TAD LEIDEN Nekkramp-epidemie lijkt nu af te nemen 'Niet over de feiten discussiëren LEIDSCH DAGBLAD Tweede Leidse Studentendebattoemooi Waarschuwing tegen illegale actie-posters Diefstal uit museum voor volkenkunde Geringe buit, veel schade Bedrijven Dagen op 15 en 16 maart INSPRAAK VOOR KINDEREN Ouders beschuldigen leerkracht Noorderkring van mishandeling 'In jeugdzorg is in wilde weg bezuinigd' Laatste twee dagen geen nieuwe meldingen s WOENSDAG 8 MAART 1989 LEIDEN - Het Meldpunt Discrimi natie waarschuwt tegen een anti- apartheidsaffiche dat is uitgebracht door een commerciële drukkerij. De poster, die als opschrift draagt: 'Stop Discriminatie en Apartheid' is al verschillende keren in Leiden aangeboden. Mensen die het affiche kopen steunen hiermee geen van de erkende organisaties, zo is het Meldpunt gebleken. Het Melpunt Discriminatie werd deze week attent gemaakt op het be staan van de poster. Omdat op het affiche geen naam was vermeld van. een organisatie, besloot het te infor meren bij verschillende instanties. Uiteindelijk leerde het Meldpunt dat de poster zeer waarschijnlijk af komstig is van een commerciële drukkerij uit Almere, die de op brengst van het affiche in elk geval niet gebruikt om de strijd tegen dis criminatie en apartheid te steunen. Omdat de mensen die met de pos ter langs de deur gaan vermoedelijk te goeder trouw zijn, roept het Meld punt hun op contact op te nemen. De organisatie is op werkdagen van 10.00 tot 16.00 uur te bereiken onder tel. 071-120903. Architectenkaffee discussieert over stationsgebied LEIDEN - Het Leids Architec tenkaffee houdt op maandag 13 maart een bijeenkomst over de ont wikkeling van het stationsgebied. Enige architecten zullen hun ont werpen voor het gebied komen toe lichten die vervolgens van com mentaar worden voorzien door des kundigen van de Technische Uni versiteit Delft. De bijeenkomst be gint om 20.00 uur en wordt gehou den in het Gulden Vlies aan de Breestraat. Ook op maandag 20 maart houdt het Architecten Kaffe een discussie over het stationsgebied. Dan ko men weer andere deskundigen aan het woord. Onder hen ir. L. Tim- mers, docent aan de TU Delft en ir. D. Hinse, stedebouwër te Zoeter- LEIDEN 'Een spraakmakende avond' noemden de organisato ren de tweede aflevering van de Leidse Studentendebattoemooi. Een terechte constatering van de initiatiefnemers van deze debat duels tussen studenten. Het 'spraakmakende' zat hem echter be paald niet in het optreden van de debaters. De studenten argu menteerden soms verdienstelijk, maar hun betoog kwam soms het niveau van het middelbare-schoolreferaat niet te boven. De hoofdrol gisteravond in het Academiegebouw in het Rapenburg was weggelegd voor de juryleden. Hun humor en welbespraakt heid maakten het tweede Leidse Debattoernooi tot een vermake lijke avond. Martin van Amerongen (hoofdre dacteur Groene Amsterdammer), Francis van Soest (voormalig lid universiteitsraad) en neerlandicus Rinke Berkenbosch over de stellin gen veel aardiger waren dan het geen de studenten over het onder werp te berde brachten. Dat verschilde overigens per on derwerp. Vooral toen het ging over de vraag of under-coverjournalis- tiek (de journalist geeft zich voor een ander uit) verboden moet wor den. Vooral Van Amerongen toon de 'zich een fervent tegenstander van de under-coveijournalistiek. "Als mij werd gevraagd om me als door Willem Spierdijk Dat het niveau van de studentende baters (nog) niet erg hoog is, is wel begrijpelijk. In tegenstelling tot de Verenigde Staten, waar het houden van debatwedstrijden op universi teiten erg populair is, kent Neder land nauwelijks een traditie op dit vlak. Het was dan ook niet verwonder lijk dat juist de opvattingen van ju ryleden Koos Postema, Frank de Grave (Tweede Kamerlid WD), Turks gastarbeider te I om er achter te komen of Korthals Altes een verhouding heeft met het paard van de schillenboer, ik zou het vertikken". Kruisverhoor De uit twee man of vrouw bestaan de studenteams kregen steeds zo'n stelling voorgelegd. De ene ploeg diende de stelling te verdedigen, de andere moest het geponeerde be strijden. Ieder teamlid kreeg twee ënhalve minuut de tijd om argu menten voor of tegen de stelling aan te dragen. In een 'kruisverhoor' van vijf minuten kregen de studenten de kans om gaten te schieten in el- kaars betoog. Een Rotterdamse studente deed dat zeer overtuigend toen het ging over privatisering van gemeente musea. Zij overrompelde twee man nelijke studenten van Leidse stu dentenvereniging Quintus totaal. "Laten we niet over de feiten dis cussiëren", riep een van hen ten ein de raad. "Een voor een debater dra matische oproep", constateerde ju rylid De Grave dan ook. LEIDEN - Uit het Rijksmuseum voor Volkenkunde zijn de afgelo pen weken vijf zogenaamde Japan se lakdoosjes gestolen. De doosjes, die per stuk een waarde vertegen woordigen van enkele duizenden guldens, stonden tentoongesteld in een afgesloten vitrine. De vermis sing werd op 2 maart geconstateerd maar niet uitgesloten wordt dat de diefstal veel eerder heeft plaatsge vonden. De directie van het muse um heeft de verdwijning van de vijf doosjes tegenover de politie 'onver klaarbaar' genoemd. Hij vond ook dat de de Leide- naars het publiek veel te lang de ge legenheid hadden gegeven om te la chen en te applaudiseren voor de Rotterdamse. "Je moet dat applaus zo snel mogelijk onderbreken om de argumenten van de tegenstander te ontkrachten". Postema vond hetzelfde en ver telde dat televisie-presentatoren vaak snel applaus onderbraken om het succes van een artiest niet al te zeer te benadrukken. Hij kon dat principe vervolgens meteen zelf toepassen. De Rotterdamse studen te attaqueerde hem fel over een on aardige opmerking die Postema had geplaatst over de Erasmus-uni- versiteit. De tv-presentator kon daarop niet anders dan tussen het applaus en gelach door brabbelen. Trucje De Grave wees de toehoorders nog op een trucje van een van de de baters, die zijn opponent had "uit gedaagd uw stelling hard te ma ken". De Grave: "Dat gebruik ik in de Tweede Kamer ook nog wel eens door te roepen: ik tart de minister dit aan te tonen. Je doet alleen alsof, want eigenlijk heb jezelf geen argu ment in handen". Tijdens de finale van de wedstrij den moesten de twee ploegen in de bat over de stelling dat studenten ten behoeve van een meer algemene vorming verplicht twee maanden in de maatschappelijke dienstverle ning moesten werken. Het was ei genlijk de flauwste stelling van de avond. De twee vrouwelijke finalis ten slaagden er niet in om de stel ling aannemelijk te maken. Jeroen Rietberg en Teun Sluiters van de Leidse studentevereniging Augus- tinus schoten met gemak gaten in het betoog van hun mede-finalisten. Overigens niet alleen dankzij hun optreden in de finale werden zij de terechte Drank en 180 ijsjes gestolen LEIDEN - Uit het restaurant in de Groenoordhallen zijn in de nacht omhoog te wrikken waarna met e ïaandag op dinsdag 8 flessen steen de ruit werd ingegooid. Toen LEIDEN - Een snelkraak gister avond in een juwelierszaak aan de Rosmolen heeft een partij goedko pe imitatieringen opgeleverd maar voor enkele duizenden guldens schade aangericht. Onbekenden 1 wisten het rolluik voor de etalage i sterke drank en 180 ijsjes gestolen. Van het restaurant werd een ruit Holvastvernield om binnen te komen. de politie enkele minuten later s veerde, waren de daders reeds ge vlogen. LEIDEN - Op woensdag 15 en donderdag 16 maart worden in de Groenoordhal in Leiden weer de Be drijven Kontakt Dagen gehouden. Gisteren stond in deze krant ten onrechte vermeld dat dat evenement vandaag en morgen zou worden gehouden, wethou der Fase opent de manifestatie, waaraan 130 bedrij ven deelnemen, op 15 maart om 14.00 uur. De bedoeling van het evenement is bedrijven met elkaar in contact te brengen. Het bureau Expocare organiseert 16 van dergelijke beurzen dor het gehele land. Daarnaast neemt ook een aantal instellingen als de gemeenten Leiden en Leiderdorp alsmede de Kamer van Koophandel deel aan de beurs. De mani festatie is beide dagen geopend van 14.00 tot 22.00 uur geopend. Op de tweede dag (16 maart) houdt Expocare in sa menwerking met de gemeente Leiden vanaf 11.00 uur in het restaurant van de Groenoordhallen een bijeenkomst die als thema 'Ondernemer en milieu' heeft meegekregen. Een aantal mensen houdt spreekbeurten over dat onderwerp, onder anderen het WD-kamerlid A. van Erp. Voorts spreken A. Huiskes van Geologie Milieu en drs. J.G. Heijerman van adviesbureau PNO. LEIDEN Kinderen uit de Stevenshof hebben wethouder Kuijers gisteren 117 handtekeningen aangeboden. De kinderen willen dat er speelgelegenheid voor Hen komt aan de Maartje Offerspad. De actie was een initiatief van de 9-jarige Patrick Leemans. De wethouder zegde de kinderen het speelterreintje toe. Zij krijgen zelfs inspraak en mogen mede bepalen welke speeltuigen aan het Maartje Offerspad worden opgesteld. Het is de bedoeling dat het speelveldje half mei gereed is. foto Jan Holvast) 'Mijn zoon krijgt de schuld van alle problemen' LEIDEN - De familie Van Wanrooy heeft besloten hun drie kinderen voorlopig van school te halen. Ze hebben dit gedaan nadat één van de kinderen, Bram van Wanrooy, door een leerkracht van de school, de Noorderkring, zou zijn mishandeld. De familie heeft hiervan inmiddels aangifte gedaan bij de politie. Rond de drie kinderen van de fa milie Van Wanrooy zijn in het verle den al herhaaldelijk problemen ge rezen. Op de vorige school waar de kinderen waren geplaatst, de Vier sprong, waren de kinderen op een gegeven moment niet meer welkom' LEIDEN - Veel gemeenten hebben in de jeugdzorg maar in het wilde weg bezuinigd. Er is vaak onevenre dig geschrapt in de uitgaven van or ganisaties die werkzaam zijn op het gebied van het jeugdwelzijn. Mo reel gezien is het de vraag of de overheid zo'n beleid mag voeren. Dat stelt drs. J. Hendriks die woensdag 8 maart in Leiden promo veert tot doctor in de bestuurskun de op het proefschrift 'Netwerkvor ming tussen groei en krimp'. Hij heeft onderzoek gedaan naar de ge volgen en de wijzen van bezuinigen in de jeugdsector in 15 middelgrote gemeenten, waaronder Leiden. Hij vindt dat gefneenten onvol doende hebben gelet op een zinvol le besteding van het geld in het jeugdwelzijn. De vraag waaraan de lagere subsidies het beste kunnen worden besteed is onvoldoende ge steld, ook al omdat gemeentebe stuurders die problematiek veelal te ingewikkeld vinden. Als gevolg daarvan is te weinig gedaan aan een verbetering van de kwaliteit van het jeugdwelzijnswerk. nadat hun moeder een handgemeen had gehad met een onderwijzeres. Nadat enkele scholen de kinderen hadden geweigerd, toonde de Noor derkring zich twee jaar geleden uit eindelijk bereid hun te plaatsen. Ook op deze school onstonden na enige tijd echter problemen. Vol gens vader A. van Wanrooy worden de moeilijkheden veroorzaakt door dat zijn kinderen zijn opgegroeid op een woonwagenkamp. "Ze gebrui ken wat andere taal, ze gedragen zich wat anders en dat wordt niet door iedereen geaccepteerd". Van Wanrooy erkent overigens dat zijn zoon, om wie nu de grootste problemen zijn ontstaan, geen 'lie verdje' is. "Maar hij krijgt langza merhand de schuld van èlle proble men, terwijl er ook een groot aantal andere kinderen in de klas zit dat moeilijkheden veroorzaakt". Schorsen De zaken liepen uit de hand nadat, zo blijkt uit de woorden van Van Wanrooy, de leiding van de school zijn zoon dreigde te schorsen. "Ze wilden dat doen omdat achtereen volgens vier onderwijzeressen over spannen waren geraakt. Volgens de school was dat enkel en alleen de schuld van mijn zoon. Ik geloof ech ter dat er ook andere problemen hebben meegespeeld. Ik kan me niet voorstellen dat ze alleen van mijn zoon overspannen zijn ge raakt". Nadat het schoolbestuur had ge dreigd Bram van Wanrooy te schor sen, schakelden zijn ouders de fami lie Lugters in, die in Leimuiden met vergelijkbare problemen kampte. "Dat had in elk geval tot gevolg dat die schorsing werd ingetrokken. Ze wilden het nog één keer met mijn zoon proberen". Afgelopen maandag ging de jon gen opnieuw naar school. Korte tijd later belde hij op om zijn vader te melden dat zijn zusje alleen op de gang zat. Van Wanrooy: "Ik ben toen eens gaan kijken, en het bleek dat ze weer straf had gekregen. Ik sprak de mensen van de school daarover aan, maar nog tijdens dat gesprek hoorde ik een enorm gegil. Ik ben toen gaan kijken, en het bleek dat de nieuwe onderwijzer mijn zoon van de trap afsleurde. Ik ben daar uiteraard kwaad om ge worden en ik heb Bram uit zijn vin gers getrokken. Die leraar heb ik niet bedreigd, ik heb alleen gezegd: 'Je kunt maar beter uit mijn buurt gaan". Bedreiging Later die dag heeft Van Wanrooy sa men met zijn zoon aangifte gedaan van, zoals dat in politietermen heet, eenvoudige mishandeling. "Dins dag stond de politie bij me op de stoep met de mededeling dat de school aangifte had gedaan van be dreiging. Daar klopt dus niets van. Ik heb, zoals gezegd, niemand be dreigd". Het hoofd van de directie onder wijs van de gemeente, de heer P. Pe ters, erkent dat er problemen zijn tussen de school en de kinderen Van Wanrooy. "We hebben reeds geruime tijd contact met de ouders. Vandaag heeft er een gesprek plaats waarin we naar een oplossing gaan zoeken. Het lijkt me daarom niet juist op dit moment op deze kwestie in te gaan", aldus Peters. Welke op lossing de gemeente in petto heeft, wil hij dan ook niet zeggen. Van Wanrooy is voorlopig van plan zijn kinderen thuis te houden. "De problemen spelen zich nu af rond Bram, maar ik weet precies hoe dat gaat. Als de andere twee op school komen, worden zij eruit ge pikt". Huizen beschoten LEIDEN - Een onbekende schutter heeft in de nacht van maandag op dinsdag met een zwaar kaliber luchtbuks op ruiten van huizen aan de Kaiserstraat en het Rapenburg geschoten. Enkele ruiten werden vernield. Volgens bewoners werd vanuit een dakkapel aan de overzij de van de straat geschoten maar een onderzoek van de politie leverde niets op. LEIDEN - De nekkramp epidemie in de regio lijkt af te nemen. De laatste twee dagen zijn er bij de Basisge zondheidsdienst voor Lei den en omstreken geen nieu we meldingen meer binnen gekomen. "Het lijkt er op of de epidemie afneemt, ik durf het echter nog niet met ze kerheid te zeggen", aldus H. van der Grijp van de Basis gezondheidsdienst (BaGD). Ook het aantal verontruste tele- foontjes is verminderd. "Dat zegt op zich niet zoveel. Wanneer er een nieuw nekkrampgeval wordt ge meld, kan de stroom telefoontjes meteen weer toenemen", aldus Van der Grijp. Dat het aantal telefoontjes is afge- nomen, betekent volgens Van der Grijp niet dat de verontrusting on der de bevolking is afgenomen. De medewerker van de BaGD heeft vastgesteld dat mensen zelfs ver jaardagen, bruiloften en recepties afzeggen om het risico van besmet ting te reduceren. Van der Grijp noemt dat overdreven en vindt dat dergelijke maatregelen niet nódig zijn. n partijen le- 3 op. De kans op nekkramp neemt wel toe bij zwa re lichamelijke inspanning en wan neer grote groepen mensen gedu rende langere tijd in bedompte klei ne ruimten verblijven. Werkweken en schoolkampen waarbij kinderen in overvolle slaapzalen verblijven en onvoldoende ventilatie aanwezig is, dienen daarom vermeden te wor den", stelt de BaGD. In Voorschoten heeft het kinder dagverblijf Bibeion inmiddels wel een open dag geannuleerd. Die zou worden gehouden op 11 maart. Dit besluit is genomen in overleg met de Basisgezondheidsdienst. Voor informatie over nekkramp is de BaGD te bereiken onder telefoon- 071-146341. r Jurylid Koos Postema tijdens het tweede Leidse Studentendebattoemooi STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 13