Media marketing OnOKron Eén cao stukgoed en containersector' Europa's duinenlmst in gevaar reclame en marketing ECN: halvering uitstoot C02 kost 30 tot 50 miljard STRANDWEER IN ZANDVOORT Vervoersbond stelt voorwaarden aan fusie Rust keert terug in Venezuela Akron is een erkend en fidl-service redamebureau dat alle disdplines beheerst die een goed bureau moet hebben. Dus ook kennis op het gebied van marketing en media. Van huis-aan-huis blad tot radio en tv. Wij zorgen ervoor dat u het juiste medium inschakelt. DINSDAG 7 MAART 1989 PAGINA 9 Aangetrokken door het milde voorjaarsweer, meldden de eerste badgasten zich gisteren in Zandvoort voor een strandstoel. <foto and Toerisme belast vooral landen aan Middellandse Zee SEVILLA - Een derde van de ruim duizend kilometer duinenkust in Europa is de afgelopen decennia volledig verdwenen. Nog eens zo'n deel is al aangetast als gevolg van het toerisme, maar ook landbouw en drinkwaterwinning. Het slechtst is de situatie in Zuid-Europa, waar van de oorspronkelijke duin- en kustmoer-asgebieden driekwart vol ledig verloren is gegaan en het res tant onder zware druk staat. Vooral., de toeristische branche is druk doende een kip met gouden eieren te slachten. Deze waarschuwing gaf drs Al- bert Salman, werkzaam bij de stich ting Duinbehoud in Leiden, gister morgen in Sevilla bij het eerste con gres van de onlangs opgerichte Eu ropean Union for Dune conserva tion and Coastal management, de EUDC. In de Zuidspaanse stad zijn een paar honderd natuurbescher mers uit verschillende Europese landen bijeen om via de EUDC de internationale strijd tegen verdere duinverloedering gestalte te geven. Gepraat wordt onder andere over een breed Europees actieplan. De Nederlandse inbreng is daarin groot. In Sevilla zijn zo'n veertig ambtenaren van het ministerie van Landbouw en Visserij, rijkswater- Palestijn sterft in Israëlische cel JERUZALEM (AP) - In een gevangenis in Gaza is een Palestijnse arrestant overleden die werd ondervraagd door de Israëlische veiligheidsdienst Shin Bet. Een gevangenisfunctionaris zei dat hij een "aanval van maag zweren" had gekregen voor hij stierf. Twee andere Palestijnen vonden de dood bij een militaire zoekactie en een treffen tussen stenengooiers en soldaten in de bezette gebieden. Het dodencijfer van gisteren was het hoogste in bijna een maand. Bij verschei dene botsingen tussen het leger en actievoerders raakten 17 andere Pales tijnen gewond. De confrontaties vonden plaats tijdens een algemene staking in de be zette gebieden, die ertoe leidde dat winkels hun deuren gesloten hielden en werknemers thuis bleven. staat, medewerkers van duinwater leidingbedrijven (Zeeland, Leiden, Amsterdam, PWN-Noord-Holland), universiteiten, en diverse particu liere natuurbeschermingsorganisa ties aanwezig. Het toerisme naar de kustzone rond de Middenlandse Zee, en de gevolgen van die massale 'badgas- tentrek' voor de duinen en kust moerassen, vormen een hoofdthe ma van het EUDC-congres in Sevil la. In samenwerking met de toeristi sche branche wil de Europese dui nunie de jaarlijkse stroom zonzoe- kers, voor alleen al het Middelandse Zee-gebied geraamd op 100 miljoen per jaar, niet zozeer beperken, als .wel in goede banen leiden. Dat wil zeggen: spreidèn over een langere periode in het jaar. Uit een enquete blijkt dat 90% van de Spaanse toeristen die naar de kust trekt niet alleen zon, zee en zand zoekt, maar op de een of ande re manier ook van de 'natuur' wil genieten. Volgens de EUDC vormt dit gegeven een belangrijk aankno pingspunt voor toekomstig beleid. Naast punten langs de kust waar het massatoerisme terecht kan (met alle daarbij behorende voorzieningen zoals disccrs, casino's, golfbanen, maar zonder- milieu-aantastingen via lozingen, etc), moeten er uitge strekte kustzones (nationale par ken) komen, waar ruimte is voor op de natuur gericht toerisme. Volgens Albert Salman is het mo gelijk de lokale bevolking duidelijk te maken dat er geld valt te verdie nen aan een uniek natuurgebied. In Zuid-Spanje is daarvan voor de con gresgangers een aardig voorbeeld voorhanden: het uitgestrekte en qua natuurwaarde unieke reservaat Coto Donana. Bescherming, be heer, voorlichting, educatie, rond leidingen leveren 130 arbeidsplaat sen op. Indirect zijn er nog eens 1100 mensen werkzaam dankzij het Donana-reservaat, dat jaarlijks 800.000 natuurminnende toeristen ontvangt. Door krachtige internationale sa menwerking en actie wil de EUDC voorkomen dat na Spanje, Frank rijk en Italië nu ook fraaie en waar devolle kustzones in Joegoslavië, Griekenland en Turkije opgeslokt worden door de smakeloze beton nen bouwsels van 'snelle', op het grote geld beluste projektontwikke- laars. PETTEN (ANP) - Een verminde ring met 50 procent van de uitstoot van kooldioxide, het gas dat op we reldschaal het broeikaseffect ver oorzaakt,- kost de Nederlandse sa menleving tot het jaar 2020 tussen de 30 en 50 miljard gulden. Dat stel len twee medewerkers van het Energie Studie Centrum van het Energieonderzoek Centrum Neder land (ECN) in Petten na een onder zoek. De bedragen liggen in dezelfde orde van grootte als die voor de be perking van de verzuring van-de at mosfeer. Volgens de onderzoekers is in 1988 over de gehele wereld ruim 20 miljard ton kooldioxide in de atmosfeer terecht gekomen. De helft daarvan komt voor rekening van de geïndustrialiseerde westerse wereld; 0,8 procent van het totaal is van Nederlandse herkomst. Het ECN heeft twee onderzocht, die beide tot halvering van de uitstoot leiden. Overigens zeggen de onderzoekers dat het broeikaseffect nog vele weten schappelijke onzekerheden kent en vermoedelijk voor slechts de helft door kooldioxide wordt veroor zaakt. Hoewel beide scenario's van een verschillende aanpak uitgaan, zijn erovereenkomende maatregelen, die een stijging van de gemiddelde temperatuur en van de zeespiegel kunnen voorkomen. De onderzoekers hebben de gun stige effecten berekend van onder meer kernenergie, rookgasreini ging, beperking van kolengebruik, kolenvergassing, gescheiden inza meling en recycling van kunststof fen, isolatie van woningen en ge bouwen, en vervanging van fossiele brandstof door. elektriciteit uit kernenergie. Als gemakkelijk te realiseren maatregelen noemen de onderzoe kers maximaal hergebruik van kunststof en olie, en de isolatie van woningen. Het ECN merkt op dat de Nederlandse isolatievoorschrif ten voor nieuwbouw-woningen de minst strenge in Europa zijn. Ook bepleiten de onderzoekers export van kooldioxide-remmende tech nologie naar ontwikkelingslanden, omdat de economische ontwikke ling daar veel kooldioxide zal voort brengen. De ECN-deskundigen noemen ook herbebossing als mogelijke rem op het broeikaseffect. Bij een afgewogen pakket van maatregelen verwachten zij tot het jaar 2080 een temperatuurstijging van hooguit' twee graden en een stijging van de zeespiegel met maximaal 50 centi meter. Een ongeremde voortgang van de uitstoot van kooldioxide zou kunnen leiden tot een temperatuur- verhoging van bijna 10 graden en een zeespiegelstijging van circa an derhalve meter. ROTTERDAM - De leden van de Vervoersbond FNV hebben negen harde voorwaarden gesteld voor het aanvaarden van het fusieplan van het containerbedrijf ECT en de stuk- goedbedryven Quick Dispatch en Müller-Thomsen. Vooral het koppelen van deze fusie aan het tot stand komen (in fasen) van één cao voor het stukgoed en de containersector is een belangrijke eis van de vakbondsleden. Een deel van de werkgevers, maar ook werk nemers van het containerbedrijf Unit Centre, wil nog niet aan deze zogenoemde.non-bulk-cao meewer ken. Los van onder meer een loons verbetering van 2 percent, wordt deze eis een van de grootste knel punten van het komende cao-over leg in de haven. door Hans Roodenburg Andere nog moeilijke punten die een goedkeuring van de fusie door de Vervoersbond FNV en de be trokken ondernemingsraden in de weg staan, zijn een werkgelegen heidsplan (inclusief preciese muta ties), een technologie-overeen komst en duidelijke afspraken om het vullen en legen ('stuffen en strippen') van containers in het nieuwe ECT op te nemen. Op de ledenvergaderingen van de Vervoersbond FNV gisteren vertel de bestuurder Paul Rosenmöller al wel dat het sociaal plan voor de fu sie inmiddels "zo goed als gereed" is. Vastgelegd daarin is al onder Geen gedwongen ontslagen; Een uittredingsregeling voor 56 jarigen bij ECT (voor het stukgoed geldt die al, bij ECT ligt die thans op 58 jaar); Een gegarandeerd jaarinkomen bij herplaatsing; Een vrijwillige vertrekregeling, in de haven 'oprotpremie' ge noemd, waarbij men afhankelijk van de leeftijd, de diensttijd en het tijdstip van beslissen twee maan den tot twaalf maanden salaris kan meekrijgen; Her-, om- en bijscholingsrege lingen bij functieveranderingen en - aanpassingen. Arbeidsplaatsen Volgens het fusieplan zullen van de huidige 3000 arbeidsplaatsen bij de drie bedrijven er ruim 500 moeten vervallen. Dat laatste is het saldo van 700 banen die wegvallen en 200 nieuwe banen die moeten ontstaan door onder meer het stuffen en strippen van containers in de nieu we onderneming zelf onder handen te nemen. Dat is in het fusieplan ook opgenomen maar vakbondsbe stuurder Paul Rosenmöller heeft de indruk dat het nieuwe ECT dat niet meer wil: "Wij vinden het erg belangrijk voor de werkgelegenheid om dat in eigen beheer te houden. Je hebt dan 200 man méér nodig. Het is boven dien havenwerk". Vandaar ook dat de Vervoersbond FNV dit als voor waarde aan de fusie heeft gekop peld. Overigens willen de werkge vers voor dit laaggeschoolde werk een lagere cao-schaal, iets waarte gen de Vervoersbond zich niet hele maal verzet. In de cao-onderhande lingen komt dit ook aan de orde. Bij de misschien wel aantrekke lijk lijkende vrijwillige vertrekrege ling plaatste Rosenmöller nu al de kanttekening daarmee voorzichtig te zijn en daarop alleen maar in te gaan als men zeker weet een nieuwe baan te hebben. "Laat je niet gek maken. In het verleden zijn bij der gelijke regelingen ook mensen ge weest die er spijt van kregen. Zorg dat je werk hebt. Heb je een andere baan, dan is het meegenomen". De regeling komt er op neer dat bijvoorbeeld iemand van 45 jaar met 21 dienstjaren zes maanden sa laris mee krijgt als vertrekpremie. Gaat hij binnen een maand weg na dat de fusie zijn beslag heeft gekre gen dan krijgt hij nog eens zes maanden salaris mee. In totaal een jaarsalaris dus wat bij ECT al gauw kan oplopen tot 45.000 a 50.000 gul den. De wens van de Vervoersbond FNV om tot één non-bulk-cao voor zowel de stukgoed- als de container- sector te komen ligt niet alleen heel moeilijk bij de werkgevers maar deels ook in de eigen achterban. Met name werknemers van Unit Centre hebben zich hiertegen ver zet. vijf huidige cao's in het stukgoed en in de containersector tot één non- bulk-cao een heidens karwei is waarbij ook vermindering van rech ten zouden kunnen gaan spelen. Daarom wil hij ook fasegewijs tot een dergelijke cao komen. "Laten we beginnen met die dingen die al gelijk zijn op te nemen in het alge mene deel van de cao. Dat raam heb je dan al". De vakbondsbestuurder hield zijn leden gisteren voor dat wat de besluiten over de fusie betreft "het uur U is aangebroken". De onderne mingsraden hebben namelijk (na negen maanden) hun antwoorden gekregen op de door hen gestelde vragen. Zij moeten nu voor 1 april advies uitbrengen. Maar diverse or- leden lieten gisteren blijken daar weinig kans toe te zien. Ook zijn er nog vragen onvoldoende beant woord. De OR'en en de Vervoersbond FNV trekken overigens unaniem óp. Voor het geval dat in het "beslis sende spel" rond de fusie en cao-on derhandelingen standpunten dwars tegen over elkaar komen te staan, heeft de Vervoersbond FfrfV nu al steun van zijn leden gekregen. Die zijn dan eventueel niet te beroerd om in actie te komen. Enkelen von den de tijd voor een staking nu al rijp. Rosenmöller legde uit dat het daarvoor nog te vroeg is. W.Pieterse Prijs voor M. Heymans AMSTERDAM (ANP) - De hoogste prijs voor jeugdlitera tuur in ons land, de Libris Wou tertje Pieterse Prijs, is dit jaar toegekend aan Margriet Hey mans (1932) voor haar boek .Lie veling Boterbloem'. Juryvoor zitter Jan Blokker noemde .Lie veling Boterbloem', dat gaat over het meisje Berthe en haar pop Poppeleia, maandag bij de prijsuitreiking in Amsterdam „een avontuur dat prikkelt tot meer en andere leesavonturen". Voor .Lieveling Boterbloem' maakte Heymans, die in 1958 haar eerste opdracht kreeg voor het kindertijdschrift Kris-Kras, zelf de illustraties. Drie van de vier juryleden meenden dit jaar dat deze „in hun enigszins pri mitieve eenvoud" prachtig aan- CARACAS (AP) - De regering van Venezuela heeft gisteren bij monde van minister van defensie generaal Italo del Valle Alliegro bekendge maakt dat het uitgaansverbod is op geheven dat vorige week dinsdag was ingesteld na de hevige rellen. Volgens de minister kan het uit gaansverbod worden opgeheven omdat de toestand in het land weer vrijwel normaal is. Het aantal slachtoffers dat by de rellen van vorige week is gevallen is niet precies bekend, maar onofficië le berichten maken melding van 350 tot 600 doden. De politie heeft giste ren in Caracas de stoffelijke resten van nog vijf slachtoffers gevonden, die waren doorzeefd met kogels. Volgens de regering zijn er 2.000 mensen gewond geraakt bij de rel len. In de hoofdstad hebben zich overal lange rijen mensen gevormd, die proberen voedsel te bemachti gen. Er zijn in Caracas naar schat ting 15.000 militairen gestationeerd om de orde te handhaven. Het is niet duidelijk of een aantal burger rechten, die door de regering tij dens de rellen waren opgeschort, ook weer zijn hersteld. Studenten leiders hebben gezegd dat er in Ca racas zeker 100 studenten zijn gear resteerd, en dat er 12 worden ver mist. De rellen waren ontstaan uit pro test tegen de verdubbeling van de brandstofprijzen en de tarieven van het openbaar vervoer, die deel uit maakten van een pakket maatrege- te saneren. Wij sturen u graag vrijblijvend onze bureau brochure toe. En ivilt u nu al meer weten? Theo Luijpen en MichaelBreel staan ugraagte woord. Akron reclame en marketing bv. Lekstraat 88, postbus 366,2300 AJ Leiden. Tel.: 071-899366*. Fax.: 071-893859

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 9