Bloedige botsingen in hoofdstad Tibet Scherpe confrontatie tussen De Klerk en Botha Thatcher roept op de handen ineen te slaan voor bescherming ozonlaag Politie en monniken slaags: 11 doden Time en Warner grootste media-reus ter wereld Sudanese premier wil brede regering vormen Britse treinramp fout van machinist Groenen willen einde aan intern gebakkelei MAANDAG 6 MAART 1989 PAGINA 5 LHASA In de Tibetaanse hoofdstad Lhasa zijn gisteren elf mensen gedood en zeker honderd anderen gewond tijdens bloedige botsingen tussen de Chinese politie en demon strerende boeddhistische monniken. De monniken betoogden voor een onafhankelijk Ti bet en eisten een einde aan de Chinese overheersing. De botsingen worden de ergste ge noemd in dertig jaar. Er zouden talrijke arrestaties zijn verricht na de demonstraties. WASHINGTON - Twee van de be- langrijkste Amerikaanse onderne mingen op het gebied van media en entertainment, Time Inc. en Wafner Communications Inc., hebben za terdag aangekondigd te zullen fuse ren. Het resultaat van de fusie zal de grootste media-reus ter wereld zijn; een gigant met een waarde van 18 miljard dollar. Het nieuwe bedrijf, Time Warner, zal in vrijwel elke sec tor van de media- en vermaaksin dustrie een dikke vinger in de pap krijgen. door Henk Dam Time Inc. is de uitgever van week bladen als Time, People, Fortune en Amerika's bekendste sport-tijd- schrift Sports Illustrated. Time Inc. geeft verder boeken uit, en is de ei genaar van twee grote tv-kanalen. Warner Inc. bezit grote filmstudios, is de eigenaar van Lorimar Telepic- tures Corp. dat onder meer de tv-se- ries Dallas en Falcon Crest produ ceert, en de eigenaar van platen maatschappijen als Atlantic Re cords. Woordvoerders van Time en War ner zeiden zaterdag dat tot de fusie is besloten om een tegenwicht te bieden tegen Japanse en Europese media-giganten. "Alleen sterke Amerikaanse maatschappijen zul len overblijven als Europa '92 een maal een feit is", aldus de topman van Warner, Steven J. Ross. Zijn collega van Time Inc., J. Ri chard Munro, zei zaterdag dat geen van beide maatschappijen zich ge dwongen had gevoeld tot de fusie. "We hadden elk ook alleen kunnen overleven, maar dit maakt ons ster ker. We hoeven niemand te ont slaan, niets te verkopen, niets te le nen. Maar we hebben nu zeer veel middelen, die we ook zullen gebrui ken". Munro en Ross menen dat in de jaren '90 maar een handjevol bedrij ven de media- en vermaaksindus trie wereldwijd zullen domineren. Het gaat volgens hen om het Japan se bedrijf Sony, het Franse Hachet- te Communications, Bertelsmann uit Westduitsland en de Austra- lisch-Amerikaans-Britse gigant News Corp. van Rupert Murdoch. In juridische termen is er sprake van een overname van Warner door Time. De houders van aandelen in Warner zullen voor elk aandeel 0,465 aandeel in Time ontvangen. Maar het is een "vriendelijke over name", en in de praktijk een fusie. De bedrijfsleiding bijvoorbeeld zal worden uitgemaakt door een team van 24 man, 12 van Time en 12 van Warner. Munro en Ross zullen sa men dit team leiden. Volgens het Chinese staatspersbu- reau Xinhua marcheerden de beto gers door de straten van Lhasa, gooiden ruiten in, plunderden ho tels, restaurants en winkels en sta ken meubels in brand. Het nieuwsagentschap meldde voorts, dat de demonstranten het provinci ale hoofdkantoor van de commu nistische partij en het centrale rege ringsgebouw hadden aangevallen en meer dan 20 auto's hadden be schadigd. door Bob Mantiri Tijdens de betogingen hebben de demonstranten op de politie ge schoten, zo meldde Xinhua. Een po litieman zou zijn gedood, terwijl veertig anderen gewond raakten. Volgens het staatsagentschap scho ten de politiemannen terug. In de chaos die daarna ontstond werden tien mensen doodgeschoten en ze ker zestig anderen gewond. Xinhua meldde verder, dat de verplegers ter Aquino: relatie met Nederland door Sison niet in gevaar MANILLA (GPD) - De Filippijnse president Cory Aquino heeft ge zegd dat de betrekkingen met Ne derland niet in gevaar komen wan neer Den Haag asiel verleent aan de leider van de Filippijnse Commu nistische Partij, José Marie Sison. Zij wees er echter op dat de relatie wel onder spanning zou komen te staan, wanneer Sison vanuit Nede- land subversieve acties jegens haar regering zou ondernemen. Sison heeft politiek asiel ge vraagd in Nederland nadat Aquino zijn paspoort ongeldig had ver klaard. Zij deed dat op aanraden van het leger, dat Sison beschuldigt van samenzwering tegen de Filip pijnse regering. Sison verklaarde in een direct vraaggesprek met een onafhanke lijk radiostation in Manilla, dat hij een verzoek om asiel had ingediend bij de Nederlandse regering. Hij zei tot die stap te zijn gedwongen om zich legaal te kunnen bewegen in het buitenland. Sison werd in 1977 door het Marcos-regime gevangen gezet. In 1986 werd hij door presi dent Aquino vrijgelaten. Hij week echter uit naar het buitenland en woont nu in Utrecht, waar de Filip pijnse oppositiepartij Nationaal De mocratisch Front een kantoor heeft. In het vraaggesprek zei Sison dat mevrouw Aquino een 'stroman' was van de militairen. Volgens hem de len de militairen op dit moment de lakens uit op de Filipijnen. plaatse door de demonstranten wer den aangevallen. Maar een westerse ooggetuige vertelde, dat de betogers niet op de politie hadden gesphoten. Ze had den geen geweren bij zich, maar wa ren slechts gewapend met stenen. De betoging begon voor de Yokang tempel, in het centrum van de hoofdstad, waar de boeddhistische monniken en nonnen werden gade geslagen door een kléine politie macht. De kleine groep zwol aan tot een menigte van zeshonderd mensen. Toen de de betogers 'Lang leve de Dalai Lama' riepen en met de Tibet aanse nationale vlag zwaaiden, wer den zij door vijftien tot twintig poli tiemannen in burger, vanaf de da ken van de huizen rond de tempel, met pistolen beschoten. Even later arriveerden twee vrachtwagens met leden van de mi litaire politie, gewapend met auto matische Kalishnikov-geweren, bij de tempel en openden het vuur op de demonstranten, aldus het relaas van de ooggetuige. De situatie in de Tibetaanse hoofdstad is al enige dagen gespan nen. Komende vrijdag is het dertig jaar geleden, dat een mislukte op stand tegen de Chinese overheer sing leidde tot de vlucht van de Ti betaanse spirituele leider, Dalai La ma, naar India, waar hij sindsdien in ballingschap leeft. Vorig jaar smoorde de politie een nationalistische demonstratie ge welddadig in de kiem. Zo'n 24 men sen werden toen doodgeschoten. De Tibetaanse geestelijk leider Dalai Lama werd genoopt in bal lingschap te gaan. De Dalai Lama sprak zijn veroorde ling uit over het optreden van de Chinese politie. Een woordvoerder zei vandaag namens de Dalai Lama, die sinds 1959 in ballingschap in In dia woont, dat er vermoedelijk veel meer doden zijn gevallen. "Dit keer geven de Chinezen toe er 11 mensen zijn gedood. De ervaring leert dat het (dodental) veel hoger is dan het officiële. De Chinezen bagatellise ren altijd de cijfers", aldus de woordvoerder. Volgens een voorlopige balans zijn zeker vijf mensen omgekomen bij een treinbotsing ten zuiden van Londen. Beide machinisten raakten gewond. Een van hen gaf toe door een rood sein te zijn gereden. (foto anp) LONDEN (GPD/AP) - Bij een bot sing tussen twee passagierstreinen ten zuiden van Londen zijn afgelo pen zaterdag tot nu toe 5 mensen om het leven gekomen. Het ongeluk gebeurde bij het station Purley in het graafschap Surrey. Een van de treinen reed van achteren op de an dere in, waarop een aantal wagons ontspoorden en vanaf de spoordijk in de achtertuinen van langs de spoorlijn gelegen huizen terecht kwamen. Een van de machinisten verklaarde dat hij door een rood sein is gereden. De veiligheid van het nationale treinverkeer staat vandaag centraal in de frontlinie van de Britse poli tiek, Niet alleen de oppositie, maar ook conservatieve Lagerhuisleden zullen scherpe vragen stellen over de tweede grote treinramp binnen drie maanden. Onmiddellijk na de botsing kwam er een grootscheepse red dingsactie op gang. Brandweer en politie waren snel ter plaatse. Direct gevolgd door een team van dokto ren en verpleegsters. Hulp werd ook meteen geboden door omwo nenden die uitgerust met hamers en bijlen, ramen en deuren van naar beneden gevallen wagons openbra ken om de inzittenden uit de war winkel van verwrongen staal te be vrijden. Vier passagiers werden dood aangetroffen. Een vijfde over leed op weg naar het ziekenhuis. Van vijf is de toestand zeer kritiek. De beide treinbestuurders over leefden de ramp en werden uitvoe rig gehoord. De bestuurder van de achterop komende trein heeft daar bij verklaard na krachtig te hebben geremd, door rood licht te zijn gere den. Het staat nu wel vast dat er een storm van kritiek zal losbarsten over British Railways. Onder aan voering van Labours woordvoerder voor transportzaken Prescott, die al heeft verklaard dat de directie van de Britse Spoorwegen het bedrijf voor een koopje wil laten draaien door personeelsbeperkingen en veel te lange werkuren. KHARTOUM (AP) - Premier Sa- deq al-Mahdi van Sudan heeft giste ren onder maatschappelijke, poli tieke en militaire druk aangekon digd dat hij een regering op brede basis zal vormen om een einde te maken aan de zes jaar oude rebellie in het zuiden. Het tot stand brengen van vrede en het opbouwen van een modern leger zullen tot de prioriteiten van de nieuwe regering behoren. Zelfs het fundamentalistische Nationaal Islamitisch Front heeft zich bereid getoond tot die regering toe te tre den, zei al-Mahdi op een persconfe rentie in Khartoum. Al-Mahdi had zaterdag met vrij wel alle politieke leiders en vakor ganisaties een 'nationale vredesver- klaring' ondertekend. Dit docu ment bekrachtigde een voorlopige vredesregeling die met het zuidelij ke Sudanese Volksbevrijdingsleger SPLA was bereikt. Hoe het SPLA op de aankondiging heeft gerea geerd was niet bekend. Al-Mahdi zei als premier aan te blijven nadat zowel het leger als de machtige vakorganisaties en de bonden hem verzekerd hadden van hun steun. De vakbonden hadden ook beloofd niet te gaan staken. Eerder had de premier aan het le ger en de bonden een ultimatum ge steld dat gisteren afliep. Binnen die tijd móesten ze hem van hun steun verzekeren of de consequenties van zijn aftreden aanvaarden. Het leger had de premier eerder onder druk gezet dat hij zo snel mogelijk een einde moest zien te maken aan de opstand in het zuiden van het land en dat hij een nieuwe regering moest vormen waarvan zowel alle partijen als de vakbonden deel uit moesten maken. De legerleiding had weliswaar niet gezegd wat er zou gebeuren als JOHANNESBURG (GPD) - Een confrontatie tussen de leider van de regerende Nationale Partij, De Klerk, en president P.W.Botha over wie de feitelijk macht heeft in de dit jaar door Zuidafrikaanse blanke politiek, getroffen, lijkt onvermijdelijk geworden. Al- kaanse politiek werd urgent nadat de 73-jarige Botha op 16 januari van lichte beroerte was Klerk evenmin bereid is de tweede nommeerde tegenstanders van de viool te gaan spelen. Hij kan daarbij blanke minderheidspolitiek als do- In politieke kringen in Kaapstad rekenen op de steun van de meer- minee Allan Boesak en de Angli- werd de afgelopen weken aangeno- derheid in de NP-fractie. Vorige al-Mahdi niet in zou gaan op de ei sen, maar blijkbaar had hij wel be grepen dat er anders eventueel een militaire staatsgreep zou volgen. "De nieuwe regering zal worden gevormd met het doel een zo groot mogelijke eenheid in het land te verkrijgen en zij zal werken aan een verenigd beleid voor de komende periode. Daarna zullen uiteindelijk algemene verkiezingen volgen", al dus de premier. Hij gaf niet aan wanneer deze worden uitgeschre ven, maar de regering die ontbon den zal worden had de komende verkiezingen in april 1992 willen houden. Zaterdagnacht had al-Mahdi, sa men met 60 voorzitters van politie ke partijen, vakorganisaties en bon den, een akkoord ondertekend voor de vorming van een nieuwe rege ring. Ook zetten ze gezamenlijk hun handtekening onder een 'nationale vredesverklaring'. De enige partij die het akkoord niet ondertekende was het fundamentalistische Natio nale Islamitische Frónt, een kleine maar machtige partij die deel uit maakte van de huidige regering. Al- Mahdi legde niet uit waarom het Nationale Islamitische Front later alsnog door de bocht was gegaan. In het akkoord zijn onder andere een aantal dringende adviezen voor de nieuwe regering opgenomen die oproepen tot bescherming van de grondwet, de openbare vrijheid en de mensenrechten. Ook wordt er in de overeenkomst opgeroepen tot een bevestiging van het vredesak koord dat op 16 november vorig jaar tussen het SPLA en de Democrati sche Eenheidspartij was gesloten. Deze partij is na de Umma-partij van al-Mahdi de grootste in het land. Verder willen de ondertekenaars van het akkoord dat er onmiddellijk een wapenstilstand van kracht wordt, dat de noodtoestand die sinds 1985 bestaat, wordt opgehe ven, dat de islamitische wetten uit 1983 en alle andere alternatieve wet ten voorlopig niet verder worden doorgevoerd en dat er vredesbe sprekingen moeten worden gehou den. door Ruud de Wit met Afrikaanstalige dagbladen ten, dat hij daar anders over denkt. Buitenland kort Hongarije Volgens de Hongaarse premier Ne- meth heeft Sovjet-president Gor- batsjov gezegd dat hij de hervor mingsplannen steunt, en zich niet verzet tegen plannen om in Honga rije een meer-partijensysteem in te voeren. Gorbatsjov had gezegd dat de Sovjetunie zelf pluralisme wil bereiken via het eenpartijsysteem, maar dat hij het de Hongaarse par tijleiding niet kwalijk zou nemen als zij besluit meer partijen toe te la ten, aldus Nemeth. Solidariteit De leider van de Poolse vakbond Solidariteit, Walesa, heeft gisteren verklaard dat hij hoopt op te stap pen als de ronde tafelconferentie tussen de Poolse regering en de op positie tot legalisering van het nog altijd verboden vakverbond leidt. Boeing De luchtvaartmaatschappijen in de "Verenigde Staten moeten binnen 30 dagen de vergrendeling van de vrachtdeuren van hun Boeings 747 verstevigen. Dit heeft het Ameri kaanse federale bureau voor de luchtvaart FAA bepaald. Kosovo Tegen Azem Vlasi, de voormalige leider van de Bond van Communis ten in Kosovo, is gisteren een ge rechtelijk vooronderzoek geopend. Vlasi wordt ervan verdacht betrok ken te zijn geweest bij de recente al gemene staking in de autonome Joegoslavische provincie. Ligatsjov Op een bijeenkomst van de Sovjet vereniging 'Memorial', die opkomt voor de slachtoffers van de Stalin- terreur, is gisteren in het Gorki- park in Moskou gepleit voor het af treden van Ligatsjov, die algemeen wordt beschouwd als de leider van de conservatieve vleugel van het Politbureau. Arafat De voorzitter van de Palestijnse be vrijdingsorganisatie (PLO), Arafat, heeft voorgesteld om besprekingen te voeren met de Israëlische pre mier, Shamir. Omdat zijn doktoren hem aan raadden om minstens zes weken rust te houden, stelde Botha minis ter Chris Heunis als waarnemend Hij zei dat hij in de week president aan. Op 3 februari legde zijn ambt als president Botha vervolgens tot ieders verras sing zijn functie als partijleider van de regerende Nationale Partij neer en werd De Klerk onmiddellijk door de NP-fractie in het blanke "de tijd is aangebroken voor een parlement tot diens opvolger aange- steun diepgaand gesprek met de presi- wezen, dent over de implicaties van dtens aftreden als leider van de Nationale Sinsdien is er sprake van een machtsvacuüm, aangezien nie- deze mand precies weet wie uiteindelijk aan de touwtjes trekt: president P.W. Botha, waarnemend president dat Botha's aftreden als presi dent een kwestie van tijd zou zijn. Maar vrijdag liet hij in een interview het onder Botha in de versukkeling week woensdag kondigde hij op Tutu hem vooralsnog het voordeel partijvergadering in Nigel aan van de twijfel hebben gegeven. dus kan worden geconcludeerd uit een scherpe verklaring van De Klerk, gisteren, waarin hij zegt dat Partij, een maand geleden" De Klerk kondigde ook i kwestie de komende dagen terder ter sprake te brengen binnen de par- Pasen spraak heeft ertoe geleid dat nage- zal op- noeg de hele NP-fractie hem zijn zittingstermijn, die in finitief als de nieuwe leider september aanstaande afloopt, NP heeft geaccepteerd, maar mogelijk kan doorlopen tot maart volgend jaar, zal uitdienen. Hoe snel de neergang van Botha geraakte hervormingsbeleid met gestalte heeft gekregen, werd overi- kracht te willen hervatten. Deze uit- gens ook duidelijk uit een enquête de Sunday Star. Maar liefst 47 de- procent van alle ondervraagden in i de de zes grootste steden van Zuidafri- ka willen Botha beslist niet meer te rug; 33 procent ziet liever dat hij ook dat De Klerk de aanblijft als president en 20 procent Opvallend "Ik kan nog steeds rekenen op de afgelopen week de steun heeft ge- had geen mening, vele NP-leden", aldus Bo- kregen van twee belangrijke, niet- het interview. "Het feit dat blanke politieke vijanden van Bo- mijn persoon ter discussie staat, be- tha, namelijk de kleurling-leider Al- tekent ook dat ik blijkbaar voor lan Hendrikse sommigen een sta-in-de-weg ben. Maar ik heb een taak op me geno- i, die ik ten einde zal brengen". de Zulu-leider Brand plasticfabriek Chief Gatsha Buthelezi. Beiden hebben laten weten positief te staan BRUSSEL (ANP) - In de fabriek tegenover De Klerk als leider van de Sidaplax in het Vlaamse Gentbrug- Het is echter duidelijk dat De Nationale Partij, terwijl ook gere- LONDEN - De chemiegigant Du Pont pleit voor stringente wetge ving om het herstel van de ozonlaag mogelijk te maken, 's Werelds grootste producent van chloorfluor koolwaterstoffen (cfk's) vreest een onnodige vertraging in het uitban nen van deze voor de ozonlaag fata le chemicaliën, als regeringen blij ven steken in vage verklaringen. Met deze opmerkelijke verklaring zette de chemiegigant de toon op de te maken van de aantasting van de ozonlaag, die ons moet beschermen tegen schadelijke straling van de zon. Verantwoordelijk voor deze af braak van ozon zijn cfk's, die lange tijd golden als de troetelkinderen van de chemische industrie, omdat ze goedkoop en gemakkelijk toe pasbaar zijn. Cfk's zitten als drijfgas in spuitbussen, koelvloeistof in koelkasten en airconditioningsin stallaties, vulmiddel in kunststof- eerste dag van de internationale platen, reinigingsspray milieutop in Londen. elek- door Margreet Vermeulen Met 118 deelnemende landen is de bijeenkomst in Londen de groot ste milieuconferentie die ooit is ge houden. Behalve de supermachten zijn, tot grote tevredenheid van de Britse premier, ook China, Brazilië en India vertegenwoordigd. "Het is voor het eerst dat met deze landén serieus wordt gepraat over wereld wijde milieuproblemen", aldus de Britse delegatie. De Britse premier Thatcher bena drukte in haar openingsrede dat ook ontwikkelingslanden hun bij drage moeten leveren aan het her stel van de ozonlaag. Het rijke Wes- joen ton. Als de Derde Wereld zich tronica en bij de produktie van piepschuimverpakkingen. Onofficieel hoopt Thatcher dat ook grote ontwikkelingslanden als China en India het Protocol van Montreal ondertekenen, waarin een produktiebeperking van cfk's tot 50 procent is overeengekomen tegen 1998. De EG legde zich vorige week vast op een reductie van 85 procent om tegen het eind van de eeuw de stof in Europa uit te bannen. Veel ontwikkelingslanden - waar tweederde van de wereldbevolking woont - staan op het punt grootver bruikers van cfk's te worden. Wan neer ze het Protocol van Montreal ondertekenen, accepteren ze een beperking van cfk-consumptie, waardoor de jaarlijkse wereldcon sumptie zich de komende tien jaar 'slechts' verdubbelt, tot twee mil ten dient weliswaar het voortouw te nemen, "maar dat is niet genoeg. Al le landen moeten bereid zijn tot ac tie", aldus Thatcher. De officiële bedoeling ferentie is regeringsleiders bewust afzijdig houdt, betekent dat volgens het milieu-orgaan van de Verenigde Naties een regelrechte catastrofe. ArapMoideed plastic wordt gemaakt, brak in de nacht van zaterdag op zondag brand uit. Er ontstonden rookwolken die mogelijk gevaar voor de bevolking opleverden. In verband hiermee werden de omwo nenden geëvacueerd. De inwoners van Zelzate, een dorp op de grens tussen België en het Nederlandse Zeeuws Vlaanderen, kregen het ad vies hun ramen dicht te houden. Di verse brandweerkorpsen probeer den te verhinderen dat de brand over zou slaan naar andere perce len. Om 8 uur was het explosiege vaar geweken. schakeling op milieuvriendelijker vervangingsmiddelen voor 'cfk's. "De lasten dienen evenwichtig ver deeld te worden", aldus Moi. Het milieu-orgaan van de Vere nigde Naties hoopt dat de conferen tie morgen wordt afgesloten met een ferme verklaring waarin het rij ke Westen financiële toezeggingen doet om wereldwijde vervanging van cfk's mogelijk te maken. Het Nederlandse delegatielid Wolters, directeur 'lucht' van Milieubeheer, DUISBURG (Rtr/DPA) De West- verwacht zo'n verklaring niet. Wel duitse milieupartij, de Groenen, spreekt hij van een 'volkomen ge- heeft zaterdag een nieuw partij be- rechtvaardigde eis' aan de indus- stuur gekozen. Het congres deed de trielanden, die al 40 jaar uitspraak dat het afgelopen moet r hartelust cfk's gebruiken. Volgens Wolters voorkomt de Londense conferentie dat milieu- overheerste landelijke bestuur vriendelijke vervangers 'niet duur- de Groenen ministische Bondsdaglid Verena Krieger, wier sympathie ligt bij de 'fundi's', en de sociale-wetenschap- per Ralf Fücks die als gematigd geldt. "Ik hoop dat mijn verkiezing de eerste stap is naar een bestuur dat samenwerkt over de interne der worden dan strikt noodzakelijk gestemd op een partijcongres is'. "Maar we zullen er niet aan ont- de strijd tussen 'fundi's' en 'realo's' komen om de ontwikkelingslanden hoog oplaaide over de toekomstige goedkoop aan alternatieven te hel- koers van de net tien jaar bestaande 'partij'. Nu de opiniepeilingen een histo- produktie van cfk's tegen 2000 tot risch dieptepunt aangeven voor de nul terug te kunnen brengen. Maar regerende christen-liberale coalitie volgens Du Pont zijn duidelijke ge- onder kanselier Kohl (CDU), is de verboden - compleet met tijds- gematigde vleugel van de Grünen december weg- deeldheid heen", Hammer- Premier Thatcher. schema's - daarvoor onontbeerlijk. STEEKPENNINGEN - Steekpen ningen, partijbijdragen en geschen- 1990. ken tot een waarde van miljoenen guldens hebben leden gespitst op een mogelijke coalitie met de sociaal-democraten (SPD) de algemene verkiezingen De Groenen kozen zaterdag drie woordvoerders die elk afkomstig listische regering van Griekenland, Zyn ujt een van de drie hoofdstro- i dringend beroep met inbegrip van premier Andreas mingen: de realistisch ingestelde Het protocol is door 33, vooral West- op de geïndustrialiseerde wereld Papandreou, van de vroegere ban- Ruth Hammerbacher, die 1- europese landen ondertekend. om de Derde Wereld financieel bij De Kenyaanse president^Raniel te springen bij de kostbare over- bacher. Het vorige partijbestuur werd gedomineerd door zogeheten 'fundi's', die aan directe protestac ties de voorkeur geven boven optre den in het parlement. De 'realo's' dringen aan op samenwerking met de SPD, de belangrijkste oppositie partij in Bonn. Op die manier hopen zij een plaats in de nieuwe Westduit- se regering te krijgen. Eerder op de dag hadden spre kers er op aangedrongen dat de Groenen de onderlinge strijdbijl be graven en zich concentreren op hun rol binnen de parlementaire opposi- 'tie. Bij de verkiezingen van januari 1987 behaalden de Groenen 8,3 pro cent van de stemmen. Sindsdien wijzen opiniepeilingen op een da ling van hun aanhang onder de Westduitse kiezers.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 5