Schilderen was bij haar nummer een' Luisteren naar literatuur: trend of traditie Marjan Geveling speelt Charley Toorop: 'Spoken' laat degelijke indruk na Jeugdige musici naar nationaal concours Gekke Truus weer indrukwekkend PAGINA 36 KUNST ZATERDAG 4 MAART 1989 WESTGRAFTDIJK "Een jonge actrice werkt aan een voorstelling over de schilderes Charley Toorop. Om zich goed in haar rol te kunnen inleven heeft ze zich teruggetrokken in een atelier, maar tijdens de re petities wordt ze voortdu rend gebeld door een man die veel van Charley schijnt af te weten. Ze raakt geobse deerd door die onbekende: wie is hij, wat voelt hij voor haar? Ze forceert uiteinde lijk een ontmoeting met hem". door Rob Bouber Zo vat Maijan Geveling haar voorstelling 'Charley' (een 'mo nodrama' geschreven door Ma- AFGELAST De geplande voorstelling van het Scapino Bal let op 28 maart in de Leidse Schouwburg, is afgelast. Beden daarvoor is volgens zakelijk di recteur Jan Schretzmeijer dat het Scapino op het moment te weinig repertoire heeft om een artistiek verantwoorde voorstel ling te presenteren. Wel is afge sproken dat het gezelschap op 1 april 1990 alsnog naar de Leidse Schouwburg komt. rianne Fennema) samen. Geve ling: "Het is een stuk met veel lagen: het gaat over Charley Toorop maar ook over relaties, over licht en donker, over kunst, over machteloosheid, over zelfportretten". Geveling praat over de komende serie voorstellingen met het soort fanatisme dat ook Charley Toorop kenmerkte. "Het schilderen kwam bij haar op de eerste plaats. Daar door werden haar twee zoons min of meer verwaarloosd en werd haar dochter Annetje voor lange perio des bij de grootouders onderge bracht. Onvoorstelbaar. Charley kon absoluut niet met haar moeder - een streng katholieke Engelse da me - opschieten maar stalde wel haar dochter bij haar". Charley's zoon John werd, toen hij veertien was, in de leer gedaan bij de cineast Joris Ivens. Eddy (Edgar Fernhout) legde een bijzon der tekentalent aan de dag. Maijan Geveling: "Zijn moeder had zoveel overwicht en invloed op hem dat hij pas na haar dood abstract durf de te schilderen". Het schilderen ging Charley Toorop niet bepaald gemakkelijk af. Ze werkte uitsluitend naar le vende voorbeelden en moest het doek stukje bij beetje veroveren. Dat ze slaagde was voornamelijk aan haar dodrzettingsvermogen te danken. Omdat ze zich met grote bezetenheid op haar werk stortte, hielden Charley's huwelijk met Henk Femhout en haar verhoudin gen met andere geliefden niet erg lang stand. Toch bleef ze met bijna al haar minnaars goed bevriend. 'Spoken' van Hendrik Ibsen in de regie van Joanna Bilska. Met: Ellen Vogel. Hidde Maas. Frans Vorstman. Cor van Rijn en Marianne Vloetgraven. Gezien op 3 maart in de Leidse Schouwburg. LEIDEN - Stapje voor stapje ko men de personages in 'Spoken' steeds meer over hun verleden te weten. Ooit namelijk heeft me vrouw Al ving haar echtgenoot verlaten, omdat hij een liederlijk leven leidde. Op aandringen van ds. Manders, die plicht boven persoonlijk geluk stelt is zij naar 'haar man teruggekeerd. Het stuk speelt tien jaar na het overlijden van deze echtgenoot die zijn le venswijze nooit heeft gewijzigd. Dat nu hoort ds. Manders voor het eerst. De enige zoon uit het huwelijk lijdt aan de overgeërfde syfilis die in dit stuk hersenverweking tot gevolg heeft. Een facade van keurigheid diende te allen tijde opgehouden te worden. Daarom liet mevrouw haar zoon jaren lang in een andere omgeving op groeien en ontfermde zij zich zelfs over de dochter van haar echtgenoot, die hij bij het dienst meisje had verwekt. In de paar uren die de inhoud van dit stuk beslaat, past alles langzaam maar zeker als de stuk jes in een legpuzzel bij elkaar. Via tal van gesprekken wordt al les duidelijker, gebeurtenissen van buitenaf spelen nauwelijks een rol. De mate waarin hier wet matigheden van erfelijkheid en milieu als doorslaggevend wor den gezien, mag dan wel tijdsge bonden zijn. Dat laatste geldt niet voor de psychische strijd van deze mensen die met de ge volgen van hun handelen in het verleden worden geconfron teerd. 'Spoken' is inmiddels al lang klassiek geworden teksttoneel. De terughoudende regie van Jo anna Bilska staat volledig ten dienste van een hoogst genuan ceerd tekstgebruik. Ellen Vogel in de rol van mevrouw Alving is groots. Eindelijk bestaat er weer eens de mogelijkheid om haar in zo'n prachtige karakterrol aan het werk te zien. Tegenover zich vindt zij een sterk spelende Frans Vorstman, die de verte genwoordiger van de heersende moraal (ds. Manders) niet tot een clichéfiguur laat verstarren. Om dat ook de overige rollen met zorg zijn ingevuld, laat deze vrij sobere enscènering van 'Spoken' een indruk van degelijkheid na. WIJNAND ZEILSTRA Die vriendschap was meestal geba seerd op het kunstenaarschap dat ze in de ander bewonderde. Liefde Maijan Geveling: "Zij was een hef tige vrouw. Seksualiteit had voor haar niets te maken met het heb ben van een vaste relatie, sterk emotionele bindingen weigerde ze aan te gaan. Zelfs haar grote liefde, Arthur Lehning, moest wijken voor haar kunst. Artistiek werk en het huishouden - in haar ogen ging dat niet samen. En ik begrijp dat ook wel. Kinderen eisen je op, vra gen soms om aandacht op het mo ment datje hoofd er niet naar staat. Een artiest denkt doorlopend aan de kunst waarmee hij zich bezig houdt". Charley wordt een realiste ge noemd, maar zij schilderde niet echt realistisch. Ik vind haar werk af en toe vreselijk: de 'Alkmaarse kaasdragers' is pure kitsch. Haar zelfportretten daarentegen zijn zó mooi. Ze kon zichzelf zo goed be schouwen... De voorstelling 'Charley' gaat ook over een actrice die in haar ei gen ziel kijkt. Christiaan Nortier, de regisseur, noemt de voorstelling 'een choreografie voor een koffer, twee handen en een hoofd'. Ik doe veel met mijn handen, maar ook heel veel met spiegels. Het stuk is eigenlijk een 'monologue interi eur', maar het moet uitdraaien op een soort redevoering van iemand die hardop maalt. De spiegel is mijn tussenpersoon. Via de spiegel houd ik contact met mezelf, zie ik al die zelfportretten, zie ik 'Charley Toorop', takel ik af, schrik ik van mezelf. Charley was een sterk mens, een potent wijf. Ik heb haar nooit ont moet, maar ik heb wel een beeld van haar. Arthur Lehning heeft van Charley gezegd dat ze 'een prachti ge démarche' had'. En Roland Holst zei over haar: 'Het was een vrouw die liep alsof ze nooit zou sterven'. Ze was een verschijning die bij binnenkomst alle aandacht opeiste. Mensen die haar gekend hebben, zeiden dat ze bravoure had, dat ze heel mooi was, dat je niet om haar heen kon". Smaak "Ze was ook iemand die smaak had. Ze liet haar Bergense huis 'De Vlerken' door Rietveld inrichten. Ze omringde zich met kwaliteit en talent. Toen ze nog in Amsterdam woonde, haalde haar vader - de schilder Jan Toorop - musici en dichters over de vloer: Casals, Mengelberg, Diepenbrock, Ver- wey, Boutens, Henriëtte Roland Holst. Vanaf die vroegste jeugd is ze omringd geweest door denkers en kunstenaars en dat is altijd zo gebleven: in Amsterdam, in Dom burg, waar ze Mondriaan en zijn spraakmakende kunst leerde ken nen, in Parijs waar ze Zadkine ont moette en ook toen ze uiteindelijk voor Bergen koos. Kunstenaars- /vrienden kwamen bij haar eten, discussiëren, logeren, musiceren. Ze was ook goed in muziek. Het enige moment dat ze zich echt ont spande was als ze zong. Verder was ze als een bezetene aan het werk. Heerlijk als je je zo met kwaliteit k int omringen. Charley heeft me beïnvloed. Door intensief met haar bezig te zijn heb ik meer oog gekregen voor kwaliteit. Door haar ben ik gedich ten gaan lezen: Roland Holst, Ach- DEN HAAG (ANP) - De eerste prijswinnaars van de in terprovinciale muziekconcoursen voor P2- tot 20-jarige mogen deelnemen aan het Nationaal Concours van de Stichting Jong Muziektalent Nederland. Dit heeft het Genootschap van Directeuren van Nederlandse Mu ziekscholen bepaald. Onder auspiciën van deze vereniging worden de in terprovinciale concoursen georganiseerd, die op de scholen plaats vinden, dit jaar op 20 mei in Amstel veen, op 27 mei in Drachten, op 3 juni inTiel, op 17 juni - in Weert en op 24 Juni in Breda. Het nationaal con cours voor de jonge talenten is in december in Den Haag. Door de samenwerking tussen het genootschap en de stichting kan de keuze van de instrumenten be ter op weikaar worden afgestemd: altviool, cello, hobo, klarinet, saxofoon en trompet. Als op de muziekscholen een interprovinciale wordt gehouden mogen violisten van 9 tot 15 jaar en altviolis ten van 12 tot 16 jaar er deelnemen aan een festival dat dan gelijktijdig wordt gehouden. Jonge pianisten kun nen zich dit jaar presenteren op het Steinway Con cours Nederland in Eindhoven, waarvan de finale op 1 oktober is. Succes vertellersavond bij voorbaat verzekerd Internationale opleiding voor vormgeven op de computer UTRECHT (GPD) - De Hoge school voor de Kunsten in Utrecht, wordt de eerste hogere beroepsop leiding in Europa die een tweede: fase-opleiding krijgt die bekroond wordt met een in heel Europa gel dige 'masters'-titel. De Hogeschool heeft samen met (universitaire) opleidingen op het terrein van beeld- en media-tech nologie in Engeland (Middlesex) en Frankrijk (Parijs) een subsidie gekregen van de CITE (Club d'In- vestissement Media) en de EG (Me dia 92) om een zogeheten 'pilot'-; project op te zetten. De bedoeling is dat dit project al in september; start. De studierichting Beeld en: Mediatechnologie van de Utrecht-g se Hogeschool is gevraagd om zoj wel het studieprogramma op te zet-, ten als de criteria te ontwikkelen, waaraan straks de Europese 'mas- ters-titel' moet beantwoorden. In eerste instantie wordt een twaalftal studenten op deze proef- opleiding toegelaten. Als zij de op leiding hebben beëindigd zullen zij in alle EG-landen als 'Master in Animation' (eenvoudig gezegd: een soort super-ontwerpers voor. video- en televisiebeelden) werk zaam kunnen zijn. De opdracht aan Beeld en Media technologie Utrecht en de School of Polytechnics in Middlesex is veelomvattend. Want niet alleen moeten de onderwijskundige' maatstaven worden ontwikkeld, die voor alle opleidingen op dit ge bied in de EG-landen zullen gel den, ook de juridische aspecten moeten in het onderzoek worden betrokken: tot nu toe bestaat er nog geen Europees erkende oplei ding, laat staan een titel die in de hele EG geldig is. De CITE, een groep direct be langhebbenden uit de beeld- en mediasfeer (omroepen en bedrij ven in de audio-visuele sector) en de EG, willen overigens niet dat Utrecht en Middlesex het 'alleen recht' op de masters-opleiding krij gen: de bedoeling is dat uiteinde lijk een tiental instellingen in Euro pa de opleiding kunnen geven. Beeld en Media Technologie Utrecht denkt aan een zogenaamde 'reizende cursus': van alle deelne mende instellingen neemt een tien tal studenten deel - bij elkaar hon derd dus - die zolang de opleiding duurt (anderhalf tot twee jaar) langs de instellingen reist om daar enige maanden lang specifieké kennis op te doen. De behoefte aan een dergelijke: Europees georienteerde hoog ge kwalificeerde opleiding is gegroeid met de komst van de digitale me- thodén om beelden (en geluid) te produceren. Door deze digitalise ring zijn technieken binnen bereik gekomen om een geheel nieuwe beeldtaal te ontwikkelen ten dien ste van de audio-visuele (massa communicatie. Ricciarelli valt in voor zieke sopraan AMSTERDAM - De sopraan Katia Ricciarelli zal morgen in het Am sterdamse Concertgebouw optre den als vervangster voor de Engel se sopraan Margaret Price die haar optreden wegens ziekte heeft afge zegd. Ricciarelli zal onder meer ari a's zingen van Rossini, Puccini en, Verdi. Het Concertgeoouw heeft laten weten dat het optreden van Riccia relli niets verandert aan de schade vergoeding die het van de zangeres heeft geëist. Vorig jaar oktober zeg de de zangeres op het laatste mo ment een concert af vanwege een dubbelboeking. Het Concertge bouw wil hiervoor een schadever goeding van ruim een ton. Eerder liet de leiding van het Concertgebouw doorschemeren dat het invallen van de zangeres van gunstige invloed zou zijn op de claim. Vanochtend echter werd gei steld "dat de twee zaken geheel lo3 van elkaar staan". ('De grote matras in de hemel') en Wolkers. De laatste kenden we inmiddels van com pact-disc. Het verwondert daarom niet dat zeer binnenkort Willem de Ridder op een se rie cassettes de sprookjes van Grimm gaat vertellen, in plaats van voorlezen. In het comité van aanbeveling voor het Leids Literatuur Festival zit prof.dr. J.P. van Oostrom, hoogleraar middeleeuwse letter kunde aan de Leidse universiteit. Luisteren naar literatuur: trend of traditie? Volgens Van Oostrom het laatste, gelet op zijn vakge bied. "De verhalende cultuur liep vroeger door alle geledingen van de samenleving heen, hoewel we dat paradoxaal genoeg uit opge schreven bronnen weten. De traditie bijvoor beeld van het vertellen van ridderverhalen leefde bij de gratie van variabiliteit" legt hij uit. Wel werden heilige, sacrale teksten en rechtsteksten ('eedsformulieren, met twee e's natuurlijk') opgeschreven, maar de Ar- thurverhalen hebben eerst mondeling een eeuw gecirculeerd. Het bewijs: "De eerste geschreven Arthurroman dateert uit 1160. Maar al rond 1100 kregen in Gent kinderen namen als Ywein en Waleweintje. Dit waren toen geen normale Vlaamse namen. De ou ders moeten naar vertellingen hebben ge luisterd". De klassieke literatuur uit de oudheid werd via de geestelijkheid op schrift overge dragen in de vroege middeleeuwen, maar men moet tot ongeveer 1200 wachten, voor er verhalen in de volkstaal uit een mondelinge traditie werden opgetekend. Niet voor niets heet het begin van Karei ende Elegast "Vraye historie ende al waer/Maghic u tellen. Hoer- ter naer!" Met de uitvinding van de boekdrukkunst (rond 1450), werd de noodzaak tot vertellen minder maar ook de werking van het geheu gen. Dit illustreert Van Oostrom met een anecdote. "In de zestiende eeuw is eens iemand ver brand, omdat hij te veel verhalen uit zijn hoofd kon vertellen. Dat was toen duivels. In de elfde eeuw had hij lang kunnen blijven le ven en was hij misschien zeer succesvol ge weest. Terwijl op Java of in Marokko tegenwoordig nog wel een sterke vertellerscultuur bestaat, gelden bij ons andere wetten. "Door het schrift is de tekst gefixeerd. Je kunt 'Nooit meer slapen' niet navertellen en dan nog de pretentie wekken dat je de roman tot leven brengt" betoogt Van Oostrom. Lezers heb ben een ander verwachtingspatroon. "De moderne roman is vaak gecompliceerd, op gezet met chaotische verhalen. Als je leest heb je vaak niet het idee datje gezellig bij het haardvuur aanschuift, maar met een hyper- ingewikkelde puzzel bezig bent". Maar Mulisch' 'De aanslag' is daarop een uitzondering. "Door een klassieke vertel vorm merkje het geconstrueerde daarbij niet zo" meent Van Oostrom. Elementen uit de mondelinge traditie van weleer vindt hij daarentegen wel terug in non-fictiewerken van historici als Duby en Le Roy Ladurie, en in zijn eigen 'Het woord van eer'. Boeken waarin op klassieke wijze verteld wordt. Vanavond komt er echter geen boek aan té pas. En aanstaande moeders worden mis]- schien nog op ideeën gebracht. Professor dr. J.P. van Oostrom. LEIDEN - Luisteren naar vertellers is in. De leiding van het Leids Literatuur Festival heeft dat goed begrepen. Daarom lijkt bij voorbaat succes verzekerd voor de bekende acteur/sprookjesverteller Peter van der Lin den, de uit Zuidafrika geëmigreerde Vernie February en de van de VPRO-radio bekende Willem de Ridder. Zij zullen vanavond in de Burcht tot in de kleine uurtjes, ieder op zijn eigen wijze, het publiek met het gesproken woord aan zich trachten te binden. irniel Fangmann Uitgeverij I.C. van Maurits Rubinstein is immers eveneens succesvol met cassettes waarop onder anderen Karei van het Reve, Adriaan van Dis, F.B. Hotz, Rutger Kopland en Marga Minco uit eigen werk voorlezen. Volgende week verschijnen er nieuwe ge luidsbanden van Mulisch ('De grens'), Rena- te Rubinstein ('Liefst verliefd'), Kousbroek Zelfportret van de schilderes Charley Toorop: 'De drie genera ties'. Marjan Geveling speelt Char ley op het toneel: "Het was een vrouw die liep of ze nooit zou ster ven". (foto GPD) terberg... Ik zei al dat Charley echt moest worstelen om een schilderij af te krijgen. Ik vergelijk het met het stuk dat wij nü spelen. Toneel spelen is elke keer weer een ge vecht. Elke zin draai je honderd keer om tot je weet dat je hem zó kunt zeggen als je hem in je hoofd hebt. Dat gevecht levert kwaliteit op. Kwaliteit maakt je zeker en ze kerheid maakt je vrij". 'Charley' wordt tot en met 11 maart (niet op zondag) gespeeld in De Brakke Grond in Amsterdam en trekt daarna het land door. Serie van recitalsin Concertgebouw AMSTERDAM (ANP) - Het Con certgebouw in Amsterdam zal het komende seizoen 1989-1990 als voorzetting van het programma rond het eeuwfeest van dit jaar gro tere evementen uitvoeren. Tegelij kertijd zal de bijzondere serie Reci tals door Grote Solisten van dit lo pende seizoen worden voortgezet. In deze serie treden op: de violist Pinkas Zuckerman (10 oktober 1989), de sopraan Jessye Norman (18 december), de cellist Heinrich Schiff (14 januari 1990) en de mez zo-sopraan Frederica von Stade (8 mei 1990). Dit blijkt uit het donder dag gepresenteerde programma voor het seizoen 1989-1990. Truus Bronkhorst met Lood. Muziek: Hilde- gard von Bingen, Bryars, Hobbs, Puccini, Brei, Verschuren. Gezien op 3 maart in het LAK-theater. LEIDEN - Vroeger was zij een heuse danseres. Zij bewoog zich keurig in de maat bij gezelschap pen als Stichtings Dansproduk- tie of Vals Bloed. Sinds zij enkele jaren geleden solo ging, werd zij het onderwerp van heftige dis cussies: was wat Truus Bronk horst maakte nou dans of niet? Die vraag, de grenzen van (haar eigen) dans, werd een van BronkhoTsts uitgangspunten. In haar onderzoek tartte ze het pu bliek door gerust even niets te doen of door met een houten zwaantje op wieletjes aan een touwtje minutenlang rond te lo pen. Menigeen haakte af, velen ook raakten gebiologeerd door deze anti-dans. Bronkhorst nieuwste voorstel ling, Lood, is wat minder rigide op zoek naar die grenzen. Lood is zelfs dansant te noemen. Wan neer ze met een metaalgrijze bal lon aan een touwtje steeds een aantal basisposes van de daps herhaalt, lijkt ze de overwinging van de zwaartekracht als drijf veer maar ook als boei te willen aangeven. Een bekend gegeven, maar in alle eenvoud en helder heid, met het minimum aan in grediënten en het maximum aan het rituele effect van de verha ling, is ze weer typisch Truus. Lood is onderverdeeld in scè nes waarin een zwarte gedra peerde doek, een soort zwaard, linten en als komisch nummer een bierblikje, de hoofdrol spe len. Al deze scènes worden bege leid door prachtige muziek van kerkzang tot Ne me Quitte pas van Jacques Brei, zodat het aan stemmingen nooit ontbreekt. Met ieder voorwerp vertelt Bronkhorst een verhaaltje op haar manier: altijd vatbaar voor meer betekenissen, altijd via suggestieve stiltes en een ingeto gen intimiteit. Met de zwarte lin ten die de mensen op de eerste rij vasthouden, wil ze ironisch het publiek aan zich binden (Ne me quitte pas). Haar liefdesverdriet geeft ze prachtig vorm in een zwalkende dronkenschap. Ze is van alle mimische markten thuis. In Lood heeft Bronkhorst een balans weten te vinden tussen dans en anti-dans, tragedie en komedie en meer van dit soort te genstellingen. Lood is een voor stelling waar alle Fingerspitzen- gefühle aan te pas is gekomen. Het resultaat is een juweeltje. INGRID VAN FRANKENHUYZEN

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 36