Uitbreiding van justitie voor milieu Grafici staken door Praktijk is toch de beste 'Biologisch' bestrijdingsmiddel pyrethrum is wel degelijk vergif Vervuiling zal prijs van drinkwater verdubbelen saïl-—■■■■■■ui nuuiiini mmm WD tegen hoger huurwaardeforfait Stadswachtproject biedt werklozen uitzicht op haan MAANDAG 6 MAART 1989 BINNENLAND PAGINA 3 Meer politie en milieu-officieren DEN HAAG (GPD) - Voor de opsporing en vervolging van milieudelicten zijn meer rechters, officieren van justitie, parketambtenaren en meer politie nodig. Dat stelt werk groep Handhaving Milieurecht in een advies dat binnen kort wordt aangeboden aan minister Korthals Altes (justi tie). De werkgroep heeft zich op verzoek van de bewinds man gebogen over de gevolgen van de maatregelen die in het Nationaal Milieuplan worden aangekondigd. Dat plan wordt naar verwachting half april gepubliceerd. DEN HAAG (GPD) - 'Biologisch', 'onschadelijk' en 'milieuvriende lijk'. Zo prijzen tuincatalogi insecti ciden op basis van het plantaardige bestrijdingsmiddel pyrethrum en zijn kunstmatige broertje pyrethroï- de aan. Ze spelen daarmee in op het besef van veel mensen dat de mees te bestrijdingsmiddelen zeer scha delijk zijn. Het van chrystanten ge maakte pyrethrum doet het ook in de biologische landbouw goed, om dat het onschadelijk zou zijn voor warmbloedige dieren en mensen en voor bijen. Volgens het Duitse milieublad Natur worden de geva ren van pyrethrum en pyrethroïden echter onderschat. Een aantal on voorzichtige gebruikers zou er zelfs ernstige klachten, tot verlammings verschijnselen en verlies van reuk en smaak toe, aan hebben overge houden. „Dat kan", bevestigt Lucas Reijn- ders van de stichting Natuur en Milieu, „Pyrethrum werkt via beïn vloeding van het zenuwstelsel. Het is in feite een zenuwgif. Over het al gemeen wordt het door de huid en de slijmvliezen tegengehouden, maar kleine hoeveelheden dringen altijd wel door. Bovendien is al lan ger bekend dat sommige mensen er allergisch voor zijn, net zoals men sen gevoelig zijn voor chrysanten zelf'. Bij veel mensen leeft volgens hem de misvatting dat een plantaar dige, natuurlijke stof ook meteen onschadelijk is. „Maar de natuur zelf maakt de zwaarste vergiften die we kennen". Voor koudbloedige dieren als vissen is pyrethrum abso luut dodelijk. In vergelijking met andere landbouwgiffen is het mid del volgens Reijnders tamelijk on schadelijk. Maar biologische land bouwbedrijven hebben inmiddels erkend dat je op zijn minst voor zichtig met de stof om moet gaan en maken er spaarzaam gebruik van. Reijnders wijst erop dat er een duidelijk onderscheid is tussen het natuurlijke pyrethrum en de che misch gemaakte pyrethroïden. Het chemische produkt kwam oor spronkelijk op de markt, omdat langs natuurlijke weg te weinig py rethrum gemaakt kon worden. Voor twee kilogram gif moeten zo'n honderd kilo chrysantenbloemen worden geplukt. Er bestaan inmiddels vele soor ten pyrethroïden voor verschillen de doeleinden. Ze lijken sterk op het natuurlijke product, maar er zijn een aantal verschillen. Py rethrum breekt bijvoorbeeld onder invloed van licht binnen zeer korte tijd af. Voor de landbouw is dat las tig. Daarom zijn in de pyrethroïden wijzigingen aangebracht, zodat de werking van het gif langer duurt. Bovendien zijn de chemische imita ties krachtiger dan de natuurlijke stof. Werking Volgens woordvoerder De Heer van de Plantenziektekundige Dienst in Wageningen zijn er een aantal py- rethroiden waarvan de grote vraag is of ze in de biologische landbouw „wel gebruikt mogen worden: „Die stoffen hebben soms een hele brede werking en doden een breed scala aan insecten. Voor geïntegreerde landbouw is dat een onwenselijk ei genschap. Daar pioet je een selec tief werkend middel hebben". „Verhoudingsgewijs behoren de ze stoffen echter tot de minst giftige vergiffen die we kennen", bena drukt De Heer. Bijen mijden bloe men die met pyrethrum zijn bespo ten en daarom is de stof ook toege staan bij het bespuiten van kool zaad, een plant die vanwege zijn aantrekkingskracht op bijen niet zomaar met insecticiden behandeld mag worden. De Heer is het wel eens met de kritiek dat consumenten te weinig gewaarschuwd worden dat het bij pyrethrum hier toch echt om een gif gaat. De kreten 'natuurlijk' en 'bio logisch' wekken volgens hem ver keerde verwachtingen: „Producen ten van tuinprodukten proberen consumenten steeds vaker te verlei den met dergelijke kreten. Er staat weliswaar in kleine letters op het etiket dat het giftig is, maar dat is meestal piet het best gelezen onder deel van een verpakking". De werkgroep vindt dat er 28 offi cieren van justitie bij' moeten ko men, die zich uitsluitend bezighou den met milieucriminaliteit. Daar naast moeten vijftig tot zestig par ketsecretarissen extra worden aan gesteld. Ook bij toezichthoudende organen als provincies, gemeenten en waterschappen moet het toe zicht op de milieuwetgeving wor den uitgebreid, evenals bij de poli tie. Hoeveel mensen er bij al deze in stanties bij moeten komen, is vol gens de Haagse advocaat-generaal Bos, de voorzitter van de werk groep, nog niet bekend. Het voorstel van de werkgroep politie, die een onderzoek instelt naar manieren om de tekorten bij de politie op te heffen, om de veldpoli tie op te heffen, is in elk geval op voorhand door Justitie geblok keerd. Dat was een voorwaarde die Bos verbond aan het voorzitter schap van de werkgroep. Hij noemt het te gek voor woorden dat de ruim gestationeerd, zou verdwijnen. Hij noemt het een van de weinge onder delen van de politie die nog iets doet aan de opsporing van milieu criminaliteit. Volgens Bos komt nu slechts on geveer 3 procent van het aantal overtredingen ter kennis van justi tie. Bos: „Dat percentage moet om hoog. Bij betere controles zullen ook veel meer onregelmatigheden worden gevonden dan voorheen. Er zullen dus meer processen-verbaal worden opgemaakt en dat betekent meer werk voor politie en de parket ten". Bestrijding van milieudelicten wordt volgens Bos nog teveel als hobbyisme afgedaan. „Er wordt nog teveel toegestaan en er zijn be drijven waar men helemaal niet controleert, die werken zonder hin derwetvergunning". Volgens een eerste rekensom zullen de volgens Bos vrij bescheiden voorstellen van de werkgroep minder dan een mil jard gulden per jaar extra kosten. DEN HAAG (GPD) - De prijs van het drinkwater zal in het midden, oosten en zuiden van het land in de komende jaren fors stijgen en uit eindelijk zelfs verdubbelen. Water leidingbedrijven in die regio's moe ten namelijk steeds vaker gebruik maken van oppervlaktewater in plaats yan grondwater. Om van dat rivierwater goed drinkwater te ma- Binnenland kort Dinoseb Het gebruik van het landbouwgif dinoseb wordt volgend jaar verbo den, zo heeft minister Braks (land bouw) besloten. Met ingang van de ze maand is het middel alleen nog toegestaan als er geen ander middel beschikbaar is. Dat geldt voor de aardappelteelt en de verbouw van peulvruchten op zandgronden. Wie vier of meer aaneengesloten dagen met het middel werkt, moet volgens de nieuwe regels passende bedrijfs geneeskundige zorg krijgen. Windmolens Het gaat beter met het Nederlandse windmolenbezit. Eind vorig jaar tel de ons land 979 wind- en 77 water molens, zes meer dan het jaar daar voor. Het is voor het eerst sinds ja- Ten dat het aantal molens groeit, zo heeft voorzitter Van de Waal van de vereniging De Hollandsche Molen zaterdag in zijn jaarrede gezegd. Vooral de meer dan 100 lokale en re gionale molenorganisaties nemen het voortouw om dit cultuurgoed te behouden. Antiekbeurs De gisteren afgesloten tiende inter nationale Antiquaren Boekenbeurs heeft een recordomzet van 3,5 mil joen gulden gehaald. Dat is drie keer zo veel als in 1988. Bibliotheca rissen en antiquaren hebben afge sproken dat zij zich in een stichting tot behoud van het oude boek geza menlijk zullen inzetten om waarde volle werken voor ons land te be houden. Steeds meer handschriften en bijzondere historische boek werken verdwijnen over de grens. Vredesactie De marechaussee heeft zaterdag nacht bij de vliegbasis Deelen en op de Saksen Weimarkazerne in Arn hem acht vredesactivisten aange houden. Ze zijn na verhoor op vrije voeten gesteld. Behalve op deze plaatsen was ook een actie bij de Oranjekazerne in Schaarsbergen. Daar werd niemand aangehouden. Op alle drie de plaatsen knipten de activisten het hek open en schilder den zij leuzen op gebouwen. Er werd verder geen schade aange richt. Hiswa De Hiswa heeft meer dan 120.000 bezoekers getrokken die over het al gemeen tevreden waren; zo heeft de RAI gisteren bekendgemaakt na een onderzoek onder de bezoekers. Die hadden met name belangstel ling voor de verhuursector. De aan wezigen toonden ook veel aandacht voor het surfeiland en het paviljoen waarin houten schepen werden ge toond. ken, zijn forse investeringen nodig. Dat zei gisteren directeur Gast van het Amsterdamse waterleiding bedrijf voor de radio. In het westen van het land wordt nu al oppervlak tewater gebruikt dat met name uit de Rijn en de Maas komt. Maar el ders gebruiken de bedrijven het schonere grondwater als basis. De vergunning voor de winning van grondwater komt van de provincies en die maken daar steeds meer be tegen. De waterleidingbedrijven in die regio's moeten daarom in de ko mende tijd honderden miljoenen investeren om de burger van schoon drinkwater te kunnen blij ven voorzien. De consumenten in die gebieden, die nu vaak minder dan een gulden per kubieke meter water betalen, zijn daar volgens Gast straks zo'n tweè gulden voor kwijt. Dat komt overeen met de prijs die bewoners in het westen van het land nu al voor hun water betalen. Volgens Gast zal het ook met gro te investeringen steeds moeilijker worden om van rivierwater goed drinkwater te maken. „Je moet je afvragen of het niet verboden moet worden bepaalde stoffen te lozen, in plaats van ze er achteraf weer uit te -■ii l,IB,ll»i»it - 1 ii«T/:i»n« ROTTERDAM Na de roerige demonstratie in Den Haag is zaterdag een door het Pakistaans Islamitisch Cen trum georganiseerd protest tegen. 'De Duivelsverzen' zaterdag in Rotterdam rustig verlopen. De demonstranten droegen borden bij zich met opschriften als 'The Satanic Verses, een bedreiging voor de wereldvrede'. Vantevoren was door de organisatie gezegd dat de demonstratie niet de oproep van ayatollah Khomeini zou steunen om de schrijver Salman Rushdie te vermoorden. Toch scandeerden meerdere demonstranten tot veront waardiging van winkelende Rotterdammers 'Dood aan Rushdie'. De demonstratie voerde door de binnenstad langs een aantal boekwinkels waar telkens korte tijd werd stilge staan. Bij één van de boekhandels werd een pop die de Britse schrijver voorstelde, verbrand. Nog voor de demon stratie van start ging op het Schouwburgplein moest een vrouw door de politie in bescherming genomen worden. De demonstranten keerden zich tegen haar toen zij luidkeels om vrijheid van meningsuiting en persvrijheid vroeg. De politie en de organisatie konden de gemoederen in korte tijd weer kalmeren. Aan de demonstratie deden ongeveer 400 mensen mee. Er waren 110 politiemensen ingezet. (foto and MAASSLUIS (GPD/ANP) - WD- leider Joris Voorhoeve voelt er niets voor het huurwaardeforfait te ver hogen. Dit in tegenstelling tot CDA en PvdA, die deze verhoging willen gebruiken om de overdrachtsbelas ting te kunnen verlagen. Deze par tijen volgen daarmee een advies van de Sociaal-Economische Raad. De overdrachtsbelasting moet worden betaald bq de koop van een huis. Zes procent van de waarde moet als belasting aan de staat wor den betaald. Volgens de SER is dit een rem op het kopen en verkopen van huizen. Daarmee wordt bijvoor beeld het verhuizen van mensen dichter naar hun werk toe belem merd. Tijdens een WD-congres, afgelo pen zaterdag in Maassluis, zei Voor hoeve dat argument te onderschrij ven en de overdrachtsbelasting op den duur helemaal te willen af schaffen. Maar hij voelt er niets voor dat te betalen uit een verhoging van het huurwaardeforfait (een deel van de huurwaarde van de woning dat bij het inkomen van huiseigenaren wordt opgeteld, waardoor zij meer belasting betalen). Volgens de liberale leider kan de verlaging van de overdrachtsbelas ting wel worden betaald uit de eco nomische groei en de waardestij ging van het onroerend goed, die hoger is dan de inflatie. Daardoor krijgt het rijk als het ware extra overdrachtsbelasting binnen. „Het huurwaardeforfait moet geen melk koetje worden om de belastingen te kunnen verlagen", aldus Voorhoe- Hij herhaalde zijn standpunt dat de subsidies in de woningbouw ver laagd moeten worden, ten behoeve van het milieubeleid. Daarmee ris keert hij een aanvaring met coalitie genoot CDA die daar tegenstander van is. „Vorige kabinetten hebben veel te veel uitgegeven aan woning- bouwsubsidies. Daardoor zit de staat opgezadeld met torenhoge verplichtingen die tot ver in de ja ren negentig reiken". Hij verklaarde zich ook tegen de verlaging van de basisbeurs voor studenten, om zo de tekorten op de studiefinanciering op te vangen. „Dat zouden wij geen goede zaak vinden. Dan zouden studenten een lager inkomen krijgen dan veel werkloze jongeren. Dat zou geen prikkel zijn om een opleiding te vol gen", aldus Voorhoeve. Hij verweet de PvdA een flauw spelletje beentje lichten door te proberen minister Deetman (onderwijs) weg te krijgen met een 'motie van beschadiging'. In die motie herhaalde de PvdA exact ie bewoordingen waarin WD-kamerlid Franssen zich over de bewindsman had uitgelaten. De WD stemde tegen de motie, maar Voorhoeve bestreed dat zijn fractie daarmee afgelopen donder dag door de knieën was gegaan in het kamerdebat over de positie van Deetman. „Het was geen gebrek aan durf van collega Franssen". Volgens Voorhoeve zou het onbil lijk tegenover Deetman zijn ge weest hem naar huis te sturen nog voordat het kabinet een oplossing heeft gevonden voor de tegenval lers bij de studiefinanciering. DEN HAAG (ANP) - Minister Van den Broek (buitenlandse zaken) heeft EG-vertegenwoordiger Van Agt tijdens zijn bezoek Japan voor de begrafenis van keizer Hirohito te verstaan gegeven, dat hij buiten zijn boekje is gegaan met zijn kritiek op de vertegenwoordiging van Neder land bij de begrafenis. De WD-ka- merleden Weisglas en Ploeg had den vragen over deze kritiek ge steld. Van Agt noemde die afvaardiging Van Agt op matje (alleen Van den Broek) in een vraag gesprek met het Algemeen Dagblad te laag. Volgens hem zijn de han delsbetrekkingen in gevaar geko men nu Nederland geen lid van het koninklijk huis en/of premier Lub bers heeft gestuurd. Van den Broek schryft in antwoord op de WD-vra- gen dat hij Van Agt heeft gezegd geen aanleiding te zien voor diens uitgesproken ongerustheid over de Nederlandse betrekkingen met Ja pan. Ook vanuit het Europees Parle ment zijn vragen gesteld over het optreden van Van Agt. Van den Broek vindt dat de Europese Com missie de zaak verder^maar moet af handelen. Weisglas en Ploeg heb ben geopperd dat EG-commissaris Andriessen voor buitenlandse be trekkingen Van Agt op het matje moet roepen. ENSCHEDE/UTRECHT (GPD/ANP) De grafici van Uitge versmaatschappij Tubantia Dag blad Tubantia, Hengelo's Dagblad en Dagblad van het Oosten) hebben vanmorgen besloten stakingsacties tot volgende week maandag uit te stellen. De directie zegt de beslis sing van het personeel op prijs te stellen: „Wij zijn blij met elk dag waaróp de krant kan uitkomen. Uit het besluit van het personeel blijkt ook de betrokkenheid van de men sen bij het eigen bedrijf'; Bij reclamedrukkerij Henkes Se- nefelder in Purmerend wordt wel, zoals was aangekondigd, gestaakt. Daar hebben 80 van de 300 grafici vanmorgen het werk neergelegd. Ook bij alle overige bedrijven waar stakingen waren aangekondigd, werd vanmorgen niet gewerkt. Het is volgens een woordvoerster van de FNV-bond Druk en Papier 'zeker niet uit te sluiten' dat eind de ze week ook enkele landelijke dag bladen door de acties worden ge troffen. Bij de Nederlandse Dag blad Unie (NRC/Handelsblad, Alge meen Dagblad, Rijn en Gouwe) in Rotterdam wordt daarover de ko mende dagen vergaderd. Bij vol doende actiebereidheid kan een ul timatum aan de werkgever de deur uit dat donderdag afloopt waarna stakingen kunnen beginnen, aldus de bondswoordvoerster. DORDRECHT (ANP) - Sinds 6 fe- bruari is het straatbeeld van Dordrecht verrijkt met stadswach ten die een bijdrage moeten leveren aan het handhaven van openbare orde en veiligheid. De eerste lich ting, dertien mannen en vier vrou wen, heeft de eerste weken op straat inmiddels achter de rug. De stads wachten zelf zijn er bijzonder en thousiast over, hun dagelijkse men tor is tevreden en het Dordtse pu bliek reageert overwegend positief. Goed nieuws dus voor het grote aantal Nederlandse gemeenten dat de resultaten van het project nauw keurig wordt gevolgd. Het experi ment, waarvoor het rijk een subsi die verleende van 442.800 gulden, zal maximaal twee jaar duren. Dan wordt beslist of het project wordt verlengd en of ook andere gemeen ten stadswachten kunnen krijgen. Technisch gezien wordt het pro ject dan ook uitgevoerd als werker varingsplaats met behoud van uit kering. De deelnemers, voor een deel afkomstig uit etnische groepe ringen, ontvangen naast hun uitke ring een extra vergoeding van hon derd gulden per maand. Het hoofd kwartier van de Dordtse stadswach ten is gevestigd op de eerste etage van de voormalige pastorie van de eens zo eerbiedwaardige Bonifaci- us-kerk. Deze is heden ten dage het domein van jongeren die zich amu seren met popgroepen, kleinkunst en blaaskapellen. Het centrum van de oude koop mansstad is het belangrijkste werk terrein. De belangrijkste taak be staat eruit de sociale controle in dit stadsdeel weer te herstellen. De Dordtse stadswachten hebben zelf geen opsporingsbevoegdheid maar beschikken wel over een portofoon, waarmee zonodig de hulp kan wor den ingeroepen van politie of ande re instanties. Met de komst van de stadswach ten hoopt het gemeentebestuur vooral de kleine criminaliteit terug te dringen. De stadswachten ver vullen echter ook nog andere taken: bij wijze van service naar het pu bliek fungeren zij, wanneer dat zo uitkomt, als gastheren en gastvrou wen van de stad. Dit naar het Britse voorbeeld van de onder andere in Londen werkzame City Wards. Eventueel kan de stadswacht eerste hulp bieden bij een ongeval, inclu sief reanimatie. Doorstroming Begeleider en coördinator de 32-ja- rige politieman Kop. Werkroosters, communicatie, surveillances, maar ook de onderlinge verstandhouding en collegialiteit zijn zijn belangrijk ste bezigheden. Hij ziet het project als een welkome uitdaging. Hoewel de Dordtse stadswachten niet lang blijven - na. een jaar hebben zij hun basisdiploma beveiligingsbeambte gehaald en worden ze geacht door te stromen naar het bedrijfsleven - neemt Kop hun training en oplei ding uiterst serieus. Stadswacht Ad, die op het moment de meldka mer bemant, kan erover meepraten. Nauwgezet wordt hem door Kop bijgebracht wat het gebruikelijke meldkamerj argon is en hoe hij de via de portofoons doorgegeven in formatie moet verwericen. Alles wordt genoteerd en voortdurend wordt doorgegeven waar de stads wachten, die werken in teams van twee personen, zich precies bevin den. Doordat de stadswachten uitslui tend te voet hun werk verrichten ontgaat hen weinig. Ergens ligt een behoorlijke hoeveelheid glas op straat, wordt er gemeld. Ad maakt een aantekening van de plaats en de tijd en waarschuwt de gemeenterei niging. Die belooft het op te zullen De volgende melding betreft een geparkeerde auto, die al enkele da gen hinderlijk in de weg staat. Na dat via de politie het kenteken is na getrokken, krijgen de stadswachten het adres door van de eigenaar. Niet de naam, want Kop vindt dat de pri vacy van de betrokkene zoveel mo gelijk dient te worden beschermd. „Per slot van rekening zijn er be hoorlijk wat mensen die er uit pure belangstelling een hobby van ma ken om met zogenoemde scanners het portofoonverkeer in de omtrek af te luisteren", verduidelijkt hij. Na enig heen en weer gepraat wordt besloten om op het adres van de foutparkeerder, die niet thuis blijkt te zijn, een kaart in de brie venbus te deponeren met een om schrijving van de klacht en het ver zoek er iets aan te doen. Reageert men daar ook niet op dan kunnen we alsnog de politie bellen, oordeelt Kop. Aan het eind van elke zesurige dienst wordt door terugkerende teams en de coördinator een evalua tiegesprek gehouden. De 19-jarige stadwacht Tonia vindt het werk ge weldig leuk: „Je hebt echt het ge voel dat je iets voor de gemeen schap doet." Het feit dat ze een vrij tenger gebouwd meisje is, vindt ze niet ter zake doen. „Kijk, sommige mensen kunnen inderdaad behoor lijk provoceren of vervelend doen. Maar we hebben geleerd om daar niet op te reageren. Echte agressie heb ik zelf nog niet meegemaakt, maar ik denk dat men toch niet zo ver zal gaan. Tenslotte weet men dat wij via onze portofoon snel hulp kunnen inroepen als het moet". Praktijkschool Commissaris van politie Tieleman is blij met het project: „De contac ten zijn naar beide zijden uitste kend". Kop vult aan: „Wij streven naar een wederzijdse bekendheid en collegialiteit en dat lukt prima. De politie heeft, ook al zijn wij nog niet zo lang op straat, al kunnen merken dat wij geenszins van plan zijn om het politiewerk te belemme ren ofte verzwaren. Wij houden ons aan onze eigen drie gouden regels: signaleren, attenderen en zonodig alarmeren". Persoonlijk denkt Kop nu al dat het project bijzonder waardevol ge noemd mag worden. „Van mij mo gen alle Nederlandse gemeenten vanaf morgen ook stadswachten gaan inzetten. Er is in de beveili gingsbranche een grote behoefte aan geschoold personeel. Dus heb ben de mensen die hun deelname straks met een basisdiploma bevei ligingsbeambte kunnen afsluiten vrijwel de zekerheid dat zij in dat werk een baan vinden. Want zeg nu zelf: de praktijk is toch de beste leerschool". MAASSLUIS WD-fractieleider Voorhoeve neemt samen met Europarle mentariër De Vries even de teksten door die beiden zullen uitspreken over de eenwording van Europa. De Vries, voormalig gemeenteraadslid in Lei den, werd zaterdag unaniem gekozen tot lijsttrekker voor bij de Europese verkiezingen op 15 juni. De WD is momenteel met vijf zetels vertegenwoor digd in het Europarlement. Van de huidige fractie keren de vorige lijsttrek ker Nord en zijn partijgenoot Louwes niet meer terug. De nummers twee tot en met vijf op de nieuwe lijst zijn de huidige Europarlementariërs Larive en Wijsenbeek, en als nieuwkomers Mulder en Laffree. De Vries benadrukte in zijn toespraak onder meer het belang van een Eu ropese aanpak van de zware criminaliteit en de milieuvervuiling. „Voor de zware misdaad is er al lang een Europa zonder grenzen", aldus De Vries. Betere regels voor uitlevering en de instelling van een gemeenschap pelijk opsporingsregister kunnen volgens hem bijdragen aan een doelmati ger bestrijding van de georganiseerde criminaliteit en het terrorisme. De milieuproblematiek kan volgens De Vries in Europees verband wor den aangepakt door vervuilende produkten onder het hoge btw-tarief te brengen en schone onder het lage. toto anpj

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 3