'Toeristen Duitsland agressiever werven' DE TUDi 'kroniek over VAN TÖENJ^M^ Stripbeurs VRIJETIJDSBESTEDING 19DE EEUW LUXE GEGOEDE STAND PAGINA 8 REGIO MAANDAG 6 MAART 1989 Marjolijn van der Jagt van de st\ "Maar naast de algemene infor matieverstrekking van de VW i: ook een andere aanpak noodzake lijk", meent Van der Jagt. "We moe ten de Duitse klanten niet agressie ver benaderen, zoals het NRIT wil maar ik zou het gerichter wilier noemen. Je moet mensen persoon lijk of via een vereniging aanschrij LEIDEN - Ruim 300 mensen heb ben gisteren de stripbeurs in buurt huis 't Spoortje in Leiden bezocht. Een van de hoogtepunten van de dag was een veiling. Een strip van Blueberry, gesigneerd door teke naar Gir, bracht 90 gulden op. De organisatie van het evenement was in handen van Hans Edink van buurthuis 't Spoortje en de Leidse Strip Shop. .Edink kondigde giste ren aan dat er zéker een vijfde 'Stripdag' komt. "We kiezen wel een andere datum, vermoedelijk de tweede zondag van maart. We had den deze keer nogal wat concurren tie van een beurs in Den Haag". I Edink was toch zeer tevreden over de belangstelling voor de beurs. "We hebben bezoekers uit de gehele regio getrokken. Bovendien is het leuk voor de beurt dat de beurs hier in de wijk wordt gehouden. We hebben bij de organisatie dan ook steun gehad van de vaste bezoekers van het buurthuis". (foto Henk Bouwman) Promotie Noordwijk. De werkwijze van de stichting Promotie Noordwijk is al helemaal gebaseerd op het veranderde va kantiegedrag van de Duitsers. "Het is vooral in de hotelwereld al jaren merkbaar dat de Duitsers niet meer drie tot vier weken hier neerstrij ken. Ze komen nog maar voor een of twee weken. Bovendien gaan ze steeds minder naar de Nederlandse kust en meer naar andere landen. Met name de hotels in Noordwijk dringen via onze stichting aan op een andere benadering van de Duit se markt". Volgens Van der Jagt is Noordwijk met de stichting Promo tie Noordwijk de eerste kustge meente die met een directere wer ving is begonnen. "We werken tenslotte op com merciële basis en met veel geld van de ondernemers zelf. De directe be nadering van buitenlanders is mo gelijk door het opbouwen van een groot adressenbestand van mensen die we dan regelmatig aanschrijven. Ook hotels en campings leveren adressen van gasten. Daarnaast gaan we in het buitenland adressen bestanden van bepaalde groepen mensen en van verenigingen opko pen", zet de directrice de aanpak uiteen. Imago Voor Noordwijk is het belangrijk eerst te weten te komen welke men sen nu de badplaats aandoen en waarom. Dit jaar wordt daarom een imago-onderzoek gehouden. Ieder kwartaal zullen de onderzoekers van de Hogere Hotelschool met een rapportage komen, zodat eind dit jaar een totaal rapport uit de bus rolt Vervolgens kan de stichting bepaalde doelgroepen gaan aan schrijven. (foto pr) "Maar het imago-onderzoek moet ook duidelijk maken wat er mis is met Noordwijk zelf. Dus, waarom bepaalde mensen een negatief beeld van de badplaats overhouden na hun bezoek. Uit een proefonder zoek dat al is gehouden is gebleken dat veel Duitsers zich storen aan de hondepoep op straat. Wij ergeren ons daar misschien minder aan, maar de Duitsers zijn erg op netheid gesteld. Wanneer straks blijkt dat bij een overgroot deel van de gasten de hondepoep als een probleem wordt gezien, dan zullen we daar sa men met de gemeente toch iets aan moeten doen", is de overtuiging van Van der Jagt. Nog geen school zonen Lugters LEIMUIDEN - De Leimuidense familie Lugters heeft voor twee zo nen nog geen nieuwe school gevon den. In Leimüiden kunnen de kin deren niet meer terecht na een serie incidenten op de openbare basis school De Torenvalk. Gesprekken over overgang naar de openbare school in Nieuwveen hebben nog geen concreet resultaat opgeleverd. De familie Lugters, bewoners van het woonwagenkamp in Leimui- den, zegt de afgelopen dagen ook nog contacten te hebben gehad met bewoners van het woonwagen kamp in Aalsmeer, om te kijken wat daar de mogelijkheden zijn. "Maar ze kampen daar met dezelfde pro blemen als hier. De kinderen wor den gewoon niet geaccepteerd", al dus de moeder. Eind deze maand zal onder de ti tel 'Leiden in gaslicht' in de La kenhal een tentoonstelling wor den geopend die het reilen en zei len van Leiden in de negentiende eeuw zal belichten. Verschillen de thema's komen aan de orde, zoals het veranderende stads beeld, het stadsbestuur, Leiden als garnizoensplaats, industrie en techniek, sociale en gezond heidszorg, onderwas en weten schap, geloof en kerk, kunst en letteren en tenslotte de Leide- naar uit en thuis. In het bijzonder aan de vrijetijdsbesteding van onze negentiende-eeuwse stad genoten wil ik in deze rubriek aandacht besteden. Luxe Vrije tijd was een luxe van de ge goede burgerij. Arbeiders maak ten werkdagen van vijftien tot achttien uur en waren bij thuis komst uit de fabriek te moe om zich te ontspannen. Op mooie zo merdagen wandelden ze wel naar Endegeest of Poelgeest en weer terug, naar het café aan het Warmonderhek of naar De Vink. Een tochtje met stoomboot of stoomtram naar Katwijk of Noordwijk was ook zeer geliefd. Luxer was het in Scheveningen, waar badkoetsjes de mensen tot ver in zee reden voordat die in zwemjurken of -pakken met lan ge nijpen en mouwen te water gingen. Mannen en jongens konden ook zwemmen in de particuliere zweminrichting Rhijnzigt. De goede zwemmers zwommen bui ten in het Galgewater, beginners bleven binnen de bassins. Ook bij de Herenpoort was een zwem inrichting, aanvankelijk ge opend voor het garnizoen, maar later ook bestemd voor 'den fat soenlijken stand'. Deze zwem school was zeer primitief en be vatte slechts een paar ruwhouten banken op de walkant. Zwem broeken en handdoeken werden overbodig geacht. Voor één cent per keer kon men van 1 juni tot 30 september van dit zwembad gebruik maken. Per boot, sjees of rijtuig trok men 's zomers naar buiten, om bij voorbeeld te spe levaren. In Leiden zelf was Zomerzorg een trekpleister. De halve stad liep uit naar de concerten die in de tuin werden gegeven. Men zat dan familiegewijs dicht op el kaar. Elke huismoeder kreeg een volledig theegerei voor zich, met stoof en kooltje vuur om thee te zetten en te schenken. Vooraanstaanden hadden hun samenkomsten in de sociëteiten, waar ze zich onderhielden over het nieuws, literatuur en staat kunde en waar ze konden biljar ten, kaarten, schaken en dobbe len. In de buitensociëteiten wa ren 's zomers ook concerten. Een andere vorm van ontspan ning onder standgenoten was het afsteken van visites of 'het avondje passeren'. De dames breiden, de heren rookten en aan iedereen werd gevraagd iets te reciteren onder het genot van een kopje slemp. Werd er in de huiskamers door dilettanten ge reciteerd, de echte dramatische kunst werd in de schouwburg aan de Oude Vest voor het voet licht gebracht. Men speelde Franse klassieken, Shakespeare- bewerkingen, burgerlijke toneel spelen, melodrama's, kluchten, blijspelen en vooral historiestuk ken. Ijsvermaak De verschillen tussen rijk en arm werden vergeten op het ijs. Als het vroor, dan schaatste iedereen er op los, op z'n Hollands met krullen en zwieren of op z'n Fries, zo hard mogelijk. Op het Galgewater werden wedstrijden in het langebaanschaatsen ge houden, eerst georganiseerd door studenten, maar vanaf 1888 door de 'Leidsche IJsclub', die in dat jaar opgericht was om 'het ijsvermaak te bevorderen'. De oprichters waren voornamelijk industriëlen, academici, be roepsofficieren, middenstanders en vertegenwoordigers van de gemeente. Ze waren echter zeer sociaal bewust en stelden er een eer in om in eerste instantie Leid se werklieden op de baan aan te stellen. De leden moesten vóór november hun gulden contribu tie betalen en niet wachten tot het ging vriezen. Wie van de baan gebruik maakte moest zijn insig ne duidelijk zichtbaar dragen. Op vertoon van hun diploma hadden de leden toegang 'met ééne Dame of één Kind'. Vooruitstrevend In de loop van de negentiende eeuw ontstond een groot aantal sportverenigingen, echter nog uitsluitend voor de gezeten bur gerij en de gegoede stand. Voor arbeiders was nog vrijwel geen gelegenheid om aan enige ont spanning in verenigingsverband deel te nemen. Onder die sport verenigingen vond men kegel clubs, gymnastiekverenigingen, voetbal- en wielrijdersverenigin gen. Vooral het wielrijden was een luxe, met name door de hoge aanschafkosten van rijwiel en fietskostuum. Pas langzaam kwam de fiets in de mode, eerst gebruikt bij officiële wedstrijden voor 'heren wielrijders', later ook voor toeristische doeleinden. Er ontstonden wielrijdersge zelschappen en rijscholen, waar de acrobatiek van het rijden ge leerd moest worden. De leerling werd door de instructeur met twee helpers op de fiets gehesen en dan moest er gereden worden. Gelukkig waren de aanwezige pi laren van stootkussens voorzien om zo het onvermijdelijke vallen Protest fracties tegen splitsing van Hazerswoude HAZERSWOUDE - De politieke partijen in Hazerswoude hebben uitdrukkelijk stelling genomen te gen splitsing van de gemeente als gevolg van de gemeentelijke herin deling. Een brief waarin de bezwa ren daartegen worden opgesomd, is naar de vaste kamercommissie voor binnenlandse zaken gestuurd, om dat tijdens de onlangs gehouden hoorzitting en uit andere contacten met kamerleden is gebleken dat zij splitsing van Hazerswoude als alter natieve optie in overweging heb ben. Bij splitsing van de gemeente wordt Hazerswoude Dorp met Benthuizen tot een nieuwe gemeen te gevormd en Rijndijk met Koude kerk. "Gedeputeerde staten en de staatssecretaris van binnenlandse zaken hebben een dergelijke split sing altijd uitdrukkelijk van de hand gewezen", schrijven de frac tievoorzitters van de politieke par tijen in hun bezwaarbrief. Aandacht BAGD voor nekkramp ALPHEN AAN DEN RIJN - In verband met de toename van het aantal gevallen van nekkramp heeft D. Tichler-Moerman, directeur van de vestiging Rijnstreek van de Ba- sisgezondheisdienst Zuid-Holland Noord, een bericht doen uitgaan over het treffen van preventieve maatregelen. De weerstand tegen het besmettelijke virus, dat dit jaar in nederland al 17 mensen het leven heeft gekost, neemt toe door vol doende nachtrust, goede en gevari eerde voeding, veel buitenlucht en lichaamsbeweging. Ook moet aan dacht worden besteed aan de hygië ne en ventilatie. In de regio Alphen is in januari één melding gekomen van nek kramp, daarna niet meer, aldus het bericht van de gezondheidsdienst. te verzachten. Sommige vooruitstrevende vrouwen waagden zich ook op de tweewielers om enthousiast 'rond te vliegen op het wiel'. Na tuurlijk spraken de omstanders er schande van. Die kritiek gold ook de veertig-plussers. 'Hij wien de vier kruizen op den rug staan geschreven, doet verstan dig af te-zien van elk pogen om door heroïsch kunstmiddel zijn langzaam doovende levens kracht aan te wakkeren'. Gelukkig was er ook het wiel rijden als passief tijdverdrijf: wie zelf niet fietste kon in de Stads gehoorzaal gaan kijken naar het zaalrijden, waar allerlei figuren op het rijwiel werden uitgevoerd, onder begeleiding van een piano, waarop vrolijke walsen werden gespeeld. INGRID MOERMAN W aterwinbeleid Amsterdam leidt tot verdere schade aan duingebied NOORDWIJK - Het Amsterdamse waterwinbeleid zal leiden tot verde re aantasting van het duingebied tussen Noordwijk en Zandvoort, terwijl het juist van belang is die te verminderen. De Stichting Duinbe houd stelt dit in een reactie op het verzoek van de Gemeentewaterlei dingen Amsterdam aan de provin cies Noord- en Zuid-Holland om meer grondwater aan de Amster damse Waterleidingduinen te mo gen onttrekken. Volgens een bekendmaking van Gemeentewaterleidingen is de ca paciteit van de installaties in het duingebied ingericht voor het in brengen van 70 miljoen kubieke meter voorgezuiverd rivierwater per jaar en het onttrekken van 83 miljoen kubieke meter daaraan. Amsterdam gaat in zijn aanvraag voor een vergunning van die hoe veelheden uit. De hoofdstad ont trekt nu nog 60 miljoen kubieke me ter aan de duinen. De provincie heeft als uitgangs punt dat jaarlijks 70 miljoen kubie ke meter wordt onttrokken en 57 miljoen kubieke meter ingebracht. Op de natuurlijke manier - regen wordt de grondwaterstand ver der aangevuld. De provincie Noord- bolland behandelt de aanvraag van het waterbedrijf voor beide provin cies. Het waterwingebied van Am sterdam ligt grotendeels in het duingebied dat behoort tot de ge meente Noordwijk. Het terrein ligt voor de rest op grondgebied van Zandvoort. De Stichting Duinbehoud meent dat voor de gehele winning een milieu-effectrapport moet worden gemaakt. Er moet onder meer wor den gekeken naar toepassing van de diepinfiltratie-methode, aldus de stichting. Hierbij wordt water di rect in een diepe ondergrond ge bracht, zodat de duinen minder schade oplopen. Andere duinwater leidingbedrijven (Den Haag, Lei den, Noord-Holland) zijn al bezig met het realiseren van diepinfiltra- tie-projecten. De woordvoerder van het Am sterdamse waterbedrijf onder streept dat ook het bedrijf een voor stander van diepinfiltratie is. "Maar het systeem is nog niet geschikt voor de watervoorziening voor een miljoen mensen. Tot op heden wor den er door andere bedrijven wel proeven gedaan, maar probleem is dat de filters op grote diepte dicht slibben. Het duurt dus nog wel even voor wij een dergelijk systeem op grote schaal kunnen invoeren", schat hij in. NRIT adviseert Nederlandse kustgemeenten NOORDWIJK/KATWIJK - De recreatie-ondernemers langs de Nederlandse kust moeten hun bungalows, ap partementen en campings agressiever aan de man brengen. Veel Duitse vakan tiegangers zullen anders de Nederlandse kust mijden. Dit staat in een nog niet ge publiceerd rapport van het Nederlands Research Insti tuut voor Recreatie en Toe risme (NRIT) in Breda. De stichting Promotie Noord wijk zegt de voorgestelde weg al te zijn ingeslagen. "De situatie is bijzonder zorgwek kend", stelt NRIT-onderzoeker P. Kersten vast. "We hopen dat het Ne derlands Bureau voor Toerisme de problemen ter harte neemt, want anders zal de bezetting van de va kantiecomplexen hard teruglo pen". Volgens Kersten is er in Dene marken te zien wat er gebeurt, wan neer er niet gereageerd wordt op de problemen. De moeilijkheden worden veroor zaakt door het stijgend aantal korte vakanties. Om de bezettingsgraad dan op peil te houden, moeten meer mensen naar de kust worden ge lokt. Dat kan bereikt worden door op een agressievere manier de po tentiële klanten te benaderen. Duit se ondernemers doen dat al enkele jaren. Zo worden touringscars inge zet bij de reclamecampagnes en wordt er huis-aan-huis informatie materiaal verspreid. "De strijd om de vakantiegangers in Duitsland is in alle hevigheid los gebarsten", meende Kersten. "Het zou me niet verbazen als vakantie- ondernemingen straks persoonlijk aan de deur komen, gaan colporte ren als het ware. In Nederland zijn de ondernemers laks; ze springen er niet op in, terwijl de Duitse markt bijzonder belangrijk is". De Katwijkse VW-directeur C. Verplancke erkent dat op een ande re manier de Duitsers naar ons land moeten worden gelokt. "Maar we zijn zelf niet in staat om mensen persoonlijk te benaderen. We heb ben daar het geld ook niet voor. Het Nationaal Bureau voor Toerisme is al gesprekken met de kustgemeen ten begonnen om zo een totaal pak ket op te stellen. In samenwerking met het bureau in Keulen worden dan specifieke doelgroepen bena derd", verduidelijkt hij de geza menlijke aanpak. Noordwijk De Noord wijkse VW-directeur kan niet reageren op het rapport omdat hij momenteel met een stand van Noordwijk op de vakantiebeurs in Berlijn staat. Toepasselijker kan het haast niet. Maijolijn van der Jagt van de stichting Promotie Noordwijk onderstreept aan de vooravond van haar vertrek naar de beurs in Berlijn dat dergelijke ak- tiviteiten in Duitsland ook in de toe komst nodig blijven. MAANDAG 6 MAART Leiden voorlichtingsavond Diabetes vereniging over diabetes en sport, aanvang 20.00 uur in de aula van gebouw 50, AZL (eerste etage ou de poortgebouw). toneelvoorstelling van Hugo Claus: 'Gillesmet Jan Declair, aanvang 20.15 uur in de Leidse Schouwburg. bloemenseance Spiritisch Ge nootschap Leiden, door P. Cop- pens, aanvang 20.00 uur in zaal Lage Morsweg 14a. Voorschoten .erie lezingen Voorschotense Vrouwenraad over 'Devvrouw en het recht', vierde lezing: 'Sociale zekerneid van vrouwen', door mr. R. Holtmaat,20.00 uur in het Cul tureel Centrum, Marijkelaan. DINSDAG 7 MAART Alphen info-boot over opleidingen over de Rijn-en binnenvaart, van 19.00 toto 20.30 uur bij Avifauna. met CARA onder leiding van een fysiotherapeut, van 15.30 tot 16.30 uur on sporthal Boorsma, Zwanenburg. Leiden oecumenisch avondgebed in de Oud-Katholieke Kerk, Zoeter- woudse Singel, van 19.00 toto 19.30 uur. optreden groep Purper met 'Dit Verhaal', aanvang 20.15 uur in de Leidse Schouwburg. concert Amerikaanse Gospel rockband Petra, aanvang 20.00 uur in de Stadsgehoorzaal. Leiderdorp' belastingspreekuur in de Mu- zenhof, van 9.00 tot 12.00 uur. klaverjassen en sjoelen met Buurtvereniging Zijlkwartier, aan vang 20.00 uur in het Zijlkwartier, Van der Marck6traat. bijeenkomst NVvH, thema:'Eu ropese Beweging', door mevr. M.E. van Emden, aanvang 10.00 uur in Op Dreef. Oegstgeest in kader van 'Culturele Mani festatie'; bijeenkomst van o.a. de dichters Jan Kal, Drs. P.. Kees Stip en Jan Boerstoel, aanvang 20.15 uur in t Groot Profijt. Boer- haaveplein. Wassenaar lezingencyclus Stichting Back- erehagen, Ischa Meijer over oor log: in de Nederlandse literatuur, aanvang 20.00 uur in het Rijn lands Lyceum. WOENSDSAG 8 MAART Alphen viering Internationale Vrou wendag in vrouwentrefcentrum Zahra. Ruisdaelstraat, van 9.30 n 20.00 tot 22.00 uur. Lelden kindervoorstelling 'Broodje Boek', door Stichting Jeugdthea ter Amsterdam, aanvang 14.30 mr in de Leidse Schouwburg. meidenswingavond ter gele genheid van Int. Vrouwendag, 20.00-24.00 u. in 1 Breehuys. schrijfavond Amnesty Interna tional in kader van de Internatio nale Vrouwendag, aanvang 20.00 uur, Gerestraat 20. Theater, Cleveringaplaats. Leiderdorp bridgen in het Bridgecentrum Leiderdorp. Bemhardstraat. aan vang 13.30 uur. lezing over Russisch Ortho doxe kerken 'Naar God's palei zen', door Hans Geel, organisatie NCVB, aanvang 19.45 uur in de Scheppingskerk. kindervoorstelling: Wie niet blauw is. is gezien', door Poppen- thetaer Wellus Nietus, aanvang 14.30 uur in het Cultureel Cen trum. lezing in kader van Internatio nale Vrouwendag, over 'de Eu ropese eenwording na 1992', door M. Boskamp-van Gorkum, Voor schotense Vrouwenraad, Cultu reel Centrum, aanvang 20.00 uur.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 8