Rente blijft hoog door uitgaven VS Venezuela stopt betaling schulden Landbouwbeleid remt EG Winkeliers willen krachten bundelen Oort: prijs voor slecht beleid Massale staking bedreigt Amerikaans vliegverkeer 75% .ssa— fi9% ZATERDAG 4 MAART 1989 ECONOMIE PAGINA 7 AMSTERDAM (ANP/GPD) - Als de Amerikaanse regering de nationale uitgaven niet weet te beperken, zal de rente voorlopig hoog blijven. Dat geldt ook voor Europa en Nederland, hoewel daarvoor vanuit de binnenlandse economische situatie nauwelijks rechtvaardi- R1?5."3?"1 ®ush gevraagd persoon- ging bestaat. J m te gnjpen'omüat een öerge" WASHINGTON (GPD/ANP/AP) - Het Amerikaanse luchtverkeer en treinverkeer dreigt ernstig ont wricht te worden door een staking van het technisch personeel bij de luchtvaartmaatschappij Eastern Airlines, en mogelijke solidariteits- takingen bij andere luchtvaart- en treinmaatschappijen Het technisch personeel van van Eastern heeft aangekondigd van daag het werk neer te leggen in ver band met de loonsverlaging die de luchtvaartmaatschappij wil door voeren. Eastern, dat de op zevende plaats staat van Amerika's grote luchtvaartmaatschappijen heeft de laatste jaren grote verliezen gele den. Het probeert de verliezen te beperken door van het personeel te eisen loon in te leveren. De technici weigeren daaraan mee te werken. Dertig senatoren en de vak- ibondsfederatie AFL-CIO hadden Dit zei ABN-bestuurslid prof. dr. C. J. Oort gisteren bij de presentatie van de jaarcijfers van de bank. Het alternatief is volgens Oort een mo gelijk sterk oplopende dollarkoers, wat evenmin gewenst is. Dit lave ren tussen twee kwaden en onze kerheden, die daardoor in de finan ciële markten ontstaan, vormen de voedingsbodem voor een onrusti ge ontwikkeling van rente en dol larkoers in de komende maanden. "Wij betalen nog steeds de prijs voor een slecht Amerikaans econo misch beleid", aldus de hoogleraar. Het zicht op wat langere termijn noemt Oort troebel "juist omdat de ontwikkelingen zo sterk afhangen van het Amerikaanse beleid. Pas wanneer de groei van de binnen landse bestedingen in de VS daad werkelijk wordt afgeremd zodat de FED de monetaire teugels wat kan vieren ontstaat er ruimte voor ren teverlaging in de VS en in Europa". De relatief hoge rente verhindert de banken overigens niet hogere winsten te boeken. Nadat eerder deze week de NMB, de Amro- en de Rabobank als verbeteringen meld den, presenteerde de ABN gisteren een netto winststijging van ruim 18 procent (tot f611 miljoen) over het jaar 1988. Per aandeel steeg de net towinst met 12 procent tot f5,59. Het dividend zal met een dubbeltje worden verhoogd tot f2,80. Produktiefouten kosten jaarlijks 20 miljard gulden ENSCHEDE (ANP) - Produktie fouten kosten het Nederlandse bedrijfsleven volgens het minis terie van economische zaken jaarlijks 20 miljard gulden. Bete re werkvoorbereiding kan dit verlies voorkomen. Ir. M. Hor ning, projectleider van het pro gramma 'Kwaliteit en logistiek' zei dit op de Universiteit Twente bij de uitreiking van de zoge noemde Kwaliteitsprijs. Door een goed logistiek mana gement kan in Nederland jaar lijks op een werkkapitaal van cir ca drie miljard gulden zo'n 800 miljoen gulden worden bezui nigd. Het gaat om besparingen op met name de voorraadkosten. Om die bezuiniging te stimule ren heeft het ministerie van eco nomische zaken in het kader van het programma 'Kwaliteit en lo gistiek' 32 miljoen gulden be schikbaar gesteld. Volgens de raad van bestuur stemt het afgelopen jaar tot tevre denheid. "Het is voor het eerst dat we wat van onszelf zeggen. Bij de moderne toonzetting behoort ken nelijk een wat agressiever opstel ling", aldus bestuursvoorzitter mr. Hazelhoff. Vooral in Noord-Ameri- ka nam de kredietverlening toe, maar ook de resultaten in Neder land waren volgens het bestuur goed. De inkomsten gingen met 9,2 procent omhoog van 4205 tot 4590 miljoen gulden. De lasten stegen iets meer: met 9,8 procent tot 3216 miljoen gulden. De storting in de stroppenpot (VAR) is gehandhaafd op het ni veau van 540 miljoen gulden. Het aantal wanbetalers in Nederland nam af en de stroppen in het bui tenland bereikten zelfs een histo risch gezien laag niveau. Daarente gen moest meest geld opzij worden gelegd voor risico's in de schulden landen. ABN verwacht dit jaar grote be dragen nodig te hebben voor "goodwill". Dat betekent overne mingen van buitenlandse banken. Volgens Hazelhoff is in Nederland bijna niets meer te koop. lijke ontwrichting van het vervoer ernstige consequenties kan heb ben voor de Amerikaanse econo mie. Bush heeft het verzoek een af koelingsperiode van 60 dagen af te kondigen echter naast zich neerge legd. Een groot deel van Amerika's vluchten aan de oostkust, waar Eastern de meeste vluchten heeft, dreigt nu stil komen te liggen. Bij Eastern bestaat bovendien de vrees dat een staking van enige om vang het faillissement tot gevolg zal hebben. Het luchtvaartbedrijf verkeert in grote financiële proble men. Het staat al voor 2,5 miljard dollar in het rood en daar komt by de huidige salariskosten volgens de directie elke dag 100.000 dollar bij. Eastern werd drie jaar geleden overgenomen door Texas Air. De nieuwe topman Frank Lorenzo deed spoedig zijn reputatie ge stand als een harde zakenman die korte metten maakt met vakbonds acties. Hij stuurde duizenden werknemers de laan uit en voerde een ingrijpende reorganisatie door, die van alles overhoop haalde, maar het bedryf niet uit de rode cij fers trok. Eastern wil proberen de gevol gen van een staking te ontlopen door een groot aantal andere tech nici tijdelijk in dienst te nemen, teneinde de lijnvluchten te kunnen voortzetten. Maar die plannen wor den ondergraven door de piloten die hebben aangekondigd uit soli dariteit eveneens het werk zullen neerleggen. Ook bij andere lucht vaartmaatschappijen kunnen soli dariteitsacties kunnen uitbreken. De dreigende staking is het eer ste geschil dat een aanwijzing kan geven voor de positie die Bush te genover de bij de Republikeinse regeringspartij niet erg geliefde vakbeweging wil gaan innemen. De president had een speciale arbi trage-commissie aan het werk kun nen zetten, waardoor de komende twee maanden niet zou mogen worden gestaakt. Nu hij dat niet heeft gedaan zet hij het "laat-maar-waaien beleid" van de regering-Reagan voort, al dus een vakbondsleider. In augus tus 1981 reageerde Reagan op zijn eerste arbeidsconflict, een staking van luchtverkeersleiders, op feoda le wijze door ruim 11.000 stakers op staande voet te ontslaan. Verbazing bij KNOV en NCOV Na vier dagen van hevige rellen, die 300 levens eisten, zijn enkele winkels in Caracas gisteren weer open gegaan. Economische problemen zijn de oorzaak van de sociale onrust in Venezuela. Spanje schiet te hulp na volksoproer MEXICO - Venezuela heeft voor onbepaalde tijd alle afbetalingen gestaakt over zijn buitenlandse schuldenlast, ongeveer 33 miljard dollar. President Carlos Andres Pe rez legde gisteren uit dat er op dit ogenblik geen deviezen voorhan den zijn om aan de betalingsver plichtingen tegemoet te komen. Volgens de Venezolaanse presi dent moet "het beetje wat er is" worden aangewend om de sociale" rust in Venezuela te herstellen. Pe rez verklaarde dat er bij de volks oproer van deze week minstens 300 doden zyn gevallen. Lokale kran ten hebben het over meer dan 500 doden en 3000 gewonden. Inmiddels heeft de Spaanse re gering besloten onmiddellijk vijf tig miljoen dollar (110 miljoen gul den) in de vorm van een zachte le ning beschikbaar te stellen. Verder zal het land voedsel en andere di recte levensbehoeften zenden, en is de centrale bank in Madrid over leg begonnen met de bank in Cara cas over een "aanzienlijk" over bruggingskrediet. Terwijl tussen alle puinhopen in het centrum van Caracas het leven langzaam maar zeker weer min of meer normale vormen begint aan te nemen, blijft de situatie in de rondom gelegen sloppenwijken ge- WINST NORIT - Norit heeft met een stijging van de nettowinst met 43 procent van f 16,7 miljoen tot f bijna f24 miljoen het boekjaar 1988 zoals al min of meer was verwacht bijzonder goed afgesloten. De om zet steeg vorig jaar van 213,3 mil joen naar 247,5 miljoen gulden. Economie kort IJkwezen De vier ambtenarencentrales en de directie van het IJkwezen hebben een cao afgesloten met een looptijd van drie jaar. De overeenkomst geldt voor driehonderd ambtena ren die op 1 mei werknemer wor den doordat het IJkwezen wordt geprivatiseerd. De cao geldt tot 1 mei 1992. De dienst gaat dan Ne derlands Meetinstituut heten. Elektriciteit De directie van de Provinciale Elektriciteits Maatschappij Lim burg PLEM wil by de grote vuil stortplaats van midden-Limburg op de grens van de gemeenten Lin- ne en Montfort nog dit jaar een in stallatie gaan bouwen om met haangas in elektriciteit om te zet ten. Het idee is vooral ontstaan om milieuoverwegingen, aldus de PLEM. Methaangas is licht brand baar en tast de flora aan. Het komt tot ontwikkeling bij het rotten van vuil Magnavox Philips overweegt de verkoop van de Amerikaanse dochteronderne-. ming Magnavox Government and Industrial Electronics Company. Het bedrijf is gespecialiseerd in de fensiesystemen en past volgens woordvoerder P. Brouwers niet in de rest van het concern, ook al om dat het vanwege de strenge eisen van het Pentagon geheel los staat van de rest van het concern. Misbruik Max Theret, een zakenman die nauwe banden heeft met de rege rende socialistische partij in Frankrijk, is in staat van beschuldi ging gesteld. Hem is misbruik van voorkennis bij de handel in aande len ten laste gelegd. Het gaat om het schandaal rond de overneming van het Amerikaanse verpakkings concern Triangle door het Franse staatsbedrijf Pechiney. Theret is de zesde die wordt aangeklaagd in de aandelenaffaire. SCHULDEN - INKOMSTEN In miljarden dolars - Bi ultenlan •chuld dtt 1 hm- 2^ Inkomsten uit oll*-«xport spannen. Sommige krottenwijken zijn geheel geisoleerd door leger en politie. Ooggetuigen melden dat de auto riteiten beslag proberen te leggen op zoveel mogelijk van alle geplun derde produkten van de afgelopen dagen. Nu zijn het soldaten die met ijskasten en kleurentelevisies lo pen te slepen. In sommige arme wijken pro beert de lokale bevolking zich te gen de huiszoekingen te verzetten. Zo kwam het gistermorgen op nieuw tot een hevige schietpartij even ten zuiden van Caracas. Woordvoerders van het Venezo laanse leger geloven dat het gewa pende verzet is te wijten aan guer rilla-bewegingen uit Colombia. Ook de Rode Brigades uit Italië zyn genoemd. "Wat heeft de arme, de wyk, ge wonnen bij alle gekheid van maan dag en dinsdag?", zo vroeg presi dent Perez zich gisteren af. En hij gaf zelf het antwoord: "Niets. We moeten ons organiseren om dit soort situaties te kunnen voorko- Algemene loonsverhogingen, nieuwe subsidies voor eerste le vensbehoeftes als suiker, meel en eieren, en een militaire luchtbrug om Caracas met levensmiddelen te bevoorraden, waren de eerste maatregelen. Het opschorten van alle afbetalingen over de buiten landse schuldenlast is de tweede stap. De volksoproer brak uit na verre gaande bezuinigingsmaatregelen van de net vier weken aan de macht zijnde sociaal-democraat Perez. Deze maatregelen waren nodig om tot een akkoord te kunnen komen met het Internationale Monetaire Fonds, het IMF. De reserves van Venezuela bedragen op het ogen blik slechts 300 miljoen dollar, net genoeg om de gebruikelijke impor ten van 2 weken te kunnen betalen. Het IMF heeft Venezuela voor vol gende maand bijna een half miljard dollar beloofd, en nogmaals een dikke 4 miljard dollar uitgespreid over de komende drie jaar. Na alle dramatische gebeurtenis sen van de afgelopen dagen heeft Carlos Andres Perez de Westerse schuldeisers opgeroepen tot meer begrip voor de Latijnsamerikaanse realiteit. De Venezolaanse sociaal democraat gelooft dat Latijns- Amerika zijn schuld zonder sociale explosies kan blijven afbetalen, mits de schuldeisers de betalings voorwaarden verzachten en voor nieuwe kredieten zorgen. WOERDEN (ANP) - De winkeliers willen binnen een jaar een Federa tie van de Nederlandse Detailhan del oprichten die hun belangen be hartigt bij het ministerie van eco nomische zaken. Nu zijn zelfstan dige ondernemers, grootwinkelbe drijven en groothandel onderge bracht bij vijf organisaties. Zij wil len van die versnippering af. Dat zegt voorzitter H. van der Geest van het Vakcentrum, een or ganisatie van 2.500 supermarkton dernemers. De andere vier onder nemersorganisaties zijn het Ko ninklijk Nederlands Onderne- mersverbond KNOV, zijn christe- ap) lijke zusje NCOV, de Raad voor het Filiaal- en Grootwinkelbedrijf en het Centraal Bureau Levensmidde lenhandel (CBL). Van de 100.000 leden van het KNOV bestaat 40 procent uit de tailhandelaren. Het NCOV zegt 35.000 leden te herbergen, van wie de meerderheid in de detailhandel actief is. Bij de Raad FGB zijn de grote winkelketens, warenhuizen en meubelboulevards aangesloten. Het CBL is er voor de gehele le vensmiddelenhandel. KNOV-voorzitter Kamminga IMF ziet alleen nadelen aan subsidies KLM kan niet in Caracas landen SCHIPHOL (ANP) - Als gevolg van de avondklok in de Venezolaanse hoofdstad Caracas, heeft de KLM gisteren deze bestemming op een vlucht naar Lima (Peru) niet kunnen aandoen. De passagiers zijn ver voerd naar Curasao, de volgende stop op deze vlucht, vanwaar zij zater dag met een vlucht van de ALM alsnog naar Venezuela zouden worden gebracht. Het KLM-vliegtuig zou volgens schema om 18.25 uur in Caracas zijn aangekomen. "Dit zou hebben betekend dat de passagiers de hele nacht op het vliegveld hadden moeten blijven", aldus de woordvoerder. De on lusten in Venezuela hebben ook het vertrek van een KLM-bemanning uit Caracas verhinderd. Deze bemanning had woensdag een vlucht vanuit Lima via Caracas naar Amsterdam moeten terugvliegen. De bemanning die zij afgelost zou hebben, is gewisseld op het volgende station. De be manning slaagde vanwege de onrust in de stad er niet in vanuit het hotel het vliegveld te bereiken. WASHINGTON (ANP) - Als de Eu ropese Gemeenschap haar land bouwbeleid liberaliseert zal het de lidstaten van de EG economisch beter gaan. Het huidige Europese landbouwbeleid drukt de prijzen op de wereldmarkt, ontregelt de wereldhandel en ontneemt de ont wikkelingslanden economische mogelijkheden. Dit concludeert het Internationale Monetaire Fonds (IMF) in het onlangs gepu bliceerde rapport 'Het gemeen schappelijk landbouwbeleid van de Europese Gemeenschap: princi pes en gevolgen'. De onderzoekers hebben bere kend dat als de Bondsrepubliek Duitsland bijvoorbeeld de subsidi ëring van de landbouw zou beëin digen, het besteedbare inkomen en de binnenlandse vraag daar met 3,5 procent zullen groeien. Wel zal de landbouwproduktie met 5,25 pro-, cent en de werkgelegenheid in de ze sector met 11,5 procent afne men. Buiten de landbouw zal de produktie daarentegen fors toene men. Lagere consumentenprijzen die het gevolg zijn van afschaffing van de landbouwsubsidies bieden ruimte voor lagere nominale lonen. Daardoor nemen het concurrentie vermogen en de exportmogelijkhe den van de Westduitse industrie flink toe. De totale werkgelegen heid in de Bondsrepubliek zou met 5,5 procent groeien. Het gemeenschappelijk land bouwbeleid van de EG dateert van 1958 en had tot doel om de Europe se boeren te steunen en de Europe se integratie te bevorderen. Vol gens het IMF-rapport heeft het tot gevolg gehad dat de EG-staten van netto-importeurs van voedsel net to-exporteurs zijn geworden, dat de grote boeren fors winst hebben gemaakt in tegenstelling tot de kleine boeren die er in inkomen op achteruit zijn gegaan, en dat de Eu ropese markt los is komen te staan van prijsbewegingen buiten de EG. De economen van het IMF laten zien dat de landbouwprijzen in de EG in de periode 1970-1985 ruim boven het niveau van de wereld- ZWART DRUGSGELD - Hong kong heeft richtlijnen voor de fi nanciële sector uitgevaardigd om het witwassen van zwart geld te voorkomen. De richtlijnen zijn ge baseerd op een advies van de Bank voor Internationale Betalingen. Hongkong is in Azië het centrum voor het geld uit de handel in ver dovende middelen. markt lagen. Kort geleden werd overigens in een studie van de Or ganisatie van Economische Sa menwerking en Ontwikkeling (OE SO) voor de landbouwsector een vergelijking gemaakt tussen de subsidieniveaus van de verschil lende landen. Daaruit bleek dat de EG haar landbouw minder be schermde dan Japan. Japan subsidieerde volgens de OESO de landbouwproduktie in de periode 1984-1986 gemiddeld met 69 procent van de produktiewaar- de. De EG kwam uit op een gemid deld percentage van veertig. De Amerikaanse boeren ontvingen in deze jaren 28 procent van de pro- duktiewaarde aan subsidie. In Australië en Nieuwzeeland was dit negentien procent. Volgens het IMF zal de opheffing van de subsidies tot stabielere prij zen op de wereldmarkt leiden. Vooral voor produkten die de EG zwaar subsidieert ligt de wereld marktprijs relatief erg laag. Af schaffing van de subsidies heeft tot gevolg dat de prijzen van de ver schillende produkten op de we reldmarkt tussen de 0,1 procent (voor rijst) en de 28 procent (voor zuivelprodukten) zullen stijgen, al dus het IMF. Ook zal de wereldhan del toenemen. ADVERTENTIE KIJK, DAAROM IS DIE CONCORDIA HYPOTHEEK ZO SUCCESVOL! De Concordia Levenhypotheek Rente vanaf 7,5% (10 jaar vast). Altijd een lage premie voor uw levens verzekering. Afsluitkosten slechts 0,5%. De Concordia Krediethypotheek Opnamemogeli|kheid tot 85% van de vrije verkoopvoorwaarde. Rente thans 6,9% (variabel). Boetewij opnemen en aflossen. Rente thans 6,9% My en aflossen. \M y concordia verieke ringen Aan CONCORDIA HYPOTHEKEN B.V., Antwoordnummer 2102,3500 VE Utrecht, W. 030-330330. Graag ontvang ik uw brochure over hypotheken. Naam: Tel.: Straat Postcode/Plaats: De winkelbedrijven willen een eigen organisatie die naar de poli tiek toe als een eenheid kan opere ren in typische detailhandelsaan gelegenheden. De demonstratie te gen wijziging van de Winkelslui- Degrijpt precies wat u bedoelt tings wet - vorige week maandag - is mede aanleiding geweest om te gaan werken aan een overkoepe lende instantie. De winkeliers vinden dat hun specifieke belangen beter door een federatie kunnen worden verde digd dan door de centrale organisa ties. Die organisaties hebben im mers niet alleen middenstanders maar ook en vooral ondernemers uit andere bedrijfstakken in huis. Eigenaren van grote winkelketens met tientallen of honderden werk nemers steekt het dat zij nog steeds het als enigszins denigrerend erva ren etiket van middenstander krij gen opgeplakt. Bij het KNOV zijn de uitlatingen van Van der Geest volgens een woordvoerder "als een bom inge slagen". Hij moet zich by zijn voor zitter Kamminga verantwoorden voor zijn uitlatingen over de op richting van een Federatie van de Nederlandse Detailhandel. Van der Geest staat bij het KNOV aan het hoofd van de detailhandelspoot van deze ondernemersorganisatie. Als zodanig is hij tevens vice-voor- zitter en plaatsvervanger van Kam minga. In een gezamenlijke verklaring van KNOV en het christelijke NCOV zeggen beide organisaties niet op de hoogte te zijn van het plan. Het KNOV is er in elk geval geen voorstander van. In het com muniqué stellen beide organisaties dat de discussie over wijziging van de Winkelsluitingswet duidelyk heeft laten zien hoe groot de tegen stellingen zyn tussen kleine zelf standigen en het grootwinkelbe drijf. Aan de demonstratie vorige week in Den Haag, tegen het plan van economisch zaken voor andere openingstijden van winkels, werd doelbewust niet meegedaan door de ondernemers van supermarkt ketens en warenhuizen. KNOV en NCOV wijzen er ten slotte nog op dat de hele Nederlandse detailhan del al vertegenwoordigd is in het hoofdbedrijfschap detailhandel. Volgens Van der Geest is het overigens niet de bedoeling dat de detailhandel zich afscheidt van de bestaande organisaties. Alles blijft bij het oude. De federatie is er al leen voor die momenten dat een duidig moet worden opgetreden als het kabinet detailhandels-on vriendelijke maatregelen dreigt te Algemeen secretaris De Mooij van de Raad FGB noemt vorming van een federatie "een mooie ge dachte". Zijn organisatie heeft al tijd moeite gehad met de kunstma tige scheiding tussen kleine en gro te ondernemers in de detailhandel. Vermeende tegengestelde belan gen worden volgens hem sterk overdreven. De Mooij en met hem zijn voorzitter A. Heijn zyn "be paald voorstander" van een Fede ratie van de Nederlandse Detail handel. Slmtingsvxijheid voor cafés bevalt gemeenten goed DEN HAAG (ANP) - De sluitings vrijheid in horecabedrijven bevalt 'goed. Gemeente, politie en de hore ca zelf zijn over het algemeen best tevreden met de regeling. Dat bleek gisteren uit gesprekken met onder meer Horeca Nederland en diverse gemeenten en politiekorp sen. De regeling dient om de orde en veiligheid in de hand te houden. Door variabele sluitingstijden ver mindert bij voorbeeld de geluids* overlast. Aan de rij van ruim 50 gemeen ten waar horecabedrijven nu zelf mogen bepalen wanneer zij hun deuren sluiten heeft zich deze week de gemeente Dordrecht toe gevoegd. Bij een aantal gemeenten is de regeling al geruime tijd van kracht. In de nieuwe politieveror dening (APV) van Dordrecht wordt vastgelegd dat Dordtse horecagele genheden voortaan 24 uur per dag open mogen zijn. Als stok echter de deur behoudt de gemeente zich het recht voor om by voorbeeld bij overlast of een slechte exploitatie de zaken te sluiten of de muziek- vergunning in te trekken. In Utrecht is begin september 1987 ingegaan en men is er nu aan het evalueren, aldus een gemeente woordvoerder. Zowel de gemeen te, de politie als de horeca blijken daar uiterst tevreden over de rege ling.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 7