EIDEN 'Autoloze woonwijk achter Merenwijk' m Grote reorganisatie bij Erica Leidse studente wint reis van haar dromen Gemeente Leiden zoekt manager cultuurbeleid Medewerkers pleiten voor eigen directeur Lakenhal LEIDSCH DAGBLAD ZATERDAG 4 MAART 1989 Extra spreekuur over nekkramp LEIDEN/VOORSCHOTEN - De Basisgezondheidsdienst (BaGD) houdt vandaag en morgen een ex tra telefonisch spreekuur voor mensen die informatie willen heb ben over nekkramp. Het spreekuur heeft plaats van 10.00 tot 13.00 uur (tel.: 071-146341). De dienst wordt overigens nog steeds overstelpt met telefoontjes over nekkramp. fa°D spreekt overigens met kiem geruchten tegen dat er nieu- we gevallen van nekkramp zijn ge constateerd in Voorschoten. Begin januari is er in Voorschoten een 3- jang meisje overleden aan de ge- volgen van de ziekte. "Sindsdien zijn er geen nieuwe gevallen meer geconstateerd", aldus een woord voerder van de BaGD. LEIDEN - B en W willen tijdelijk een manager aantrekken om het cultuurbeleid van de gemeente gestalte te geven. Dit is de uit komst van het overleg dat het college gisterochtend had met vertegenwoordigers van de drie collegepartijen. Deze manager krijgt de leiding over de directie culturele zaken van de gemeente en moet voor 1 september van dit jaar aanbevelingen doen voor een cultuurbeleid en een reorga nisatie van de culturele sector op het stadhuis. De interim-manager krijgt als opdracht te onderzoeken op wel ke wijze een 'sterke' directie cul tuur gestalte kan krijgen. In deze nieuwe directie zouden ook de schouwburg en de gemeentelij ke musea worden onderge bracht. Cultuurwethouder Kuij- ers volgt hiermee de wens van de meerderheid van de gemeente- raad op om tot bundeling van de culturele instellingen te komen. De manager moet bovendien de eerste aanzet tot het schrijven van een cultuurnota geven. Daar in moet worden aangegeven wel ke invloed de gemeente heeft op 'kunst en cultuur' in Leiden en hoe hiermee moet worden omge gaan. Ook hier geeft Kuijers gehoor aan verzoeken van de raadsfrac ties die afgelopen woensdag in een vergadering van de raads commissie uitspraken het cul tuurbeleid en de reorganistie niet los van elkaar te kunnen Tot gisterochtend was het col lege het oneens over het te voe ren cultuurbeleid. Een meerder heid (waaronder Kuijers zelf) streefde verzelfstandiging van schouwburg en musea na terwijl twee wethouders juist alle ge meentelijke krachten wilden bundelen. Woensdag werd dui delijk dat een meerderheid van de gemeenteraad (behalve de WD) voor dat laatste koos. Kuijers kondigde toen al aan op zoek te gaan naar een compro mis in deze politiek gevoelige kwestie. Het compromis dat gis terochtend werd bereikt en maandag aan de gemeenteraad wordt voorgelegd, betekent dat Kuijers in zijn opzet is geslaagd en het college alsnog op één lijn heeft weten te krijgen. Hij heeft daarvoor zijn eigen politieke wensen opzij gezet, maar ont neemt de raad op deze wijze de mogelijkheid (opnieuw) kritiek op zijn beleid te geven. Onduidelijk is nog op welke wijze Kuijers zijn belofte gestalte wil doen om voor de zomer de aanzetten tot een cultuurnota bij de gemeenteraad op tafel te leg gen. Aan deze belofte wordt door de raad zwaar getild. Van de manager wordt slechts verwacht dat hij voor de zomer een 'tussen rapportage' doet. Deze kwestie komt maandag vermoedelijk nog aan de orde in de gemeenteraad. De verwach ting is dat de raad zich in grote lijnen kan vinden in het voorstel van het college. LEIDEN De Lakenhal moet een eigen directeur houden, vinden de 35 medewerkers van die directie. In een met een foto van het muse um opgesierde brief aan het colle ge van B en W en de gemeenteraad, pleiten zij dan ook voor het in stand houden van de functie van direc teur. De gemeenteraad praat op 6 maart over hoe het verder moet met de gemeentelijke directie cul tuur en het cultuurbeleid. "Weet u waarom in dit gebouw een directeur noodzakelijk blijft?", staat in de brief boven de foto van het museum aan de Oude Singel, waar de directie is gevestigd. "Ach ter deze facade wordt een belang- Wethouder wil experiment in Broek- en Simontjespolder LEIDEN - Wethouder Van der Molen (ruimtelijke or dening) wil in de Broek- en Simontjespolder een auto loze woonwijk tot stand brengen. "Het zou een prachtig experiment zijn voor mensen die bereid zijn wat verder te lopen naar hun auto of helemaal geen auto hebben", zegt van der Molen in de gisteren ver schenen uitgave van Stads werk, een gemeentelijk in formatieblad. De Broek- en Simontjespolder ligt tussen Leiden en Oegstgeest naast de Merenwijk. De grond is eigen dom van Oegstgeest. Die gemeente heeft al eerder laten weten niets voor woningbouw in die polder te voelen. De wethouder vindt het gebied geschikt voor een experiment als autoloze wijk omdat er in de toe komst een station is gepland. Het toekomstige station Leiden-Me- renwijk zou dan aan de rand van het nieuwe woongebied komen te liggen. Ook wijst Van der Molen op het prachtige fietspadennet rond het gebied. Ook de Oostvlietpolder moet er in de gedachten van de wethouder aan geloven. "Als je aan de woning- bouwbehoefte van Leiden wil vol doen, ontkom je niet aan woning bouw. De polder ligt niet te ver van de binnenstad", aldus Van der Mo len. Zij zegt in het vraaggesprek in Parkeerwachters hervatten overleg LEIDEN Hoofdcommissaris Mostert gaat opnieuw overleggen met de dienstcommissie van de po litie over de dienstroosters van de parkeerwachters. De parkeercon- troleurs waren het niet eens met dit nieuwe rooster en dreigden enkele dagen geen bekeuringen uit te schrijven. Het nieuwe dienstrooster voor de parkeerwachters was noodzake lijk omdat B en W willen dat er meer in de avonduren wordt ge controleerd. Dit werd niet door de parkeerwachters bestreden, zij vonden wel dat het nieuwe rooster onvoldoende was besproken. In een gesprek met het college van B en W is gisterochtend over eengekomen dat er toch weer wordt overlegd. De voorzitter van de dienstcommissie, F. Grave- kamp, had eerder deze week ge zegd dat dat niet nodig is, omdat de zaak al in de commissie aan de orde is geweest. Stadswerk woningbouw in de Oostvlietpolder te verkiezen boven woningbouw in de Boterhuispol- der in Leiderdorp". B en W van Leiden hebben zich overigens altijd op het standpunt gesteld dat de Oostvlietpolder 'groen' moet blijven. Dat is ook in het huidige collegeprogramma op genomen. Ook in het streekplan wordt de polder als recreatief ge bied aangeduid. Bij de provincie bestaan geen plannen om de pol der aan te wijzen voor volkshuis vesting. Van der Molen laat zich verder niet optimistisch uit over de reali satie van een vierde parkeergarage in de stad. Die zou volgens de meest recente plannen in het wes telijk gedeelte van Leiden moeten komen. De wethouder ruimtelijke ordening zei al eerder dat haar voorkeur naar een ondergrondse parkeervoorziening uitging. In Stadswerk zegt de wethouder nu dat zij de realiseringskans ge ring acht. "Ik denk dat de capaci teit van het Noordeinde als invai- route te gering is om de stroom au to's te verwerken". Van der Molen spreekt zich nogmaals uit tegen een parkeergarage aan de Aal markt. Zij verwacht een verande ring in het denken over het autoge bruik. "We hebben straks spijt als we daar een dure voorziening heb ben gebouwd die over tien jaar vol strekt ongewenst is". rijk deel van het historische- en ei gentijdse culturele erfgoed van de stad Leiden bewaard. Reeds 115 jaar, ten behoeve van een breed pu bliek, nu en in de toekomst". Achter de 'facade' werken 35 mensen, die volgens henzelf elk met een eigen, specifieke deskun digheid de activiteiten verzorgen van de Lakenhal, molenmuseum De Valk en de Kunstuitleen. "De rijke schakering van collec ties en activiteiten billijkt een ver antwoord, inhoudelijk interessant, afwisselend en consistent beleid". Voor zo'n beleid heeft de directie "de visie, bindende kracht en des kundigheid van een eigen direc teur hard nodig", zo meent het per soneel. College wil geen meubelzaak aan Korevaarstraat LEIDEN - Het college van B en W wil niet dat zich een meubelzaak vestigt aan de Korevaarstraat. Van Dolders Meubelcentrum uit Nieuwkoop heeft beroep aangete kend tegen dit besluit. Het meubel- centrum wil zich vestigen in het pand van de voormalige Fiat-gara ge (Korevaarstraat 43-47). Volgens het college van B en W is' een meubelzaak op die plaats in strijd met het bestemmingsplan. Van Dolder stelt dat het vestigen van zijn zaak een minder grote in breuk vormt op het bestemmings plan dan het autobedrijf dat eerder in het betreffende pand was onder gebracht. De commissie voor beroep- en bezwaarschriften behandelt deze zaak volgende week vrijdag. LEIDEN Onder het toeziend oog van de meer dan levensgrote Max Milieu kreeg Uiterstegracht- bewoonster mevrouw Plugge gis termiddag de eerste chemobox overhandigd door gedeputeerde Van der Vlist (midden op de foto). Samen met directeur M.A. Log ten- berg van de Leidse gemeentereini ging en wethouder Kuijers gaf hij het officiële startsein voor de proef met het gescheiden ophalen van chemisch afval. Die proef wordt ge houden in een deel van Pancras- Oost en van de Fortuinwijk en in de Stevenshof. Bouwbedrijf De Raad trekt zich terug als aandeelhouder LEIDEN - Bij het Leidse bouwbe drijf Erica Beheer heeft een grote reorganisatie plaats na conflicten over de privébelangen van direc teur Frans Swaak. Swaak heeft in middels zijn twee mede-aandeel- houders, het Katwijkse bouwbe drijf De Raad en de vroegere eige naar De Vreede van Erica, uitge- 'Op zoek naar de sfeer rond verre godsdiensten' LEIDEN - De Leidse studente Jo- leen Ooms (24) en haar moeder Yvonne Nagel (48) hebben de reis van hun dromen gewonnen. Een wereldreis die moeder eji dochter in dertig dagen naar alle uithoeken van de aarde brengt: China. Japan, Indonesié, India en de Verenigde Staten. Met 2500 andere koppels stuur den Joleen en haar moeder enkele maanden geleden een deelname formulier in voor een wedstrijd die was uitgeschreven door een siga- rettenfabrikant. Moeder en doch ter kwamen met zes andere teams in de laatste rqnde. Gistermiddag kregen ze tijdens eenfeestelijke bijeenkomst te horen dat zij één van de vijf koppels zijn die inder daad de 'Caballero Reis om de We reld' mogen maken. door Jan Rijsdam Moeder Yvonne en dochter Joleen zijn al maanden bevangen door de reiskoorts maar nu ze er zeker van zijn dat hun droom werkelijkheid wordt, zijn zij helemaal dolenthou siast. "Het is ongelooflijk", zegt Yvonne. "Dit is echt iets waarvan ik altijd heb gedroomd". Joleen: "Ik kan mij bijna niet voorstellen dat we straks echt op de Chinese muur zullen staan". Het reislustige duo weet al pre cies wat hen te wachten staat. Na een eerste selectie had de wed strijdorganisatie aan 120 teams ge vraagd om binnen drie weken een reisplan te maken. "Alles moest precies worden uitgestippeld, ver trek en aankomsttijden van voor de reis benodigde vluchten, de aan sluitingen op treinen, de kosten van tickets, eten en slapen. Ik heb twee 'reis-télefoonboeken' uitge spit. Dat was een enorm karwei", aldus Joleen. "We krijgen dertig dagen de tijd en een budget van 8000 gulden om de wereld rond te komen. Joleen heeft uitgerekend dat na aftrek van haar moeder, die gisteren te horen kregen een wereldreis te hebben gewonn reiskosten 58 gulden per dag per persoon overblijft voor overnach tingen en maaltijden. "Daar komen we ruimschoots mee toe, is onze er varing". Godsdiensten Op zoek naar de sfeer rond verre godsdiensten' is het thema dat moeder en dochter voor hun reis hebben gekozen. "We hebben de hele bibliotheek geplunderd op zoek naar informatie over gods diensten in de verschillende lan den", vertelt Joleen. "Mijn moeder heeft nog een schitterend boek ge kocht 'De godsdiensten van de we reld', van Geoffrey Parrinder. En alle knipsels die we in de loop der jaren hebben verzameld over inte ressante landen die we ooit nog eens wilde bezoeken, kwamen ons ook goed van pas". "Op 7 mei vertrekken we naar In dia waar we kennis maken met het hindoeisme en onder meer de rat- tentempel zullen bezoeken. Van daar gaat de reis naar Indonesië (is lam), dan naar Singapure (boed dhisme). China (confucianisme), Japan (shintoïsme) en tenslotte naar de Verenigde Staten waar we kennis maken met het jodendom en, met een knipoog naar de werke lijkheid, op zoek gaan naar de go den en godinnen van het witte doek". Joleen: "We hebben voor dit the ma gekozen omdat we het reuze in teressant vinden de sfeer te proe ven van leefgewoonten en culturen die gebaseerd zijn op of beïnvloed worden door, niet-westerse gods diensten". Moeder en dochter kwa men op dit thema na een reis door Israël en Egypte waar ze gefasci neerd raakten door de joodse man nen met grote hoeden en pijpekrul- len en de Egyptische minaretten. "Ik raakte zo zeer gegrepen door die bijzondere sfeer dat ik mij na thuiskomst, in het kader van mijn studie internationaal recht, ben gaan verdiepen in Egyptisch en is lamitisch recht". Reislustig Moeder en dochter gaan niet voor het eerst met elkaar op reis. "Van kinds af aan ging ik al met mijn moeder op stap", vertelt Joleen. "Het reizen zit ons een beetje in het bloed", zegt moeder Yvonne. "Mijn vader, Joleens opa, ging al in 1926, onder het motto 'met één gulden op zak reis je de hele wereld rond', op de fiets naar Italië". Joleen: "Mijn moeder en ik heb ben allebei dit -avontuurlijke in ons, maar hadden altijd moeite met het vinden van even reislustige trekpartners. Daarom gaan we nu met z'n tweetjes op stap. Ons motto is 'altijd zo goedkoop mogelijk, zo lang mogelijk wegblijven en zoveel mogelijk zien'. We maken daarom altijd gebruik van het plaatselijk vervoer. Zo zaten we in Egypte voor 10 cent in de bus en op de fiets in de woestijn. Overnachten doen we in de goedkoopste hotels, pen sions, jeugdherbergen of kloos ters". "Om de sfeer van het dagelijks leven in andere landen te proeven, proberen we ook altijd zoveel mo gelijk met de plaatselijke bevol king in contact te komen. Door van het openbaar vervoer gebruik te maken, door steden, straten en over markten te dwalen en zoveel mogelijk de eetgewoonten over te nemen. Met stokjes eten kunnen Problemen hebben Joleen en haar moeder nauwelijks tijdens hun verre reizen. "Op één of andere manier zien mensen meteen dat we moeder en dochter zijn en worden daarom altijd positief benaderd. Vergeleken met ander toeristen, meestal echtparen of vrienden groepen, worden wij zelden 'afge zet' of slecht bejegend, veeleer ge waardeerd en begrepen. Ook daar uit blijkt dat de moeder-dochter combinatie een hele goede is"! kocht, en is nu enig aandeelhou der. Met de overname van de aan delen is een bedrag van miljoenen guldens gemoeid. Aanleiding voor de reorganisatie is ondermeer een zakelijk conflict tussen Swaak en de grootste aan deelhouder De Raad Beheer bv uit Katwijk. De laatste plaatste afgelo pen zaterdag een advertentie in de ze krant met de volgende tekst: "Wegens een verschil van inzicht over de wijze waarop directeur Swaak de belangen van Erica Be heer bv en zijn eigen prive-belan- gen behartigde, heeft De Raad be sloten de financiële banden met Erica op zo kort mogelijke termijn te beeindigen". Directeur Brandjes van De Kaaa wenst niet in te gaan op de tekst van de advertentie. Hij houdt het op 'een zakelijk meningsgeschil' en 'karakters die niet overeenstem- Het was het bouwbedrijf De Raad - toen nog door de gelijkna mige eigenaar geleid - die in 1980 een meerderheidsaandeel in Erica Beheer bv verwierf door financiële steun te geven aan het toen in de problemen verkerende Haagse be drijf. Frans Swaak - werkzaam bij de Leiderdorpse projectontwikke laar Noorlander - werd aangetrok ken om Erica er bovenop te helpen. Aanleiding tot het recente conflict is dat directeur Swaak vanuit enke le privé-bv's zaken deed met Erica Beheer waarvan hij weer directeur was. Zo stak Swaak vanuit Swa- vast bv en Swacom bv eigen geld in diverse panden die vervolgens door mensen van Erica Aanne mingsmaatschappij werden ver bouwd en onderhouden. Swaak deed dit, naar eigen zeg gen, om de werkgelegenheid voor de aannemingspoot veilig te stellen omdat hij er toen al van overtuigd was dat deze zich meer en meer be zig moest gaan houden met onder houdswerk. "Ik heb altijd getracht deze zaken zeer goed gescheiden te- houden", aldus Swaak. Inmiddels heeft Swaak zijn eigen bedrijven ondergebracht in de beleggings- poot van Erica. Dat kon toen hij daar enig aandeelhouder van werd. Brandjes zegt door middel van de advertentie duidelijk te hebben willen maken dat zijn bedrijf niet meer achter Erica bv staat. Hij zegt 'de echtscheiding ten zeerste te be treuren'. Ook Swaak zegt niet on verdeeld gelukkig te zijn met de af loop van het conflict. "Ik ben blij nu baas in eigen buik te zijn, maar vind het jammer de inbreng van een slimme vent als Brandjes te moeten missen'. Het conflict dateert overigens niet van de laatste weken. De aankoop van het terrein van de voormalige groenteveiling door De Raad was al een signaal dat het mis was tus sen de twee 'compagnons'. De aan koop was onder normale omstan digheden voorbehouden aan Erica Beheer, die zich de laatste jaren met spectaculaire aankopen op de Leidse onroerend-goedmarkt heeft geprofileerd. Het vroegere Erica Beheer is nu door Swaak gereorganiseerd in drie bv's: Erica Beleggingen bv, Erica Projectrealisatie en Erica Aannemingsbedrijf. Voor de eerst genoemde poot van het bedrijf gaat Swaak op zoek naar nieuwe parti culiere aandeelhouders, die kapi taal kunnen inbrengen. Volgens Swaak zal de beleg- gingspoot van het bedrijf de ko mende jaren steeds belangrijker worden. "Er zijn bijna geen gebou wen meer voorhanden voor ver bouw, terwijl ook de grond op is. Het accent voor het bedrijf komt de komende jaren te liggen op beleg ging waarbij de aannemingspoot zich steeds meer met onderhouds werk gaat bezighouden", aldus Swaak. Dat zal volgens Swaak overigens geen gevolgen hebben voor het personeelsbestand van Erica, hoe wel er intern wel met mensen gaat worden geschoven. Bij het aanne mingsbedrijf zijn 150 mensen in dienst. Terrein groenteveiling verontreinigd LEIDEN - Het terrein van de voor malige groenteveiling is verontrei nigd. Over de aard van de veront reiniging is nog niets bekend. Deze is volgens directeur Brandjes van eigenaar De Raad Beheer bv zeer plaatselijk en niet verontrustend. Volgens het bureau Fugro uit Leidschendam dat onderzoek op het veilingterrein verrichtte, is na der onderzoek nodig. Brandjes hoopt binnen zes weken de uitslag van dat nader onderzoek beschik baar te hebben. Het is de bedoeling dat op het veilingterrein bedrijven en woningen komen. Hagenaar ernstig gewond bij aanrijding LEIDEN Een 45-jarige Hagenaar is gistermiddag ernstig gewond ge raakt bij een aanrijding. De oor zaak van de aanrijding is onbe kend. De man botste op de Herenstraat eerst tegen een verkeersbord en kwam tegen een lantaarnpaal tot stilstand. De automobilist is over gebracht naar het Elisabeth-zie- kenhuis in Leiderdorp. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 9