TAD LEIDEN 'Maatregel staatssecretaris is discriminatie' Cultuurambtenaar stelt beleid van wethouder ter discussie LEIDSCH m DAGBLAD Vrouw (67) in huis beroofd Voorstelling Ploef 'echt leuk' ARCHEOLOGISCH SPREEKUUR s MAANDAG 6 MAART 1989 Ouders van leerling, die proces tegen gemeente aanspannen: moeilijk lerende kinderen. De ge meente heeft het besluit genomen omdat de school overvol is. Meer niet plaatsen omdat het aantal per soneelsleden door de bezuinigings maatregel van Ginjaar-Maas is 'be- LEIDEN - "Als ouders staan we met de rug tegen de J J muur. Als de Raad van State ons geen gelijk geeft, heb ben we geen andere keus meer dan onze zoon thuis te houden. Dat betekent dat een jongen van 11 geen en kel perspectief meer heeft, rigens alle steun. Pedro Peters, school. Dat is toch" verschrikke- Terwijl hij, als hij goed on derwijs krijgt, wel degelijk kansen heeft op een goede baan". De gemeente geeft de ouders c hoofd van de directie onderwijs de gemeente: "We hopen dat de Raad van State ons dwingt de leer- na een lange tijd van onzekerheid, de enig overgebleven oplossing voor hun kind afgesneden zien. "Onze zoon zit nu op een LOM- school. Daar hoort hij niet thuis, dat is voor iedereen wel duidelijk. Maar waar hij dan wel naar toe moest, dat was lange tijd onduidelijk. Nü zijn alle deskundigen het eindelijk met elkaar eens, en kan hij nie,t i lijk? xvaau van oicue uus uwmgi ue leer- y ling alsnog te plaatsen. Met die uit- Li6erpilCiltlg spraak kunnen we naar de staatsse- "Maar als we straks ongelijk krij- De Leidse mevrouw Kemper kan er niet over uit. De bezuinigingsmaat regel die staatssecretaris Ginjaar- Maas vorig jaar heeft afgekondigd voor het speciaal onderwijs, is vol gens haar pure discriminatie. "De goeden krijgen alle mogelijkheden. De kinderen die wat minder kun nen komen echter in de kou te staan. Dat geldt niet alleen voor on ze zoon, maar ook voor al die andere duizenden kinderen die straks niet meer op het speciaal onderwijs te recht kunnen". door Wim Wegman Mevrouw Kemper heeft samen met haar man een procedure aange spannen tegen de gemeente Leiden, nadat het college weigerde haar zoon te plaatsen op de Van Voort- huijsenschool; eenschool voor cretaris stappen maatregelen neemt. We hopen daar-' absurde bij dat ze de 'bevriezing' van de per- school soneelsforrpatie in het speciaal gen, stel dat dat gebeurt, dan krijg je toestanden. De enige iar hij terecht kan, kan hem niet toelaten. Dp een gewone derwijs terugdraait. Door die bezui- basisschool wil ik hem niet plaat niging vallen straks duizenden kin deren tussen wal en schip". Verantwoordelijkheid De ouders van de betrokken leer ling - de ouders willen de naam van de jongen uit privacy-overwegin- het allerergste geval gen niet gepubliceerd zien - en de plicht-ambtenaar i, want daar moet hij zo op zijn te nen lopen dat hij er ziek van wordt. Daarvan ben ik overtuigd. De enige mogelijkheid die ik dan nog heb, is hem thuishouden. Maar ja, hij is leerplichtig, hij moet naar school. In i leer- boete gemeente hebben bij de voorberei- kunnen opleggen omdat dingen voor het proces uitvoerig zoon geen onderwijs laten volgen". overlegd. Mevrouw Kemper: "Aan vankelijk aarzelden wij om naar buiten te treden. Maar na verloop, De ouders worden bij het proces bijgestaan door mr. Olivier, onder meer voorzitter van de gemeentelij- volgens word je je ervan bewust datders een goede kans hebben de pro- je verantwoordelijkheid draagt cedure te winnen. "De bevriezings voor al die andere ouders die pre- maatregel is in strijd met alle andere cies dezelfde moeilijkheden heb- onderwijswetten. Daarbij heeft de ben. Tenslotte besluit je dat je die Raad van State zich, toen hij advies verantwoordelijkheid móét dra- moest geven over deze maatregel, gen". hier al al negatief over uitgelaten". Volgens mevrouw Kemper is de De kwestie komt mogelijk eind bezuiniging op het speciaal onder- deze maand, begin volgende maand wijs des te pijnlijker omdat ouders, aan de orde bij de Raad van State. LEIDEN - Ongeveer vijftien mensen hebben zaterdag bij een tankstation langs de rijksweg Amsterdam-Rotter dam actiegevoerd tegen de aanwezigheid van Shell in Zuidafrika. De actievoerders deelden onder meer pamflet ten uit aan automobilisten. Na een gesprek met de politie, die door het personeel van het tankstation was gewaar schuwd, vertrokken dé demQlistrarlten. (foto Henk Bouwman) LEIDEN - Bij een inbraak in een woning aan de Boerhaavelaan is in de nacht van vrijdag op zaterdag een 67-jarige vrouw beroofd. De in brekers gingen er vandoor met een tas, waarin een bedrag van 2500 gul den zat. De vrouw werd tegen drie uur wakker van gestommel in haar ka mer. Ze zag twee jongens in haar. huis die, nadat ze in de gaten kregen dat ze waren opgemerkt, op de vlucht sloegen met de tas van de vrouw. Hoe de jongens zijn binnen gekomen, is nog niet duidelijk. De politie heeft geen sporen van braak gevonden. De tas van de vrouw is la- tor leeg teruggevonden »n de Leidse Hout. Bij inbraak 12 videocamera's buitgemaakt LEIDEN - Bij de inbraak in foto zaak Van der Horst, in de nacht van vrijdag op zaterdag aan het Vijf Mei plein, zijn twaalf videocamera's ge stolen. De totale waarde van de buit is 40.000 gulden. De inbrekers zijn de zaak binnengedrongen door het traliewerk voor de winkel weg te ha len en een ruit in te slaan. Bij de in braak is een flinke ravage in de foto winkel aangericht. 'Raponsje' door Kindertheater Ploef. Tekst en regie: Agaath Krijgsman. Kostuums: Christa Hoekema. Gezien op 4 maart (mid dagvoorstelling) in de Leidse Schouwburg. LEIDEN - Aan de deur van de schouwburg staat een vader zijn zoon op te wachten. "Dag pap, ik ben blij dat ik toch maar ben ge gaan, want 't was echt leuk". Ver der commentaar op de kinder voorstelling van Ploef is eigenlijk overbodig. Deze jeugdige theater bezoeker kan als woordvoerder fungeren van de velen die zater dagmiddag naar de Leidse Schouwburg waren gekomen. Over gebrek aan belangstelling had Ploef zeker niet te klagen, evenmin trouwens over gebrek aan reacties uit de zaal. Geregeld steeg er een oorverdovend lawaai op, bijvoorbeeld als de heks Xan tippe weer eens iets kwaads van plan was. Xantippe heeft namelijk raponsjeskruid nodig om in leven te blijven. En om raponsjeskruid te laten groeien heeft zij de traan tjes van een babietje nodig. Dus steelt ze het dochtertje van Baar en Gijsbert, want zo zijn heksen nu eenmaal. Bovendien komt toe vallig heel goed uit dat dit doch tertje Raponsje heet. In dit sprookje van de gebroeders Grimm komt er hoe kan het ook anders een prins aan te pas om de inmiddels achttien jaar oud geworden Raponsje te bevrij den. En ze leefden nog... Voor de eigen toneelbewerking van dit sprookje heeft Ploef een fantasierijke vormgeving be dacht. Leuke kostuums, fraai to neelbeeld (vooral na de pauze) en functionele achtergrondmuziek. De bewerking biedt terecht een afwisselende hoeveelheid van personages. Alleen zou het ver haalgegeven wat strakker uitge werkt moeten worden. Dat had het tempo van de voorstelling verhoogd. Dat mag best, de kin deren in de leeftijd van vijf tot tien jaar groeien immers in het vi deocliptijdperk op. Het is slechts detailkritiek, want de woordvoer der van de doelgroep heeft het per slot van rekening al gezegd: het was 'echt leuk'. WIJNAND ZEILSTRA Bedelaarster in binnenstad LEIDEN - In de binnenstad is zaterdag een bedelaarster gesig naleerd. De vrouw, die in gezal- schap was van twee kinderen, overhandigde voorbijgangers briefje waarop stond dat ze Roemeense was, dat haar man s overleden en dat ze arm s. De vrouw zou op straat, ar ook in een aantal winkels j hebben gebedeld. De politie, die enkele meldingen pools- hoogte ging nemen, heeft de uw niet aangetroffen. i bezuinigingsmaatregel van staatssecretaris Brandstichting bij koffiehuis LEIDEN - Een onbekende heeft vannacht geprobeerd het koffiehuis 'Sport' aan de Zoeterwoudseweg in brand te steken. Door snel ingrijpen van de brandweer is de schade aan het koffiehuis beperkt gebleven tot een verbrande daklijst. Omwonenden sloegen alarm na dat ze een metershoge steekvlam hadden gezien op het dak van het koffiehuis. Volgens de politie heeft de brandstichter het dak overgoten met benzine en in brand gestoken. Overigens heeft de brandstichter nog geprobeerd het koffiehuis bin nen te dringen. De sloten by de toe gangsdeur bleken te zijn vernield. De dader heeft kennelijk echter geen kans gezien binnen te komen. De politie heeft nog geen vermoe den wat de aanleiding van de brand stichting kan zijn geweest. LEIDEN - Het cultuurbeleid var wethouder Kuijers is vandaag op nieuw ter discussie gesteld door een brief van de hoogste ambtenaar van de afdeling cultuur van de gemeen Parkeerterrein afgezet na gaslek LEIDEN - De brandweer heeft zon dagavond laat na een lek in een gas leiding een deel van een AZL-par- met keerterrein aan de Wassenaarseweg ontruimd. Het gaslek werd kort voor middernacht ontdekt. Mede genomen nadat Kuijers (en de houder en zijn ambtenaar werpt bo- werkers van de EWR constateerden vendien ling cultuur te versterken. Een be- 'onvolledig, onduidelijk sluit dat onder druk 1 derheid van de gemeenteraad werd zichzelf in tegenspraak'. De briefwisseling tussen de wet- meerderheid van het college) alle raadsleden. Deze schrijft vankelijk een voorstel voor een ma- spraken dat er volstrekt geen behoefte is aan gere directie cultuur bij de raad op commis: een tijdelijk manager voor de afde- tafel legde. Nu is het de bedoeling dag. Geconfronteerd met een ling cultuur zoals het college heeft dat de gemeentelijke musea aan de derheid voorgesteld en dat het ten ene male directie cultuur worden toegevoegd heeft ontbroken aan overleg met de en krijgt de schouwburg geen zelf- betrokken ambtenaren hierover. standige status. Ir. A. van der Ree, die na het op non-actief stellen van de heer Van Uit de wat oudere briefwisseling weinig zin heeft plannen te maken der Loo de leiding heeft van de af- tussen Van der Ree en Kuijers blijkt die het personeel niet zit zitten, deling cultuur, is tot zijn ongebrui- dat beiden altijd van mening heb- kelijke actie gekomen omdat de ge- ben verschild over het doel van de meenteraad vanavond al een beslis- reorganisatie. De eerste was ook sing over de reaorganisatie van de niet best te spreken over de advie- culturele sector moet nemen. Daar- zen die een gemeentelijke dsekun- volgens Van der Ree. dige opstelde. Het rapport dat ten vreemd licht op de uit- dat het lek niet zo ernstig was dat Kuijers in de raads- het meteen hoefde te worden ge- afgelopen woens- dicht. De brandweer heeft uit voor zorg echter een deel van het par- de raadsfracties die keerterrein afgezet. EWR-medewer- hem niet steunden, zei Kuijers eerst kers hebben de gasleiding vandaag te willen onderzoeken hoe het per- gerepareerd, soneel denkt over een versterking de directie cultuur omdat het OLIEVERVUILING - Een 24-jari- Kuijers echter ge Leidenaar heeft zaterdag een hoe het proces-verbaal gekregen nadat hij geen andere mogelijkheden pm invloed uit te oefenen op het be sluit. Van der Ree: "Het besluit van het college afgelopen vrijdag kwam voor hiij als een volslagen verras sing. Naar mijn beste weten is dit besluit zonder overleg met welke ambtenaar dan ook tot stand geko- Op deze manier wordt er ge sold met de ambtenaren". Naar ei gen zeggen is Van der Ree vrijdag avond - na een ATV-dag - door één van zijn medewerkers op de hoogte gesteld. Zaterdagavond heeft hij wethouder Kuijers laten weten de gang van zaken 'niet zo prettig' te vinden. Van der Ree beschouwt het aan trekken van een tijdelijk manager als een motie van wantrouwen aan het personeel van de directie 'die zich de laatste maanden werkelijk uit de naad heeft gewerkt en nim mer enige kritiek heeft gehad'. Vol gens Van der Ree is aan een mana ger die zich gaat bemoeien met be leidsmatige zaken geen behoefte omdat de medewerkers van de di rectie cultuur daar zelf voldoende toe in staat zijn. Een deskundige die de reorganisatie gaat begeleiden, acht hij wel gewenst. Ook praktisch gezien acht van der Ree het voorstel van het college on haalbaar. Van de manager wordt verwacht dat deze voor september van dit jaar een rapport uitbrengt. "Dus er is helemaal geen tijd om de man in te werken", aldus Van der Ree. Hij is het overigens van harte eens met het laatste besluit van het colle ge om via een reorganisatie de afde- Telefooncirkel zoekt vrijwilligers Naar nu blijkt al lang op de hoogte personeel er over dacht. Bij brief olie-verontreiniging had ve: van 13 februari verzocht Van der zaakt op de Utrechtse Veer. De Ree zijn wethouder een onderzoek te starten naar het model grondslag lag aan het eerste besluit rectie cultuur: één centraal punt overtollige olie liet hij daarbij i het college vond Van der Ree r alle lijnen samenkomen'. straat lopen. LEIDEN - Bij het archeologisch spreekuur bij het Rijksmuseum van Oudheden werd conservator Marij ke Brouwer (links op de foto) gecon fronteerd met een bijzondere 17e eeuwse wijnfles. Defies was nog vol- LEIDEN 'Leiden komen gaaf, in tegenstelling tot de titel van een tentoonstelling d: exemplaren die het museum bezit, 24 maart tot en met 4 juni te die alle uit scherven zijn opge- bouwd. De eigenaresse van de wijnfles derland was volkomen verrast door de zeld- bracht Alcoholcontrole: 17 rijverboden gekregen. Een woordvoerder LEIDEN - De Telefooncirkels- /sterren in de Kooi, Leiden-noord, zaamheid van de wijnfles. Zij had keïingen in Leiden. Zo wordt de Merenwijk en de Morschwijk ooit druipkaarsen in de fles gezet en aandacht besteed aan economische, de Leidse politie kon vanmorgen hebben dringend behoefte aan vrij- ook haar kinderen r niet zeggen hoeveel automobilisten willigers. De telefooncirkels be- de fles laten spelen. totaal zijn aangehouden. Qveri- staan al ruim tien jaar in Leiden en wer kon niets zeggen over de waar- vrijwilli- de van het exemplaar. "Vaak leggen tenissen verzamelaars waanzinnige bedra- Leiden gen op tafel voor deze dingen". De gemaakte telefoonkosten wor- Het volgende archeologisch plaatsvond. Op de tentoonstelling den vergoed. Belangstellenden spreekuur wordt gehouden op 2 zijn de resten van het schip te zien, kunnen zich opgeven bij de stich- april van 13.00 tot 16.00 ting DGB, Hooglandse Kerkgracht um aan het Rapenburg. 32, telefoon 123744. (foto h 'Leiden in gaslicht' in Lakenhal gaslicht' is de energievoorziening. Ook de ontwik keling op het gebied van verkeer en vervoer waren talrijk. Het werk van De Lakenhal. Tijdens deze expo- belangrijke Leidse fotografen zoals -je veran'deringen in Ne- Goedeljee en de inrichting van een de 19e eeuw in beeld ge- typisch burgelijke huiskamer ge- de hand van de ontwik- ven een indruk van de woonomge ving in die dagen. gens blijkt het aantal mensen dat staan onder leiding met alcohol achter het stuur kruipt gors. gestaag te dalen, Tpen met de con- LEIDEN - Bij een regionale alcohol- troles werd begonnen, bleek nog 10 controle dit weekeinde, heeft de pp- procent van alle aangehouden be- litie aan 17 automobilisten een rij- stuurders te diep in het glaasje te verbod opgelegd. Zes bestuurders hebben gekeken/ Dit percentage is hebben daarbij een proces-verbaal inmiddels gedaald tot ongeveer 6,5. j met sociale en culturele aspecten Marijke Brou- het tijdvak tussen 1800 en 1900. Een van de belangrijkste gebeur- i de vroege 19e eeuw iri s de ontploffing van hel kruitschip, die midden in de stad die bewaard zijn gebleven. Geheel i i de stad 1 Ter gelegenheid van de tentoon stelling wordt er ook een boek, geti teld 'Leiden in gaslicht', uitgege ven. Daarin diepen diverse auteurs de verschillende onderwerpen uit. In de nieuwe filmzaal van De La kenhal worden films vertoond over de 19e eeuw. Ieder zondagmiddag organiseert het museum extra acti viteiten zoals elzingen, muziek of de rondleidingen. STAD LEIDEN STAD LEIDE STAD LEIDE STAD LEIDE STAD LEIDEN STAD LEIDE STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 7