Schade spionage-rel nog niet te overzien Angst en onzekerheid beheersen bevolking Kosovo Kansen Tower nog geringer geworden Sarney niet naar milieuconferentie Arrestaties in Kosovo ZATERDAG 4 MAART 1989 BUITENLAND PAGINA 5 Speurzin Amerikaan leidde tot ontmaskering BONN (GPD/AP) De schade die de voor de Russische KGB opererende Westduitse computerkrakers hebben aangericht is nog niet te overzien. In Bonn verklaarde minister van binnenlandse zaken Zimmermann gisteren dat met het oprollen van de bende een zware slag is toegebracht aan de Sovjetrussische geheime dienst. Het ministerie van justi tie deelde echter mee dat de zaak minder dramatisch is. De krakers zouden er niet in zijn geslaagd door te dringen tot de meer gevoelige delen van Westerse militaire computersystemen. Het ministerie van justitie bevestigde dat tegen drie computerkrakers een arrestatiebevel op verdenking van het werken voor een buiten landse geheime dienst is uitgevaar digd. De betrokkenheid van nog eens vijf mensen wordt onder zocht. Een vergelijking met de affaire- Guillaume, de Oostduitse spion die de val van kanselier Brandt veroor zaakte, noemde de hoogste open bare aanklager 'onverantwoorde lijk'. Volgens hem zijn de verdach ten in veel gevallen niet verder ge komen dan de randgebieden van de militaire en industriële compu tercentra in Europa, Japan en de Bedradingsfouten Japanse Boeings TOKYO (AP) - Bij een controle van Boeing-vliegtuigen in Japan zijn bij 19 vliegtuigen bedradingsfou ten aangetroffen. Het ging in alle gevallen om fouten met brandblus apparatuur in vrachtruimen. De fouten werden aangetroffen in Boeings van de types 747 en 767. Eerder waren soortgelijke fouten gevonden in Boeings 737's die voor Europese maatschappijen vliegen, (zie ook de bijlage Extra) Premier Mauritius ontsnapt aan aanslag PORT-LOUIS (AFP/RTR) - De mi- nister-president van Mauritius, Sir Anerood Jugnauth, is vrijdag voor de tweede keer binnen vier maan den ontsnapt aan een aanslag op zijn leven. Dit is vernomen uit bronnen van de Mauritiaanse poli tie. Een zegsman zei dat een 25-jari- ge man Jugnauth aanviel met een mes toen deze een toespraak hield tijdens een hinduïstisch religieus feest. Voordat hij de premier be reikte werd de aanvaller echter op gepakt en afgevoerd door de poli tie. Buitenland kort Afslachting Een militaire zegsman in Peru heeft guerrillastrijders van het maoistische Lichtende Pad er van beschuldigd 39 inwoners van een afgelegen landbouwersdorp te hebben afgeslacht. Ongeveer 200 rebellen in zeven boten overvielen maandag het gehucht Canairë dat ligt op 90 kilometer ten oosten van Ayacucho aan de Apurimac rivier. Het bericht over de slachting werd volgens de militaire woordvoerder pas nu bekend omdat het meerdere dagen duurt om het dorp over land of via de rivier te bereiken. Andropov De naar de voormalige Sovjetleider vernoemde stad Andropov in de Sovjetunie krijgt op verzoek van de inwoners zijn oude naam terug. De bewoners hebben meermalen gevraagd of de stad weer Rybinsk mocht heten en de Opperste Sov jet, het Centraal Comité en de rege ring van de Sovjetunie hebben nu besloten dat de stad zijn oude naam weer mag voeren. Het is niet duidelijk of dit betekent dat An dropov officieel uit de gratie is. Thatcher oma De Britse premier Margaret That cher is gisteren grootmoeder ge worden. Haar zoon Mark en zijn Amerikaanse vrouw Diane kregen een zoon. Het echtpaar woont in Dallas. Premier Thatcher zei "ab solutely thrilled" te zijn. Dinosaurusresten Op Antarctica zijn fossiele resten gevonden van een planten étende dinosaurus die 70 miljoen jaar gele den in het poolgebied moet hebben geleefd toen het klimaat daar nog mild was. Een Britse expeditie vond kaakbeenderen, een groot deel van de ruggegraat en de voor poten van de dinosaurus, die leek op de hypsilophodon die over de hele wereld voorkwam. Het dier was ongeveer 3 meter hoog en liep op zijn achterpoten. Aids Iran heeft dit jaar voor het eerst melding gemaakt van vijf gevallen van aids, zo blijkt uit de jongste cij fers van de Wereld Gezondheidsor ganisatie (WHO). Er werden in de maand januari 2008 nieuwe geval len van aids bij de WHO gemeld, waarmee het totaal is gekomen op 141.894 in 145 landen. Van het tota le aantal aids-patiënten zijn er 86.157 in Amerika. Nederland meldde in januari 43 nieuwe geval len van aids. VS. Hij bevestigde dat de West duitse contraspionage de drie gear resteerden al maanden volgde en samenwerkte met diensten in de VS en Frankrijk. Volgens berichten uit de Vere nigde Staten zou een summier spoor de aandacht hebben getrok ken naar het computerspionage- complot. De 38-jarige astronoom Clifford Stoll merkte in 1986 dat de computerrekening van het Law rence Berkeley Laboratorium in Californië, waar hij werkte, 75 cent te veel bedroeg. Stoll ontdekte na drie dagen zoeken dat de 75 cent was gedeclareerd omdat iemand via de telefoon toegang had probe ren te krijgen tot de computer van het laboratorium. In de daarop volgende vier maanden volgde hij precies wat de kraker intypte. Daarbij werd hem duidelijk dat de kraker het labora torium als middel gebruikte om toegang te krijgen tot Milnet, een computernetwerk waarop defen siebedrijven, universiteitslabora toria en militaire installaties zijn aangesloten. Stoll zei dat zijn vrien din, die gek werd van het belletje dat steeds ging wanneer de kraker zich toegang verschafte tot de com puter, uiteindelijk voor een door braak had gezorgd door voor te stellen een val uit te zetten. Stoll begon zelfverzonnen mili taire gegevens in zijn computer in te voeren onder het fictieve pro gramma 'SDI-net'. De kraker liep in de val, en nam twee uur de tijd om de gegevens over te nemen, lang genoeg om Stoll de gelegen heid te geven de telefoonlijn te tra ceren naar Hannover in de Bonds republiek. Drie maanden later kreeg Stoll een brief van een man uit Pittsburgh die hem nadere in formatie vroeg over 'SDI-net'. D§ briefschrijver werd door de FBI achterhaald, en bleek connec ties te onderhouden met Oost- europese regeringen. Stoll zei dat de Westduitse krakers hadden ge probeerd in te breken in 450 com puters, en er in 40 gevallen in ge slaagd waren informatie te stelen, onder meer bij het ministerie van defensie, bij fabrieken met defen siecontracten en bij Amerikaanse bases over de hele wereld. De Westduitse minister van bin nenlandse zaken Zimmermann deelde gisteren mee dat een specia le interdepartementale werkgroep zich sinds 1987 buigt over beveili gingsmaatregelen voor gevoelige en geheime computersysteem. Een handboek met richtlijnen voor alle ministeries zal nog dit jaar gereed komen. Supergeheime informatie wordt volgens Zimmermann apart LONDEN (GPD) - De man die zich dertien jaar lang heeft ver scholen achter een Nederlandse naam en paspoort en die de afgelo pen zomer op heterdaad werd be trapt toen hij thuis via de radio een gedecodeerde boodschap uit Praag ontving, is wegens spionage tot tien jaar gevangenisstraf veroor deeld. De rechter bepaalde nadruk kelijk dat hij na het uitzitten van zijn straf moet worden gedepor teerd. En dat betekent dat hij uit eindelijk zal terugkeren naar het land waarvoor hy spioneerde: Tsj echoslo wakij e. In de rustige Noordlondense bui tenwijk kende men hem als Erwin van Haarlem, een Nederlandse kunsthandelaar die zich altijd be leefd en vriendelijk voordeed. Nie mand in de buurt had ook maar een moment kunnen bedenken dat de man, die zo voorbeeldig actief was in joodse organisaties die voor Russische dissidenten ijverden en 'Nederlandse' kunsthandelaar krijgt 10 jaar wegens spionage daarvoor zelfs contacten legde met leden van het Lagerhuis, in weke- lijkheid een gehaaide, en zoals de rechter zei, uiterst gedisciplineer de spion was die dertien jaar lang zijn Tsjechische opdrachtgevers van geheime informatie voorzag. Welke informatie is tot nu toe niet naar buiten gekomen, omdat ge deelten van het proces achter ge sloten deuren plaatsvonden. Wel werd duidelijk dat de ware identiteit van Erwin van Haarlem niet vaststaat. En dat de zogenaam de Nederlandse kunsthandelaar zich lange tijd heeft verborgen ach ter de naam van een jongeman die De 38-jarige Amerikaanse as tronoom Clifford Stoll, die de com puterkrakers in 1986 op het spoor kwam. (foto ap) L1LLE Iedereen wist dat het zou gebeuren, maar toch fascineerde de aanblik van deze explosie gisteren duizenden omstanders. Dit 290 ap partementen tellende gebouw in een achterbuurt van de Noordfran se stad Lille stortte gisteren als een kaartenhuis in elkaar toen het van gemeentewege werd opgeblazen in het kader van stadsvernieuwings plannen. (foto AP) BELGRADO (AFP/DPA) - In de Joegoslavische autonome provin cie Kosovo heeft de politie gisteren ongeveer twintig mensen aange houden die ervan worden beschul digd de aanstichters te zijn van de hongerstaking van mijnwerkers van vorige week. Volgens de Socia listische Alliantie, een massa-orga nisatie onder leiding van de partij, nam de politie verscheidene voor aanstaande etnische Albanezen voor verhoor mee, maar zitten er nog maar drie vast. Daarbij gaat het om de voormalige partijleider van Kosovo, Azem Vlasi, en twee direc teuren van de mijn waar de honger staking werd gehouden. Zij wer den donderdag al opgepakt. Vlasi's naam prijkt bovenaan een 'zwarte lijst' van politici, intellectu elen en andere prominenten die volgens de Joegoslavische autori teiten achter de onrust in Kosovo zitten. De lijst werd gisteren ge deeltelijk gepubliceerd door de Servische bladen Politika en Poli- tika Ekpres. In totaal zouden er zo'n 80 personen op staan. De arrestatie van de zeer popu laire Vlasi heeft tot nog toe geen grootscheepse protestacties uitge lokt onder de bevolking van Koso vo, maar volgens waarnemers is dat vooral te danken aan de aanwe zigheid van het leger. WAHINGTON (AP) - De kans dat de kandidatuur van John Tower voor het Amerikaanse minister schap van defensie door de Senaat wordt goedgekeurd, is gisteren nog kleiner geworden nu ook de con servatieve Democratische senator Dennis DeConcini heeft aangekon digd tegen hem te zullen stemmen. Uit een peiling onder senatoren bleek gisteren dat 46 Democraten en de Republikein Larry Pressler tegen Tower zullen stemmen of daartoe zijn geneigd. Veertig Repu blikeinen zullen voor Tower stem men of zijn daartoe geneigd. De Democraten beschikken over 55 van de 100 Senaatszetels. De Amerikaanse president Geor ge Bush blijft vierkant staan achter John Tower, zijn controversiële kandidaat voor het ministerschap van defensie. Hij heeft Tower giste ren in het Pentagon bezocht om publiekelijk zijn steun voor de vroegere Texaanse senator te de monstreren. "We mogen geen reserves of twij fels hebben. We mogen het risico niet nemen", zei senator DeConci ni over Tower, wiens benoeming door verhalen over zijn alcoholge bruik, zijn sexleven en zijn finan ciële banden met de defensie-in dustrie in het gedrang is gekomen. Tot op het moment dat hij zich te gen Tower uitsprak, werd DeCon cini gerekend tot die Democraten die zich misschien toch achter de controversiële kandidaat zouden scharen. DeConcini verklaarde zich be zorgd over wat hij "de schijn van vooringenomenheid" noemde die werd veroorzaakt door Towers overstap van de besprekingen over wapenbeheersing in Genève naar betaald advieswerk voor de defen sie-industrie. Het huidige corrup tieschandaal in verband met de wa penaankopen maakt het noodzake lijk dat de minister van defensie "publiek vertrouwen en steun" ge niet, aldus de conservatieve sena tor. In een schriftelijke verklaring liet DeConcini weten dat Towers 'houding ten opzichte van alcohol het moreel en het leiderschap van de strijdkrachten zou kunnen on dermijnen'. Hoewel het Witte Huis liet weten de strijd tot het bittere einde te zul len voeren, zei een gezaghebbende Republikeinse senator dat hij een terugtrekking van Towers kandi datuur voor de eindstemming in de Senaat niet uitsloot. Olietanker vast HONOLULU (AP) - Enkele tiental len kilometers van de populairste stranden van Hawaii is de olietan ker Exxon Houston met 90.000 va ten ruwe olie aan de grond gelopen. De tanker is lek geslagen en onge veer een half miljoen liter olie is al weggestroomd. Het schip liep aan de grond op 24 kilometer afstand van het beroemde strand Waikiki. De bemanning is nog aan boord en niet in gevaar. Het schip was aan het lossen bij een raffinaderij op Hawaii toen het van zijn ankers sloeg en aan de grond liep. in de oorlog uit een Nederlandse moeder en een Duitse vader werd geboren. De vader diende in het Duitse leger en kwam in 1944 tij dens de gevechten bij Caen om het leven. Omdat zij vanwege haar om gang met de militair door haar fa milie wérd verstoten, vertrok de moeder uit Nederland en kwam zij via Duitsland terecht in Tsjechos- lowakije. Daar heeft zij, gedwongen door de oorlogsomstandigheden, haar kind bij een pleeggezin achgergela- ten en is zij naar huis teruggekeerd. Na de oorlog heeft de vrouw her haaldelijk geprobeerd haar zoon te rug te vinden. En toen ze na vele ja ren vergeefs zoeken via het Rode Kruis het Londense adres van Er win van Haarlem te pakken kreeg, was zij er van overtuigd haar verlo ren zoon te hebben teruggevonden. Op de rechtszitting is duidelijk gebleken dat de pseudo Erwin van Haarlem haar tien jaar lang in deze waan heeft gelaten omdat dit bij zijn spionage-activiteiten goed van pas kwam. Pas na zijn arrestatie, toen hij op aandringen van de poli tie. die zijn ware identiteit wilde vaststellen, toestemde in een bloedproef, kwam uit dat hij eigen lijk onmogelijk de zoon van de nu 66-jarige Johanna van Haarlem kon zijn. Uit de gevangenis schreef hij de vrouw die hij jarenlang heeft be drogen: "Het spijt me heel erg dat ik je als mijn moeder moet verlie zen. Maar misschien kunnen we vrienden blijven". Legertop vreest inmenging Amazone RIO DE JANEIRO (ANP) - Het voorgenomen bezoek van de Brazi liaanse president José Sarney aan Den Haag, waar hij volgende week een internationale milieuconferen tie zbu bijwonen, is onder druk van hoge Braziliaanse militairen afge last. Dit heeft de gezaghebbende krant Jornal do Brasil gemeld. Vol gens de krant is de Braziliaanse le gertop sterk gekant tegen het be zoek, dat volgens hen "voor Brazi lië van nul en generlei waarde" zou zijn in verband met het oplossen van de Amazone-problematiek. De conferentie, georganiseerd door Nederland, Frankrijk en Noorwegen, gaat bijzondere aan dacht schenken aan de bescher ming van het Amazonewoud. Het Amazonegebied komt de laatste tijd sterk in het nieuws wegens de omstreden ontbossing en het plat branden van gebieden die ver scheidene keren de oppervlakte van Nederland zijn. Internationale protesten en voorstellen, ook in verband met het koppelen van de Braziliaanse buitenlandse schuld aan een eventueel plan voor een in ternationaal milieuproject voor het gebied, namen de afgelopen tijd in hevigheid en frequentie toe. Op een emotioneel moment liet president Sarney zich onlangs ont glippen dat Brazilië "geen millime ter van de Amazone aan internatio naal toezicht zou overlaten". Vol gens de Jornal do Brasil stond Sar ney er wel op naar Den Haag te rei zen, om daar "eens en vpor altijd de Braziliaanse standpunten in ver band met de Amazone, de milieu- 'Lijfwacht Mandela politie-informant' JOHANNESBURG (AP) - Volgens de vooraanstaande anti-apart- heidskrant The Weekly Mail zijn de meeste bewoners van Soweto er van overtuigd dat de 41-jarige chef lijfwacht van Winnie Mandela, Jer ry Richardson, die momenteel in voorarrest zit op verdenking van betrokkenheid bij de moord op de zwarte jongen Stompie Seipei, een politie-infiltrant is. Behalve Richardson worden nog zeven andere leden van de als lijf wacht fungerende voetbalclub die Winnie Mandela oprichtte door de politie vastgehouden in het kader van het onderzoek naar de moord op de 14-jarige jongen. In de krant worden verschillende gebeurtenis sen aangehaald waaruit kan wor den geconcludeerd dat de politie de voetbaltrainer annex lijfwacht de hand boven het hoofd houdt. Ri chardson en zijn mede-lijfwachten, die bij Winnie Mandela inwoon den, hebben zich de afgelopen ja ren door hun autoritair en eigen machtig optreden in Soweto bij de bevolking bijzonder gehaat ge maakt. De Zuidafrikaanse politie heeft nog niet op het artikel krant willen reageren. problematiek en zijn soevereiniteit duidelijk te maken". Ook de Braziliaanse secretaris generaal van buitenlandse zaken, Paulo Flecha de Lima, zou tegen dé president hebben gezegd dat zijn bezoek aan Nederland "een ver kwisting van tijd" en "waardeloos en zonder resultaten" zou zijn. Vol gens hem zou de president alleen maar "onder druk gezet worden". De militaire top in Brazilië is vooral niet te spreken over wat zij noemen "een aantasting van de territoriale soevereiniteit en integriteit van het Braziliaanse grondgebied in ver band met de Amazone". President Sarney is momenteel op officieel bezoek in Suriname, waar hij aan zijn Surinaamse ambt genoot in Paramaribo heeft voor gesteld dat alle aan elkaar grenzen de Amazonelanden in het noord westen van Zuid-Amerika samen een geïntegreerd programma moe ten uitwerken voor wat hij noemde "een rationele ontwikkeling" van het gebied, zonder verdere buiten landse inmenging. Leger verbiedt Vrede Nu-actie op Westoever TEL AVIV(GPD) - De Israëlische legerleiding heeft de vredesbewe ging 'Vrede Nu' verboden vandaag op de Westelijke Jordaanoever bij eenkomsten te beleggen met Pales- tijnen. 'Vrede Nu' had vanuit vijf plaatsen in Israel honderden men sen met bussen naar de Westoever willen vervoeren voor het houden van 'vredesbesprekingen' met de plaatselijke bevolking. Joodse ko lonisten van de nederzettingenbe weging Gush Emunim hadden eer der gedreigd de vredesactivisten desnoods met geweld te zullen te genhouden. Het leger is bang te moeten optreden bij gewelddadige confrontaties tussen groepen Is raëliërs. Vorige maand heeft de vredesbe weging wel een ontmoeting kun nen houden met Palestijnen op de Westelijke Jordaanoever. Het leger hield zich toen afzijdig en de bevol king van Beit Jala, bij Bethlehem, bereidde de Israëlische vredesacti visten een warm welkom. De islamitische verzetsbeweging op de Westelijke Jordaanoever en in de Gazastrook, heeft een 'week van confrontatie met Israël' aange kondigd, in verband met de nade rende vastentijd. In een bekend making op Cyprus heeft de bewe- ging bovendien voor aanstaande donderdag een algemene staking uitgeroepen. De Palestijnse op stand gaat dan de zestiende maand PRISTINA - Onder de Albanese bevolking in Kosovo heerst angst. Voor het eerst sinds de geweldda dige protestbeweging van 1981 pa trouilleren weer legereenheden en oproerpolitie 'door de Joegoslavi sche provincie. En voor het eerst sinds decennia grijpt 'Belgrado' weer krachtig in. Partijfunctiona rissen in Kosovo worden gearres teerd en zijn, wie weet, in de naaste toekomst de aangeklaagden in po litieke processen die aan de hoog- tijddagen van het stalinisme herin- door Hans Geleijnse Woensdag arresteerden de gene rale autoriteiten Azem Vlasi, een tot vér buiten de provinciegrenzen bekende hoge partijfunctionaris van Albanese afkomst. De bevol king werd pas 24 uur later op de hoogte gesteld. Een simpel communiqué van het staatspersbureau Tanjug: Vlasi en twee fabrieksdirecteuren in het in dustriestadje Trepcar zijn op ver denking van aanstichting tot sta king gearresteerd. Verder niets. De Albanese bevolking in Kosovo, ruim 80 procent van de bijna 2 mil joen inwoners, is geschokt. Maar tot spontane protesten kwam het niet. Het incasseringsvermogen van de etnische Albanezen moet enorm zijn. Ze wonen in het economisch meest achterlijke deel van Joego slavië. De werkloosheid slaat hier twee keer zo hard toe als in de rest van het land en meer dan een jaar al worden de etnische Albanezen in Kosovo dagelijks beledigd door de Servische media en door de Servi sche partijleiding. Termen als 'genocide', 'ver krachters' en 'parasieten', ze pas sen allemaal in het scenario dat de Servische partijleider Milosevic bij de hand heeft ter oplossing van het probleem-Kosovo en, zeggen zijn tegenstanders, om'zijn grote ambi tie te realiseren: de geschiedenis ingaan als een nieuwe Tito, als de man die een verdeeld Joegoslavië met strakke hand uit het wist te trekken. „De mensen zijn bang. Bang om gearresteerd te worden, ze vrezen dat ze op Milosevic' zwarte lijst van Albanese extremisten staan", zegt een goed geinformeerde Albanese intellectueel in Pristina. „Nee geen Slobodan Milosevic. naam. Ik loop al risico door met je te praten. De politie is overal", waarschuwt hij. En hij is niet de enige. De tiental len buitenlandse journalisten die naar Kosovo zijn gekomen hebben soortgelijke ervaringen. Bekenden van vroeger durven niet te praten, studenten die bij eerdere bezoeken een waardevaste muntsoort bij wil- Ander gezicht Het 'liberale' Joegoslavië toont in Kosovo ineens een ander gezicht. Journalisten, vooral degenen die foto's nemen van politie of militai re patrouilles, worden gearres teerd, enkele uren vastgehouden en krijgen vervolgens de opdracht de provincie binnen 24 uur te verla ten. In het centrum van de hoofd stad Pristina lijkt er niets aan de hand, maar even buiten de stad spreken de militairen in camoufla gepakken andere taal. En de geruchtenmolen draait op volle toeren. Azem Vlasi zou by zijn arrestatie in Bosnië niet op fa miliebezoek zijn geweest, maar op de vluchtweg naar Albanië. Zijn voorganger als partijleider in Koso vo, Hoxa, zou al in Albanië zijn. De speciale veiligheidsmaatre gelen die Joegoslavië's president Dizdarevic voor Kosovo heeft afge kondigd (onder meer een ban op samenscholing, demonstratie en staking) zullen, zo waarschuwen lokale journalisten, worden uitge breid met een avondklok. En het duurt niet lang meer of jullie, bui tenlandse pottenkijkers, worden er ook uitgegooid, zegt een van hen. Voor de Albanezen in Kosovo is het duidelijk: Milosevic heeft aan het langste eind getrokken. Een zegsman: „Ik ken de mensen hier. Het zijn binnenvetters. Geloof me, niemand gaat nu spontaan de straat op. Maar het protest komt er. Niet omdat Vlasi zo populair is of omdat men kwaad is dat het door de stakende mijnwerkers afge dwongen ontslag van de drie partij leiders weer is teruggedraaid. De Albanezen hier worden tot een een heid gesmeed door de Servische campagne tegen hen en ze vrezen dat de Servische dominantie in Ko sovo hen tot tweede-rangsburgers zal maken". Hij voorspelt voor de komende maanden een beweging van bur gerlijke ongehoorzaamheid. En mogelijk ook van dramatische ac ties zoals een collectieve zelfmoord in een mijnschacht. Aanleiding voor protest is er genoeg. „Natuur lijk zyn er incidenteel spanningen tussen Albanezen en Servische of Montenegrijnse buren. Die komen in elke multiraciale samenleving voor. Maar de politici hebben die spanningen opgeklopt om hun ei gen onvermogen tot werkelijke op lossing van de problemen in Joego slavië te maskeren". Het zal ook die angst zijn, zo wordt in Pristina voorspeld, die Servië in elk geval op korte termijn politieke winst brengt. Want nie mand verwacht dat de afgevaardig den in de provinciale volksverte genwoordiging over een dag of tien de moed zullen hebben tegen de nieuwe Servische grondwet te stemmen. Daar was het protest om begon nen. Want die nieuwe grondwet geeft Servië vrijwel volledige be- stuurscontróle over de twee auto nome provincies Vojvodina en Ko sovo. Dergelijke administratieve maatregelen zullen het explosiege vaar in Kosovo waarschijnlijk al leen maar groter maken. In Kosovo anno 1989 blyft de geschiedenis zich echter herhalen.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 5