Bijbelse boeren slaan hand aan de ploeg WASHINGTON, MOORDSTAD Israëlische agrariërs maken van jungle een land van melk en honing Drugsoorlogen in zwarte wijken niet meer in toom te houden Geld heeft destijds hoegenaamd geen rol gespeeld bij hun keuze om primitief te gaan 'boeren'. Israëlische agrariërs van het idealistische soort slaan de hand aan de ploeg volgens een methode zoals die in de bijbel is beschreven. Een schijnbaar vruchtbare akker bewerken tot land van 'melk en honing', daarom in de eerste plaats gaat het hen. "Wie wil ploegen met een ezel besluit tegelijkertijd nooit rijk te worden". door Ad Bloemendaal Gidi Bashan barst in lachen uit als hem wordt gevraagd of er met bijbelse land bouw wat valt te verdienen. "De moder ne Israëlische boeren klagen al steen en been, laat staan dat wij met die primitie ve landbouw winst maken", zegt hij. "Als ik rijk had willen worden, was ik hier nooit aan begonnen". We zitten voor Bashans bescheiden onderkomen in Sataf, de plaats waar hij vier jaar geleden samen met Chanuch Zoref is begonnen aan wat officieel heet 'de reconstructie van antieke bergland- bouw'. Maar iedereen, de 31-jarige Gidi en zijn driejaar oudere compagnon Cha nuch inbegrepen, spreekt kortweg over 'de bijbelse boerderij'. Want het doel van het project is landbouw bedrijven zoals de Israëlitische boeren dat deden in de tijd van het Oude Testament. Jeruzalem, nog geen tien kilometer van Sataf verwijderd, was toen al een grote stad, waarvan de inwoners voor hun voedselvoorziening waren aangewe zen op wat de boeren in de omgeving ver bouwden. Het land was toen wat het nu nog is: bergachtig, droog en bezaaid met stenen. Antieke landbouw suggereert het be drijven van een cultuur die lang geleden is uitgestorven. Maar zo is het niet hele maal. Een snel slinkend aantal Palestijn se boeren op de Westelijke Jordaanoever werkt nog altijd volgens de duizenden ja ren oude methode. Gidi en Chanuch heb ben het werk van hun Arabische colle ga's nauwgezet bestudeerd. Maar de Pa lestijnse opstand beeft aan die officieuze landbouwcursus abrupt een eind ge maakt. "Ik ga er niet meer heen, mij te gevaarlijk", zegt Gidi.met spijt. naar de landbouwgronden. Daar zorgt een stelsel van kanalen en lage aarden diikies voor de distributie. Het irrigatiesysteem is verre van ideaal. Gidi: "Je moet telkens stukken land he lemaal onder water laten lopen.^De bo venlaag wordt dan keihard, waardoor de onderlaag te weinig zuurstof krijgt. Je blijft dus bezig met het openwerken van de grond". Het is heel goed mogelijk om met ongeveer dezelfde middelen, maar met een wetenschappelijk verantwoorde methode, de bedrijfsvoering effectiever te maken. Maar dat is de bedoeling niet. "We willen het laten zien zoals het er toen uitzag", zegt Gidi. Bij de restauratie van de terrassen kre gen Gidi en Chanuch hulp van Arabische vaklieden. Die weten de keien zonder ge bruik van metselspecie zo te stapelen dat de muren niet instorten. De twee moderne bijbelse boeren heb ben hun bedrijf van de grond af moeten opbouwen. Maar dat gold ook voor de oude Israëlieten, die onder leiding van Mozes vanuit het vruchtbare Nijldal in Egypte vertrokken naar het Beloofde Land, "vloeiende van melk en honing". Bij de keuze van hun gewassen heb- ben Gidi en Chanuch zich laten leiden door het bijbelboek Deuteronomium (8: 8), waar staat geschreven: eeri land van tarwe en gerst, van wijnstokken, vij gebomen en granaatappeleneen land van olierijke olijfbomen en honing "Die 'honing' is geen bijenhoning", weet Gidi, "maar de zoete vrucht van de dadel palm". De zeven bomen en gewassen waarvan de bijbel spreekt, gedijen in principe ook zonder irrigatiesysteem. Maar extra wa ter zorgt voor een betere kwaliteit en in sommige gevallen voor meer oogsten per jaar. Op 67 intensief geïrrigeerde dunams kweken de boeren van Sataf kruiden en specerijen die in de Bijbel worden genoemd, zoals tijm, peterselie, munt, lavendel, kamille en hysop. De boerderij heeft vooral een onder wijsfunctie. In het afgelopen jaar kwa men er meer dan honderdduizend bezoe kers, vooral groepen schoolkinderen. Er zijn ook 50 kleine volkstuinen, die wor den verhuurd aan mensen uit de stad die zelf groenten en kruiden willen kweken. "Tomaten en komkommers komen ner gens in de bijbel voor", zegt Gidi, "maar dat zien we door de vingers". MAANDAG 6 MAART 1989 Het tot voor kort betrekkelijk onschuldige Washington D.C. is met z'n 638.000 inwoners (minder dan de bevolking van Rotterdam) in korte tijd de 'moordstad' van Amerika geworden. Nu al is het vrijwel zeker dat er dit jaar sprake zal zijn van een record. Tot 18 februari was de stand: 75 moorden. In veruit de meeste gevallen worden ze gepleegd in de arme zwarte wijken in het oostelijk deel van de stad. De oorzaak: crack, een van cocaïne afgeleide drug. En het kwaad breidt zich verder uit. door Henk Dam Riveyone Marbley zei tegen zijn vriendin dat hij even naar buiten moest. Paar minuutjes maar. Hij was de deur nog niet uit of z'n vader kwam thuis. Samen met Riveyone's vriendin wachtte de vader op z'n Niet veel later werd er geklopt. Een buurman. "Je moet met me meegaan. Er is op je zoon gescho ten", zei hij hijgend. Vlak bij het huis, op het gras langs de 10de Straat, lag Riveyone in een plas bloed, twee kogels door zijn hoofd, dood. Oorzaak? Drugs. Riveyone handelde, als zoveel 18-jarigen in de buurt, in crack. Misschien had hij wel in iemands wijk gezeten. Misschien krë?g iemand nog geld van hem. In z'n broekzak vonden re chercheurs later een flink stapeltje dol larbiljetten. Wat de directe aanleiding ook moge zijn: Riveyone Marbley werd op zaterdag 19 november jongstleden het slachtoffer van wat de leidende doodsoorzaak is ge worden voor zwarte mannen in Washing ton D.C. in de leeftijdsgroep van 15 tot 24 jaar: moord. Riveyone was een van de 372 mensen die vorig jaar in de hoofdstad van de Ver enigde Staten werden vermoord. Hij maakte deel uit van een verontrustende trend: nergens in het naar Europese be grippen toch al uitermate gewelddadige Amerika stijgt het aantal moorden zo snel als in Washington. Per 100.000 inwo ners gerekend, waren er in Washington vorig jaar 59,42 moorden. Dat was voor het eerst meer dan de erkende misdaad- stad Detroit (58), aanzienlijk meer ook dan in steden als New York, Miami en Los Angeles. Record Het is wel bijna zeker dat Washington dit jaar zijn eigen record gaat breken. Alleen al in januari werden er 49 mensen ver moord, een maandrecord. Tot 18 februari was de stand: 75 moorden. Als de trend zo doorgaat, en de deskundigen zeggen dat dat zeker is, zullen dit jaar meer dan 600 mannen en vrouwen gewelddadig om het leven komen. Dat wil zeggen: één op elke 1000 inwoners. Op z'n eigen wrange manier waren de gebeurtenissen van de laatste Valentijns dag (14 februari, de dag waarop we her denken dat we van elkaar houden) teke nend. Niet minder dan 13 Washingto- nians kregen op die dag kogels in hun lijf. Drie van hén overleden. Is Washington dus een onveilige plaats om te wonen? Dat hangt sterk af van de wijk waar. je woont. Veruit de meeste moorden vinden in het oostelijk deel van de stad plaats, en in een kleine corridor in het noord-westen. Het zijn de arme wijken. Het gaat zonder uitzondering om de wijken met een bijna uitsluitend zwarte bevolking. Een kaart waarop de moorden staan aangegeven laat keurig het gespleten ka rakter van Washington zien. Want aan de durven er niet te komen en gaan er alleen naartoe als ze opdracht krijgen. De politie van Washington doet voor het overige wat ze kan om de drugsplaag te gen te houden. In 1986 werd met de ope- ratie clean sweep ("de bezem erdoor") ge- start, en sindsdien zijn er 44.000 arresta ties verricht die met drugs te maken heb ben. Er zijn weinig steden m Amerika met zo'n uitgebreide politiemacht als juist Washington. Het korps telt 4080 man schappen, en daarnaast zijn er 3100 fede rale politiemensen gevestigd die de over heidsgebouwen, ambassades en parken tot hun werkterrein rekenen. Pilaar het is domweg onvoldoende. In meer dan de helft van de moordgevallen wordt nooit een dader gevonden. Vooral de moorden die met drugs te maken hebben (nu 70 procent van het totaal, tegen 17 procent in 1985) worden zelden opgelost. Het stadsbestuur van Washington ziet in meer politie een van de antwoorden. Hoofdcommissaris Maurice Turner heeft verder laten weten zoiets als een 'nood toestand' te zullen afkondigen die hem in staat moet stellen snel, zonder inspraak van de bonden, z'n mensen op de vitale punten in te zetten. Er zijn daarnaast moedige groepen burgers die er in zijn geslaagd het drugs- handelen uit hun buurten weg te krijgen (maar die gaan dan gewoon een buurtje verderop door). De zwarte moslimbewe ging Nation of Islam heeft hier en daar met succes een schoonmaakactie gehou den. Maar het blijft marginaal, knabbe len aan de randjes. Het aantal moorden neemt toe, en tot grote verontrusting van de inwoners van de welgestelde wij ken ook buiten de getto's begint de misdaad de laatste tijd toe te nemen. Er worden, vooral in het over het algemeen rijke noordwesten van Washington dat tot voor kort redelijk veilig was, meer in braken gerapporteerd, meer berovingen, meer schietpartijen. Aan de lantaarnpalen van straten in het noordwesten, waar kleine flats gauw 1000 dollar huur per maand kosten, han gen verontruste bewoners nu gefotoko pieerde velletjes papier waarin voor de toenemende misdaad wordt gewaar schuwd. Linten Zo breidt het kwaad zich uit, en het einde is niet in zicht. Zoals gezegd: ter zake deskundigen verwachten dat dit jaar ze ker 600 inwoners van Washington (een stad dus met minder inwoners dan Rot terdam) zullen worden vermoord. Dat betekent dat meer en meer het vertrouw de tafereel te zien zal zijn van gele politie- linten waarmee huizen of stukken straat worden afgebakend. Daarbinnen agen ten met witte, rubber handschoenen die een grijszwarte plastic zak dichtritsen waarin zich een nieuw slachtoffer be vindt. Het betekent verder dat de gevange nissen nog voller zullen raken dan ze nu al zijn. Washington telt 1370 gevangenen per 100.000 inwoners. Landelijk is dat cij fer 228 gevangenen per 100.000 inwo ners. Het zal in de ziekenhuizen drukker worden. Sommige kunnen het stijgende aantal gewonden van schietpartijen nu al niet meer aan. Een teken des tijds: de vraag naar de meest voorkomende typen bloed is in de ziekenhuizen in de binnen stad in een paar maanden met 30 tot 50 procent gestegen. Een ander teken: in de lijkenhuizen stapelen de stoffelijke over schotten zich op. De Washingtonse in specteur gezondheidszorg Reed V. Tuck- son beschreef onlangs tijdens een confe rentie met collega's hoe het er in de mor tuaria uitziet. "Ik ging er naartoe en wat ik daar zag is wat ik iedere keer weer zie: niet één schotwond, maar wel acht. Hier een, hier een, daar een. En altijd in het hoofd, altijd in h'et hoofd", aldus Tuck- Zal het ooit eindigen? Misschien. Was hington kan altijd hopen dat de drugs dealers op een gegeven moment hun ter ritoria definitief hebben afgebakend. De enige handelsoorlog met echte slachtof fers zou dan voorbij zijn. Opstootje in een arme zwarte wijk: schril contrast met het schatrijke blanke stadsdeel kant is Washington de 'hoofdstad zwart Amerika'. Van de 638.000 in- 3 is meer dan 70 procent zwart, de grootste groep zwarten die je in een Ame rikaanse stad van enige importantie zult vinden. Maar aan de andere kant is Washing ton ook de hoofdstad van het land. Dat betekent dat het als een magneet werkt op al diegenen die zich in of vlak bij het centrum van de macht moeten bevinden. En dat zijn voor het overgrote deel blan ken, en dan nog welgestelde blanken. Op enkele kilometers afstand van el kaar vind je in Washington dan ook de grootst mogelijke armoe, getto's vol uit gewoonde huizen en prachtige wijken waar je echt moeite moet doen om een woning voor minder dan 350.000 dollar te vinden. De onderverdeling is, generalise rend: oost is arm en zwart, west is rijk en blank. De oorzaak van het almaar toenemen de geweld is drugs. Net als in andere gro te Amerikaanse steden zijn het de getto's waar het drugsgebruik nog steeds toe neemt, met name onder j ongeren, terwijl het onder de meer welgestelde jongeren elders aan het afnemen is. Crack Crack, een van cocaïne afgeleide drug, is de grote boosdoener. Crack is goedkoop, overal verkrijgbaar en geeft een snelle en hevige kick. Het is ook zeer verslavend. Veel jongeren uit de armoedewijken kunnen de verleidingen van crack niet weerstaan. Als je het gebruikt, ben je even weg uit de ellende. Als je het ver handelt, kun je gemakkelijk 1000 dollar per week verdienen. Dat in Washingtons armoedige, zwarte wijken het crack-gebruik pijlsnel stijgt is in overeenstemming met wat er lande lijk in vergelijkbare wijken gebeurt Maar Washington is in één opzicht uniek In steden als New York, Miami en Det roit waren de wijken al verdeeld door de georganiseerde misdaad toen crack er Record *iv<>3 HondcW! Fin -m r. i thCastlo^Sha 1 v/Uh»n»ton X 6 j»ck»onviUe 31.08 1 Belt"*0" The Word on the Street is Death Krantekoppen spreken boekdelen. In het midden de stand van zaken over 1988: Washington 'verslaat' Detroit, de misdaadstad bij uitstek. zijn intrede deed. In het tot enkele jaren geleden betrekkelijk onschuldige Was hington bestond-zo'n infrastructuur niet. Die is zich nu snel aan het vestigen, en dat brengt al het geweld met zich mee. Volgens de politie van Washington zijn het vooral handelaars van buiten de stad (New York, Miami) en uit Jamaica, Puer to Rico en Haiti die druk bezig zijn hun territoria in Washington af te bakenen. De onvermijdelijke competitie wordt let terlijk met grof geschut uitgevochten. Half-automatische wapens hebben op de straten hun intrede gedaan, en kleinere handwapens zijn er in overvloed. Weliswaar moet iedereen in Washing ton zijn vuurwapen laten registreren en is het dus niet zo makkelijk om in de hoofdstad aan wapens te komen, maar je hoeft maar even naar de aanpalende staat Virginia te rijden om met een mini mum aan formaliteiten de AK-47 te ko pen waarmee je iemand tot gehakt kunt schieten. Bezem Bepaalde buurten van Washington zijn daardoor echt levensgevaarlijk gewor den. Vooral rond de meer dan 80 open lucht-markten waar drugs verhandeld worden is een wildwest-sfeer ontstaan. In Drake Place bijvoorbeeld, een straat aan de oostelijke rand van D.C., vallen letterlijk elke nacht schotenwisselingen te beluisteren. De meeste politieagenten De terrassen waren er al, want Satc De bewoners vluchtten-tijdens de Isr Een officiële agrarische opleiding heb ben de twee 'boeren' van Sataf nooit ge noten. Gidi is van huis uit bioloog en Chanuch geograaf. Voor het soort land bouw dat zij bedrijven, bestaat trouwens geen opleiding. Gidi: "Je kunt met lof af studeren aan een landbouwschool, maar dan heb je nog niet geleerd hoe je moet ploegen met een handploeg achter een ezel". De bijbelse boerderij ligt op een zuid oostelijke berghelling ten westen van Je- uas ooit een Arabisch landbouwdorp. lische Onafhankelijkheidsoorlog. ruzalem, ongeveer honderd meter boven het dal. Het totale oppervlak is 500 dunam (een dunam is 1000 m2), verdeeld over een aantal terrassen. De terrassen waren er al, want Sataf was ooit een Ara bisch landbouwdorp. Tijdens de Israëli sche Onafhankelijkheidsoorlog van 1948 vluchtten de bewoners en daarna raakte de plaats in verval. "Toen we hier vier jaar geleden kwa men was het een jungle", vertelt Gidi. De restauratie van het irrigatiesysteem was Gtdi Bashan: "Als ik rijk had willen worden, was ik nooit gaan boeren vol gens de methode zoals in de bijbel staat beschreven". Woto't opdi de eerste zorg. Het berggebied in de om geving van Jeruzalem kent een jaarlijkse gemiddelde neerslag van minder dan 600 mm en alle regen valt tussen november en begin april. Natuurlijke bronnen zijn er niet, en dus moesten de boeren in de bijbelse tijd zelf water zoeken. Ze wisten dat kleilagen het door het kalksteen sij pelende water tegenhielden. Een andere aanwijzing vormde de aanwezigheid van veel water consumerende planten als munt en bepaalde bessensoorten. Om het water te bereiken, moest de boer een gat uitbikken, verticaal in de bodem of horizontaal in de rotswand. Die laatste techniek is gebruikt bij het aanboren van de beide meer dan 2000 jaar oude bron nen van Sataf. Vanuit de bron brengt een tunnel het water naar twee bassins boven de terras sen, elk met een inhoud van dliizend li ter. Die opslagplaatsen, vroeger mogelijk ook gebruikt voor het kweken van vis, zijn voorzien van een afvoer die leidt

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 11