Het image-probleem van Boeing SPREEKUUR Vormen van cara Reeks incidenten schokt vertrouwen in vliegtuigenfabriek „door Barbara Thiel, arts ZATERDAG 4 MAART 1989 EXTRA PAGINA 23 Het zit de Amerikaanse vliegtuigfabrikant Boeing niet mee. Na jarenlang een betrouwbaar image te hebben opgebouwd, vallen de Boeings de laatste maanden als het ware uit de lucht als eenden in het jachtseizoen. En dat terwijl de produktie in Seattle maar blijft toenemen. Op dit moment verlaten 27 toestellen per maand de hangars; vorig jaar waren dat er nog 24. Haastwerk? Minder intensief geschoold personeel? Vice- president Philp Condit probeert een antwoord te geven op de vragen die als gevolg van de recente serie incidenten zijn gerezen. door Henk Dam De man vóór me in de rij voor de ba lie van United Airlines vraagt met wat voor vliegtuig de reis van Was hington D.C. naar Seattle wordt on dernomen. "Een DC 8", is het ant woord. "Gelukkig", verzucht hij, "geen Boeing". Philip Condit (47), vice-president van Boeing, hoort niet op van het verhaal. Het was tenslotte een Boeing 747 van United die vorige week vrijdagnacht bo ven de Stille Zuidzee een deur en een stuk wand verloor. Negen passagiers werden door het gat naar buiten gezo gen, de peilloze, inktzwarte diepte in. "Ik kan me de angst van de man die u vanochtend ontmoette wel voorstellen", zegt Condit. "Het is waar: op sommige gebieden hebben we momenteel een image-probleem. Maar ik denk dat dat probleem niet van onbeperkte duur zal zijn". Een image-probleem, dat mag je wel zeggen. Wie de krant leest moet de laatste tijd wel de indruk krijgen dat er met de Boeings het een en ander aan de hand is. Een kleine greep uit het nieuws. Het valt bijvoorbeeld niet mee om de beelden te vergeten van de Boeing 737 van Aloha Airlines, die april vorig jaar tij dens de vlucht een half dak verloor. Won der boven wonder slaagde de piloot er in een noodlanding te maken en verloor maar één bemanningslid het leven. Incidenten In december spatte een Boeing 747 van Pan Am boven het Schotse Lockerbie uit elkaar. Niet veel later verongelukte een Boeing van British Midland. Ook in de cember moest een Boeing 727 van de Amerikaanse maatschappij Eastern Air lines in West Virginia een noodlanding maken omdat er een gat in het plafond was geslagen. Vorige maand vloog een Boeing 707 te gen een bergkam op de Azoren. Vorige week dus het ongeluk met de 747 van United. En dan zwijgen we nog maar van massa's kleinere incidenten: de plotse linge ontdekking van haarscheuren, het afbreken van vleugelpunten, foutieve bedradingen, enzovoort. Je zou je kunnen afvragen of je nog wel zonder parachute in een Boeing kunt stappen, als je dat rijtje ziet. Of, anders gesteld: bewijzen de incidenten niet dat Boeing geen image- maar een kwaliteits probleem heeft? Voor wat de oudere vliegtuigen betreft: zijn die niet gewoon op? En voor wat de nieuwe Boeings be treft: is het misschien zo dat Boeing, ge confronteerd met een enorm grote vraag naar vliegtuigen, haastwerk aan het afle veren is? Boeing heeft het razend druk. De lage dollar, het toegenomen luchtverkeer, de gunstig verlopende wereldeconomie, vervanging van de toestellen die 20 jaar geleden bij een eerdere piek werden ge kocht, het zijn allemaal redenen waarom de verkopers van Boeing het makkelijk hebben. Vorig jaar werd voor 30 miljard dollar aan vliegtuigen besteld. Vorige week nog bestelde de. Japanse maat schappij All Nippon Airways niet min der dan 20 Boeings 747 tegelijk. Het daar mee gemoeid zijnde bedrag: 3,15 miljard dollar. Alles bij elkaar staan er nu meer dan 1100 opdrachten voor Boeings geno teerd. Die vliegtuigen moeten allemaal gemaakt worden in vier grote hangars in de buurt van Seattle, aan Amerika's noordwestelijke kust. In één hangar wor den vliegtuigen van het type 737 ge maakt, en in de andere respectievelijk de 747, de 757 en de 767. Wachttijden Prettig overzichtelijk dus allemaal. Over zichtelijk is ook het aantal vliegtuigen dat Boeing kan maken. Momenteel gaat het alles bij elkaar om 27 vliegtuigen per maand. Dat is een aantal waarin gestage groei zit. Een dik jaar geleden ging het nog om 24 stuks, en het is de bedoeling om halverwege 1990 elke maand 32 vlieg tuigen af te leveren. Condit: "Maar ook dan zul je begrijpen dat er lange wachttijden zijn. De vliegtui gen waarvoor we nu opdracht krijgen kunnen we, afhankelijk van de typen, pas in 1991, 1992 of 1993 leveren. De vliegmaatschappijen en onze verkopers zouden wel willen dat we bijvoorbeeld binnen een jaar zouden kunnen leveren, maar dat gaat gewoon niet". Hoe wordt het tempo versneld? Hoe is Boeing naar 27 vliegtuigen per maand gegaan, en hoe ga je vervolgens weer naar 32? Condit: "Dat is een hele ingewikkelde operatie. Zestig procent van de onderde len van elk vliegtuig komt van toeleve ringsbedrijven. Als we sneller willen, moeten we dus eerst zeker weten dat die bedrijven tijdig méér kunnen leveren". "Vervolgens kijk je naar onze eigen produktielijn, en je kijkt wat daar moge lijk is. Je kan niet simpelweg alle werk nemers bij elkaar roepen en zeggen: jul lie moeten twee keer zo hard werken. Nee, het betekent dat je nieuwe mensen moet aannemen, en dat hebben we de af gelopen jaren dan ook fors gedaan". Zeer fors, inderdaad. Het personeels bestand is in drie jaar met eenderde toe Onderzoekers bekijken de schade op het vliegveld van Honolulu, - deur en een stuk wand verloor. de Boeing 747 van United Airlines vorige week vrijdag na te zijn opgestegen een genomen. Zo'n 40 procent van de 90.000 werknemers bij Boeing in de fabrieken rond Seattle is pas de laatste paar jaar aangetrokken. Misschien zit daar wel een deel van het kwaliteitsprobleem. Anonieme werkne mers bij Boeing hebben de afgelopen weken in het plaatselijke dagblad Seattle Times geklaagd dat nieuwe werknemers veel eerder op vliegtuigen worden losge laten dan vroeger het geval was. De di rectie van British Airways noemde bo vendien vorig jaar in een klaagbrief "on voldoende scholing" als een van de spe cifieke redenen waarom er bij hen onte vredenheid over het werk van Boeing was ontstaan. Nooit tevreden Condit is het met de verwijten hooguit ten dele eens. "Op een fundamenteel ni veau moet je altijd zeggen: we zijn nooit helemaal tevreden. De scholing kan al tijd beter. Maar daar staat ook wel het een en ander tegenover. De meeste nieu we mensen die wij krijgen hebben erva ring met vliegtuigen. Er zitten bijvoor beeld veel luchtmachtmensen tussen. De gemiddelde nieuwe werknemer heeft al gauw vijf jaar ervaring. Ik durf te zeg gen dat onze mensen nu veel capabeler zijn dan in het verleden". "Wat dat verhaal in de Seattle Times betreft: vroeger deden we meer on-the- job training. Nieuwe werknemers liepen inderdaad langer aan de hand van oude ren mee. Dat doen we nu anders, met een trainingsvliegtuig, een oude 727, waarop ze kunnen oefenen. Die scholing is niet zo goed als we wel willen, maar wordt be ter en beter. Onder meer naar aanleiding van die brief van British Airways zijn we daar nog meer op gaan letten". Om kort te gaan, aldus de vice-presi dent: "Als ik kijk naar de ruwe gegevens kan ik bewijzen dat de kwaliteit van onze vliegtuigen, ondanks de druk van de toe nemende produktie, er niet minder op geworden is. Eerder het tegendeel". Maar uw eigen president, Dean Thornton, heeft in een krante-interview gezegd dat hij het gevoel had dat de kwa liteit iets aan het afnemen was. Condit: "Dat komt wellicht omdat on ze klanten en wijzelf hogere normen stel len dan in het verleden het geval was. Wat tien jaar geleden aanvaardbaar was is het nu niet meer. Daar heb ik geen pro bleem mee". Dus het is niet juist dat Boeing door zijn eigen succes zichzelf aan het opbran den is? Condit: "Dat schrijven de kranten, maar dat is niet zo. De kwaliteit van onze vliegtuigen is goed. Het kan altijd beter. We werken tenslotte nog altijd aan het perfecte vliegtuig, maar de kwaliteit is goed". Bedrading Bij de incidenten met Boeings zijn er twee hoofdproblemen te onderscheiden: bij oudere vliegtuigen de gevolgen van metaalmoeheid, en bij nieuwe Boeings problemen met de bedrading. Vragen over dat laatste rezen toen op 8 januari een nieuwe Boeing 737 van British Mid land neerstortte. De eerste berichten hielden het er op dat het ongeluk te wij ten was aan foutieve bedrading. De pi loot zou problemen hebben gehad met een van z'n motoren. Toen hij die wilde afzetten, zette hij juist z'n goed functio nerende motor af, omdat de draden van de twee motoren verwisseld zouden zijn. Later is gebleken dat deze lezing niet klopte. Hoewel het definitieve rapport over het ongeluk nog niet is gepubli ceerd staat al wel vast dat er van foutieve bedrading geen sprake is geweest. Niettemin: de Amerikaanse lucht vaartdienst FAA liet steekproeven ne men bij Amerikaanse vliegtuigen en ont dekte acht gevallen van foutieve bedra ding. Dat leidde tot de oekaze van de FAA dat alle 700 oudere Amerikaanse Boeings moesten worden onderzocht. Dat onderzoek is vorige week afgerond. De resultaten zijn nog niet bekendge maakt, maar Boeing weet al dat er meer fouten zijn ontdekt. Condit hierover: "Elke fout is er na tuurlijk één te veel, dat staat voorop. Maar het is zeker niet zo dat elk geval van foutieve bedrading tot gevaarlijke situa ties kan leiden. Vaak is er sprake van dubbele of driedubbele controles. Als één ding het dus niet doet heb je nog twee andere mogelijkheden. Maar niette min: het hoort niet, en we proberen ook dat nu te veranderen. We werken nu bij voorbeeld met verschillende groepen draden met verschillende stekkers, zo dat je ze niet meer kunt verwisselen". Geen verband Condit geeft dus toe dat hier wèl proble men liggen? "Ja, we hebben problemen gevonden. Maar ik moet erbij zeggen dat het in de meeste gevallen ging om vlieg tuigen die dateren van 1986 of eerder. Er zijn ook gevallen geweest waarbij onder houdsmonteurs van de maatschappijen fouten maakten. Dus opnieuw bewijst dit niet dat er een verband bestaat tussen deze technische problemen en onze toe genomen produktie". In een brief klaagde de Japanse maatschappij JAL vorig jaar april uit gebreid over onder meer problemen met bedrading. Was die kritiek dus niet te recht omdat de bedradingsproblemen be trekking hebben op oudere vliegtuigen? Condit: "Da^ was een specifiek geval van een brandblusser waarmee iets niet klopte, en dat was onze fout. De kritiek van de JAL was gerechtvaardigd, net zoals de kritiek van British Airways dat was. Maar daar moet je ook niet van op kijken. Klanten laten ons voortdurend weten wat ze vinden. Dat willen we ook, want alleen dan krijg je een goed pro- dukt". - Er zijn vliegmaatschappijen die hun staf van veiligheidsinspecteurs, die in de fabriek komen kijken of alles wel goed gaat, hebben uitgebreid de laatste maanden. Is dat geen motie van wan trouwen? Condit: "Nee, dat zie ik niet zo. De maatschappijen veranderen doorlopend hun aantallen inspecteurs. Soms komen er een paar bij, soms gaan er een paar weg. Maar het totale aantal is niet veran derd. Misschien hebben sommige maat schappijen bedrijven hun aantallen men sen hier wel uitgebreid om het thuisfront tevreden te stellen. Want zoals ik u al eer der zei: ik kan me best voorstellen dat mensen ongerust zijn geworden door al le berichten over Boeing". Haarscheuren Haarscheuren zijn de laatste maanden gesignaleerd in vooral de oudere typen Boeings. De Boeing 737 van Aloha Airli nes, waarvan april vorig jaar het halve dak afritste, was bijvoorbeeld het slacht offer van door metaalmoeheid veroor zaakte scheurtjes, de zogenaamde "cracks". Zoiets is sindsdien in heel wat meer vliegtuigen ontdekt, doorgaans in oudere toestellen. Wat is er met die erva ringen gedaan? Condit: "Er zijn en wor den zeer intensieve controles gedaan. Het probleem wordt echt aangepakt". Betekent een en ander dat een ramp zoals met Aloha Airlines niet meer kan gebeuren? Condit: "Je moet nooit 'nooit' zeggen, maar de kans dat zich weer zoiets voor doet is in ieder geval heel erg klein". Is het probleem niet dat de betrokken vliegtuigen gewoon te oud zijn? Boeing geeft z'n vliegtuigen 'design objectives' mee, met andere woorden: u zegt dat ze zijn bedoeld voor zoveel duizend vluch ten, zoveel duizend vlieguren, zoveel jaar gebruik. Wat we nu zien is dat de maat schappijen die grenzen aan het over schrijden zijn, dat ze langer doen met een vliegtuig dan de bedoeling was. Is dat wel verantwoord? Condit: "Ja, als je die vliegtuigen ten minste goed onderhoudt. Inderdaad, de maatschappijen vliegen langer met hun vliegtuigen dan we hadden gedacht. Maar we weten hoe die vliegtuigen on derhouden moeten worden om ze veilig te houden, en dat wordt nog verder ver fijnd". "Met de Air Transport Association hebben we bijvoorbeeld vastgesteld dat bepaalde onderdelen die gevoelig zijn voor corrosie eerder vervangen moeten worden dan we nu doen. Als de maat schappijen alles doen wat we zeggen is er geen enkel probleem. Maar het gaat ze wel meer geld kosten. Het is zoiets als met oude auto's, van die klassiekers. Als je die goed onderhoudt en zo nu en dan eens iets vervangt kunnen ze ook 60 jaar mee. Maar goedkoop is dat niet". Image Geruststellende taal dus uit de mond van de vice-president van Boeing, en dat zal niemand verbazen. Maar ondertussen is er nog wel wat we maar het 'image-pro bleem' zullen blijven noemen. En dat probleem vindt Condit niet verdiend. "Heel dramatisch was wat er met het Pan Am toestel gebeurde, de Boeing 747 die boven Schotland neerstortte. Zoals u weet ging het om een bomaanslag, maar dat bleek later pas. Dat was één. Juist door de ramp boven Schotland was er daarna grote aandacht voor het toestel van British Midland dat een paar weken later verongelukte. Dat was ook een Boeing, en aanvankelijk werd er gedacht aan foute bedrading. Dat bleek later niet het geval te zijn, maar dat was in ieder ge val twee". "Toen was er de ramp op de Azoren, een Boeing 707. Het onderzoek daarnaar is nog niet afgerond, maar waarschijnlijk gaat het om een fout van de piloot. Het ongeluk van vorige week met de 747 van United, daarvan is nog geen echte oor zaak bekend. Er wordt nu gedacht aan de vergrendeling van de cargo-deur, en daarover hebben we al maanden geleden aanbevelingen tot verbetering naar de maatschappijen gestuurd. Wat ik maar bedoel is: er is ook een toevalligheidsfac tor aan het werk. Dat Pan Am toestel had ook een DC-10 kunnen zijn, en dan had je een heel ander verhaal gehad". De pers is voor een deel ook de schuld van het probleem, aldus Condit "Som mige journalisten zijn niet fair geweest, vind ik. Ze hebben te gauw hun conclu sies getrokken en verbanden gelegd die er niet zijn. Nou ja, dan haal je maar eens diep adem en dan probeer je uit te leggen wat er echt aan de hand is". "Vergeet één ding niet", zegt hü tot slot, "er vliegen meer dan 5000 Boeings rond. En er komen er elke maand méér bij". Ongeveer één op de tien Nederlanders heeft cara. Reden genoeg.om een paar af leveringen van deze rubriek aan dat on derwerp te besteden. De bedoeling is niet een compleet beeld van deze ziekte te ge ven, wel om een idee te geven van wat het is en wat het inhoudt voor degenen die er aan lijden. Cara is de afkorting van 'chronisch a-specifieke respiratoire aandoeningen'. Dat is een moeilijke manier om te zeggen dat het langdurige aandoeningen van de luchtwegen zijn, waarvan men de oor zaak niet kent. Het gaat dus om meer dan één ziekte. Het zijn er drie: astma, chronische bron chitis en emfyseem. In deze aflevering zal worden uitgelegd wat deze ziekten met el kaar te maken hebben en wat ze inhou den, de volgende twee afleveringen gaan dieper in op respectievelijk astma bij kinderen en chronische bronchitis en em fyseem bij ouderen. Alle drie genoemde ziekten vertonen een aantal bij elkaar behorende ver schijnselen, maar ze vertonen die in ver schillende mate. Dat zijn benauwdheid (kortademigheid), hoesten en opgeven van slijm. Bij astma staat de benauwd heid op de voorgrond, optredend in aan vallen. Bij chronische bronchitis staat juist het hoesten op de voorgrond, waarbij slijm wordt opgegeven. Er kan echter ook be nauwdheid bij komen, die dan meestal constant aanwezig is en heel langzaam toeneemt. Bij emfyseem is er ook sprake van be nauwdheid, maar dan voortdurend, niet in aanvallen. Emfyseem ontstaat vaak bij mensen met chronische bronchitis, en zij hoesten dus ook. Om dit alles te kunnen begrijpen is eerst wat uitleg nodig over luchtwegen en ademhaling. De ademhaling is nodig om het lichaam van zuurstof te voorzien. Bij de verbranding van voedingsstoffen in het lichaam, nodig voor het leveren van energie, wordt zuurstof gebruikt. Bij die verbranding komt koolzuur vrij. Zuur stof en koolzuur worden vervoerd door het bloed. In de longen wordt het bloed 'ververst': er komt zuurstof bij en kool zuur wordt afgevoerd. De luchtwegen lijken op een omgekeer de boom. De luchtpijp (trachea, met de klemtoon op de eerste lettergreep), ver takt zich eerst in twee hoofdbronchi (en kelvoud bronchus), die elk naar een long lopen. De longen liggen aan weerszijden in de borstkas, van schouder tot midden rif, het hart ligt in een holletje in de lin kerlong. De hoofdbronchi vertakken zich, en de takken vertakken zich weer, en dat gaat door tot onzichtbaar kleine eindtakjes. Aan het eind van deze eindtakjes liggen in trosjes de longblaasjes, minieme belle tjes met een vliesdun wandje. Aan de bui tenkant van de longblaasjes lopen kleine bloedvaatjes, en hier vindt de uitwisse ling van zuurstof en koolzuur plaats. De bronchi en hun takken, kortweg de 'luchtwegen', zijn aan de binnenkant be kleed met slijmvlies, en daarop liggen grote hoeveelheden kleine haartjes, tril- haartjes. Het slijmvlies produceert slijm, de trïljaartjes zorgen ervoor dat het slij m steeds omhoog naar de keel wordt afge voerd, samen met allerlei ingeademde ongerechtigheden. In de wand van de bronchi ten slotte liggen spiertjes, die door samen te trék ken of te ontspannen de doorsnee van de luchtwegen kunnen beïnvloeden. Als deze spiertjes samentrekken, wordt het buisje VEERTIENDAAGSE MEDISCHE RUBRIEK dus nauwer en het gevolg is een bemoei lijkte ademhaling dit is bij astma de belangrijkste oorzaak van de benauwd heid. Astma wordt veroorzaakt door een ab normale reactie op bepaalde prikkels. Door overgevoeligheid voor die prikkels (welke dat zijn, komt later), treedt een drietal verschijnselen op. De spiertjes in de wand van de luchtwegen trekken sa men. Het slijmvlies dat de luchtwegen be kleedt, zwelt op. En het slijmvlies gaat grotere hoeveelheden slijm produceren. Gevolg van dit alles is een bemoeilijkte ademhaling, waarbij vooral het uitade men problemen geeft; de uitademing is verlengd, en vaak piepend. Dat 'piepen op de borst' is een bekend verschijnsel voor cara-patiënten. Door de grotere slijmproduktie zal er vaak hoesten bij ko- Zoals gezegd treedt dit verschijnsel bij astma op in aanvallen. Die aanvallen worden uitgelokt door blootstelling aan bijvoorbeeld stof, stuifmeel, katten; de astma-aanval is dan een allergische re actie. Maar de aanvallen kunnen ook op treden bij inspanning of heftige emoties. Nu het woord allergie is gevallen, nog iets over de aanleg voor astma. Astma komt heel vaak bij meer mensen in een fa milie voor: er is een erfelijke aanleg. Wie die aanleg heeft kan astma krijgen, maar het hoeft niet. Een aantal andere kwalen blijkt bo vendien met astma in verband te staan: een bepaalde vorm van eczeem (bij ba by's dauwworm genoemd), hooikoorts en andere allergische reacties waarbij men last krijgt van niezen, een loopneus en jeukende ogen. Wie hiervan last heeft, heeft een 'atopische constitutie', oftewel een allergische aanleg. Sommige mensen met een allergische aanleg krijgen astma, andere hebben al leen last van eczeem, van niesaanvallen bij contact met poezen of van hooikoorts. Waardoor dat verschil komt is niet be kend, en het verloop ervan is ook niet te voorspellen. Nu iets over chronische bronchitis. Acute bronchitis hebben we allemaal wel eens, bij een verkoudheid. Dan is er een ontsteking van de bronchi, met koorts, hoesten en opgeven van (vaak groen) slijm. Deze bronchitis wordt veroorzaakt door bacteriën. Chronische bronchitis werkt anders: daarbij gaan de luchtwegen te veel slijm produceren als overmatige reactie van het lichaam op prikkels als rook of chemi sche stoffen. Om al dat slijm kwijt te ra ken is een voortdurende hoest noodzake lijk. Deze hoest is een groot deel van het jaar aanwezig, meestal in de winter maanden. Chronische bronchitis ontstaat in het algemeen op latere leeftijd, vanaf onge veer veertig jaar. Roken speelt daarbij een belangrijke rol: de meeste mensen met deze ziekte roken. En wie rookt heeft omgekeerd een grote kans op het krijgen van chronische bronchitis: een rokers- hoest is er eigenlijk het begin van. Soms kan bij chronische bronchitis ook een vernauwing van de luchtwegen op treden. Dat is meestal geen allergische re actie, maar een reactie op bijvoorbeeld kou, vochtig weer of een verkoudheid. Dan wordt de ademhaling ook moeizaam en piepend. Men noemt dat wel astmati sche bronchitis. Het vervelende van chronische bron chitis is dat het geleidelijk erger wordt, er treedt een langzaam toenemende kort ademigheid op. Door een proces van ge leidelijke uitrekking van de longen, waarbij de longblaasjes beschadigd ra ken, ontstaat emfyseem, een toestand waarbij de longen hun elasticiteit kwijt zijn, en waarbij kortademigheid con stant aanwezig is. In de volgende aflevering zal dieper worden ingegaan op astma. In de afleve ring daarna meer over chronische bron chitis en emfyseem.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 23