LEIDSCH DAGBLAD 'Moordoproep ontoelaatbaar' HEEL VEEL SPORT! Fokker 100 zakt bij uitrollen door linker landingsgestel Frans Boelen in ziekenhuis Islamitische demonstranten mogelijk vervolgd vakbekwame timmerlieden SLA EN RUNDERVINKEN Zelf gestookte alcohol kost in India 109 mensen het leven Moskou wil af van Europese kernwapens LEIDSCH/ALPHENS DAGBLAD MAANDAG 6 MAART 1989 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 38875 Prijs fl. 1,25 Hobbyisten halen gegevens o ver pensioenen uit Akzo-computer ARNHEM (GPD) - Computer hobbyisten zijn er afgelopen week in geslaagd binnen te dringen in het computersys teem van het Akzo-hoofdkan toor in Arnhem. Dat bevestigde vandaag Akzo-woordvoerder H. Verbeeten. De inbraak in het computersysteem werd ontdekt door de beveiligihgsaf deling van het chemieconcern. Akzo heeft de politie van het onrecht matige gebruik van de centrale computer op de hoogte gesteld. De hobbyisten hebben pen- sioengegevens van het bedrijf in het computerblad Hack-Tïc gepubliceerd. Zij wilden aanto nen hoe gemakkelijk het was om In het systeem door te drin gen. Volgens woordvoerder Verbeeten is de schade die door de inbraak is ontstaan, inmid dels weer hersteld. Hij wilde niet zeggen in welke mate het systèem beschadigd raakte en hoe groot de financiële schade Akzo heeft inmiddels maatre gelen genomen om het systeem beter te beveiligen. Volgens de politie in Arnhem zal er voor eerst geen vervolging plaats hebben van de nu nog anonieme krakers. Dat kan pas als er door Akzo aangifte wordt gedaan van de computerinbraak. Pitbull-terriër bijt peuter bijna dood UTRECHT (GPD) - Zwaargewond door talloze beten van een pitbull- terriër is de nog geen twee jaar oude Hawa uit Utrecht zaterdagmiddag naar het ziekenhuis gebracht. Vol gens de politie is het een wonder dat het kind niet is doodgebeten. Het meisje zat op de stoep voor haar ouderlijk huis te spelen toen een vrouw met twee aangelijnde pitbulls langsliep. Opeens, zonder enige aanleiding, beet een van de honden het meisje in gezicht, hals, borst, handen en benen. Er waren tientallen hechtingen nodig. Tegen de vrouw is proces-verbaal opgemaakt wegens zware mishan deling. De politie wil dat de honden in beslag worden genomen. Frans Boelen. (foto archieffoto) LEIDEN De directeur van de Leidse Schouwburg, Frans Boe len, is eind vorige week met hartklachten in een Haags zie kenhuis opgenomen. Tijdens een voorstelling van het onder zijn regie tot stand geko men toneelstuk 'The Mousetrap' in het Circustheater in Scheve- ningen werd de 52-jarige Boelen plotseling onwel. De Leidse schouwburgdirecteur, die ook als regisseur veelvuldig actief is, moest ijlings naar het dichtstbij zijnde ziekenhuis worden ver voerd. Zijn toestand wordt sta biel en bevredigend genoemd. DEN HAAG (ANP/GPD) - De vier grootste partijen in de Tweede Kamer vinden het ontoelaatbaar dat in ons land wonende moslims tijdens demonstraties vrijdag en zater dag hebben opgeroepen hebben tot moord op de Britse schrijver Rushdie. De Fokker 100 scheef weggezakt op het vliegveld Er werd alleen een lichte trilling ge voeld, daarna zakte het vliegtuig scheef. GEVRAAGD Moonen Toet bv telefoon 070-202742 of 02522-13400 Britse kustwacht zoekt opvarenden gezonken trawler LIVERPOOL (AP) - Helikopters en schepen zijn vandaag een zoekactie in de Ierse Zee begonnen nadat het lijk van een van de zes be manningsleden van een Belgische trawler was gevonden. Volgens de Engelse kustwacht tegen de avond kans wordt aangenomen dat de trawler is op een 0111. minimumtemperatuur om- öP70nkPn hnlvPrwPfP EnppKp strecks 8 graden, middagtempcratuur fezonKer? ndlverwege de Engelse ongeveer 13 graden. Matige wind uit' kust en the Isle of Man. een zuidelijke richting. Het lijk van het bemanningslid De vooruitzichten voor woensdag tot werd gevonden door een tweede en met zaterdag: Belgische trawler die radiocontact Woensdag bewolkt en mogelijk wat met het nu vermiste schip had on- regen, daarna meer zon. Middagtempe- derhouden. ratuur rond 9 graden. Moslims in ons land hebben het recht te demonstreren tegen het boek 'De duivelsverzen', zo betoog den WD-fractievoorzitter Voor hoeve en zijn CDA-collega De Vries. Maar oproepen tot moord is onaan vaardbaar, vinden ze. "Wie graag in ons land is komen wonen, moet zich aan de wetten van de vrije rechts staat houden. Daar moeten wij geen twijfel over laten bestaan", aldus Voorhoeve zaterdag op een verga dering in Maassluis. Het PvdA-Tweede-Kamerlid Kosto noemde de dreiging met moord "zeer afkeurenswaardig". D66-fractievoorzitter Van Mierlo heeft aangekondigd in de Tweede Kamer vragen te stellen als de rege ring niet snel en helder uiteenzet welke stappen ze hiertegen denkt te ondernemen. De Haagse politie heeft al laten weten te onderzoeken of er gerech telijke stappen mogelijk zijn tegen de demonstranten die vrijdag tot moord opriepen. In Rotterdam is zaterdag rapport opgemaakt van de demonstratie. De politie laat het verder aan burgemeester Peper over om samen met het openbaar ministerie over eventuele, vervol ging te besluiten. Directeur Rabbae van het Neder lands Centrum voor Buitenlanders in Utrecht wil in de komende week met de islamitische organisaties in ons land over de moordoproepen overleggen. Rabbae vindt de de monstraties op zich prima, maar de oproepen zijn volgens hem vol- meer onregelmatigheden voorge- strekt onjuist, daan, zo verklaarde hij. "Het boek van Rushdie is zeker De onfortuinlijke Fokker blijkt kwetsend, maar moslims moeten op 18 februari op het vliegveld van zich aan de rechtsorde houden", zo Stavanger een zeer harde landing te zei hij voor NCRV-radio, "We moe hebben gemaakt. De landing werd ten de politieke en juridische weg handmatig door de vliegers uitge- bewandelen om het boek te verbie- voerd. Het incident werd niet offi- den. Als de rechter daartoe besluit, cieel gemeld maar Fokker-technici is het prima, anders hebben we ge- waren wel op de hoogte. In een hangar op Schiphol is later een in spectie van het landingsgestel uit- dit type die de maat- gevoerd, waarbij geen enkele onre gelmatigheid is gevonden. De Rijksluchtvaartdienst ziet geen aanleiding om extra inspecties te gelasten van de Fokker 100-vloot. Men beschouwt de problemen met het KLM-toestel als een op zichzelf staand incident. Er zijn momenteel 15 toestellen van het type Fokker 100 in bedrijf. Er bestaat momenteel grote belang stelling voor de aanschaf van het vliegtuig. De Britse luchtvaartmaat schappij Air Europe koopt elf Fok ker 100-vliegtuigen, met een optie op nog eens elf van deze toestellen. Vorige week maandag plaatste de Franse regionale luchtvaartmaat schappij TAT een order voor de le vering van acht van deze vliegtui gen met een optie op nog eens vier. Ook grote Amerikaanse maat schappijen onderhandelen momen teel met Fokker over de levering van dit nieuwste Fokker-produkt. Het zou hierbij gaan om orders van een zeer grote omvang. Niemand gewond onder passagiers en bemanning GENÈVE (ANP) - Een Fokker 100 Het incident deed zich voor om van de KLM is gistermiddag na de 14.15 uur. Om half vijf is het vlieg- landing op het vliegveld van Genè- tuig van de baan gehaald, waarna ve dóór het linker hoofdlandingsge- deze weer voor het luchtverkeer ge stel gezakt. Het vliegtuig kwam bruikt kon worden, daarna met de linkervleugel op de De Fokker 100, die vloog met ge- baan te liggen. Geen van de 95 pas- zagvoerder J. Franchimon, had de sagiers en vijf bemanningsleden vlucht KL 321 uitgevoerd met Ge- heeft bij dit incident letsel opgelo- nève als eindbestemming. De Fok- pen. Zij hebben het vliegtuig via de ker 100 'Jan Hendrik Oort' is begin glijbanen verlaten. De schade' aan februari aan de KLM overgedragen, de Fokker 100 wordt op een miljoen Het is de eerste van de twee vlieg- gulden geschat. tuigen van dit type die de maat- Gisteravond is een onder- schappij nu in gebruik heeft, zoeksteam van Fokker, KLM en de "Het lijkt ons op dit moment zeer Rijksluchtvaartdienst in Genève onwaarschijnlijk dat er enige relatie aangekomen om de oorzaak van het bestaat met hetgeen zich tijdens een ongeluk vast te stellen. testvlucht op 31 juli 1987 op Schip- Volgens een woordvoerder van hol heeft voorgedaan", aldus een de KLM gebeurde het incident toen Fokker-woordvoerder. Toen zakte het toestel na dé landing met gerin- een van de twee prototypes van de ge snelheid over de baan uitrolde. Fokker 100 waarover de fabrikant De bemanning heeft op de instru- beschikte, na een testvlucht op menten geen enkele aanwijzing ge- Schiphol door het rechter hoofdlan- kregen dat er iets met het landings- dingsstelsel. "Het ging toen om gestel niet in orde zou zijn, zo zei hij. proeven om na te gaan welke belas ting het hoofdlandingsgestel kon hebben", aldus de Fokker-woord voerder. Samen met de fabrikant van dit onderdeel, het Britse bedrijf Dowty Rotol, is de oorzaak toen ver holpen. In de testen daarna hebben zich met de landingsgestellen nooit Opwinding rond filmpje Madonna NEW YORK (Rtr.) - Een schaars geklede Madonna heeft op schudding veroorzaakt onder katholieken in Italië en bij de frisdrankmultinational Pepsi Cola. Aanleiding is haar laatste videoclip 'Like a Prayer'. Daarin- liefkoost de Amerikaanse zan geres een priester in een kerk en vertonen haar handen 'stigma ta', de wonden van Christus na zijn kruisiging. De Italiaanse staatstelevisie besloot zaterdag na protesten van katholieke or ganisaties de video niet meer uit te zenden. Pepsi heeft Madonna miljoenen betaald voor een twee minuten durende tv-reclame - met dezelfde muziek maar ande re beelden. De directie heeft de reclamespot teruggetrokken bij televisiestations die ook de om streden clip uitzenden. Veel bewolking Dinsdag 7i i op: 07.13 uur. zon tan op: 07.05 uur, tn 28 pagina's VEERBOOT KAPSEIST - Een veerboot met 200 mensen aan boord is zaterdag in de snelstromende Kancha-rivier, in Zuid-Bangla/iesh, gekapseisd. De politie heeft tot dus ver de lijken geborgen van 30 men sen. Zeventig mensen worden ver mist. Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees in de aanbieding Sla, per krop Rundervinken, 100 gram ©@©@£69, 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. woon pech gehad". Ook het Komité Marokkaanse Arbèiders in Neder land (KWAN) sloot zich aan bij de veroordeling van de moord-oproep. De woordvoerder van het Pakis tan Islamitic Center in Nederland, Agha Mohsin, zei dat de moord-op- roep 'symbolisch' is bedoeld. "De straf die hij verdient, de dood, kan alleen tot uitvoering worden ge bracht als Rushdie in een islami tisch land komt. Wij houden ons aan de regels die in Nederland gelden, want de oproep tot moord is hier niet te realiseren". De krant van het Vaticaan, de Osservatore Romano, onderschrijft de opvatting van islamieten dat het boek van Rushdie godslasterlijk is. Ieder rechtgeaard lid van de rooms- katholieke kerk moet het gewraak te boek veroordelen, aldus het blad. De oproep tot moord van ayatollah Khomeini wordt niet goedgekeurd. Islamitische extremisten heb ben gisteren gedreigd het graf van de 14e eeuwse Italiaanse dichter Dante Alighieri op te blazen. Dante moet postuum worden gestraft om dat hij in zijn bekendste werk 'De Goddelijke Komedie' de profeet Mohammed naar de hel heeft laten sturen. De burgemeester van Ra venna, waar Dante ligt begraven, heeft een dreigbrief ontvangen van de 'Revolutionaire Wachters'. Zij ei sen dat hij verklaard dat "Dante heeft gelogen en dat zijn verzen niet langer gelezen of bestudeerd kun nen worden". Een gouden plak voor EUy van Hulst "Een kwestie van groeiend zelfvertrouwen", vindt ze er zelfvan. «oto epa> Bij wedstrijden in Boedapest Elly van Hulst wereldkampioen Elly van Hulst, jarenlang in de atletiekwereld afgeschilderd als een diesel, blijkt nu toch over een onvervalste versnel ling te beschikken. De 29-jari ge Rotterdamse verraste za terdag in Boedapest vriend en vijand door het wereldrecord op de 3000 meter indoor met maar liefst zes seconden te verbeteren. "Een kwestie van groeiend zelfvertrouwen", zo omschreef ze haar succesvolle doorbraak naar de absolute wereldtop. stapel lopen, wilde zij niet kansloos zijn op het laatste stuk. Hoewel soms met moeite hield de 54-voudige nationale kampioene de Britse haas bij. Met een magnifieke eindsprint sloeg de immer bescheiden, maar ditmaal niet te stoppen Tan Hulst vervolgens toe. Een gouden plak en een fraai we reldrecord waren haar deel. Naast het goud van Van Hulst en Cooman (vrijdag) wa ren er ook tegenvallers voor Nederland. Zo kwam de Eu ropese kampioen verspringen, de Britse Emiel Mellaard, in Boedapest niet eens door de kwalificatie heen. Zijn collega Frans Maas lukte dat nog wel, maar de drie van Den Haag Van Hulst had Liz McColgan de ideale part ner om een hoog tempo te kun nen waarborgen. McColgan werd in Seoul op de 10 kilome ter nog tweede en moést op de reikte toch niet verder dan een kortere afstand wel hard 1 teleurstellende achtste plaats. NEW DELHI (AP) - In de westelij- Het persbureau Press Trust of India ke Indiase stad Baroda zijn dit meldde echter dat 251 weekeinde minstens 109 om het leven gekomen nadat zij ille gaal gestookte alcohol hadden ge- het ziekenhuis lagen, 100 in kritieke toestand. Volgens de behandelend artsen dronken. De meeste slachtoffers zullen vele slachtoffers, als zij al waren arme arbeiders, zo heeft het overleven, in ieder geval blind wor- Indiase persbureau United News of den. PTI citeerde dokters die ver india vandaag bericht. 'klaarden dat het aantal doden be perkt had kunnen blijven als de Volgèns UNI werden zaterdag slachtoffers eerder medische hulp hadden gezocht. UNI meldde dat de politie drie mensen had gearresteerd die de ille gaal gestookte alcohol hadden gele verd. Baroda ligt in Gujarat, de eni ge Indiase deelstaat waar de ver koop van alcohol verboden is. met alcoholvergifti gingsverschijnselen in het zieken huis opgenomen, van wie er 40 van daag nog zeer ernstig aan toe waren, WENEN (GPD) - De Sovjetunie wil dat op zeer korte termijn onder handelingen beginnen over de ver mindering en uiteindelijk verwijde ring uit Europa van de kernwapens voor de korte afstand. Sovjet-minis ter van buitenlandse zaken Sjevard- nadze deed dat voorstel vandaag in Wenen aan het begin van de onder handelingen tussen Navo en War schaupact over de vermindering van de niet-nucleaire bewapening in Europa. Het Oostblok wil met deze 'derde nul-optie' de modernisering van de kernwapens voor de korte afstand door de NAVO voorkomen, zo maakte Sjevardnadze duidelijk. Bij het begin van de conventione le onderhandelingen in Wenen kwa men al meteen de meningsverschil len naar boven in de benadering van Warschaupact en NAVO. Terwijl de NAVO voorlopig alleen bereid is over vermindering van tanks, ka nonnen en pantserwagens (waarvan het Warschaupact er meer heeft) te praten, wil het Oostblok ook andere categorieën wapens erbij betrek ken. (zie ook pagina 2: NAVO en Warschaupact willen wapentuig dumpen) NEKKRAMP Bij de Basisgezondheidsdienst (BaGD) in Leiden is dit weekeinde een nieuw geval van nekkramp aangemeld. Het gaat om een 25- jarige man uit Voorschoten, die inmiddels weer uit het ziekenhuis is ont slagen. Ook kreeg de BaGD een melding uit Oude Wetering. Ook dit slachtoffer - een 14-jarig meisje heeft het ziekenhuis al verlaten. De krant voor uw eigen stuk van Nederland, óók bij u in de bus! Kies voor een abonnement en u krijgt dit dagblad de eerste 2 weken gratis in de bus! per maand* 24,45 per kwartaal 72,40 per halfjaar 144,80 per jaar 275,70 Opsturen naar: Antwoordnummer 10050, 2300 VB Leiden

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 1