PORT De doorbraak van Van Hulst 'Wie op tv wil, moet betalen' S"oJTV Supersprong van Sotomayor WK nachtmerrie voor verspringers Rotterdamse raast naar wereldrecord op 3000 meter PSV lonkt naar Roy MAANDAG 6 MAART 1989 BRT wekt woede van Belgen GENT (GPD) - Nog nooit hebben de Belgen zich zó boos gemaakt op hun nationale omroep de BRT als zaterdag. Wielrennen is voor de Vlamingen nog steeds een soort Is lam, en de Rushdie van de Vlaamse staatstelevisie werd op de openingsdag van het Belgische profwielerseizoen ge vonden in de persoon van chef sport Mare Stassijns. Geen rechtstreekse beelden van de Omloop Het Volk alsof Sa tan zelf had ingegrepen in de nu al maanden slepende ruzie tussen BRT en jonge commerciële omroep VTM. ik niet gekomen. Dan was ik met BIJLAGE LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 15 Radioreporter Koen Meulenaere, microfoon uit het raam van de volg auto om het 'awoertgeroep', de 'fluitjesconcerten', de gespierde taal tisch in de ether te kunnen relaye- ren: „Dit is een dag die ons nog lang zal bijblijven. We zijn nog nooit in ons leven zo beledigd als nu". De rel komt er in het kort op neer dat de BRT zich bedreigd ziet in haar monopolie-positie door de ge boorte van VTM, en de exclusieve baas wil blijven over een aantal sportevenementen in België. In het voetbal wordt VTM-ploegen conse quent het werken onmogelijk ge- Peter Post zegt daar heel anders mijn materiaal en mijn beste ners in Italië gebleven. Daar zijn alle koersen wél op tv. Ik wil volgend de gebalde vuisten felrealis- jaar ruim van tevoren weten hoe het zit met de televisie, anders blijf ik reldrecord. weg. Dit soort rotkoersen kost toch alleen maar geld. We krijgen 1500 gulden vergoeding, reken maar uit. Je zou er bijna toe overgaan de winstpremies te halveren; wat schiet je er publicitair nu nog mee De Cubaan constateert tot zijn grote vreugde dat de lat op 2.43 meter blijft liggen. Het betekende een nieuw we- üdrecord. (foto epai BUDAPEST (GPD) - "In Budapest gaan we iets moois bele ven, dat wordt een fantastisch verspringduel". Peter van Wijk sprak twee weken geleden tijdens de EK in Den Haag profetische woorden. In de verspringbak van het Sportcsar- nok werd gisteren inderdaad een boeiend gevecht geleverd, maar wel op een andere manier dan de bondstrainer zich had voorgesteld. Voor de verwachte hoofdrolspelers Emiel Mellaard en Frans Maas was in de Hongaarse hoofdstad na melijk niet eens een bijrol weggelegd. Voor de smaakma kers van de EK draaide de WK uit op een regelrechte nacht merrie. Terwijl de Amerikaan Larry dens de kwalificatie volledig op tilt Myrycks superieur naar goud gesprongen. In drie sprongen sprong (8 meter 37), knokten zijn kwam hij niet verder dan 7 meter 42, landgenoot Mike Conley, die enkele een blamage voor de atleet die na de uren eerder het hinkstapspringen NK (8.23) nog even trots de wereld- had gewonnen, Dietmar Haaf en ranglijst had aangevoerd. Laszlo Szalma verbeten om het zil- "Emiel heeft niet naar zijn li- ver en brons. De Westduitser reikte chaam geluisterd", verklaarde pri- uiteindelijk tot 8 meter 17, Conley vé-trainer Rien Mellaard het drama tot 8.11 en de Hongaarse favoriet tische optreden van zijn zoon. "Hij Szalma werd op het allerlaatste mo- heeft zich laten leiden door angst, ment van het erepodium geduwd. Vorig jaar sprong hij hier matig om- op? Niet heilig maakt. En ook in de wielersport blijkt de BRT geen inmenging te opdrachten dulden. Eigendomsrecht Vorige jaren betaalde de BRT de or ganisatoren van Het Volk 9.500 gul- te denken: „Ik heb niet zulke mijn bazen. Ik ben hier voor de wielersport, en als er publicitair wat valt mee te pik ken, is het meegenomen. Maar de tv is bij mij niet heilig. Niet op tv bete kent weer meer publiek langs de plots de geldstroom, geld (55.000 gulden) i betalen. Dat werd tijdens de onder- de start." handelingen weer wel gereduceerd De profsectie kerwedstrijden niet op tv, dan nóg te sta ik met mijn sterkste ploeg aan tot nul, maar de BRT eiste het eigendomsrecht den, i de internatio- BUDAPEST (ANP) - Het tweede toernooi om de we reldtitels indoor-atletiek was van een zeer goed gehal te. Naast het indrukwekkende wereldrecord van Elly van Hulst kende Budapest nog drie wereldrecords, die alle op een gedenkwaardige zaterdag tot stand kwa men. De Australische Kerry Saxby zette de serie in op de 3000 meter snelwandelen (12.01,65), zij werd daarna gevolgd door Elly van Hulst, die met bijna zes secon den verschil de prestatie van Zola Budd uit de record boeken schrapte. Olympisch 800 meter kampioen Paul Ereng, de enige deelnemer uit Kenya, imponeerde met een fantastische laatste 150 meter, waarin hij van ach ter uit het veld oprukte naar de eerste plaats en met 1.44,84 Sebastian Coe als wereldrecordhouder ont troonde. Javier Sotomayor bracht zaterdagavond de met 8000 toeschouwers volledig bezette hal tot enthou- door het wereldrecord hoogspringen op 2,43 r alles nale wielerunie heeft zich altijd ge- meter te brengen. De 22-jarige Cubaan, die door de de beel- schaard achter de traditionele zend gemachtigden. FICP-voorzitter Stassijns: „Zo'n uitzending kost Hein Verbruggen: „Onze voorkeur op 8 september ons en paar ton. Wij hebben lang ge noeg voor Sinterklaas gespeeld^ wie hebben het beste équipement, die hebben de wielersport altijd naar te vredenheid gediend. Dus wat zou den we veranderen"? Verbruggen op tv wil, moet maar betalen. Én men daartoe niet bereid, eisen w de exclusiviteit van zo'n even< ment". Waarop de BRT het symbo lische bedrag van 1 frank (een stui- heeft het dan met ver) vroeg z i VTM. Dat was tegen het zere been van de directie van Het Volk, die zich beriep op het principe van vrije nieuwsgaring. Algemeen directeur Antoon Van Melkebeek: „Iedere ge- interesseerde moet vrij drie minu ten nieuws kunnen uitzenden. Wat de BRT eist is chantage, maar daar zwichten wij niet voor". Stassijns: „Van Melkebeek is het er alleen om te doen de VTM bij de sport binnen te halen, want hij is ook lid van de Raad van Bestuur van de VTM". Van Melkebeek: „Dat kan ik schei den, heeft er niets mee te maken. Stassijns is slechts uit op persoon lijke eer". Schande Van Melkebeek vond het boycot van zijn land de Olympische Spelen in Seoul miste, haalde daarmee dezelfde hoogte als vorig jaar op 8 september in Salamanca toen hij aangaf dat de blijft uitgaan naar de Eurovisie- Olympische titel in Seoul in „verkeerde" handen zou club (waar VTM niet inzit, red.); die terecht komen. De Rus Michael Tsjennikov werd in Budapest formeel als nieuwe wereldrecordhouder op de 5000 meter snelwandelen opgevoerd. De Rus, die veertien dagen geleden in Den Haag Europees kam pioen werd, bleef onder de tijd waarmee hij in Indiana- deWB- polis de wereldtitel behaalde. Bij de nationale kam pioenschappen van de Sovjetunie in Gomel was Tsjen nikov met 18.15,91 aanmerkelijk sneller dan in Bud apest (18.27,10), maar die prestatie is nog niet als we reldrecord erkend. Bij de vrouwen prolongeerden naast Nelli Cooman ook Christine Wachtel (DDR, 800 m), Doina Melinte (Roe, 1500 m) en Stefka Kostadinova (Bul, hoog) hun wereldtitel. Naast Tsjennikov waren dat bij de man nen: Antonio McKay (VSt, 400 m), Marcus O'Sullivan (Ier, 1500 m), Larry Myricks (VSt, ver), Mike Conley (VSt, hinkstapsprong) en Ulf Timmermann (DDR, ko gelstoten). Zes kampioenen van het magere twintigste toernooi om de Europese titels van veertien dagen ge leden in Den Haag zegevierden ook in Budapest. Voor Nederland waren dat Nelli Cooman en Elly van Hulst, die liefst 37 seconden sneller was dan in Houtrust Sport. Verder toonden ook de Russische verspringster Galina Tsjistjakova en Doina Melinte (Roe) zich nu de sterksten van de wereld. De Roemeense won in Den Haag de 800 en in Budapest de 1500 meter. Bij de mannen werden alleen Ulf Timmermann, die de Amerikaanse wereldrecordhouder kogelstoten Randy Barnes duidelijk aftroefde, en Michael Tsjen nikov na Europees nu ook wereldkampioen. De Marokkaanse wonderloper Said Aouita, die in Seoul zijn kansen door een blessure niet echt kon ver dedigen en alleen op de 800 meter de bronzen medaille veroverde, imponeerde in Budapest weer met zijn su perieure stijl. De overwinning op de 3000 meter was voor de Afrikaan belangrijker dan het oudste wereld indoorrecord, dat met 7.39,2 al tien jaar op naam staat van de Belg Emiel Puttemans. Frans Maas stond er bij en keek e naar. De Europees kampioen vorig jaar dat hij problemen had met de grote veerkracht van de baan. Hij was van te voren al bang dat het hier mis zou Den Haag was naar eigen zeggen gaan. Hij is met angst van huis ge niet vooruit te branden en viel terug gaan en dat heeft hem opgebro- naar een achtste plaats. In een zeer ken", magere serie was 7.83 zijn beste sprong. Kwam Maas tenminste nog aan de bak, Emiel Mellaard was gis teren na zijn afgang van zaterdag ochtend naar de tribune verbannen. De Europees kampioen was tij- Aan lager wal MADRID (Rtr) - De vroegere Eu- jj ropese bokskampioen Alfredo Evangelista is in Madrid gearres- teerd wegens diefstal. De 33-jari- ge oud-zwaargewicht, die ooit§ nog in de ring aantrad tegen de j i wereldkampioenen Mohammed Ali en Larry Holmes, had met een ontvreemde creditcard kleren, i parfums en vliegtuigtickets aan- <j geschaft. Hij zei tot zijn daad te fj zijn gekomen uit geldnood. Hij is 'A werkloos en kan zijn gezin niet I onderhouden. BUDAPEST (GPD) - Jarenlang boemelde Elly van Hulst door de atletiekwereld en opeens blijkt de diesel over een versnelling te beschikken. En wat voor één. In duizeling wekkende vaart raasde de lange Rotterdamse zaterdagmid- van ïvienveucen. vuuu net. „een j 1 -i ai j i_ tr> i schande, dat de BRT met centen dag drie kilometer lang over de piste van het Sportcsarnok. van de belastingbetaler niet de in- Aanvankelijk in het kielzog van Liz McColgan, maar op de formatie verstrekt, waartoe ze is ge- laatste honderd meter kon zelfs de frêle Schotse haar niet deklarneêrde fcfg'edSgem" ™er bijbenen. Een heuse eindsprint leverde Van Hulst geniijk vond die belastingbetaler naast een gouden plak het indoor wereldrecord op. dat zaterdag ook, getuige het volks- Met haar dubbelslag in Budapest iedereen wat van me verwachtte, die verbaasde de 29-jarige atlete de bui de tenwacht. Die stond voor een raad sel, want waar haalt dat vriendelij- gericht jegens de BRT-auto' ondanks alles wél meereden koers, naast die van VTM. ke, verlegen en wat onzekere Hol- vreden c Dat werd zelfs zo erg dat ik dacht 'Straks haal ik zilver of brons dan zijn de mensen nog niet te- Achter het peloton werd zéér ver- landse meisje opeens de lef en het deeld gereageerd op de Belgische zelfvertrouwen vandaan om de in- televisie-oorlog. Peter Post stond ternationale elite te schofferen? bijvoorbeeld lijnrecht tegenover "Uit mijzelf', verklaarde de stra- e, want het had goud moeten zijn'. Ik heb me onbewust gewoon gek laten maken". Met als gevolg dat in de Olympische finale de angst in haar benen sloeg. Van PDM-ploegleider Jan Gisbers, die lende wereldrecordhoudster na de Hulst finishte in Seoul als negende onomwonden stelde: „Als ik had prijsuitreiking nuchter. "Ik weet i: middels precies wat ik kan een heleboel. Dat het er tot vandaag nooit echt uit is gekomen, langs de baan klonk het: 'Zie je wel, typisch Elly, als het er op aan komt is ze nergens'. De leerling-verpleegster, die haar Coach Leiden stopt ermee LEIDEN - Paul Rosdorff heeft [zich zaterdag na afloop van de i r Leiden gewonnen wedstrijd Stegen BVO plotseling terugge- j gtrokken als hoofdcoach van Luba Leiden. Rosdorff, die de basket- fjbalploeg dit seizoen naar de top Kvan de eerste divisie A voerde, 'ziet geen mogelijkheden meer om het team in de beslissende fase [van de strijd nog optimaal'te mo- j Stiveren. Michiel van der Meer zit hzondag als verantwoordelijke j [man op de bank bij Leiden. Rudy •van Eijck blijft gewoon de trai- 'ningen verzorgen, terwijl Ros- jdorff voor zichzelf de rol van 'as sistent' ziet. n „Als we kampioen willen wor den moeten we beter spelen dan jwe de laatste weken laten zien. Er wordt dan wel gewonnen, maar de resultaten zijn tamelijk margi- maal. De spelers hebben meer mo- (tivatie nodig en ik zie niet hoe ik er kan krijgen. Daarom lijkt een coachwisseling niet biecht. Michiel van der Meer heeft pet vertrouwen van dé spelers en hij heeft meer ervaring dan ik. Natuurlijk had ik het karwei best Kvilen afmaken, maar ik heb mijn Jeergevoel ondergeschikt ge laakt aan het resultaat", aldus .osdorff. kwestie van zelfvertrouwen. Daar opleiding afbrak omdat zij het be- ontbrak het bij mij| Serieus Hoewel van Hulst al jaren succes sen boekt, werd zij nauwelijks seri-| eus genomen. Haar tientallen Ne derlandse titels, op de 800, 1500 en 3000 meter kreeg zij bij gebrek aan tegenstand in haar schoot gewor pen. Ook bij de Europese indoor- kampipenschappen vorig jaar in Budapest en twee weken geleden in Den Haag was er op de drie kilome ter nauwelijks oppositie van bete kenis. Bij de echte grote wedstrij- de, het wereldrecord den, de EK, WK en Olympische afpakken, lukte haar Spelen kwam zij nooit verder dan een finaleplaats. In binnen- en buitenland werd Van Hulst tot voor kort afgeschil derd als een 'meeloper'. Een atlete die een aardig tempo kon draaien, niet in staat is te versnellen. drijven van atletiek als haar roeping zag, trok zich in tranen terug en kwam tot de conclusie dat zij het over een andere boeg moest gooien. "Ik ben bij mijzelf te rade gegaan en heb geconstateerd dat ik teveel van anderen uitging. Daar heb ik nu ra dicaal een streep onder gezet. Ze zoeken het maar uit". Bevrijd van de druk van de bui tenwacht spurtte Van Hulst zater dag in 8 minuten en 33,82 seconden naar de wereldtitel. Waar zij vorige week in Sindelfingen niet in slaag- Zola Budd Budapest moeiteloos. Lieten de hazen van dienst het in de Zuidduitse arena schrikbarend afweten, in Liz Mc Colgan trof Van Hulst een ideale gangmaker. De Schotse, tweede op de tien kilometer in Seoul, hield het Itempo zo hoog mogelijk j Een indrukwekkende verzameling tenschap dat haar achtervolgster medailles en nationale records ten spijt, gold Van Hulst tot voor kort als een internationale subtopper. Die opinie veranderde enigszins toen de fulltime atlete vorig jaar op hol sloeg in de grand prix-wedstrijd van Zürich. Daarin troefde zij het Amerikaanse fenomeen Mary Dec ker af en scherpte zij haar Neder landse record aan tot 8 minuten 33,97 seconden. Een tijd die haar de eerste plaats op de wereldranglijst van '88 opleverde en de kandida tuur voor een medaille op de Spe len. Druk schikt. sterker eindschot be- Ondergang Van Hulst: „Alleen door zo hard mogelijk op kop te gaan lopen, had ze een kans om te winnen. Ze hoop te dat ik onderweg ergens zouster- ven". Maar in werkelijkheii dus McColgan die haar ondergang tegemoet liep. Van Hulst kon haar Een stralende Elly werkelijkheid was het wereldrecord. gemakkelijk volgen i de conden sneller zou kunnen zijn. Het volgende Spelen. In Barcelona wil laatste ronde eenvoudig de benen, scherpe wereldrecord van de Russi- ik revanche nemen voor Seoul. Ik Met 8.33,82 haalde zij niet alleen bij- sche Tatjana Kazankina (8.22,62) zal ben 29, maar heb het gevoel dat het na elf seconden van haar Neder- vermoedelijk buiten haar bereik allemaal nog moet beginnen. Die maar was zij blijven, maar als Van Hulst stevig in versnelling, waar iedereen het over een seconde haar schoenen blijft staan, moet zij heeft, is vooral iets mentaals. Op dit sneller dan vorig jaar in Zürich. Dat zich ook in de open lucht tot een vi achterom. "Ik kwam onder geeft aan dat Van Hulst outdoor, reldtopper kunnen ontwikkelen. druk te staan en dat kon ik niet a waar zij geen dertig bochten hoeft te "Mijn doel is een plak op de EK of ik de hele wereld aankan". Ik kreeg opeens het enge gevoel dat draaien, nog zeker een handvol se- WK. In mijn achterhoofd zitten de JAAP VISSER AMSTERDAM (GPD) - Brian Roy is inzet geworden van een conflict tussen Ajax en PSV. De Eindhovenaren hebben de ta lentvolle, 19-jarige linkerspits inmiddels al een aanbieding ge daan. Technisch leider Guus Hiddink bevestigde dat PSV de jacht op Roy, die bij Ajax overi- Igens nog ruim twee seizoenen onder contract staat, heeft ge- opend. Zoals bekend is Pieter Huistra (FC Twente), eveneens !een linkerspits, een andere seri- euze kandidaat om naar Eind hoven te verkassen. Ajax heeft zeer verbolgen ge reageerd op de pogingen van PSV om Roy te contracteren. Algemeen directeur Arie van •Eijden heeft dit zijn collega Kees Ploegsma laten weten. Ajax-voorzitter Michael van Praag meldde gisteren dat PSV nog geen officieel contact met het Amsterdamse bestuur heeft opgenomen over een transfer. Het lijkt erop dat PSV bij de speurtocht naar Nederlands ta lent wil profiteren van de on derwaardering die Roy bij Ajax voelt. De optredens van Roy blijven beperkt tot invalbeur ten omdat Rob Witschge verze kerd is van een vaste plaats. De technische staf van Ajax heeft jRoy al diverse malen laten we iten dat dit seizoen voor hem een joverbruggingsjaar is. Volgend seizoen zou hij meer zekerheid j krijgen over zijn positie binnen de selectie. „Als Brian ontevre den is, moet hij dat de trainers laten weten en zich niet in een 'avontuurtje storten", deed Van Praag de zaak voorlopig af. De transfer van Rob Witschge, evenals John van 't Schip be geerd door het Franse Toulon, zal door een vertrek van Roy waarschijnlijk op losse schroe- ven komen te staan. Peter van de Reijt, het manusje van allesj van de club van eigenaar/trai- ner Roland Courbis, liet weten dat Toulon de dubbele transfer binnen een week hoopt af te ronden. Toulon zou zes miljoen gulden hebben uitgetrokken ;voor de twee vleugelspitsen. Hoewel de in een boze droom ont aarde WK zijn successen van de NK en EK overschaduwde, noemde Mellaard jr. het indoorseizoen toch geslaagd. „Ik moet alleen aan die 8.23 en 8.14 van de EK terug den ken, als ik over Budapest ga lopen piekeren, help ik mijzelf de vernie ling in. Wat hier is gebeurd, is ab surd. Ik kon totaal geen snelheid ontwikkelen en heb vreselijk lopen rommelen met mijn aanloop. Maar ik ga gewoon verder op manier waarop ik bezig was, want ik ben er van overtuigd dat ik op de goede weg ben. Daar doet deze afgrijselij ke ervaring niets aan af'. Ook met Frans Maas ging het za terdagochtend al bijna mis. Bij de warming-up klapte de sportstudent met zijn hoofd tegen een reclame bord. Een flinke bult en een bloedi ge schaafwond op het voorhoofd was het gevolg. Met de schrik in de benen en een bonzend hoofd wist de in de Verenigde Staten studeren de Brabander zich nog net te plaat sen voor de finale. Maar daarin was slechts een figu- rantenrolletje voor hem weggelegd. Maas: "Ik merkte al bij de eerste sprong dat het helemaal niet lekker zat. Dan is het vreselijk moeilijk om jezelf nog op te peppen. Er brandt geen vuur meer van binnen en je springt eigenlijk alleen nog maar omdat je naam op het scorebord verschijnt en het je beurt is". Peter van Wijk wijt het grote falen van de Nederlandse verspringtalen- ten aan de mentale druk. "Twee keer binnen twee weken een top prestatie moeten leveren, is kenne lijk wat teveel van het goede. Het is ook bijna onmogelijk om binnen zo'n kort tijdbestek twee keer een hoogtepunt te bereiken. Over Emiel ben ik teleurgesteld, je kunt wel eens een mindere dag hebben, maar dan moet je nog wel op een basisni veau kunnen presteren. Dat heeft Frans gedaan, Emiel dus duidelijk niet". Maijan Olijslager verbeterde in Budapest haar cnationale record op de 60 meter horden (7,92 seconden) met driehonderdste seconde. Maar op de veelbelovende 7,89 seconde uit de halve eindstrijd liet zij in de fi nale een enigszins teleurstellende 7,95 volgen waarmee zij zesde en laatste werd. Arjen Visserman wekte in de hal ve finale van de 400 meter de erger nis op van Bert Cameron. De Jamai- caan wordt van trainingsadviezen voorzien door Henk Kraaijenhof, de ex-coach van Visserman. Cameron moest gistermiddag het onderspit delven in een partijtje vrijworstelen met de Fries. Beiden misten de fina le en daar had Camerons Neder landse manager Raymond de Vries flink de smoor over in. "Visserman heeft niet zijn eigen race gelopen", wist De Vries, "maar slechts geprobeerd om Cameron uit de baan te duwen. Hij heeft op die manier zijn gram willen halen op Kraaijenhof. Maar hij komt zichzelf nog wel tegen, want van de zomer komt hij bij geen enkele wedstrijd aan de start waar wij ook verschij- J.V. MAANDAG 15.50-16.00 BBC 2: Play Chess: schaak- 16.05-16.50 BBC 2: World Singles Bowls Championships. 17.30-19.30 BBC 2: World Singles Bowls Championships. 18.00-19.00 SKY: Eurosport Menu: pro gramma-overzicht. 18.10-18.30 Ned 2: Van Thuisbridger tot Clubbridger: cursus. 19.00-20.00 SKY: lnternat.onal Motor Sports. 19.25-20.00 Ned 2: Sportpanorama: mei o a een portret van voelballer Edo Ophol van AZ, Leo Visser en Yvonne van Gennip geven schaatsles, en het doelpunt van de week.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 15