneer je Gymnastiekvereniging Groen-Wit houdt die uitknijpt, blijft er altijd water in- zondag 12 maart vanaf 10.00 uur de zitten. Dat water uit de longen halen jaarlijkse onderlinge wedstrijden in de lukt niet en kost alleen maar tijd. Vijf meihal aan de Boshuizerlaan. Op Wel moeten water en modder uit de het programma staan voorts een door mond en keel worden gehaald om kleuters gegeven demonstratie, een nog meer verslikken en daardoor spectaculaire demonstratie trampoline longbeschadiging en longontste- springen en een optreden van de wed- king te voorkomen. Het water in bij- strijd-jazzgroep die in 1988 hoge ogen voorbeeld het Leidse Rapenburg is gooide bij de nationale kampioenschap- ontzettend goor. Het is ons beleid pen. om mensen die in grachten hebben Onmiddellijke reanimatie ter plekke is bij veel drenkelingen doeltreffend. Vaak bestaat er alleen een ademhalingsstilstand, maar is de hartslag nog aanwezig. Door mond-op-mond-beademing krijgt het slachtoffer weer zuurstof en keert vaak de eigen ademhaling binnen enkele minuten weer terug. Is ook de hartslag afwezig, dan moet tevens hartmassage worden toege past en zijn de kansen op herstel al veel kleiner. Maar ook als de reani matie bij aankomst in het zieken huis nog moet worden voortgezet, is er nog hoop voor het slachtoffer. Ook drenkelingen die ogen schijnlijk niet veel mankeren moe ten voor 24 uur ter observatie in het Het Centrum voor Beroepsoriëntatie en Beroepsoefening ziekenhuis worden opgenomen. In ze volwassenen verzorgt. die tijd kan als gevolg van binnen gekregen water longoedeem ont staan. Het slachtoffer verdrinkt dan als het ware opnieuw, maar nu in zijn eigen vocht. Daardoor kan als nog beademing nodig zijn. Ook is de eerste 48 uur de kans op longontste king groot, maar dat kan met be hulp van onderzoek in het zieken huis al snel worden bepaald. Ambulance. "Ook het transport naar het zieken huis kan worden verbeterd. Het am bulance-personeel zou beter moe ten worden opgeleid. Op de ambu- LEIDEN - De eerste cursisten volwassenen met een lage oplei- voegd. "Dit omdat het om volwase- lances van de EHD in Leiden zit al- van het coördinatiepunt Pri- dins' langdurig werklozen, culture- nen gaat die al geruime tijd van tijd een gediplomeerd verpleegkun- maire Beroenseerirhte Volwas le minderheden en herintredende school af zijn en bovendien een pe- dige met een intensive care-oplei- Beroepsgenchte^Volwas- vrouwen een opleiding te bieden, riode werkloos zijn", aldus Van ding, maar in de regio zijn er ook ^enen Educatie (PBVE) Leiden- die aansluit op de vraag op de ar- Spaendonck. ambulancediensten waarop het an -,cco *T~jj| bulancepersoneel alleen maar ee EHBO-diploma heeft. Wettelijk dat voldoende". mensen slaagden voor de Van Berkel vindt dat de eisèn aan putercursus. De PBVE coördi- ambulance-personeel moeten wor- neert sinds juli van vorig jaar in krdetdTner^neei een ophidine de regio Leiden/Lisse de moge- krijgt dit personeel een opleiding „rQT.b-i«^ö van vier jaar. Elk jaar moet Opleidingen voor werldoze volwassenen succesvol i- ^,1fse zyn geslaagd. Negen cur- beidsmarkt. Ook als mensen niet weten welk sisten behaalden het diploma De PBVE gaat als volgt te werk: beroep ze moeten kiezen, kunnen ze voor de cursus verzorging, 23 de instelling inventariseert de vraag by de PBVE terecht. Door middel naar geschoolde arbeidskrachten in van een oriëntatiecursus wordt dan de regio om op die manier aan de de mogelijkheid geboden om ken- weet te komen voor welke beroepen nis te maken met een of meer beroe- en functies scholing moet worden pen. Als de vooropleiding van de i verzorgd. Ook gaan zij na welke op- aanstaande cursisten onvoldoende Werkl0Ze ™lwas" leidingsinstellingen deze scholing is, zorgt de PBVE voor schakelcur- proeve van bekwaam- senen een beroepsgerichte op- kunnen verzorgen. Daarnaast sussen, een soort opstapcursus om heid worden afgelegd, onder meer leiding te bieden die aansluit op wordt de scholingsbehoefte bij de de uiteindelijke opleiding te volgen, beademingstechniek en de be- de vraag van de arbeidsmarkt. werkzoekenden gepeild. Scholingsaanbod De OJLidingen bij het PBVE duren Op grond van deze drie gegevens ongeveer een tot twee jaar en zijn presenteert het PBVE-coördinatie- praktijkgericht. Dit gebeurt onder punt het scholingsaanbod en begint meer door stage te lopen bij een be- met het werven van cursisten. "We drijf. Het gaat er namelijk om de proberen een soort vangnetfunctie vakbekwaamheid van de cursisten te vervullen voor mensen die op af te stemmen op de behoefte van zoek zijn naar opleiding om weer het bedrijfsleven. Bij het opstellen aan het werk te komen", zegt Emilie van de opleidingsprogramma's Spaendonck, waarnemend co- worden dan ook de werkgevers bij Duivelsverzen 'De Duivelsverzen' van de Britse schrijver Salmon Rushdie blijft het gesprek van de dag. Niet al leen de schrijver van het omstre den boek, maar ook boekverko pers die het boek in de etalage hebben liggen worden bedreigd met de dood of bomaanslagen. Reden voor het warenhuis De Bij enkorf om het 'duivelse' boek voorlopig niet te koop aan te bie den. Andere boekhandels blijven het boek wel verkopen en kunnen de vraag niet of nauwelijks aan. Ook in Leiden doen boekhande laren goede zaken, terwijl het voorlopig alleen nog maar de En gelse uitgave is die te koop wordt aangeboden. In de etalages van Leidse boek handels zult u 'The Satanic Ver ses' evenwel tevergeefs zoeken. Wel lag afgelopen week een exemplaar van het boek van Rus hdie ter inzage op de toonbank van boekhandel Kooreman en Stolk aan de Nieuwe Rijn. De boekhandelaar heeft enkele tien tallen exemplaren van het boek verkocht en ook het inkijk-exem- plaar is inmiddels van de hand ge daan. Stolk: "Het is veel doorge bladerd, zo van: dus dit is het boek waar het om gaat. Maar de prijs schrikt veel mensen af'. De boekhandelaar van de Nieu we Rijn zegt het exemplaar van 'The Satanic Verses' niet van de toonbank te hebben gehaald om dat Amsterdamse collega's die het boek etaleerden zijn be dreigd. Wel houdt hij rekening met de protesten van in ons land wonende moslims. "We weten dat de zaak gevoelig ligt, dus we gaan niet de etalage vol leggen met dit boek". Stolk heeft 'The Satanic Verses' momenteel niet meer in huis maar "als iemand het wil hebben bestellen we een exem plaar". Bij boekhandel Ginsberg aan de Breestraat staan wel tal van boeken over de islam in de etala ge, maar geen 'Duivelsverzen'. Bedrijfsleider Vriezen vertelt het boek van Rushdie niet in huis te hebben. Daarachter moeten wij evenwel geen politieke stelling- name zoeken. "We hebben ge woon te laat gereageerd", deelt Vriezen ons mee. "Toen we het boek wilde hebben was de impor teur er al doorheen". Volgens de boekverkoper is er wel veel vraag naar het boek van Rushdie en zal de Engelse uitga ve, zodra die weer leverbaar is, door Ginsberg worden verkocht. Maar het omstreden boek zal niet bij de overige boeken over de is lam in de etalage komen te liggen. De boekhandelaar zegt niet uit te willen sluiten dat dan een steen door de ruiten zal vliegen en gaat die mogelijke confrontatie liever uit de weg. Hij noemt het een treurige zaak zo in zijn vrijheid te worden beperkt. Duivelsverzen (2) Voor de progressieve boekhandel Manifest, aan de Hooglandse- kerkgracht, is de affaire Rushdie extra vervelend. Deze boekhan del besteedt veel aandacht aan et nische minderheden in ons land. Woordvoerder Provoost van Ma nifest vreest dat de intolerantie die islamieten momenteel ten toon spreiden olie op het vuur is van vreemdelingenhaters. "Dat zullen we de komende tijd wel merken". Provoost zegt de de onver draagzaamheid ten opzichte van het boek van Rushdie ook niet te kunnen begrijpen. "Maar ik wil er wel bij aantekenen dat die onver draagzaamheid niet is voorbe houden aan een islamitische min derheid in ons land. Kijk maar naar het religieus fanatisme in de Verenigde Staten". Sinds begin deze week ligt het boek van Rushdie bij Manifest in de winkel. "We hebben gewoon ontvangen wat we besteld heb ben", aldus de woordvoerder van Manifest over het boek van Rush die. "Ook bij Manifest is er veel vraag naar 'Dp Duivelsverzen'. "Dat is toch wel verwonderlijk gezien de prijs', vindt Provoost. "De gebonden editie kost bijna 60. gulden. Zonder alle publiciteit leggen mensen dat niet zo gemak kelijk neer voor een boek". Bij Manifest weet men nog niet of Rushdies werk in de etalage komt te liggen. "Ik neem eigenlijk aan van wel", aldus de medewerker. "Je mag zo'n boek niet gaan ver stoppen". Tenslotte boekhandel Kooy- ker, waar men geprikkeld rea geert op vragen over Rushdies boek omdat deze krant al eerder één regel heeft gewijd aan de ver koop van het boek in de zaak aan de Breestraat. Nadat de bedrijfs leidster ons aanvankelijk "geen commentaar" verkoopt, maakt verkoopster mevrouw Hagen melding van een grote vraag en snel opgeraakte voorraden. Ook by Kooyker zijn de afgelopen we ken enkele tientallen Rushdie- boeken over de toonbank gegaan. De boekhandel heeft momenteel niet één exemplaar meer in voor raad. Maar een nieuwe bestelling is onderweg. Woordvoerster mevrouw Ha gen zegt dat Kooyker 'The Sata nic Verses' blijft verkopen, on danks het protest en bedreigin gen die het boek heeft opgeroe pen. "Er zijn wel meer boeken waarmee mensen het niet eens zijn of waardoor men zich ge kwetst voelt. Ik word ook wei eens gekwetst als ik naar de VPRO luister. Maar voor ons als boekhandel is het enige criterium de literaire waarde van een boek. Wij behandelen het boek van Rushdie in dat opzicht niet an ders dan andere boeken". Kroonprins Kroonprins Willem Alexander heeft ons, sinds zijn studie in Lei den is aangevangen, nog maar weinig reden gegeven tot publici teit omtrent zijn persoon. Geen affaires met soft-pornosterretjes, maar gewoon een ski-vakantie met een net meisje van eenvoudi ge kom-af. En, volgens de Rijks voorlichtingsdienst althans, geen openbare dronkenschap maar slechts nu en dan een alcoholvrije cocktail. Alleen zijn deelname aan het TROS-spelletje 'ry-um-er- in' is tot dusver vermeldenswaard geweest, hoewel het voorval bui ten de uitzending bleef. U herinnert zich vast nog wel hoe Willem Alexander vorig jaar zijn Sierraatje van 80 mille de gracht rond het Pesthuis aan de Plesmanlaan in reed. De kwestie is gedoemd gedenkwaardig te worden. Zeker nu het voorval is verbeeld in Leidens eigen Ma- durodam: de fraaie maquette van het Stationsplein en omgeving die sinds vorige week staat opge steld in Het Gulden Vlies aan de handeling van een hartverlamming, waarna een specialist een certificaat moet tekenen. In ons land blijven overheidsnormen uit, hoewel het (joor van het grootste belang is. De kan- sen op herstel van drenkelingen, McUïjn VBFI Gelder maar ook van zieken en gewonden zouden erdoor toenemen". "Een praktijkvoorbeeld: iemand met een hartinfarct krijgt in de am- In september 1988 zijn in de regio bülance een hartverlamming. Een Leiden/Lisse de scholingen van verpleegkundige met ic-ervaring start gegaan voor werkzoekenden, ördinatrice educatieve activiteiten het PBVE-overleg betrokken, zal met succes een elektroshock Eind februari zijn de eerste cursis- bij de PBVE. kunnen toedienen. Een EHBO'er ten geslaagd, vijf daarvan hebben "Heel belangrijk is dat de scho- Het is ook mogelijk om via het co- kan en mag dat niet. Hem rest niets inmiddels werk gevonden in de ver- ling via het coördinatiepunt rele- ördinatiepunt een opleiding by het anders dan met reanimatie te begin- zorgingssector. Meer dan 250 men- vant is voor de arbeidsmarkt. Als leerlingwezen te volgen, waarin nen. De kansen van de patiënt zijn sen volgen op dit moment een cur- het niveau van een opleiding, na een zo'n vierhonderd opleidingen zit- in dat geveel veel kleiner. Anno sus via de PBVE. onderzoek van de PBVE geschikt ten. De deelnemer treedt dan bij een 1989 overlijden daardoor onnodig De doelstelling van het coördina- lijkt, dan gaat het coördinatiepunt bedryfin dienst en leert al werkend. regio". tiepunt is om voor onder anderen samen met het Gewestelijk Ar- Het contact met bedrijven is voor beidsbureau (GAB) kijken of er ba- de PBVE heel belangrijk. Deze nen zijn in die sector. Via ons kun- moeten namelijk open staan voor nen de mensen dan kiezen uit korte de mensen na de cursus en natuur- opleidingen die de kans op werk lijk voor de stages. Van aanzienlijk verhogen". Spaendonck: "We zoeken bijvoor- De PBVE voert zelf geen oplei- beeld op dit moment naar stage- dingen uit. Zij maakt steeds zoveel plaatsen voor de tuinbouwcursus." mogelijk gebruik van de bestaande "Voor het geld hoeven de mensen instellingen. Wel wordt aan het les- het niet te laten. De cursussen wor- programma extra training en bege- den vrijwel geheel door de overheid leiding voor de cursisten toege- betaald. De eigen bijdrage bedraagt ongeveer zestig gulden per jaar. Ook de uitkering blijft behouden. Het is wel verplicht dat de cursist by het GAB is ingeschreven". Het coördinatiepunt PBVE zit nu tijdelijk aan de Middelstegracht 89u. "Na de zomervakantie hopen we in de Marnixstraat te zitten, sa- met Basiseducatie en het Re- REDACTIE: JAN RIJSDAM, TELEFOON: 161444 Nu ook op Madurodamformaat: De auto va Alexander in de gracht rond het Leidse Pesthuis. 'The Satanic Verses' van Salmon Rushdie: wel op de boekenplank van sommige Leidse boekwinkels, maar niet in de etalages. Boekhandela ren sluiten niet uit dat dan een steen door de ramen vliegt. (foto ap> Breestraat. En wat zien we daar in de sloot rond het Pesthuis? Inder daad, het autootje van de kroon prins met een aantal omstanders. Schaal 1 op 500, dat voor de mo delbouwers onder ons. 'Meer zeggenschap ambtenaren over arbeidsvoorwaarden' LEIDEN - Het raadslid Van Lint (Links Leiden) heeft er in een brief gionaal Educatie Centrum aan het college op aangedrongen de gebouw. Dit om onder ambtenaren van de gemeente meer zeggenschap te geven in het overleg over arbeidsvoorwaarden. Van Lint wil dat bij wijziging van de arbeids voorwaarden voortaan de instem ming is vereist van de ambtenaren bonden die zijn vertegenwoordigd in het Georganiseerd Overleg, het overlegorgaan van ambtenaren en bestuurders. Momenteel is het college gerech tigd maatregelen eenzijdig op te leg gen, zy het dat de bonden wel om advies worden gevraagd. Van Lint wijst er op dat de rijksambtenaren inmiddels bij wijze van experiment meer zeggenschap hebben gekre gen. Het college heeft inmiddels toe gezegd voor 16 mei een beslissing over deze kwestie te nemen. Op die datum komt het Georganiseerd Overleg opnieuw bijeen. de sa menwerking te bevorderen". Voor de zomervakantie starten er weer enkele cursussen in de secto ren techniek, detailhandel, kantoor en administratie en verzorging. Voor meer informatie: coördinatie punt PBVE Leiden/Lisse, telefoon 071-120043 (maandag, dinsdag en donderdag). 'Vroeger was universitair onderwijs beter' Academische ziekenhuizen verenigen zich LEIDEN - De stichting 'Het Leids debat' organiseert op dinsdag 14 maart een debat met als thema 'vroeger was het universitaire on derwijs beter'. Gastpleiters zijn prof. mr. I. Diepenhorst en prof. dr. L. de Rijk. Voorzitter van het debat is prof. dr. N. Cramer. Het debat wordt gehouden in het Groot Audi torium in het academiegebouw van de universiteit aan het Rapenburg 100 en begint om 19.30 uur. LEIDEN - De acht academische z kenhuizen in Nederland - waarc der het AZL - hebben zich verenigd in de Vereniging Academische Zie kenhuizen. Deze vereniging moet de bestaande samenwerking verste vigen. De acht willen voortaan sa men het overleg in gaan met andere LEIDEN - Van het EWR-terrein aan partijen over allerhande kwesties in de Maresingel zyn het afgelopen de geozndheidszorg. De acht menen ten opzichte de andere ziekenhuizen i Kabel gestolen weekeinde enkele tientallen meters polsdikke elektriciteitskabel gesto- i een bij- len. De kabel is vermoedelijk in zëndèrë'positie te verkeren omdat stukken gezaagd en in een auto zij de patiëntenzorg combineren meegenomen. De koperen kern van met onderwijs en wetenschappelijk de kabel is per meter enkele gul- onderzoek. Voorzitter van de nieu- dens waard. Daarvoor dient de ka- we vereniging is dr. ir. P. Ros, die bel echter afgebrand te worden voorzitter is van de Raad van Be- waarbij schadelijke gassen vrijko- stuur van het ziekenhuis van de men. De waarde van de gestolen ka- Vrije Universiteit in Amsterdam. bel bedraagt ruim 2000 gulden.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 15