Opknapbeurt voor woningen in 'Tranendal' Zoeterwoude Eigenaar wasserij voelt zich 'bekocht' Steeds vaker loos alarm bij Voorschotense brandweer Essen maken plaats voor tunnel ALS U UW MARKT WILT VERGROTEN, DAN HEBBEN WIJ HIER IETS DAT ERG GOED Iti UW KRAAM VAN PAS KOMT. PAGINA 14 REGIO LEIDEN WOENSDAG 8 MAART 1989 Plan voor huisvesting van ouderen in Bloemenweide ZOETERWOUDE - In Zoe terwoude is een begin ge maakt met een opknapbeurt van 63 woningen aan de Jan van Banningstraat en omge ving. Het is de bedoeling dat binnen een periode van drie jaar het totale complex huurwoningen in dit deel van Zoeterwoude, ook wel het Tranendal genoemd, on der handen is genomen. Het eerste complex dat een grote onderhoudsbeurt krijgt omvat 20 woningen aan de Jan van Banning straat (de oneven nummers 1 tot en met 39). De woningbouwvereniging Willibrord, eigenaresse van de hui zen, wil de tweede en derde fase res pectievelijk eind 1989 en eind 1990 opknappen. Het groot onderhoud wordt ver richt door aannemersbedrijf A. Pie- terse uit Zoeterwoude. Het werk be staat in grote lijnen uit het plaatsen van aluminium gevelkozijnen, het vervangen van het keukenblok, re paratie van metsel- en voegwerk het vernieuwen van rioleringen, schoorsteen en zonodig dakpannen. Voorts worden de deuren gerepa- Banningstraat in Zoeterwoude die momenteel reerd en de woningen geïsoleerd. sprake zijn met uitzondering van De bewoners ontvangen van de isolatie en enkele individuele wen- gemeente een bedrag voor schade sen. Het onderhoud voor de 20 wo- en ongerief tijdens de werkzaamhe- ningen zal naar wordt verwacht 3 den. Van huurverhoging zal geen maanden in beslag nemen. Intussen vordert de bouw van de acht seniorwoningen aan de Elzen hof in het plan De Goede Herder na bij de Hoge Rijndijk gestaag. Vrij dag wordt het hoogste punt bereikt. De eerste paal werd op 2 december geslagen. De oplevering van de wo ningen wordt in juni verwacht. De seniorwoningen sluiten het to tale bouwplan voor de Goede Her der af. De eerstvolgende huurwo ningen worden door de woning bouwvereniging Willibrord neerge zet in het gebied Bloemenweide. De bouw daarvan begint op zijn vroegst in 1990 en betreft vermoe delijk opnieuw seniorwoningen. De woningbouwvereniging streeft ernaar bestaande eengezins woningen vrij te krijgen en zal bin nenkort huurders van 55 jaar en ou der benaderen met het verzoek of zij voor een van de acht woningen in het gebied De Goede Herder in aan merking willen komen. "Met deze doorstroming zijn de woningzoe kenden het meest gediend", aldus de woningbouwvereniging. De huur van de woningen aan de Elzenhof bedraagt ongeveer 500 gulden per maand. De huizen zijn ontworpen door de Zoeterwoudse architect ir. Louis Bosman. Na ople vering komt het totale aantal wo ningen dat Willibrord in beheer heeft op 586 huizen. Wassenaar overweegt aanstellen vertrouwensarts WASSENAAR - Zodra het advies van het bureau onderwijs binnen is, willen B en W van Wassenaar de ge meenteraad polsen over een ver trouwensarts voor middelbare scholieren en hun leerkrachten. Dit zei onderwijswethouder J.C.M. Greep tijdens de raadscommissie voor onderwijs, cultuur en woonza- ken. Tijdens de begrotingsbehande ling was de WD al begonnen over een dergelijke arts en afgelopen week vroeg mevrouw E. Tamboe- zer, WD-raadslid en docente aan het Rijnlands Lyceum, of het colle ge al stappen had ondernomen. Greep liet weten met verschillende instanties te hebben gesproken over de voorziening waar scholen en jongeren grote behoefte aan zou den hebben. EWR zet werkzaamheden in duinen in broedseizoen voort VOORSCHOTEN De brandweer van Voorschoten is in 1987 in totaal 138 keer uitgerukt (70 keer voor brand en in 68 keer voor hulpverlening). Het afgelopen jaar werd slechts 72 keer uitgerukt (48 keer voor brand en in 24 gevallen werd de kazerne verlaten voor hulpverlening). Een en ander blijkt uit het tweejaarlijksê verslag van de Voorschotense brandweer. In 1987 bedroeg de totale brandschade nog 950.000 gulden. Die schade werd hoofdzakelijk veroorzaakt door brand in enkele buurthuizen. Set afgelopen jaar werd voor 200.000 gulden aan brandschade aangericht in Voorschoten. Het aantal loos alarmmeldingen nam het afgelopen jaar toe: 17 keer in 1978 en 21 keer in 1988. De toename wordt onder meer toegeschreven aan het feit dat sommige mensen het leuk vinden om de brandweer voor niets te zien uitrukken. Ook het in werking treden van alarminstallaties als ge volg van technische mankementen wordt als belangrijke oorzaak gezien. KATWIJK/WASSENAAR - Het Energie- en Waterbedrijf Rijnland (EWR) gaat ook het komende broedseizoen door met de werk zaamheden in het duingebied Berk- heide tussen Katwijk en Wassenaar. De Stichting Duinbehoud uit Lei den gaat onder protest akkoord met deze nieuwe schending van het broedseizoen, onder de uitdrukke lijke voorwaarde dat dit de laatste keer is. De stichting wil hierover op korte termijn bindende afspraken maken met Staatsbosbeheer, de be heerder van het duingebied, en het EWR. Het is inmiddels voor het derde achtereenvolgende jaar dat het wa terbedrijf (voorheen de Leidsche Duinwater Maatschappij LDM) na 15 maart doorgaat met het uitbrei den van de produktiemogelijkhe- den in de duinen. Momenteel wordt gewerkt aan de aanleg van het win ningkanaal acht. Deze laatste uitbreiding is de Stichting Duinbehoud al een doorn in het oog omdat het kanaal mid denin het rustgebied van Berkheide ligt. Het terrein is uitermate waar devol voor vogels. Er broeden on der meer veel wulpen, een vogel soort die erg gevoelig is voor versto ring. Hoofdletsel Wassenaarse bij aanrijding WASSENAAR - Een 17-jarig meis je uit Wassenaar is gisteravond met zwaar hoofdletsel overgebracht naar het Diaconessenhuis in Lei den. Het meisje kwam ten val toen zij op de Van Nijeveldstraat in haar woonplaats omver werd gelopen door een voetganger die op weg was naar zijn auto. Volgens de politie reed het meisje zonder licht. Op de kruising Rozenlaan/Rjjks- straatweg in Wassenaar is gisteren een 40-jarige vrouw uit Wassenaar gewond geraakt bij eèn aanrijding. Volgens een woordvoerder van de politie klapte een Leidse automobi list achter op de wagen van de Was senaarse nadat het verkeerslicht op groen sprong. Door de klap botste de Wassenaarse met haar auto op een voor haar rijdende Voorschote naar. De vrouw werd met enkele kneuzingen overgebrcht naar het Bronovo-ziekenhuis in Den Haag. Met enorme kranen werden gisteren de essen bij het Voorschotense dierenpark uit de grond getild. (Toto Wim Dijkman) VOORSCHOTEN - De operatie 'essenverhuizing' in Voorschoten is gistermiddag voor viervijfde deel geslaagd. De vijf essen met een kroondoorsnede van acht meter en een gewicht van zeven ton elk, moesten naar het plantsoen op de hoek Anthonie van Dijklaan/Gerard Douplantsoen worden getranspor teerd. Een van de vijf bleek bij aan komst te zijn gebroken. De bomen stonden tot voor giste ren in de dierenweide bij het sta tion. Het kwintet moest wijken voor de verhuizing van het Texaco-tank- station aan de Wijngaardenlaan. Texaco moet daar weg in verband met de ondertunneling van de Wijn gaardenlaan/Papelaan. Die onder tunneling is nodig voor de verdub beling va de spoorbaan. De verhuizing van de essen trok veel belangstelling en volgens een woordvoerder van de gemeente zijn er veel filmrolletjes vol geschoten "met deze spectaculaire gebeurte nis". Er viel dan ook veel te zien. De bomen moesten met een grote kraan uit de grond worden gehaald en op een dieplader neergezet. De bomen werden halverwege 'door boord' om het takelen te vergemak kelijken. De bomen werden onder politie begeleiding 'vrijwel zonder schade' rechtop vervoerd. Om alle obsta kels te vermijden, moest er zigzag gend door de straten worden gere den. Een van de moeilijkste hinder nissen was een hoogspanningslei ding. De gemeentelijk woordvoer der grapt: "Die hindernis is onder hoogspanning genomen". De grote gaten die de essen achterlaten, wor den gevuld met hard hout teneinde rottingsprocessen te voorkomen. De kosten van deze operatie ko men geheel en al voor rekening van Texaco. LEIDERDORP - Een 17-jarige in woner van Leiderdorp is gisteren gewond geraakt toen hij met zijn bromfiets tegen een afzetting op de Van der Valk Boumanweg in zijn woonplaats reed'. De jongeman werd met een gekneusde rug over gebracht naar het ziekenhuis. Vol gens een woordvoerder van de poli tie was het hek ter hoogte van het districtsbureau van de rijkspolitie geplaatst wegens werkzaamheden niet extra verlicht. Gemeente Wassenaar eist nader onderzoek vervuilde grond ZOETERWOUDE - Met man en macht wordt mo menteel gewerkt aan de reconstructie van de Weipoort- se- en Ommedijkseweg in Zoeterwoude. De weg ver keerde al geruime tijd in zeer slechte staat en leidde tot tal van klachten. Vorige week is een officieel begin ge maakt met de opknapbeurt. Het vaststellen van het uiteindelijke plan heeft nogal wat voeten in de aarde gehad. Enerzijds moest en vlot te doorstroming van het verkeer worden gegarandeerd en anderzijds wilde men er geen 'racebaan' van ma ken, zodat snelheidsremmende maatregelen moeten worden genomen. Uiteindelijk is gekozen voor een tracé waarin onder meer ter hoogte van de huizen enkele bochten zijn ge projecteerd. Daarmee is bewerkstelligd dat de weg ver der van de woningen af komt te liggen en het verkeer bovendien wordt gedwongen met beperkte snelheid te rijden. De totale kosten van de werkzaamheden worden ge raamd op 3,4 miljoen gulden. Driekwart van dat be drag wordt betaald door de provincie. De rest komt voor rekening van de gemeente. Eind augustus moet het werk zijn geklaard. Tot die tijd is de weg voor het doorgaande verkeer afgesloten. (foto wim Dijkman) WASSENAAR - De eigenaar van wasserij Heidinga, R. Tettero, zal zonder meer in het geweer komen als de gemeente Wassenaar hem zal verplichten het onderzoek naar de vervuilde grond naast zijn wasserij aan de Hofcampweg te betalen. Hij zal dan proberen de feitelijke ver vuiler die de creosoteerolie heeft ge stort aan te pakken. Of dat lukt is twijfelachtig. De vermoedelijke ver vuiler, het houtveredelingsbedrijf Robers, is al jaren weg en de lap grond is volgens de gemeente al ver schillende keren van eigenaar ver wisseld. Tettero voelt zich bekocht. In 1987 heeft hij van de gemeente een lap grond naast zijn wasserij ge kocht om zijn zaak uit te breiden. In het koopcontract was geen enkele bepaling opgenomen over eventue le vervuiling van de grond. Iets waar hij nu spijt van heeft. "Hieruit blijkt wel dat je tegenwoordig geen stuk grond meer kan kopen zonder allerlei bodemonderzoeken te laten uitvoeren". De gang van zaken rond het on derzoek bevreemdt hem. Vooral omdat hij twee weken geleden van gemeente-ambtenaar M. van Vliet de toezegging kreeg dat de gemeen te 'een potje' heeft waaruit de kos ten van dergelijk onderzoek kun nen worden betaald. "Twee weken geleden gelastte hij mij om de bou werij stil te leggen. Ik stelde toen voor een onderzoeksbureau uit Woerden in te schakelen en wilde de kosten alvast voorschieten. Me neer Van Vliet zei dat ik dat niet moest doen, omdat de gemeente in dit soort zaken een voortrekkersrol wil vervullen. Maar blijkbaar is hij door zijn chef teruggefloten". Tettero kan zich nog voorstellen dat de gemeente een onafhankelijk onderzoeksbureau wil inschakelen, zodat niet kan worden geknoeid met de grondmonsters. Maar de gang van zaken nu vindt hij op zijn zachtst gezegd 'vreemd'. Spraakverwarring Gemeentevoorlichter W. Is- sendonck houdt het op een spraak-, verwarring tussen beide partijen. "Van Vliet heeft gezegd dat er bij het rijk tal van mogelijkheden zijn op het gebied van bodemsanering. De gemeente heeft een klein budget om een eerste onderzoek te doen als er sprake is van bodemvervuiling. Dat is gebeurd en daarbij is vervui ling met creosoteerolie geconsta teerd". Issendonck denkt dat Tettero de woorden van Van Vliet wellicht ver keerd heeft opgevat en heeft ge dacht dat het grote onderzoek waar bij onder meer wordt gekeken hoe groot de vervuiling is en wie die ver ontreiniging precies heeft veroor zaakt, door de gemeente zou kun nen worden betaald. Maar daarvan is volgens hem geen sprake. "Van gemeentezijde is geen enkele toe zegging gedaan dat de kosten van het onderzoek zouden worden be taald. De kosten worden verhaald op de eigenaar van de grond". Overigens wordt de gemeente hiertoe volgens Issendonck ver plicht. "In het kader van de Interim Wet Bodemsanering betaalt het rijk de kosten van plaatsen die moeten worden gesaneerd. Hiertoe heeft de gemeente locaties aangewezen die door de provincie zijn goedgekeurd en op een lijst zijn geplaatst. Wan neer een locatie moet worden gesa neerd, moet de gemeente de eerste ton voor haar rekening te nemen, de rest wordt door het rijk betaald. De gemeente is verplicht die ton op de eigenaar van de vervuilde grond te verhalen, iets wat in dit geval ook moet gebeuren". Maar een extra probleem is dat de lijst er al ligt ter wijl het stuk grond van Tettero er nog niet eens op prijkt. "En er heb ben zich al zoveel gemeenten met locaties aangemeld, dat het jaren kan duren voordat alle locaties die nu op de lijst staan zijn gesaneerd". Schade Door het stopzetten van de bouw van een nieuwe hal naast de wasse rij heeft Tettero flinke schade. Maar hoe groot het verlies wordt durft hij in het geheel nog niet te zeggen. "Dat is natte vingerwerk. Maar ik kan zeggen dat de aannemer directe schade heeft, doordat hij nu niet verder kan en twee man kwijt moet. Bovendien kom ik in de knel met de planning van mijn bedrijf. In de nieuwe hal die in september klaar had moeten zijn, wil ik een machine neerzetten die 50 tot 60 personeelsu- ren terugverdient. Wanneer dat niet lukt, zal ik extra personeel moeten aannemen". Tettero heeft dan ook een advocaat ingeschakeld die zijn belangen gaat behartigen. Als adverteren ergens geschikt voor is, dan is het wel voor het bewerken van nieuwe marktgebieden. Ook hier kan het LEIDSCH/ALPHENS DAGBLAD u prima van dienst zijn. Samen met 6 andere kwaliteitskranten zijn wij namelijk verenigd in GROOT DAMIATE. En dat GROOT DAMIATE voor u één van de interessantste stukjes Nederland kan bereiken, is geen holle advertentiefrase maar een keihard gegeven. Wat denkt u van het aantrekkelijke, aaneengesloten gebied van Zaanstad/Purmerend door Haarlem en omstreken heen naar Leiden, ook wel bekend als de koopkrachtige gordel rond Amsterdam? Met 723.200 regionale dagbladlezers bieden wij u een marktgebied met mogelijkheden. Temeer daar statistisch is vastgesteld dat dit gebied gewoon wat méér financiële armslag heeft. Interesse?? Bel 071-161400 en wij vertellen u graag alles over deze vérstrekkende manier van adverteren LEIDSCH/ALPHENS DAGBLAD. Verrassend veelzijdig in trefzeker adverteren.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 14